Blog o bieganiu sBIEGACZA - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczySFERA BIEGACZA
  • Polski
  • English
Facebook sBIEGACZ Instagram sBIEGACZ Szukaj
> Buty Inov-8 Trailtalon 290 – wady i zalety modelu

Buty Inov-8 Trailtalon 290 – wady i zalety modelu

Data aktualizacji 01.07.2022

Przeczytasz w 6 minut

Buty Inov-8 Trailtalon 290 – wady i zalety modelu

Inov-8 Trailtalon 290 to jeden z flagowców brytyjskiego giganta obuwniczego. W ciągu 2 lat od premiery – w  2020 – doczekały się wielu recenzji, testów i dyskusji. Według inov-8, to buty zaprojektowane na długie biegi, w najróżniejszym terenie. Także na terenach i biegach ultra, gdzie niezawodność musi być podniesiona do najwyższych standardów.

Sprawdzamy, czy Trailtalon 290 rzeczywiście jest uniwersalną propozycją, w którą warto zainwestować z myślą o wymagających startach – przeczytaj!

Inov-8 Trailtalon 290 – parametry

Buty do biegania inov-8 Trailtalon 290 to obuwie przeznaczone na zawody i treningi w terenie. Czy do biegania ultra – to rozważymy w dalszej części.

Drop – 8 mm, waga – 290-320 gram, w zależności od rozmiaru.

trailtalon 290 męskie
Inov-8 Trailtalon 290 v2 męskie, źródło: strona producenta inov-8

Trailtalon 290 doczekały się także odświeżonej wersji v2, w której względem pierwotnego modelu niewiele się zmieniło. Kupisz ją na oficjalnej stronie producenta i w sklepach sportowych. Na rynku wciąż możesz dostać starsze Trailtalon 290.

W artykule prezentujemy te modele, które możesz w aktualnej chwili zakupić u producenta – inov-8 Trailtalon 290 v2. 1 model damski – niebiesko-różowy – oraz 2 męskie – niebiesko-żółty i czarno-pomarańczowy.

Inov–8 Trailtalon 290 – technologie

Inov-8 Trailtalon 290 mają cholewkę zaprojektowaną zgodnie ze standardami technologii AdapterFit. Jak sama nazwa wskazuje – adaptuje się do kształtu stopy. But rozszerza się w miarę puchnięcia stopy. 

buty do biegania inov-8 trailtalon 290 męskie
Inov-8 Trailtalon 290 v2 męskie, źródło: strona producenta inov-8

Dzięki zastosowaniu przewiewnej siateczki, Trailtalon 290 oddycha bez przeszkód. W połączeniu z dopasowująca się szerokością cholewki, model brzmi jak marzenie ultrasa. Gdy stopy przechodzą katusze na kolejnych kilometrach kamieni i podbiegów, przewiew oraz dodatkowa szerokość jest nie do przecenienia. 

Usztywniony zapiętek External Heel Cage poprawia stabilność kroku, jakże ważną na wymagającym terenie. Staw skokowy jest bezpieczny, tak jak cała stopa.

buty do biegania w terenie inov-8 trailtalon 290
Inov-8 Trailtalon 290 v2 męskie, źródło: strona producenta inov-8

Siateczka jest bowiem na tyle gęsta, by cholewka chroniła stopę przed żwirem, piachem i wszelkimi potencjalnymi zagrożeniami. Usztywniony przód cholewki zapobiega urazom palców podczas uderzenia o twarde obiekty.

Na wagę złota jest też amortyzacja. W inov-8 Trailtalon 290 odpowiada za nią pianka Powerflow. Dwuwarstwowa – jedna warstwa wprowadza responsywność, druga amortyzację. Marka operuje liczbami – zwrot energii lepszy o 15%, amortyzacja o 10% względem konkurencji.

I do tej amortyzacj – a raczej jej zbyt niskiego poziomu – wielu biegaczy ma garść zarzutów… Ale o tym w dalszej części.

