Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
> Porady > Technika biegu – jak biegać prawidłowo technicznie?

Technika biegu – jak biegać prawidłowo technicznie?

Data publikacji 11.03.2020

Przeczytasz w 11 minut 3583 wyświetleń

Technika biegu – jak biegać prawidłowo technicznie?

Technika biegu wcale nie jest rzeczą łatwą ani oczywistą, jak to się wydaje wielu, szczególnie początkującym biegaczom. Dziś bieganie nieraz kojarzy się z licznymi kontuzjami: bólami kolana, zapaleniem ścięgna Achillesa. Jednak wcale nie musi tak być. Wszystko zależy od tego, jak się biega. Niestety znaczna większość ludzi robi to po prostu źle. W ten sposób można narobić sobie więcej szkód, niż pożytku.

Ktoś Ci kiedyś wytknął, że biegasz źle technicznie? Co sobie wtedy pomyślałeś?

Niejeden biegacz na taki zarzut odpowie: nie jestem zawodowcem. Biegam dla przyjemności, po to, by schudnąć, nie muszę biegać super od strony technicznej.

Po co więc głowić się nad techniką biegu? Przecież to najbardziej naturalny sport. Po prostu wychodzisz z domu i biegniesz. Czy na pewno tak jest?

Niestety rzeczywistość nie jest tak kolorowa. Jak biegać prawidłowo technicznie? Jak poprawić technikę biegu?

Technika biegu – dlaczego biegamy źle?

Spędzając większość życia, przynajmniej tego dorosłego, w pozycji siedzącej, trudno oczekiwać, że po wyjściu z domu ktoś zacznie dobrze biegać. Najczęściej będzie biegł:

 • przygarbiony,
 • z uniesionymi ramionami,
 • z zaciśniętymi pięściami,
 • bez aktywnej pracy rąk,
 • z nierównomierną pracą rąk,
 • poruszając rękami w bok względem tułowia,
 • patrząc pod nogi,
 • dając stopy za bardzo do zewnątrz lub do wewnątrz,
 • lądując mocno na pięcie,
 • lądując na wyprostowanym kolanie i przed środkiem ciężkości,
 • koślawiąc kolana,
 • będąc zgiętym w biodrach,
 • z przykurczonymi i nierozciągniętymi mięśniami, a więc nie bez odpowiedniego zakresu ruchu w stawach.

Zastanów się nad tym, jak biegniesz… Czy popełniasz któryś z powyższych błędów?

Dlaczego biegamy źle?

Odpowiedź jest prosta: ponieważ mamy złe nawyki i wzorce ruchowe. Jeśli siedzisz przygarbiony przy biurku, to trudno Ci będzie wstać i biegnąć wyprostowanym, rozluźnionym w ramionach. Po prostu nie masz wystarczająco wzmocnionych mięśni, a niektóre z nich są permanentnie przykurczone. Tak właśnie zostały przez Ciebie zaprogramowane – i to przez lata. Pięć minut rozgrzewki przed biegiem nie wystarczy, by to zmienić.

Wykonujesz regularnie ćwiczenia ogólnorozwojowe?

Jest duża szansa na to, że nie. Jeśli nie ćwiczysz niczego poza bieganiem, to wciąż masz osłabionych wiele mięśni, stabilizację, jesteś nierozciągnięty.

Wyobraź sobie, że masz wbiegać pod górkę albo nawet po prostu na nią wchodzić. Do tego potrzebna jest Ci mocna i elastyczna łydka. Pochylasz się do przodu, a stopa leży na ziemi – ten układ powoduje naciąganie tej części nogi. Jeżeli nie jest wystarczająco mocna ani odpowiednio rozciągnięta, taki zakres ruchu będzie dla Ciebie mocno odczuwalny. Ten dyskomfort będzie dla Ciebie oznaką, że za chwilę możesz doznać urazu. Przykurcz zginaczy bioder również powoduje braku pełnego zakresu ruchu. Twój krok będzie wtedy krótki i nieekonomiczny. Ponadto wpłynie to negatywnie na odcinek lędźwiowy.

Współcześnie wielu ludzi biega źle, ponieważ zwyczajnie nie wiedzą, jak biegać prawidłowo technicznie (trening biegacza) Niektórzy nie podchodzą do tego poważnie, nie uzupełniają swojej wiedzy. Wychodzą z założenia, że biegać umie każdy, a kontuzje są czymś „naturalnym”. Nic bardziej mylnego! Dowiedz się, jak prawidłowo biegać technicznie!

