Blog o bieganiu sBIEGACZA - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
  • Polski
  • English
Facebook sBIEGACZ Instagram sBIEGACZ Szukaj
> Trening > Kontuzje kolana – jak im zapobiec u biegacza?

Kontuzje kolana – jak im zapobiec u biegacza?

Data publikacji 06.09.2023

Przeczytasz w 13 minut 193 wyświetleń

Kontuzje kolana – jak im zapobiec u biegacza?

Kontuzje kolana to temat zyskujący na znaczeniu u każdego, komu przyszło do głowy rozpoczęcie biegania! Trzeba wiedzieć – bo wiedza to jeden z kluczy do zapobiegania urazom. Kolejnymi kluczami są treningi, buty oraz… przeczytaj co i jak!

Artykuł ma charakter informacyjny. Nie zastąpi profesjonalnej konsultacji medycznej. 

Skomplikowany mechanizm kolana

Zanim przejdziemy do omawiania kontuzji, przyjrzyj się poniższej ilustracji anatomii kolana. Daje do myślenia (a jak przystało na tekst o profilaktyce kontuzji, musimy najpierw postraszyć ;)).

budowa kolana na ilustracji 3d
Tak wygląda budowa stawu kolanowego – zegarmistrzowska precyzja, a to i tak nie jest rozrysowane z pełną szczegółowością.

Staw kolanowy to największy staw w ciele człowieka. Jest na drugim miejscu pod względem obciążenia (bardziej obciążony jest tylko staw skokowy). Tutaj łączą się dwie wielkie kości – udowa i piszczelowa. Kościste serce samego kolana to rzepka. Do kompletu dwie elastyczne łąkotki, kłykcie kości, torebka stawowa, ciało tłuszczowe podrzepkowe, więzadła. Wszystkie struktury mają na celu stabilizację kolana.

Konstrukcja kolana jest misterna, skomplikowana, a do tego dochodzi jeszcze sterowanie nim z poziomu mięśni nóg i bioder. Podsumowując – ma się co psuć. A jak się zepsuje na poważnie, poskładanie tego wymaga i szczęścia, i nielichych kompetencji lekarza. Później fizjoterapeuty-cudotwórcy. I tak nie ma gwarancji, że poważna kontuzja kolana nie wykluczy Cię z biegania na zawsze- niejeden utalentowany sportowiec tak zakończył karierę.

Dzięki sumiennej profilaktyce i zdrowemu rozsądkowi znacznie ograniczysz ryzyko kontuzji – choć trzeba pamiętać, że ryzyko nigdy nie spadnie do zera. Poniżej dowiesz się wszystkiego na temat profilaktyki biegowo-kolanowych dolegliwości.

Jakie kontuzje kolana najczęściej przytrafiają się biegaczom?

Biegacze dorobili się własnej kontuzji zwanej potocznie kolanem biegaczazespół pasma biodrowo-piszczelowego. Pasmo biodrowo-piszczelowe biegnie po boku uda po zewnętrznej stronie. Zaczyna się na stawie kolanowym, kończy na biodrowym. Pasmo przesuwa się przy robieniu kroków. W wyniku nadwyrężenia i/lub stanu zapalnego tej struktury człowiek odczuwa ból w przedniej części kolana. To typowa kontuzja przeciążeniowa – taśma biodrowo-piszczelowa za długo była mocno eksploatowana bez dostatecznej regeneracji.

Biegający sportowcom często przytrafiają się lżejsze, przejściowe przeciążenia kolan. To jeszcze nie jest właściwa kontuzja, a wstęp do niej. W kolanie pojawia się uciążliwy stan zapalny, powodujący ból. Trzeba odpuścić bieganie, aż przeciążenie minie – nie próbuj go rozruszać treningiem, bo tylko narazisz się na pogorszenie!

Inne kontuzje kolana też nie są rzadkością:

  • stłuczenia i zranienia 
  • skręcenia kolana, 
  • uszkodzenia więzadeł, 
  • uszkodzenia łąkotek, 
  • uszkodzenia rzepki, 
  • uszkodzenia chrząstki stawowej

To wszystko może się wydarzyć, gdy masz pecha. Jeżeli w dodatku Twoje kolana nie są odpowiednio wzmocnione…

Czy bieganie niszczy kolana?

