Blog o bieganiu sBIEGACZA - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczySFERA BIEGACZA
  • Polski
  • English
Facebook sBIEGACZ Instagram sBIEGACZ Szukaj
> Jogging – co to? Wszystko co musisz o nim wiedzieć

Jogging – co to? Wszystko co musisz o nim wiedzieć

Data aktualizacji 22.03.2024

Przeczytasz w 15 minut

Jogging – co to? Wszystko co musisz o nim wiedzieć

Bliski kolega biegania… a może jednak nie aż tak bliski? Jogging – co to, jak się za niego zabrać, jakie korzyści Ci przyniesie i wiele więcej – przeczytaj, a skutecznie rozpoczniesz swoją przygodę z aktywnością fizyczną.

Jogging – co to oznacza?

Termin ten określa formę rekreacyjnego biegu o niskiej intensywności, wykonywanego w tempie poniżej 10 km/h. Głównym celem joggingu jest poprawa kondycji fizycznej i ogólnego samopoczucia, a nie osiąganie maksymalnych prędkości.

Jogging to angielskie słowo wywodzące się jeszcze z XVI wieku. Opisuje krótkie, szybkie ruchy. Po raz pierwszy użyto tego słowa w kontekście rekreacyjnego biegania dopiero w latach 60. XX wieku. W Nowej Zelandii powstał klub miłośników rekreacyjnej aktywności w towarzystwie – Auckland Joggers’ Club. Popularyzację terminu jogging przypisuje się Arthurowi Lydiardowi – założycielowi tego klubu.

Zanim nastały lata 60., bieganie dla przyjemności było czymś absurdalnym. Oczywiście, istniały zawody sportowe, maratony i igrzyska olimpijskie. Bieganie nie kojarzyło się jednak z wypoczynkiem, a właśnie sportową dyscypliną.

Różnica między joggingiem a bieganiem

Mogłoby się wydawać, że przecież obie aktywności polegają tylko na biegu przed siebie. To jednak tak, jakby porównać niedzielne grzybobranie, z wymagającą wyprawą trekkingową w leśne ostępy.

W joggingu nie ma martwienia się tempem, śrubowania wyników, mierzenia pulsu. Nie ma różnicowania jednostek treningowych dla poprawy czasów. Nie przejmujesz się dystansem. Kiedy się zmęczysz, wracasz do domu, zamiast walczyć ze sobą o dokończenie założonej trasy.

Jogging odbywa się w tempie nie większym niż 6 minut na kilometr. Może być wolniej – tak, byś czuł się przyjemnie. Takie tempo raczej nie usatysfakcjonuje biegacza. Co prawda biegacze o niższym stopniu zaawansowania, obracają się w okolicach 6-7 minut, ale dążą do skrócenia tego czasu. Joggerzy tego nie planują. Ba, często w ogóle wiedzą, jakie jest ich tempo – nie widzą powodu, by to zmierzyć.

Bieganie to wyzwanie. Jogging to błogi relaks. Element wyzwania nie istnieje. Idziesz na trening, żeby pooddychać świeżym powietrzem, złapać trochę słońca i wiatru we włosy. Patrząc na te założenia joggingowi bliżej do spaceru, niż do biegania. 

Kto może uprawiać jogging?

Ten sport cechuje się niewielką intensywnością. Nadaje się dla osób w każdym wieku, niezależnie od kondycji. Wstrzymać się powinny jedynie osoby otyłe (im zalecane są sporty nieobciążające kolan i redukcja wagi dietą), z chorobami serca bądź problemami ze stawami. 

kto może uprawiać jogging - starsze osoby
Jogging – co to? Sport dla prawie każdego!

Kiedy cierpisz na przewlekłe choroby, zawsze warto skonsultować pomysł trenowania ze swoim lekarzem. W większości przypadków medycy są zachwyceni tym, że ich pacjenci chcą uprawiać sport. Jeśli specjalista odradzi Ci taki sport, poproś o zaproponowanie innej aktywności. Może nordic walking? Jest jeszcze łagodniejszy.

Jogging – jak zacząć?

Zanim wyjdziesz z domu i popędzisz w wielki świat, zadbaj o kilka rzeczy – w innym wypadku, szybko zrazisz się do aktywności fizycznej!

