Blog o bieganiu sBIEGACZA - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczySFERA BIEGACZA
  • Polski
  • English
Facebook sBIEGACZ Instagram sBIEGACZ Szukaj
> Jakie muszą być buty do biegania po asfalcie?

Jakie muszą być buty do biegania po asfalcie?

Data aktualizacji 28.04.2023

Przeczytasz w 6 minut

Jakie muszą być buty do biegania po asfalcie?

Buty do biegania po mieście muszą chronić Twoje stawy przed bólem i kontuzją, a Ciebie samego przed poślizgnięciem. Doskonałe dopasowanie obuwia do specyfiki trasy jest niezbędne również z uwagi na wygodę – w byle jakich butach nie ma szans na udany trening. Które cechy to gwarantują? W tym artykule dowiesz się, jakie buty do biegania po asfalcie wybrać, aby zapewniały Ci najwyższy komfort treningu i bezpieczeństwo.

CZY WIESZ, ŻE…?

Biegając po tak twardych nawierzchniach, które amortyzują upadek stopy na podłoże tylko w niewielkim lub zerowym stopniu, Twoje mięśnie i stawy przyjmują powstałe drgania? To osłabia Twoje mięśnie, a Ty się szybciej męczysz, przez co będziesz Ci trudno doprowadzić zaplanowaną jednostkę treningową do końca. Oczywiście te same drgania oddziałują na Twoje stawy. Tym samym możesz nie tylko nabawić się bólu stawów, co nawet doprowadzić do kontuzji.

Dlatego warto poświęcić trochę czasu, aby dokształcić się w temacie wyboru butów na asfalt. DLa zdrowia, wygody i wyników.

Kiedy wybrać buty do biegania po asfalcie?

Mieszkasz w mieście, masz daleko do ścieżek terenowych i dlatego przeważnie biegasz po chodnikach, asfalcie, udeptanych ścieżkach w parku?

W takim razie wybierz właśnie buty, które mają odpowiedni bieżnik na asfalt.

Jesteś początkującym biegaczem. Wiesz, że na Twojej trasie będzie dominował asfalt, lecz masz również możliwość biegania w terenie i planujesz go często wykorzystywać?

Jeżeli teren, po którym zamierzasz biegać, jest w miarę płaski i ubity, to asfaltówki równie dobrze się na nim sprawdzą. Gdy z czasem zwiększysz ilość wybiegów w teren i zaczniesz się zapuszczać na trudniejsze ścieżki z miękką nawierzchnią, to wtedy warto kupić drugą parę butów do biegów terenowych.

podłoże na  buty do biegania po asfalcie
Kostka też liczy się jako asfalt. Buty asfaltowe to po prostu biegówki dopasowane do twardego podłoża.

Jakie buty do biegania po asfalcie spełnią swoje zadanie?

Zasadniczo dobry, dopasowany do Ciebie but wyczujesz już przy pierwszym jego ubraniu na stopę. Włożyłeś biegówkę pierwszy raz i uwielbiasz to jak się dostosowuje do kształtu stopy i odpowiada Ci jego miękkość? W takim razie z dużym prawdopodobieństwem będzie to właśnie ten jedyny właściwy wybór. Jednakże za nim go kupisz, zwróć uwagę również na poniższe rzeczy:

PODESZWA I AMORTYZACJA:

Podeszwa musi pracować wraz ze stopą. Dlatego ma być giętka i łatwo dać się wyginać. Sztywna podeszwa nie pozwoli na pełen zakres ruchu stopy, więc będzie zwyczajnie niewygodna.

W podeszwie wewnętrznej nie powinno brakować pianki, lub pianki i wkładek żelowych, które mają za zadanie amortyzować drgania wywołane siłą uderzenia nogi o powierzchnię. Początkujący biegacze miejscy wybierają obuwie z najwyższym stopniem amortyzacji, wręcz pontonowate. Takie jest dla nich najwygodniejsze.

Pokrycie zewnętrznej warstwy podeszwy gumą, pozwoli na zwiększenie jej odporności na ścieranie – na asfaltowej nawierzchni podeszwa przechodzi prawdziwe katusze. Gumowe pokrycie wykończone bieżnikiem dostosowanym do śliskiej, twardej nawierzchni, zapewni Ci bezpieczeństwo kroku nawet w deszczowy dzień.