Bieganie samo w sobie nie niszczy kolan. Wręcz przeciwnie – treningi biegowe wzmacniają staw kolanowy. Od trenowania zwiększa się siła i wytrzymałość nie tylko mięśni, ale całego układu ruchu. Dzięki bieganiu połączonemu z adekwatną regeneracją i dietą, kolana stają się wręcz stalowe. 

Szkodliwe są jednak treningowe błędy. Miliony popełniają je na początkowym etapie biegowej przygody. Ba – nawet zaawansowanym sportowcom z latami doświadczenia zdarza się zapomnieć, że nie są niezniszczalni. To właśnie niedopatrzenia i zaniedbania przynoszą kłopoty na własne życzenie.

kontuzja kolana u biegacza w obrębie rzepki
Biegacze dobrze znają się na kontuzjach kolan – niestety, często nabyli wiedzę z praktyki. Nie jest to jednak wina treningu, a własnej nierozwagi i przekonania o niezniszczalności.

Skąd biorą się kontuzje kolana u biegaczy?

Przyczynami stojącymi za kontuzjami kolan biegaczy są:

  • niedostosowanie intensywności treningów do warunków fizycznych
  • brak dostatecznej regeneracji
  • niepoprawna technika biegu, prowadząca do wykrzywiania kolan 
  • nieprzygotowanie do wysiłku
  • brak ćwiczeń wzmacniających 
  • zły dobór obuwia
  • błędy dietetyczne
  • nadwaga
  • warunki anatomiczne
  • pech – urazów można się nabawić stawiając ten jeden niewłaściwy krok na nierównym podłożu, czy tak po ludzku przewracając się – na przykład o rozwiązane sznurowadło.

Osoby prowadzące siedzący tryb życia również mogą doczekać się urazu kolan. Ich ciała nie są wzmocnione wysiłkiem fizycznym. Gdy już przyjdzie co do czego – poślizgnięcie się na lodzie czy pobiegnięcie sprintem za dzieckiem – kontuzja kolana jest wielce prawdopodobna. Nie będą to urazy wynikające z nawarstwionych przeciążeń treningowych, a raczej uszkodzenia więzadeł czy skręceń w wyniku niekontrolowanego ruchu.

Przejdźmy do profilaktyki – omówimy jak minimalizować ryzyko urazu kolan dzięki rozwiązaniu podstawowych biegowych błędów.

Intensywność treningów biegowych – złote zasady

Kiedy zaczynasz biegać, nie spiesz się. Szybki bieg wymaga wydłużenia kroku i mocnych uderzeń stopami o ziemię. Energia oddawana przez podłoże uderza w układ kostno-stawowy, w tym właśnie kolana. Przez pierwsze tygodnie skoncentruj się na bieganiu w tempie konwersacyjnym oraz doskonaleniu techniki.

Co do kilometrażu – dla każdego początkującego będzie inna w zależności od wyjściowej kondycji. Uniwersalnie zalecamy nie przekraczać 5 kilometrów na jednym treningu. Kilometraż zwiększamy stopniowo, o maksymalnie 10% objętości na tydzień. Nigdy nie inspiruj się treningami doświadczonych biegaczy – jeśli postanowisz w miesiąc zrobić maraton od zera, kontuzja kolana murowana. I pewnie nie tylko kolana!

Wykonuj 3-4 treningi biegowe w tygodniu. Niech nie kusi Cię codzienne bieganie – to już zabawa dla zaawansowanych. Nawet oni nie mogą codziennie biegać z najwyższą intensywnością, tylko muszą przeplatać jednostki na najwyższych obrotach z tymi lżejszymi.

Wybieraj przystępne trasy – w miarę płaskie, proste, bez przeszkód terenowych. Na długie podbiegi stromą górką przyjdzie czas gdy ciało przywyknie do wysiłku i wzmocni się ćwiczeniami siłowymi. Po ostrych zakrętach nie biega się zbyt przyjemnie, a gdy zawijasz stopami żeby się wyrobić, możesz nadwyrężyć którąś z miękkich struktur kolana.

