Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
> Buty do biegania w terenie > Buty z grafenem – czy warto je kupić do biegania w terenie?

05.05.2022

Buty z grafenem – czy warto je kupić do biegania w terenie?

Buty z grafenem – czy warto je kupić do biegania w terenie?

Czego brakuje nam w butach do biegania? Z pewnością nie nowoczesnych technologii poprawiających naturalne możliwości! Tych mamy aż nadto, a producenci przekrzykują się w zapowiedziach nowości. Jak na tle konkurencji prezentują się trailowe buty z grafenem i przede wszystkim – czy opłaca się stawiać właśnie na takie propozycje? Przeczytaj

Grafen – co to jest?

Grafen to materiał o grubości jednego atomu węgla. Równocześnie, jest 200 razy mocniejszy niż stal i lekki jak piórko. 

Po raz pierwszy wyizolowano go w 2003 roku, na Uniwersytecie w Manchesterze. Stojący za tym naukowcy 7 lat później otrzymali nagrodę Nobla. 

Taka potęga w butach? Tak – nawet tych do fitness! Źródło: strona producenta inov-8, model F-Lite 230 męskie.

Grafen miał być rewolucją dla przemysłu, elektroniki i motoryzacji. Po 20 latach widzimy, że do grafenowego boomu jeszcze sporo brakuje. Skoro jednak ktoś wpadł na pomysł umieszczenia go w butach… chyba jesteśmy na dobrej drodze!

Buty z grafenem – skąd ten pomysł?

Trailowe buty z grafenem zapowiedziano w 2017 roku, a w 2018 ukazały się na rynku. Pomysł wziął się od marki inov-8, współpracującej z Uniwersytetem w Manchesterze – ,,źródłem” grafenu. Firma oraz naukowcy połączyli siły, aby zaproponować biegaczom trailowym coś wyjątkowego na skalę świata – podeszwę G-GRIP.

Pomysł wypalił. Dzisiaj buty do biegania z grafenem to połowa oferty inov-8. Znajdziesz go w butach biegowych i turystycznych. W 2018 z grafenem była tylko podeszwa G-GRIP, w 2021 dołączyła do niej pianka G-FLY.

Prezentacja pierwszych butów z pianką z grafenem od inov-8

Kiedy projektanci biegówek na asfalt skupili się na upychaniu do butów wkładek karbonowych, trailowcy dostali swój karbon. Również węgiel, ale dopasowany specjalnie do ich potrzeb.

Grafen w butach – co daje?

Najważniejszy plus zastosowania grafenu w butach, to zwiększenie wytrzymałości podeszwy. Nie o kilka, czy kilkanaście procent, ale o 50% względem konkurencyjnego obuwia. Podczas testów okazało się, że buty z grafenem nadają się do użytku nawet po 1200 kilometrach przebiegu. 

Buty z grafenem TrailFly Ultra G-300 Max od inov-8, męskie, źródło: strona producenta inov-8

Czego potrzeba zarówno rekreacyjnym trailowcom, jak zapalonym ultrasom? Przyczepności – to warunek bezpieczeństwa. Za przyczepność odpowiada rzecz jasna podeszwa – w klasycznym obuwiu terenowym wykonana z czystej gumy. Miękkiej i przyczepnej, ale szybko ulegającej zniszczeniu. Drugą opcją były podeszwy z twardej, wytrzymałej gumy – takie z kolei słabiej ,,wgryzały” się w błotniste podłoże. 

Inov-8 poszedł trzecią drogą. Buty z grafenem nie tylko wytrzymują ekstremalne warunki na bardzo długich dystansach. Kołki wbijają się w podłoże z siłą pocisku, zapewniając pewny krok na każdym terenie, a buty są elastyczne. W tych aspektach też mają być o 50% lepsze od konkurencji.

Co z pianką G-Fly? Nowa pianka z grafenem to efekt dalszej współpracy z Uniwersytetem w Manchesterze. Tutaj mamy o 25% większy zwrot energii niż w ,,bezgrafenowcach”. To więc propozycja już nie tylko dla trailowców-pasjonatów, ale dla zuchwałych biegaczy ultra. Takich, którzy potrzebują tempa przez wiele dziesiątek, a nawet setki kilometrów.

Czy warto kupić buty z grafenem na terenowe biegi?

Procenty wyglądają imponująco… a czy cena również?

Cena obuwia z grafenem kupionego w oficjalnym sklepie inov-8 to od 500 złotych w górę, zależnie od modelu. Model tylko z podeszwą G-GRIP dostaniesz taniej niż komplet podeszwa + pianka. Jeżeli chcesz zamówić buty bezpośrednio ze sklepu producenta, sporo zależy od aktualnych kursów walut. Poza tym, zawsze warto polować na promocje i wyprzedaże.

Inov-8 Terraultra G-270 damskie, źródło: strona producenta inov-8

Buty z grafenem od inov-8 (szczególnie łapiąc się na przeceny) wcale nie powalają wysoką ceną. Buty trailowe generalnie kosztują od 300 złotych w górę, nie brakuje też propozycji w okolicach 1000 złotych. Biorąc pod uwagę, że buty z grafenem posłużą Ci dłużej, niż te bez grafenu, a inov-8 ma doskonałe opinie za całokształt jakości… Chyba nie trzeba wyjmować kalkulatora.

Jeżeli jesteś zdecydowany na śrubowanie wyników w wymagającym terenie, kochasz długie dystanse i myślisz o starcie w ultramaratonach, oszczędzanie na jakości zaowocuje tylko stertą zużytych butów. 


Denerwuje Cię to, że co kilka tygodni musisz wymieniać buty na nowe? Następnym razem, gdy będziesz kupował biegówki w teren, zwróć uwagę na buty z grafenem od inov-8. Oczywiście, wytrzymałość, elastyczność i przyczepność to niezmiernie ważne cechy, ale zdecyduj biorąc pod uwagę także inne parametry! 

Odpowiadając jednak na pytanie postawione w tytule – czy warto kupić buty z grafenem – trzeba jednoznacznie stwierdzić, że warto. Niezależne opinie potwierdzają, że cena jest adekwatna do jakości. Na taką propozycję zawsze opłaca się postawić. 

Inov-8 na butach trailowych zna się jak mało kto. Zobacz skąd wzięła się popularność Mudclaw 300 – jednej z najpopularniejszych propozycji marki. Tańsza, bez grafenu, wiąż fenomenalna: https://sbiegacza.pl/2022/04/18/inov-8-mudclaw-300-skad-wziela-sie-ich-popularnosc