Blog o bieganiu sBIEGACZA - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczySFERA BIEGACZA
  • Polski
  • English
Facebook sBIEGACZ Instagram sBIEGACZ Szukaj
> Buty Salomon na asfalt? Salomony dla miejskich biegaczy – charakterystyki modeli

Buty Salomon na asfalt? Salomony dla miejskich biegaczy – charakterystyki modeli

Data aktualizacji 07.06.2022

Przeczytasz w 9 minut

buty salomon na asfalt modele

Marka Salomon od lat 90 tworzy niezawodne buty do biegania w terenie oraz obuwie trekkingowe. W myśl ciągłego rozwoju, od kilku lat firma proponuje sportowcom także buty do biegania po asfalcie. Czy Salomon nie zawodzi i w tym zakresie? Przyjrzeliśmy się, co oferują buty Salomon na asfalt i przygotowaliśmy krótkie charakterystyki modeli.

Poznaj 8 modeli Salomon na asfalt – na końcu artykułu dodatkowo znajdziesz krótkie podsumowanie, pomagające Ci wybrać ten idealny. 

Salomon Sonic – seria Salomon na asfalt

Salomon Sonic to seria obuwia, która ujrzała światło dzienne w 2020 roku. Jeśli kojarzysz buty Salomon na asfalt, pewnie pomyślałeś właśnie o nich!

Salomon Sonic to seria przeznaczona do codziennych treningów na asfalcie. Znajdziesz w niej 3 modele, nieco różniące się właściwościami. To modele ABC, których nazwy mówią prawie wszystko – Accelerate, Balance i Confidence.

W każdym z nich znajdziesz piankę Optivibe. To tak naprawde połączenie kilku pianek, mające zapewniać wysoką responsywność, oddawanie energii i amortyzację. Ta pianka jest dość twarda i sztywna, więc trzeba lubić ,,czuć but” przy każdym kroku. Świetnie niweluje drgania, więc nie trzeba się obawiać o kolana.

Salomon Sonic Accelerate

Accelerate, czyli przyspieszenie. Dokładnie po to powstały Salomon Sonic Accelerate – żeby pozwolić Ci biegać jeszcze szybciej, niż do tej pory. 

Drop Sonic Accelerate to 6 mm, waga około 220 gram

salomon asfalt sonic accelerate
Buty do biegania Salomon Sonic Accelerate, źródło: strona producenta Salomon

Technologia SensiFit dba o dopasowanie cholewki buta do stopy. Od spodu, wygodę dopełnia formująca się do kształtu stopy wkładka z pianki EVA. Technologia Geometric Decoupling ułatwia stopie przetaczanie przy każdym kroku. Podeszwa to – doskonale znana fanom Salomonów trailowych – Contagrip, superprzyczepna na każdym podłożu. Także na mokrym asfalcie. 

But jest lekki, oddychający, przeznaczony dla tych, którzy chcą biegać szybko – i to dla nich najważniejsze. Sprawdzą się na treningach krótkich, nastawionych na tempo. Z racji niskiego poziomu amortyzacji, nadają się dla biegaczy ważących mało.

Buty Salomon na asfalt – Sonic Balance

Balance, czyli równowaga. W tym modelu Salomon Sonic jest większa amortyzacja, widoczna szczególnie w okolicy pięty. But sprawdzi się więc u osób, które jeszcze nie do końca nauczyły się biegania naturalnego.

Drop – 8 mm, waga – około 260 g.

buty do biegania po asfalcie salomon sonic balance
Salomon Sonic Balance, źródło: strona producenta Salomon

Tutaj znajdziesz mniej technologii. Poza Optivibe, jest tylko Geometric Decoupling – system usprawniający przetaczanie stopy – oraz siateczka Enginereed Mesh, o kombinowanym splocie.

Co mają dawać te buty? Utrzymywać stopę w stałej pozycji, rozpraszać drgania, zapewniać przewiewność i pełne dopasowanie. To propozycja bardziej od Accelerate odpowiednia na dłuższe treningi, w okolicach 10 kilometrów. Do codziennych biegów po mieście, jak znalazł. 