  • Upewnij się, że nie masz przeciwwskazań zdrowotnych. Mimo że to łagodna aktywność, powinny z niej zrezygnować osoby otyłe, mające problemy ze stawami, kręgosłupem lub sercem. Najlepiej poprzedzić wprowadzenie aktywności do życia wizyta u kardiologa i fizjoterapeuty na ogólny przegląd.
  • Zaopatrz się w strój. Do pierwszego treningu przystąp ubrany w wygodną odzież z oddychających materiałów (poliestry i poliamidy). Bawełna się nie nadaje, bo pije pot jak gąbka. Legginsy lub spodenki muszą mieć płaskie szwy, lub być zupełnie bezszwowe – to zapobiegnie otarciom. W zimniejsze pory przyda się też lekka kurtka-wiatrówka. Pod spód – wygodna bielizna, najlepiej bezszwowa. Strój powinien wpisywać się w Twoje gusta estetyczne (wyłącznie Twoje – przechodniami się nie przejmuj), bo wtedy będzie Cię motywował!
  • Kup odpowiednie buty. Potrzebujesz butów z amortyzacją dopasowaną do podłoża. Tym większa, im twardsze jest podłoże, po którym biegasz. Ważny jest również przyczepny bieżnik oraz dopasowana cholewka. Buty powinny być o 1 rozmiar większe od tych, które nosisz na co dzień. Zajdź do sklepu sportowego, a obsługa pomoże Ci w dobraniu pierwszego obuwia.
  • Poznaj technikę od strony teoretycznej. Podczas robienia kroku powinieneś lądować na śródstopiu, utrzymywać prostą postawę i otwarte dłonie. Pomoże Ci także poprawna praca rąk – ugięte pod kątem 90 stopni, wzdłuż tułowia. Oddychaj ustami, utrzymując rytm: 3 kroki na wydechu, 3 kroki na wdechu.
  • Nie przejmuj się tempem. Tempo powinno być takie, żeby w trakcie biegu mógł swobodnie rozmawiać. Nie ma żadnych limitów – to trening w stu procentach dla Ciebie, a nie dla liczb.
  • Zjedz posiłek bogaty w węglowodany. Jeśli chcesz trenować późno, 3-4h przed joggingiem zaserwuj sobie danie pełne węglowodanów złożonych. Wybierasz się na trening bladym świtem? Wrzuć na ząb przekąskę z węglowodanami prostymi. Niektórym osobom odpowiada poranne bieganie na czczo – też możesz go spróbować (dzień wcześniej zjedz większą kolację), ale na początek radzimy spróbować biegów ze świeżo doładowaną energią.
  • Uzupełnij nawodnienie. Przez cały dzień wypij około 2 litrów wody. Dobrym wskaźnikiem poziomu nawodnienia jest kolor moczu – powinien być jasnożółty.
  • Ułóż playlistę. Muzyka uprzyjemni Ci aktywność. Może to być również podcast lub audiobook. Pamiętaj, że trening ma być dla Ciebie jak najprzyjemniejszy – tu nie ma miejsca na nudę.
  • Nie przesadzaj. Przeciętny trening joggingu trwa około 30 minut. Tyle w zupełności wystarczy na początek. Może być też tak, że pół godziny to będzie dla Ciebie za dużo na start. Nie zrażaj się. Nawet kilka minut jest lepsze, niż nic, a trucht zawsze możesz przeplatać marszem. Zapewniamy, że Twoja forma szybko się poprawi! 
mężczyzna uprawiający jogging
Roztropnie dobierz trasę. Najlepiej, by wiodła po płaskim, miękkim terenie.

To sport bardzo łagodny, który na bieżąco dostosowujesz do swoich możliwości. Bez presji. Mimo tego, żeby się nie zrazić, trzeba wcześniej nabrać odrobiny wiedzy. Gdyby ludzie tak robili… to biegaczy i joggerów byłoby dzisiaj o wiele więcej! Niestety, żadna aktywność nie będzie przyjemna, jeśli wcześniej nie dowiesz się, jak wykonywać ją poprawnie.

Czytając ten akapit, zapobiegłeś rozczarowaniu na pierwszym joggingu. Zrealizuj go, a aktywność będzie dla Ciebie przyjemna.

Co daje uprawianie joggingu?

