Blog o bieganiu sBIEGACZA - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
 • Polski
 • English
Facebook sBIEGACZ Instagram sBIEGACZ Szukaj
> Trening > Trening w domu bez sprzętu. Plan w 5 wersjach dla każdego biegacza

Trening w domu bez sprzętu. Plan w 5 wersjach dla każdego biegacza

Data publikacji 10.08.2023

Przeczytasz w 12 minut 336 wyświetleń

Trening w domu bez sprzętu. Plan w 5 wersjach dla każdego biegacza

Trening w domu bez sprzętu może od czasu do czasu stać się dla Ciebie nawet zamiennikiem biegania. Sesja ćwiczeń pomoże Ci spalić kalorie, doda energii, poprawi nastrój i przyczyni się do poprawy biegowej formy. Poznaj plany treningowe nastawione do zrealizowania w domu, bez akcesoriów, z których wyciągniesz konkretne korzyści.

Plany składają się z popularnych ćwiczeń – z pewnością doskonale znasz większość z nich. Jednakże, dla pełnej ścisłości, pod planami wyjaśniamy technikę wykonania tych ćwiczeń, które mogą być niejasne, np. przez użycie innej nazwy.

Trening w domu bez sprzętu, czyli warunek dobrej formy

Niezależnie od tego, czy Twój harmonogram biegów idzie tak jak zakładałeś, dodatkowe treningi i tak trzeba robić

Ćwiczenia wzmacniające pomagają biegaczom w dążeniu do coraz lepszych wyników. Mięśnie, ścięgna i stawy traktują go jako bodziec do wzmacniania się. A by ciało ciągle rosło w siłę, potrzebuje bodźców różnorodnych – dlatego samo bieganie nie wystarczy. Im mocniejsze całe ciało, tym lepsze wyniki – jasne.

Ponadto trenowanie uzupełniające pomaga pozbyć się słabych punktów podatnych na kontuzje. Bieganie nie rozwija każdego mięśnia po równo. Kiedy ciągle praktykujesz taką samą aktywność, te partie, które wykorzystuje w pierwszej kolejności, po czasie staną się nieproporcjonalnie silne. Te słabsze zaś, nie nadążą za nimi – uraz to kwestia czasu.

Te korzyści – wzmocnienie przekładające się na wyniki oraz prewencję kontuzji – może Ci dać trening w domu, bez sprzętu, wyłącznie na kawałku wolnej podłogi.

Trening w domu bez sprzętu zamiast biegania – kiedy warto?

Są takie momenty, gdy zostanie w czterech ścianach wyjdzie Ci na zdrowie bardziej, niż zmobilizowanie się do wyjścia na bieganie. Tak, mówią to biegacze 😉 Sami przetestowaliśmy wiele problemów.

Takimi momentami są:

 • upał. Każdy ma inną tolerancję na wysokie temperatury, nie ma jedynego słusznego pułapu gorąca zwalniającego z treningu. Pewne jest jedno – kiedy padasz z wyczerpania po kilku minutach spaceru, nawodnienie, czapka i lekki strój nie pomagają, lepiej nie ryzykować. Jeżeli możesz, poczekaj na ochłodzenie pod wieczór. Na razie zrób trening bez sprzętu w domu – rozkosznie chłodnym.
 • pogodowe szaleństwo. Kiedy przychodzi alert RCB, lepiej zostać w domu zgodnie z jego zaleceniem. Wichura może i Cię nie porwie, ale możesz nieszczęśliwie oberwać latającym obiektem. Nie należy biegać również w burzę.
 • brak odpowiedniego sprzętu na aktualne warunki pogodowe. Śnieg – nie masz butów z głębszym bieżnikiem ani raczków do zamocowania na podeszwie. Upiorny mróz – nie masz chusty do osłonięcia dróg oddechowych i generalnie ubrań do trenowania w takich warunkach. Nawet gęsta mgła okaże się problematyczna, jeżeli biegasz przy szosie, a nie masz na ubraniu odblaskowych elementów – bezpieczeństwo przede wszystkim.
 • brak czasu. Organizacja biegowej sesji wymaga dłuższej chwili, niż zastępczy trening na dywanie. Są takie dni, gdy nie ma czasu na przebranie się w sportowy strój, wyjście na bieg, zrobienie treningu, rozciąganie, powrót, prysznic, posiłek potreningowy. Masz wolne raptem 20 minut? No to nie wyrobisz się z bieganiem, ale z domowym treningiem już tak. Stawaj na dywan!

