Blog o bieganiu sBIEGACZA - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczySFERA BIEGACZA
  • Polski
  • English
Facebook sBIEGACZ Instagram sBIEGACZ Szukaj
> Jak prawidłowo czyścić i dbać o buty do biegania?

Jak prawidłowo czyścić i dbać o buty do biegania?

Data aktualizacji 26.04.2023

Przeczytasz w 7 minut

Jak prawidłowo czyścić i dbać o buty do biegania?

Z jednej strony utrzymywanie czystego obuwia jest niezbędne, aby jego żywotność była zadowalająca, z drugiej zaś nieodpowiednie czyszczenie bardzo łatwo może uszkodzić Twoje biegowe buty. Tutaj dowiesz się, jak prawidłowo dbać o buty do biegania, oraz jak je czyścić. Trzymając się tych zaleceń i zasad przebiegniesz w swoich ulubionych butach wiele trudnych kilometrów.

Jak dbać o buty do biegania, aby przebiec w nich wiele kilometrów?

Na żywotność obuwia wpływa wiele czynników, a jednym z decydujących jest właśnie dbanie o nie przy okazji każdego treningu. Biegówki potrafią sporo kosztować, więc roztropna pielęgnacja dobrze zrobi Twojemu portfelowi! Poza tym zadbane, czyste buty to zdrowsze środowisko dla stóp.

ZACZNIJ OD PRAWIDŁOWEGO DOBORU OBUWIA.

Jeżeli chcesz, aby nowy zakup posłużył Ci jak najdłużej i przebiegł znacznie więcej niż 300, czy 500 km, to musisz je odpowiednio dobrać do terenu, po jakim biegasz, do swojej wagi, oraz typu stopy.

Uwzględnij pronację bądź supinację, dostosuj amortyzację do swojej wagi i podłoża. Tylko odpowiedni dla Ciebie but będzie długo i dobrze się sprawował.

ZADBAJ O BUT PRZED I OD RAZU PO TRENINGU.

Niewątpliwie dobrym nawykiem będzie mycie stóp i wkładanie świeżych skarpetek przed bieganiem. W szczególności wtedy, gdy idziesz biegać po południu, czy też wieczorem i Twoje stopy mają już za sobą trudy całego dnia. Dzięki temu Twoje biegowe buty nie będą nasiąkać zapachem potu jeszcze przed biegiem. Stopie zaś zapewnisz higieniczne warunki w środku — wkładając do buta spoconą i brudną stopę zwiększasz ryzyko powstania w nim warunków sprzyjających rozwoju grzyba i bakterii.

Skończyłeś już trening? Od razu po zdjęciu butów wyczyść je, zanim wrócą do szafki. Nie przekładaj czyszczenia ich na później, tym bardziej że przed kolejnym treningiem muszą być już suche i oczyszczone. Pozostawiając je wilgotne i brudne narażasz je na deformację (błoto też waży), rozwoju pleśni i grzyba w środku, oraz powstania trudnego do usunięcia przykrego zapachu.

Jak czyścić buty do biegania?
Ogarnij tę katastrofę zaraz po treningu!

UŻYWAJ SPECJALNYCH DEZODORANTÓW.

Znasz to: spocone, mokre, długo schnące obuwie po treningu czy czyszczeniu. A potem ten nieprzyjemny zapach. Dlatego warto używać specjalnych środków: dezodorantów. Tak więc co jakiś czas pryskaj buty od środka dezodorantami antygrzybicznymi. Ochroni to obuwie przed rozwojem grzyba i pleśni, a Twoja stopa będzie Tobie za to bardzo wdzięczna. Dodatkowo taki areozol nada Twoim butom świeższego zapachu.

BIEGASZ CODZIENNIE? KUP DRUGĄ PARĘ.

Chcąc, aby Twoje biegowe buty posłużyły, jak najdłużej, nie deformowały się, miały odpowiednią amortyzację i przyczepność, to musisz im dać też wytchnąć. Po każdym treningu daj im 12-24 godzin na regenerację. Przez ten czas ich podeszwa będzie się rozprężać, wracać do swojego wyjściowego stanu, po tym, jak uprzednio była poddawana oddziaływaniom dużych sił. Oczywiście będzie to też odpowiedni czas na to, aby buty wyschły po czyszczeniu i impregnowaniu.

