Blog o bieganiu sBIEGACZA - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczySFERA BIEGACZA
 • Polski
 • English
Facebook sBIEGACZ Instagram sBIEGACZ Szukaj
> Asics – buty do biegania. Szosowe i terenowe kolekcje marki – charakterystyki

Asics – buty do biegania. Szosowe i terenowe kolekcje marki – charakterystyki

Data aktualizacji 02.08.2023

Przeczytasz w 16 minut

Asics – buty do biegania. Szosowe i terenowe kolekcje marki – charakterystyki

Ascis – buty do biegania tej marki pokonują najdłuższe dystanse w zabójczym tempie. Producent zyskał niesamowitą popularność w sportowym środowisku, a kolejne propozycje wciąż podbijają serca i nogi biegaczy. Dowiedz się, na którą kolekcję japońskiej marki najlepiej stawiać w Twoim przypadku. Jest w czym wybierać!

Asics – co to za marka?

Krótko przedstawmy główną gwiazdę artykułu. Asics to skrót od popularnej sentencji łacińskiej Anima Sana In Corpore Sano W Zdrowym Ciele Zdrowy Duch. Nazwa okazuje się słuszna, gdy przyjrzymy się licznym technologiom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo stosowanym w obuwiu – ale o tym dalej!

Marka powstała w 1949 roku w japońskim Kobe. Zaczęło się od butów do koszykówki. Dzisiaj Asics produkuje buty do różnych sportów, w tym do mniej popularnych dyscyplin jak krykiet czy cheerleading. Największą popularność przyniosły mu jednak biegówki

Przejdźmy do konkretów. Które buty Asics do biegania wybrać w zależności od treningowych warunków i priorytetów? Przyjrzyj się najważniejszym aktualnie rozwijanym kolekcjom.

Każda kolekcja i każdy model z niej zasługuje na osobny artykuł przedstawiający detale. Ten tekst ma pomóc Ci ogólnie zorientować się w gigantycznym wyborze butów Asics, byś wiedział, co wpisać w sklepową wyszukiwarkę 😉 Bierzemy pod uwagę tylko biegówki, więc nie przeczytasz tu np. o spacerowych Gel-Lyte. Nie pojawią się tu także serie, które na moment tworzenia artykułu (sierpień 2023) są dostępne tylko w outletach i zewnętrznych sklepach.

Czy buty Asics są dobre do biegania?

Zdecydowanie tak. To absolutna topka biegowego obuwia. Cenione na całym świecie, przez biegaczy na każdym poziomie zaawansowania. Technologiczne bomby, wykonane perfekcyjnie. Potrafią odmienić trening o 180 stopni. Zdecydowanie warto przyjrzeć się bliżej propozycjom Asics – buty do biegania to przecież podstawa.

Asics – buty do biegania dla szosowych sportowców

Podstawowy podział kolekcji Asics to oczywiście modele przeznaczone na asfalt oraz w teren. DO szosowych treningów i zawodów przewidziano kolekcje z technologią Gel, modele Novablast i Metaspeed. Na którą postawić? Przeczytaj charakterystyki, a pozbędziesz się wątpliwości.

Asics – buty do biegania z żelem amortyzującym

Jedną z najpopularniejszych technologii stosowanych w butach biegowych – ogólnie, nie tylko spod szyldu Asics – jest Gel. Na rynku zadebiutowała już w 1987 roku i od tamtej pory stale podlega udoskonaleniom. To specjalny żel łączony z pianką amortyzującą w celu zwiększenia stabilizacji oraz rozpraszania wstrząsów. Producent stosuje ją w różnych obszarach podeszwy butów, w zależności od dokładnego modelu.

Jeżeli interesują Cię po prostu buty na asfalt do trenowania, możesz spokojnie pozostać przy modelach z Gel w nazwie. To solidne obuwie, w których zmaksymalizowano stabilizację i poziom amortyzowania kroku. Jako codzienne trenażery na wszystkie asfaltowe dystanse sprawdzają się bezbłędnie.

Ale nawet zawężając wybór do kolekcji Gel masz w czym wybierać! Z technologią Gel spotkasz się w modelach na asfalt:

 • Asics Gel-Nimbus
 • Asics Gel-Kayano
 • Asics Gel-Cumulus
 • Asics Gel-Pulse
 • Asics Gel-Excite
 • Asics Gel-Kinsei
 • Asics GT-1000
 • Asics GT-2000

Więc wracamy do punktu wyjścia – które buty Asics do biegania powinny stanąć na Twojej wycieraczce?

Asics Gel-Nimbus

Najnowsza odsłona Asics Gel-Nimbus z numerem 25 ukazała się na początku 2023 roku. Używa wobec siebie miana najwygodniejszych butów do biegania na świecie. Moc pozytywnych recenzji sugeruje, że choć komfort jest rzeczą względną, sporo w tym prawdy.