Trening w domu bez sprzętu – plan na wzmocnienie

Pierwszy trening wzmacniający mięśnie możesz wykonać w ramach treningu uzupełniającego. Ten zestaw ćwiczeń siłowych z masą własnego ciała nie wymaga żadnych dodatkowych akcesoriów. Spala niewiele kalorii, ale nie o kalorie w nim chodzi, a o pobudzenie mięśni do kompleksowego rozwoju.

Ćwiczenia wykonuj po kolei. Zrób po 3 serie ćwiczenia, zanim przejdziesz do następnego. Każda seria trwa tyle powtórzeń ile napisaliśmy przy ćwiczeniach, potem 15 sekund przerwy na zmianę pozycji i moment oddechu.

Wiemy, że po prostu nie każdy da radę zrobić sporo pompek czy poprawnych technicznie wznosów nóg. Pamiętaj – lepiej zrobić mniej, a dokładniej, z pełnym czuciem mięśni. Dasz radę mniej? W porządku, zrób mniej, następnym razem pójdzie lepiej.

Plan wygląda następująco:

 • przysiad klasyczny – x15
 • wykroki – x8 na każdą nogę
 • przysiad izometryczny przy ścianie – 45 sekund
 • odwodzenie nogi w bok na stojąco – x10 na każdą nogę
 • odwodzenie ugiętej nogi do tyłu w klęku podpartym, tzw. ośle kopniaki – x10 na każdą nogę
 • glute bridge – x12
 • unoszenie złączonych nóg x12
 • nożyce poziome – 45 sekund
 • rowerek – 45 sekund
 • spięcia brzucha x15
 • pompki klasyczne (opcjonalnie do wymiany na tzw. damskie pompki w klęku) – x10
 • odwrócone pompki – x10
 • deska padnij-powstań – x10
 • deska boczna – po 40 sekund na każdą stronę

Ten trening w domu bez sprzętu obejmuje całe ciało. 14 ćwiczeń – na początku nogi i pośladki, później brzuch, klatka piersiowa, ramiona i kończymy plankiem. Sporo? Tak… Ale trening nie-biegowy nie jest okazją do dawania sobie forów! Oczywiście, ten plan możesz samodzielnie modyfikować – na przykład zmienić kolejność ćwiczeń, tak żeby najpierw odhaczać te najtrudniejsze.

Jeżeli chodzi Ci po głowie zaopatrzenie się w sprzęt – gumy oporowe przydadzą się zwłaszcza do przysiadów, odwodzeń nóg, wykroków i glute bridge.

kobieta robiąca domowy trening bez sprzętu - kopniaki donkey kicks
Na trening bez sprzętu w domu zawsze proponujemy ośle kopniaki. Rób powoli, dokładnie, czując jak Twój pośladek i mięsień dwugłowy uda się uaktywiają.

Technika ćwiczeń

Ćwiczenia, które mogą wzbudzać wątpliwości to glute bridge, odwrócone pompki i deska padnij-powstań. Pozostałe są Ci z pewnością znane – przypomnij sobie poprawną technikę zanim przystąpisz do treningu.

 • glute bridge/mostek – połóż się na plecach, zegni kolana do kąta prostego. Napnij uda i pośladki. Unieś tułów, aż utworzy linię prostą z biodrami.
 • odwrócone pompki/dipy na triceps – stań tyłem do kanapy. Oprzyj dłonie, kierując palce w stronę swoich pleców. Wyprostuj nogi, przenieś ciężar ciała na ramiona, opuszczaj się i podnoś uginając ręce w łokciach.
 • deska padnij-powstań – ustaw się w pozycji deski na wyprostowanych rękach. Ugnij lewe ramię, oprzyj się na przedramieniu, potem to samo z prawą ręką. Wstań z powrotem na wyprostowane ręce. Kolejne powtórzenie – tym razem zacznij od prawej ręki.
Mężczyzna robiący trening bez sprzętu w domu na taborecie
Tak wyglądają odwrócone pompki. Odradzamy jednak robienie ich na taborecie, chyba że jest przykręcony do podłogi 😉

