Blog o bieganiu sBIEGACZA - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczySFERA BIEGACZA
 • Polski
 • English
Facebook sBIEGACZ Instagram sBIEGACZ Szukaj
> Canicross – co to i jak zacząć biegać z najlepszym partnerem?

Canicross – co to i jak zacząć biegać z najlepszym partnerem?

Data publikacji 27.04.2023

Przeczytasz w 10 minut 781 wyświetleń

Canicross – co to i jak zacząć biegać z najlepszym partnerem?

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka — a przyjaciel to zawsze najlepszy partner treningowy i czasami sam trener. Zawodnicy canicross gorliwie wzięli sobie do serca tę zasadę. Kochasz bieganie, kochasz psy? To sport dla Ciebie.

Przeczytaj, na czym polega canicross, jaki pies może zostać partnerem biegacza i jak zacząć bieganie na… sześciu, a nawet dziesięciu łapach!

Canicross – co to za dyscyplina?

Canicross to bieganie z jednym lub dwoma psami w terenowych warunkach. Nazwa jest połączeniem canis lupus familiaris – z łaciny pies domowy i cross country running – z angielskiego znaczy to tyle, co bieg przełajowy

To oficjalna dyscyplina sportowa, kwalifikowana do psich zaprzęgów. By można było mówić o canicrossie, a nie po prostu o bieganiu z psem, potrzebny jest teren. Jak sama nazwa wskazuje, biegniesz na przełaj. Błoto, trawa, lasy, pola — to czeka Cię na trasie. Trasy zawodów zwykle nie przekraczają 5 kilometrów. To nie jest test długodystansowej wytrzymałości — liczy się tempo dotarcia na metę.

Canicrossing jest dość młodą dyscypliną. Jej początki datuje się na okolice 2000 roku. Wtedy w Wielkiej Brytanii zaczęły się odbywać pierwsze zawody. Do dzisiaj sport ten cieszy się największą popularnością właśnie w tym kraju.

Do 2020 roku Polska miała Związek Sportowy Psich Zaprzęgów. Zrzeszał między innymi biegaczy canicross. Niestety, po 15-tu latach działalności Związek został zlikwidowany. 

Na czym polega współpraca psa i człowieka?

Zawodnicy biegną z jednym lub dwoma psami. Pupil ciągnie biegacza na specjalnej smyczy przypiętej do pasa, tym samym odciążając go i pomagając w osiągnięciu świetnego tempa. 

Można powiedzieć, że psiak jest dodatkowym motorem biegacza. Kiedy stopy człowieka odrywają się od ziemi, wspierane z przodu przez psiego partnera, ma wrażenie, jakby latał. Wrażenie to jest szczególnie silne, jeśli ciągnie Cię duży, mocarny pies. Ciągnięcie biegacza jest dość męczące dla zwierzaka i dlatego właśnie trasy zawodów canicross są takie krótkie.

Biegacz zaś ma nad nim głównie słowną kontrolę — rozpędzonego, cieszącego się biegiem psa nie sposób trzymać w ryzach bazując na smyczy. Robią to jasne komendy: stój!, w prawo!, w lewo!, szybciej!, naprzód!.

biegaczka uprawiająca canicross z huskym
Oczywiście w razie potrzeby biegacz łapie za smycz, ale rozgrzanego, energicznego psiaka i tak niełatwo ogarnąć!

By wszystko poszło zgodnie z planem, człowiek i pies muszą się doskonale rozumieć. Biegacz ufa czworonogowi, a pies świetnie się bawi i cieszy czasem spędzonym z ukochanym właścicielem. Połączenie przyjemnego z jeszcze przyjemniejszym. Canicross to najwyższy poziom międzygatunkowej współpracy sportowej!

Samodzielnie pies jest w stanie biegać z prędkością dziesiątek kilometrów na godzinę, za czym przeciętny śmiertelnik raczej nie nadąży… ale może próbować!

Jaki pies do canicross? 

Canicross można uprawiać z psem PRAWIE każdej rasy, jak i z kundelkami. Najważniejsze w tej dyscyplinie są cechy psa, które poznasz w dalszej części.

