Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
> Buty do biegania > Nike ZoomX Vaporfly – najnowszy model. Kto powinien wybrać najpopularniejsze buty startowe na świecie?

Nike ZoomX Vaporfly – najnowszy model. Kto powinien wybrać najpopularniejsze buty startowe na świecie?

Data publikacji 09.01.2022

Przeczytasz w 9 minut 613 wyświetleń

Nike ZoomX Vaporfly – najnowszy model. Kto powinien  wybrać najpopularniejsze buty startowe na świecie?

Na rynku biegowym co kilka miesięcy pojawiają się nowe propozycje, które kuszą amatorów i profesjonalistów kolejnymi nowościami. Czasami zdarzają się jednak również modele, które wyprzedzają swoją epokę. I to one odnoszą największy sukces.

Tak było z butami Nike ZoomX Vaporfly. Ich pierwsza wersja stała się najpopularniejszym butem startowym na świecie. Zapewne pomogła w tym kampania promocyjna Nike, która reklamowała ten model jako stworzony do bicia rekordów. Zwłaszcza w maratonie, gdzie biegał w nim najwybitniejszy zawodnik ostatnich lat – Eliud Kipchoge.

Co jeszcze kryje się za tak dużą popularnością butów Vaporfly? Czy ich najnowsza wersja, Nike ZoomX Vaporfly Nex% 2, wytrzymuje starcie z konkurencją? Przyjrzeliśmy się plusom i minusom tego modelu.

Nike ZoomX Vaporfly – najnowszy model. Z czego są wykonane buty Nike ZoomX Vaporfly Next% 2?

Najnowszy model Vaporfly zachował charakterystyczny wygląd poprzednich wersji. Wyróżnia się zarówno jego profil, jak i obrys cholewki. Na tę pierwszą cechę wpływa podeszwa, której spód przypomina falę.

Sama cholewka jest natomiast wyraźnie rozszerzona z przodu, ale wąska w śródstopiu i pięcie. Nosek buta jest nieco zadarty.

Cholewka została wykonana z materiału VaporWeave. To specjalne tworzywo, zaprojektowane specjalnie dla butów Vaporfly. Nie przypomina jednak standardowej tkaniny. Bliżej mu raczej do czegoś na kształt technicznej folii.

VaporWeave tworzy jednak strukturę znaną z innych butów startowych i treningowych, czyli siateczkę. W tym przypadku składa się z niej niemal cała cholewka. Jest lekka, a zarazem przewiewna.

Ważnym elementem w konstrukcji cholewki jest również asymetryczny system sznurowania z lekkimi paskami bocznymi. Producent w wersji Next% 2 zdecydował się też na wzmocnienie przodostopia w miejscach, w których najszybciej zużywa.

Wnętrze buta i podeszwa

W środku but wygodnie otacza stopę. Charakteryzuje się krótkim językiem z lekką wkładką. W pięcie znajduje się minimalna poduszka dla lepszego dopasowania i stabilizacji. Wkładka we wnętrzu buta jest wykonana z pianki. To dodatkowo wspomaga amortyzację.

Pod tym względem zdecydowanie najważniejsza jest jednak podeszwa środkowa. W niej znajduje się spora warstwa pianki ZoomX i wtopiona w nią pełnowymiarowa karbonowa płytka.

Spód butów to bieżnik z charakterystycznymi, prowadzącymi wzdłuż podeszwy rowkami. Jest jednak obecny głównie pod przednią częścią buta. Guma, z której zbudowano podeszwę zewnętrzną, jest wytrzymała i lekka.

Tył podeszwy kończy się charakterystyczną, ostrą wypustką w kształcie dzióbka. W tej części butów mają one wysokość 40 mm. To maksymalna wartość dopuszczalna przez federację World Athletics. Z kolei przednia część podeszwy skierowana jest ku górze. 