NIE POŻYCZAJ INNYM.

Nawet bliskiej rodzinie. But jest Twój. Dobierany na Twoją stopę i Twoją biomechanikę biegu. Pożyczając buty znajomemu do treningu (aby potestował i sprawdził, czy będą na niego odpowiednie) musisz liczyć się z tym, że gdy do ciebie wróci, to już nie będzie ten sam but.

Będzie się nieco inaczej układał podczas biegu. Jeżeli Twój znajomy testował je dosyć intensywnie i długo, to może się to odbić na systemach amortyzujących. Ponadto dochodzą do tego względy higieniczne. Nawet jeżeli wiesz, że dana osoba nie ma grzybicy, to pozwalasz, aby w Twoim bucie pociła się inna stopa… Nieprzyjemna myśl. Swoje jakoś zawsze jest bardziej do zniesienia 😉

UŻYWAJ ICH TYLKO DO BIEGANIA.

But biegowy jest stworzony tak, aby jak najlepiej sprawdzał się na danej ścieżce biegowej. Gdy zaczniesz w tych samych butach grać w piłkę, czy też używać do wyjścia na miasto, do pracy, jazdy na rowerze to narażasz je na utratę ich tych specyficznie biegowych właściwości.

Ponadto, zaczniesz je o wiele bardziej eksploatować niż robiłbyś to używając ich tylko i wyłącznie do biegania. Tym samym skracasz znacznie ich żywotność. Podeszwa nie będzie miała odpowiedniego czasu na regenerację. W środku buta szybciej też zaczną panować nieprzyjemne warunki (bo przecież nie będzie czasu na ich porządne wyczyszczenie i wysuszenie, skoro ciągle są w użyciu).

UNIKAJ CAŁKOWITEGO PRZEMOCZENIA BUTA.

Suszenie butów nieraz trwa dosyć długo. Ten czas wpływa na powstawanie później nieprzyjemnego zapachu. Jest też większe prawdopodobieństwo powstania grzyba (szczególnie jeżeli schowasz wilgotne buty do szafy, czy inne miejsce bez przewiewu i dostępu powietrza). Natomiast jest jeszcze inny powód, dla którego powinieneś unikać całkowitego przemaczania butów. Regularne całkowite przemaczanie butów doprowadza do rozklejania się warstw buta, oraz jego deformacji. Dlatego też jeżeli nie chcesz, aby Twoje buty:

  • były zdeformowane,
  • rozklejały się
  • cholewka się skurczyła

unikaj prania ich w pralce, długiego moczenia w misce z wodą.

Chcesz wiedzieć, jak należy odpowiednio czyścić swoje buty? Przejdź do poniższego akapitu.

Jak czyścić buty do biegania?

Za nim zaczniesz intensywnie czyścić / prać swoje buty, dowiedz się (najlepiej w trakcie kupna), czy producent zaleca ich pranie, czy też radzi, aby ograniczyć się do wilgotnej szmatki i szczoteczki. I nie chodzi tu o pranie w pralce, ale o pranie ręczne w misce z wodą. Zalecenia producenta są kluczowe, bo jeśli je złamiesz, w razie problemów nie ma co liczyć na reklamację.

Dlaczego nie należy prać obuwia sportowego w pralce?

W pralce łatwo buty mogą ulec zniszczeniu. Chodzi tu w szczególności o środki klejące poszczególne warstwy, o cholewkę, która może się skurczyć, czy też uszkodzić podczas kontaktu z bębnem pralki. Musisz również wiedzieć, że wyciągając zdeformowane buty z pralki, uniemożliwiasz sobie pozytywne rozpatrzenie ewentualnej reklamacji.

Jak dbać o buty do biegania?
Buty do biegania to nie trampki. Nie pierz ich w pralce.

Tak więc pralka odpada. Poniżej dowiesz się, jak powinieneś czyścić swoje biegowe obuwie.

