Ćwiczenia na siłowni to ważny i bardzo korzystny składnik budowania […]
Data publikacji 02.02.2023
Przeczytasz w 10 minut
2955 wyświetleń
Rozgrzewka przed bieganiem to obowiązkowy punkt bezpiecznego i przyjemnego treningu. Przeprowadzona prawidłowo, umożliwi CI osiągnięcie lepszych wyników, mniejszym nakładem energii, pieczenia w łydkach oraz zakwasów! Przygotowaliśmy dla Ciebie plan – 10 ćwiczeń, które przed bieganiem sprawdzają się fantastycznie. Przeczytaj i przetestuj na najbliższym treningu!
Krótkie przypomnienie o zaletach, jakie niesie rozgrzewka przed bieganiem:
Ćwiczenia rozgrzewające to punkt obowiązkowy każdego, kto chce biegać przyjemniej, szybciej, dłużej i bez kontuzji. Ruszając z kopyta bez zrobienia jej, początek biegu będzie trudny. Dopiero po kilku-kilkunastu minutach poczujesz, ze biegnie Ci się lekko.
Z pewnością spotkasz wielu sportowców-amatorów, którzy powiedzą Ci, że rozgrzewka to dla nich strata czasu i nigdy jej nie robią… Spotkasz też wielu, którzy skończyli z poważną kontuzją po długim czasie odpuszczania sobie tego elementu. Nie robiąc rozgrzewki, można wiele stracić. Po co ryzykować? Po prostu poświęć te kilkanaście minut na ćwiczenia, zamiast wywoływać wilka z lasu.
Rozgrzewka to rozciąganie dynamiczne wszystkich partii ciała. Do utrzymania poprawnej techniki oraz w pełni wydajnej mobilności, potrzebujesz rozgrzanego tułowia, ramion i zginaczy bioder. Największą uwagę należy oczywiście poświęcić nogom i pośladkom, bo to one zaraz dostana główny wycisk. Jednakowoż, po porządnym bieganiu ma się zakwasy także w ramionach i na brzuchu – trudno o wątpliwości, że w biegu pracuje całe ciało!
Rozgrzewka to też czas na rozciągnięcie szyi po dniu pochylania się nad komputerem, oraz dłoni zmęczonych domowymi pracami. Rozmasuj palce u stóp, które jeszcze nie zdążyły dojść do siebie po ściągnięciu przyciasnych codziennych butów.
Głęboko oddychaj. Płuca też muszą się rozruszać, zanim uruchomisz aplikację do biegania. Tlen odżywi mięśnie i rozjaśni umysł. Rozgrzewka sprawia, ż każdy centymetr powierzchni biegacza jest gotowy do ruszenia po życiówkę.
Krótko mówiąc – ćwiczenia rozgrzewkowe służą podniesieniu komfortu funkcjonowania… w swoim ciele!
Sesja rozgrzewająca trwa w sumie około 15 minut. Może Ci się to wydawać długim czasem, ale nie martw się o poziom energii. Ćwiczenia na rozgrzewkę nie są wyczerpujące!
Nasz plan ćwiczeń przed bieganiem jest przewidziany na 10 minut ćwiczeń, po których następuje 5 minut truchtu (tempo 7-9 minut na kilometr). Tak zaplanowana rozgrzewka pozwoli CI bez przeszkód pokonać 5, 10 czy15 kilometrów.
Na dłuższych dystansach – półmaraton i maraton – wielu biegaczy rezygnuje z osobnych ćwiczeń. Zamiast nich, zaczynają bieg od truchtu. Na tak długiej trasie, ciało zdąży się rozgrzać na pierwszych kilometrach. Dopóki trenujesz na krótkim bądź średnim dystansie, rozgrzewka przed biegiem musi obejmować ćwiczenia.
Każde ćwiczenie wykonuj przez 50 sekund. 10-sekundową przerwę poświęć na głębokie oddychanie przeponowe. W ten sposób nie tylko rozgrzejesz organizm, ale też dotlenisz go po długich godzinach spędzonych w pomieszczeniu.