Design butów Nike ZoomX Vaporfly Next 2

buty nike zoomx vaporfly
Buty Nike ZoomX Vaporfly Next% 2, wersja turkusowa, źródło: Strona producenta Nike

Vaporfly to sztandarowy model Nike, dlatego jest dostępny w bardzo szerokim wachlarzu kolorów. Podstawowa kolorystyka to jednak układ znany również z innych modeli Nike. Opiera się na odcieniach turkusowego i niebieskiego. Większość cholewki jest utrzymana w barwie Aurora Green, z przodu pojawia się zaś Chlorine Blue.

Nieco ciemniejsza niż zwykle jest podeszwa zewnętrzna. Jej boki są utrzymane w ciemnej bieli, a dokładnie odcieniu Pale Ivory. Bieżnik w przedniej części buta jest klasycznie czarny, z tyłu biały.

nike zoomx vaporfly next%
Buty Nike ZoomX Vaporfly Next% 2, wersja Volt, źródło: Strona producenta Nike

Tym, którzy lubią się wyróżniać, do gustu przypadną buty Vaporfly Next% 2 z jaskrawą cholewką Barely Volt. Najbardziej jaskrawe elementy umieszczono z boku podeszwy zewnętrznej. Z przodu buta uzupełnieniem jest kolor Hyper Orange, widoczny także na wzorach na wkładce butów. Do tego dochodzi biel i czerń, która “wycieka” nawet na cholewkę.

buty nike vaporfly Next czarne ze złotym logo
Buty Nike ZoomX Vaporfly Next% 2, wersja czarna, źródło: Strona producenta Nike

Vaporfly ma także bardziej klasyczną wersję, opartą na tradycyjnej czerni. Tyle że w tym wypadku wyraźnie przebija z niej kolor złoty, w metalicznym odcieniu. Siateczka wypełniająca logotypy Nike jest też częściowo biała. Układ kolorów na podeszwie to czerń z przodu i biel z tyłu, do tego złote logo firmy.

złote buty nike zoomx vaporfly 2
Buty Nike ZoomX Vaporfly Next% 2, wersja Dark Sulfur, źródło: Strona producenta Nike

Do ciemnozłotej barwy zbliżona jest cholewka kolejnego wariantu Vaporfly 2. Dokładnie jest to kolor Dark Sulfur, czyli ciemna siarka. Przód cholewki przechodzi natomiast w intensywną zieleń Stadium Green.

W tym wariancie bieżnik nie jest czarny. To kolor czerwony w odcieniu Light Sienna. Tył podeszwy zewnętrznej jest biały.

nike vaporfly next 2 wersja olimpijska
Buty Nike ZoomX Vaporfly Next% 2, wersja olimpijska, źródło: Strona producenta Nike

Wyjątkową kolorystykę Nike przygotowało na igrzyska olimpijskie w Tokio. Vaporfly w odsłonie Rawdacious nadal są dostępne. Cholewka butów jest biała, ale wybija się zniej kolor różowy, a także czerwony pasek na bokach podeszwy. Całość uzupełnia czarny bieżnik pod przodostopiem.

Męskie buty Nike ZoomX Vaporfly Next% 2 można kupić w rozmiarach 35,5-49,5.

Nike ZoomX Vaporfly Next damskie – kolorystyka

Aż pięć z sześciu wersji kolorystycznych butów Nike Vaporfly dla pań pokrywa się z propozycjami dla panów. Tak jest m.in. z butami w wersji Rawdacious. Nieco inaczej wygląda jednak kolorystyka oparta na kolorze Volt.

W tym przypadku miejsce intensywnego koloru pomarańczowego zajmuje bowiem dynamiczny odcień turkusowego. Innych zmian kolorystycznych nie ma.

białe buty nike zoomx vaporfly next 2
Buty Nike ZoomX Vaporfly Next% 2, wersja biała, źródło: Strona producenta Nike

Damskie buty są więc dostępne m.in. w dwóch wersjach butów z białą cholewką, o których nie wspomnieliśmy jeszcze przy charakterystyce męskich modeli. W pierwszym wariancie biel jest nieco wymieszana ze srebrnym metalikiem. W drugim w przedniej części buta pojawia się pas w barwie Aurora Green, który otacza przodostopie.