O zaletach szybko przekona się każdy, kto postanowi spróbować go na własnej skórze. Jakie benefity przyniesie Ci zostanie joggerem? Między innymi:

  • poprawę pracy serca. Pod wpływem wysiłku fizycznego, także tego najlżejszego, serce uczy się pracować wydajniej. Dlatego, aktywne osoby mają niższe ciśnienie spoczynkowe, niż nieuprawiający sportu. Zapobiegniesz wielu chorobom układu krwionośnego.
  • kontrolę nad sylwetką. Taki spokojny bieg spala sporo kalorii (300-500 na godzinę). Jeśli do kompletu zadbasz o wartościowe żywienie, łatwiej pozbędziesz się kilku zbędnych kilogramów. A jeśli nie planujesz schudnąć… trenowanie zapobiegnie temu, żebyś musiał zmieniać planów. Dzięki aktywności, ciasteczka nie będą odkładać się w boczkach!
  • mocne mięśnie, kości i stawy. Ruch jest dla ciała bodźcem do wzmacniania się. To przełoży się na ogólną sprawność oraz wygląd sylwetki. Zapobiegniesz również chorobom stawów, czy postępującemu z wiekiem zanikaniu mięśni.
  • piękną skórę. Intensywna praca serca podczas wysiłku sprawia, że tkanki są lepiej ukrwione. W dodatku, dzięki wzmocnieniu mięśni, ciało staje się bardziej napięte. Ostateczny efekt? Skóra pozostaje jędrna mimo upływu lat. 
  • lepszą pracę mózgu. Mózg lubi aktywność fizyczną. Dotlenienie go po wielu godzinach spędzonych w czterech ścianach, przełoży się na wzrost kreatywności, poprawę pamięci, a nawet może zapobiegać chorobom neurodegeneracyjnym.
  • poprawę kondycji. Jak poprawić kondycję, gdy kompletnie nie jesteś w formie? Zacząć uprawiać jogging. Tak spokojna aktywność przywróci Ci pełną sprawność i przygotuje na intensywniejszy sport. 
  • świetny nastrój. Podczas biegu, organizm uwalnia hormony szczęścia – endorfiny. Dzięki temu wysiłek odgania złe emocje nagromadzone po całym dniu. Zapominasz o stresie, a rozwiązania problemów same przychodzą Ci do głowy.
  • spokój od obowiązków. Sesja joggingu to czas tylko dla Ciebie. Wyrywasz się z domu, włączasz ulubiona muzykę, cieszysz się świeżym powietrzem. Nie myślisz o tym, że trzeba poodkurzać, a w zlewie zalegają brudne naczynia. Totalny reset. Nie ma ważniejszego obowiązku niż zadbanie o swoje zdrowie i samopoczucie.
  • lepszy sen lub poranne pobudzenie – zależy od tego, jaką porę wybierzesz na trening. Wielu joggerów lubi zaczynać rano, jeszcze przed pracą. To dodaje im energii lepiej niż kawa. Jogging jest jednak na tyle lekką aktywnością, że może być sposobem na wyciszenie głowy przed pójściem do łóżka.

Jogging to sposób na zahamowanie upływu czasu. Daje zdrowie, świetną sylwetkę i nastrój. Na treningu bierzesz oddech po ciężkim dniu – a jeśli wolisz poranny trening, to dopiero się do niego przygotowujesz. To codzienna chwila wytchnienia, na którą może sobie pozwolić niemal każdy.

kobieta na porannym joggingu
Uprawianie jogging z rana to już dosyć popularny nawyk… ale jeszcze niewystarczająco popularny!

Czy trzeba się rozgrzewać?

Tak. Przed każdą aktywnością polecamy poświęcić przynajmniej 10 minut na rozgrzewkę. Jeśli Twój trening będzie odbywał się wieczorem, ćwiczenia na rozgrzewkę nie muszą być długie. Późną porą, Twoje ciało jest rozgrzane po całym dniu. Trzeba tylko ponownie rozruszać mięśnie, które przez ostatnie kilka godzin głównie siedziały. Zdążyły ostygnąć, ale trochę skłonów i wymachów odpali ponownie Twoją maszynę!

Z kolei jogging rano wymaga dłuższej rozgrzewki – 15-20 minut. Dlaczego tak? Przez całą noc ciało leżało niemal nieruchomo. Mięśnie, stawy i ścięgna bezwładnie oddawały się relaksowi. Rozgrzewką trzeba pobudzić do pracy całe ciało, które dopiero co wróciło do żywych.