To, ile kilometrów może przebiec pies i w jakim tempie to zrobi, zależy oczywiście także od jego naturalnych uwarunkowań. Genetyka zawsze miała i będzie mieć znaczenie w sporcie, zwierzęta nie są wyjątkiem. Mimo tego więc, że biegać można z większością czworonogów, niektóre psy mają do tego większe predyspozycje. Biegacze, którym zależy na bardzo intensywnych treningach, najchętniej decydują się na te rasy:

 • husky syberyjski
 • alaskan malamute
 • wyżeł (różne rasy)
 • charty (różne rasy)
 • border collie
 • labradory
 • dalmatyńczyki
 • rodezjany afrykańskie
biegnący border collie z patykiem
Border collie uwielbiają aktywność. Wspólny trening to dla nich bodziec fizyczny i umysłowy.

Te psy cechuje siła i wytrzymałość. Napędzanie biegacza nie będzie dla nich imponującym wyzwaniem, a kilkukilometrową trasę zaliczą w mig. Psiaki mniejsze również potrafią świetnie biegać, ale po prostu trudniej im ciągnąć człowieka. Trzeba będzie wziąć to pod uwagę, planując intensywność treningów oraz potencjalne starty w zawodach.

Podkreślamy — chodzi tylko o predyspozycje. Pies biegacza absolutnie nie musi być rasowy, zwracają na to uwagę tylko ci, którzy biorą wyniki za priorytet. Adoptowany kundelek będzie równie chętnie towarzyszył Ci na treningu dla przyjemności (no i bezwzględnie kochał!).

Z którymi rasami NIE biegać?

Z kolei psy, które źle zniosą canicrossing, to rady brachycefaliczne, czyli ze spłaszczonym pyskiem. Zaliczają się do nich na przykład mopsy. Ich czaszki są krótkie, a budowa anatomiczna nosa utrudnia oddychanie (zresztą, dlatego są tak kontrowersyjne). Podczas wysiłku pies nie byłby w stanie wydajnie oddychać.

Bieganie z wielkimi, ciężkimi psami, również nie jest dobrym pomysłem. Mastif angielski czy bernardyn to wspaniali towarzysze spacerów, ale szybki bieg będzie męczył ogromne rasy. Poza tym siła tych psów jest tak duża, że biegacz mógłby dosłownie, niekontrolowanie polecieć przy zrywie.

Cechy biegającego psa

Kwestię rasy mamy wyjaśnioną — każda jest dobra do biegania dla przyjemności, a niektóre psy mają szczególnie dobre warunki sportowe.

Czym musi się charakteryzować psi partner biegacza, by współpraca przebiegała bez zarzutu?

 • Pupil musi cieszyć się doskonałym zdrowiem, potwierdzonym przez lekarza weterynarii, a potem regularnie kontrolowanym. 
 • Z uwagi na zdrowie i kondycję w canicross najlepiej dają sobie radę młode psy. Ich niespożyta energia wreszcie znajduje ujście!
 • Ale nie ZA młode! Biegamy tylko z dorosłymi psami. Wiek minimum 12 miesięcy. Nie wolno biegać ze szczeniakami, bo ich rozwijające się organizmy źle zniosą takie obciążenie.
 • Psiak musi dobrze reagować na obce zwierzęta. Najlepiej, bo podczas biegu w ogóle je ignorował. Jeżeli Twój pupil nie przepada za innymi psami, warto skorzystać z pomocy behawiorysty.
 • Posłuszeństwo. Czworonoga trzeba nauczyć bezbłędnego słuchania komend kierujących. Da się to wykształcić nawet u dorosłych psów. 
trening posłuszeństwa - przekąski dla psa
Przed każdym treningiem upewnij się, że zabrałeś smaczki do nagradzania pupila!

I to wszystko na temat Twojego biegowego partnera. Przygotowanie nie kończą się jednak na wyuczeniu komend. Potrzebny jest także odpowiedni sprzęt – o tym w dalszej części.

Cechy biegającego właściciela

Biegacz także musi spełniać kilka wymagań, by sprawdzić się w canicross! 