Salomon Sonic Confidence

Confidence, czyli pewność. Pewność siebie. To jej mają dodawać te buty, a to za sprawą zwiększonego komfortu.

Buty mają wysoki drop – 10 mm, oraz wagę około 280 gram. To najcięższa propozycja, z najwyższym poziomem amortyzacji. W Salomon Sonic Confidence znajdziesz te technologie, co w Accelerate, plus wkładkę OrthoLite. Wkładka Ortholite dopasowuje się do stopy jeszcze lepiej, niż zwykła pianka EVA.

buty salomon na asfalt sonic confidence
Salomon Sonic Confidence, źródło: strona producenta Salomon

Salomon Sonic Confidence jest najlepszym wyborem dla ciężkich biegaczy, lubiących długie treningi na szosie. Maksimum wygody, stabilizacji i bezpieczeństwa dla kolan.

Salomon Phantasm – szybkie buty Salomon na asfalt

Phantasm to kolejna propozycja dla biegaczy miejskich, chcących biegać jak najszybciej. Drop – 9 mm, waga – około 240 g.

buty do biegania salomon phantasm
Dziwna podeszwa? O to chodzi! Salomon Phantasm, źródło: strona producenta Salomon

Na pierwszy plan wychodzi podeszwa Reverse Camber. Odwrócone wygięcie jest inspirowane obuwiem do sportów zimowych, z którego słynie marka Salomon. Na szosie, ma zwiększać dynamikę ruchu = przyspieszać bieg. W podeszwie środkowej umieszczono płytkę Energy Blade Running – kolejny booster tempa.

W cholewce znajdziesz włókna Matryx. To włókna aramidowe, opracowane i wykorzystywane tylko przez Salomon. Cechuje je nienaganna trwałość i lekkość. 

buty do biegania po asfalcie salomon phantasm podeszwa
Śrubujesz tempo, a o przyczepność dba ,,salomonowa” guma Contagrip, źródło: strona producenta Salomon

Zamiast pianki Optivibe, w Phantasm znajdziesz bardziej responsywną, piankę Energy Surge. Płaskie sznurowadła oznaczają jeszcze lepsze dopasowanie cholewki – buty stają się jak druga skóra.

Poza tym – SensiFit, Contagrip, pianka EVA. Generalnie, Phantasm to technologiczna bomba, do wykorzystywania na zawodach, ścigając się o najwyższe miejsca.

salomon asfalt buty s lab phantasm
Salomon S/Lab Phantasm, źródło: strona producenta Salomon

Dostępna jest także wersja S/Lab Phantasm. Te Salomon na asfalt są superlekkie – około 200 g, w każdym calu dopracowane pod kątem śrubowania tempa. Drop 6 mm, cholewka tak lekka i cienka, że miejscami prześwitująca. Jeszcze szybciej? Trzeci model Phantasm to S/Lab CF – z płytką karbonową. Dla zawodowców!

Buty Salomon na asfalt – Spectur

Spectur to (na czerwiec 2022) najtańszy Salomon na asfalt – dostaniesz go za około 500 złotych. Drop 6 mm, waga – 280 gram.

biegowki na asfalt salomon spectur damskie
Salomon Spectur do biegania po asfalcie, źródło: strona producenta Salomon

Można powiedzieć, że to okrojony Phantasm, do codziennych treningów nastawionych na tempo. Jest tutaj podeszwa Reverse Camber oraz płytka Energy Blade Running. Nie ma włókien Matryx, a but jest znacznie cięższy. 

Wykorzystana pianka Energy Surge spodoba się osobom, które wolą miękkie obuwie. Dla nich, będzie to pewniejszy wybór niż sztywna, dość twarda Optivibe z serii Sonic.