Trening w domu bez sprzętu – plan na spalanie kalorii

Biegasz, by ulubione ciasteczka nie odkładały się w boczkach? Okej – wykonaj te dynamiczne ćwiczenia z pełnym zaangażowaniem, a pozbędziesz się sporo nadmiarowej energii. Tutaj tempo ma znaczenie. Im żwawiej się ruszasz, tym więcej palisz, ale nie przyspieszaj kosztem poprawności technicznej. Dbaj o staranność, a poza spalaniem te ćwiczenia także nieco wzmocnią Twoje mięśnie.

Wykonaj po 3 serie ćwiczenia. Trenuj w obwodzie – czyli jedna seria każdego ćwiczenia aż do końca i zaczynasz cały plan od początku. Na ostatniej serii możesz trochę zelżyć, bo pewnie będziesz już nieźle zmęczony. Ale tylko trochę!

 • pajacyki – x15
 • burpees – x10
 • skrętoskłony – x15
 • bieg w miejscu z unoszeniem kolan do klatki piersiowej – 40 sekund
 • wspinaczka górska, ręce równolegle do łokci – x10 na każdą nogę
 • wymachy ramion do pełnego okręgu – x10 w przód, x10 w tył
 • wspinaczka górska, ręce naprzemiennie do łokci – x10 na każdą nogę
 • wysokie nożyce pionowe z sięganiem dłonią do przeciwległej stopy – x10 na każdą stronę
 • deska klasyczna – 40 sekund

Pajacyki i burpees to mocne wejście – zwłaszca burpees to jedne z najbardziej męczących ćwiczeń, jakie wymyślił świat fitness. Spala sporo kalorii w krótkim czasie. Później przechodzisz do skrętoskłonów – to moment odpoczynku. Dwa warianty mountain climbera są dynamicznymi ćwiczeniami skoncentrowanymi na brzuchu – ruszaj nogami szybko, mocno, do samych łokci. Przeplatamy je wymachami ramion – kolejny moment na wzięcie oddechu. Wysokie nożyce pionowe wyciągną z Ciebie jeszcze trochę energii, a obwód zakończ spokojnym plankiem. I kolejna seria!

Całe ciało przećwiczone. Gdy zaangażujesz się w ćwiczenia na 100%, ten trening w domu bez sprzętu zastąpi Ci biegową sesję. Będziesz szalenie zmęczony i usatysfakcjonowany.

biegacz robiący trening w domu bez sprzętu - plan odchudzający
Przy wspinaczce górskiej skieruj wzrok przed siebie. Nie pochylaj karku.

Technika ćwiczeń

Wyjaśniamy na czym polegają burpees oraz wspinaczka

 • burpees – stań w rozkroku. Kolejno: zejdź do przysiadu, przyjmij pozycję deski, zrób pompkę, wstań z wyskokiem. Dynamicznie!
 • wspinaczka górska/mountain climber – przyjmij pozycje klęku podpartego. Wyprostuj się, napnij tułów, szyja przedłużeniem kręgosłupa. Dynamicznie unoś kolana do łokci równolegle bądź naprzemianlegle.
Burpees są tak wymagające, na jakie wyglądają! Kanał: @crossfit

Interwałowy trening w domu bez sprzętu

Interwałowe treningi słyną z imponującego spalania kalorii w krótkim czasie, budowania wydolności i odporności na zmęczenie. Polegają na przeplataniu momentów maksymalnego wysiłku (tętno 90-95% HRmax) z momentami lekkiego ruchu (w tym czasie tętno spada do 50-70% HRmax).

Interwałowy plan to tylko 3 ćwiczenia przeplatane minutą truchtu w miejscu. Wykonaj 2-4 serii, w zależności od tego, na ile pozwala Ci kondycja.

 • burpees – 30 sekund
 • trucht w miejscu – 1 minuta
 • przysiad z wyskokiem – 30 sekund
 • trucht w miejscu – 1 minuta
 • pajacyki – 30 sekund
 • trucht w miejscu – 1 minuta

Jeden obwód trwa 4,5 minuty, więc z całością wyrobisz się w 9-18 minut. Choć zestaw jest niepozorny – raptem trzy ćwiczenia z truchcikiem – z uwagi na interwałowy charakter, to kawał porządnego treningu. Potraktuj go jako zastępstwo biegu zwłaszcza w te dni, kiedy nie masz czasu dłużej poćwiczyć.

