Z pewnością większość biegaczy dobrze wie, jak ważne jest zachowanie […]
Data publikacji 31.01.2023
Przeczytasz w 4 minut
1005 wyświetleń
Stało się. Obawiałeś się, że buty do biegania będą za ciasne, więc wziąłeś aż za duży rozmiar. Za późno na zwrot, bo już sponiewierałeś je na testowym treningu. Pieniądze wydane. Co robić? Spróbuj tych metod na za duże buty, a kilkaset złotych nie pójdzie w las.
Na przyszłość – nowe buty zawsze testuj w domowych warunkach. Dokładnie je przymierz, pobiegaj po panelach oraz schodach, zanim ruszysz w błoto i piach. Jeśli buty są chociaż trochę za duże, nie licz, że przyzwyczaisz się w miarę biegania. Będzie wręcz przeciwnie. Zwracaj bez wahania, póki nie są zabrudzone.
Jeśli buty jeszcze się nie ubiły pod Twoją stopę – a w jeden trening tego nie zrobiły – możesz spróbować odsprzedać je innemu biegaczowi. Zminimalizujesz straty. Najważniejsze w przypadku potencjalnej odsprzedaży to nie biegać w nich na siłę, bo z każdym kilometrem pianka amortyzacyjna coraz dokładniej, na stałe dopasowuje się do Twojej nogi. Po kilku treningach będą musiały u Ciebie zostać – czy pasują, czy nie.
Ryzykownym, ale w wielu przypadkach skutecznym sposobem, jest zwilżenie butów i wysuszenie ich suszarką. Cholewka może się na stałe skurczyć pod wpływem ciepła.
Uwaga – nie każdy materiał daje się skurczyć taką metodą. Najbardziej podatne na kurczenie są buty skórzane. Z kolei materiały syntetyczne opierają się wpływowi ciepła i nie przeskoczysz tego podwyższaniem temperatury.
Ten sposób na za duże buty jest ryzykowny, ponieważ niektóre buty mogą się rozklejać, gdy potraktujesz je wysoką temperaturą. W dodatku, po takim zabiegu nie ma co liczyć na reklamację, nawet jeśli buty okażą się mieć wady produkcyjne. Trudno będzie udowodnić, że problemy nie pojawiły się przez niewłaściwe użytkowanie. Producenci odradzają poddawanie obuwia takim zabiegom, więc robisz to na własną odpowiedzialność.
Zanim wypróbujesz, przetestuj inne możliwości wskazane poniżej.
Podstawowy sposób regulacji butów do dopasowanie sznurowadłami do stopy. Jeśli stopa zbyt swobodnie czuje się w bucie, wyreguluj sznurówki tak, by opinały ją ciaśniej. Może się okazać, że nietrafiona para w rzeczywistości jest na Ciebie dobra – wystarczyło tylko trochę zacisnąć sznurowadła. Nie trać nadziei!
Jeżeli mimo ciaśniejszego sznurowania but lata Ci na stopie, możesz spróbować zmniejszyć ilość miejsca w środku dokupując do nich dodatkową wkładkę. Dzięki dodatkowej warstwie na spodzie obuwia, zacznie ono lepiej przylegać do stopy. To dobry sposób, jeśli kłopotem jest zbyt obszerna cholewka.
Pamiętaj, by stawiać na oddychające wkładki sportowe, bo jeśli będzie to pierwsza-lepsza wkładka, stopa zacznie przegrzewać się w dodatkowo wypełnionym bucie.
Zapytaj w sklepie sportowym o wkładki do biegania i doprecyzuj obsłudze, że chcesz zniwelować problem za dużego obuwia. Zaproponuje Ci specjalnie wyprofilowane modele przeznaczone właśnie do takich zastosowań. Niestety, nie ma gwarancji, że z dodatkowa wkładka but będzie równie wygodny, co podstawowa wersja – może będziesz musiał zostawić go na krótsze biegi.
But jest za długi? Spróbuj to wyrównać specjalnym, grubym zapiętkiem antypoślizgowym ze skóry, silikonu lub lateksu. Pomoże utrzymać stopę w odpowiedniej pozycji. W komplecie z dodatkową wkładką i ciasnym sznurowaniem, zapiętki potrafią zdziałać cuda.
Zapiętek dociśnie za duże buty do stopy i zapobiegnie otarciom pięty podczas treningów. Jeśli zależy Ci na najwyższej estetyce obuwia, na rynku znajdziesz zapiętki przezroczyste. Nie sposób ich zauważyć nawet gdy będą lekko wystawać poza konstrukcję buta.