Buty do biegania po asfalcie powinny również zapewniać tzw. zwrot energii, czyli pomagać w wybijaniu się, być sprężyste. Służą do tego pianki i poduszki gazowe umiejscowione w okolicy pięty i śródstopia. Buty zwracające energię pomagają biegaczom długodystansowym

jakie buty do biegania po asfalcie - porady

WYSOKOŚĆ CHOLEWKI:

Cholewka ma trzymać nogę w stałej pozycji. Jednakże, gdy będzie ona zbyt wysoka, źle wyprofilowana i z materiału, po którym stopa będzie się ślizgać, to Twój trening nie będzie komfortowy. Bardzo wysoka cholewka sięgająca ponad kostkę i do kompletu wysokie wiązanie, mogą się również przyczynić do niepożądanego unieruchomienia stopy. To jest pożądane na wycieczkach terenowych, ale nie wtedy, gdy kręcisz kilometry w wysokim tempie.

Optymalna wysokość cholewki kończy się tuż na kostce.

MATERIAŁ CHOLEWKI:

Materiał cholewki ma być wykonany z siateczki, która umożliwi przepływ powietrza. Zapewni również odpływ wody, która wedrze się do środka po w biegnięciu w kałużę. Uważaj jednak: zbyt cienka i super przewiewna siateczka może i nada się doskonale na upały, ale może szybko się w niej zrobić dziura w miejscu palca. Dlatego, buty z najcieńszą cholewką biegacze najczęściej rezerwują na ważne zawody, a na treningach używają nieco grubszych, wytrzymalszych.

Jakie buty do biegania po asfalcie będą wygodne? Cholewka musi elastyczna, tak by dopasowała się do Twojego kształtu stopy.

DOBÓR DO TYPU STOPY – NEUTRALNA, PRONUJĄCA, SUPINUJĄCA

Stopa u każdego zachowuje się trochę inaczej. Sposób, w jaki przetacza się podczas kroków, wpływa na komfort noszenia butów.

  • Jeżeli podczas biegu / chodu dużą część nacisku przyjmuje wewnętrzna strona Twojej stopy, a więc biegasz całą szerokością stopy, to Twoje buty powinny być dodatkowo wzmocnione i nieco wyższe po tej wewnętrznej stronie.
  • Gdy ciężar ciała rozkłada się równomiernie (a więc i prawidłowo), to wybierz buty, które będą tylko amortyzować, bez dodatkowych stabilizatorów po bokach.
  • Twoja stopa wykrzywia się do zewnątrz? Twoje obuwie, a właściwie jego podeszwa powinna być wzmocniona od zewnętrznej strony z bardzo dobrą amortyzacją.

Jak sprawdzić, w którą stronę zakrzywia się moja stopa?

Połóż kartkę papieru na podłodze. Następnie umieść na niej mokrą stopę i zrób odcisk.

pronacja neutralna supinacja stopy

Jeżeli stopa na odcisku wydaje się być szeroka – pięta łączy się z małym palcem, jak i dużym palcem, to znaczy, że jesteś pronatorem czyli stawiasz stopę do wewnątrz. Gdy jednak stopa łączy się poprzez odcisk z małym palcem, ale nie łączy się z dużym, stopa jest wąska, odcisk wydaje się być wygryziony i przypomina półksiężyc, to oznacza, że jesteś supinatorem i kładziesz nacisk na zewnątrz. Wynik pomiędzy wskazuje na stopę neutralną.

UWAGA: jeśli masz stwierdzone wady stóp, miewasz problemy z doborem butów codziennych lub zauważysz mocną supinację/pronację, skonsultuj dobór podeszwy z ortopedą. Może być konieczne zastosowanie specjalnych wkładek.

Jakie buty do biegania po asfalcie w kwestii rozmiaru?

Jeżeli chcesz kupić buty w sklepie stacjonarnym, to przymierzaj różne modele dopiero na wieczór. Wtedy Twoja stopa jest większa, ponieważ ma za sobą cały dzień chodzenia. Właśnie taka stopa będzie rozmiarem zbliżona do stopy, która biega i wraz z treningiem puchnie i się powiększa. Zamawiając w Internecie, przymiarkę urządź sobie późną porą.

Wybierz o pół, a nawet rozmiar większe buty, ponieważ podczas długich biegów Twoje palce muszą mieć więcej miejsca. Puchną, ale również przesuwają się do przodu.

