Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
> Buty do biegania > Nike Air Zoom Alphafly – najnowszy model. Jak te buty spisują się na trasie?

Nike Air Zoom Alphafly – najnowszy model. Jak te buty spisują się na trasie?

Data publikacji 08.01.2022

Przeczytasz w 9 minut 941 wyświetleń

Nike Air Zoom Alphafly – najnowszy model. Jak te buty spisują się na trasie?

By osiągać najlepsze rezultaty potrzebny jest najlepszy sprzęt. Podstawą są naturalne predyspozycje, odpowiednie wytrenowanie i dobra forma, ale odpowiednie buty biegowe mogą poprawić Twoje wyniki o procent czy dwa, który pozwoli Ci wygrywać.

Buty Nike Air Zoom Alphafly zostały zaprojektowane do bicia rekordów. Przede wszystkim na długich dystansach. To właśnie w prototypie tego obuwia Eliud Kipchoge w 2019 roku jako pierwszy człowiek w historii przebiegł dystans maratonu w czasie poniżej dwóch godzin. I choć rezultat nie jest oficjalnie uznawany za rekord świata, Kenijczyk przełamał tym samym jedną z fizycznych barier biegaczy.

Buty Alphafly pojawiły się na rynku niedługo później i zapewniały biegaczom tak duże wsparcie, że przez chwilę federacja World Athletics rozważała zakazanie ich używania. Obecnie spełniają jednak wszystkie normy i są najbardziej rozbudowanym butem startowym na rynku.

Czy świetna opinia o tych butach nie jest przesadzona? Wzięliśmy pod lupę model Nike Alphafly Next% i przyjrzeliśmy się jego wadom oraz zaletom.

Nike Air Zoom Alphafly – najnowszy model. Z czego są wykonane buty Nike Alphafly Next%?

Alphafly ma zapewniać wsparcie dla biegaczy, jakiego dotąd nie było. Również wygląd butów został zaprojektowany tak, by nie pomylić ich z żadnym innym modelem. Można uznać je za obuwie modernistyczne.

Cholewka Alphafly jest wąska, wyróżnia się też dość spiczastym noskiem. Takie wrażenie potęguje mocno zadarty przód buta. Wyraźnie widać na nim bieżnik, który sięga wyżej niż w większości butów biegowych Nike.

Alphafly posiada asymetryczny system sznurowania. W założeniach producenta dzięki temu cholewka ma lepiej przylegać do stopy. Z tyłu uwagę zwraca dość wysoki uchwyt nad zapiętkiem.

Cholewka jest wykonana z najnowszej wersji Flyknitu, czyli AtomKnit. To wyjątkowo lekki materiał. Cholewka jest bardzo cienka, niezwykle delikatna w dotyku. Gdy przypatrzeć się jej z bliska, można wręcz dostrzec pojedyncze włókna, które tworzą ten materiał. Wyróżnikiem cholewki jest również bardzo dobra przewiewność.

Wnętrze buta i podeszwa

Tym, co najbardziej odróżnia Alphafly od innych butów, jest jednak podeszwa. I to dla niej większość biegaczy sięga po ten model. Wizualnie nie stanowi zwartej konstrukcji. Bieżnik nie rozciąga się równo pod całym spodem buta. Pod śródstopiem jest wyraźny uskok, po czym zaczyna się druga część podeszwy.

To właśnie w tym miejscu znajdują się dwie poduszki gazowe Zoom Air. Obie są dobrze widoczne z zewnątrz, co nadaje butom nieco futurystyczne kształty. Obie poduszki są też dość płaskie.

System Zoom Air jest wspierany przez piankę Zoom X. Ta rozciąga się  na całej podeszwie środkowej. Najwięcej jest jej pod piętą, gdzie stanowi jedyny system amortyzacyjny.

Do tego dochodzi płytka węglowa Carbon Flyplate. Jej grubość jest dopasowana do rozmiaru buta. Dzięki temu obuwie nie jest zbyt sztywne.