Salomon Predict 2

Buty do biegania po asfalcie Salomon z serii Predict mają 8 mm dropu, ważą około 250 gram. Gwarantują wysoką amortyzację i bezbłędne dopasowanie do stopy

salomon predict 2 damskie buty do biegania po asfalcie
Salomon Predict 2 damskie – patrz na podeszwę! źródło: strona producenta Salomon

Za to dopasowanie odpowiada ,,ponacinana” podeszwa, którą widzisz na zdjęciu. To technologia Anatomical Decoupage. W rzeczywistości, to kilka złożonych platform. Pod naciskiem stopy uruchamiają się tak, jak to akurat potrzebne względem podłoża. Do tego dochodzi miękka pianka Infiniride i wkładka Ortholite.

buty do biegania po asfalcie salomon predict 2 podeszwa
,,Pocięta” podeszwa z gumy Contagrip, źródło: strona producenta Salomon

Efekt? Buty do biegania po mieście długo, intensywnie, superwygodnie. Dla osób, które oczekują wsparcia na wymagających treningach (krzywe chodniki, podbiegi…), przygotowujących się do startów.

Buty Salomon na asfalt – Predict SOC

W Predict Soc także zaznasz komfortu podeszwy złożonej z kilku platform. Poza tym, przednia część cholewki wersji Soc jest zbudowana jak skarpeta.

salomon predict soc damskie salomon
,,Skarpetowa” cholewka na całej długości przodu stopy, Salomon Predict Soc damskie, źródło: strona producenta Salomon

To zapewnia jeszcze lepsze dopasowanie do stopy, nawet tej o wysokim podbiciu. Sprężystość podwyższa technologia Energy Cell w podeszwie środkowej.

Salomon Glide Max – buty Salomon na asfalt

Kolejne buty do biegania po asfalcie Salomon to Glide Max – buty na asfalt o dropie 10 mm, wadze około 280 gram. To treningowiec dla ciężkich biegaczy, potrzebujących dużej amortyzacji. 

podeszwa salomon glide max buty na asfalt
Podeszwa Salomon Glide Max, źródło: strona producenta Salomon

Reverse Camber, przewiewna siateczka Enginereed Mesh, pianka Energy Surge, SensiFit – to, co w wymienionych wyżej modelach. Jest przewiewnie, wygodnie, chociaż niezbyt lekko. Tutaj mniej chodzi o tempo.

Zastosowaniami blisko mu do Salomon Spectur, ale ma jeszcze większe amortyzowanie, przez co lepiej nadaje się do długich, asfaltowych treningów osób z dużą masą ciała. 

Porównując zaś do Sonic Confidence z takim samym dropem, poziomem amortyzacji i wagą, o wyborze decyduje pianka – sztywniejsza Optivibe czy bardziej responsywna Energy Surge.

salomon glide max buty biegowe na asfalt
Salomon Glide Max, źródło: strona producenta Salomon

W porównaniu z pozostałymi modelami Salomon na asfalt, Glide Max mają też całkiem interesujący design – miła odmiana od jednolitych modeli!

Buty Salomon na asfalt – Index.01

Na koniec zostawiliśmy Salomon Index.01 – wyjątkowe, bo reklamowane nie technologiami, a ideą. To obuwie stworzone do recyklingu. Bardziej ekologicznie sie nie da, zarówno pod względem konstrukcji butów, jak i użytych materiałów. Drop 9 mm, waga 285 g

Jest tu Reverse Camber, pianka Infiniride, płaskie sznurówki… i tyle z technicznych właściwości. Model szczyci się materiałem TPU odpornym na przetarcia (butów długo nie trzeba będzie wyrzucić, zaśmiecając środowisko). Obuwie powstało tylko z materiałów z recyklingu.

salomon index 01 buty biegowe
Interesujące w swej prostocie Salomon Index.01, źródło: strona producenta Salomon

Cenimy ekologię, ale, niestety, w przypadku tych butów, trzeba za nią dużo dopłacić. Index.01 to buty za (na czerwiec 2022) 869 złotych. Cenowo dorównują superszybkim startówkom Phantasm. Równocześnie, pod względem technologii i wagi ustępują mniej ekologicznym butom Salomon na asfalt.