Warunkiem skuteczności interwałów jest dawanie z siebie wszystkiego w momentach przewidzianych na maksymalny wysiłek. Wszystkiego, nie ma, że boli. Odpoczniesz na truchcikach – aż minuta pozwoli Ci spokojnie wziąć oddech. Jeżeli masz pulsometr, warto go uruchomić, bo kontrola tętna bardzo się przydaje w stopniowaniu interwałowego wysiłku.

Burpees poznałeś powyżej. Przysiad z wyskokiem i pajacyki są tym, co nazwa wskazuje 😉

ludzie robiący trening pajacyków na dworze
Trening bez sprzętu w domu… a może na dworze? Przy okazji sie dotlenisz!

Trening w domu bez sprzętu – plan na poprawę stabilizacji

Stabilizacja – nie może jej zaniedbać żaden biegacz. Treningi stabilizacji polegają na wzmacnianiu mięśni głębokich tułowia. Służą utrzymywaniu poprawnej postawy, zdrowej dla biomechaniki. Wykonuj je jako treningi uzupełniające między biegami, dwa razy w tygodniu.

Wykonaj poniższe ćwiczenia w obwodzie. Po 3 serie. To nie ćwiczenia szczególnie wymagające kondycyjnie – plan zrobisz spokojnie, statycznie, bez zadyszki. U zaawansowanych trening można wydłużyć do 4 serii bez ryzyka opadnięcia z sił.

 • ptak-pies – x10 na każdą stronę
 • glute bridge na jednej nodze – x10 na każdą nogę
 • wyrzuty nóg z dotknięciem czubków palców – x10 na każdą nogę
 • hollow body – 30 sekund
 • deska na jednej ręce – 20 sekund na każdą stronę
 • deska boczna z rotacją – x10 na każdą stronę
 • deska z uniesieniem nogi – 20 sekund na każdą stronę

Jak widzisz, aż 4 ćwiczenia z siedmiu są wykonywane jednostronnie. Jednostronne ćwiczenia mocno oddziałują na mięśnie głębokie. Cały ciężar ciała koncentruje się na jednej stronie, więc potrzeba dodatkowego wysiłku, by utrzymać równowagę. Pamiętaj o symetrycznym robieniu każdego ćwiczenia!

Technika ćwiczeń

Wątpliwości mogą budzić ptak-pies, hollow body oraz deska z rotacją. Wyjaśniamy:

 • ptak-pies – przyjmij pozycję klęku podpartego. Wyprostuj lewą rękę i prawą nogę. Kręgosłup wyprostowany, szyja przedłużeniem kręgosłupa. Wytrzymaj 3-5 sekund, zmień stronę.
 • hollow body – połóż się na podłodze. Napnij brzuch. Wyprostuj za głową ręce oraz unieś barki. Równocześnie unieś wyprostowane nogi pod kątem mniej-więcej 30 stopni. Utrzymaj pozycję.
 • deska boczna z rotacją – przyjmij pozycję deski bocznej opartej na przedramieniu. Przekręć się na drugie przedramię. Po stabilnym oparciu się na ręce wyrzuć wolną dłoń w stronę sufitu. Kolejna zmiana strony.
kobieta wykonująca pozycje ptaka psa jako trening w domu bez sprzętu
Pozycja ptak-pies. I zmiana strony!

Rozciągająca sesja jako trening bez sprzętu w domu

Rozciąganie to dobra praktyka zwłaszcza w dniu, kiedy dużo siedziałeś, przez co jesteś mocno pospinany. Warto rozciągnąć całe ciało przed zaśnięciem, dla wyciszenia i wygodniejszego wypoczynku.

Zamiast biegania niekoniecznie – bo to zupełnie inny typ wysiłku – ale pomiędzy sesjami biegowymi osobna jednostka treningowa oparta na rozciąganiu będzie bardzo korzystna. Regularny stretching przyczynia się do zwiększenia elastyczności mięśni, powięzi, ścięgien i stawów, co na dłuższą metę służy profilaktyce kontuzji.