Bieżnik butów nie jest rozłożony równomiernie. Przód podeszwy niemal w całości jest pokryty rowkami. W tylnej części są obecne tylko przy krawędziach buta. Zupełnie nie ma ich na pięcie. Tam zresztą znajduje się również tylko niewielka warstwa gumy.

Wysokość butów z tyłu to aż 39 mm. To wartość dopasowana do wytycznych World Athletics, bliska maksymalnej dopuszczalnej.

We wnętrzu cholewki Alphafly cechują się zwartą, przylegającą budową. Taki efekt wspomaga język w pełni zintegrowany z cholewką. Dodatkowym elementem są też dwie niewielkie poduszki nad piętą.

Design butów Nike Alphafly Next%

Buty Alphafly są tak charakterystyczne, że oko wprawnego biegacza natychmiast wychwyci je na trasie. Nike w tym przypadku postawiło na intensywną kolorystykę, ale nie szarżowało z liczbą wersji kolorystycznych. Podstawowy model Alphafly Next% dla mężczyzn jest dostępny w trzech wariantach.

nike air zoom alphafly next
Buty Nike Air Zoom Alphafly Next%, wersja mango, źródło: Strona producenta Nike

Pierwszy z nich to cholewka oparta o barwę jasnego mango. To właśnie ona znalazła się w materiałach promocyjnych ostatniego wydania tych butów. Ten kolor pokrywa niemal całą górną część butów, jest obecny także wewnątrz cholewki.

Urozmaiceniem są duże logotypy Nike. Ich kolor jest nieco ciemniejszy – to Metallic Red Bronze. Całość uzupełniają białe boki podeszwy zewnętrznej oraz czerń. Jej domeną jest bieżnik, ale tylko ten na przedniej części spodów. Widoczne poduszki gazowe to z kolei nieco ciemniejszy odcień mango.

nike air zoom alphafly jaskrawe
Buty Nike Air Zoom Alphafly Next%, wersja volt, źródło: Strona producenta Nike

Druga wersja kolorystyczna butów Alphafly również mocno się wyróżnia. Jej podstawą jest bowiem jaskrawy kolor Barely Volt. Cholewka ponownie jest niemal jednolita, choć miejscami delikatnie przebija się na niej kolor turkusowy. Logo Nike wyznaczają z kolei tylko czarne kontury.

Nieco bardziej urozmaiconą kolorystykę mają podeszwy. W przedniej części butów ich boki utrzymane są w kolorze Hyper Orange, widoczny jest także panel turkusowy. Z tyłu przechodzą w biel. Białe są też poduszki Zoom Air. Bieżnik w przedniej części butów jest zaś czarny. W tylnej części podeszwy wyróżnia się też jaskrawe logo producenta.

nike air zoom alphafly next% męskie
Buty Nike Air Zoom Alphafly Next%, wersja turkusowa, źródło: Strona producenta Nike

Trzecia męska wersja butów Alphafly Next% cechuje się turkusową cholewką. Miejscami przebija się przez nią kolor Oracle Aqua – konkretnie na wypełnieniu logo Nike. Ramka tych elementów jest czarna, podobnie jak bieżnik przedniej części butów. Reszta podeszwy jest biała, a poduszki turkusowe.

Męskie buty Nike Alphafly można kupić w rozmiarach 35,5- 44,5.

Nike Air Zoom Alphafly Next damskie – kolorystyka

nike air zoom alphafly next damskie
Buty Nike Air Zoom Alphafly Next%, wersja Eliud, źródło: Strona producenta Nike

Buty Air Zoom Alphafly Next% dla kobiet są dostępne dokładnie w takich samych wersjach kolorystycznych, co męskie modele. Panie mogą więc wybierać wśród obuwia w kolorze mango, Barely Volt lub turkusowym.

Wyjątkiem są specjalne buty Alphafly Next% Eliud. Ich cholewka jest biała, spody są pomalowane podobnie jak w omawianych modelach.

Inaczej jednak wygląda tył podeszwy zewnętrznej. Tam widać kolor Lucky Green oraz Chile Red. W połączeniu z czernią nawiązują do kenijskiej flagi. Zieleń przebija się zresztą w przedniej części spod cholewki lewego buta, a czerwień – prawego. W takich kolorach jest też utrzymanie wnętrze obu butów.