Czy warto kupić buty Salomon na asfalt?

Buty Salomon na asfalt nie zdobyły znacznej popularności wśród biegaczy miejskich. To buty dla zaawansowanych, a na tym polu marka ma ogromną konkurencję. Salomony nieczęsto widujemy na maratonach.

Niemniej, opinie o asfaltówkach tej marki są bardzo pozytywne. Projektanci Salomon, także w kwestii biegówek szosowych, wiedzieli co robić. Rewolucji nie ma, ale jest bardzo dobra jakość i zrozumienie potrzeb biegaczy miejskich.

Buty do biegania po asfalcie Salomon zbierają brawa za fantastyczne wykonanie i solidność materiałów – to, do czego marka przyzwyczaiła nas przez lata. Za tę klasę liczy sobie jednak całkiem sporo pieniędzy od 500 (Predict) do prawie 900 złotych (Index.01 i S/Lab Phantasm). Często mówimy, że za najwyższą jakość warto dopłacić. Powtarzamy to także teraz. 

salomon index 01 na stopie
Index.01 wyglądają niebanalnie – podobają Ci się? źródło: strona producenta Salomon

Zaznaczamy przy tym, że za taką cenę można dostać dowolne obuwie od marek wyspecjalizowanych w biegach miejskich. 

Czy wybrać akurat Salomon? Jeśli masz doświadczenie z butami tej firmy, podoba Ci się design, jakość jest dla Ciebie kluczowa i chcesz spróbować czegoś nowego, jak najbardziej. A już w ogóle, jeśli jesteś trailowcem, który w Salomonach przemierzał góry i doliny, mając wiele okazji do doceniania ich technologii!

Które buty Salomon na asfalt wybrać? Podsumowanie

Zdecydowałeś, że chcesz mieć buty do biegania po asfalcie Salomon? Świetnie – czas na ostateczne decyzje.

W pierwszej kolejności zastanów się, czy chcesz spróbować technologii Reverse Camber. Jeśli nie, wybierz jeden z trzech modeli Salomon Sonic: 

  • – Accelerate do bardzo szybkich biegów, 
  • – Balance do dłuższych, codziennych treningów
  • – Confidence, dla ciężkich i równie ciężko trenujących biegaczy, potrzebujących wysokiej amortyzacji

Reverse Camber wygląda zachęcająco? W takim razie wybierz:

  • – Spectur – na treningi nastawiona na tempo (płytka Energy Blade Runner dodająca szybkości)
  • – Predict – na długie treningi, jeśli cenisz idealne dopasowanie przy każdym kroku (podeszwa z wielu płytek)
  • – Glide Max – na długie treningi, jeśli potrzebujesz najwyższej amortyzacji
  • – Phantasm – na ważne zawody, podczas których but ma z Toba bezbłędnie współpracować (lekkie, napakowane technologiami)
  • – Index.01 – jeśli bardziej niż technologie liczy się dla Ciebie ekologiczność i nie wahasz się za nią dopłacić

Które wybierasz? Niezależnie od ostatecznej decyzji, jakość materiałów i wykonanie z pewnością Cię nie zawiedzie.


Buty Salomon na asfalt to modele zaawansowane technicznie, różniące się między sobą, które już teraz prezentują się bardzo interesująco. Warto śledzić dalsze poczynania Salomon w kwestii biegówek szosowych – to dopiero pierwsze podrygi marki na asfaltowym rynku! Czy przebiją Asics albo Saucony? 

Interesują Cię buty do treningów na wysokim poziomie zaawansowania, ale nie masz sentymentu do marki Salomon? Sprawdź jedną z najnowszych propozycji Saucony – Guide 15: Saucony Guide 15 – jak prezentuje się ta propozycja?