Zawsze lepiej pobiegać trochę mniej, niż byś mógł, niż trochę za dużo, a więcej nie znaczy lepiej. Kiedy zmęczenie da Ci się we znaki i uniemożliwi trzymanie poprawnej techniki biegu, czas kończyć.

Ah ta regeneracja!

Regeneracja to zmora niejednego ambitnego biegacza. Nie można biegać wciąż i wciąż, bo trzeba odpocząc – a odpoczywać wcale się nie chce!

Żeby procesy regenerowania organizmu szły jak najsprawniej, zatroszcz się o nie tymi sposobami:

  • rób przynajmniej 1 dzień przerwy między treningami
  • nie biegaj na zakwasach – jeśli wciąż trzymają, przełóż trening na następny dzień
  • śpij 7-9h na dobę, zadbaj o jak najlepszą jakość snu
  • stosuj chłodne okłady – dobrze łagodzą stany zapalne
  • masuj i roluj mięśnie
  • po treningu wykonuj rozciąganie statyczne
  • jedz 1,4-1,8 gramów białka na kilogram masy ciała
  • jeżeli cokolwiek podejrzanie Cię boli – czujesz, że to nie zakwasy – poczekaj z bieganiem aż kompletnie minie + 1 tydzień żeby na pewno się zagoiło
biegaczka robiąca stretching jako profilaktyka na kontuzje kolana
Stretching uelastycznia układ ruchu i ułatwia regenerację. Nigdy o nim nie zapominaj!

Niepoprawna technika a kontuzje kolana

Części układu ruchu są połączone jak w najlepszej maszynie. Wzajemnie się wspierają, a kiedy jedna zaczyna szwankować, sypie się cała reszta. To jak stawiasz stopy, jak długi krok robisz, czy trzymasz wyprostowane plecy i odpowiednio pracujesz ramionami – wszystko wpływa na Twoją ogólną postawę. A u podstaw ogólnej podstawy stoją kolana. Każdy błąd techniczny powtarzany na kolejnych treningach, w kolejnych tysiącach szybkich kroków, sprzyja powstawaniu kontuzji.

Nie ma rady – technikę trzeba ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć. Warto skonsultować się z trenerem biegania, który oceni Twoją technikę i wskaże, co trzeba poprawić. Możesz taką konsultację zorganizować zdalnie, tylko musisz się dokładnie nagrać w biegu.

Kiedy podczas biegu opadniesz z sił i technika przestanie Ci wychodzić, trzeba odpocząć. Lepiej nie biegać wcale, niż wykrzywiać biomechanikę.

Nieprzygotowane ciało, nierozgrzane ciało

Często podkreślamy wagę rozgrzewki w biegowym treningu – i będziemy to robić nadal, bo wciąż wielu biegaczy ją pomija 😉

Ćwiczenia rozgrzewające podnoszą temperaturę mięśni i stawów. Dzięki temu miękkie tkanki uelastyczniają się – a to, co elastyczne, siłą rzeczy trudniej naciągnąć przy mocnym ruchu. Rozgrzanie wpływa także na technikę biegu. Kiedy jesteś pospinany, trudno jest superpoprawnie sterować ciałem.

Dobra rozgrzewka trwa minimum 10 minut. Obejmuje dynamiczne ćwiczenia rozciągające na całe ciało. Przyłóż się zwłaszcza do rozgrzania nóg – krążenia kolan, wymachy i trucht w miejscu są obowiązkowe.

Do biegu ruszaj zaraz po zakończonej rozgrzewce. Jeżeli rozgrzejesz się w domu i spokojnie będziesz szedł na miejsce biegu, ciało zdąży ostygnąć, zanim dotrzesz. Pędź na linię startu przynajmniej truchtem.

Brak ćwiczeń wzmacniających a kontuzje kolana

Biegacz musi wykonywać ćwiczenia siłowe w ramach treningu uzupełniającego.