W podeszwie znajdziesz 4-milimetrowe kołki-pazury poprawiające przyczepność na mokrym, lekko błotnistym terenie. Nie są to kolce, więc na głębokie błoto warto poszukać innej propozycji (np. Mudclaw 300 od tej samej marki). Kołki są na tyle szeroko rozłożone, by nie było problemu z czyszczeniem podeszwy. 

bieżnik inov-8 trailtalon 290
Inov-8 Trailtalon 290 męskie, podeszwa, źródło: strona producenta inov-8

W Trailtalon 290 ma być nie tylko bardziej komfortowo i bezpiecznie. Ma być też szybciej. Odpowiada za to technologia Dynamic Fascia Band. Opracowana na podstawie anatomii ludzkiej stopy, ma wspomagać przetaczanie.

Podsumowując – inov-8 Trailtalon 290 to but skupiony na wygodzie, aspirujący jednak także do poprawiania Twoich osiągów. Technologia Dynamic Fascia Band nie znalazła się tutaj przypadkiem.

Inov-8 Trailtalon 290 v2 – co się zmieniło?

Odświeżona wersja inov-8 Trailtalon 290 ma jeszcze lepiej dopasowującą się cholewkę. Reszta technologii pozostała bez zmian. V2 nie rozczarowało, to zdecydowana poprawa modelu, ale nie ma rewolucji – i nie miało być. W końcu, to tylko nieco młodszy brat Trailtalon 290.

Zalety modelu

Na plus Trailtalon 290 można śmiało zaliczyć konstrukcję cholewki. Już w pierwszych Trailtalon 290 dopasowanie było na najwyższym poziomie. Trailtalon 290 V2 udowodniły, że jednak da się to zrobić lepiej.

Zastosowanie mocnych, technicznych materiałów, zapewnia wytrzymałość obuwia. Siateczka dba o oddychalność. Przede wszystkim jednak, Trailtalon 290 doskonale chronią stopę przed czynnikami zewnętrznymi. Są… nie do przebicia, z boku, jak i od przodu, dzięki wzmocnieniu czubka. Buty nieprędko wymienisz, bo poza cholewką, wytrzymała jest też guma podeszwy zewnętrznej. 

inov-8 trailtalon 290 v2 męskie pomarańczowe
Inov-8 Trailtalon 290 v2 męskie, źródło: strona producenta inov-8

Nie są to buty z grafenem (a znajdziesz takowe w ofercie inov-8), które wytrzymałyby ponad 1000 kilometrów. Niemniej, jeśli masz problem z szybkim zdzieraniem trailowego obuwia, warto zainteresować się Trailtalon i innymi modelami inov-8. Trwałość to jedna z ich czołowych zalet.

Cały but jest bardzo wygodny w górnej części. Nadaje się do codziennych treningów na mało wymagających trasach terenowych. Przyczepność na ubitych ścieżkach jest bez zarzutu. Stabilizacja zapiętka, język, podeszwa środkowa – można biec na koniec świata.

Na koniec świata niekoniecznie jednak biega się tylko po ubitych ścieżkach. Właśnie… W jakim terenie te buty sprawdzają się w praktyce? Podobno w każdym. 

Przejdźmy do wad Trailtalon 290.

Wady modelu

Opinie na temat inov-8 Trailtalon 290 są mocno podzielone. Brytyjska marka opisując Trailtalon 290 posługuje się określeniami for long miles on the world’s most varied trails, […] the perfect shoe for long training runs and ultra-marathons.

Czy to rzeczywiście buty na długie biegi w najróżniejszym terenie, także na ultramaraton? 

