Odkryj zalety robienia zakupów spożywczych w sieci. Poznaj wygodę, oszczędność […]
Data aktualizacji 30.10.2023
Przeczytasz w 11 minut
Odwodnienie organizmu grozi każdemu biegaczowi, który jeszcze nie opracował optymalnej strategii nawadniania. Zrozumienie przyczyn, objawów i sposobów zapobiegania odwodnieniu jest kluczowe dla utrzymania wydolności od rozgrzewki, aż po potreningowe rozciąganie. Odpowiedni bilans płynów to zresztą nie tylko kwestia komfortu, ale również bezpieczeństwa podczas treningu. Po czym poznać, że się odwodniłeś? Czym grozi taki stan i jak mu zapobiegać? Przeczytaj! Przy okazji poznasz trochę ciekawostek na temat masy ciała.
Na temat całkowitej ilości wody w organizmie słyszy się sporo sporo – bo i liczby mogą brzmieć dosyć sensacyjnie. Gdzieniegdzie przeczytasz, że nawet 90% ciała składa się z wody, co jest nieprawdą. U noworodków woda to 75% i tego pułapu nie przebijamy na dalszych etapach życia.
Organizm człowieka składa się z wody w 70-60%, z wiekiem ta ilość spada w okolice 50%. Mężczyźni, z racji (średnio) wyższej masy mięśniowej, mają (średnio) większy procent wody, niż kobiety*. W tkance beztłuszczowej woda stanowi 70-80%, w tkance tłuszczowej to ledwie 10-30%, w zależności od jej rodzaju i ulokowania.
Jak widzisz, nie jesteś aż tak wodnisty, jak mówią spektakularne mity. Prawdą jest jednak to, że woda jest wszędzie. W przestrzeni wewnątrzkomórkowej, zewnątrzkomórkowej, w każdym zakamarku, w każdej tkance. 70% Twojego serca to woda. 99% Twojego szpiku kostnego to woda. Nic więc dziwnego, że ubytek płynów powoduje rozregulowanie organizmu na wielu płaszczyznach.
*za: Idasiak-Piechocka I., Odwodnienie — patofizjologia i klinika, Forum Nefrologiczne 2012, tom 5, nr 1, 73–78.
Przyjmuje się, że o odwodnieniu mowa gdy poziom wody w organizmie spada poniżej poziomu niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania. Jest to około 2%. Przy takiej utracie płynów odczuwasz silne pragnienie – najwyższy czas sięgnąć po wodę. Dalsze odwadnianie się generuje dotkliwsze objawy, które omówimy w dalszej części.
Wyróżniamy 3 rodzaje odwodnienia organizmu.
W domowych warunkach nie sposób rozpoznać, który rodzaj odwodnienia Cię dotknął. Do tego potrzeba badań krwi. Opracowanie optymalnej strategii nawadniania nie jest więc takie proste, jak byśmy chcieli – trzeba wybierać napoje świadomie i brac pod uwagę jadłospis.
Odwodnienie ma różne stopnie – od 2% do 15%, powyżej 15% kończy się śmiercią.
Odwodnienie organizmu na poziomie do 4% jest dość powszechne, takiego łatwo się nabawić zwłaszcza w upalny dzień. Senność oraz skurcze pojawiają się przy odwodnieniu na poziomie 5-6% – trzeba szybko działać z uzupełnianiem płynów i elektrolitów. Jeżeli stracisz 10% wody, nie obędzie się bez lekarza – do takiego stanu na szczęście trudno doprowadzić, ponieważ organizm ma sporo mechanizmów obronnych na kryzysowe sytuacje.
Przyczyny odwodnienia są bardzo różne, a i często się na siebie nakładają.
Najważniejsze czynniki prowadzące do odwodnienia to:
Najbardziej ryzykownymi, częstymi okolicznościami odwodnienia u biegacza, są intensywne treningi w wysokiej temperaturze, przy niedostatecznym spożyciu płynów. Lato zbiera największe żniwa. Odwodnić się możesz także poza treningiem, choćby wtedy, gdy przesadzasz z kawą.
Pamiętaj – uczucie pragnienia jest zawodne. Pojawia się za późno, świadczy o tym, że odwodnienie już dobiło 2%. Czucie pragnienia jest dodatkowo upośledzone, gdy do głowy uderzą Ci treningowe hormony szczęścia, pod wpływem których zapominasz o bożym świecie.
Oto typowe objawy odwodnienia podczas treningu biegowego:
Poza treningiem zauważysz jeszcze takie objawy jak:
Dlatego, że, jak wyjaśnialiśmy na początku, woda jest wszędzie. Płynie Ci nawet w kościach. Dlatego, odwodnienie organizmu powoduje upośledzenie pracy ciała od stóp do głów.
Niby proste – wystarczy pić. Ale co, jak i ile?
Niestety – człowiek nie wielbłąd, że wypije 120 litrów i ma spokój na parę tygodni.
Ciało ma ograniczone zdolności do magazynowania wody. Można zmaksymalizować gromadzenie jej poprzez wysokie spożycie węglowodanów i soli, ale i tak nie będzie szału nawet u osób z dużą masą mięśniową (mięśnie są bardzo chłonne). Nadmiar wody zostanie wydalony gdy tylko nerki go przefiltrują.