Jeżeli wybierasz się na dwór w zimie, runda rozgrzewająca powinna się rozpocząć jeszcze w domu. W chłodnych warunkach znacznie trudniej podnieść temperaturę ciała. Poza tym, robiąc ćwiczenia na śniegu, łatwo się poślizgnąć (nawet najlepsze buty zawodzą, gdy zamaszyście machasz nogami!).
Podobnie jest z bieganiem w upalny dzień. Zacznij rozgrzewać się w pomieszczeniu o optymalnej temperaturze. Lepiej ograniczyć ekspozycję na pełne słońce tak długo, jak to możliwe. Szkoda, by gorąc wysysał z Ciebie energię – jeszcze zdążysz się spocić aż nadto.
Podczas deszczowej pogody, rozgrzewanie mięśni również zaczyna się w przedpokoju. O ile nie jesteś miłośnikiem wody lejącej się po plecach, zaoszczędź sobie tych kilku minut orzeźwiania.
Ćwiczenia zrób w przedpokoju, a na miejsce biegu ruszaj truchtem. Rozgrzewanie powinno się skończyć równo z rozpoczęciem głównej części treningu. Nie pozwól sobie na odstęp czasowy, bo mięśnie zaczną stygnąc gdy tylko przestaniesz się ruszać.
A co ma do tego pora dnia? Bieganie rano wymaga dłuższego rozgrzewania. Czas na ćwiczenia warto wydłużyć do 15-20 minut (wykonaj wybrane ćwiczenia z tej rozgrzewki więcej niż raz). Dlaczego? Bo Twoje ciało przez całą noc leżało w brzuchu. Mięśnie, ścięgna i stawy nieźle się zastały. Z kolei biegając po południu i wieczorem wystarczy poprzedzić trening 10-cioma minutami ćwiczeń przygotowawczych. Po całym dniu jesteś wystarczająco dobrze rozruszany.
Rozciąganie statyczne to ten rodzaj stretchingu, w którym naciągasz się i pozostajesz w jednej pozycji. Nie rób go PRZED bieganiem. Niezależnie od tego jak bardzo lubisz statyczny stretching, taka rozgrzewka przed biegiem mija się z celem – ani trochę nie rozgrzeje organizmu.
Robienie rozciągania statycznego w ramach rozgrzewki, może Cię wręcz osłabić. Ono studzi mięśnie, zamiast rozgrzewać. Z tego powodu, statyczne ćwiczenia warto robić PO bieganiu, ale nigdy przed nim. Poprawna rozgrzewka przed bieganiem to wyłącznie ćwiczenia rozciągania dynamicznego, na rozruszanie mięśni, ścięgien i stawów.
Wszystko jasne? To zabieramy się za ćwiczenia przed bieganiem!
Zaczynamy od rozgrzania nóg. Wykonaj proste ćwiczenie, polegające na naprzemiennym wyrzucaniu nogi przed siebie – tak jakbyś wykonywał kopniaki rodem ze sztuk walki. To bardzo proste ćwiczenie rozgrzewa mięśnie pośladkowe i czworogłowe.
Napnij pośladki i uda, aby dokładnie czuć pracę Twoich mięśni. Żadnego luźnego wykopywania od niechcenia! Rozgrzewkę robi się tak samo starannie, jak każdy rodzaj treningu – z dbałością o technikę.
Tego ćwiczenia nie trzeba przedstawiać!
Przysiad boczny angażuje mięśnie ud – przywodziciele, odwodziciele i czworogłowy – oraz mięśnie pośladkowe. Trudno o bardziej funkcjonalne, a równocześnie proste ćwiczenie.
Przysiady wykonuj dynamicznie. Nie musisz zatrzymywać się podczas wykonywania przysiadu bocznego – po prostu przeskakuj z nogi na nogę.
Zakroki to kolejne ćwiczenia na rozgrzewkę, angażujące uda i pośladki.