Zarówno biegacze, jak i biegaczki mogą także stworzyć własny projekt. W modelu Vaporfly Nike udostępnia tę opcję. To szansa dla tych, którzy chcą stworzyć spersonalizowane buty do biegania.

Nike ZoomX Vaporfly Next% 2 dla pań można kupić w rozmiarach 35,5-44,5.

Jak buty Nike ZoomX Vaporfly pomagają w trakcie biegu?

Vaporfly wyprzedziły swoją epokę dzięki połączeniu dwóch atutów, które przedtem wydawały się biegunowo od siebie odległe. Pierwszy to dynamika, bezpośrednio związana ze sprężystością i lekkością. Druga to dobry poziom amortyzacji, który zapewnia duży komfort na trasie.

Sekret tego sukcesu kryje się przede wszystkim w konstrukcji podeszwy. Pianka ZoomX jest niezwykle lekka i dobrze oddaje energię odbicia. Sama nie zdołałaby jednak tak zrewolucjonizować rynku. Takim echem odbiło się jednak jej połączenie z płytką Carbon Fibre Plate.

To ta druga jeszcze zwiększa dynamikę buta. Oddaje energię niczym sprężyna, wręcz wymusza na użytkowniku szybsze tempo biegu. Uzyskana w ten sposób dynamika jest faktycznie wyjątkowa. A oba elementy, płytka i pianka, tworzą idealną harmonię.

Cała podeszwa jest zresztą podporządkowana karbonowej płytce i wyprofilowana zgodnie z jej kształtem. Taka konstrukcja wspomaga przetaczanie stopy. Biegacz ma wręcz uczucie przechylania jej do przodu przy każdym oderwaniu palców od ziemi. Vaporfly wyraźnie wspomagają odbicie ze śródstopia, zachęcają i wymuszają szybki bieg.

Niska waga, dobra amortyzacja

Na podeszwie zewnętrznej znajdują się też specjalne nacięcia, które zwiększają przyczepność i elastyczność spodów butów. Guma na podeszwie dobrze trzyma się asfaltowych tras właściwie w każdych warunkach pogodowych. Vaporfly Next% 2 nie jest obuwiem przeznaczonym na zimę, ale utrzymają przyczepność w czasie deszczu czy też na zakrętach.

Niezwykle ważna jest jednak amortyzacja. Jak na but startowy, Vaporfly ma jej zaskakująco dużo. Przypomnijmy tu o 40 mm pod piętą. Drop wynosi 8 mm, więc i z przodu jest jej dużo. Obuwie, choć startowe, pozostaje komfortowe. W tej kategorii sprzętu można uznać je za naprawdę miękkie. Amortyzację wspomaga jeszcze piankowa wkładka.

Jednocześnie buty są bardzo lekkie. Podeszwa nie waży dużo, a cholewka z przewiewnej siateczki także jest maksymalnie odchudzona. Vaporfly Next% 2 ważą zaledwie 200 gramów. To najlżejszy z modeli startowych Nike.

W tym modelu stopy nie powinny się zbytnio pocić nawet w czasie maratonu. Z przodu będą mieć trochę miejsca na palce, wąskie śródstopie utrzyma ją jednak na miejscu. Asymetrycznie ustawione wiązania sprawiają, że łuk stopy nie wymaga dodatkowego wsparcia, a jednocześnie zapobiegają naprężeniom. 

Mimo wszystko w tych butach nie znajdziemy zbyt dużej stabilizacji pięty. Przy właściwym użytkowaniu, czyli bieganiu “ze śródstopia”, nie jest to jednak potrzebne. Cały but jest lekki i zwiewny.