Damskie buty Alphafly Next% można kupić w rozmiarach 35,5-44,5.

Jak buty Nike Air Zoom Alphafly pomagają w trakcie biegu?

Alphafly to najszybsze buty startowe w ofercie Nike. Ani model Nike Zoom Fly, ani żaden inny nie może się z nim równać – przynajmniej jeśli chodzi o liczbę technologii i udogodnień.

Które rozwiązania są najważniejsze? Z pewnością kluczowa jest konstrukcja i materiały obecne w podeszwie. Połączenie pianki Zoom X oraz poduszek Zoom Air nadaje butom niezwykłą dynamikę.

Oba te materiały wzmacniają sprężystość butów. Dwie poduszki w przedniej części podeszwy zapewniają największy zwrot energii ze wszystkich butów startowych Nike. Odbicie z przedniej części stopy jest świetne. W czasie biegu ma się poczucie niemal biegania na sprężynach.

Również pianka Zoom X cechuje się bardzo dobrą sprężystością. Jest niezwykle lekka, co przekłada się na niską wagę butów. Jednocześnie żaden inny model Nike nie ma jej aż tyle.

Efekt nie byłby jednak tak spektakularny, gdyby nie karbonowa płytka wtopiona w piankę na całej powierzchni podeszwy. Dzięki niej elastyczna konstrukcja trzyma się w ryzach. Płytka dodaje butom energii i dynamiki, ale również stabilności.

Płynne przejście i dobra wentylacja

Cała konstrukcja podeszwy przyjmuje charakterystyczny kształt. Wspomaga odbicie, ale też dobrze dopasowuje się do stopy. Dzięki temu noga harmonijnie pracuje wraz z podeszwą. Kształt podeszwy wspomaga przetaczanie, co jeszcze dynamizuje wspomniana karbonowa płytka.

Mimo wysokiej podeszwy drop w butach Alphafly jest niewielki. Wynosi tylko 4 mm, co dla niektórych biegaczy może być nowością. W końcu zwykle Nike stawia na drop 10 mm. Taka konstrukcja wspiera bieganie ze śródstopia.

Jak na but startowy, pianka i poduszki zapewniają dużo amortyzacji. Dzięki temu nawet w czasie długiego biegu stopa nie będzie nadmiernie obciążona. W tych butach biega się naprawdę miękko. Guma, którą pokryto podeszwę zewnętrzną, zapewnia również dobrą przyczepność na asfalcie.

Całość jest lekka, waży zaledwie 227 gramów. Zawdzięcza to wyjątkowemu materiałowi cholewki AtomKnit. Dzięki niemu stopa nie będzie również zbyt mocno pocić się w czasie biegu. Jest to bowiem materiał bardzo przewiewny, który jedynie w minimalnym stopniu wchłania wilgoć. Oddaje zdecydowaną większośc potu na zewnątrz.

Buty Alphafly nie są specjalnie wytrzymałe. To obuwie, które najlepiej przeznaczać na najważniejsze biegi. Dobrze trzyma się jednak na stopie. Wąska konstrukcja, zintegrowany język, poduszki nad piętą i asymetryczne sznurowania – to wszystko dobre blokuje nogę.

Technologie w butach Alphafly

Alphafly Next% to buty, w których Nike nie żałowało technologii. Najbardziej nafaszerowane są nimi podeszwy. Poduszki gazowe Zoom Air w tych butach są płaskie i umieszczone bliżej podłoża. Dzięki temu lepiej zwracają energię uderzenia o asfalt. Dodatkowo zmniejszają ryzyko skręcenia stawu skokowego.

Poduszkom towarzyszy pianka Zoom X, która do butów biegowych dotarła z przemysłu kosmicznego. Ważna jest także płytka Flyplate. To dzięki niej efekt przyspieszenia jest jeszcze lepiej odczuwalny.