Niestety, mamy co do tego sporo wątpliwości. Przejrzeliśmy wiele recenzji, testów i niezależnych opinii. Umiarkowany poziom amortyzacji, jest tak umiarkowany, że bywa wręcz niewystarczający. Bieganie w Trailtalon 290 przestaje być przyjemne, gdy trafiasz na odcinek usiany wystającymi kamieniami i korzeniami. 

buty do biegania w terenieinov 8 trailtalon 290 damskie cholewka
Inov-8 Trailtalon 290 v2 damskie, źródło: strona producenta inov-8

Oczywiście, druga strona uważa wysokie czucie podłoża za zaletę. Wiele zależy tutaj od preferencji biegacza i jego przyzwyczajeń. Przede wszystkim jednak, od codziennej trasy, jaką pokonuje w inov-8 Trailtalon 290.

Niestety, z racji niedostatków amortyzacyjnych, treningi opiewające na dziesiątki kilometrów warto poważnie przemyśleć. Zwłaszcza te na kamienistych, górskich szlakach Traktujemy Trailtalon 290 bardziej jako obuwie na krótkie i średnie dystanse.

Poza tym, 4-milimetrowe pazury nie poradzą sobie na błotnistym odcinku, a takich nie brakuje na ultra dystansie. Tak więc, inov-8 Trailtalon 290 to buty do biegania w zróżnicowanym terenie… Ale niekoniecznie akurat w terenie wymagającym.

buty damskie nov-8 trailtalon
Inov-8 Trailtalon 290 v2 męskie, źródło: strona producenta inov-8

Co do zastosowania technologii ,,przyspieszającej” – Dynamic Fascia Band. Takie technologie mogą rozwinąć skrzydła tylko na wymagających kilometrażach i trudnych trasach. Sprzęt może wtedy nieco nadrabiać wyczerpanie biegacza. 

Biorąc pod uwagę, że Trailtalon 290 mają w praktyce mniej katorżnicze zastosowania, trudno oceniać skuteczność DFB. To po prostu buty nie do śrubowania tempa, a do wygodnego trenowania.

Zdajemy sobie sprawę, że nie da się stworzyć butów na w 100% każde podłoże. Niemniej, czepiamy się tego, bo inov-8 wprost obiecuje, że właśnie takie stworzyło. Most varied – najróżniejsze. W praktyce, nie takie najróżniejsze. 

Dla kogo jest inov-8 Trailtalon 290?

Zależnie od sklepu, obuwie Trailtalon 290 i Trailtalon 290 v2 kupisz za 400-600 złotych. Zaopatrując się na oficjalnej stronie producenta (dostępny tylko odświeżony model, v2), licz się z dużo większym wydatkiem. Na lipiec 2022, w przeliczeniu na złotówki, buty kosztują 930 złotych – wszystko zależy od kursu funta.

Inov-8 Trailtalon 290 to solidność materiałów. Wygoda na codziennych treningach w terenie, który nie należy do najbardziej wymagających. Umiarkowane wsparcie, wysokie czucie podłoża, które część biegaczy ceni. Dla biegaczy lubiących czuć podłoże. Trenujących intensywnie, ale nie na ultrawymagających szlakach.

buty do biegania inov-8 damskie trailtalon
Inov-8 Trailtalon 290 v2 damskie, źródło: strona producenta inov-8

Jeżeli biegasz w naprawdę trudnym terenie, na długich dystansach, Trailtalon 290 nie gwarantują idealnej współpracy. Koniecznie przymierz je stacjonarnie i zapoznaj się z innymi propozycjami obuwia biegowego w tym zakresie cenowym. A jest ich sporo. Bądźmy szczerzy – grube pieniądze, grube oczekiwania. Zarówno inov-8 jak i konkurenci, mają u siebie modele przeznaczone dla bardziej zaawansowanych biegaczy trailowych.


Inov-8 290 Trailtalon miały być obuwiem na najbardziej zróżnicowane trasy, także na biegi ultra. W praktyce, to bardziej codzienny, terenowy treningowiec na ubite ścieżki. O ile cholewka jest bez zarzutu, tak wysokie czucie podłoża (tudzież – skąpa amortyzacja), może uprzykrzyć bieg na kamienistym terenie. 

Bieżnik jest za płytki, by dawał sobie radę na błocie. Trzeba zwolnić!

