Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
> Buty do biegania > Jak prawidłowo czyścić i dbać o buty do biegania?

Jak prawidłowo czyścić i dbać o buty do biegania?

Data publikacji 29.04.2019

Przeczytasz w 7 minut 821 wyświetleń

Jak prawidłowo czyścić i dbać o buty do biegania?

Z jednej strony utrzymywanie czystego obuwia jest niezbędne, aby jego żywotność była zadowalająca, z drugiej zaś nieodpowiednie czyszczenie bardzo łatwo może uszkodzić Twoje biegowe buty. Tutaj dowiesz się, jak prawidłowo dbać o buty do biegania, oraz jak je czyścić. Trzymając się tych zaleceń i zasad przebiegniesz w swoich ulubionych butach wiele trudnych kilometrów.

Jak czyścić buty do biegania?

Jak dbać o buty do biegania, aby przebiec w nich wiele kilometrów?

ZACZNIJ OD PRAWIDŁOWEGO DOBORU OBUWIA.

Jeżeli chcesz, aby nowy zakup posłużył Ci jak najdłużej i przebiegł znacznie więcej niż 800, czy 1000 km, to musisz je odpowiednio dobrać do terenu po jakim biegasz, do swojej wagi, oraz typu stopy jaki posiadasz. TUTAJ dowiesz się, jak prawidłowo dobrać dla siebie but biegowy. Jeżeli nie wiesz, czy jesteś nadpronatorem, czy supinatorem, oraz że but powinien być dobrany również do Twojej wagi i Twoich ścieżek biegowych, to koniecznie tam zajrzyj. Bo tylko odpowiedni dla Ciebie but będzie długo i dobrze się sprawował.

ZADBAJ O BUT PRZED I OD RAZU PO TRENINGU.

Niewątpliwie dobrym nawykiem będzie mycie stóp i wkładanie świeżych skarpetek przed bieganiem. W szczególności wtedy, gdy idziesz biegać po południu, czy też wieczorem i Twoje stopy mają już za sobą trudy danego dnia. Dzięki temu Twoje biegowe buty nie będą nasiąkać zapachem potu jeszcze przed biegiem. A stopie zapewnisz miłe warunki w środku. Miej również na uwadze, że wkładając do buta spoconą i brudną stopę zwiększasz ryzyko powstania w nim warunków sprzyjających rozwoju grzyba i bakterii.

Skończyłeś już trening? Od razu po zdjęciu butów, wyczyść je, przeczyść, za nim włożysz je do szafy. Nie przekładaj czyszczenia ich na później. Tym bardziej, że przed kolejnym wybiegiem muszą być już suche i oczyszczone. Pozostawiając je wilgotne i brudne narażasz je na deformację (błoto też waży), rozwoju pleśni i grzyba w środku, oraz powstania trudnego do usunięcia przykrego zapachu.

UŻYWAJ SPECJALNYCH DEZODORANTÓW.

Znasz to: spocone, mokre, długo schnące obuwie po treningu, czy czyszczeniu. A potem nieraz ten nieprzyjemny zapach. Dlatego warto używać specjalnych środków: dezodorantów. Tak więc co jakiś czas pryskaj buty od środka dezodorantami antygrzybicznymi. Ochroni to obuwie przed rozwojem grzyba i pleśni, a Twoja stopa będzie Tobie za to bardzo wdzięczna. Dodatkowo taki areozol nada Twoim butom nowego, lepszego zapachu. Także nie będziesz musiał czuć od niego wciąż stęchłego zapachu potu.

BIEGASZ CODZIENNIE? KUP DRUGĄ PARĘ.

Chcąc, aby Twoje biegowe buty posłużyły, jak najdłużej, nie deformowały się, miały odpowiednią amortyzację i przyczepność, to musisz im dać też wytchnąć. Po każdym treningu daj im 12-24 godzin na regenerację. Przez ten czas ich podeszwa będzie się rozprężać, wracać do swojego wyjściowego stanu, po tym, jak uprzednio była poddawana oddziaływaniom dużych sił. Oczywiście będzie to też odpowiedni czas na to, aby buty wyschły po czyszczeniu i impregnowaniu.