Asics buty do biegania z serii Nimbus projektuje dla biegających po twardej nawierzchni, z dużą masą ciała. To propozycja chętnie wybierana przez sportowców z nadwagą, lub po prostu bardzo wysokich. Pokonywanie długich dystansów nie jest problematyczne, gdyż model zalicza się do najsilniej amortyzowanych poduszkowców. Sprawdza się w biegach długich, w spokojnym tempie. Zaprojektowano go dla stopy neutralnej.

Biegasz dużo? Jesteś ciężki, dochodzisz w okolice 90-100 kilogramów? Masz stopę neutralną? Spraw sobie Nimbusa. Zostaliście dla siebie stworzeni. Jest dość drogi (poprzedni model 24 za ok. 600 zł, najnowszy 25 ok. 850 zł), ale jeśli masz taki budżet, nada się nawet na pierwsze biegówki.

asics buty do biegania damskie kolorowe nimbus 25
Asics – buty do biegania damskie Nimbus 25. Ta marka umie w design – to jedna z przyczyn jej popularności. Zwróć uwagę na gigantyczną podeszwę pełną amortyzacji.

Asics Gel-Kayano

Buty Asics do biegania spod szyldu Gel-Kayano (najnowszy model – 30) są często porównywane do Nimbusów. Słusznie – tutaj też dostajesz kosmiczną amortyzację, ale nie aż tak dużą, jak w Nimbusie. Bardziej postawiono natomiast na stabilizację. Asics Gel Kayano przeznaczono bowiem dla pronatorów. Tutaj stopa jest wspierana w taki sposób, by wyrabiać poprawne przetaczanie w biegu a przez to minimalizować ryzyko kontuzji.

Dla masywnych biegaczy z pronacją, nastawionych na długość dystansu, niekoniecznie na szybkość. Asics Gel-Kayano spiszą się w takich przypadkach nawet lepiej, niż potężniej zamortyzowane Nimbusy. Możesz w nich wygodnie trenować na długich dystansach szosowych w spokojnym tempie. Można w uproszczeniu powiedzieć, że Kayano to Nimbusy dla pronatorów.

asics do biegania gel kayano 30
Buty Asics męskie do biegania – model Gel-Kayano 30. To tylko jedna z wielu wersji kolorystycznych! Źródło: strona producenta Asics.

No dobrze… a jakie Asics do biegania, gdy interesuje Cię szybsze tempo?

Asics Gel-Cumulus

Jeśli jesteś biegaczem miejskim, któremu zaczęło zależeć na poprawianiu wyników na długich dystansach, zwróć się w stronę Gel-Cumulus (najnowsze – 24). Asics buty do biegania z tej kolekcji nieco dopracował właśnie pod tym kątem. To wciąż nie są trenażery szybkościowe, a już na pewno nie krótkodystansowe startówki, ale zmniejszona waga względem Kayano czy Nimbusa pomaga podkręcić śrubę. Odpowiada za to także technologia amortyzacyjna dająca wrażenie miękkości przy lądowaniu i wybiciu.

Wciąż – jak przystało na Gel – masz tutaj bardzo wysoką amortyzację. Biegacze w okolicach 80-85 kilogramów będą zadowoleni. Odczucia z biegu są jednak inne niż w przypadku Nimbusa i Kayano, gdyż krok po prostu wydaje się bardziej miękki. Przeznaczono je dla stopy neutralnej i supinującej.

Podsumowując – biegacze asfaltowi, także długodystansowi, z potrzebą wysokiej amortyzacji. Lubiący miękkie buty. Podkręcający tempo. Neutralni i supinatorzy.

Różowe buty asics do biegania z kolekcji gel cumulus
Asics – buty do biegania damskie Gel-Cumulus 24. Na pięcie widzisz ciemnofioletowy Gel. Źródło: strona producenta Asics.

Asics Gel-Pulse

Jeśli biegasz po asfalcie i ubitych ścieżkach, a masz ograniczony budżet, Asics Gel-Pulse (najnowsze – 14) to jest to. Dostaniesz je znacznie taniej, niż Nimbusy, Kayano czy Cumulusy.

Tutaj nie ma fajerwerków – gdybyśmy mieli podsumować je jednym zdaniem: po prostu kawał dobrego buta do biegania. Jest bezpiecznie. Jest wygodnie. I tyle Na początek sportowej przygody, jak znalazł. Gdy nie masz specjalnych potrzeb (duża masa, nadpronacja), na asfalcie będą Ci wiernie towarzyszyły. W nich nauczysz się poprawnej techniki, wkręcisz się w bieganie i poczujesz jak wiele potrafi Twoje ciało.