W czym pomaga prawidłowa technika biegu?

Prawidłowa technika biegu pozwoli Ci zminimalizować ryzyko kontuzji, biegać dłużej, a nawet szybciej. W lepszy sposób będziesz wydatkować energię, a Twój ruch będzie bardziej ekonomiczny. Poprawisz swoje wyniki – będziesz mógł walczyć o lepsze miejscach na zawodach. Bieg będzie bardziej płynny, a to oznacza dla Ciebie lżejszy i przyjemniejszy ruch. Będzie Ci się lepiej oddychało, a tym samym będziesz w stanie wyprodukować więcej energii do bardziej intensywnego i dłuższego biegu. Zrobisz dalsze postępy i zapomnisz o fazie regresu i braku efektu ciężkich treningów.

Prawidłowa technika biegu będzie kluczem do dobrej sprawności, zdrowia i coraz lepszych wyników – w czasie treningów oraz startów.

Ponadto w całym procesie uczenia się dobrego biegania kondycja Twojego ciała znacznie się poprawi, będziesz czuł się lepiej: będziesz po prostu zdrowszy. Zmieni się również Twoja postawa, a wyprostowana sylwetka wpłynie także na sferę psychiczną. Będziesz bardziej pewny siebie i z pewnością będziesz za takiego uchodzić.

Podsumowując:

Jeśli zaczniesz korygować podstawowe błędy biegowe, Twój trening będzie korzystniejszy dla zdrowia i bardziej satysfakcjonujący. Jeśli nauczysz się, jak prawidłowo biegać technicznie, wyświadczysz przysługę swojemu ciału.

Jak biegać prawidłowo technicznie?

Na temat najlepszej techniki biegu wypowiadało się już wielu mądrych trenerów, doktorów, fizjoterapeutów. Wielu z nich nieco różni się spojrzeniem na tę sprawę. Jednak każdy z nich w swoich założeniach chce poprowadzić podopiecznych do jak najbezpieczniejszego, wydajnego, lekkiego i szybkiego biegu. Ponadto technika biegu dla długodystansowca będzie się nieco różnić od tej przeznaczonej dla sprintera.

Warto dążyć do perfekcji, szczególnie jeśli myślisz o bieganiu na poziomie zawodowym albo marzysz o podium zawodów amatorskich. Jest to jednak długa i nieraz bardzo trudna droga, znaczona wieloma specyficznymi treningami pod okiem trenera, a nieraz także fizjoterapeuty. Nie możesz też zacząć wdrażać wszystkiego naraz. Dlatego też na początek przedstawiamy Ci tylko podstawowe elementy, na które powinieneś zacząć zwracać uwagę i stopniowo je modyfikować.

jak biegać prawidłowo technicznie
Źródło: https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=NhXSuyklE4

Podstawowe założenia techniki biegu długodystansowego

Znaczna większość amatorów biega bardziej pod kątem półmaratonu, maratonu czy nawet ultramaratonu, dlatego skupiamy się na technice dedykowanej właśnie dla długodystansowców.

I POSTAWA

Może nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego, że biegasz przygarbiony? W końcu tak wielu z nas ma nawyk garbienia się, że stało się ono czymś naturalnym, a mięśnie nie są nawet na tyle mocne, by utrzymywać proste plecy. W każdym razie taka postawa znacznie ogranicza Twój oddech. Pobierasz mniej tlenu, produkujesz mniej energii, szybciej się męczysz i dostajesz zadyszki. Dlatego w pierwszej kolejności zwróć uwagę na to, aby:

 • ściągnąć łopatki do tyłu, a barki opuścić tak, by nie były skierowane ku szyi – mają być rozluźnione;
 • głowa była uniesiona, a wzrok skierowany przed siebie – należy unikać patrzenia pod nogi lub zadzierania w biegu podbródka i odchylania głowy do tyłu;
 • ręce były zgięte pod kątem 90 stopni;
 • dłonie były rozluźnione, a nie zaciśnięte w pięść;
 • napinać lekko mięśnie brzucha, co pomaga w utrzymywaniu wyprostowanej sylwetki;
 • podwijać biodra pod siebie, tak by nie tworzyły nadmiernej lordozy – w tym celu pośladki mają być napięte.