Za stabilizowanie kolan odpowiadają nie tylko więzadła, ale też mięśnie nóg. Mocne muskuły odciążają staw, a i sam trening siłowy jest dla stawu kolanowego bodźcem do rozwoju. Ponadto, dysbalans w sile mięśni powoduje nierównomierne obciążanie kolan, jednoznacznie szkodliwe z punktu biomechaniki. Dysbalans między mięśniem czworogłowym (silniejszym) i dwugłowym (słabszym) jest zaś standardem u osób, które nie trenują wzmacniająco.

To nie wszystko! Biegacz dla pełnej sprawności musi wykonywać trening core i ramion. Mocna góra ciała jest niezbędna do utrzymania stabilności od stóp, do głów. Stabilność – kolana to lubią! 

Trening uzupełniający na całe ciało należy robić 2 razy w tygodniu. Poświęć na ćwiczenia siłowe kilkadziesiąt minut w dzień lekkiego biegu lub w dzień wolny od biegania, o ile nie masz silnych zakwasów. 

Pamiętaj, by po każdym treningu – także tym uzupełniającym – wykonywac statyczne rozciąganie. To studzi układ ruchu, pomaga mu się zregenerować, uelastycznia stawy i ścięgna – a jak już wiesz, elastyczność zmniejsza szanse na kontuzje kolana.

Wystarczą ćwiczenia z masą własnego ciała, nie musisz kupować sprzętu. Jeżeli jesteś gotowy na mały wydatek i chcesz urozmaicić ćwiczenia, przydadzą Ci się gumy oporowe, piłka fitness i komplet hantelek.

trening wzmacniający na kontuzje kolana u biegaczy
Ćwiczenia uzupełniające trzeba robić już od pierwszych treningów biegowych.

Buty biegowe a kontuzja kolana

O butach biegowych można napisać książkę (nie przypadkiem mamy osobną kategorię z artykułami o butach ;)). W skrócie – buty to podstawa absolutna. 

  • Wybierz buty do biegania, nie pierwsze-lepsze byle wygodne trampki. Zainwestuj trochę więcej, bo to serio inwestycja w zdrowie.
  • Kup buty w sklepie sportowym, najlepiej takim skoncentrowanym na biegaczach. Skorzystaj z pomocy obsługi – pomogą Ci dobrać odpowiedni model.
  • Jeżeli zdecydujesz się kupić w Internecie, przymierz buty zaraz po otrzymaniu paczki. Pochodź w nich po domu, a jeżeli cokolwiek uwiera, zwróć – nie licz, że but się dopasuje!
  • Dopasuj poziom amortyzacji do podłoża i wagi – im twardsze podłoże i cięższy biegacz, tym wyższa amortyzacja. 
  • Dopasuj głębokość bieżnika do warunków – w teren powinien być agresywny, na asfalcie liczy się układ nacięć na podeszwie i przyczepność gumy.
  • Długość wkładki w bucie biegowym powinna być o 1-1,5 centymetra większa, niż w butach codziennych.
  • Dokładnie zawiąż sznurowadła! Sprawdź je przed każdym treningiem, nie zawiązuj raz na zawsze.
  • Nastaw się na wymianę obuwia co 600-800 kilometrów. Amortyzacja się zużywa!

Buty muszą być dopasowane jak ulał od pierwszego założenia. Z czasem będą się jeszcze dostosowywać do stopy, aż nabiorą perfekcyjnej formy. Nie można jednak liczyć na to, że zwyczajnie niewygodne, przyciasne obuwie cudem zamieni się w znośne, gdy przecierpisz swoje.

  • Amortyzacja ogranicza nacisk wywierany na kolana. Zmniejsza w ten sposób ryzyko przeciążeniowej kontuzji kolan.
  • Podeszwa z przyczepnym bieżnikiem dopasowanym do podłoża daje stabilność kroku – nie poślizgniesz się, a przy szybkim biegu niekontrowane szarpnięcie nogą mogłoby poturbować kolano.
  • Ogólna wygoda, dopasowanie sznurowania i rozmiaru – by biegło się komfortowo przez cały czas. Jeśli będzie Ci nieprzyjemnie w bucie, odruchowo zaczniesz kombinować z układaniem nóg, a więc kaleczyć technikę.
Biegaczka wiążąca buty przed treningiem
Sznurówki to jeden z głupszych sposobów na dorobienie się stłuczenia kolana… no ale zdarza się nawet najlepszym! 😉

Co mają błędy dietetyczne do kolan?