W trudne dla joggerów pory roku – zimę i upalne lato – rozgrzewaj się jeszcze w domu, by maksymalnie ograniczyć ekspozycję na nieprzyjazne warunki. Także wtedy, gdy pada, pozostań pod dachem na czas rozgrzewki – i tak przemokniesz… ale lepiej by stało się to chociaż trochę później!

Rozgrzewka może się składać z takich ćwiczeń jak:

  • wymachy nóg do przodu i do tyłu,
  • odwodzenie nogi w bok,
  • skrętoskłony na stojąco (lewa ręka do prawej stopy, prawa ręka do lewej stopy),
  • krążenie bioder,
  • trucht w miejscu z wysokim podnoszeniem kolan,
  • podskoki na jednej nodze,
  • przysiady,
  • krążenie ramion do przodu i do tyłu,
  • wykroki i zakroki.

Jogging angażuje także mięśnie ramion i tułowia – dlatego nie wystarczy rozgrzewać samych nóg.

Zachęcamy, by wyrobić sobie odruch robienia rozgrzewki przed każdym treningiem. Te lekkie, krótkie ćwiczenia w żadnym wypadku nie są marnowaniem energii, a bardzo istotną częścią treningu i dobrą dla zdrowia praktyką.

  • Pozwala biegać znacznie lepiej. Ćwiczenia wstępnie podnoszą temperaturę ciała (rozgrzewają silnik). Ruch będzie przyjemniejszy, kiedy przystąpisz do niego tak przygotowany na wysiłek.
  • Dynamiczne ćwiczenia nadają stawom i ścięgnom elastyczności. Ciało działa trochę jak plastelina – kiedy podniesiesz jego temperaturę, łatwo daje się odkształcać. Dzięki temu tkanki nie są podatne na kontuzje, takie jak naderwania, naciągnięcia.
  • Pomaga psychicznie wejść w tryb treningowy. Podczas rozgrzewki dajesz znać swojemu ciału, że czas zwiększyć energię wkładaną w ruch.
  • Zawsze to trochę więcej spalonych kalorii!

Poświęć uwagę każdej partii ciała. Oddychaj głęboko. Zrelaksuj się i… biegnij!

mężczyzna rozgrzewa się przed joggingiem - skrętoskłony
Skrętoskłony – dasz radę dosięgnąć stopy? Wkrótce sport poprawi kondycję Twojego ciała na tyle, że zrobisz to bez większych problemów.

Co robić po treningu?

Po rozgrzewce i biegu, do pełni szczęścia potrzeba tylko rozciągania. 10 minut rozciągania statycznego ostudzi mięśnie, uspokoi puls, dodatkowo zrelaksuje psychicznie. Ponadto, wielu biegających zauważa, że gdy nie zapomną o stretchingu, mają po swoich treningach znacznie mniejsze zakwasy!

Rozciąganie możesz zrobić już w domu. W złą pogodę, upał lub mróz, jest to wręcz wskazane. Przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych, trening zaczyna się i kończy w przedpokoju.

Rozciąganie statyczne możesz robić także jako osobną jednostkę treningową. Kilka minut ćwiczeń rozciągających po pracy w pozycji siedzącej sprawi, że od razu odżyjesz.

Czy można go uprawiać codziennie?

Początkującym odradzamy bieganie codziennie. Dopóki nie rozruszasz swojego ciała nawet lekki trucht będzie skutkował okropnymi zakwasami. 

Optymalną częstotliwością będzie trening co dwa dni. Kiedy dojdziesz do momentu, w którym Twoje łagodne treningi nie będą powodowały bólu mięśni na drugi dzień, możesz spróbować codziennych wypadów. Słuchaj swojego organizmu – po prostu nie biegaj, gdy boli! Ma zawsze być przyjemnie.

Jak utrzymać motywację?

Ah, motywacja… Kluczowa, by odczuć zalety biegania, jest regularność. A regularność utrzymasz wtedy, gdy naprawdę polubisz swoje treningi. To łatwiejsze, niż się wydaje! 