Wyprostowana postawa pozwala Ci wykorzystywać w maksymalny sposób Twoje płuca, generuje też prawidłową pracę rąk wzdłuż tułowia.

II POCHYLENIE DO PRZODU

Pochylając się lekko do przodu, przy jednoczesnym utrzymywaniu opisanej wyżej prawidłowej postawy, zaangażujesz w biegu bardziej pośladki i łydki. Może nie brzmi to korzystnie pod względem oszczędzania energii, jednak tak naprawdę pochylenie do przodu pozwoli Ci biec bardziej ekonomicznie. W ten sposób w czasie biegu nie tylko będziesz wykorzystywał siłę ciężkości, ale także wyeliminujesz sposób poruszania się, który wyhamowuje Twój ruch od przodu. W trakcie biegu z pewnością nie chcesz wyhamowywać, a raczej poruszać się płynnie bez zwalniania i przyspieszania. W efekcie pobiegniesz po prostu szybciej.

Uważaj, aby pochylenie do przodu uzyskiwać poprzez zgięcie w stawie skokowym, a nie biodrowym. W ten sposób Twoje ciało będzie mogło tworzyć pożądaną, prostą linię.

Takie ustawienie spowoduje, że skróci się Twój krok, a noga będzie lądować tuż przed Twoim środkiem ciężkości. Jak się przekonasz w poniższych punktach, ta zmiana będzie korzystna.

III PRACA RĄK

Jak już wspomnieliśmy przy opisywaniu postawy, Twoje ręce powinny być zgięte nie bardziej niż 90 stopni. Oznacza to, że kciuki będą znajdować się w połowie wysokości żeber. Ręce mają równomiernie pracować wzdłuż tułowia, a nie w poprzek. Nie zaciskaj pięści, nie podnoś barków. Powoduje to niepotrzebne straty energii poprzez utrzymywanie mięśni w napięciu. Dlatego też utrzymuj je rozluźnione, aby tę zaoszczędzoną energię spożytkować w lepszy sposób.

Dodatkowo poruszając rękami nie wsuwaj ich za bardzo do przodu – nie będzie to sprzyjało utrzymywaniu pochylonej postawy. Praca ta ma odbywać się nieco przed klatkę piersiową i do tyłu.

IV LĄDOWANIE

Lądowanie to temat bardzo ważny, aczkolwiek już o wiele trudniejszy do opanowania, wymagający czasu i cierpliwości. Powinno się ono odbywać na:

 • lekko ugiętej nodze,
 • tuż przed środkiem ciężkości Twojego ciała,
 • na śródstopiu.

Lądowanie na śródstopiu nie jest sprawą prostą. Znakomita większość biegaczy jest przyzwyczajona do lądowania na pięcie i ich mięśnie łydki oraz stopy nie są przygotowane do lądowania na śródstopiu, które generuje dla tych mięśni duże obciążenia.

Stawianie stopy na pięcie ma jednak poważne wady. Zacznijmy od tego, że ta część ciała nie jest przystosowana do amortyzacji. Stad też jest tyle modeli butów, które posiadają amortyzację, drop, specjalną stabilizację i wiele innych udogodnień. Mimo to wciąż znaczna część obciążenia, która powstaje przy kontakcie stopy z podłożem, przenosi się z pięty na kości i stawy. Stąd częste bóle kolan, bioder, a nawet kręgosłupa.

Śródstopie i stopa zostały stworzone do amortyzacji. Należy dążyć do tego, aby lądować właśnie w ten sposób. Uprzednio jednak trzeba odpowiednio wzmocnić łydkę i stopę. Trening nóg w domu pomoże Ci się do tego przygotować.

Lądowanie na śródstopiu będzie łatwiejsze, jeśli:

 • będziesz lądować na lekko ugiętej nodze tuż przed środkiem ciężkości,
 • zwiększysz częstotliwość kroku,
 • skrócisz swój krok,
 • pochylisz się do przodu.

V KADENCJA I DŁUGOŚĆ KROKU

Kadencja – czyli nic innego, jak częstotliwość kroku – to liczba kroków na minutę. Kadencja o wartości 180 – 200 pozwala na ekonomiczny i szybszy bieg, a zarazem zachowanie odpowiedniej techniki biegu. Twój krok się skróci, dzięki czemu będziesz mógł lądować tuż przed środkiem ciężkości, a lądowanie na śródstopiu będzie łatwiejsze.