To wciąż dobre buty, ale nie tak niezawodne, jak przedstawia to brytyjska marka

Zdjęcie pochodzi z oficjalnej strony producenta inov-8, model Trailtalon 290 V2 męskie.

Mogą Ci się spodobać:

11 01.2024
Nike i zimowy bieg – jak wybrać idealne buty do biegania w chłodniejsze dni?

Nike i zimowy bieg – jak wybrać idealne buty do biegania w chłodniejsze dni?

Zimowa outdoorowa aktywność to nie lada wyzwanie, ale również szansa […]

08 12.2023
Jakie buty wybrać do biegania?

Jakie buty wybrać do biegania?

Wybór odpowiednich butów do biegania jest kluczowy, jeśli trening ma […]

07 09.2023
Buty do biegania męskie na asfalt – 5 cech bez których ani rusz

Buty do biegania męskie na asfalt – 5 cech bez których ani rusz

Buty do biegania męskie na asfalt to bardzo szeroka kategoria […]

31 08.2023
Jakie buty do biegania męskie wybrać, biorąc pod uwagę dystans i nawierzchnię?

Jakie buty do biegania męskie wybrać, biorąc pod uwagę dystans i nawierzchnię?

Buty to podstawowe akcesorium każdego biegacza. Odpowiednio dobrane chronią przed […]

02 08.2023
Asics – buty do biegania. Szosowe i terenowe kolekcje marki – charakterystyki

Asics – buty do biegania. Szosowe i terenowe kolekcje marki – charakterystyki

Ascis – buty do biegania tej marki pokonują najdłuższe dystanse […]

07 07.2023
Jak buty do biegania pomogą Ci uniknąć kontuzji?

Jak buty do biegania pomogą Ci uniknąć kontuzji?

Nie trzeba być profesjonalnym biegaczem ani startować w maratonach, by […]

04 05.2023
Buty Salomon do biegania. Który model wybrać?

Buty Salomon do biegania. Który model wybrać?

Firma Salomon od lat utrzymuje mocną pozycję na rynku obuwniczym. […]

28 04.2023
Jakie muszą być buty do biegania po asfalcie?

Jakie muszą być buty do biegania po asfalcie?

Buty do biegania po mieście muszą chronić Twoje stawy przed […]

26 04.2023
Jak prawidłowo czyścić i dbać o buty do biegania?

Jak prawidłowo czyścić i dbać o buty do biegania?

Z jednej strony utrzymywanie czystego obuwia jest niezbędne, aby jego […]

19 04.2023
Źle dobrane buty do biegania. Jak rozpoznać błąd?

Źle dobrane buty do biegania. Jak rozpoznać błąd?

Wybór butów do biegania powinien być przemyślaną decyzją. By dobrać […]

31 01.2023
Za duże buty – co robić, by dało się w nich biegać?

Za duże buty – co robić, by dało się w nich biegać?

Stało się. Obawiałeś się, że buty do biegania będą za […]

26 01.2023
Nike Wildhorse. Jak sprawdzi się w lesie i w górach?

Nike Wildhorse. Jak sprawdzi się w lesie i w górach?

Większość polskich biegaczy wciąż stawia na treningi na twardej, równej […]

26 01.2023
Nike React Infinity Run. Czy rzeczywiście pomagają w unikaniu kontuzji?

Nike React Infinity Run. Czy rzeczywiście pomagają w unikaniu kontuzji?

Kontuzje są zmorą wszystkich sportowców. Dotyczy to nie tylko profesjonalistów, […]

26 01.2023
Adidas Duramo. Czy warto postawić na ten model w codziennym treningu?

Adidas Duramo. Czy warto postawić na ten model w codziennym treningu?

Na co zwracasz uwagę przy wyborze butów do biegania? Profesjonalni […]

25 01.2023
Nike Air Zoom Alphafly. Jak te buty spisują się na trasie?

Nike Air Zoom Alphafly. Jak te buty spisują się na trasie?

