Jak zacząć biegać i zmienić swoje życie dzięki temu, że […]
Data aktualizacji 20.05.2019
Przeczytasz w 7 minut
Ćwiczenia rozciągające zarówno przed bieganiem, jak i po bieganiu pozwolą polepszyć Ci wyniki treningów, zredukować napięcia powstałe w trakcie biegu, oraz rozgrzać się tuż przed startem. Tutaj dowiesz się, kiedy rozciągać się dynamicznie, a kiedy statycznie, jak to zrobić, jakie korzyści Ci to przyniesie. Poznasz również 13 ćwiczeń, które należy wykonać przed, jak i po bieganiu.
Rozciąganie przed bieganiem musi być dynamiczne, a nie statyczne.
Dlaczego?
Otóż rozciąganie statyczne chwilowo zmniejsza wydajność mięśni. Mięśnie poddawane długiemu rozciąganiu i rozluźnianiu stają się słabsze na pewien czas. Nie sprzyja to oczywiście intensywnemu treningowi, który chciałbyś od razu wykonać po takich ćwiczeniach. Z za bardzo rozluźnionymi mięśniami ciężko będzie nagle przejść do biegu. Tak bardzo ono je uelastyczni, że może dochodzić do chwilowego braku stabilności. Ponadto rozciąganie statyczne sprzyja schładzaniu organizmu po treningu, a to kolejny powód, dla którego nie powinno się go stosować przed biegiem.
Przed bieganiem potrzebujesz czegoś dynamicznego, co pobudzi Twój układ nerwowy i mięśnie do wysiłku. Do rozgrzewki warto dołączyć nieco ćwiczeń rozciągających dynamicznych, które pomogą:
Tak, jak zostało już to ustalone, jest rozgrzewką, a przynajmniej jej częścią. O wiele lepiej przygotuje ciało do późniejszego bardziej intensywnego wysiłku, niż stretching statyczny.
Rozciąganie dynamiczne przed bieganiem to szybkie naciąganie mięśnia, a potem natychmiastowe jego ponowne przykurczenie. Z początku dane ćwiczenie powinieneś robić powoli i nie w maksymalnym zakresie ruchu. Musisz mieć pełną kontrolę nad ruchem. Zbyt dużymi wymachami nóg szybko możesz doprowadzić do kontuzji.
Przy ćwiczeniach zwracaj uwagę na to, aby wykonywać je prawidłowo techniczne. Z czasem zwiększaj szybkość powtórzeń, jak i ich zakres (wielkość wymachu). Nadal jednak rób to z pełnym wyczuciem. Dodatkowo:
I PÓŁKOLA GŁOWĄ.
Opuść głowę, tak jakbyś brodą chciał dotknąć klatki piersiowej. Następnie wykonuj głową półkola od jednego do drugiego ramienia, tak aby głowa nad ramieniem była pochylona do boku. Podczas tego ćwiczenia rozciągasz mięsień czworoboczny i pochyły głowy.
II ROZCIĄGANIE KLATKI PIERSIOWEJ.
Przed biegiem warto zlikwidować z niej przykurcze, które powstają po całodziennym siedzeniu, by lepiej oddychać podczas biegania. Stań prosto, a dłonie ułóż z tyłu głowy, tak aby nie naciskać na głowę. Łokcie skieruj do przodu. Nogi miej wyprostowane i rozstawione na szerokość barków. Stopniowo oddalaj od siebie łokcie aż będą one rozstawione na boki. Przytrzymaj dwie sekundy tę pozycję i wróć do początkowej. Tu rozciągasz mięsień piersiowy większy.
III SKŁONY DO PRZECIWLEGŁEJ NOGI.
Rozstaw nogi szerzej niż na szerokość barków, a ręce unieś wyprostowane na boki. Następnie zrób skłon tak, by prawa ręka dotknęła boku lewej stopy, wykonując przy tym nieznaczną rotację tułowia do lewego boku. Nogi przy skłonie mają być wyprostowane, a lewa ręka uniesiona ku górze. Wróć do pozycji wyjściowej i powtórz tę czynność z lewą ręką i prawą nogą. W ten sposób rozgrzewasz mięśnie tylnej części uda (kulszowo-goleniowe), oraz najszerszy grzbietu.
IV KROK Z WYMACHEM.