Zaprojektowane z myślą o codziennych treningach, z optymalną amortyzacją na asfalt. Dla biegaczy ważących maksymalnie 80 kilogramów, ze stopą neutralną i supinującą. Na długie wybiegania – tak. Na zawody? Czemu nie – możesz w nich biec na koniec świata w spokojnym tempie. Buty są dość ciężkie (ponad 300 gramów), toteż nie traktuj ich jako startówek pełną gębą – dobiegniesz, choć może nie na podium 😉

pomarańczowe asics do biegania pulse męskie
Buty Asics męskie do biegania – Pulse 14. Gel znajduje się pod piętą, co wychodzi naprzeciw początkującym biegającym właśnie z pięty. Źródło: strona producenta ASics

Asics Gel-Excite

Te Asics do biegania leżą na tej samej półce – dla początkujących i średnio-zaawansowanych biegaczy, preferujących minimalizm technologiczny. Gel-Excite (najnowsze – 10) mają mniej amortyzacji niż Pulse oraz nieco wyższą cholewkę. Nadaje się dla biegających nie tylko po asfalcie, ale również ścieżkach, których duża amortyzacja drażni. Stopa neutralna, cena przystępna -w oficjalnym sklepie skasują Cię za Excite około 450 złotych.

Między tym modelem a Pulse nie ma poza tym wielkich różnic, więc do kompletu weź pod uwagę design.

Asics - buty gel excite męskie
Najnowszy model Asics Gel-Excite – 10. Plus za uchwyt na pięcie, ułatwiający zakładanie! Porównaj stopień wykrojenia cholewki z Pulse – w Excite dochodzi wyżej. Źródło: strona producenta Asics.

Asics Gel-Kinsei

Dochodzimy do butów dla biegaczy, którzy coraz lepiej wiedzą, jakich wrażeń oczekują. W Gel-Kinsei Asics skupia się na poprawie płynności, a więc i tempa biegu. W podeszwie znajduje się płytka Pebax wspomagająca przetaczanie, co wspomaga rozwijanie wysokiej prędkości. Cholewkkę wykonano z superprzewiewnej siateczki Nexkin. Gel znajduje się w przedniej i tylnej części podeszwy (co możesz zobaczyć na zdjęciu poniżej). Poziom amortyzacji jest optymalny dla biegów ulicznych na długich dystansach. Powstały dla stopy neutralnej.

Szczególną uwagę zwrócono także na design. Asics zadbał, by Gel-Kinsei wyglądały zjawiskowo zarówno na codziennych treningach, jak i ważnych zawodach. Nie jest tajemnicą, że buty potrafią nieźle zdopingować swoim wyglądem, więc może to lekki bonus do tempa 😉

Czy Asics do biegania z kolekcji Gel-Kinsei nadają się na pierwsze biegówki? Pozostalibyśmy raczej przy którymś z poprzedników. Płytka wspierająca przetaczanie to coś, z czego dopiero bardziej zaawansowany biegacz wyciągnie maksimum możliwości. Buty dla tych, którzy chcą na asfalcie wyciągać krótsze życiówki, a wykorzystali już naturalny potencjał swojego ciała. na pierwsze treningi – nie. Ale już na pierwsze zawody – może być, zaczniesz z wysokiego C ;).

asics gel kinsei męskie - asics do biegania
Gel-Kinsei Blast LE 2 męskie. W podeszwie widzisz dwie sekcje z turkusowym Gelem. Źródło: strona producenta Asics.

Asics GT-1000 i GT-2000

Omówimy te modele w jednym punkcie, gdyż są bardzo podobne. Obie kolekcje nadają się dla pronatorów. Technologia Litetruss zapewnia dodatkowe wsparcie stopy, zapobiegając nadmiernemu zwrotowi stopy do wewnątrz. Od Asics Gel-Kayano (przypomnijmy – flagowiec pronacyjny Asics) różnią się niższą amortyzacją, ceną i technologicznym ładunkiem.

Amortyzacja wciąż jest dostosowana do asfaltowych warunków, jednak masa ciała biegacza nie powinna przekraczać 80 kilogramów. Jeżeli jesteś cięższy, bezpieczniej będzie dołożyć te kilka stówek do maksymalnie amortyzowanego Kayano.

asics - buty gt-100 męskie
Asics GT-1000 męskie – skromniejsze, ale wciąż doskonałe do trenowania na asfalcie. Przeznaczone dla stopy pronującej i biegaczy z masą ciała do 80 kg. Źródło: strona producenta Asics.

No dobrze – a czym GT-1000 różni się od GT-2000? Otóż, GT-2000 cieszą się lepszymi opiniami co do komfortu. Są bardziej miękkie, zwyczajnie wygodniejsze i lepiej dopracowane od GT-1000. Są też droższe – ale na długich dystansach inwestycja robi różnicę.