By osiągać najlepsze rezultaty potrzebny jest najlepszy sprzęt. Podstawą są […]

25 01.2023
Nike ZoomX Vaporfly. Kto powinien  wybrać najpopularniejsze buty startowe na świecie?

Nike ZoomX Vaporfly. Kto powinien wybrać najpopularniejsze buty startowe na świecie?

Na rynku biegowym co kilka miesięcy pojawiają się nowe propozycje, […]

24 01.2023
Adidas Solar Boost. Jak poradzą sobie z różnymi wyzwaniami biegowymi?

Adidas Solar Boost. Jak poradzą sobie z różnymi wyzwaniami biegowymi?

Przy poszukiwaniu butów do biegania często mamy mocno sprofilowane oczekiwania. […]

19 01.2023
Adidas Runfalcon. Kto powinien sięgnąć po te buty?

Adidas Runfalcon. Kto powinien sięgnąć po te buty?

Buty sportowe Adidasa to już klasyka. Mnóstwo osób używa ich […]

18 01.2023
Nike Downshifter. Do jakich biegów nadają się najlepiej?

Nike Downshifter. Do jakich biegów nadają się najlepiej?

Mimo rozwoju technologii, prostota często bywa w cenie. Nie zawsze […]

07 11.2022
Buty do biegania po górach – jakie powinny być?

Buty do biegania po górach – jakie powinny być?

Buty do biegania w górach muszą być przemyślanym zakupem. Warunki […]

20 10.2022
Adidas Adizero – błyskawice od Adidasa! Boston 11 i Adios Pro 3

Adidas Adizero – błyskawice od Adidasa! Boston 11 i Adios Pro 3

Adidas Adizero to kolekcja, którą Adidas po raz kolejny chce […]

19 09.2022
Zaczynasz przygodę z bieganiem? Buty do biegania dla początkujących

Zaczynasz przygodę z bieganiem? Buty do biegania dla początkujących

Pierwsze buty do biegania mogą sprawić, że pokochamy aktywne formy […]

27 07.2022
Asics Gel Lyte – recenzja butów biegowych od Asics

Asics Gel Lyte – recenzja butów biegowych od Asics

Buty do biegania męskie i damskie muszą być przede wszystkim […]

12 07.2022
Supinacja i pronacja stóp – co to znaczy dla biegacza?

Supinacja i pronacja stóp – co to znaczy dla biegacza?

Jakby wybieranie butów do bieganie nie było wystarczająco trudne… Supinacja […]

01 07.2022
Buty Inov-8 Trailtalon 290 – wady i zalety modelu

Buty Inov-8 Trailtalon 290 – wady i zalety modelu

Inov-8 Trailtalon 290 to jeden z flagowców brytyjskiego giganta obuwniczego. […]

27 06.2022
Jak wybrać buty do biegania, by naprawdę pokochać jogging?

Jak wybrać buty do biegania, by naprawdę pokochać jogging?

Dobre buty do biegania to podstawa i musi się z […]

26 06.2022
Salomon Sense Ride 4 – co cechuje ten model?

Salomon Sense Ride 4 – co cechuje ten model?

Salomon Sense Ride 4 to kolejna odsłona trailowej serii kultowego […]

15 06.2022
Buty do biegania Puma Deviate Nitro – charakterystyka treningowca z płytką

Buty do biegania Puma Deviate Nitro – charakterystyka treningowca z płytką

Buty do biegania, w których będziesz mógł… latać? Puma Deviate […]

10 06.2022
Buty do biegania z palcami czyli Vibram Five Fingers. Czy są naprawdę warte uwagi?

Buty do biegania z palcami czyli Vibram Five Fingers. Czy są naprawdę warte uwagi?

Bieganie łączy ludzi… a dziwne buty do biegania ich dzielą. […]

07 06.2022
Buty Salomon na asfalt? Salomony dla miejskich biegaczy – charakterystyki modeli

Buty Salomon na asfalt? Salomony dla miejskich biegaczy – charakterystyki modeli

Marka Salomon od lat 90 tworzy niezawodne buty do biegania […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się