Charakterystyczny kształt ma pięta butów Alphafly. To tzw. system Beveled Heel. Taka ścięta pięta ma pomóc w ochronie stawów, zwłaszcza kolanowych. Ten kształt usprawnia również przetaczanie butów.

Dwie ważne technologie zastosowano także na cholewce. Niezwykle lekki materiał AtomKnit powstał dzięki obróbce parowej Flyknitu. W ten sposób powstało tworzywo bardzo rozciągliwe, które zapewnia jeszcze lepszą wentylację.

Ostatnia technologia to wiązanie Asymmetrical Lacing. To gwarancja lepszego dopasowania i mniejszego tarcia stopy.

nike air zoom alphafly next% na nogach
Buty Nike Air Zoom Alphafly Next%, wersja mango, źródło: Strona producenta Nike

Wady butów Alphafly

W butach Nike Alphafly Next% roi się od zalet, ale znaleźliśmy w nich także kilka minusów. Dla wielu biegaczy zaporą nie do przejścia okaże się cena, która wyraźnie przekracza tysiąc złotych. To buty dla tych, których stać na inwestycję w bieganie.

W zamian otrzymujemy but o niewielkiej wytrzymałości. Ta jest szacowana na około 300 kilometrów. Po tej odległości buty będą spisywać się znacznie gorzej, amortyzacja i dynamika znacznie się zmniejszą.

Buty będą szybko się niszczyć zwłaszcza wtedy, gdy biegamy “z pięty”. W tej części podeszwy znajduje się bowiem niewiele gumy.

Wyprofilowana podeszwa i niewielki drop to idealne rozwiązanie dla najlepszych. Nieco mniej wykwalifikowani biegacze mogą jednak odczuwać z tego powodu dyskomfort. Do biegania w tych butach trzeba się przyzwyczaić.

Problemem może być również wąskie śródstopie. Biegacze z szerszymi stopami będą czuć w tym miejscu ucisk. Do listy wad należy dopisać również to, że niektórzy narzekają na ślizganie się pięty. Jeszcze jedno: przyczepność Alphafly, świetna na prostych odcinkach, gwałtownie zmniejsza się przy dynamicznych skrętach.

U kogo buty Nike Air Zoom Alphafly sprawdzą się najlepiej?

Nike Aiz Zoom Alphafly Next% to buty wybitnie startowe. Najbardziej rozbudowane, najszybsze i najbardziej nafaszerowane technologiami. To obuwie dla świadomych, zaawansowanych biegaczy, którym zależy na szybkości i potrafią ją rozwinąć.

Są przeznaczone dla osób ze stopami neutralnymi. Mogą po nie sięgnąć jednak również biegacze z supinacją. Przy nadmiernej pronacji lepiej poszukać innego modelu.

Kształt ich podeszwy sprawia, że są dedykowane bieganiu “ze śródstopia”. Przy dłuższym bieganiu “z pięty” mogą powodować dyskomfort.

Alphafly to obuwie zaprojektowane na asfalt. To na tym podłożu czuje się zdecydowanie najlepiej. Co ważne, nie są zatwierdzone przez World Athletics do startów na bieżni. Wszelkie rezultaty uzyskane w nich na takiej nawierzchni nie mogą zostać uznane za oficjalne.

Ich przeznaczeniem są natomiast długie biegi uliczne. Można w nich startować właściwie na wszystkich dystansach od 5 km do maratonu. Warto zachowywać je na najważniejsze starty, bo już po kilku biegach mogą znacznie stracić na swoich właściwościach.

Alphafly to obuwie dla tych, którzy chcą bić rekordy w biegach masowych. Jednocześnie są przeznaczone dla osób o zasobniejszym portfelu. Ten wydatek – w połączeniu z odpowiednimi umiejętnościami – może się jednak opłacić.

Jeżeli jednak chcesz stawiać na superprofesjonalne buty, musisz poznać tez inne opcje! Zobacz jak wyglądają propozycje Saucony – Endorphin to seria dla bardzo wymagających: https://sbiegacza.pl/2022/04/11/saucony-endorphin-co-cechuje-buty-z-tej-serii.

