Pierwsze buty do biegania mogą sprawić, że pokochamy aktywne formy […]
Data aktualizacji 28.04.2023
Przeczytasz w 6 minut
Buty do biegania po mieście muszą chronić Twoje stawy przed bólem i kontuzją, a Ciebie samego przed poślizgnięciem. Doskonałe dopasowanie obuwia do specyfiki trasy jest niezbędne również z uwagi na wygodę – w byle jakich butach nie ma szans na udany trening. Które cechy to gwarantują? W tym artykule dowiesz się, jakie buty do biegania po asfalcie wybrać, aby zapewniały Ci najwyższy komfort treningu i bezpieczeństwo.
CZY WIESZ, ŻE…?
Biegając po tak twardych nawierzchniach, które amortyzują upadek stopy na podłoże tylko w niewielkim lub zerowym stopniu, Twoje mięśnie i stawy przyjmują powstałe drgania? To osłabia Twoje mięśnie, a Ty się szybciej męczysz, przez co będziesz Ci trudno doprowadzić zaplanowaną jednostkę treningową do końca. Oczywiście te same drgania oddziałują na Twoje stawy. Tym samym możesz nie tylko nabawić się bólu stawów, co nawet doprowadzić do kontuzji.
Dlatego warto poświęcić trochę czasu, aby dokształcić się w temacie wyboru butów na asfalt. DLa zdrowia, wygody i wyników.
Mieszkasz w mieście, masz daleko do ścieżek terenowych i dlatego przeważnie biegasz po chodnikach, asfalcie, udeptanych ścieżkach w parku?
W takim razie wybierz właśnie buty, które mają odpowiedni bieżnik na asfalt.
Jesteś początkującym biegaczem. Wiesz, że na Twojej trasie będzie dominował asfalt, lecz masz również możliwość biegania w terenie i planujesz go często wykorzystywać?
Jeżeli teren, po którym zamierzasz biegać, jest w miarę płaski i ubity, to asfaltówki równie dobrze się na nim sprawdzą. Gdy z czasem zwiększysz ilość wybiegów w teren i zaczniesz się zapuszczać na trudniejsze ścieżki z miękką nawierzchnią, to wtedy warto kupić drugą parę butów do biegów terenowych.
Zasadniczo dobry, dopasowany do Ciebie but wyczujesz już przy pierwszym jego ubraniu na stopę. Włożyłeś biegówkę pierwszy raz i uwielbiasz to jak się dostosowuje do kształtu stopy i odpowiada Ci jego miękkość? W takim razie z dużym prawdopodobieństwem będzie to właśnie ten jedyny właściwy wybór. Jednakże za nim go kupisz, zwróć uwagę również na poniższe rzeczy:
Podeszwa musi pracować wraz ze stopą. Dlatego ma być giętka i łatwo dać się wyginać. Sztywna podeszwa nie pozwoli na pełen zakres ruchu stopy, więc będzie zwyczajnie niewygodna.
W podeszwie wewnętrznej nie powinno brakować pianki, lub pianki i wkładek żelowych, które mają za zadanie amortyzować drgania wywołane siłą uderzenia nogi o powierzchnię. Początkujący biegacze miejscy wybierają obuwie z najwyższym stopniem amortyzacji, wręcz pontonowate. Takie jest dla nich najwygodniejsze.
Pokrycie zewnętrznej warstwy podeszwy gumą, pozwoli na zwiększenie jej odporności na ścieranie – na asfaltowej nawierzchni podeszwa przechodzi prawdziwe katusze. Gumowe pokrycie wykończone bieżnikiem dostosowanym do śliskiej, twardej nawierzchni, zapewni Ci bezpieczeństwo kroku nawet w deszczowy dzień.
Buty do biegania po asfalcie powinny również zapewniać tzw. zwrot energii, czyli pomagać w wybijaniu się, być sprężyste. Służą do tego pianki i poduszki gazowe umiejscowione w okolicy pięty i śródstopia. Buty zwracające energię pomagają biegaczom długodystansowym
Cholewka ma trzymać nogę w stałej pozycji. Jednakże, gdy będzie ona zbyt wysoka, źle wyprofilowana i z materiału, po którym stopa będzie się ślizgać, to Twój trening nie będzie komfortowy. Bardzo wysoka cholewka sięgająca ponad kostkę i do kompletu wysokie wiązanie, mogą się również przyczynić do niepożądanego unieruchomienia stopy. To jest pożądane na wycieczkach terenowych, ale nie wtedy, gdy kręcisz kilometry w wysokim tempie.
Optymalna wysokość cholewki kończy się tuż na kostce.
Materiał cholewki ma być wykonany z siateczki, która umożliwi przepływ powietrza. Zapewni również odpływ wody, która wedrze się do środka po w biegnięciu w kałużę. Uważaj jednak: zbyt cienka i super przewiewna siateczka może i nada się doskonale na upały, ale może szybko się w niej zrobić dziura w miejscu palca. Dlatego, buty z najcieńszą cholewką biegacze najczęściej rezerwują na ważne zawody, a na treningach używają nieco grubszych, wytrzymalszych.
Jakie buty do biegania po asfalcie będą wygodne? Cholewka musi elastyczna, tak by dopasowała się do Twojego kształtu stopy.
Stopa u każdego zachowuje się trochę inaczej. Sposób, w jaki przetacza się podczas kroków, wpływa na komfort noszenia butów.