Zdjęcie główne pochodzi z oficjalnej strony producenta Salomon. Przedstawia model Predict 2 męskie.

Mogą Ci się spodobać:

03 09.2024
Zaczynasz przygodę z bieganiem? Buty do biegania dla początkujących

Zaczynasz przygodę z bieganiem? Buty do biegania dla początkujących

Pierwsze buty do biegania mogą sprawić, że pokochamy aktywne formy […]

11 01.2024
Nike i zimowy bieg – jak wybrać idealne buty do biegania w chłodniejsze dni?

Nike i zimowy bieg – jak wybrać idealne buty do biegania w chłodniejsze dni?

Zimowa outdoorowa aktywność to nie lada wyzwanie, ale również szansa […]

08 12.2023
Jakie buty wybrać do biegania?

Jakie buty wybrać do biegania?

Wybór odpowiednich butów do biegania jest kluczowy, jeśli trening ma […]

07 09.2023
Buty do biegania męskie na asfalt – 5 cech bez których ani rusz

Buty do biegania męskie na asfalt – 5 cech bez których ani rusz

Buty do biegania męskie na asfalt to bardzo szeroka kategoria […]

31 08.2023
Jakie buty do biegania męskie wybrać, biorąc pod uwagę dystans i nawierzchnię?

Jakie buty do biegania męskie wybrać, biorąc pod uwagę dystans i nawierzchnię?

Buty to podstawowe akcesorium każdego biegacza. Odpowiednio dobrane chronią przed […]

02 08.2023
Asics – buty do biegania. Szosowe i terenowe kolekcje marki – charakterystyki

Asics – buty do biegania. Szosowe i terenowe kolekcje marki – charakterystyki

Ascis – buty do biegania tej marki pokonują najdłuższe dystanse […]

07 07.2023
Jak buty do biegania pomogą Ci uniknąć kontuzji?

Jak buty do biegania pomogą Ci uniknąć kontuzji?

Nie trzeba być profesjonalnym biegaczem ani startować w maratonach, by […]

04 05.2023
Buty Salomon do biegania. Który model wybrać?

Buty Salomon do biegania. Który model wybrać?

Firma Salomon od lat utrzymuje mocną pozycję na rynku obuwniczym. […]

28 04.2023
Jakie muszą być buty do biegania po asfalcie?

Jakie muszą być buty do biegania po asfalcie?

Buty do biegania po mieście muszą chronić Twoje stawy przed […]

26 04.2023
Jak prawidłowo czyścić i dbać o buty do biegania?

Jak prawidłowo czyścić i dbać o buty do biegania?

Z jednej strony utrzymywanie czystego obuwia jest niezbędne, aby jego […]

19 04.2023
Źle dobrane buty do biegania. Jak rozpoznać błąd?

Źle dobrane buty do biegania. Jak rozpoznać błąd?

Wybór butów do biegania powinien być przemyślaną decyzją. By dobrać […]

31 01.2023
Za duże buty – co robić, by dało się w nich biegać?

Za duże buty – co robić, by dało się w nich biegać?

Stało się. Obawiałeś się, że buty do biegania będą za […]

26 01.2023
Nike Wildhorse. Jak sprawdzi się w lesie i w górach?

Nike Wildhorse. Jak sprawdzi się w lesie i w górach?

Większość polskich biegaczy wciąż stawia na treningi na twardej, równej […]

26 01.2023
Nike React Infinity Run. Czy rzeczywiście pomagają w unikaniu kontuzji?

Nike React Infinity Run. Czy rzeczywiście pomagają w unikaniu kontuzji?

Kontuzje są zmorą wszystkich sportowców. Dotyczy to nie tylko profesjonalistów, […]

26 01.2023
Adidas Duramo. Czy warto postawić na ten model w codziennym treningu?

Adidas Duramo. Czy warto postawić na ten model w codziennym treningu?

Na co zwracasz uwagę przy wyborze butów do biegania? Profesjonalni […]

25 01.2023
Nike Air Zoom Alphafly. Jak te buty spisują się na trasie?