Źródło pobrania zdjęcia głównego: Strona producenta Nike

Mogą Ci się spodobać:

19 09.2022
Zaczynasz przygodę z bieganiem? Buty do biegania dla początkujących

Zaczynasz przygodę z bieganiem? Buty do biegania dla początkujących

Pierwsze buty do biegania mogą sprawić, że pokochamy aktywne formy […]

27 07.2022
Asics Gel Lyte – recenzja butów biegowych od Asics

Asics Gel Lyte – recenzja butów biegowych od Asics

Buty do biegania męskie i damskie muszą być przede wszystkim […]

12 07.2022
Supinacja i pronacja stóp – co to znaczy dla biegacza?

Supinacja i pronacja stóp – co to znaczy dla biegacza?

Jakby wybieranie butów do bieganie nie było wystarczająco trudne… Supinacja […]

01 07.2022
Buty Inov-8 Trailtalon 290 – wady i zalety modelu

Buty Inov-8 Trailtalon 290 – wady i zalety modelu

Inov-8 Trailtalon 290 to jeden z flagowców brytyjskiego giganta obuwniczego. […]

27 06.2022
Jak wybrać buty do biegania, by naprawdę pokochać jogging?

Jak wybrać buty do biegania, by naprawdę pokochać jogging?

Dobre buty do biegania to podstawa i musi się z […]

26 06.2022
Salomon Sense Ride 4 – co cechuje ten model?

Salomon Sense Ride 4 – co cechuje ten model?

Salomon Sense Ride 4 to kolejna odsłona trailowej serii kultowego […]

15 06.2022
Buty do biegania Puma Deviate Nitro – charakterystyka treningowca z płytką

Buty do biegania Puma Deviate Nitro – charakterystyka treningowca z płytką

Buty do biegania, w których będziesz mógł… latać? Puma Deviate […]

10 06.2022
Buty do biegania z palcami czyli Vibram Five Fingers. Czy są naprawdę warte uwagi?

Buty do biegania z palcami czyli Vibram Five Fingers. Czy są naprawdę warte uwagi?

Bieganie łączy ludzi… a dziwne buty do biegania ich dzielą. […]

07 06.2022
Buty Salomon na asfalt? Salomony dla miejskich biegaczy – charakterystyki modeli

Buty Salomon na asfalt? Salomony dla miejskich biegaczy – charakterystyki modeli

Marka Salomon od lat 90 tworzy niezawodne buty do biegania […]

03 06.2022
Saucony Guide 15 – jak prezentuje się ta propozycja?

Saucony Guide 15 – jak prezentuje się ta propozycja?

Saucony Guide 15 to nowiutka propozycja jednej z flagowej serii […]

01 06.2022
Buty Kalenji Kiprun Long 2 – tanie i dobre, czy tylko tanie?

Buty Kalenji Kiprun Long 2 – tanie i dobre, czy tylko tanie?

Tanie buty do biegania, które nie obcięły ceny kosztem jakości […]

21 05.2022
Używane buty do biegania – tak czy nie?

Używane buty do biegania – tak czy nie?

Dobry sprzęt za niewielkie pieniądze? Kto by się nie skusił! […]

19 05.2022
Jak wybrać odpowiednie buty do biegania?

Jak wybrać odpowiednie buty do biegania?

Wybór odpowiedniej pary butów do biegania może może być trudnym […]

14 05.2022
Nike Air Huarache – buty bez Swoosha. Czy nadają się do biegania?

Nike Air Huarache – buty bez Swoosha. Czy nadają się do biegania?

Nike Huarache to klasyk wśród propozycji tej marki. Zwalają z […]

11 05.2022
Adidas Springblade – funkcjonalne, czy tylko designerskie?

Adidas Springblade – funkcjonalne, czy tylko designerskie?

Adidas Springblade to historia z 2013 roku. Miały być rewolucją […]

03 05.2022
Buty do biegania – oryginał czy podróbka? Dowiedz się jak to rozpoznać!

Buty do biegania – oryginał czy podróbka? Dowiedz się jak to rozpoznać!