Bardzo dużo! Dieta to jeden z fundamentów regeneracji – a błędy w niej tę regenerację psują. 

  • Białko jest niezbędne do odbudowy wszystkich miękkich tkanek w ciele, także tych w stawach. Dostarczaj go organizmowi w ilości 1,4-1,8 grama na kilogram masy ciała. 
  • Sięgaj po warzywa i owoce bez ograniczeń. Jest w nich witamina C konieczna do wytwarzania w organizmie kolagenu. Kolagen to białko budujące stawy.
  • Nie żałuj sobie kwasów omega-3. Działają przeciwzapalnie, a złagodzenie stanu zapalnego usprawnia regenerację.
  • Dbaj o optymalną podaż wapnia (u dorosłego około 1000 mg dziennie) i witaminy D. Te związki odpowiadają za mineralizację kości – w tym kości udowej, piszczelowej i rzepki wchodzących w obręb kolana.
  • Unikaj niskokalorycznych diet. Na nich nie będziesz miał siły do biegania – a biegając bez sił nie ma mowy o poprawnej technice. Serio, myśli się tylko o tym, by wreszcie skończyć i odpocząć, nieważne jak.

Jakiekolwiek niedobory witamin i minerałów upośledzają procesy regeneracyjne (bezpośrednio – zakłócają odnowę tkanek, pośrednio – na przykład zaburzając sen, odbierając energię). Warto co pół roku zrobić kontrolną morfologię, by upewnić się, że wszystko jest jak należy.

Nadwaga a kontuzja kolana od biegania

Każdy kilogram masy ciała mnoży się przez tysiące kroków biegowych. Mimo iż wiele osób zaczyna biegać, by zrzucić to i owo, im cięższy jesteś, tym gorszym pomysłem jest bieganie.

Z nadwagą (BMI 25-30) jeszcze da się biegać. Trzeba postawić na obuwie z maksymalną amortyzacją, rozważnie dobrać kilometraż i nie spieszyć się. W razie bólu kolan wstrzymaj się z trenowaniem na wysokich obrotach – zredukuj trochę wagi dzięki marszom, marszobiegom i oczywiście diecie.

Przy otyłości, bieganie jest zdecydowanie niewskazane. Kontuzja kolana może się pojawić błyskawicznie, bo stawy zwyczajnie nie poradzą sobie z dźwiganiem nadmiernego ciężaru, uderzającego z impetem o podłoże. Fizyka jest nieubłagana dla kruchej ludzkiej anatomii. Zamiast biegania – marsze, nordic walking, rower i pływanie. To sporty łagodne dla stawów.

biegaczka z lekką nadwagą na treningu
Przy nadmiarowych kilogramach warto rozejrzeć się za nieutwardzoną ścieżką do biegania. Miękkie podłoże łagodniej obchodzi się ze stawami kolanowymi.

Warunki anatomiczne, czyli wyżej genów nie podskoczysz

To, jak ukształtowała Cię natura, również ma kolosalne znaczenie dla podatności na kontuzje kolana. Problematyczne są zwłaszcza kolana koślawe i szpotawe. Swoje robią także wady budowy stóp – możesz nie być ich świadomy przez całe życie!

By mieć pewność, że nie jesteś szczególnie narażony na kontuzje układu ruchu, przed rozpoczęciem biegania warto skonsultować się z fizjoterapeutą. Taka konsultacja ma charakter czysto profilaktyczny. Specjalista robi przegląd, instruuje Cię, na co musisz uważać przy swoich warunkach anatomicznych, a w najlepszym wypadku mówi biegaj pan, jesteś sprawny jak młody bóg!