  • Postaw sobie cel. Zaplanuj, że przez miesiąc, co 2 dni wyjdziesz na przynajmniej 15-minutowy jogging. Po 30 dniach odtrąbisz pierwszy sukces. Miesiąc to niewiele – sam wiesz, jak ten czas szybko leci! Następnym celem niech będzie bieg przez 30 minut. A kolejnym… po dwóch miesiącach już dobrze będziesz wiedział. 
  • Trzymaj się stałej pory. Sport ma stać się twoją rutyną. Bez jasnego określenia: o godzinie X idę na jogging, nawet się nie zorientujesz, gdy dzień Ci ucieknie. Punkt godzina X wychodzisz z domu. Ustaw sobie przypomnienie w telefonie!
  • Miej potreningowy rytuał. Niech będzie to obejrzenie odcinka serialu, zjedzenie ulubionego dania, kąpiel z olejkami eterycznymi czy zapostowanie zdjęcia na Instagramie. Wkrótce, sam trening będzie dla Ciebie nagrodą, ale zanim na dobre wkręcisz się w aktywność, dobrze mieć taki rytuał. Po zrealizowaniu pierwszego celu – 30 dni ze sportem – kup sobie coś w prezencie.
  • Ładny strój. Walory estetyczne stroju mają ogromne znaczenie (wiemy, że nie tylko dla pań!). Ubrania muszą być nie tylko wygodne. Niech będą w twoim ulubionym kolorze, z atrakcyjnym nadrukiem, a nawet personalizowanym wzorem.
  • Czytaj książki z motywem joggingu. Nie muszą to być typowo książki o bieganiu. Wciągający kryminał, w którym główna bohaterka rozmyśla nad śledztwem podczas truchtania? Lekki romans, gdzie para poznaje się na porannym bieganiu? Książka obyczajowa, w której bohater co wieczór wychodzi pobiegać? Znajdzie się coś dla każdego – ważne, by motyw sportu Ci towarzyszył.
  • Powiedz bliskim, że zaczynasz trenować. Niech przyjaciele i rodzina wspierają Cię w zdrowym postanowieniu. A może sami zechcą do niego dołączyć?
  • Możesz brać udział w zawodach biegowych. Na imprezach dla biegaczy nie ma limitu tempa. Wiele osób kończy je truchtem, marszobiegiem, a na ostatniej prostej nawet spacerkiem. Zachęcamy szczególnie do spróbowania imprez charytatywnych – są wspaniałe dla początkujących.
matka i córka biegające razem
Zaproś bliską osobę na wspólny jogging, a będziecie się wzajemnie motywować.

Kolka biegacza i joggera

Kolka to coś, co łączy rekreacyjny truchcik i… wyczynowe bieganie. Czasem po prostu się zdarza! Dobre wieści – im bardziej zaawansowany będziesz, tym rzadziej Cię dopadnie. Na początku, po prostu nie można się zrażać. Najważniejsze, to wiedzieć, jak radzić sobie z kolką. 

Gdy poczujesz zbliżający się napad, zwolnij tempo. Zacznij uciskać bolące miejsce. Jeśli nie minie, przystań, pochyl się do przodu i puść ręce swobodnie. Wykonaj kilka skłonów w bok. Cały czas głęboko oddychaj.

Nie siadaj! Kolkę trzeba rozruszać. 

Przyczyną kolki podczas może być:

  • nierównomierny oddech – pilnuj rytmu: 3 kroki na wdechu, 3 kroki na wydechu. Jeśli wypadniesz z rytmu, przystań. Wyrównaj oddech i wtedy biegnij dalej.
  • przepełniony żołądek – posiłek przed joggingiem powinien być niewielki objętościowo. Zanim wyruszysz na trening, poczekaj aż się strawi. Nie pij napojów gazowanych i wielkiego baniaka wody. Co za dużo to niezdrowo.
  • stres – przewlekły stres powoduje przeróżne dolegliwości, także skurcze. Zdecydowanie częstsze są jednak dwie pierwsze przyczyny.

Czy można go uprawiać z psem?

Jak najbardziej, jeśli pies cieszy się dobrym stanem zdrowia. Radzimy koniecznie poprzedzić trening na sześciu nogach wizytą kontrolną u weterynarza.

Wielu właścicieli naszych ukochanych czworonogów zabiera je na jogging, zamiast na spacer. Szczególnie młode, energiczne psiaki, pokochają przyspieszenie. Będzie Ci potrzebna jedynie specjalna smycz z amortyzatorem i szelkami. Dostaniesz ją w sklepach zoologicznych i niektórych sklepach sportowych. 

Pod żadnym pozorem nie wolno spuszczać psa ze smyczy. Nawet na największym odludziu trafiają się samotni spacerowicze i dzikie zwierzęta. Poza tym pies może się zgubić. Na bieg w otwartym terenie możesz sprawić psiakowi linkę długą na nawet 20 metrów. 