Stań wyprostowany. Robiąc krok do przodu podnieś nogę wyprostowaną na tyle wysoko, aby palcami stopy dotknąć palców przeciwnej ręki. A więc robiąc krok nogą lewą, unieś przed siebie wyprostowaną prawą rękę i staraj się jej dotknąć lewą stopą. Jednocześnie stań na palcach prawej, wyprostowanej nogi. W tym jednym ćwiczeniu rozciągniesz mięśnie kulszowo-goleniowe, brzuchaty łydki i dodatkowo będziesz spinał mięśnie brzucha.
V MARSZ Z NOGĄ UNIESIONĄ DO BOKU.
Robiąc krok do przodu prawą nogę, unieś ugiętą w kolanie, tak aby kolano szło do boku na zewnątrz, a stopa do przeciwległego biodra. W tym samym czasie unieś się na palcach nogi lewej. Maszeruj tak, aż powtórzysz ćwiczenie po 10 razy na każdą nogę. W ten sposób rozciągniesz łydki oraz mięśnie pośladków.
To samo ćwiczenie możesz wykonać nieco inaczej. Nogę, która idzie zgięta w kolanie do góry, obejmujesz rękami za kolano i przyciągasz do brzucha i klatki piersiowej.
VI WYKROKI Z UNIESIONYMI RĘKAMI
Robiąc wykrok unieś ręce do góry i odchyl nieco tułów do tyłu, tak aby poczuć rozciąganie w okolicy brzucha (rozciąganie mięśni brzucha). Rozstawiając ręce szeroko (nieco szerzej niż barki), będziesz rozciągał również klatkę piersiową. Dodatkowo rozgrzewasz mięsień pośladkowy, czworogłowy uda i dwugłowy. Przy wykroku pilnuj, aby kolana były ugięte pod kątem prostym. Nie dotykaj też kolanem podłoża.
VII WYMACHY NOGĄ DO BOKU
Stań prosto, oprzyj ręce na biodrach, po czym zrób wymachy np. prawą nogą do boku. Opuszczając nogę z powrotem nie kładź jej na ziemi, tylko poprowadź jeszcze nieco do boku, tak by skrzyżowała się z nogą lewą. Stamtąd też zaczynaj kolejny wymach do boku. Dzięki takiemu zwiększeniu zakresu ruchu rozciągniesz nie tylko przywodziciele uda, ale także odwodziciele. Zrób po 10 powtórzeń na każdą stronę.
VIII SKIP C
To coś na przygotowanie m.in. czworogłowego uda. Skip C to bieg, w którym nogi prowadzi się zgięte, tak by dotknęły pośladków. Biegniesz uderzając się w pośladki. W myśl zasady, że najpierw trzeba zacząć od delikatniejszej wersji, to na początku wykonaj to ćwiczenie w marszu, a potem przejdź do biegu.
Tak jak to już zostało ustalone powyżej, stretching po bieganiu to stretching statyczny. Służy ono:
Ćwiczenia powinny być wykonywane z wyczuciem, aby nie powiększyć ewentualnych mikrourazów powstałych podczas treningu. Rozciągasz się, aż poczujesz opór, lekki ból. Następnie czekasz 20 sekund na rozluźnienie mięśnia i pogłębiasz pozycję. Jedno takie powtórzenie może trwać nawet 1-2 minuty. Rób 2-3 powtórzenia na daną partię.
W TYM ARTYKULE znajdziesz, aż 14 różnych ćwiczeń rozciągających mięśnie nóg po bieganiu. Dlatego koniecznie do niego zajrzyj. Natomiast poniżej poznasz jeszcze parę innych propozycji, które warto wpleść w potreningowy stretching.
I SKŁON
Rozstaw nogi nieco szerzej, niż na szerokość bioder. Pochyl się do przodu, tak aby najpierw rękami dotknąć prawej stopy. Odczekaj 20 sekund i pogłęb ruch, lub też, „przejdź” dłońmi i ciężarem ciała po podłożu tak, by znalazły się one na środku, pomiędzy nogami. Ponownie odczekaj i przejdź do lewej nogi. Gdy minie chociaż te 20 sekund na rozciąganie lewej nogi, to wyprostuj się, stań na palcach i wyciągnij ręce do góry, tak jakbyś chciał się porządnie przeciągnąć.
W tym jednym ćwiczeniu rozciągasz mięśnie kulszowo-goleniowe, trójgłowy łydki i mięsień prosty brzucha.