PO BIEGANIU W PYLE I KURZU

Jeżeli trasa była sucha, a Twoje buty są tylko nieco zapylone i zakurzone, to możesz wyczyścić je na sucho. Przede wszystkim pozbądź się piachu z cholewki i podeszwy. Aby to zrobić posłuż się szczoteczką z miękkiego włosia (np. miękka szczoteczką do zębów). Możesz również lekko uderzać but o but aby wytrzepać je z zalegającego kurzu.

Rozwiąż sznurówki. Ich nierozwiązywanie może spowodować, że będą one coraz gorzej trzymać węzeł (nawet ten robiony od nowa). Jeżeli są mocno zabrudzone wyjmij je i przemyj wodą. Pozwoli to na utrzymywanie na dłużej ich dobrych właściwości.

Wyjmij z nich również wkładki, aby mogły wyschnąć z ewentualnego potu i wywietrzył się z nich nieprzyjemny zapach.

GDY NA ZEWNĄTRZ DESZCZ, ŚNIEG I BŁOTO:

Trasa była mokra i buty są mokre i ubłocone? Niestety czeka Cię nieco dłuższe czyszczenie. Jednakże nie zwlekaj z tym, ponieważ ten brud może trwale zaprzyjaźnić się z cholewką Twojego buta.

Tak jak powyżej: przed takim oczyszczaniem butów należy wyjąć wkładkę oraz sznurówki i przemyć je osobno.

Jeżeli błoto już zdążyło przeschnąć na bucie, to możesz je również usunąć za pomocą wyżej wspomnianej szczoteczki. Gdy to nie wystarcza, sięgnij po zwilżoną szmatkę. Możesz użyć też bardzo delikatnego środka np. szarego mydła, a najlepiej płatków mydlanych.

Ośnieżona trasa nieraz oznacza, że na cholewce i podeszwie osadzi się używana na drogach sól. Tym bardziej musisz się jej szybko pozbyć. Zaschnięta sól stworzy zacieki, a ponadto niszczy właściwości buta. Najlepiej więc usuń ją dokładnie ciepłą wodą.

Jeżeli powyższe zabiegi z namoczoną ścierką nie pomagają, lub też od razu widzisz, że zabrudzenia będą trudne do takiego usunięcia, to przemyj najpierw buty pod bieżącą wodą, aby usunąć z nich piach i błoto. Woda nie może być gorąca — powinna być przyjemna w dotyku, letnia. Następnie wlej do wnętrza nieco wody i pierz go poprzez delikatne uciskanie cholewki.

Jak suszyć buty do biegania?

Z jednej strony buty należy suszyć z dala od źródeł ciepła, a z drugiej zaś powstaje pytanie, jak je wysuszyć, aby proces trwał na tyle sprawnie, by nie zatęchły.

Najpierw musisz zrozumieć dlaczego nie należy suszyć butów na grzejniku, czy bezpośrednio na słońcu. Bezpośrednie działanie wysokiej temperatury będzie niszczyło trzymanie kleju poszczególnych warstw, oraz zaszkodzi systemom amortyzującym. Dlatego też chcąc wysuszyć buty postaw je w przewiewnym miejscu, pionowo, tak, aby woda spływała do pięty. Wkładki i sznurówki susz osobno.

Aby przyśpieszyć proces schnięcia od wewnątrz, wypchaj but gazetami, chusteczkami bądź papierem toaletowym. Zrób to tak, by nie deformować naturalnego kształtu cholewki. Zmieniaj papier co 3-5 godzin. Warto też wsadzić do buta woreczki z ryżem — ziarna szybko pochłaniają wilgoć.

Potem już tylko pozostaje suche i oczyszczone buty odłożyć na miejsce z dala od słońca. Zamknięta szafka, zacieniony kąt — byle promienie nie atakowały cholewki, bo to mogłoby doprowadzić do blaknięcia kolorów cholewki.


Zadbaj o swoje buty do biegania, a opłaci Ci się to pod każdym względem. Stopy będą wdzięczne za zdrowe środowisko bez bakterii i grzybów. Ograniczysz wydatki na coraz to nowe obuwie i nie będziesz się denerwował szybką utratą estetyki biegówek.