Picie na zapas przysporzy Ci samych kłopotów. Odwodnienie organizmu jest złe, ale przewodnienie niewiele lepsze. Pijąc zbyt dużo narazisz się na bóle głowy, mdłości i osłabienie – objawy dość podobne, co przy odwodnieniu.
O nawodnienie trzeba dbać rozsądnie, po prostu pijąc regularnie na przestrzeni całego dnia, bez kombinowania.
Szacuje się, że podczas 60 minut biegu człowiek traci 0,5-1 litra wody, w zależności od intensywności wysiłku i temperatury. Najlepszym sposobem, by określić własną utratę, jest zważenie się przed i po treningu.
Stań na wadze nago, przed samym wyjściem z domu, po skorzystaniu z toalety i zjedzeniu wszystkiego, co masz zjeść. Po powrocie zrzucaj ubrania, stań znowu. Różnica powie Ci, ile wody wypociłeś. Kalkulując właściwą zmianę wagi weź pod uwagę masę napoju oraz przekąsek przyjętych podczas treningu.
W porze potreningowej powinieneś wypić tyle, by wyrównać tę różnicę. Brakuje Ci 300 gramów? Zatankuj 300 ml napoju. Zagryź np. bananem (dużo cukrów wiążących wodę), chapsnij słonego paluszka na zdrowie, żeby nadrobił utracony sód.
Skończyliśmy najważniejszą część – charakterystyka, jak działa odwodnienie organizmu, objawy, zapobieganie. Na zakończenie łap kilka ciekawostek na temat powiązania wody, wagi i dietetycznych wyborów.
Przez to, ile odwodnienie organizmu, jak i gromadzenie wody ma do powiedzenia w kwestii wagi, przy odchudzaniu nie należy sugerować się tylko cyferkami. Zwracaj uwagę przede wszystkim na wygląd sylwetki oraz to jak leżą na Tobie ubrania.
Odwodnienie organizmu to poważna sprawa. Na szczęście, zapobieganie mu nie jest trudne, gdy wyrobisz sobie dobre nawyki. Dbaj o dawkowanie napojów przez cały dzień, nie próbuj pić pod korek na zapas – to nie działa, a przewodnienie rujnuje samopoczucie.
Gdy zauważysz, że dotknęło Cię odwodnienie organizmu – objawy są nie do przeoczenia – usiądź i napij się małymi łykami. Gdy sygnały ustąpią, poczujesz przypływ energii i trzeźwości umysłu, ruszaj dalej. Na długich treningach co 15-20 minut bierz kilka łyków. By o tym nie zapominać, ustaw przypomnienie w zegarku biegowym bądź smartfonie – uczucie pragnienia pojawia się ze sporym opóźnienie.
Mogą Ci się spodobać:
Odkryj zalety robienia zakupów spożywczych w sieci. Poznaj wygodę, oszczędność […]
Faszerowana papryka to danie, które otwiera mnóstwo kulinarnych możliwości. Jej […]
Co jeść po bieganiu, by najlepiej wesprzeć swoje zmęczone ciało? […]
Czy cukier jest zdrowy, a może przeciwnicy słodzenia mają rację […]
Batony energetyczne? Przepisy zgromadzone w tym artykule pozwolą biegaczowi raz […]
Miliony osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, rozważa bieganie – […]
Dieta wegańska dla biegacza – czy to możliwe? Jeszcze kilka […]
Co jeść na redukcji, by przyniosła ona zamierzone rezultaty – […]
Co zamiast kawy, by dodać sobie sił do wysiłku fizycznego […]
Banan przed treningiem to dla części sportowców wręcz rytuał. Po […]
Jak dbać o jelita, by ich dobra kondycja pomogła Ci […]
Co zrobić z bananów – kulinarnych dzieł natury? Przedstawiamy 15 […]
Odwodnienie organizmu grozi każdemu biegaczowi, który jeszcze nie opracował optymalnej […]
Jakie białko wybrać spośród setek propozycji na rynku? Białko w […]
Pomysły na przekąski, które wrzucisz na ząb bez obaw o […]
W jakich produktach jest magnez – szalenie ważny minerał, nie […]
Ile soli dziennie jeść jako osoba aktywna, by nie przesadzić […]
Co najlepiej nawadnia organizm? Wcale nie klasyczna woda! Mimo iż […]
Ochota na słodkie czasem dopada każdego. Nawet prowadzący najzdrowszy tryb […]
Ile kalorii jeść, żeby schudnąć skutecznie i bez męczarni, a […]
Suszone owoce mogą się okazać doskonałą przekąską o każdej porze […]
Trening na czczo wzbudza kontrowersje niezależnie od dyscypliny. Czy jest […]
Jakie suplementy warto brać spośród setek preparatów dostępnych w aptekach? […]
Jak schudnąć bez ćwiczeń – co takie porady robią na […]
Jak schudnąć po 40 urodzinach i później? Czy jak zaczniesz […]
Hemoliza – z pewnością miałeś okazję słyszeć to słowo na […]
Suplementacja omega 3 to gorący temat w dietetyce sportowej. Czy […]
Zdrowe ciastka, które warto włączyć do diety sportowca – zrób […]
Tanie dania mogą być zdrowe, pożywne i smaczne. Dieta sportowca […]
Z czym makaron, by dodać sobie siły do planowanych ćwiczeń, […]