W grupie czy samotnie?

Jogging to świetna metoda spędzania czasu ze znajomymi. Towarzystwo do wspólnego trenowania znajdziesz na facebookowych grupach zrzeszających biegaczy, grupach mieszkańców twojego miasta, bądź publikując ogłoszenie na lokalnym spotted. Media społecznościowe są pełne osób, które szukają kompanów do aktywności na powietrzu – ze wspólnego trenowania urodziło się wiele bliskich relacji.

A nawet dzieci!

jogging w grupie

Nic oczywiście nie stoi na przeszkodzie, by uprawiać jogging samemu. Zależy to wyłącznie od Twoich preferencji. Samotny bieg pozwoli Ci oczyścić głowę z nadmiaru bodźców. Skoncentrujesz się na swoim ciele, otoczeniu i ulubionej muzyce.

Czym uzupełnić trening?

Warto uzupełnić truchtanie także innymi aktywnościami. Żeby bieg szedł Ci łatwiej, a sylwetka jeszcze bardziej się poprawiła, przez przynajmniej 10 minut dziennie rób ćwiczenia wzmacniające. Wystarczy Ci kawałek dywanu – nie potrzebujesz żadnego sprzętu.

Twoim sojusznikiem są także wszystkie inne sporty. Pływanie, jazda na rowerze, taniec, pilates – próbuj! Dzięki zróżnicowanej aktywności, Twoje ciało będzie się kompleksowo rozwijać.

Jaki sprzęt na jogging się przyda?

Jest potrzebny przede wszystkim odpowiedni strój – buty do biegania, oddychająca koszulka, spodenki bezszwowe, kurtka wiatrówka niekrępująca ruchów. Jest jednak jeszcze kilka akcesoriów, które przydadzą się początkującemu sportowcowi. Nie są konieczne, ale warto chociaż rzucić na nie okiem w sklepie:

  • zegarek sportowy – jest w nim pulsometr do biegania, licznik dystansu, kroków, kalorii, monitory snu, plany treningowe dla różnych sportów… i dziesiątki innych funkcji. Gratka dla miłośników technologii!
  • słuchawki z przewodnictwem kostnym – to specjalny typ słuchawek, który nie zasłania kanału usznego. Będziesz słyszał dźwięki otoczenia, a to zwiększy Twoje bezpieczeństwo.
  • czapka z daszkiem – niezastąpiona w słoneczny dzień. Staje się konieczna w letnim okresie – głowę zawsze trzeba osłaniać przed promieniowaniem UV.
  • bidon z tritanu – tritan to wytrzymałe, lekkie tworzywo sztuczne. Szczególnie przydatne akcesorium na jogging w lecie – podczas upałów zawsze trzeba mieć przy sobie napój. Gdy jest chłodniej i pójdziesz na trening właściwie nawodniony, raczej nie będzie chciało CI się pić.
  • wielofunkcyjna chusta Buff – specjalny komin do biegania, który można nosić jako szalik, osłonę na twarz, kilka typów czapek, opaskę do włosów, frotkę. Przydaje się każdemu biegaczowi. Chustę spraw sobie najpóźniej zimą – w mroźne dni trzeba osłaniać drogi oddechowe, a Buff nadaje się do tego doskonale.

Niby nie potrzebujesz niczego poza dobrym strojem i chęciami… ale czemu by się nie rozpieścić z okazji wejścia na nową, aktywną drogę życia? 😉

Czy od joggingu się chudnie?

Najwięcej osób zainteresowanych sportem to ci, którym zależy na poprawie sylwetki poprzez zrzucenie zbędnych kilogramów. Trenowanie pomaga schudnąć, ale by mieć gwarancję efektów, należy je połączyć ze zmianą nawyków żywieniowych.

  • Spala dużo kalorii, przez co pomaga wypracować deficyt kaloryczny potrzebny do schudnięcia.
  • Motywuje do trzymania diety – skoro potrenowałeś, a więc spaliłeś kalorie, nie wypada niszczyć efektu podjadaniem ciasteczek.
  • Wzmacnia mięśnie, a dzięki temu sylwetka wygląda na szczuplejszą, bardziej wysportowaną.
  • Dodaje sprawności. Dzięki truchtaniu zaczniesz lubić ruch – a im aktywniej spędzasz czas, tym więcej kalorii spalasz i chudniesz w oczach.
  • Ujędrnia skórę – cellulit zaczyna być mniej widoczny.
  • Pomaga się zrelaksować, poprawia nastrój – przestaniesz zajadać stres i zły humor.
kobieta plus size robi rozgrzewkę przed joggingiem
Zacznij spokojnie i nie zapominaj o rozgrzewce!