Przed treningiem zatroszcz się o nie, myjąc stopy i zmieniając skarpety. Po treningu niezwłocznie wyczyść i cierpliwie susz z dala od bezpośrednich źródeł ciepła. Nie wrzucaj biegówek do pralki — to może je zniszczyć!

Mogą Ci się spodobać:

11 01.2024
Nike i zimowy bieg – jak wybrać idealne buty do biegania w chłodniejsze dni?

Nike i zimowy bieg – jak wybrać idealne buty do biegania w chłodniejsze dni?

Zimowa outdoorowa aktywność to nie lada wyzwanie, ale również szansa […]

08 12.2023
Jakie buty wybrać do biegania?

Jakie buty wybrać do biegania?

Wybór odpowiednich butów do biegania jest kluczowy, jeśli trening ma […]

07 09.2023
Buty do biegania męskie na asfalt – 5 cech bez których ani rusz

Buty do biegania męskie na asfalt – 5 cech bez których ani rusz

Buty do biegania męskie na asfalt to bardzo szeroka kategoria […]

31 08.2023
Jakie buty do biegania męskie wybrać, biorąc pod uwagę dystans i nawierzchnię?

Jakie buty do biegania męskie wybrać, biorąc pod uwagę dystans i nawierzchnię?

Buty to podstawowe akcesorium każdego biegacza. Odpowiednio dobrane chronią przed […]

02 08.2023
Asics – buty do biegania. Szosowe i terenowe kolekcje marki – charakterystyki

Asics – buty do biegania. Szosowe i terenowe kolekcje marki – charakterystyki

Ascis – buty do biegania tej marki pokonują najdłuższe dystanse […]

07 07.2023
Jak buty do biegania pomogą Ci uniknąć kontuzji?

Jak buty do biegania pomogą Ci uniknąć kontuzji?

Nie trzeba być profesjonalnym biegaczem ani startować w maratonach, by […]

04 05.2023
Buty Salomon do biegania. Który model wybrać?

Buty Salomon do biegania. Który model wybrać?

Firma Salomon od lat utrzymuje mocną pozycję na rynku obuwniczym. […]

28 04.2023
Jakie muszą być buty do biegania po asfalcie?

Jakie muszą być buty do biegania po asfalcie?

Buty do biegania po mieście muszą chronić Twoje stawy przed […]

26 04.2023
Jak prawidłowo czyścić i dbać o buty do biegania?

Jak prawidłowo czyścić i dbać o buty do biegania?

Z jednej strony utrzymywanie czystego obuwia jest niezbędne, aby jego […]

19 04.2023
Źle dobrane buty do biegania. Jak rozpoznać błąd?

Źle dobrane buty do biegania. Jak rozpoznać błąd?

Wybór butów do biegania powinien być przemyślaną decyzją. By dobrać […]

31 01.2023
Za duże buty – co robić, by dało się w nich biegać?

Za duże buty – co robić, by dało się w nich biegać?

Stało się. Obawiałeś się, że buty do biegania będą za […]

26 01.2023
Nike Wildhorse. Jak sprawdzi się w lesie i w górach?

Nike Wildhorse. Jak sprawdzi się w lesie i w górach?

Większość polskich biegaczy wciąż stawia na treningi na twardej, równej […]

26 01.2023
Nike React Infinity Run. Czy rzeczywiście pomagają w unikaniu kontuzji?

Nike React Infinity Run. Czy rzeczywiście pomagają w unikaniu kontuzji?

Kontuzje są zmorą wszystkich sportowców. Dotyczy to nie tylko profesjonalistów, […]

26 01.2023
Adidas Duramo. Czy warto postawić na ten model w codziennym treningu?

Adidas Duramo. Czy warto postawić na ten model w codziennym treningu?

Na co zwracasz uwagę przy wyborze butów do biegania? Profesjonalni […]

25 01.2023
Nike Air Zoom Alphafly. Jak te buty spisują się na trasie?

Nike Air Zoom Alphafly. Jak te buty spisują się na trasie?