Buty możesz spróbować zmniejszyć wypełniając nadmiarową przestrzeń miękkimi materiałami. Zajdź do apteki po paczkę waty i spróbuj dopasować obuwie wypychając miejsce przy palcach. Opcjonalnie, użyj gąbki – możesz ją dociąć według potrzeb.
Niestety, ten domowy sposób nie jest najwygodniejszy. Wypełnienie będzie się przesuwać, a w ciepłe dni dogrzewać stopę. Trzeba je również wymieniać, bo szybko się ubija, zwłaszcza podczas tak intensywnej aktywności jak bieganie.
Na dłuższą metę, ta metoda na może po prostu doprowadzić Cię do szału. Czy warto? Cóż… do wszystkiego można się przyzwyczaić… Twoja decyzja, czy naprawdę chce Ci się znosić niedogodności.
Kiedy wszystkie sposoby na za duże buty zawiodły, a wciąż chcesz biegać w zakupionych biegówkach, czas spakować je do pudełka i zabrać do specjalisty. Szewc ma swoje sposoby na dopasowanie problematycznego obuwia do stopy. Na pierwszy rzut oka określi, co da się zrobić i wyceni usługę zmniejszania obuwia. Ostrzegamy, że to nie zawsze się opłaca… ale zapytać można.
Za duże buty to nie wyrok! Zanim załamiesz ręce, spróbuj ciaśniej zawiązać biegówki, a być może problem rozwiąże się bez dodatkowych akcesoriów. Jeśli nie wypali, przetestuj dodatkowe wkładki i zapiętki. Domowy sposób na za duże buty to wypełniania własnej roboty oraz ryzykowne próby obkurczenia cholewki wysoka temperaturą.
Jeśli bardzo zależy Ci na bieganiu akurat w tych butach, udaj się do szewca z problemem tego, jak zmniejszyć buta. Od razu poproś o wycenę usługi, byś określił, czy to w ogóle Ci się opłaca.
Mogą Ci się spodobać:
Z pewnością większość biegaczy dobrze wie, jak ważne jest zachowanie […]
Półmaraton – ile kilometrów ma kamień milowy, po którym zostaje […]
Bieganie to nie tylko forma aktywności fizycznej, ale również skarbnica […]
Regeneracja to często niedoceniany element treningu biegowego. W pogoni za […]
Szczupłe łydki – jeśli takie chcesz, to zacznij biegać. A […]
O bieganiu można powiedzieć wiele… a niektórzy powiedzieli to wyjątkowo […]
Jesteś miłośnikiem mocnych wrażeń, więc chętnie poznasz potęgę gniewu biegacza? […]
Trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez wygodnych i stylowych butów […]
Chcesz zacząć ćwiczyć, ale ubranie treningowe kojarzy Ci się z […]
Hemoliza – z pewnością miałeś okazję słyszeć to słowo na […]
Trudno wyobrazić sobie życie w XXI wieku bez butów. Na […]
Problem ze snem może dosłownie zrujnować życie, a już na […]
Szybko się męczę, a chcę biegać: takie wiadomości stale dostajemy […]
Obstawianie zawodów biegowych staje się coraz popularniejsze w naszym kraju. […]
Maraton – ile kilometrów ma legendarny dystans? Wbrew pozorom, odpowiedź […]
Bieganie to popularna forma aktywności fizycznej, która przynosi wiele korzyści […]
Ból kolana po bieganiu zdarzył się kiedyś każdemu sportowcowi. Jeżeli […]
Cytaty motywacyjne – sport zna ich wiele, bo bez motywacji […]
Przetrenowanie to realne zagrożenie dla ambitnego biegacza. Po czym poznać, […]
Jakie suplementy na regenerację warto mieć w swojej sportowej szafeczce? […]
Półmaraton – czas amatora, który można uznać za dobry, to […]
Bieg na 5 km – czas amatora mówi sporo o […]
Czas wakacji i urlopu trochę wywraca codzienność do góry nogami. […]
Jak się ochłodzić, gdy termometr bezlitośnie przypomina Ci, że taki […]
Ból uda z tyłu dotyka wielu biegaczy. By się go […]
Niestety, o ile psy są bardzo mądrymi zwierzętami, to ich […]
Biegaczom i innym sportowcom nie są obce rozmaite problemy jelitowe. […]
W sporcie nie brakuje trudnych momentów. Do takich z pewnością […]
Głowa rwie się do biegania… ale nogi nieszczególnie? Uczucie ciężkości […]
Bieganie to radość i dobra energia… ale czasem też ból […]