NIE POŻYCZAJ INNYM.

Nawet bliskiej rodzinie. But jest Twój. Dobierany na Twoją stopę i Twoją biomechanikę biegu. Pożyczając buty znajomemu do treningu (aby po testował i sprawdził, czy będą na niego odpowiednie) musisz liczyć się z tym, że potem wsadzając z powrotem do niego stopę poczujesz, że to nie jest już ten sam but. Zmienią się jego właściwości. Będzie się nieco inaczej układał podczas biegu. Jeżeli Twój znajomy testował je dosyć intensywnie i długo, to może się to odbić na systemach amortyzujących. Ponadto dochodzą do tego względy higieniczne. Nawet jeżeli wiesz, że dana osoba nie ma grzybicy, to pozwalasz aby w Twoim bucie pociła się inna stopa i powstawała inna flora bakteryjna.

UŻYWAJ ICH TYLKO DO BIEGANIA.

But biegowy jest stworzony tak, aby jak najlepiej sprawdzał się na danej ścieżce biegowej. By siły, które na niego oddziałują go nie deformowały, a wręcz chroniły biegacza przed ich niekorzystnym wpływem. Gdy zaczniesz w tych samych butach grać w piłkę, czy też używać do wyjścia na miasto, do pracy, jazdy na rowerze to narażasz je na utratę ich tych niezwykłych właściwości. Ponadto zaczniesz je o wiele bardziej eksploatować niż robiłbyś to używając ich tylko i wyłącznie do biegania. Tym samym skracasz znacznie ich żywotność. Podeszwa nie będzie miała odpowiedniego czasu na regenerację. W środku buta szybciej też zaczną panować nieprzyjemne warunki ( bo przecież nie będzie czasu na ich porządne wyczyszczenie i wysuszenie).

UNIKAJ CAŁKOWITEO PRZEMOCZENIA BUTA.

Suszenie butów nieraz trwa dosyć długo. Ten czas wpływa na powstawanie później nieprzyjemnego zapachu. Jest też większe prawdopodobieństwo powstania grzyba, czy pleśni (szczególnie jeżeli schowasz wilgotne buty do szafy, czy inne miejsce bez przewiewu i dostępu powietrza). Natomiast jest jeszcze inny powód, dla którego powinieneś unikać całkowitego przemaczania butów. Regularne całkowite przemaczanie butów doprowadza do rozklejania się warstw buta, oraz jego deformacji. Dlatego też jeżeli nie chcesz, aby Twoje buty:

  • były zdeformowane,
  • rozklejały się
  • cholewka się skurczyła

unikaj prania ich w pralce, długiego moczenia w misce z wodą. Chcesz wiedzieć, jak należy odpowiednio czyścić swoje buty? Przejdź do poniższego akapitu.

Jak czyścić buty do biegania?

Za nim zaczniesz intensywnie czyścić / prać swoje buty, dowiedz się (najlepiej w trakcie kupna), czy producent zaleca ich pranie, czy też radzi, aby ograniczyć się do wilgotnej szmatki i szczoteczki. I nie chodzi tu o pranie w pralce, ale o pranie ręczne w misce z wodą.

Dlaczego nie należy prać obuwia sportowego w pralce?

W pralce łatwo buty mogą ulec zniszczeniu. Chodzi tu w szczególności o środki klejące poszczególne warstwy, o cholewkę, która może się skurczyć, czy też uszkodzić podczas kontaktu z bębnem pralki. Musisz również wiedzieć, że wyciągając zdeformowane buty z pralki uniemożliwiasz sobie pozytywne rozpatrzenie ewentualnej reklamacji.

Jak dbać o buty do biegania?
Buty do biegania to nie trampki. Nie pierz ich w pralce.