Dlaczego długi krok nie jest pożądany?

Wydłużając krok bardzo łatwo doprowadzić do sytuacji, w której ląduje się daleko przed środkiem ciężkości, na wyprostowanej nodze i na pięcie. Siła uderzenia idzie na piszczel, pięta jest ustawiona pod dużym kątem w stosunku do podłoża. Oznacza to, że ten sposób lądowania jest kontuzjogenny, a ponadto wyhamowuje ruch w kierunku poziomym od przodu. Dlatego też nie jest on ekonomiczny.

Optymalna kadencja zniweluje Twój ruch góra-dół, czyli podskakiwanie, a także skróci czas kontaktu stopy z podłożem. Wpływa to na szybkość Twojego biegu oraz oszczędzanie energii. Będziesz biegł płynnie i energooszczędnie. Sprawdzanie kadencji pozwoli Ci monitorować i analizować długość kroku. Dzięki temu będziesz mógł go poprawiać.

jak poprawić technikę biegu

VI ODDECH

Ilość pobieranego tlenu wpływa na ilość energii, którą będziesz w stanie wyprodukować. Dlatego oddychaj głęboko, w rytmie dla Ciebie wygodnym. Jeśli nie masz swojego rytmu oddechu, to przetestuj różne z nich. Ponadto nie zmuszaj się do pobierania powietrza przez nos. Jest on dość wąskim otworem i nie pozwoli Ci oddychać tak efektywnie jak usta. Możesz również próbować oddychać i przez nos, i przez usta.

Prawidłowa technika biegu to nie wszystko

TRENINGI UZUPEŁNIAJĄCE

Nie będziesz zdolny do tego, by biegać prawidłowo pod względem technicznym, jeżeli nie wdrożysz ćwiczeń uzupełniających. Dlatego trening funkcjonalny, ćwiczenia ogólnorozwojowe, wzmacniające, wydolnościowe, siłowe, rozciągające są podstawą do pracy nad swoim biegiem.

Jak już wspomnieliśmy na samym początku, wiele Twoich mięśni jest przykurczonych, inne zaś są nadmiernie rozciągnięte, osłabione, a zakres ruchu w stawach niewielki. To nad tym wszystkim najpierw musisz popracować.

Przykładowo:

 • bieganie na śródstopiu wymaga silnych łydek i stóp. Dlatego będziesz musiał je najpierw odpowiednio wzmocnić;
 • Aby być wyprostowanym, potrzebujesz mocniejszych mięśni pleców i brzucha, a także rozciągnięcia mięśni piersiowych, które przy przygarbionej sylwetce są stale przykurczone. Natomiast mięśnie pośladkowe od siedzenia są rozciągnięte i słabe.

Kolejne treningi biegowe nie pomogą Ci tego wszystkiego zmienić. Bez dodatkowych sesji treningowych na macie, choćby we własnym domu, nie pobiegniesz ani lepiej, ani zdrowiej, ani bezpieczniej.

REGENERACJA

W trakcie treningu często dochodzi do powstawania w mięśniach mikrourazów, które będą musiały się odbudować.

Mięśnie rosną, odbudowują się po wysiłku podczas odpoczynku oraz snu. Dlatego daj im ten niezbędny czas, aby mogły stać się silniejsze i na następnym takim treningu biegowym mogły dać z siebie jeszcze więcej niż uprzednio.

Jednak nie jest to równoznaczne z tym, że po jednym wybieganiu masz zrobić 2-3 dni przerwy. Równie dobrze na drugi dzień możesz zrobić trening, który będzie obejmował inna partię mieśniową lub też będzie o wiele lżejszym, wolnym rozbieganiem.

ODPOWIEDNIA FUNKCJONALNOŚĆ

Czy wiesz od czego najlepiej zacząć nie tylko pracę nad swoją techniką, ale w ogóle całe bieganie?

Początkiem nie powinien być specjalny strój, bielizna termoaktywna czy biustonosze do biegania, a wizyta u fizjoterapeuty i trenera. To oni zauważą, co trzeba naprawić w Twojej mechanice ruchu. Pomogą Ci poprawić wady postawy, dobiorą do Ciebie odpowiednie ćwiczenia. Dzięki wspólnej pracy zaczniesz biegać w sposób bardziej bezpieczny i efektywny. Skorzysta na tym nie tylko Twoja technika biegu, ale także sylwetka, samopoczucie, progres i zdrowie.