Długość każdego z ćwiczeń zależy od indywidualnych odczuć. Ten trening w domu bez sprzętu wymaga słuchania swojego ciała. Przyjmij pozycję opisaną przy ćwiczeniu, utrzymaj ją przez 20-40 sekund. Przechodź do następnego ćwiczenia gdy poczujesz rozluźnienie rozciąganej partii.

Proponujemy 7 ćwiczeń, z którymi rozciągniesz wszystkie partie:

 • rozciąganie nóg w siadzie – usiądź na podłodze, zegnij nogę tak by oprzeć stopę przy kolanie i pochyl się do przodu jak najmocniej. Spróbuj złapać stopę wyprostowanej nogi. Po rozluźnieniu wykonaj na drugą nogę. Czujesz to ćwiczenie w udach i łydkach.
 • rozciąganie łydek na podwyższeniu – potrzebujesz schodka, stepu czy dowolnego innego podwyższenia. Stań tak, by pięta wystawała za krawędź. Zegnij stopę, kierując piętę w dół. Czujesz tył łydki.
 • rozciąganie pośladków w leżeniu – połóż się płasko na podłodze. Lewą nogę mocno ugnij, kierując kolano do prawego boku. Złap za ugięte kolano, przyciągnij mocniej. Czujesz naciąganie się pośladka.
 • rozciąganie ramion – uklęknij na podłodze. Zegnij lewą rękę nad głową. Prawą ręką złap za ugięte przedramię. Pociągnij w prawą stronę. Czujesz rozciągający efekt w ramionach i barkach.
 • rozciąganie brzucha – połóż się na podłodze, ustaw ręce na wysokości klatki. Unieś tułów wysoko, nie odrywaj bioder od podłogi. Czujesz mocne naciąganie mięśnia prostego brzucha.
 • rozciąganie pleców – uklęknij, usiądź na piętach, rozsuń kolana na szerokość bioder. Wyciągnij ręce i oprzyj czoło na podłodze. Wysuń się na rękach jak najbardziej do przodu. Poczujesz rozluźnianie w plecach, biodrach i ramionach.
 • rozciąganie klatki piersiowej – stań przy futrynie drzwi, oprzyj o nią przedramię. Drugą rękę puść luźno. Zaprzyj się o futrynę i wykonaj skręt w przeciwległą stronę. Powtórz na drugą stronę. Czujesz przede wszystkim boki klatki piersiowej.
 • do kompletu krążenia szyi, masaż stóp, rozciągnięcie dłoni ze splecionymi palcami

Ile serii zrobić? Może wystarczyć po jednej, w zależności od tego jak bardzo pospinany jesteś. Jeżeli po wykonaniu ćwiczeń będziesz czuł, że potrzebujesz więcej, powtórz.

Rozciągający trening rób w dobrze przewietrzonym pomieszczeniu. Włącz relaksującą muzykę, przygaś światło, a rozluźnisz się nie tylko fizycznie, ale i duchowo.

rozciagająca się kobieta
Trening w domu bez sprzętu – plan na zadbanie o swoją sprawność kompleksowym rozciąganiem.

Trening w domu bez sprzętu może być równie wymagający, co biegowa sesja. A może też być jej doskonałym uzupełnieniem, czy sposobem na rozluźnienie fizyczne i psychiczne. Decyzja należy do Ciebie. Co dziś poćwiczysz – zmęczysz się krótkimi interwałami, popracujesz nad stabilizacją, zafundujesz sobie długą sesję wzmacniającą na całe ciało?

Nie samym bieganiem żyje biegacz – pamiętaj uzupełniających ćwiczeniach siłowych i rozciąganiu. Trening bez sprzętu w domu jest sposobem na poprawę wyników oraz zapobieganie kontuzjom. Przykładaj się do niego równie mocno, co do kręcenia życiówek!