Musisz widzieć, że nie istnieje żaden sport, który odchudza sam w sobie. Podstawą zawsze jest dieta, a aktywność to jej uzupełnienie.

Zanim zaczniesz biegi, sprawdź swoje BMI. Lekki jogging to coś dla osób z wagą w normie oraz nadwagą. Jednakże, przy otyłości (BMI powyżej 30), należy wybrać sport, który nie obciąża kolan. Dobrym pomysłem będą marsze, nordic walkinkg, pływanie, jazda na rowerze. Do kompletu – dieta. Gdy zrzucisz nieco kilogramów, ruszaj na pierwszy truchtany trening!

Podsumowanie

Jogging to sposób na aktywny relaks w takim tempie, jakie najbardziej Ci odpowiada. W przeciwieństwie do biegania, nie ścigasz się tutaj o coraz lepsze wyniki. 

Jogging nie ma co prawda nic wspólnego z jogą, ale niesie podobne korzyści – lepsze zdrowie, mocne mięśnie i psychiczny odpoczynek. Nadaje się niemal dla każdego – nawet dla Twojego czworonożnego przyjaciela!

Mogą Ci się spodobać:

08 05.2024
Regeneracja po bieganiu – jak ją poprawić? 10 wskazówek!

Regeneracja po bieganiu – jak ją poprawić? 10 wskazówek!

Regeneracja po bieganiu to jeden z fundamentów formy. Jeśli ją […]

05 05.2024
Budowa łydki – biegaczu, poznaj swój napęd!

Budowa łydki – biegaczu, poznaj swój napęd!

Regularnie dręczone treningowym ogniem, noszące kochane ciałko przez całe życie […]

03 04.2024
Jak oddychać podczas biegania? – 8 wskazówek jak robić to prawidłowo

Jak oddychać podczas biegania? – 8 wskazówek jak robić to prawidłowo

Jak oddychać podczas biegania, by było to w pełni optymalne? […]

27 03.2024
Czy bieganie jest zdrowe?

Czy bieganie jest zdrowe?

Czy bieganie jest zdrowe – nad tą kwestią zastanawia się […]

22 03.2024
Jogging – co to? Wszystko co musisz o nim wiedzieć

Jogging – co to? Wszystko co musisz o nim wiedzieć

Bliski kolega biegania… a może jednak nie aż tak bliski? […]

12 03.2024
Bieganie po górach zimą. Porady i wskazówki

Bieganie po górach zimą. Porady i wskazówki

Zima jest magicznym czasem, który zachęca do górskich wypraw. Choć […]

04 03.2024
Jak zacząć biegać – poradnik i plany na start

Jak zacząć biegać – poradnik i plany na start

Jak zacząć biegać i zmienić swoje życie dzięki pokochaniu aktywności? […]

27 02.2024
BCAA – jak pomaga biegaczom?

BCAA – jak pomaga biegaczom?

BCAA a bieganie to popularny temat suplementacyjny. W jaki sposób […]

08 02.2024
Slow jogging – co to jest i jak biegać tą metodą?

Slow jogging – co to jest i jak biegać tą metodą?

Slow jogging to jedna z najpopularniejszych metod treningowych stosowanych przez […]

31 01.2024
30 ciekawostek o bieganiu do zarzucenia w towarzystwie

30 ciekawostek o bieganiu do zarzucenia w towarzystwie

Ciekawostki o bieganiu mogą Ci pomóc zdobyć wysokie miejsce w […]

19 01.2024
Ile kosztuje dieta pudełkowa? Oszczędzaj czas i pieniądze!

Ile kosztuje dieta pudełkowa? Oszczędzaj czas i pieniądze!