By osiągać najlepsze rezultaty potrzebny jest najlepszy sprzęt. Podstawą są […]

25 01.2023
Nike ZoomX Vaporfly. Kto powinien  wybrać najpopularniejsze buty startowe na świecie?

Nike ZoomX Vaporfly. Kto powinien wybrać najpopularniejsze buty startowe na świecie?

Na rynku biegowym co kilka miesięcy pojawiają się nowe propozycje, […]

24 01.2023
Adidas Solar Boost. Jak poradzą sobie z różnymi wyzwaniami biegowymi?

Adidas Solar Boost. Jak poradzą sobie z różnymi wyzwaniami biegowymi?

Przy poszukiwaniu butów do biegania często mamy mocno sprofilowane oczekiwania. […]

19 01.2023
Adidas Runfalcon. Kto powinien sięgnąć po te buty?

Adidas Runfalcon. Kto powinien sięgnąć po te buty?

Buty sportowe Adidasa to już klasyka. Mnóstwo osób używa ich […]

18 01.2023
Nike Downshifter. Do jakich biegów nadają się najlepiej?

Nike Downshifter. Do jakich biegów nadają się najlepiej?

Mimo rozwoju technologii, prostota często bywa w cenie. Nie zawsze […]

07 11.2022
Buty do biegania po górach – jakie powinny być?

Buty do biegania po górach – jakie powinny być?

Buty do biegania w górach muszą być przemyślanym zakupem. Warunki […]

20 10.2022
Adidas Adizero – błyskawice od Adidasa! Boston 11 i Adios Pro 3

Adidas Adizero – błyskawice od Adidasa! Boston 11 i Adios Pro 3

Adidas Adizero to kolekcja, którą Adidas po raz kolejny chce […]

19 09.2022
Zaczynasz przygodę z bieganiem? Buty do biegania dla początkujących

Zaczynasz przygodę z bieganiem? Buty do biegania dla początkujących

Pierwsze buty do biegania mogą sprawić, że pokochamy aktywne formy […]

27 07.2022
Asics Gel Lyte – recenzja butów biegowych od Asics

Asics Gel Lyte – recenzja butów biegowych od Asics

Buty do biegania męskie i damskie muszą być przede wszystkim […]

12 07.2022
Supinacja i pronacja stóp – co to znaczy dla biegacza?

Supinacja i pronacja stóp – co to znaczy dla biegacza?

Jakby wybieranie butów do bieganie nie było wystarczająco trudne… Supinacja […]

01 07.2022
Buty Inov-8 Trailtalon 290 – wady i zalety modelu

Buty Inov-8 Trailtalon 290 – wady i zalety modelu

Inov-8 Trailtalon 290 to jeden z flagowców brytyjskiego giganta obuwniczego. […]

27 06.2022
Jak wybrać buty do biegania, by naprawdę pokochać jogging?

Jak wybrać buty do biegania, by naprawdę pokochać jogging?

Dobre buty do biegania to podstawa i musi się z […]

26 06.2022
Salomon Sense Ride 4 – co cechuje ten model?

Salomon Sense Ride 4 – co cechuje ten model?

Salomon Sense Ride 4 to kolejna odsłona trailowej serii kultowego […]

15 06.2022
Buty do biegania Puma Deviate Nitro – charakterystyka treningowca z płytką

Buty do biegania Puma Deviate Nitro – charakterystyka treningowca z płytką

Buty do biegania, w których będziesz mógł… latać? Puma Deviate […]

10 06.2022
Buty do biegania z palcami czyli Vibram Five Fingers. Czy są naprawdę warte uwagi?

Buty do biegania z palcami czyli Vibram Five Fingers. Czy są naprawdę warte uwagi?

Bieganie łączy ludzi… a dziwne buty do biegania ich dzielą. […]

07 06.2022
Buty Salomon na asfalt? Salomony dla miejskich biegaczy – charakterystyki modeli

Buty Salomon na asfalt? Salomony dla miejskich biegaczy – charakterystyki modeli

Marka Salomon od lat 90 tworzy niezawodne buty do biegania […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się