But, który uciska podczas biegu, to nie tylko gwarancja obtarć, czarnych paznokci i krwi na skarpetach. W skrajnym przypadku jeden taki trening w przyciasnych butach może kosztować Cię odciśnięty paznokieć, który potem będzie schodził i odrastał.


Jakie buty do biegania po asfalcie będą dla Ciebie odpowiednie? Zwróć uwagę na każdy element, od wysokości cholewki, po wykończenie podeszwy zewnętrznej. Najważniejsza dla bezpieczeństwa stawów jest amortyzacja, ponieważ twarda nawierzchnia zdecydowanie im nie służy.

Poza amortyzowaniem, buty do biegania po asfalcie muszą być lekkie i giętkie, wykonane z przewiewnych materiałów dopasowujących się do stopy. Takie obuwie będzie współpracowało ze stopą podczas treningu. Pamiętaj także o podeszwie zewnętrznej — bieżnik z przyczepnej, twardej gumy będzie gwarantował pewny krok, a przy tym nieprędko się zużyje.

Mogą Ci się spodobać:

11 01.2024
Nike i zimowy bieg – jak wybrać idealne buty do biegania w chłodniejsze dni?

Nike i zimowy bieg – jak wybrać idealne buty do biegania w chłodniejsze dni?

Zimowa outdoorowa aktywność to nie lada wyzwanie, ale również szansa […]

08 12.2023
Jakie buty wybrać do biegania?

Jakie buty wybrać do biegania?

Wybór odpowiednich butów do biegania jest kluczowy, jeśli trening ma […]

07 09.2023
Buty do biegania męskie na asfalt – 5 cech bez których ani rusz

Buty do biegania męskie na asfalt – 5 cech bez których ani rusz

Buty do biegania męskie na asfalt to bardzo szeroka kategoria […]

31 08.2023
Jakie buty do biegania męskie wybrać, biorąc pod uwagę dystans i nawierzchnię?

Jakie buty do biegania męskie wybrać, biorąc pod uwagę dystans i nawierzchnię?

Buty to podstawowe akcesorium każdego biegacza. Odpowiednio dobrane chronią przed […]

02 08.2023
Asics – buty do biegania. Szosowe i terenowe kolekcje marki – charakterystyki

Asics – buty do biegania. Szosowe i terenowe kolekcje marki – charakterystyki

Ascis – buty do biegania tej marki pokonują najdłuższe dystanse […]

07 07.2023
Jak buty do biegania pomogą Ci uniknąć kontuzji?

Jak buty do biegania pomogą Ci uniknąć kontuzji?

Nie trzeba być profesjonalnym biegaczem ani startować w maratonach, by […]

04 05.2023
Buty Salomon do biegania. Który model wybrać?

Buty Salomon do biegania. Który model wybrać?

Firma Salomon od lat utrzymuje mocną pozycję na rynku obuwniczym. […]

28 04.2023
Jakie muszą być buty do biegania po asfalcie?

Jakie muszą być buty do biegania po asfalcie?

Buty do biegania po mieście muszą chronić Twoje stawy przed […]

26 04.2023
Jak prawidłowo czyścić i dbać o buty do biegania?

Jak prawidłowo czyścić i dbać o buty do biegania?

Z jednej strony utrzymywanie czystego obuwia jest niezbędne, aby jego […]

19 04.2023
Źle dobrane buty do biegania. Jak rozpoznać błąd?

Źle dobrane buty do biegania. Jak rozpoznać błąd?

Wybór butów do biegania powinien być przemyślaną decyzją. By dobrać […]

31 01.2023
Za duże buty – co robić, by dało się w nich biegać?

Za duże buty – co robić, by dało się w nich biegać?

Stało się. Obawiałeś się, że buty do biegania będą za […]

26 01.2023
Nike Wildhorse. Jak sprawdzi się w lesie i w górach?

Nike Wildhorse. Jak sprawdzi się w lesie i w górach?

Większość polskich biegaczy wciąż stawia na treningi na twardej, równej […]

26 01.2023
Nike React Infinity Run. Czy rzeczywiście pomagają w unikaniu kontuzji?

Nike React Infinity Run. Czy rzeczywiście pomagają w unikaniu kontuzji?

Kontuzje są zmorą wszystkich sportowców. Dotyczy to nie tylko profesjonalistów, […]

26 01.2023
Adidas Duramo. Czy warto postawić na ten model w codziennym treningu?