Technologie w butach Vaporfly

W butach Nike ZoomX Vaporfly znajdziemy pięć najważniejszych technologii. Pierwsza to cholewka VaporWeave z siateczki cieńszej niż wszystkie inne cholewki butów biegowych Nike – mogą się równać właściwie tylko z butami Nike Air Zoom Alphafly.

Drugie rozwiązanie to wiązania Asymmetrical Lacing. Dzięki niemu można lepiej dopasować but do naturalnej budowy stopy. Zmniejsza też tarcia wewnątrz cholewki.

W oczy rzuca się też technologia Beveled Heel. To ścięta pięta zewnętrznej podeszwy buta, która dobrze pasuje do kształtu kości piętowej. Do tego dochodzą dwa wspomniane już rozwiązania w podeszwie środkowej – pianka ZoomX oraz płytka Carbon Fibre Plate. Pianka wywodzi się przemysłu kosmicznego, płytka jest wykonana z włókna węglowego.

nike zoomx vaporfly męskie w akcji
Buty Nike ZoomX Vaporfly Next% 2, wersja turkusowa, źródło: Strona producenta Nike

Wady butów Nike Vaporfly Next%

Nike Vaporfly Next to but, który ma błyszczeć w świetle fleszy. Nie będzie jednak czynić tego zbyt długo. Minusem modelu jest bowiem niewielka wytrzymałość.

Z jednej strony chodzi o lekką, ale delikatną cholewkę. Z drugiej o podeszwę. Po 200-300 kilometrach znacznie spadają jej właściwości, przestaje zapewniać przyjemną amortyzację. Nie będzie to więc dobre rozwiązanie dla tych, którzy liczą, że długo będą śrubować w butach Vaporfly własne rekordy.

Do wad tego modelu można zaliczyć również to, że wielu biegaczy sobie w nich po prostu nie poradzi. Potrzeba do nich odpowiedniej techniki biegowej. Amatorskim biegaczom przyniosą więcej szkody niż pożytku.

To również obuwie, które nie nadaje się do biegania “z pięty”. A przecież tak porusza się większość ludzi. Przy wolnym tempie i lądowaniu na pięcie będą więc niestabilne.

Z tym wiąże się kolejny minus – niewiele bieżnika i gumy pod podeszwą. Przy właściwym użytkowaniu nie potrzeba tam ich więcej, but rzadko dotyka w tym miejscu podłoża. 

Z pewnością problemem jest również bardzo wysoka cena. Biegacze wskazują także na kłopoty z krótkim językiem, co czasami zmniejsza komfort startu.

U kogo buty Nike ZoomX Vaporfly Next sprawdzą się najlepiej?

Nike ZoomX Vaporfly Next% to buty startowe, przeznaczone właściwie wyłącznie do biegania w zawodach ulicznych. Najlepiej czują się w nich biegacze o stopie neutralnej. Są dedykowane nawierzchni asfaltowej, poradzą sobie na betonie.

To model na wiosnę oraz lato, jest bowiem bardzo lekki i przewiewny. Można w nim z powodzeniem startować zarówno na suchym, jak i na mokrym podłożu.

To obuwie zaprojektowane do bicia rekordów. Dlatego powinni po nie sięgać jedynie biegacze bardzo szybcy, o zaawansowanej technice. To oni będą w stanie wycisnąć z nich maksymalną prędkość.

Buty Vaporfly najlepiej sprawdzą się u biegaczy, którzy biegają “ze śródstopia”. Dobra amortyzacja sprawia, że można w nich biegać właściwie na wszystkich ulicznych dystansach, czyli w biegach od 5 kilometrów po maraton.

Nie da się ukryć, że to również buty przeznaczone dla tych, którzy dużo inwestują w bieganie. Wysoka cena odstraszy innych.

