Inov-8 Mudclaw 300 – skąd wzięła się ich popularność?

Inov-8 Mudclaw 300 – o tej propozycji słyszał każdy biegacz trailowy. To buty dla wymagających, będące efektem wielu lat doświadczenia w tworzeniu obuwia terenowego. Dlaczego ten model jest warty uwagi, mimo tak szerokiej konkurencji? Przedstawiamy charakterystykę Mudclaw 300!

Inov-8 Mudclaw 300 – dla kogo powstały?

Przeznaczenie Mudclaw 300 najlepiej podsumowuje jego nazwa. Mud – błoto, claw – szpon. Dokładnie tym są te buty do biegania – szponem bezlitośnie wdzierającym się w blotniste podłoże.

inov 8 mudclaw 300 reklama
,,Błoto się spiera, upadek nie – złap przyczepność!”, źródło: strona producenta inov-8.

Inov-8 Mudclaw nie przyda Ci się na ubitej ścieżce, a co dopiero na miejskim asfalcie. To obuwie dla biegaczy, którzy zbaczają z trasy, by eksplorować leśne gęstwiny. W nich może zaskoczyć ich wiele – no chyba, że zaopatrzyli się w solidne obuwie trailowe.

Każdy element Inov-8 Mudclaw ma przydać się na wymagających, wręcz niebezpiecznych trasach. Śliskie skarpy, po których mógłbyś się zsunąć i skręcić kostkę przestają być wyzwaniem mając na nogach ,,błotny pazur”. Nie służą do rozwijania niebotycznej prędkości, a do… przetrwania!

Inov-8 Mudclaw 300 – wsparcie, ale bez przesady!

Inov-8 Mudclaw 300 wybił się na tle konkurencji zastosowaniem długich na 8 milimetrów kolców. Jak informuje sam producent, ich dodatkowe wydłużenie nie miałoby uzasadnienia. Podczas utrzymywania się na błotnistej trasie, dodatkowe milimetry nie mogłyby bardziej zwiększyć przyczepności. 

buty trailowe inov-8 mudclaw 300 podeszwa
Podeszwa inov-8 Mudclaw 300, źródło: strona producenta inov-8

8 milimetrów to wystarczająca długość, żeby ,,na maksa” wbić się w podłoże, a przy tym utrzymać kontakt stopy z ziemią. W ten sposób but współpracuje z biegaczem w harmonii – wspiera, zamiast wyręczać. To zgadza się z filozofia inov-8 – obuwie pomaga uwolnić potencjał, bez zakłócania naturalnej biomechaniki.

Kolce są wykonane z gumy, nad którą głowę łamał sobie zespół biegaczy inov-8. Wytrzymała, lepka, maksymalizuje przyczepność. Kołki rozłożono na tyle szeroko, żeby wyrzucały błoto, zamiast gromadzić je na podeszwie.

Pozostałe cechy Mudclaw 300

Cholewka Mudclaw 300 jest cienka, ale niezwykle wytrzymała. Wykonana z najwyższej jakości balistycznego nylonu zachowuje wodoodporność w każdych warunkach – to zasługa impregnacji DWR. ,,Taktyczne” rozcięcia pozwalają konstrukcji idealnie dopasować się do stopy.

Elastyczna podeszwa (technologia Meta-Flex) ze średnią amortyzacją pianką EVA, drop 6 milimetrów, miękki zapiętek – to wszystko dba o komfort biegacza podczas długich, wymagających biegów. But jest responsywny, stabilny, dopasowany od podeszwy, po kostkę. 

buty do biegania w terenie z kolcami inov 8 mudclaw 300 męskie
Inov-8 Mudclaw 300 męskie (damskie wyglądają tak samo), źródło: strona producenta inov-8

Waga? Mniej niż w nazwie – około 265 gram. Czujesz je na stopie, co samo w sobie nie jest wadą na trudnych trasach. Pomaga psychiczne czuć się pewniej – nie zapominasz, że pod nogami masz czołg.

Inov-8 słynie z wyśrubowanej jakości swojego obuwia i odzieży. Tak jest i w tym przypadku – Mudclaw 300 mają być niezniszczalne. Według opinii biegaczy, nie można mu w tej kwestii niczego odmówić.

Co z ceną? W tej chwili Inov 8 Mudclaw 300 dostaniesz za 400-500 złotych. Biorąc pod uwagę, że to obuwie do zadań specjalnych, cena nie jest wygórowana. Z pewnościa jednak nie są to buty dla początkującego trialowca, a dla takiego, ktory juz dobrze wie, czego potrzebuje.

Czemu Mudclaw 300 zyskał na popularności?

Inov-8 Mudclaw 300 to nie są buty wielofunkcyjne. Docenią je tylko trailowcy o konkretnych przyzwyczajeniach treningowych. Mudclaw 300 celuje w niszę i tę niszę całkowicie satysfakcjonuje. Nie próbował po prostu wybić się na tle konkurencji, ale zaproponował nową jakość

Inov-8 pochodzi z Anglii. Mudclaw 300 powstały z myślą o brytyjskich górach, pełnych błota. Odpowiedziały na potrzeby tamtejszych tailowców, chcących przemierzać je wzdłuż i wszerz. Nie trzeba było długo czekać, żeby docenili je zagraniczni koneserzy ciężkich warunków.

biegacze terenowi perry i mounsey
W Mudclaw 300 pokazały się gwiazdy – to na pewno nie zaszkodziło ich popularności! Źródło: strona producenta inov-8.

No i oczywiście – twarze gwiazd. Gdy Inov 8 Mudclaw wszedł na rynek (na pewno nie na salony!), pokazali się w nich Adam Perry – ultras-rekordzista i Ben Mounsey – niemniej słynny fell-runner. W Polsce pozytywnie wypowiada się o nich między innymi Agnieszka Łęcka, zwyciężczyni Biegu Rzeźnika. 

Bądźmy szczerzy – Mudclaw 300 to buty dla niewielkiego, ale wymagającego grona. Obroniły się niezawodnością, będącą na wagę zdrowia podczas przemierzania wymagających tras.

Inov-8 Mudclaw 300 to buty do biegania przeznaczone na najbardziej błotniste trasy. W nieodpowiednim obuwiu ich przemierzanie skończyłoby się gorzkim upadkiem. Mudclaw 300 zapewnia, że podczas terenowego biegu nie zawiedzie Cię przyczepność – dbają o to 8-milimetrowe kolce. Cały but jest tak skonstruowany, by nie wykonywać za Ciebie całej stabilizacyjnej pracy, a pomóc uwolnić pełnię możliwości w bezpiecznych warunkach.

Inov 8 Mudclaw to obuwie dla wymagających trailowców, których po prostu nie zawiodło – głównie stąd bierze się jego popularność. Do tego szczypta marketingu, rekomendacja biegowych gwiazd i mamy ikonę sprzętu! 

Mudclaw 300 to dobra propozycja na błotniste biegi OCR – przeczytaj jak się przygotować na takie wyzwanie – bo buty to nie wszystko: https://sbiegacza.pl/2019/11/18/biegi-ocr-czym-sa-jak-sie-do-nich-przygotowac-najpopularniejsze-biegi-ocr-w-polsce

Zdjęcie główne pochodzi ze strony producenta inov-8.