Nike Air Zoom Alphafly. Jak te buty spisują się na trasie?

By osiągać najlepsze rezultaty potrzebny jest najlepszy sprzęt. Podstawą są […]

25 01.2023
Nike ZoomX Vaporfly. Kto powinien  wybrać najpopularniejsze buty startowe na świecie?

Nike ZoomX Vaporfly. Kto powinien wybrać najpopularniejsze buty startowe na świecie?

Na rynku biegowym co kilka miesięcy pojawiają się nowe propozycje, […]

24 01.2023
Adidas Solar Boost. Jak poradzą sobie z różnymi wyzwaniami biegowymi?

Adidas Solar Boost. Jak poradzą sobie z różnymi wyzwaniami biegowymi?

Przy poszukiwaniu butów do biegania często mamy mocno sprofilowane oczekiwania. […]

19 01.2023
Adidas Runfalcon. Kto powinien sięgnąć po te buty?

Adidas Runfalcon. Kto powinien sięgnąć po te buty?

Buty sportowe Adidasa to już klasyka. Mnóstwo osób używa ich […]

18 01.2023
Nike Downshifter. Do jakich biegów nadają się najlepiej?

Nike Downshifter. Do jakich biegów nadają się najlepiej?

Mimo rozwoju technologii, prostota często bywa w cenie. Nie zawsze […]

07 11.2022
Buty do biegania po górach – jakie powinny być?

Buty do biegania po górach – jakie powinny być?

Buty do biegania w górach muszą być przemyślanym zakupem. Warunki […]

20 10.2022
Adidas Adizero – błyskawice od Adidasa! Boston 11 i Adios Pro 3

Adidas Adizero – błyskawice od Adidasa! Boston 11 i Adios Pro 3

Adidas Adizero to kolekcja, którą Adidas po raz kolejny chce […]

27 07.2022
Asics Gel Lyte – recenzja butów biegowych od Asics

Asics Gel Lyte – recenzja butów biegowych od Asics

Buty do biegania męskie i damskie muszą być przede wszystkim […]

12 07.2022
Supinacja i pronacja stóp – co to znaczy dla biegacza?

Supinacja i pronacja stóp – co to znaczy dla biegacza?

Jakby wybieranie butów do bieganie nie było wystarczająco trudne… Supinacja […]

01 07.2022
Buty Inov-8 Trailtalon 290 – wady i zalety modelu

Buty Inov-8 Trailtalon 290 – wady i zalety modelu

Inov-8 Trailtalon 290 to jeden z flagowców brytyjskiego giganta obuwniczego. […]

27 06.2022
Jak wybrać buty do biegania, by naprawdę pokochać jogging?

Jak wybrać buty do biegania, by naprawdę pokochać jogging?

Dobre buty do biegania to podstawa i musi się z […]

26 06.2022
Salomon Sense Ride 4 – co cechuje ten model?

Salomon Sense Ride 4 – co cechuje ten model?

Salomon Sense Ride 4 to kolejna odsłona trailowej serii kultowego […]

15 06.2022
Buty do biegania Puma Deviate Nitro – charakterystyka treningowca z płytką

Buty do biegania Puma Deviate Nitro – charakterystyka treningowca z płytką

Buty do biegania, w których będziesz mógł… latać? Puma Deviate […]

10 06.2022
Buty do biegania z palcami czyli Vibram Five Fingers. Czy są naprawdę warte uwagi?

Buty do biegania z palcami czyli Vibram Five Fingers. Czy są naprawdę warte uwagi?

Bieganie łączy ludzi… a dziwne buty do biegania ich dzielą. […]

07 06.2022
Buty Salomon na asfalt? Salomony dla miejskich biegaczy – charakterystyki modeli

Buty Salomon na asfalt? Salomony dla miejskich biegaczy – charakterystyki modeli

Marka Salomon od lat 90 tworzy niezawodne buty do biegania […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się