Jak zacząć biegać i zmienić swoje życie dzięki temu, że […]
Data aktualizacji 02.03.2020
Przeczytasz w 8 minut
Każdy biegacz powinien wzmacniać łydki i stopy. Niestety te mięśnie są mocno zaniedbane i uśpione, m.in. poprzez noszenie butów z amortyzacją, które wymuszają bieganie od pięty. Słabe mięśnie są przyczyną kontuzji i uniemożliwiają pracę nad lepszą techniką biegu.
Jeśli chcesz zacząć biegać naturalnie, ze śródstopia, to wzmacnianie tych mięśni jest dla Ciebie koniecznością. Inaczej przestawianie się na bieg naturalny nie skończy się zbyt dobrze: grozi Ci zapalenie rozcięgna podeszwowego lub ścięgna Achillesa, przeciążenie łydki, a może nawet zerwanie przyczepów mięśniowych.
Mądry biegacz chce pracować nad techniką i swoim rozwojem w sposób kompleksowy, nie tylko poprzez bieganie. Dzięki temu z jednej strony zapobiega kontuzjom, a z drugiej – biega coraz lepiej, szybciej, bardziej ekonomicznie i bezpiecznie. Jeżeli chcesz pracować nad swoją techniką, potrzebujesz tych ćwiczeń. Są Ci niezbędne również wtedy, gdy chcesz zapobiegać kontuzjom.
Jesteś takim biegaczem?
W takim razie nie możesz pominąć tych 15 ćwiczeń na łydki i stopy.
Silne łydki i mięśnie stóp zapewnią Ci:
Pamiętaj, że ćwiczenia to nie tylko wzmacnianie, ale także odpowiednie rozciąganie tych mięśni. Stretching nawadnia powięź i uelastycznia mięśnie, dzięki czemu przestają być przykurczone, o wiele lepiej pracują i się regenerują. Te dwie składowe treningu są niezbędne w profilaktyce kontuzji. Wykonywanie jednej z nich nie będzie wystarczające.
Boisz się dużych, umięśnionych, niezgrabnych łydek?
Jeśli jesteś biegaczką, to nic w tym dziwnego. Nie masz jednak czego się obawiać. Ćwiczenia wzmacniające charakteryzują się większą liczbą powtórzeń i niewielkim obciążeniem. To zaś nie służy hipertrofii mięśniowej, czyli rozrostowi mięśni. Oczywiście, jeżeli do tej pory nie ćwiczyłaś łydek, to pewnie po regularnych ćwiczeniach będą one wyraźniej zarysowane. Natomiast rozciąganie nóg pozwoli je również wysmuklić, co dodatkowo przemawia za tym, by nie pomijać stretchingu.
Zaczniemy od ćwiczeń, które nie wymagają dodatkowych przyrządów, a tylko ciężaru Twojego ciała. Wykonuj je wszystkie na bosaka.
To jedno z najprostszych ćwiczeń, jakie każdemu może przyjść do głowy, gdy myśli się o wzmacnianiu łydek.
A czy wiesz, że angażuje ono również mięśnie stóp?
Tak, mimo że wcześniej nie zdawałeś sobie z tego sprawy, wykonując wspięcia na palce pracujesz również mocno nad tą częścią ciała. Przecież w końcu to na stopach unosisz ciężar swojego ciała – są Twoją podstawą.
Rozstaw nogi na szerokość ramion, wyprostuj się i patrz przed siebie. Powoli zacznij podnosić pięty do góry, wspinając się na palce. Unieś się tak wysoko, jak tylko potrafisz. W górnej pozycji wytrzymaj parę sekund po czym powoli opuść pięty na podłogę.
Powtórz 20 razy.
To ćwiczenie dodaj już na stałe do swojej rozgrzewki. Przygotowuje ono dobrze łydki i stopy do biegu.
Pozostań wyprostowany, tak jak w poprzednim ćwiczeniu. Nogi możesz nieznacznie do siebie zbliżyć. Stój na całych stopach, a następnie zacznij równocześnie unosić palce obu nóg. Ciężar ciała przesuwa się do tyłu, aż w końcu opierasz się tylko na piętach. Przemaszeruj w ten sposób 5 kroków w przód i w tył, a potem powróć do pozycji wyjściowej.
Powtórz 10 razy.
Przechodzimy do trudniejszego ćwiczenia. Stań przed ścianą, szafą, stołem – czymkolwiek, o co możesz się oprzeć ręką, by utrzymać równowagę i nieco pomóc łydce. Jedną nogę zegnij w kolanie, a jej stopę zahacz o łydkę drugiej nogi. Zacznij się powoli unosić na palce poprzez śródstopie. U góry wytrzymaj kilka sekund, po czym powoli opuść piętę na ziemię.