 • W miarę dobra kondycja. Siła psa ułatwia sprawę, ale jeszcze trzeba nadążyć za czworonogiem!
 • Wiedza na temat zdrowia i behawioru zwierzaka. Dzięki niej zdołasz zaplanować optymalne treningi.
 • Cierpliwość. Nauka komend i zachowania może zająć dużo czasu. Pies ma za  zadanie rozpoznawanie komend, ale też sprawne reagowanie pomimo natłoku zewnętrznych bodźców. Na treningu we dwójkę nie będzie z tym problemu, ale już zawody w otoczeniu obcych ludzi i psów to wymagający sprawdzian. 
 • Zaufanie do zwierzęcia. Canicrossing to spore prędkości i konieczność oddania sterów w łapy pupila. Na początku możesz mieć przed tym trochę psychologicznych barier.
 • Zdrowy rozsądek połączony z troską o psa. Biegacz musi respektować możliwości psa. Kiedy ten jest zmęczony, nie ma, że planował dłuższy trening — czas na odpoczynek. Kiedy jest szybszy od swojego czworonoga, nie pogania go na siłę — biegnie łapa w łapę.
 • Odporność na stres. Zawody bywają stresujące, a psy wyczuwają zdenerwowanie właściciela. Najlepiej podejść do startu jak po prostu do dobrej zabawy. Psiakowi udzieli się dobry nastrój!

Niezbędny sprzęt do canicrossu

Absolutną podstawą jest elastyczna linka lub smycz z amortyzatorem. Amortyzacja jest kluczowa. Do biegów nie można stosować zwykłej smyczy, bo każde szarpnięcie — a będzie ich sporo na trasie — wywierałoby ogromny napór na kręgosłup zarówno psa, jak i człowieka. Zaopatrz się w amortyzowany model jeszcze przed pierwszym treningiem. Nawet jeśli stwierdzisz, że canicrossing nie jest dla Ciebie, to z amortyzowaną smyczą można normalnie spacerować.

Drugi element — uprząż. Przybiera formę szelek. Dokładnie dopasuj ich rozmiar do wielkości psa oraz zwróć uwagę na materiał. Dobra uprząż jest miękka, gładka od wewnątrz, tak by nie szarpała sierści gdy będzie przesuwać się w biegu. Powinna to być uprząż dedykowana do canicross, bo są projektowane tak, by optymalnie rozkładać impet. Nie gwarantują tego zwykłe szelki spacerowe. W grę nie wchodzi także bieganie w obroży, gdyż psu łatwo byłoby się z niej wysunąć.

canicrossing z samojedem
Zwróć uwagę na położenie smyczy i pasa. Na biodrach i pośladkach, nie na talii.

Trzecia rzecz — pas dla biegacza z zapięciem na smycz. Zakłada się go na biodra, tak by pies ciągnął za pośladki. Ponownie — zwykłe akcesoria do biegania mogą nie wystarczyć. Te przeznaczone do canicross mają dodatkowe paski na nogi, by nie przesuwały się w ciągu biegu.

Zawody canicross są krótkie. Jednakże, podczas dłuższych treningów budujących wytrzymałość, zawsze miej przy sobie wodę, składaną silikonową miskę i przekąskę dla psa. 

Na koniec, strój i buty dopasowane do warunków biegu przełajowego. Przy kompletowaniu zaopatrzenia dla partnera nie zapominaj o sobie 😉

Jak zacząć canicross?

Przygodę z canicrossem zacznij od wizyty u weterynarza w celu kontroli stanu zdrowia zwierzęcia. Następnie, psa trzeba nauczyć posłuszeństwa podczas spacerów. Oswajaj go z komendami i przyzwyczajaj do obecności obcych psów. Jeżeli Twój pupil należy do niesfornych, skorzystaj z usług behawiorysty.

Skonsultuj się z weterynarzem co do częstotliwości i objętości treningów. U każdego psa będzie ona indywidualna. Psy myśliwskie czy zaprzęgowe doskonale zniosą codzienne bieganie, ale niektóre można zabierać na krótki trening maksymalnie 2 razy w tygodniu. Najlepiej po prostu porozmawiać na ten temat ze specjalistą mającym Twojego partnera przed oczami. 

