Pierwsze buty do biegania mogą sprawić, że pokochamy aktywne formy […]
Data aktualizacji 20.10.2022
Przeczytasz w 6 minut
Adidas Adizero to kolekcja, którą Adidas po raz kolejny chce podbić serca wielkich pasjonatów biegania. Niemiecki gigant, we współpracy z naukowcami i sportowcami, opracował buty o konkretnym zadaniu, dla konkretnych biegaczy. Czym jest seria Adidas Adizero? Co cechuje poszczególne biegowe modele z tej kolekcji?
Buty z serii Adidas Adizero mają jedno zadanie – wygrać Ci zawody.
To biegówki startowe, przeznaczone do biegania po asfalcie. Zostały zaprojektowane tak, by pozwolić zawodnikowi na rozwijanie maksymalnej prędkości, oraz ograniczyć utratę energii na długich dystansach.
Seria Adizero nie jest nowością. Swoje początki ma w 2004 roku. Pierwszy rekord świata pobity w modelu z tej kolekcji padł na dystansie maratońskim, w 2008 roku – należał do Haile Gebrselassie. A współcześnie? Na początku sierpnia 2022 roku, podczas World Athletics Championship w Oregonie, 24 sportowców zdobyło medale, mając na stopach różne modele Adidas Adizero. W sumie, buty z tej serii mają na koncie ponad 150 rekordów świata.
Z pewnością Adidas na tym nie poprzestanie. Rywalizacja o najszybsze buty świata nigdy się nie kończy. Nike depcze starszemu bratu po piętach ze swoimi technologiami znanymi z Vaporfly.
Jak seria wygląda aktualnie? Znajduje się w niej obuwie do różnych sportów – m.in. piłki nożnej i tenisa. Przedstawiamy modele Boston 11 oraz Adios Pro 3 – przeznaczone dla biegaczy, triumfujące na nogach wyczynowców z całego świata.
Jedenasta odsłona najpopularniejszej biegówki Adidas Adizero to wciąż świeżynka. Ukazała się w sierpniu 2022, jako następca szalenie popularnych Boston 10.
Aktualnie, Boston 10 nie da się już zakupić u producenta.
Buty do biegania Adidas Adizero Boston 11 powstały z myślą o średnich i długich dystansach. To propozycja na szosowe wyścigi od 10 kilometrów w górę – a przede wszystkim do bicia rekordów na takich trasach. Może być potraktowana także jako obuwie treningowe dla bardzo zaawansowanych.
Adidas Adizero Boston 11 cechuje lekkość – w obuwiu startowym na asfalt nie mogłoby być inaczej. Model męski w rozmiarze 42,5 waży 271 gramów. Drop – 8,5 centymetrów.
Cholewka jest wykonana z przewiewnej siateczki, gwarantującej komfort biegu nawet w ciepłe dni. W podeszwie środkowej umieszczono piankę Lightstrike Pro+ – ultralekką i trwałą – opracowana pod kątem amortyzacji na długich dystansach szosowych. Oceny pianki Lightstrike Pro+ różnią się w zależności od preferencji biegacza – od bardzo pozytywnych, po zdecydowane kręcenie głową.
Tym, co odpowiada za szybkość modelu Adidas Adizero Boston 11 jest technologia EnergyRods. Powstała we współpracy z profesjonalnymi sportowcami. Opiera się na pięciu drutach w przedniej części podeszwy środkowej. Ich układ naśladuje budowę śródstopia. Elementy są wykonane z domieszką węgla (nie są to pręty czysto karbonowe).
Technolgoia EnergyRods powstała w celu minimalizowania straty energii podczas biegu oraz wspomagania kroku – pręty oddają siłę nacisku biegacza na śródstopie. Jest bardzo dobrze oceniana przez biegaczy. Pręty wspomagające wybicie ze śródstopia sprawiają, że w tych butach naprawdę są w stanie osiągnąć więcej – one same biegają.