Zrób 20 powtórzeń na każdą nogę.
Trening nóg w domu nie tylko wzmocni stopy, ale także pozwoli Ci popracować nad stabilizacją. Właśnie taki jest cel tego ćwiczenia.
Stojąc, podnieś jedną nogę ugiętą w kolanie tak, by udo tworzyło z biodrem kąt prosty. Utrzymaj tę pozycję 20-30 sekund i jeśli nie stanowi ona dla Ciebie wyzwania, zacznij zmieniać pozycję nogi uniesionej. Przesuwaj ją do tyłu, w bok, jeszcze raz do przodu. Stopa, która utrzymuje ciężar, będzie jeszcze mocniej pracować wraz z Twoimi mięśniami stabilizującymi.
Na każdą nogę wykonuj ćwiczenie przez minutę.
Zacznij podnosić stopą małe przedmioty, które leżą na ziemi, np. drewniane klocki, kredki, długopis, jakąś szmatkę. Uprzednio przygotuj sobie miskę lub wiaderko, do którego będziesz wrzucać te drobiazgi. Wykonaj takie ćwiczenia zarówno dla jednej, jak i drugiej stopy.
To ćwiczenie pozwoli Ci popracować nad mobilnością Twojej stopy, a przy okazji jest jednym z lepszych ćwiczeń na wzmacnianie mięśni korpusu.
Przejdź do pozycji deski, opierając się na przedramionach. Za pomocą stóp przesuń ciężar ciała do tyłu, a potem do przodu. Wytrzymaj tak 20-30 sekund.
Do kolejnych ćwiczeń przygotuj sobie taśmy pilates lub rehabilitacyjne oraz poduszkę sensomotoryczną.
Zahacz taśmę pilates o jedną stopę. Końcówki taśmy chwyć w dłonie tak, aby była ona już wstępnie rozciągnięta przy wyprostowanej nodze. Powoli opuszczaj stopę, by znalazła się w pozycji point (ruch od siebie, obciąganie stopy w dół), przeciwdziałając stawianemu przez taśmę oporowi. Następnie na powrót unieś ją do siebie. To ćwiczenie wzmocni mięsień prostownik długi palców, a także piszczelowy.
Chcąc zrobić podobne ćwiczenie z taśmą oddziałujące na łydki, zahacz ją o grzbiet stopy, a końcówki przywiąż do nogi ciężkiego mebla. Taśma na wstępie ma być już lekko rozciągnięta. Zacznij ją bardziej rozciągać poprzez przybliżanie stopy do siebie, aż znajdzie się w pozycji fleks (palce skierowane do góry). Potem opuszczaj stopę od siebie do pozycji point.
Zrób 20 powtórzeń na każdą nogę.
Ćwiczenia na poduszce sensomotorycznej są doskonałe przede wszystkim na poprawę stabilizacji, mocniej angażują mięśnie głębokie. Mimo wszystko stanie na takiej poduszce jest równie wymagające dla stóp, które wraz z innymi mięśniami pracują, by utrzymać całe ciało w równowadze.
Jako początkujący, spróbuj utrzymać równowagę na poduszce stojąc na niej obunóż. Jeśli stanie przez minutę będzie Ci przychodzić z łatwością, zacznij przesuwać ciężar ciała bardziej na pięty i palce, nie odrywając przy tym ani pięty, ani palców od poduszki. W kolejnym etapie przejdź do stania na jednej, a potem na drugiej nodze.
Ćwiczenie dla zaawansowanych to stanie na jednej nodze przy jednoczesnej zmianie położenia nogi uniesionej: do przodu i do tyłu. Ugnij przy tym kolana, obniżając środek ciężkości – będzie Ci łatwiej utrzymać równowagę.
To ćwiczenie wykonywane na różne sposoby, takie jak skakanie w miejscu, skakanie do przodu i do tyłu, skakanie po schodach. Poprawi siłę, a tym samym Twoje odbicie.
Wykonuj podskoki przez minutę na każdej nodze.
Chodzenie boso to najlepsze ćwiczenia dla Twoich stóp. Między innymi to właśnie dlatego powyższe ćwiczenia miałeś wykonywać bez butów. Buty osłabiają stopy, ponieważ je usztywniają i nie pozwalają na ich odpowiednią pracę. Chodź boso po domu, po podwórku czy po innych znanych Ci ścieżkach, na których nie spotkasz rozbitego szkła. Chodzenie na bosaka nie tylko wzmocni Twoje stopy, ale także je wymasuje i pozwoli im się w odpowiedni sposób rozciągać.