Tak więc pralka odpada. Poniżej dowiesz się, jak powinieneś czyścić swoje biegowe obuwie.

PYŁ I KURZ:

Jeżeli trasa była sucha, a Twoje buty są tylko nieco zapylone i zakurzone, to możesz wyczyścić je na sucho. Przede wszystkim pozbądź się piachu z cholewki i podeszwy. Aby to zrobić posłuż się szczoteczką z miękkiego włosia (np. miękka szczoteczką do zębów). Możesz również uderzać but o but aby wytrzepać je z zalegającego kurzu.

Rozwiąż również sznurówki. Ich nierozwiązywanie może spowodować, że będą one coraz gorzej trzymać węzeł (nawet ten robiony od nowa). Jeżeli są mocno zabrudzone wyjmij je i przemyj wodą. Pozwoli to na utrzymywanie na dłużej ich dobrych właściwości.

Wyjmij z nich również wkładki, aby mogły wyschnąć z ewentualnego potu i wywietrzył się z nich nieprzyjemny zapach.

GDY NA ZEWNĄTRZ DESZCZ, ŚNIEG I BŁOTO:

Trasa była mokra i buty są mokre i ubłocone? Niestety czeka Cię nieco dłuższe czyszczenie. Jednakże nie zwlekaj z tym, ponieważ ten brud może trwale zaprzyjaźnić się z cholewką Twojego buta.

Tak jak powyżej: przed takim oczyszczaniem butów należy wyjąć wkładkę oraz sznurówki i przemyć je osobno.

Jeżeli błoto już zdążyło przeschnąć na bucie, to możesz je również usunąć za pomocą wyżej wspomnianej szczoteczki. Gdy to nie wystarcza sięgnij po zwilżoną szmatkę. Możesz użyć też bardzo delikatnego środka np. szarego mydła, a najlepiej płatków mydlanych.

Ośnieżona trasa nieraz oznacza, że na cholewce i podeszwie osadzi się używana na drogach sól. Tym bardziej musisz się jej szybko pozbyć. Zaschnięta sól stworzy zacieki, a ponadto niszczy właściwości buta. Najlepiej więc usuń ją dokładnie ciepłą wodą.

Jeżeli powyższe zabiegi z namoczoną ścierką nie pomagają, lub też od razu widzisz, że zabrudzenia będą trudne do takiego usunięcia, to przemyj najpierw buty pod bieżącą wodą, aby usunąć z nich piach i błoto. Uważaj, aby woda nie była za ciepła – powinna być letnia i przyjemna. Następnie wlej do wnętrza nieco wody i pierz go poprzez delikatne uciskanie cholewki.

Jak suszyć buty do biegania?

Z jednej strony buty należy suszyć z dala od źródeł ciepła, a z drugiej zaś powstaje pytanie, jak je wysuszyć, aby proces trwał na tyle sprawnie, by nie zatęchły.

Najpierw musisz zrozumieć dlaczego nie należy suszyć butów na grzejniku, czy bezpośrednio na słońcu.

Bezpośrednie działanie wysokiej temperatury będzie niszczyło trzymanie kleju poszczególnych warstw, oraz zaszkodzi systemom amortyzującym.

Dlatego też chcąc wysuszyć buty postaw je w przewiewnym miejscu, pionowo, tak, aby woda spływała do pięty. Wkładki i sznurówki susz osobno. Aby przyśpieszyć proces schnięcia od wewnątrz wypchaj but gazetami. Jednakże zrób to tak, by nie deformować naturalnego kształtu cholewki. Zmieniaj gazetę co parę godzin (3-5 godziny). Warto też wsadzić do buta woreczki z ryżem, które również szybko pochłoną wilgoć.

Ostatni krok to impregnacja i konserwacja osuszonego i oczyszczonego obuwia. Potem już tylko pozostaje suche i oczyszczone buty schować do szafy. I tylko takie chowaj :).