Nie zmieniaj swojego biegu w radykalny sposób. Zrób to małymi kroczkami, poprawiając poszczególne elementy po kolei, a nie naraz. Wdrożenie już jednej poprawki pozwoli Ci zauważyć różnice między starym a nowym sposobem biegania. I choć początkowo będzie Ci trochę niewygodnie, a szybkość biegu drastycznie spadnie, to pamiętaj, że na dobrą sprawę zaczynasz uczyć się biegania od początku. To zaś wymaga czasu i poświęceń. Gdy będziesz regularny i konsekwentny, wskoczysz na wyższy poziom. Będziesz biegać tak pięknie, że inni będą się za Tobą oglądać i podziwiać Twoją technikę biegu. Ty zaś staniesz się szybszy, a sam ruch będzie przychodził Ci lżej i bardziej naturalnie.

Mogą Ci się spodobać:

21 09.2022
Jak biegać, żeby się nie męczyć? 5 wskazówek – tym razem będzie przyjemnie!

Jak biegać, żeby się nie męczyć? 5 wskazówek – tym razem będzie przyjemnie!

Większość ludzi na świecie kiedyś próbowała biegać. Chęci były dobre, […]

20 09.2022
Bieganie a odchudzanie – 10 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim zaczniesz

Bieganie a odchudzanie – 10 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim zaczniesz

Bieganie to cudowny sport, który niesie ze sobą wiele korzyści. […]

16 09.2022
Jak schudnąć? Porady, dieta

Jak schudnąć? Porady, dieta

Nadwaga może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca, […]

15 09.2022
Komin do biegania – wielofunkcyjna chusta Buff. Co to jest i dlaczego musisz ją mieć?

Komin do biegania – wielofunkcyjna chusta Buff. Co to jest i dlaczego musisz ją mieć?

Chusta buff to z pozoru nic innego jak komin nakładany […]

12 09.2022
Wymówki – 9 powodów, przez które NIE zaczniesz biegać od poniedziałku

Wymówki – 9 powodów, przez które NIE zaczniesz biegać od poniedziałku

Chcesz zacząć biegać? Doskonały pomysł… o ile nie planujesz realizować […]

07 09.2022
Ile biegać, żeby schudnąć? 5 kg, 10 kg i więcej

Ile biegać, żeby schudnąć? 5 kg, 10 kg i więcej

Bieganie to wspaniały sport. Niesie ze sobą wiele korzyści – […]

07 09.2022
Bieg na orientację – co to za wyzwanie i jak się przygotować?

Bieg na orientację – co to za wyzwanie i jak się przygotować?

Biegasz w terenie? Więc mamy dla Ciebie pomysł na fantastyczne […]

02 09.2022
Jaki wybrać orbitrek do domu?

Jaki wybrać orbitrek do domu?

Chcesz wyrzeźbić swoje ciało i nabrać formy, nie masz czasu […]

29 08.2022
Jaki sport uprawiać? Bo bieganie to nie wszystko!

Jaki sport uprawiać? Bo bieganie to nie wszystko!

Trafiłeś na portal dla biegaczy. W żadnym wypadku jednak, nie […]

29 08.2022
,,Dlaczego nie chudnę?” – wyjaśniamy, czemu bieganie nic nie daje

,,Dlaczego nie chudnę?” – wyjaśniamy, czemu bieganie nic nie daje

Zacząłeś biegać, aby zrzucić zbędne kilogramy, a po kilku tygodniach […]

25 08.2022
Jak polubić bieganie? 10 rad dla nieprzekonanych

Jak polubić bieganie? 10 rad dla nieprzekonanych

Bieganie jest przyjemne – miliony biegaczy codziennie dowodzą tego na […]

19 08.2022
Ultramaraton – co to za bieg i jak zostać ultrasem?

Ultramaraton – co to za bieg i jak zostać ultrasem?

Ultramaraton – to słowo przyprawia o zawrót głowy najbardziej wytrawnych […]

09 08.2022
Duathlon – co to i jak się do niego przygotować?

Duathlon – co to i jak się do niego przygotować?