Nie wyginaj tułowia – działaj tylko nogą i pośladkiem! Możesz wyciągnąć wyprostowane ręce przed siebie. To pomaga się skoncentrować na poprawności ruchu. Rozgrzewka nie ma za zadanie trenowania równowagi. Przy robieniu zakroków wielu poczatkujących ma z nią problem – nie ryzykuj póki nie nabierzesz wprawy.
Chwila odpoczynku dla nóg.
Czas porządnie rozgrzać mięśnie ramion – w końcu praca rąk podczas biegania to dodatkowy napęd. Rozgrzewka przed biegiem zwiększy Twój zakres ruchu w ramionach. Będziesz mógł wiosłować znacznie mocniej. Górne kończyny uratują Twoje tempo, gdy nogom skończy się energia.
Te ćwiczenia przed bieganiem również trzeba wykonywać starannie. Nie machaj bezwładnie – przyłóż się do każdego ruchu, tak, byś czuł mięśnie ramion. Wygląda prosto… ale jeśli na co dzień pomijasz trening ramion, po 50 sekundach krążenia poczujesz je jak mało kiedy!
Czas skupić się na tułowiu. Mięśnie brzucha także angażują się w technikę biegu. Szczególnie mięśnie skośne – czyli te, które rozciągasz podczas skłonów. Podczas biegu, brzuch napina się, a skośne mięśnie delikatnie skręcają tułowiem. To pomaga Ci utrzymać prawidłowa, prostą pozycję. Dynamiczne rozciąganie musi więc przygotować je do nadciągającej pracy.
Podczas wykonywania skłonów trzymaj napięty brzuch. Zginaj się, aż poczujesz maksymalne zaangażowanie. Nie przekraczaj progu bólu.
Tak zwany mountain climber.
Wspinaczkowiec rozgrzewa mięśnie ud i pośladków, ale poza nimi angażuje także brzuch. Nie przenoś ciężaru na ramiona – niech napięcie tułowia utrzymuje Cię w wyprostowanej pozycji
Trenujesz w warunkach miejskich? Tutaj nie masz maty, więc oprzyj się o ławkę, płot, ścianę etc. Te ćwiczenia przed bieganiem będą skuteczne także na wysokiej podporze, bo chodzi nam głównie o pracę nóg.
Podskoków na jednej nodze nie można pominąć na rozgrzewce przed bieganiem. W końcu, bieganie w dużej mierze opiera się na podskakiwaniu do fazy lotu. Wykonanie serii po 20 podskoków na każdą nogę przygotuje stawy i ścięgna do takiego wysiłku. Podskakuj nisko, tylko na kilka centymetrów.
Jeszcze jeden element rozgrzewający ramiona i tułów.
Jak wiatrak!
Utrzymuj napięcie tułowia.
Częstym błędem podczas skrętoskłonów jest kręcenie szyją, zamiast tułowiem. Kontroluj swój ruch – kark nie ma prawa boleć przy robieniu tego ćwiczenia. Pracuje wyłącznie tułów i ręce.
Skipy to wymagające ćwiczenia. Lepiej zostawić je na sam koniec, gdy rozgrzewka już nieźle rozruszała mięśnie.
Skip A polega na unoszeniu kolan wysoko do linii bioder:
Wykonując skip A jako element rozgrzewki przed bieganiem, powinieneś czuć mięśnie brzucha, łydek, ud i pośladków. Pracując ramionami, ostatecznie uaktywnisz mięśnie rąk.
Skip C to ćwiczenie polegające na kopaniu się po pośladkach. Tak – do tego można go sprowadzić. Rozgrzewka musi ostatecznie dać Ci kopa, prawda?
Skip C to Twój kopniak na drogę. Prawie koniec!
Teraz przejdź do ostatniego etapu rozgrzewki. Biegnij spokojnie, w tempie 7-9 minut na kilometr – im mniej zaawansowanym biegaczem jesteś, tym wolniej.