Mogą Ci się spodobać:

28 09.2023
Ćwiczenia na siłowni – 10 najbardziej przydatnych dla biegacza

Ćwiczenia na siłowni – 10 najbardziej przydatnych dla biegacza

Ćwiczenia na siłowni to ważny i bardzo korzystny składnik budowania […]

15 09.2023
Trening na czczo – czy to się opłaca? Bieganie, siłowy i inne

Trening na czczo – czy to się opłaca? Bieganie, siłowy i inne

Trening na czczo wzbudza kontrowersje niezależnie od dyscypliny. Czy jest […]

11 09.2023
Plank – rodzaje. 30 wariantów i sposoby na kolejne utrudnienia

Plank – rodzaje. 30 wariantów i sposoby na kolejne utrudnienia

Plank – rodzaje klasycznej deski pozwalają ćwiczyć wręcz bez sięgania […]

06 09.2023
Kontuzje kolana – jak im zapobiec u biegacza?

Kontuzje kolana – jak im zapobiec u biegacza?

Kontuzje kolana to temat zyskujący na znaczeniu u każdego, komu […]

05 09.2023
Trening core dla biegacza – by biegać lepiej! 15 ćwiczeń, plan, efekty

Trening core dla biegacza – by biegać lepiej! 15 ćwiczeń, plan, efekty

Trening core musi znaleźć się w każdym biegowym planie. To […]

01 09.2023
Ćwiczenia na ramiona – 14 najlepszych dla biegacza. W domu, bez sprzętu!

Ćwiczenia na ramiona – 14 najlepszych dla biegacza. W domu, bez sprzętu!

Ćwiczenia na ramiona to dla biegacza obowiązkowy element doskonalenia formy. […]

10 08.2023
Trening w domu bez sprzętu. Plan w 5 wersjach dla każdego biegacza

Trening w domu bez sprzętu. Plan w 5 wersjach dla każdego biegacza

Trening w domu bez sprzętu może od czasu do czasu […]

19 07.2023
Trening na uda dla biegacza – rób go, by biegać zdrowiej, dłużej i szybciej!

Trening na uda dla biegacza – rób go, by biegać zdrowiej, dłużej i szybciej!

Trening na uda powinien robić każdy biegacz. Dzięki niemu poprawisz […]

21 06.2023
Półmaraton – czas amatora. Kiedy wynik jest dobry?

Półmaraton – czas amatora. Kiedy wynik jest dobry?

Półmaraton – czas amatora, który można uznać za dobry, to […]

15 06.2023
Bieżnia lekkoatletyczna – jak na niej biegać i czy w ogóle? Zalety i wady

Bieżnia lekkoatletyczna – jak na niej biegać i czy w ogóle? Zalety i wady

Bieżnia lekkoatletyczna znajduje się w większości miast. Wygląda imponująco, toteż […]

12 06.2023
Ćwiczenia z piłką gimnastyczną dla biegaczy – 10 najskuteczniejszych

Ćwiczenia z piłką gimnastyczną dla biegaczy – 10 najskuteczniejszych

Ćwiczenia z piłką gimnastyczną to przydatne elementy biegowego treningu uzupełniającego. Wystarczy […]

01 06.2023
Tempo biegu – wszystko co musi o nim wiedzieć początkujący

Tempo biegu – wszystko co musi o nim wiedzieć początkujący

Tempo biegu to jeden z najważniejszych parametrów treningowych, zaraz obok […]

27 04.2023
Canicross – co to i jak zacząć biegać z najlepszym partnerem?

Canicross – co to i jak zacząć biegać z najlepszym partnerem?

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka — a przyjaciel to zawsze […]

18 04.2023
Runmageddon – jak się do niego przygotować? 9 ćwiczeń i sprawdzone metody

Runmageddon – jak się do niego przygotować? 9 ćwiczeń i sprawdzone metody

Ekstremalny bieg z przeszkodami, który rocznie przyciąga coraz więcej ludzi. […]

05 04.2023
Ile biegać, żeby schudnąć? 5 kg, 10 kg i więcej

Ile biegać, żeby schudnąć? 5 kg, 10 kg i więcej

Bieganie to wspaniały sport. Niesie ze sobą wiele korzyści – […]

30 03.2023
Technika biegu – jak biegać prawidłowo technicznie?

Technika biegu – jak biegać prawidłowo technicznie?

Technika biegu wcale nie jest rzeczą łatwą ani oczywistą, jak […]

29 03.2023
Bieganie. Tętno maksymalne i strefy tętna dla biegacza. Z jakim tętnem biegać?