Poza tym – jak przystało na buty na takim poziomie – nie można mieć zarzutów do stabilizacji zapiętka, dopasowania cholewki do stopy, czy przyczepności gumy. Obuwie jest wygodne od pierwszego założenia. Nie wyręcza biegacza w dbałości o technikę. Trwała podeszwa zewnętrzna (guma Continental) odpowiada za bezbłędną przyczepność nawet podczas maratonu w deszczu.
But jest wykonany przynajmniej w 50% z materiałów z recyklingu. Dałoby się więcej (na rynku są buty do biegania nawet w 100% z recyklingowanych tworzyw), ale dobre i tyle!
Design tego modelu Adizero nie należy do futurystycznych. Adidas poszedł w klasykę – standardowy krój, matowe barwy, logo jako ozdoba sama w sobie. But zdecydowanie różni się pod tym względem od kolekcji Asics, Saucony czy nowych modeli startowych Nike.
Adidas Adizero Boston 11 męskie są dostępne w 6-kolorach:
Z kolei Adidas Adizero Boston 11 damskie dostaniesz w 5-ciu wersjach kolorystycznych:
Cena tego modelu to 679 złotych w oficjalnym sklepie producenta. Jak na buty startowe, jest to kwota standardowa. Przypominamy – Adidas Adizero Boston 11 nie mają płytki karbonowej, a jedynie domieszkę węgla w prętach.
Najnowsza odsłona dla wyczynowych biegaczy – Adios Pro 3 – ukazała się w lecie 2022 – nieco wcześniej nic Boston 11. Do dnia dzisiejszego została dokładnie przetestowana przez doświadczonych zawodników.
Adidas Adizero Adios Pro 3 jest budem przeznaczonym do biegów długodystansowych przebywanych w szybkim tempie – szczególnie na maratony. Pełny potencjał uzewnętrzniają dopiero przy niebotycznych prędkościach, większych niż 4 minuty na kilometr. Biegacze rezerwują je na zawody – to zdecydowanie nie jest codzienna treningówka.
To w butach z kolekcji Adios biegacze zdobyli najwięcej maratońskich medali w 2021 roku – Adizero Adios Pro 2 wygrały 60% największych maratonów świata.To zobowiązuje – nowa odsłona powinna przecież zapewnić jeszcze lepsze osiągi!
Waga tego modelu to około 230 gramów – niższa niż w przypadku Boston 11. Niższy jest także drop – 6,5 centymetra.
W środku podeszwy znajdują się 2 warstwy pianki amortyzacyjnej Lightstrike Pro. Dzięki temu, model należy zaliczyć do startówek z wysokim poziomem amortyzacji, jakże przydatnym na długich biegach szosowych. Wizualna masywność podeszwy uderza już na pierwszy rzut oka.
W Adidas Adizero Adios Pro 3 również znajduje się technologia prętów EnergyRods. Tym razem została udoskonalona do wersji 2.0. Pręty nie są już rozdzielone – połączono we w jedną konstrukcję. Doskonale oddają energię, a równocześnie zachowują pożądaną sztywność. Pręty są wykonane z karbonu – już nie tylko węglowej domieszki. Ten model to więc karbonowy przedstawiciel ze stajni Adidasa.
Cholewkę budują superlekkie materiały o wysokim stopniu przewiewności. To dobry but na maratony w lecie. Od spodu, szosową konstrukcję dopełnia bieżnik z gumy Continental połączonej z gumą tekstylną – wytrzymałość idzie w parze z przyczepnością.
Tak jak Adizero Boston 11, Adios Pro 3 są wykonane w przynajmniej 50% z recyklingowanych materiałów.
Czy jest sensu kupowac takie buty, jesli nie jesteś w stanie zejść z tempem niżej niż 4 minuty na kilometr? Naszym zdaniem, nie. Karbonowe pręty nie zrobią maratończyka z biegacza, który nie zdążył nim wcześniej zostać.
Ten model jest znacznie bardziej designerski od Boston 11. Cholewka w intensywnych barwach, z połyskiem, zadowoli każdego miłośnika wyrazistych startówek.