Nie zrozum nas źle – Asics GT-1000 są świetnym modelem. GT-2000 są po prostu jeszcze ulepszone względem nich, co zrobi różnice na długich treningach. Chcesz zostać przy tańszym modelu? Na rekreacyjnych treningach będą zupełnie wystarczające. Twoja domena to biegi 15 km+? Lepiej doinwestować w wygodę, zwłaszcza jeśli preferujesz miękkie obuwie.

asics gt-2000 damskie
Designem GT-2000 bardziej przypominają futurystycznych gigantów. GT-1000 cechuje skromność estetyczna w rejonie podeszwy. Źródło: strona producenta Asics

Asics do biegania z kolekcji Novablast

Novablast to już osobny koszyczek – nie Gel, a samodzielna seria. Gelu w nich nie ma.

Novablast zyskały wśród biegaczy miano uniwersalnych. Nadaje się na twardą szosę, jak i ubite ziemiste ścieżki. To model treningowo-startowy. Ma bardzo wytrzymałą cholewkę i futurystyczny design. Znajdziesz w nich maksymalną amortyzację, a waga jest nieco mniejsza, niż w modelach Gel (250 gramów, Gele mają około 300 gramów). Sprawdza się w szybkich treningach – biegacze śrubujący życiowe rekordy powinni zwrócić się w ich stronę.

Można je nazwać butami dla każdego biegacza z odpowiednim budżetem. Nie należą do najtańszych (około 700 złotych w sklepie producenta za najnowszy model Novablast 3), ale jeśli przeplatasz asfalt terenem, chcesz być szybszy, szukasz czegoś i do treningów, i na zawody, Novablast to kompromisowe rozwiązanie.

buty asics męskie do biegania Novablast
Asics Novablast męskie – spójrz na te interesujące przeszycia na cholewce! Źródło: strona producenta Asics.

Kolorowe Asics – buty do biegania Noosa Tri

Obok Noosa Tri nie da się przejść obojętnie. Design zwala z nóg (stale przyłapujemy się na klikaniu w reklamy tego modelu 😉 ). Ale jak z wnętrzem? Potężnie, bo mamy tu buty przeznaczone do triathlonu.

Mamy tutaj m.in. sznurowadła bez wiązania i uchwyt na języku – ułatwiają wkładanie butów w strefie zmian. Model jest bardzo lekki – 200-250 gramów w zależności od rozmiaru. Triathloniści z pewnością to doceniają, w końcu etap biegowy jest na końcu, gdy już zaczyna się mieć wszystkiego dość. Przyłożono się do konstrukcji cholewki – triathloniści często biegają bez skarpet, co wymaga dodatkowego komfortu materiału. Umiarkowana amortyzacja, dla neutralnej stopy.

Jeśli biegasz triathlony, Noosa Tri Cię nie zawiodą. Dostosowano je do rzeczywistych potrzeb traithlonistów, tempa w strefie zmian i bezskarpetkowców. A dla zwykłego biegacza? Trudno nie pomyśleć, że będą się trochę marnować… chyba że naprawdę chcesz tę cholewkę 😉 Cenowo wypadają podobnie co Cumulusy, Kinsei i Novablasty.

Żebyśmy się dobrze zrozumieli – Noosa Tri to bardzo dobre obuwie na długie dystanse szosowe i nic nie stoi na przeszkodzie, by sprawić je sobie jako zwykły biegacz. Lekkie, dynamiczne, przewiewne, dobrze zamortyzowane. Po prostu niekoniecznie pokażą pełny potencjał poza triathlonami.

asics noosa tri buty damskie do triathlonu
Asics – buty do biegania damskie z kolekcji Noosa Tri. Źródło: strona producenta Asics.

Szybkie Asics – buty do biegania Metaspeed

Asics Metaspeed mają kilka podtypów (Sky, Edge, MD, SD, LD). To seria butów startowych, dla biegaczy o jasno sprecyzowanych potrzebach. Najwyższa półka obuwia na zawody, kosztująca ponad 1000 złotych technologiczna bomba. Są fantastyczne, świetnie oceniane, opracowane dla bardzo zaawansowanych. W nich się nie trenuje – w nie się wskakuje, by zdobyć medal. Rekreacyjny biegacz utopi w nich fundusze – przynajmniej póki co 😉

 • Metaspeed Sky – dla długodystansowców, oszczędzają energię przy robieniu dłuższych kroków
 • Metaspeed Edge – dla długodystansowców z krótkim krokiem i wysoką kadencją
 • Medaspeed MD – z kolcami, dla średniodystansowców, z płytką węglową
 • Metaspeed SP – z kolcami, dla sprinterów, z płytką węglową
 • Metaspeed LD – dla sprinterów, wspomagają poślizg, bez kolców
metaspeed asics - buty do biegania na zawodach, porównanie sky i edge
Długodystansowców obchodzą Asics Metaspeed Sky i Edge. Różnią się niuansami kolorystycznymi, ale najważniejsze są detale techniczne. Metaspeed możesz dostosować do swojego stylu biegu.