Bieganie. Tętno maksymalne i strefy tętna dla biegacza. Z jakim tętnem biegać?

Wiekszośc sportowców wie, że tętno u biegacza jest podstawowym wskaźnikiem […]

29 03.2023
Bieganie po siłowni czy przed? Co jest lepsze?

Bieganie po siłowni czy przed? Co jest lepsze?

Czasem tydzień jest zbyt krótki, żeby zmieścić w nim wszystkie […]

27 03.2023
Jak zacząć biegać i być w tym wytrwałym?

Jak zacząć biegać i być w tym wytrwałym?

Chcesz zmienić swoje życie? To proste – wystarczy zacząć biegać. […]

25 03.2023
Jak szybciej biegać? – 10 porad na zwiększenie swej prędkości

Jak szybciej biegać? – 10 porad na zwiększenie swej prędkości

Jak biegać szybciej — to pytanie zwykle zadają sobie bardziej […]

21 03.2023
ĆWICZENIA NA NOGI. TRENING WZMACNIAJĄCY MIĘŚNIE NÓG BIEGACZA – 10 ĆWICZEŃ, KTÓRE WYKONASZ W DOMU

ĆWICZENIA NA NOGI. TRENING WZMACNIAJĄCY MIĘŚNIE NÓG BIEGACZA – 10 ĆWICZEŃ, KTÓRE WYKONASZ W DOMU

Jako biegacz pewnie zdajesz sobie sprawę z roli, jaką odgrywają […]

21 03.2023
Rozciąganie po bieganiu – ćwiczeNIa NA rozciągANIE nóg DLA BIEGACZY. 14 najlepszych

Rozciąganie po bieganiu – ćwiczeNIa NA rozciągANIE nóg DLA BIEGACZY. 14 najlepszych

Rozciąganie po bieganiu jest świetnym sposobem na po treningowy relaks […]

02 02.2023
Treningi na bieżni – jak się za to zabrać? 10 wskazówek

Treningi na bieżni – jak się za to zabrać? 10 wskazówek

Treningi na bieżni to świetna alternatywa dla biegania w terenie. […]

02 02.2023
Rozgrzewka przed bieganiem – zasady i ćwiczenia na rozgrzewkę

Rozgrzewka przed bieganiem – zasady i ćwiczenia na rozgrzewkę

Rozgrzewka przed bieganiem to obowiązkowy punkt bezpiecznego i przyjemnego treningu. […]

30 01.2023
Wydolność fizyczna – jak ją poprawić? Sposoby na zwiększenie sportowych możliwości

Wydolność fizyczna – jak ją poprawić? Sposoby na zwiększenie sportowych możliwości

Biegać dalej, szybciej, mocniej, bez krzty zmęczenia. Marzenie! W przeciwieństwie […]

19 12.2022
Czy można ćwiczyć z zakwasami? Bieganie i ćwiczenia wzmacniające

Czy można ćwiczyć z zakwasami? Bieganie i ćwiczenia wzmacniające

Roznosi Cię energia, ale wciąż odczuwasz zakwasy po ostatnim treningu… […]

29 11.2022
Nordic walking – jak chodzić z kijkami? Dokładna instrukcja

Nordic walking – jak chodzić z kijkami? Dokładna instrukcja

Nordic walking to jeden z najprostszych, najszerzej dostępnych sportów amatorskich. […]

29 11.2022
Jogging – co to? Wszystko co musisz o nim wiedzieć

Jogging – co to? Wszystko co musisz o nim wiedzieć

Bliski kolega biegania… a może jednak nie aż tak bliski? […]

28 11.2022
VO2max trening biegacza. Jak zwiększyć pułap tlenowy? Bieganie świadome dla aktywnych

VO2max trening biegacza. Jak zwiększyć pułap tlenowy? Bieganie świadome dla aktywnych

VO2 max, czy też maksymalny pułap tlenowy, to pojęcie, które […]

24 11.2022
Bieganie dla początkujących – 10 rzeczy które musisz wiedzieć zanim zaczniesz

Bieganie dla początkujących – 10 rzeczy które musisz wiedzieć zanim zaczniesz

Chcesz zacząć biegać? Doskonale trafiłeś! Niezależnie od tego, czy chcesz […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się