A więc stało się. Bieganie to już za mało, a […]

08 08.2022
Rehabilitacja sportowa przy pomocy nowoczesnych urządzeń

Rehabilitacja sportowa przy pomocy nowoczesnych urządzeń

W sporcie rehabilitacja to podstawa owocnej kariery. Dzięki odpowiednim zabiegom […]

28 07.2022
Bieganie – efekty. 10 nieoczywistych rzeczy, które zmienią się gdy zaczniesz biegać

Bieganie – efekty. 10 nieoczywistych rzeczy, które zmienią się gdy zaczniesz biegać

Bieganie nie jest tylko narzędziem do zmiany sylwetki. Miliony ludzi […]

14 07.2022
Kolana biegacza – jak wzmocnić i dbać? 10 sposobów

Kolana biegacza – jak wzmocnić i dbać? 10 sposobów

Kolana biegacza to jeden z jego motorów napędowych. Gdy się […]

30 06.2022
Bóle stawów po bieganiu – jak sobie pomóc?

Bóle stawów po bieganiu – jak sobie pomóc?

Bóle stawów po bieganiu dotyczą w pierwszej kolejności początkujących sportowców, […]

27 06.2022
Pocenie się podczas biegania w upale – jak zwiększyć komfort biegu?

Pocenie się podczas biegania w upale – jak zwiększyć komfort biegu?

Pocenie się podczas biegania to najbardziej naturalna rzecz na świecie. […]

23 06.2022
Oparzenia słoneczne – nie tylko po bieganiu! Co robić? Poradnik

Oparzenia słoneczne – nie tylko po bieganiu! Co robić? Poradnik

Upalne lato czas zacząć! Niestety, słońce to nie tylko witamina […]

22 06.2022
Ból piszczeli po bieganiu – co go powoduje i jak sobie z nim poradzić?

Ból piszczeli po bieganiu – co go powoduje i jak sobie z nim poradzić?

Ból piszczeli po bieganiu to jeden z najczęstszych problemów biegaczy. […]

22 06.2022
Regeneracja po bieganiu – jak ją poprawić? 10 wskazówek!

Regeneracja po bieganiu – jak ją poprawić? 10 wskazówek!

Regeneracja po bieganiu to jeden z fundamentów formy. Jeśli ją […]

20 06.2022
Książki o bieganiu – 20 najciekawszych pozycji

Książki o bieganiu – 20 najciekawszych pozycji

Książki dla biegaczy, mogłoby się wydawać, są niczym innym jak […]

08 06.2022
Ból głowy po bieganiu – co go powoduje i jak pożegnać problem?

Ból głowy po bieganiu – co go powoduje i jak pożegnać problem?

Czy zdarza Ci się odczuwać pulsujący ból głowy po bieganiu? […]

06 06.2022
Jaką odzież do biegania kupić?

Jaką odzież do biegania kupić?

Powszechnie mówi się, że sport to zdrowie, dlatego nic dziwnego, […]

06 06.2022
Woda – skarb niezbędny do życia

Woda – skarb niezbędny do życia

Wodę należy pić codziennie w odpowiednich ilościach. Nawet niewielki jej […]

02 06.2022
,,Twarz biegacza” – o co z nią chodzi i jak zapobiegać?

,,Twarz biegacza” – o co z nią chodzi i jak zapobiegać?

O tym, jak bieganie wpływa na wygląd i zdrowie można […]

01 06.2022
Wpływ biegania na hormony – nie tylko endorfiny!

Wpływ biegania na hormony – nie tylko endorfiny!

O ,,haju biegacza” słyszał chyba każdy. Jeśli tu jesteś, prawdopodobnie […]

26 05.2022
Czarne paznokcie u nóg po bieganiu- co robić i kiedy iść do podologa?

Czarne paznokcie u nóg po bieganiu- co robić i kiedy iść do podologa?

Zdejmujesz skarpetki, a tam… pedicure, o który na pewno nie […]

20 05.2022
Czy bieganie pomaga na cellulit? Sport w walce z pomarańczową skórką

Czy bieganie pomaga na cellulit? Sport w walce z pomarańczową skórką

Cellulit to problem głównie kobiet, w każdym wieku i na […]

18 05.2022
Kiedy bieganie szkodzi? 5 alarmujących sytuacji

Kiedy bieganie szkodzi? 5 alarmujących sytuacji

Bieganie to piękny sport – wiele się mówi o jego […]