Źródło pobrania zdjęcia głównego: Strona producenta Nike

Mogą Ci się spodobać:

19 09.2022
Zaczynasz przygodę z bieganiem? Buty do biegania dla początkujących

Zaczynasz przygodę z bieganiem? Buty do biegania dla początkujących

Pierwsze buty do biegania mogą sprawić, że pokochamy aktywne formy […]

27 07.2022
Asics Gel Lyte – recenzja butów biegowych od Asics

Asics Gel Lyte – recenzja butów biegowych od Asics

Buty do biegania męskie i damskie muszą być przede wszystkim […]

12 07.2022
Supinacja i pronacja stóp – co to znaczy dla biegacza?

Supinacja i pronacja stóp – co to znaczy dla biegacza?

Jakby wybieranie butów do bieganie nie było wystarczająco trudne… Supinacja […]

01 07.2022
Buty Inov-8 Trailtalon 290 – wady i zalety modelu

Buty Inov-8 Trailtalon 290 – wady i zalety modelu

Inov-8 Trailtalon 290 to jeden z flagowców brytyjskiego giganta obuwniczego. […]

27 06.2022
Jak wybrać buty do biegania, by naprawdę pokochać jogging?

Jak wybrać buty do biegania, by naprawdę pokochać jogging?

Dobre buty do biegania to podstawa i musi się z […]

26 06.2022
Salomon Sense Ride 4 – co cechuje ten model?

Salomon Sense Ride 4 – co cechuje ten model?

Salomon Sense Ride 4 to kolejna odsłona trailowej serii kultowego […]

15 06.2022
Buty do biegania Puma Deviate Nitro – charakterystyka treningowca z płytką

Buty do biegania Puma Deviate Nitro – charakterystyka treningowca z płytką

Buty do biegania, w których będziesz mógł… latać? Puma Deviate […]

10 06.2022
Buty do biegania z palcami czyli Vibram Five Fingers. Czy są naprawdę warte uwagi?

Buty do biegania z palcami czyli Vibram Five Fingers. Czy są naprawdę warte uwagi?

Bieganie łączy ludzi… a dziwne buty do biegania ich dzielą. […]

07 06.2022
Buty Salomon na asfalt? Salomony dla miejskich biegaczy – charakterystyki modeli

Buty Salomon na asfalt? Salomony dla miejskich biegaczy – charakterystyki modeli

Marka Salomon od lat 90 tworzy niezawodne buty do biegania […]

03 06.2022
Saucony Guide 15 – jak prezentuje się ta propozycja?

Saucony Guide 15 – jak prezentuje się ta propozycja?

Saucony Guide 15 to nowiutka propozycja jednej z flagowej serii […]

01 06.2022
Buty Kalenji Kiprun Long 2 – tanie i dobre, czy tylko tanie?

Buty Kalenji Kiprun Long 2 – tanie i dobre, czy tylko tanie?

Tanie buty do biegania, które nie obcięły ceny kosztem jakości […]

21 05.2022
Używane buty do biegania – tak czy nie?

Używane buty do biegania – tak czy nie?

Dobry sprzęt za niewielkie pieniądze? Kto by się nie skusił! […]

19 05.2022
Jak wybrać odpowiednie buty do biegania?

Jak wybrać odpowiednie buty do biegania?

Wybór odpowiedniej pary butów do biegania może może być trudnym […]

14 05.2022
Nike Air Huarache – buty bez Swoosha. Czy nadają się do biegania?

Nike Air Huarache – buty bez Swoosha. Czy nadają się do biegania?

Nike Huarache to klasyk wśród propozycji tej marki. Zwalają z […]

11 05.2022
Adidas Springblade – funkcjonalne, czy tylko designerskie?

Adidas Springblade – funkcjonalne, czy tylko designerskie?

Adidas Springblade to historia z 2013 roku. Miały być rewolucją […]

03 05.2022
Buty do biegania – oryginał czy podróbka? Dowiedz się jak to rozpoznać!

Buty do biegania – oryginał czy podróbka? Dowiedz się jak to rozpoznać!

Chcesz kupić markowe buty do biegania od słynnego producenta? Nie […]

26 04.2022
Buty do biegania z egzoszkieletem – przyszłość biegania czy tylko ciekawostka?