Adidas Duramo. Czy warto postawić na ten model w codziennym treningu?

Na co zwracasz uwagę przy wyborze butów do biegania? Profesjonalni […]

25 01.2023
Nike Air Zoom Alphafly. Jak te buty spisują się na trasie?

Nike Air Zoom Alphafly. Jak te buty spisują się na trasie?

By osiągać najlepsze rezultaty potrzebny jest najlepszy sprzęt. Podstawą są […]

25 01.2023
Nike ZoomX Vaporfly. Kto powinien  wybrać najpopularniejsze buty startowe na świecie?

Nike ZoomX Vaporfly. Kto powinien wybrać najpopularniejsze buty startowe na świecie?

Na rynku biegowym co kilka miesięcy pojawiają się nowe propozycje, […]

24 01.2023
Adidas Solar Boost. Jak poradzą sobie z różnymi wyzwaniami biegowymi?

Adidas Solar Boost. Jak poradzą sobie z różnymi wyzwaniami biegowymi?

Przy poszukiwaniu butów do biegania często mamy mocno sprofilowane oczekiwania. […]

19 01.2023
Adidas Runfalcon. Kto powinien sięgnąć po te buty?

Adidas Runfalcon. Kto powinien sięgnąć po te buty?

Buty sportowe Adidasa to już klasyka. Mnóstwo osób używa ich […]

18 01.2023
Nike Downshifter. Do jakich biegów nadają się najlepiej?

Nike Downshifter. Do jakich biegów nadają się najlepiej?

Mimo rozwoju technologii, prostota często bywa w cenie. Nie zawsze […]

07 11.2022
Buty do biegania po górach – jakie powinny być?

Buty do biegania po górach – jakie powinny być?

Buty do biegania w górach muszą być przemyślanym zakupem. Warunki […]

20 10.2022
Adidas Adizero – błyskawice od Adidasa! Boston 11 i Adios Pro 3

Adidas Adizero – błyskawice od Adidasa! Boston 11 i Adios Pro 3

Adidas Adizero to kolekcja, którą Adidas po raz kolejny chce […]

19 09.2022
Zaczynasz przygodę z bieganiem? Buty do biegania dla początkujących

Zaczynasz przygodę z bieganiem? Buty do biegania dla początkujących

Pierwsze buty do biegania mogą sprawić, że pokochamy aktywne formy […]

27 07.2022
Asics Gel Lyte – recenzja butów biegowych od Asics

Asics Gel Lyte – recenzja butów biegowych od Asics

Buty do biegania męskie i damskie muszą być przede wszystkim […]

12 07.2022
Supinacja i pronacja stóp – co to znaczy dla biegacza?

Supinacja i pronacja stóp – co to znaczy dla biegacza?

Jakby wybieranie butów do bieganie nie było wystarczająco trudne… Supinacja […]

01 07.2022
Buty Inov-8 Trailtalon 290 – wady i zalety modelu

Buty Inov-8 Trailtalon 290 – wady i zalety modelu

Inov-8 Trailtalon 290 to jeden z flagowców brytyjskiego giganta obuwniczego. […]

27 06.2022
Jak wybrać buty do biegania, by naprawdę pokochać jogging?

Jak wybrać buty do biegania, by naprawdę pokochać jogging?

Dobre buty do biegania to podstawa i musi się z […]

26 06.2022
Salomon Sense Ride 4 – co cechuje ten model?

Salomon Sense Ride 4 – co cechuje ten model?

Salomon Sense Ride 4 to kolejna odsłona trailowej serii kultowego […]

15 06.2022
Buty do biegania Puma Deviate Nitro – charakterystyka treningowca z płytką

Buty do biegania Puma Deviate Nitro – charakterystyka treningowca z płytką

Buty do biegania, w których będziesz mógł… latać? Puma Deviate […]

10 06.2022
Buty do biegania z palcami czyli Vibram Five Fingers. Czy są naprawdę warte uwagi?

Buty do biegania z palcami czyli Vibram Five Fingers. Czy są naprawdę warte uwagi?

Bieganie łączy ludzi… a dziwne buty do biegania ich dzielą. […]

07 06.2022
Buty Salomon na asfalt? Salomony dla miejskich biegaczy – charakterystyki modeli

Buty Salomon na asfalt? Salomony dla miejskich biegaczy – charakterystyki modeli

Marka Salomon od lat 90 tworzy niezawodne buty do biegania […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się