Za właściwe bieganie zabierz się dopiero gdy zainwestujesz w sprzęt, przede wszystkim smycz z amortyzatorem. Bez niej ani rusz. Zaczynaj od krótkich tras, w miarę możliwości na odludziu, by pies w spokoju przyzwyczaił się do ciągnięcia. Kiedy wyrobi nawyk biegu przed Tobą i nauczy się słuchania komend, warto zaprosić na trening innych biegaczy canicross. Wtedy psiak oswoi się z obecnością obcych zwierząt.

Pamiętaj, że pies o znacznie zwiększonej aktywności fizycznej potrzebuje karmy o wysokiej kaloryczności. Tę kwestię też możesz od razu skonsultować z weterynarzem, albo zwrócić się do dietetyka zwierzęcego. 

Miejscy biegacze powinni szczególnie przyłożyć się do szukania trasy. Idealnie, gdyby była na całej długości nieutwardzona. Na chodniku lub asfalcie biegnący pies mógłby zedrzeć poduszeczki łap. Jeżeli będziesz miał opcję treningu tylko na twardej nawierzchni, spraw pupilowi buty ochronne

Czy canicross jest zdrowy dla psa?

Najważniejsza kwestia dla każdego odpowiedzialnego właściciela — czy canicrossing nie zaszkodzi Twojemu pupilowi? 

Jeżeli pies cieszy się świetnym stanem zdrowia, respektujesz jego możliwości i zadbałeś o dobór sprzętu, nie ma się czego obawiać. Bieganie z zachowaniem zasad zdrowego rozsądku przyniesie mu same korzyści (tak samo jak u człowieka!). W razie zauważenia, że z psiakiem coś jest nie tak — ma mało energii, nie chce biegać, szybko się męczy — od razu ruszaj do weterynarza na kontrolę.

Zadowolony pies u weterynarza
Kontrola weterynaryjna zawsze się przyda, a już szczególnie u psa-sportowca.

Psy to urodzeni biegacze. Nawet maluchy cieszą się na aktywność fizyczną, zwłaszcza w towarzystwie ukochanego właściciela. Zadbaj o jego bezpieczeństwo amortyzowaną smyczą, ergonomicznymi szelkami i zapasem wody pod ręką. Na treningach oraz zawodach współpracujcie na takich samych warunkach — w biegu jesteście równorzędnymi partnerami.

Co da Wam canicrossing?

Wam — bo i ludzki biegacz, i psi partner wyniosą korzyści z uprawiania sportu. Oboje poprawicie swoją kondycję, wzmocnicie mięśnie i kości, nie będzie wam groziła nadwaga. Zwierzęta wynoszą z ruchu bardzo podobne korzyści, co człowiek.

Canicross dobrze zrobi waszej psychice. Biegowe endorfiny uderzające do głowy człowiekowi wprawią go w fantastyczny nastrój. Uczucie latania nad ziemią wynikające z siły ciągnięcia, jeszcze zwiększy poczucie wolności znane każdemu biegaczowi. Energiczny psiak z kolei, będzie zachwycony możliwością pobiegania ile sił. Gwarantujemy, że po treningu będziecie zmęczeni i szczęśliwi. 

Sportowa współpraca pogłębi więź między właścicielem i czworonogiem. Dzięki niej zaczniecie się rozumieć lepiej, niż kiedykolwiek. To bezcenna zaleta dla każdego kochającego swojego psiaka, kto chce stać się lepszym właścicielem.


Canicross to nic innego, jak bieganie z psem lub dwoma psami w przełajowym terenie. Dzięki temu, że pies ciągnie biegacza, może on rozwinąć bardzo wysokie tempo. W tym sporcie oddajesz większość kontroli prowadzącemu Cię pupilowi, toteż konieczna jest sumienna nauka komend i grzecznego zachowania.