Mogą Ci się spodobać:

19 09.2022
Zaczynasz przygodę z bieganiem? Buty do biegania dla początkujących

Zaczynasz przygodę z bieganiem? Buty do biegania dla początkujących

Pierwsze buty do biegania mogą sprawić, że pokochamy aktywne formy […]

27 07.2022
Asics Gel Lyte – recenzja butów biegowych od Asics

Asics Gel Lyte – recenzja butów biegowych od Asics

Buty do biegania męskie i damskie muszą być przede wszystkim […]

12 07.2022
Supinacja i pronacja stóp – co to znaczy dla biegacza?

Supinacja i pronacja stóp – co to znaczy dla biegacza?

Jakby wybieranie butów do bieganie nie było wystarczająco trudne… Supinacja […]

01 07.2022
Buty Inov-8 Trailtalon 290 – wady i zalety modelu

Buty Inov-8 Trailtalon 290 – wady i zalety modelu

Inov-8 Trailtalon 290 to jeden z flagowców brytyjskiego giganta obuwniczego. […]

27 06.2022
Jak wybrać buty do biegania, by naprawdę pokochać jogging?

Jak wybrać buty do biegania, by naprawdę pokochać jogging?

Dobre buty do biegania to podstawa i musi się z […]

26 06.2022
Salomon Sense Ride 4 – co cechuje ten model?

Salomon Sense Ride 4 – co cechuje ten model?

Salomon Sense Ride 4 to kolejna odsłona trailowej serii kultowego […]

15 06.2022
Buty do biegania Puma Deviate Nitro – charakterystyka treningowca z płytką

Buty do biegania Puma Deviate Nitro – charakterystyka treningowca z płytką

Buty do biegania, w których będziesz mógł… latać? Puma Deviate […]

10 06.2022
Buty do biegania z palcami czyli Vibram Five Fingers. Czy są naprawdę warte uwagi?

Buty do biegania z palcami czyli Vibram Five Fingers. Czy są naprawdę warte uwagi?

Bieganie łączy ludzi… a dziwne buty do biegania ich dzielą. […]

07 06.2022
Buty Salomon na asfalt? Salomony dla miejskich biegaczy – charakterystyki modeli

Buty Salomon na asfalt? Salomony dla miejskich biegaczy – charakterystyki modeli

Marka Salomon od lat 90 tworzy niezawodne buty do biegania […]

03 06.2022
Saucony Guide 15 – jak prezentuje się ta propozycja?

Saucony Guide 15 – jak prezentuje się ta propozycja?

Saucony Guide 15 to nowiutka propozycja jednej z flagowej serii […]

01 06.2022
Buty Kalenji Kiprun Long 2 – tanie i dobre, czy tylko tanie?

Buty Kalenji Kiprun Long 2 – tanie i dobre, czy tylko tanie?

Tanie buty do biegania, które nie obcięły ceny kosztem jakości […]

21 05.2022
Używane buty do biegania – tak czy nie?

Używane buty do biegania – tak czy nie?

Dobry sprzęt za niewielkie pieniądze? Kto by się nie skusił! […]

19 05.2022
Jak wybrać odpowiednie buty do biegania?

Jak wybrać odpowiednie buty do biegania?

Wybór odpowiedniej pary butów do biegania może może być trudnym […]

14 05.2022
Nike Air Huarache – buty bez Swoosha. Czy nadają się do biegania?

Nike Air Huarache – buty bez Swoosha. Czy nadają się do biegania?

Nike Huarache to klasyk wśród propozycji tej marki. Zwalają z […]

11 05.2022
Adidas Springblade – funkcjonalne, czy tylko designerskie?

Adidas Springblade – funkcjonalne, czy tylko designerskie?

Adidas Springblade to historia z 2013 roku. Miały być rewolucją […]

03 05.2022
Buty do biegania – oryginał czy podróbka? Dowiedz się jak to rozpoznać!

Buty do biegania – oryginał czy podróbka? Dowiedz się jak to rozpoznać!