Ostatecznym dzwonkiem na konsultację fizjoterapeutyczną jest nawracający ból kolan. Nawet gdy po paru dniach odpoczynku przechodzi, trzeba sprawdzić przyczynę, zanim przerodzi się w coś, co już nie przejdzie.

Pechowe kolano!

I wreszcie zwykły pech – na niego jeszcze nikt nie wymyślił sposobu. Tak jak podkreśliliśmy na początku – żadna metoda profilaktyki nie zniweluje szansy na kontuzje kolana do zera. 

  • Patrz pod nogi. Opatrzność raczy wiedzieć, ilu kontuzji unikniesz tym prostym zabiegiem.
  • Biegaj na dobrze oświetlonych ścieżkach, w razie potrzeby spraw sobie latarkę czołową.
  • Nie masz butów odpowiednich na dany teren? To nie idź w nim biegać.
  • W zimie zwolnij tempo. Staraj się biegać tylko tam, gdzie jest odśnieżone do gołej ziemi.
  • Miej przy sobie gaz pieprzowy do obrony przed agresywnymi psami, żeby nie musieć robić akrobacji wspinając się na najbliższe drzewo – wiadomo jak to bywa.
  • Sprawdź, czy na pewno zawiązałeś sznurowadła.

I to tyle – zapobiegaj jak możesz… a co ma być, to będzie. W razie czego zapisz w telefonie numer do dobrego fizjoterapeuty.

Jak wyleczyć kontuzję kolana?

Kiedy dotknie Cię kontuzja – nieważne, czy coś strzeliło w nodze, czy coś przeskakuje i boli – to nie broń się przed pójściem do ortopedy. Skłonić Cię do tego powinny zwłaszcza:

  • obrzęki, 
  • krwiaki, 
  • mocny ból, że aż sięgasz po paracetamol,
  • uczucie ciasnoty, rozpierania w obrębie rzepki,
  • ograniczenie ruchomości kończyny przez ból,
  • częściowa utrata władzy w kończynie. 

Trzeba zrobić prześwietlenie i na tej podstawie dopasować leczenie. Im szybciej załatwisz sprawę z lekarzem, tym szybciej kontuzja kolana odejdzie w niepamięć. Sam się nie naleczysz. Kolano jest zbyt skomplikowane, by pozwolić urazom goić się bez specjalistycznego nadzoru. 

Kiedy są to dopiero początki kontuzji – odczuwasz lekki, przeciążeniowy ból w obrębie kolana – pomóż sobie chłodnymi okładami, maściami przeciwzapalnymi i odpoczynkiem obolałej kończyny. Oczywiście, dopóki ból nie minie, nie ma mowy o bieganiu. Dolegliwość potraktuj jako znak, by przyjrzeć się swoim butom i nieco ując intensywności treningów. Powtarza się? Fizjoterapeuta.

kinesiotaping na kontuzję kolana
Specjalista może na przykład zalecić kinesiotaping odciążający kolano. Poinstruuje Cię co i jak.

Kontuzja kolana może dotknąć każdego biegacza. Dzięki profilaktyce da się jednak znacznie ograniczyć ryzyko – zacznij od zaraz! Mamy nadzieję, że teraz doskonale rozumiesz rolę, jaką zdrowotną rolę pełni każdy element treningowego życia biegacza. Trening uzupełniający trzeba polubić, techniki pilnować jak oka w głowie, rozgrzewki nie pomijać, buty dobierać z największą wybrednością i słuchać swojego ciała – kiedy każde Ci dać na wstrzymanie, hamuj!

Mogą Ci się spodobać:

28 09.2023
Ćwiczenia na siłowni – 10 najbardziej przydatnych dla biegacza

Ćwiczenia na siłowni – 10 najbardziej przydatnych dla biegacza

Ćwiczenia na siłowni to ważny i bardzo korzystny składnik budowania […]

15 09.2023
Trening na czczo – czy to się opłaca? Bieganie, siłowy i inne

Trening na czczo – czy to się opłaca? Bieganie, siłowy i inne

Trening na czczo wzbudza kontrowersje niezależnie od dyscypliny. Czy jest […]

11 09.2023
Plank – rodzaje. 30 wariantów i sposoby na kolejne utrudnienia

Plank – rodzaje. 30 wariantów i sposoby na kolejne utrudnienia

Plank – rodzaje klasycznej deski pozwalają ćwiczyć wręcz bez sięgania […]

06 09.2023
Kontuzje kolana – jak im zapobiec u biegacza?