Można uprawiać canicrossing z większością psów. Najważniejszy jest bardzo dobry stan zdrowia czworonoga oraz dostosowanie intensywności treningów do jego fizycznych możliwości. U każdego psa będą inne, więc najlepiej indywidualnie skonsultować sprawę z lekarzem weterynarii. Niezbędny do bezpiecznego trenowania będzie także sprzęt w postaci amortyzowanej smyczy, uprzęży równomiernie rozkładającej siłę oraz pasa biodrowego.

Canicross to doskonała zabawa, przynosząca korzyści obu stronom. Chcesz spróbować? Twój pies będzie zachwycony! 😉

Mogą Ci się spodobać:

25 10.2023
Polar Pacer i Pacer Pro – który kupić do biegania? Charakterystyki modeli

Polar Pacer i Pacer Pro – który kupić do biegania? Charakterystyki modeli

Polar Pacer – ta propozycja fińskiego giganta gości na nadgarstkach […]

27 09.2023
Jaki sprzęt do ćwiczeń w domu przyda się biegaczowi? Lista naprawdę opłacalnych

Jaki sprzęt do ćwiczeń w domu przyda się biegaczowi? Lista naprawdę opłacalnych

Jaki sprzęt do ćwiczeń w domu warto mieć, gdy do […]

21 09.2023
Odzież rowerowa na sezon jesienny – jak ją skompletować?

Odzież rowerowa na sezon jesienny – jak ją skompletować?

Gdy kończy się lato, zarówno biegacze, jak i kolarze oraz […]

12 09.2023
Garmin Venu 2 i Venu 3 – zmiany. Czy warto dopłacić do nowego modelu?

Garmin Venu 2 i Venu 3 – zmiany. Czy warto dopłacić do nowego modelu?

Garmin Venu 2 to smartwatch sportowy, który spokojnie można zaliczyć […]

17 07.2023
Bluzy z nadrukiem własnym do biegania – jak wybrać odpowiedni model?

Bluzy z nadrukiem własnym do biegania – jak wybrać odpowiedni model?

Bluzy z nadrukiem własnym to jeden z ulubionych rodzajów odzieży […]

16 06.2023
Odpowiednia odzież do ćwiczeń, czyli jaka?

Odpowiednia odzież do ćwiczeń, czyli jaka?

Regularna aktywność fizyczna jest kluczowa do zachowanie organizmu w dobrej […]

01 06.2023
Ręcznik dla sportowca – jaki wybrać dla biegacza?

Ręcznik dla sportowca – jaki wybrać dla biegacza?

Ręcznik dla sportowca przyda się każdemu, kto na poważnie traktuje […]

10 05.2023
Tania bieżnia do domu – ranking 5 najlepszych do 3000 zł

Tania bieżnia do domu – ranking 5 najlepszych do 3000 zł

Własna bieżnia przyda się przez cały rok – czy to […]

08 05.2023
Pistolet do masażu – ranking 5 najlepszych modeli 

Pistolet do masażu – ranking 5 najlepszych modeli 

Pistolet do masażu to poręczna maszyna, która szybko rozluźni napięte […]

05 05.2023
Pistolet do masażu — jak używać tego sprzętu?

Pistolet do masażu — jak używać tego sprzętu?

Budzisz się na drugi dzień po solidnym treningu i… wolałbyś […]

27 04.2023
Canicross – co to i jak zacząć biegać z najlepszym partnerem?

Canicross – co to i jak zacząć biegać z najlepszym partnerem?

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka — a przyjaciel to zawsze […]

20 03.2023
T-shirt kontra singlet. zalety i wady najważniejszych koszulek dla biegaczy

T-shirt kontra singlet. zalety i wady najważniejszych koszulek dla biegaczy

Regularne treningi biegowe to świetny sposób na to, by zadbać […]

01 03.2023
Nerka – praktyczny dodatek dla biegacza

Nerka – praktyczny dodatek dla biegacza

Dla większości kobiet i mężczyzn smartfon czy karta płatnicza stanowią […]

03 02.2023
Co zabrać na morsowanie? Niezbędnik morsującego biegacza

Co zabrać na morsowanie? Niezbędnik morsującego biegacza

Morsowanie wymaga odwagi, otwartości na nowe doświadczenia, wiedzy i… odrobiny […]