Jak sprawdzić, w którą stronę zakrzywia się moja stopa?
Połóż kartkę papieru na podłodze. Następnie umieść na niej mokrą stopę i zrób odcisk.
Jeżeli stopa na odcisku wydaje się być szeroka – pięta łączy się z małym palcem, jak i dużym palcem, to znaczy, że jesteś pronatorem czyli stawiasz stopę do wewnątrz. Gdy jednak stopa łączy się poprzez odcisk z małym palcem, ale nie łączy się z dużym, stopa jest wąska, odcisk wydaje się być wygryziony i przypomina półksiężyc, to oznacza, że jesteś supinatorem i kładziesz nacisk na zewnątrz. Wynik pomiędzy wskazuje na stopę neutralną.
UWAGA: jeśli masz stwierdzone wady stóp, miewasz problemy z doborem butów codziennych lub zauważysz mocną supinację/pronację, skonsultuj dobór podeszwy z ortopedą. Może być konieczne zastosowanie specjalnych wkładek.
Jeżeli chcesz kupić buty w sklepie stacjonarnym, to przymierzaj różne modele dopiero na wieczór. Wtedy Twoja stopa jest większa, ponieważ ma za sobą cały dzień chodzenia. Właśnie taka stopa będzie rozmiarem zbliżona do stopy, która biega i wraz z treningiem puchnie i się powiększa. Zamawiając w Internecie, przymiarkę urządź sobie późną porą.
Wybierz o pół, a nawet rozmiar większe buty, ponieważ podczas długich biegów Twoje palce muszą mieć więcej miejsca. Puchną, ale również przesuwają się do przodu.
But, który uciska podczas biegu, to nie tylko gwarancja obtarć, czarnych paznokci i krwi na skarpetach. W skrajnym przypadku jeden taki trening w przyciasnych butach może kosztować Cię odciśnięty paznokieć, który potem będzie schodził i odrastał.
Jakie buty do biegania po asfalcie będą dla Ciebie odpowiednie? Zwróć uwagę na każdy element, od wysokości cholewki, po wykończenie podeszwy zewnętrznej. Najważniejsza dla bezpieczeństwa stawów jest amortyzacja, ponieważ twarda nawierzchnia zdecydowanie im nie służy.
Poza amortyzowaniem, buty do biegania po asfalcie muszą być lekkie i giętkie, wykonane z przewiewnych materiałów dopasowujących się do stopy. Takie obuwie będzie współpracowało ze stopą podczas treningu. Pamiętaj także o podeszwie zewnętrznej — bieżnik z przyczepnej, twardej gumy będzie gwarantował pewny krok, a przy tym nieprędko się zużyje.
Mogą Ci się spodobać:
Pierwsze buty do biegania mogą sprawić, że pokochamy aktywne formy […]
Zimowa outdoorowa aktywność to nie lada wyzwanie, ale również szansa […]
Wybór odpowiednich butów do biegania jest kluczowy, jeśli trening ma […]
Buty do biegania męskie na asfalt to bardzo szeroka kategoria […]
Buty to podstawowe akcesorium każdego biegacza. Odpowiednio dobrane chronią przed […]
Ascis – buty do biegania tej marki pokonują najdłuższe dystanse […]
Nie trzeba być profesjonalnym biegaczem ani startować w maratonach, by […]
Firma Salomon od lat utrzymuje mocną pozycję na rynku obuwniczym. […]
Buty do biegania po mieście muszą chronić Twoje stawy przed […]
Z jednej strony utrzymywanie czystego obuwia jest niezbędne, aby jego […]
Wybór butów do biegania powinien być przemyślaną decyzją. By dobrać […]
Stało się. Obawiałeś się, że buty do biegania będą za […]
Większość polskich biegaczy wciąż stawia na treningi na twardej, równej […]
Kontuzje są zmorą wszystkich sportowców. Dotyczy to nie tylko profesjonalistów, […]
Na co zwracasz uwagę przy wyborze butów do biegania? Profesjonalni […]
By osiągać najlepsze rezultaty potrzebny jest najlepszy sprzęt. Podstawą są […]
Na rynku biegowym co kilka miesięcy pojawiają się nowe propozycje, […]
Przy poszukiwaniu butów do biegania często mamy mocno sprofilowane oczekiwania. […]
Buty sportowe Adidasa to już klasyka. Mnóstwo osób używa ich […]
Mimo rozwoju technologii, prostota często bywa w cenie. Nie zawsze […]
Buty do biegania w górach muszą być przemyślanym zakupem. Warunki […]
Adidas Adizero to kolekcja, którą Adidas po raz kolejny chce […]
Buty do biegania męskie i damskie muszą być przede wszystkim […]
Jakby wybieranie butów do bieganie nie było wystarczająco trudne… Supinacja […]
Inov-8 Trailtalon 290 to jeden z flagowców brytyjskiego giganta obuwniczego. […]
Dobre buty do biegania to podstawa i musi się z […]
Salomon Sense Ride 4 to kolejna odsłona trailowej serii kultowego […]
Buty do biegania, w których będziesz mógł… latać? Puma Deviate […]
Bieganie łączy ludzi… a dziwne buty do biegania ich dzielą. […]
Marka Salomon od lat 90 tworzy niezawodne buty do biegania […]