Kontuzje kolana – jak im zapobiec u biegacza?

Kontuzje kolana to temat zyskujący na znaczeniu u każdego, komu […]

05 09.2023
Trening core dla biegacza – by biegać lepiej! 15 ćwiczeń, plan, efekty

Trening core dla biegacza – by biegać lepiej! 15 ćwiczeń, plan, efekty

Trening core musi znaleźć się w każdym biegowym planie. To […]

01 09.2023
Ćwiczenia na ramiona – 14 najlepszych dla biegacza. W domu, bez sprzętu!

Ćwiczenia na ramiona – 14 najlepszych dla biegacza. W domu, bez sprzętu!

Ćwiczenia na ramiona to dla biegacza obowiązkowy element doskonalenia formy. […]

10 08.2023
Trening w domu bez sprzętu. Plan w 5 wersjach dla każdego biegacza

Trening w domu bez sprzętu. Plan w 5 wersjach dla każdego biegacza

Trening w domu bez sprzętu może od czasu do czasu […]

19 07.2023
Trening na uda dla biegacza – rób go, by biegać zdrowiej, dłużej i szybciej!

Trening na uda dla biegacza – rób go, by biegać zdrowiej, dłużej i szybciej!

Trening na uda powinien robić każdy biegacz. Dzięki niemu poprawisz […]

21 06.2023
Półmaraton – czas amatora. Kiedy wynik jest dobry?

Półmaraton – czas amatora. Kiedy wynik jest dobry?

Półmaraton – czas amatora, który można uznać za dobry, to […]

15 06.2023
Bieżnia lekkoatletyczna – jak na niej biegać i czy w ogóle? Zalety i wady

Bieżnia lekkoatletyczna – jak na niej biegać i czy w ogóle? Zalety i wady

Bieżnia lekkoatletyczna znajduje się w większości miast. Wygląda imponująco, toteż […]

12 06.2023
Ćwiczenia z piłką gimnastyczną dla biegaczy – 10 najskuteczniejszych

Ćwiczenia z piłką gimnastyczną dla biegaczy – 10 najskuteczniejszych

Ćwiczenia z piłką gimnastyczną to przydatne elementy biegowego treningu uzupełniającego. Wystarczy […]

01 06.2023
Tempo biegu – wszystko co musi o nim wiedzieć początkujący

Tempo biegu – wszystko co musi o nim wiedzieć początkujący

Tempo biegu to jeden z najważniejszych parametrów treningowych, zaraz obok […]

27 04.2023
Canicross – co to i jak zacząć biegać z najlepszym partnerem?

Canicross – co to i jak zacząć biegać z najlepszym partnerem?

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka — a przyjaciel to zawsze […]

18 04.2023
Runmageddon – jak się do niego przygotować? 9 ćwiczeń i sprawdzone metody

Runmageddon – jak się do niego przygotować? 9 ćwiczeń i sprawdzone metody

Ekstremalny bieg z przeszkodami, który rocznie przyciąga coraz więcej ludzi. […]

05 04.2023
Ile biegać, żeby schudnąć? 5 kg, 10 kg i więcej

Ile biegać, żeby schudnąć? 5 kg, 10 kg i więcej

Bieganie to wspaniały sport. Niesie ze sobą wiele korzyści – […]

30 03.2023
Technika biegu – jak biegać prawidłowo technicznie?

Technika biegu – jak biegać prawidłowo technicznie?

Technika biegu wcale nie jest rzeczą łatwą ani oczywistą, jak […]

29 03.2023
Bieganie. Tętno maksymalne i strefy tętna dla biegacza. Z jakim tętnem biegać?

Bieganie. Tętno maksymalne i strefy tętna dla biegacza. Z jakim tętnem biegać?