Asics – buty do biegania w dziki teren

Uff… to na razie tyle a Asicsów na asfalt, a wybór trailowych modeli jest znacznie mniejszy 😉 Serie, które warto wziąć pod uwagę jako biegacz terenowy, to:

 • Gel-Venture
 • Gel-Sonoma
 • Gel-Trabuco
 • Fuji

Asics Gel-Venture

Gel-Venture (najnowsze – 9) to kompromis między butami spacerowymi a terenowymi biegówkami. Zostały zaprojektowane dla tych, którzy treningi terenowe traktują czysto rekreacyjnie, a poza nimi chcą wygodnie spacerować w mieście. Z tego względu konstrukcja jest prosta, technologie oszczędne, a poziom amortyzacji średni. Dla biegaczy ze stopą neutralną, którym zależy po prostu na wygodzie, trochę truchtają w łatwym terenie. Plus – przystępna cena, poniżej 400 złotych.

asics gel-venture męskie niebieskie
Męskie Asics Gel-Venture – kompromis między spacerem a joggingiem na łonie natury. Źródło: strona producenta Asics.

Asics Gel-Sonoma

Asics buty do biegania Gel-Sonoma (najnowsze – 7) zaprojektował w interesujący sposób. Surowy, prezentuje się na nodze wręcz jak zbroja. A co w środku? Jak wskazuje nazwa – Gel, średnia amortyzacja, konstrukcja odpowiednia dla pronatorów. Zamiennik Gel-Venture dla osób ze skłonnościa do wewnętrznego przetaczania stopy. Mamy tu również bardziej agresywny bieżnik. Dla biegaczy, którzy jeszcze nie są zaawansowanymi trailowcami, ale już podchodzą do swoich treningów poważniej, przez co grozi im poślizgnięcie się na wilgotnej glinie.

Część modeli ma membranę Gore-Tex jeżeli preferujesz wodoodporne biegówki, dobry wybór. Pamiętaj tylko, że modele z membraną raczej nie nadają się na ciepłe dni, gdyż wodoodporność ogranicza przepływ powietrza. Membrana kosztuje dodatkowe 100 złotych (bez membrany około 450, z GTX 550).

Damskie asics gel sonoma 7
Asics – buty do biegania damskie z kolekcji Gel-Sonoma, model 7 źródło: strona producenta Asics.

W kolekcji Gel- Sonoma są także modele trekkingowe – nie pomyl 😉 Aktualnie najnowszy to 15-50.

Asics Trabuco

Wskakujemy poziom wyżej. Trabuco to już pełnoprawne buty do biegania w terenie. Zaprojektowane z myślą o trenujących bieganie na poważnie – bez spacerowych kompormisów. Asics musiał więc przyłożyć się do amortyzacji, przyczepności bieżnika i ochronnych walorów cholewki.

W kolekcji Trabuco wyróżniamy 3 podserie:

 • Gel-Trabuco
 • Trabuco Max
 • Trabuco Terra

A czym się różnią? Oj różnice są znaczące, choć obracamy się w jednej kolekcji!

Gel-Trabuco

W Gel-Trabuco (najnowsze – 11) postawiono na uniwersalność i bezpieczeństwo. Mamy przyczepny bieżnik i system wspomagania stabilności kroku na zróżnicowanej nawierzchni. Podeszwa jest tak zaprojektowana, by gwarantować pełny kontakt z podłożem. Znalazło się też miejsce na płytkę chroniącą stopy przed uderzeniami o kamienie. Stopa neutralna.

To mocno zamortyzowane modele, więc biegacze preferujący miękkie modele będą zadowoleni. Jeśli biegasz po skalistym terenie, płytka zwiększy komfort. Każdy krok będzie pewny, mocny, stabilny. Oczywiście nie przewidzimy, jakie technologie zostaną wykorzystane w kolejnych odsłonach, ale główne zadanie Gel-Trabuco na pewno zostanie utrzymane – dla biegających pełną gębą, którzy chcą to robić bezpiecznie i jak najwygodniej.

Asics trabuco-gel damskie
Asics – buty do biegania damskie Gel-Trabuco 11. Źródło: strona producenta Asics

Trabuco Max

W Trabuco Max mniejszy nacisk położono na stabilizację, a większy na stary, dobry komfort. Poziom amortyzacji jest tutaj bardzo wysoki, co wyjątkowe jak na buty terenowe. Zadowoleni będą ci biegacze, którzy trenują długo, w terenie pełnym twardych odcinków. Zdarza Ci się wbiec na asfalt? Nie odczujesz problemu. W górach też będzie wygodnie!