Chcesz kupić markowe buty do biegania od słynnego producenta? Nie […]

26 04.2022
Buty do biegania z egzoszkieletem – przyszłość biegania czy tylko ciekawostka?

Buty do biegania z egzoszkieletem – przyszłość biegania czy tylko ciekawostka?

Nowoczesne buty do biegania coraz częściej wyglądają jak wyjęte z […]

21 04.2022
New Balance Fresh Foam Tempo – dla jakich biegaczy będą idealne?

New Balance Fresh Foam Tempo – dla jakich biegaczy będą idealne?

Marki New Balance nie trzeba nikomu przedstawiać! Ich odzież i […]

18 04.2022
Inov-8 Mudclaw 300 – skąd wzięła się ich popularność?

Inov-8 Mudclaw 300 – skąd wzięła się ich popularność?

Inov-8 Mudclaw 300 – o tej propozycji słyszał każdy biegacz […]

15 04.2022
Asics Gel Nimbus – jak prezentuje się najnowszy model? Sprawdzamy Nimbus 24!

Asics Gel Nimbus – jak prezentuje się najnowszy model? Sprawdzamy Nimbus 24!

Asics Gel Nimbus 24 to świeżutka propozycja, która ujrzała światło […]

11 04.2022
Saucony Endorphin – co cechuje buty z tej serii?

Saucony Endorphin – co cechuje buty z tej serii?

Endorfiny – to one dodają nam sił podczas każdego treningu […]

18 03.2022
Buty do biegania. Damskie modele w niskiej cenie dla początkujących biegaczek

Buty do biegania. Damskie modele w niskiej cenie dla początkujących biegaczek

Czy tanie buty do biegania damskie to dobry pomysł? Bieganie […]

11 03.2022
Adidas Duramo – najnowszy model. Czy warto postawić na ten model w codziennym treningu?

Adidas Duramo – najnowszy model. Czy warto postawić na ten model w codziennym treningu?

Na co zwracasz uwagę przy wyborze butów do biegania? Profesjonalni […]

04 03.2022
Adidas Runfalcon – najnowszy model. Kto powinien sięgnąć po te buty?

Adidas Runfalcon – najnowszy model. Kto powinien sięgnąć po te buty?

Buty sportowe Adidasa to już klasyka. Mnóstwo osób używa ich […]

25 02.2022
Adidas Solar Boost – najnowszy model. Jak poradzą sobie z różnymi wyzwaniami biegowymi?

Adidas Solar Boost – najnowszy model. Jak poradzą sobie z różnymi wyzwaniami biegowymi?

Przy poszukiwaniu butów do biegania często mamy mocno sprofilowane oczekiwania. […]

19 02.2022
Adidas Supernova – najnowszy model. Czy zakup tańszych butów do biegania ma sens?

Adidas Supernova – najnowszy model. Czy zakup tańszych butów do biegania ma sens?

Kiedy stawiamy na najdroższe modele butów do biegania, takie jak […]

17 02.2022
Adidas Ultraboost – najnowszy model. Jak spisuje się but zaprojektowany wyłącznie przez kobiety?

Adidas Ultraboost – najnowszy model. Jak spisuje się but zaprojektowany wyłącznie przez kobiety?

Sport przez lata był domeną mężczyzn. Zawody w boksie, rzucie […]

13 02.2022
Wkładki do biegania – czym różnią się od zwykłych?

Wkładki do biegania – czym różnią się od zwykłych?

O butach do biegania mówi się co niemiara nawet na […]

07 02.2022
Adidas Galaxy – najnowszy model. Czy warto postawić na wielofunkcyjne buty do biegania?

Adidas Galaxy – najnowszy model. Czy warto postawić na wielofunkcyjne buty do biegania?

Regularne pojawianie się na biegowych trasach zazwyczaj idzie w parze […]

27 01.2022
Buty do biegania z amortyzacją. Technologie w butach do biegania

Buty do biegania z amortyzacją. Technologie w butach do biegania

Wyścig technologiczny wśród producentów obuwia do biegania trwa od lat. […]