Wiekszośc sportowców wie, że tętno u biegacza jest podstawowym wskaźnikiem […]

29 03.2023
Bieganie po siłowni czy przed? Co jest lepsze?

Bieganie po siłowni czy przed? Co jest lepsze?

Czasem tydzień jest zbyt krótki, żeby zmieścić w nim wszystkie […]

27 03.2023
Jak zacząć biegać i być w tym wytrwałym?

Jak zacząć biegać i być w tym wytrwałym?

Chcesz zmienić swoje życie? To proste – wystarczy zacząć biegać. […]

25 03.2023
Jak szybciej biegać? – 10 porad na zwiększenie swej prędkości

Jak szybciej biegać? – 10 porad na zwiększenie swej prędkości

Jak biegać szybciej — to pytanie zwykle zadają sobie bardziej […]

21 03.2023
ĆWICZENIA NA NOGI. TRENING WZMACNIAJĄCY MIĘŚNIE NÓG BIEGACZA – 10 ĆWICZEŃ, KTÓRE WYKONASZ W DOMU

ĆWICZENIA NA NOGI. TRENING WZMACNIAJĄCY MIĘŚNIE NÓG BIEGACZA – 10 ĆWICZEŃ, KTÓRE WYKONASZ W DOMU

Jako biegacz pewnie zdajesz sobie sprawę z roli, jaką odgrywają […]

21 03.2023
Rozciąganie po bieganiu – ćwiczeNIa NA rozciągANIE nóg DLA BIEGACZY. 14 najlepszych

Rozciąganie po bieganiu – ćwiczeNIa NA rozciągANIE nóg DLA BIEGACZY. 14 najlepszych

Rozciąganie po bieganiu jest świetnym sposobem na po treningowy relaks […]

02 02.2023
Treningi na bieżni – jak się za to zabrać? 10 wskazówek

Treningi na bieżni – jak się za to zabrać? 10 wskazówek

Treningi na bieżni to świetna alternatywa dla biegania w terenie. […]

02 02.2023
Rozgrzewka przed bieganiem – zasady i ćwiczenia na rozgrzewkę

Rozgrzewka przed bieganiem – zasady i ćwiczenia na rozgrzewkę

Rozgrzewka przed bieganiem to obowiązkowy punkt bezpiecznego i przyjemnego treningu. […]

30 01.2023
Wydolność fizyczna – jak ją poprawić? Sposoby na zwiększenie sportowych możliwości

Wydolność fizyczna – jak ją poprawić? Sposoby na zwiększenie sportowych możliwości

Biegać dalej, szybciej, mocniej, bez krzty zmęczenia. Marzenie! W przeciwieństwie […]

19 12.2022
Czy można ćwiczyć z zakwasami? Bieganie i ćwiczenia wzmacniające

Czy można ćwiczyć z zakwasami? Bieganie i ćwiczenia wzmacniające

Roznosi Cię energia, ale wciąż odczuwasz zakwasy po ostatnim treningu… […]

29 11.2022
Nordic walking – jak chodzić z kijkami? Dokładna instrukcja

Nordic walking – jak chodzić z kijkami? Dokładna instrukcja

Nordic walking to jeden z najprostszych, najszerzej dostępnych sportów amatorskich. […]

29 11.2022
Jogging – co to? Wszystko co musisz o nim wiedzieć

Jogging – co to? Wszystko co musisz o nim wiedzieć

Bliski kolega biegania… a może jednak nie aż tak bliski? […]

28 11.2022
VO2max trening biegacza. Jak zwiększyć pułap tlenowy? Bieganie świadome dla aktywnych

VO2max trening biegacza. Jak zwiększyć pułap tlenowy? Bieganie świadome dla aktywnych

VO2 max, czy też maksymalny pułap tlenowy, to pojęcie, które […]

24 11.2022
Bieganie dla początkujących – 10 rzeczy które musisz wiedzieć zanim zaczniesz

Bieganie dla początkujących – 10 rzeczy które musisz wiedzieć zanim zaczniesz

Chcesz zacząć biegać? Doskonale trafiłeś! Niezależnie od tego, czy chcesz […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się