Adidas Adizero Adios Pro 3 są dostępne w 3 wersjach kolorystycznych:
Ozdobą jak zwykle są trzy paski Adidasa. Walory estetyczne podbija także bardzo gruba podeszwa z charakterystycznym kształtem tylnej części.
Cena nowego modelu Adizero Adios to 1099 złotych w oficjalnym sklepie producenta.
Trzeba wziąć pod uwagę, że mamy tu do czynienia z karbonem. Wkładki karbonowe (czy, w tym przypadku, pręty) znacznie podbijają walory techniczne obuwia. Na zaawansowanym poziomie, są game-changerem, który wiele razy przesądził o kolejności miejsc na podium.
Elitarne buty zawsze kosztują swoje. Nie ma się czemu dziwić – walka na maratonach rozgrywa się przecież nie tylko o satysfakcję, ale również o ogromne pieniądze.
Adidas Adizero to seria obuwia przeznaczona dla wyczynowych biegaczy szosowych. Zarówno w Adizero Boston 11 jak w Adizero Adios Pro 3 znajdziesz technologię EnergyRods – pręty pod śródstopiem, zaprojektowane w oparciu o anatomiczną budowę stopy. Boston 11 można wykorzystywać na zawodach, ale także jako trenażer na zaawansowanym poziomie. Adios Pro 3 to juz buty czysto startowe – z karbonem, superlekką cholewką i odpowiednio wyższa ceną.
Zdjęcie główne pochodzi z oficjalnej strony producenta Adidas. Przedstawia męski model Adizero Boston 11.
Mogą Ci się spodobać:
Pierwsze buty do biegania mogą sprawić, że pokochamy aktywne formy […]
Zimowa outdoorowa aktywność to nie lada wyzwanie, ale również szansa […]
Wybór odpowiednich butów do biegania jest kluczowy, jeśli trening ma […]
Buty do biegania męskie na asfalt to bardzo szeroka kategoria […]
Buty to podstawowe akcesorium każdego biegacza. Odpowiednio dobrane chronią przed […]
Ascis – buty do biegania tej marki pokonują najdłuższe dystanse […]
Nie trzeba być profesjonalnym biegaczem ani startować w maratonach, by […]
Firma Salomon od lat utrzymuje mocną pozycję na rynku obuwniczym. […]
Buty do biegania po mieście muszą chronić Twoje stawy przed […]
Z jednej strony utrzymywanie czystego obuwia jest niezbędne, aby jego […]
Wybór butów do biegania powinien być przemyślaną decyzją. By dobrać […]
Stało się. Obawiałeś się, że buty do biegania będą za […]
Większość polskich biegaczy wciąż stawia na treningi na twardej, równej […]
Kontuzje są zmorą wszystkich sportowców. Dotyczy to nie tylko profesjonalistów, […]
Na co zwracasz uwagę przy wyborze butów do biegania? Profesjonalni […]
By osiągać najlepsze rezultaty potrzebny jest najlepszy sprzęt. Podstawą są […]
Na rynku biegowym co kilka miesięcy pojawiają się nowe propozycje, […]
Przy poszukiwaniu butów do biegania często mamy mocno sprofilowane oczekiwania. […]
Buty sportowe Adidasa to już klasyka. Mnóstwo osób używa ich […]
Mimo rozwoju technologii, prostota często bywa w cenie. Nie zawsze […]
Buty do biegania w górach muszą być przemyślanym zakupem. Warunki […]
Adidas Adizero to kolekcja, którą Adidas po raz kolejny chce […]
Buty do biegania męskie i damskie muszą być przede wszystkim […]
Jakby wybieranie butów do bieganie nie było wystarczająco trudne… Supinacja […]
Inov-8 Trailtalon 290 to jeden z flagowców brytyjskiego giganta obuwniczego. […]
Dobre buty do biegania to podstawa i musi się z […]
Salomon Sense Ride 4 to kolejna odsłona trailowej serii kultowego […]
Buty do biegania, w których będziesz mógł… latać? Puma Deviate […]
Bieganie łączy ludzi… a dziwne buty do biegania ich dzielą. […]
Marka Salomon od lat 90 tworzy niezawodne buty do biegania […]