Buty do biegania z egzoszkieletem – przyszłość biegania czy tylko ciekawostka?

Nowoczesne buty do biegania coraz częściej wyglądają jak wyjęte z […]

21 04.2022
New Balance Fresh Foam Tempo – dla jakich biegaczy będą idealne?

New Balance Fresh Foam Tempo – dla jakich biegaczy będą idealne?

Marki New Balance nie trzeba nikomu przedstawiać! Ich odzież i […]

18 04.2022
Inov-8 Mudclaw 300 – skąd wzięła się ich popularność?

Inov-8 Mudclaw 300 – skąd wzięła się ich popularność?

Inov-8 Mudclaw 300 – o tej propozycji słyszał każdy biegacz […]

15 04.2022
Asics Gel Nimbus – jak prezentuje się najnowszy model? Sprawdzamy Nimbus 24!

Asics Gel Nimbus – jak prezentuje się najnowszy model? Sprawdzamy Nimbus 24!

Asics Gel Nimbus 24 to świeżutka propozycja, która ujrzała światło […]

11 04.2022
Saucony Endorphin – co cechuje buty z tej serii?

Saucony Endorphin – co cechuje buty z tej serii?

Endorfiny – to one dodają nam sił podczas każdego treningu […]

18 03.2022
Buty do biegania. Damskie modele w niskiej cenie dla początkujących biegaczek

Buty do biegania. Damskie modele w niskiej cenie dla początkujących biegaczek

Czy tanie buty do biegania damskie to dobry pomysł? Bieganie […]

11 03.2022
Adidas Duramo – najnowszy model. Czy warto postawić na ten model w codziennym treningu?

Adidas Duramo – najnowszy model. Czy warto postawić na ten model w codziennym treningu?

Na co zwracasz uwagę przy wyborze butów do biegania? Profesjonalni […]

04 03.2022
Adidas Runfalcon – najnowszy model. Kto powinien sięgnąć po te buty?

Adidas Runfalcon – najnowszy model. Kto powinien sięgnąć po te buty?

Buty sportowe Adidasa to już klasyka. Mnóstwo osób używa ich […]

25 02.2022
Adidas Solar Boost – najnowszy model. Jak poradzą sobie z różnymi wyzwaniami biegowymi?

Adidas Solar Boost – najnowszy model. Jak poradzą sobie z różnymi wyzwaniami biegowymi?

Przy poszukiwaniu butów do biegania często mamy mocno sprofilowane oczekiwania. […]

19 02.2022
Adidas Supernova – najnowszy model. Czy zakup tańszych butów do biegania ma sens?

Adidas Supernova – najnowszy model. Czy zakup tańszych butów do biegania ma sens?

Kiedy stawiamy na najdroższe modele butów do biegania, takie jak […]

17 02.2022
Adidas Ultraboost – najnowszy model. Jak spisuje się but zaprojektowany wyłącznie przez kobiety?

Adidas Ultraboost – najnowszy model. Jak spisuje się but zaprojektowany wyłącznie przez kobiety?

Sport przez lata był domeną mężczyzn. Zawody w boksie, rzucie […]

13 02.2022
Wkładki do biegania – czym różnią się od zwykłych?

Wkładki do biegania – czym różnią się od zwykłych?

O butach do biegania mówi się co niemiara nawet na […]

07 02.2022
Adidas Galaxy – najnowszy model. Czy warto postawić na wielofunkcyjne buty do biegania?

Adidas Galaxy – najnowszy model. Czy warto postawić na wielofunkcyjne buty do biegania?

Regularne pojawianie się na biegowych trasach zazwyczaj idzie w parze […]

27 01.2022
Buty do biegania z amortyzacją. Technologie w butach do biegania

Buty do biegania z amortyzacją. Technologie w butach do biegania

Wyścig technologiczny wśród producentów obuwia do biegania trwa od lat. […]