Wiemy, że 7 minut na kilometr to dla wielu początkujących średnie tempo, a nie rozgrzewka – w porządku! Możesz biec nawet tak wolno, by mijali Cię przechodnie.
Pobiegaj takim tempem przez 5 minutek i… rozgrzewka ostatecznie skończona. Ruszaj po życiówkę!
Rozgrzewka przed bieganiem sprawia, że bieg jest przyjemniejszy, bezpieczny i efektowny. Nie pomijaj jej, bo to może przynieść Ci wiele szkody! Przetestuj nasze ćwiczenia na rozgrzewkę przy okazji następnego treningu i zwróć uwagę na to, jak dobrze będzie Ci się biegało już od pierwszego kilometra.
Pamiętaj o staranności oraz głębokim oddechu w 10-sekundowych przerwach między ćwiczeniami. Jeśli wybierasz się na trening w deszczu lub skrajnej temperaturze, poćwicz w domu, a na trasę ruszaj truchtem. Rozgrzewka przed biegiem rano powinna być o 5-10 minut dłuższa niż wieczorem, żeby na dobre odgonić nocne rozleniwienie.
Mogą Ci się spodobać:
Ćwiczenia na siłowni to ważny i bardzo korzystny składnik budowania […]
Trening na czczo wzbudza kontrowersje niezależnie od dyscypliny. Czy jest […]
Plank – rodzaje klasycznej deski pozwalają ćwiczyć wręcz bez sięgania […]
Kontuzje kolana to temat zyskujący na znaczeniu u każdego, komu […]
Trening core musi znaleźć się w każdym biegowym planie. To […]
Ćwiczenia na ramiona to dla biegacza obowiązkowy element doskonalenia formy. […]
Trening w domu bez sprzętu może od czasu do czasu […]
Trening na uda powinien robić każdy biegacz. Dzięki niemu poprawisz […]
Półmaraton – czas amatora, który można uznać za dobry, to […]
Bieżnia lekkoatletyczna znajduje się w większości miast. Wygląda imponująco, toteż […]
Ćwiczenia z piłką gimnastyczną to przydatne elementy biegowego treningu uzupełniającego. Wystarczy […]
Tempo biegu to jeden z najważniejszych parametrów treningowych, zaraz obok […]
Pies to najlepszy przyjaciel człowieka — a przyjaciel to zawsze […]
Ekstremalny bieg z przeszkodami, który rocznie przyciąga coraz więcej ludzi. […]
Bieganie to wspaniały sport. Niesie ze sobą wiele korzyści – […]
Technika biegu wcale nie jest rzeczą łatwą ani oczywistą, jak […]
Wiekszośc sportowców wie, że tętno u biegacza jest podstawowym wskaźnikiem […]
Czasem tydzień jest zbyt krótki, żeby zmieścić w nim wszystkie […]
Chcesz zmienić swoje życie? To proste – wystarczy zacząć biegać. […]
Jak biegać szybciej — to pytanie zwykle zadają sobie bardziej […]
Jako biegacz pewnie zdajesz sobie sprawę z roli, jaką odgrywają […]
Rozciąganie po bieganiu jest świetnym sposobem na po treningowy relaks […]
Treningi na bieżni to świetna alternatywa dla biegania w terenie. […]
Rozgrzewka przed bieganiem to obowiązkowy punkt bezpiecznego i przyjemnego treningu. […]
Biegać dalej, szybciej, mocniej, bez krzty zmęczenia. Marzenie! W przeciwieństwie […]
Roznosi Cię energia, ale wciąż odczuwasz zakwasy po ostatnim treningu… […]
Nordic walking to jeden z najprostszych, najszerzej dostępnych sportów amatorskich. […]
Bliski kolega biegania… a może jednak nie aż tak bliski? […]
VO2 max, czy też maksymalny pułap tlenowy, to pojęcie, które […]
Chcesz zacząć biegać? Doskonale trafiłeś! Niezależnie od tego, czy chcesz […]