II COŚ NA ŚCIĘGNO ACHILLESA
Stań w odległości 1,5 -2 kroków naprzeciw ściany z jedną nogą wysuniętą do przodu. Zrób opad ku ścianie, tak by opierać się o nią dłońmi. Nogę w przodzie ugnij w kolanie, tylną pozostaw wyprostowaną. Poczujesz rozciąganie mięśnia trójgłowego, a przy okazji będziesz również rozciągał ścięgno Achillesa. Aby podejść do tego bardziej kompleksowo zrób to ćwiczenie na jeszcze dwa sposoby:
III ROZCIĄGANIE Z PODPARCIEM.
Znajdź jakieś podwyższenie. Może być to pień drzewa, czy też taboret. Jedną stopę postaw na tym podwyższeniu, a drugą zostaw na podłodze w jednej linii z biodrem. Ciężar ciała ma utrzymywać noga tylna. Przesuń ciało do przodu, tak aby tułów był prostopadle do podłogi i obniż nieco środek ciężkości. Będziesz rozciągać mięśnie biodrowo-lędźwiowe.
IV ZGINANIE TUŁOWIA KUCAJĄC.
To ćwiczenie jest na mięsień czworoboczny lędźwi. Pozwoli Ci się pozbyć napięcia w mięśniach pleców po bieganiu. Kucnij umieszczając zgięte ręce między nogami. Tułów pochyl do przodu tak, aby i ramiona były między kolanami. Pochylaj tułów, aż poczujesz rozciąganie w dolnej części pleców, a więc mięsień czworoboczny lędźwi.
V OBEJMOWANIE SIĘ.
Obejmij się rękoma, aby rozciągnąć mięsień równoległoboczny znajdujący się przy łopatkach. A więc stań prosto i skrzyżuj ramiona na klatce piersiowej. Zacieśniaj uścisk tak, aby palce dotknęły środkowej części łopatek. W ten sposób skutecznie zredukujesz napięcie w okolicy łopatek po bieganiu.
Mogą Ci się spodobać:
Jak zacząć biegać i zmienić swoje życie dzięki temu, że […]
Technika biegania wcale nie jest rzeczą łatwą ani oczywistą, jak […]
Bliski kolega biegania… a może jednak nie aż tak bliski? […]
Canicross to kwintesencja międzygatunkowej współpracy sportowej. Pies to najlepszy przyjaciel […]
Rozgrzewka przed bieganiem to obowiązkowy punkt bezpiecznego i przyjemnego treningu. […]
Miliony osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, rozważa bieganie – […]
Tempo biegu to jeden z najważniejszych parametrów treningowych, zaraz obok […]
Wpisując „Runmageddon” w przeglądarkę internetową, zobaczysz zdjęcia ubłoconych, uśmiechniętych ludzi. […]
Częstotliwość treningów – to jedna z kwestii, które najczęściej męczą […]
Odwodnienie organizmu grozi każdemu biegaczowi, który jeszcze nie opracował optymalnej […]
Ćwiczenia na siłowni to ważny i bardzo korzystny składnik budowania […]
Trening na czczo wzbudza kontrowersje niezależnie od dyscypliny. Czy jest […]
Plank – rodzaje klasycznej deski pozwalają ćwiczyć wręcz bez sięgania […]
Kontuzje kolana to temat zyskujący na znaczeniu u każdego, komu […]
Trening core musi znaleźć się w każdym biegowym planie. To […]
Ćwiczenia na ramiona to dla biegacza obowiązkowy element doskonalenia formy. […]
Trening w domu bez sprzętu może od czasu do czasu […]
Trening na uda powinien robić każdy biegacz. Dzięki niemu poprawisz […]
Półmaraton – czas amatora, który można uznać za dobry, to […]
Bieżnia lekkoatletyczna znajduje się w większości miast. Wygląda imponująco, toteż […]
Ćwiczenia z piłką gimnastyczną to przydatne elementy biegowego treningu uzupełniającego. Wystarczy […]
Ekstremalny bieg z przeszkodami, który rocznie przyciąga coraz więcej ludzi. […]
Bieganie to wspaniały sport. Niesie ze sobą wiele korzyści – […]
Wiekszośc sportowców wie, że tętno u biegacza jest podstawowym wskaźnikiem […]
Czasem tydzień jest zbyt krótki, żeby zmieścić w nim wszystkie […]
Jak biegać szybciej — to pytanie zwykle zadają sobie bardziej […]
Jako biegacz pewnie zdajesz sobie sprawę z roli, jaką odgrywają […]
Rozciąganie po bieganiu jest świetnym sposobem na po treningowy relaks […]
Treningi na bieżni to świetna alternatywa dla biegania w terenie. […]
Biegać dalej, szybciej, mocniej, bez krzty zmęczenia. Marzenie! W przeciwieństwie […]