Z uwagi na wysoką cenę (około 850 złotych) radzimy na nie postawić tym biegaczom, którzy są już zaawansowani, biegają po górzystych i kamienistych szlakach – bo na nich model da z siebie wszystko.

asics do biegania trabuco max 2 męskie
Asics Trabuco Max 2 męskie – najnowszy model. Źródło: strona producenta Asics.

Trabuco Terra

Trabuco Terra to propozycja na biegi przełajowe w terenie pełnym podbiegów i zbiegów. Dopracowano je pod kątem przyczepności właśnie w pochyłym terenie. Amortyzacja jest wysoka, toteż model sprawdzi się również na bardziej kamienistych fragmentach szlaku. Jeżeli lubisz eksplorować teren z nierównościami, przymierz tę propozycję Asics – buty do biegania z kolekcji Trabuco Terra zapewnią Ci bezpieczeństwo kroku.

Asics - buty do biegania trabuco terra
Męskie Trabuco Terra – mocny design! Źródło: strona producenta Asics.

Asics Fuji

Pod szyldem Fuji znajdziesz Fuji Lite (najnowsze – 3) i Fujispeed (najnowsze – 2).

Fuji Lite zbiera doskonałe opinie za przyczepność do ziemistego podłoża mokrego i suchego. To dobry wybór dla biegaczy, którzy na swoich treningach przemierzają dosłownie ścieżki. Optymalna ilość pianki absorbuje wstrząsy, ale bez przesady – wciąż masz pewne prowadzenie kroku i wyczucie podłoża. Mimo że nazwa na to nie wskazuje, w podeszwie znajduje się Gel, przydatny kiedy uderzysz o coś twardego. Cholewka mocno dopasowuje się do stopy, cała konstrukcja jest dość wąska. Na plus – niska waga, około 260 gramów. Sprawdzą się na długich treningach. Stopa neutralna

Fuji lite 3 męskie czerwone
Buty Asics męskie do biegania terenowego – Fuji Lite 3. Ciekawy design! Źródło: strona producenta Asics.

Z kolei Fujispeed to – jak sama nazwa wskazuje – model nastawiony na rozwijanie wysokiego tempa w terenowych warunkach. Znajdziesz w nich płytkę węglową wspomagającą przetaczanie. Ujęto ciężaru cholewki, dopracowano przyczepność. Sam Asics twierdzi, że to najszybsze terenówki w wykonaniu marki – i polecamy je właśnie tym biegaczom, którym serio zależy na biciu życiówek na łonie natury, w tym na zawodach. Stopa neutralna.

Damskie asics do biegania fujispeed 2
Szybkie, przyczepne, z płytką. Fujispeed 2 w wersji damskiej. Źródło: strona producenta Asics.

Głos rozsądku w tym zamieszaniu

Poznałeś z grubsza najważniejsze kolekcje japońskiego giganta. Pewnie wiesz już, które modele najbardziej do Ciebie pasują. Między modelami nie zawsze są na tyle znaczące różnice techniczne, by ostatecznie decydowały o wyborze.

W przypadku tego producenta radzimy stacjonarnie przymierzyć interesujące Cię obuwie i w tej sposób ostatecznie zdecydować o zakupie. Teoria teorią – a teraz sprawdź, w którym obuwiu Twoja stopa zwyczajnie poczuje się najlepiej. Zawęź wybór do modeli przeznaczonych dla Ciebie i porządnie pochodź w nich po sklepie. Już nie musisz mierzyć wszystkiego 😉

No i… pamiętajmy o designie. Niby buty kocha się za wnętrze, ale wiadomo, że biegacze to esteci 😉

Buty Asics do biegania – podsumowanie

Dobiliśmy do brzegu – przynajmniej na ten moment, bo kto wie, co za chwilę wysmaży Asics 😉

Nie sposób nie docenić marki za próby zadowolenia wszystkich biegaczy – zwłaszcza, że są to próby bardzo udane. Jest i coś dla początkujących, i dla ciężkich, i dla pronatorów, i dla szybkich terenowców…. Zbierzmy do kupy przedstawione serie:

Asfalt:

 • Nimbus – dla ciężkich biegaczy, na długie, spokojne dystanse
 • Kayano – dla ciężkich biegaczy z pronacją, na długie, spokojne dystanse
 • Cumulus – dla lubiących miękkie obuwie, na długie dystanse z większym naciskiem na tempo
 • Pulse i Excite – dla biegaczy do 80 kilogramów, także tych początkujących
 • GT-1000 i GT-2000 – dla pronatorów do 80 kilogramów, GT-2000 mogą być wygodniejsze na długie dystanse
 • Kinsei – dla zaawansowanych szosowców, do biegania z wysokim tempem, także na najdłuższe trasy
 • Novablast – maksymalna uniwersalność – szosowy trenażer, startówka, na ubitych ścieżkach też daje radę
 • Noosa Tri – przede wszystkim dla triathlonistów, choć każdy biegacz ceniący wygodę, lekkość oraz ciekawy design będzie zadowolony
 • Metaspeed – startówka dla doświadczonych, dostępne różne wersje, także dla krótko- i średniodystansowców

Teren:

 • Venture – dla spacerujących, którzy lubią rekreacyjnie pobiegać w łatwym terenie
 • Sonoma – dla początkujących biegaczy, którzy myślą o treningach poważniej
 • Gel-Trabuco – dla biegaczy terenowych nieco bardziej zaawansowanych, uniwersalne
 • Trabuco Max – dla zaawansowanych, w bardzo twardy teren
 • Trabuca Terra – dla biegających po zbiegach i podbiegach
 • Fuji Lite – bardzo przyczepne na mokrej i suchej glinie, stabilizują krok
 • Fujispeed – dla zaawansowanych pędziwiatrów terenowych

Wszystko jasne? Mamy nadzieję, że tak 😉

Pamiętaj, by kupując buty Asics do biegania dokładnie czytać opisy. W tym artykule odnosimy się siłą rzeczy do najnowszych modeli – w zależności od tego, kiedy go czytasz, coś mogło się zmienić. Na szczęście Asics buty do biegania opisuje porządnie, więc nie będziesz miał problemu z rozeznaniem się w technologiach!

Mogą Ci się spodobać:

11 01.2024
Nike i zimowy bieg – jak wybrać idealne buty do biegania w chłodniejsze dni?

Nike i zimowy bieg – jak wybrać idealne buty do biegania w chłodniejsze dni?

Zimowa outdoorowa aktywność to nie lada wyzwanie, ale również szansa […]

08 12.2023
Jakie buty wybrać do biegania?

Jakie buty wybrać do biegania?

Wybór odpowiednich butów do biegania jest kluczowy, jeśli trening ma […]

07 09.2023
Buty do biegania męskie na asfalt – 5 cech bez których ani rusz

Buty do biegania męskie na asfalt – 5 cech bez których ani rusz

Buty do biegania męskie na asfalt to bardzo szeroka kategoria […]

31 08.2023
Jakie buty do biegania męskie wybrać, biorąc pod uwagę dystans i nawierzchnię?

Jakie buty do biegania męskie wybrać, biorąc pod uwagę dystans i nawierzchnię?

Buty to podstawowe akcesorium każdego biegacza. Odpowiednio dobrane chronią przed […]

02 08.2023
Asics – buty do biegania. Szosowe i terenowe kolekcje marki – charakterystyki

Asics – buty do biegania. Szosowe i terenowe kolekcje marki – charakterystyki

Ascis – buty do biegania tej marki pokonują najdłuższe dystanse […]

07 07.2023
Jak buty do biegania pomogą Ci uniknąć kontuzji?

Jak buty do biegania pomogą Ci uniknąć kontuzji?

Nie trzeba być profesjonalnym biegaczem ani startować w maratonach, by […]

04 05.2023
Buty Salomon do biegania. Który model wybrać?

Buty Salomon do biegania. Który model wybrać?

Firma Salomon od lat utrzymuje mocną pozycję na rynku obuwniczym. […]

28 04.2023
Jakie muszą być buty do biegania po asfalcie?

Jakie muszą być buty do biegania po asfalcie?

Buty do biegania po mieście muszą chronić Twoje stawy przed […]

26 04.2023
Jak prawidłowo czyścić i dbać o buty do biegania?

Jak prawidłowo czyścić i dbać o buty do biegania?

Z jednej strony utrzymywanie czystego obuwia jest niezbędne, aby jego […]

19 04.2023
Źle dobrane buty do biegania. Jak rozpoznać błąd?

Źle dobrane buty do biegania. Jak rozpoznać błąd?

Wybór butów do biegania powinien być przemyślaną decyzją. By dobrać […]

31 01.2023
Za duże buty – co robić, by dało się w nich biegać?

Za duże buty – co robić, by dało się w nich biegać?

Stało się. Obawiałeś się, że buty do biegania będą za […]

26 01.2023
Nike Wildhorse. Jak sprawdzi się w lesie i w górach?

Nike Wildhorse. Jak sprawdzi się w lesie i w górach?

Większość polskich biegaczy wciąż stawia na treningi na twardej, równej […]

26 01.2023
Nike React Infinity Run. Czy rzeczywiście pomagają w unikaniu kontuzji?