23 01.2023
Bielizna termoaktywna nie tylko do biegania od Gatta Active

Bielizna termoaktywna nie tylko do biegania od Gatta Active

Na trening w zimie nie wystarczy się ubrać ,,po prostu […]

19 01.2023
Bielizna termoaktywna do biegania? – tylko Brubeck

Bielizna termoaktywna do biegania? – tylko Brubeck

Dobrej jakości bielizna termoaktywna to podstawa wyposażenia każdego biegacza. Dlaczego […]

27 12.2022
Aplikacje do biegania – 6 najlepszych aplikacji dla biegaczy

Aplikacje do biegania – 6 najlepszych aplikacji dla biegaczy

Aplikacje do biegania mają pomagać podczas treningu. Dzięki nim będziesz […]

21 12.2022
Pulsometr do biegania na klatkę piersiową – ranking 5 najlepszych modeli

Pulsometr do biegania na klatkę piersiową – ranking 5 najlepszych modeli

Jeśli jesteś zwolennikiem stosowania nowych technologii w bieganiu, bieganie z […]

15 12.2022
Kurtki 4F – jak wybrać odpowiedni model? 

Kurtki 4F – jak wybrać odpowiedni model? 

Szukasz kurtki? Znalazłeś… i to niejedną! Kurtki 4F to setki […]

06 12.2022
Jakie kijki do nordic walking wybrać? Poradnik 

Jakie kijki do nordic walking wybrać? Poradnik 

Nordic walking to doskonały wstęp do przygody ze sportem. Żeby […]

06 12.2022
Zegarek Suunto 7 – czy warto wybrać akurat ten model? Mocne i słabe strony

Zegarek Suunto 7 – czy warto wybrać akurat ten model? Mocne i słabe strony

Smartwatch Suunto 7 ukazał się na rynku w styczniu 2020 […]

06 12.2022
Słuchawki bezprzewodowe do biegania – 5 zaawansowanych modeli

Słuchawki bezprzewodowe do biegania – 5 zaawansowanych modeli

Włączasz muzykę. Biegniesz, biegniesz… i zwalniasz, bo musisz przystanąć by […]

05 12.2022
Prezent dla biegacza i biegaczki – co kupić na różne okazje?

Prezent dla biegacza i biegaczki – co kupić na różne okazje?

Święta, urodziny, podziękowania – okazji do obdarowania znajomego biegacza nie […]

01 12.2022
Skarpetki kompresyjne do biegania – czy serio coś dają? Badania naukowe

Skarpetki kompresyjne do biegania – czy serio coś dają? Badania naukowe

Skarpetki kompresyjne do biegania to przykład sprzętu, wokół którego narosło […]

15 11.2022
Softshell do biegania – jaki wybrać?

Softshell do biegania – jaki wybrać?

Prawdziwi miłośnicy biegania nie zatrzymują się bez względu na porę […]

30 10.2022
Dres męski – 3 wskazówki, jak wybrać właściwy model do biegania

Dres męski – 3 wskazówki, jak wybrać właściwy model do biegania

Bieganie to jedna z najbardziej uniwersalnych aktywności fizycznych. Nie wymaga […]

26 10.2022
Lumeny, IPX i diody, czyli dwa słowa o czołówkach

Lumeny, IPX i diody, czyli dwa słowa o czołówkach

Latarka to na wszelkich dalekich wyprawach, trekkingach czy nawet zwykłym […]

25 10.2022
Softshell – kurtka do zadań specjalnych!

Softshell – kurtka do zadań specjalnych!

Jesienią treningi na świeżym powietrzu mogą być naprawdę przyjemne. Wystarczy […]

25 10.2022
Czym powinny charakteryzować się najlepsze zegarki do biegania?

Czym powinny charakteryzować się najlepsze zegarki do biegania?

Prowadzisz aktywny tryb życia i biegasz niemal każdego dnia? Jeśli […]

18 10.2022
Guma oporowa – co warto wiedzieć?

Guma oporowa – co warto wiedzieć?

Guma oporowa to taśma do ćwiczeń, która jest wykorzystywana do […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się