Spróbuj również krótkiej przebieżki na bosaka. Od razu zauważysz, że Twoje stopy inaczej pracują, a Ty biegniesz w inny sposób. Bieganie boso „od pięty” jest bardzo bolesne, automatycznie zaczniesz lądować na śródstopiu. Na początek nie pokonuj biegiem więcej niż kilka-kilkadziesiąt metrów. Takie bieganie mocno obciąży Twoja stopę i łydkę. Dlatego też uprzednio powinieneś regularnie wykonywać powyższe ćwiczenia.
Po każdych ćwiczeniach wzmacniających przychodzi czas na rozciąganie. Oto parę przykładów ćwiczeń, które musisz wykonać, aby łydki i stopy były w dobrej kondycji.
Ostatnim ważnym elementem każdego treningu jest regeneracja. Po wykonaniu powyższych ćwiczeń Twoje mięśnie będą jej potrzebować, tak jak potrzebują tego po bieganiu. W regeneracji pomaga automasaż za pomocą rollera czy też piłeczki. Rollerem wymasujesz dokładnie łydki, zaś małą piłeczką, na przykład taką do lacrosse, zadbasz o stopę. Roller czy piłeczkę przesuwaj powoli, skupiając się na szczególnie spiętych miejscach. Oznacza to, że gdy wyczujesz bolący punkt, musisz przytrzymać przyrząd masujący przez około 30-60 sekund. W tym czasie punkt ten powinien się rozluźniać i boleć coraz mniej. Więcej o rolowaniu przeczytasz w naszym artykule: co daje rolowanie mięśni?
Oczywiście najważniejszym etapem regeneracji jest sen. Nigdy o tym nie zapominaj.
Mogą Ci się spodobać:
Jak zacząć biegać i zmienić swoje życie dzięki temu, że […]
Technika biegania wcale nie jest rzeczą łatwą ani oczywistą, jak […]
Bliski kolega biegania… a może jednak nie aż tak bliski? […]
Canicross to kwintesencja międzygatunkowej współpracy sportowej. Pies to najlepszy przyjaciel […]
Rozgrzewka przed bieganiem to obowiązkowy punkt bezpiecznego i przyjemnego treningu. […]
Miliony osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, rozważa bieganie – […]
Tempo biegu to jeden z najważniejszych parametrów treningowych, zaraz obok […]
Wpisując „Runmageddon” w przeglądarkę internetową, zobaczysz zdjęcia ubłoconych, uśmiechniętych ludzi. […]
Częstotliwość treningów – to jedna z kwestii, które najczęściej męczą […]
Odwodnienie organizmu grozi każdemu biegaczowi, który jeszcze nie opracował optymalnej […]
Ćwiczenia na siłowni to ważny i bardzo korzystny składnik budowania […]
Trening na czczo wzbudza kontrowersje niezależnie od dyscypliny. Czy jest […]
Plank – rodzaje klasycznej deski pozwalają ćwiczyć wręcz bez sięgania […]
Kontuzje kolana to temat zyskujący na znaczeniu u każdego, komu […]
Trening core musi znaleźć się w każdym biegowym planie. To […]
Ćwiczenia na ramiona to dla biegacza obowiązkowy element doskonalenia formy. […]
Trening w domu bez sprzętu może od czasu do czasu […]
Trening na uda powinien robić każdy biegacz. Dzięki niemu poprawisz […]
Półmaraton – czas amatora, który można uznać za dobry, to […]
Bieżnia lekkoatletyczna znajduje się w większości miast. Wygląda imponująco, toteż […]
Ćwiczenia z piłką gimnastyczną to przydatne elementy biegowego treningu uzupełniającego. Wystarczy […]
Ekstremalny bieg z przeszkodami, który rocznie przyciąga coraz więcej ludzi. […]
Bieganie to wspaniały sport. Niesie ze sobą wiele korzyści – […]
Wiekszośc sportowców wie, że tętno u biegacza jest podstawowym wskaźnikiem […]
Czasem tydzień jest zbyt krótki, żeby zmieścić w nim wszystkie […]
Jak biegać szybciej — to pytanie zwykle zadają sobie bardziej […]
Jako biegacz pewnie zdajesz sobie sprawę z roli, jaką odgrywają […]
Rozciąganie po bieganiu jest świetnym sposobem na po treningowy relaks […]
Treningi na bieżni to świetna alternatywa dla biegania w terenie. […]
Biegać dalej, szybciej, mocniej, bez krzty zmęczenia. Marzenie! W przeciwieństwie […]