Ile kosztuje dieta pudełkowa i czy taki wydatek może się […]

27 12.2023
Mroźne Pasje: TOP 5 Zimowych Dyscyplin Sportowych

Mroźne Pasje: TOP 5 Zimowych Dyscyplin Sportowych

Początek zimy to zawsze prawdziwa gratka dla miłośników dyscyplin nieodzownie […]

22 12.2023
Jaki wybrać rowerek dla 3-4 latka – poradnik

Jaki wybrać rowerek dla 3-4 latka – poradnik

Wybór pierwszego rowerka dla dziecka to wyjątkowy moment, który może […]

21 12.2023
Sauna – właściwości prozdrowotne

Sauna – właściwości prozdrowotne

Rytuały relaksacyjne mają bardzo korzystny wpływ na zdrowie. Wizyta w […]

20 12.2023
Efekty biegania – co możesz osiągnąć?

Efekty biegania – co możesz osiągnąć?

Bieganie nie jest tylko narzędziem do zmiany sylwetki. Miliony ludzi […]

23 11.2023
Zdjęcia sportowe – jak je robić?

Zdjęcia sportowe – jak je robić?

Zdjęcia sportowe to jedna z najistotniejszych kategorii sztuki fotograficznej. Jest […]

20 11.2023
Uczucie zmęczenia – skąd bierze się osłabienie i co z nim zrobić?

Uczucie zmęczenia – skąd bierze się osłabienie i co z nim zrobić?

Uczucie zmęczenia czasem towarzyszy każdemu – co jednak, jeśli uderza […]

15 11.2023
Jak dbać o jelita? 10 wskazówek nie tylko dla biegaczy

Jak dbać o jelita? 10 wskazówek nie tylko dla biegaczy

Jak dbać o jelita, by ich dobra kondycja pomogła Ci […]

03 11.2023
Ile powinno się spać dla pełnej regeneracji?

Ile powinno się spać dla pełnej regeneracji?

Ile powinno się spać, by organizm miał szansę na pełną […]

20 10.2023
Co daje sport? 10 zalet uprawiania go i kibicowania

Co daje sport? 10 zalet uprawiania go i kibicowania

O tym, co daje sport, można pisać książki – a […]

05 10.2023
Zdrowy kręgosłup – jak powinien o niego dbać biegacz?

Zdrowy kręgosłup – jak powinien o niego dbać biegacz?

Zdrowy kręgosłup przez całe życie – marzenie, które może się […]

03 10.2023
Skręcona kostka – co robić? Poradnik powrotu do sprawności

Skręcona kostka – co robić? Poradnik powrotu do sprawności

Skręcona kostka może się przydarzyć każdemu biegaczowi. Wymaga natychmiastowego, przemyślanego […]

26 09.2023
Jak wzmocnić serce? Poradnik – bo zdrowe serce to silnik biegacza!

Jak wzmocnić serce? Poradnik – bo zdrowe serce to silnik biegacza!

Biegasz? Kochasz ten sport i nie wyobrażasz sobie bez niego […]

21 09.2023
Joga dla biegaczy — na czym polega?

Joga dla biegaczy — na czym polega?

Z pewnością większość biegaczy dobrze wie, jak ważne jest zachowanie […]

04 09.2023
Półmaraton – ile kilometrów ma?

Półmaraton – ile kilometrów ma?

Półmaraton – ile kilometrów ma kamień milowy, po którym zostaje […]

01 09.2023
Dlaczego warto biegać? 5 korzyści dla zdrowia płynących z biegania!

Dlaczego warto biegać? 5 korzyści dla zdrowia płynących z biegania!

Bieganie to nie tylko forma aktywności fizycznej, ale również skarbnica […]

01 09.2023
Rola regeneracji w treningu biegowym: Sen, masaż, rozciąganie

Rola regeneracji w treningu biegowym: Sen, masaż, rozciąganie

Regeneracja to często niedoceniany element treningu biegowego. W pogoni za […]

31 08.2023
Szczupłe łydki – czy bieganie na pewno Ci je da?

Szczupłe łydki – czy bieganie na pewno Ci je da?

Szczupłe łydki – jeśli takie chcesz, to zacznij biegać. A […]

30 08.2023
Cytaty o bieganiu. 10 wypowiedzi, które dodadzą Ci skrzydeł

Cytaty o bieganiu. 10 wypowiedzi, które dodadzą Ci skrzydeł

O bieganiu można powiedzieć wiele… a niektórzy powiedzieli to wyjątkowo […]

25 08.2023
16 rzeczy, których lepiej nie mówić do biegacza

16 rzeczy, których lepiej nie mówić do biegacza

Jesteś miłośnikiem mocnych wrażeń, więc chętnie poznasz potęgę gniewu biegacza? […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się