Chcesz kupić markowe buty do biegania od słynnego producenta? Nie […]

26 04.2022
Buty do biegania z egzoszkieletem – przyszłość biegania czy tylko ciekawostka?

Buty do biegania z egzoszkieletem – przyszłość biegania czy tylko ciekawostka?

Nowoczesne buty do biegania coraz częściej wyglądają jak wyjęte z […]

21 04.2022
New Balance Fresh Foam Tempo – dla jakich biegaczy będą idealne?

New Balance Fresh Foam Tempo – dla jakich biegaczy będą idealne?

Marki New Balance nie trzeba nikomu przedstawiać! Ich odzież i […]

18 04.2022
Inov-8 Mudclaw 300 – skąd wzięła się ich popularność?

Inov-8 Mudclaw 300 – skąd wzięła się ich popularność?

Inov-8 Mudclaw 300 – o tej propozycji słyszał każdy biegacz […]

15 04.2022
Asics Gel Nimbus – jak prezentuje się najnowszy model? Sprawdzamy Nimbus 24!

Asics Gel Nimbus – jak prezentuje się najnowszy model? Sprawdzamy Nimbus 24!

Asics Gel Nimbus 24 to świeżutka propozycja, która ujrzała światło […]

11 04.2022
Saucony Endorphin – co cechuje buty z tej serii?

Saucony Endorphin – co cechuje buty z tej serii?

Endorfiny – to one dodają nam sił podczas każdego treningu […]

18 03.2022
Buty do biegania. Damskie modele w niskiej cenie dla początkujących biegaczek

Buty do biegania. Damskie modele w niskiej cenie dla początkujących biegaczek

Czy tanie buty do biegania damskie to dobry pomysł? Bieganie […]

11 03.2022
Adidas Duramo – najnowszy model. Czy warto postawić na ten model w codziennym treningu?

Adidas Duramo – najnowszy model. Czy warto postawić na ten model w codziennym treningu?

Na co zwracasz uwagę przy wyborze butów do biegania? Profesjonalni […]

04 03.2022
Adidas Runfalcon – najnowszy model. Kto powinien sięgnąć po te buty?

Adidas Runfalcon – najnowszy model. Kto powinien sięgnąć po te buty?

Buty sportowe Adidasa to już klasyka. Mnóstwo osób używa ich […]

25 02.2022
Adidas Solar Boost – najnowszy model. Jak poradzą sobie z różnymi wyzwaniami biegowymi?

Adidas Solar Boost – najnowszy model. Jak poradzą sobie z różnymi wyzwaniami biegowymi?

Przy poszukiwaniu butów do biegania często mamy mocno sprofilowane oczekiwania. […]

19 02.2022
Adidas Supernova – najnowszy model. Czy zakup tańszych butów do biegania ma sens?

Adidas Supernova – najnowszy model. Czy zakup tańszych butów do biegania ma sens?

Kiedy stawiamy na najdroższe modele butów do biegania, takie jak […]

17 02.2022
Adidas Ultraboost – najnowszy model. Jak spisuje się but zaprojektowany wyłącznie przez kobiety?

Adidas Ultraboost – najnowszy model. Jak spisuje się but zaprojektowany wyłącznie przez kobiety?

Sport przez lata był domeną mężczyzn. Zawody w boksie, rzucie […]

13 02.2022
Wkładki do biegania – czym różnią się od zwykłych?

Wkładki do biegania – czym różnią się od zwykłych?

O butach do biegania mówi się co niemiara nawet na […]

07 02.2022
Adidas Galaxy – najnowszy model. Czy warto postawić na wielofunkcyjne buty do biegania?

Adidas Galaxy – najnowszy model. Czy warto postawić na wielofunkcyjne buty do biegania?

Regularne pojawianie się na biegowych trasach zazwyczaj idzie w parze […]

27 01.2022
Buty do biegania z amortyzacją. Technologie w butach do biegania

Buty do biegania z amortyzacją. Technologie w butach do biegania

Wyścig technologiczny wśród producentów obuwia do biegania trwa od lat. […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się