Nike React Infinity Run. Czy rzeczywiście pomagają w unikaniu kontuzji?

Kontuzje są zmorą wszystkich sportowców. Dotyczy to nie tylko profesjonalistów, […]

26 01.2023
Adidas Duramo. Czy warto postawić na ten model w codziennym treningu?

Adidas Duramo. Czy warto postawić na ten model w codziennym treningu?

Na co zwracasz uwagę przy wyborze butów do biegania? Profesjonalni […]

25 01.2023
Nike Air Zoom Alphafly. Jak te buty spisują się na trasie?

Nike Air Zoom Alphafly. Jak te buty spisują się na trasie?

By osiągać najlepsze rezultaty potrzebny jest najlepszy sprzęt. Podstawą są […]

25 01.2023
Nike ZoomX Vaporfly. Kto powinien wybrać najpopularniejsze buty startowe na świecie?

Nike ZoomX Vaporfly. Kto powinien wybrać najpopularniejsze buty startowe na świecie?

Na rynku biegowym co kilka miesięcy pojawiają się nowe propozycje, […]

24 01.2023
Adidas Solar Boost. Jak poradzą sobie z różnymi wyzwaniami biegowymi?

Adidas Solar Boost. Jak poradzą sobie z różnymi wyzwaniami biegowymi?

Przy poszukiwaniu butów do biegania często mamy mocno sprofilowane oczekiwania. […]

19 01.2023
Adidas Runfalcon. Kto powinien sięgnąć po te buty?

Adidas Runfalcon. Kto powinien sięgnąć po te buty?

Buty sportowe Adidasa to już klasyka. Mnóstwo osób używa ich […]

18 01.2023
Nike Downshifter. Do jakich biegów nadają się najlepiej?

Nike Downshifter. Do jakich biegów nadają się najlepiej?

Mimo rozwoju technologii, prostota często bywa w cenie. Nie zawsze […]

07 11.2022
Buty do biegania po górach – jakie powinny być?

Buty do biegania po górach – jakie powinny być?

Buty do biegania w górach muszą być przemyślanym zakupem. Warunki […]

20 10.2022
Adidas Adizero – błyskawice od Adidasa! Boston 11 i Adios Pro 3

Adidas Adizero – błyskawice od Adidasa! Boston 11 i Adios Pro 3

Adidas Adizero to kolekcja, którą Adidas po raz kolejny chce […]

19 09.2022
Zaczynasz przygodę z bieganiem? Buty do biegania dla początkujących

Zaczynasz przygodę z bieganiem? Buty do biegania dla początkujących

Pierwsze buty do biegania mogą sprawić, że pokochamy aktywne formy […]

27 07.2022
Asics Gel Lyte – recenzja butów biegowych od Asics

Asics Gel Lyte – recenzja butów biegowych od Asics

Buty do biegania męskie i damskie muszą być przede wszystkim […]

12 07.2022
Supinacja i pronacja stóp – co to znaczy dla biegacza?

Supinacja i pronacja stóp – co to znaczy dla biegacza?

Jakby wybieranie butów do bieganie nie było wystarczająco trudne… Supinacja […]

01 07.2022
Buty Inov-8 Trailtalon 290 – wady i zalety modelu

Buty Inov-8 Trailtalon 290 – wady i zalety modelu

Inov-8 Trailtalon 290 to jeden z flagowców brytyjskiego giganta obuwniczego. […]

27 06.2022
Jak wybrać buty do biegania, by naprawdę pokochać jogging?

Jak wybrać buty do biegania, by naprawdę pokochać jogging?

Dobre buty do biegania to podstawa i musi się z […]

26 06.2022
Salomon Sense Ride 4 – co cechuje ten model?

Salomon Sense Ride 4 – co cechuje ten model?

Salomon Sense Ride 4 to kolejna odsłona trailowej serii kultowego […]

15 06.2022
Buty do biegania Puma Deviate Nitro – charakterystyka treningowca z płytką

Buty do biegania Puma Deviate Nitro – charakterystyka treningowca z płytką

Buty do biegania, w których będziesz mógł… latać? Puma Deviate […]

10 06.2022
Buty do biegania z palcami czyli Vibram Five Fingers. Czy są naprawdę warte uwagi?

Buty do biegania z palcami czyli Vibram Five Fingers. Czy są naprawdę warte uwagi?

Bieganie łączy ludzi… a dziwne buty do biegania ich dzielą. […]

07 06.2022
Buty Salomon na asfalt? Salomony dla miejskich biegaczy – charakterystyki modeli

Buty Salomon na asfalt? Salomony dla miejskich biegaczy – charakterystyki modeli

Marka Salomon od lat 90 tworzy niezawodne buty do biegania […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się