Tempo biegu to jeden z najważniejszych parametrów treningowych, zaraz obok […]
Data publikacji 05.04.2022
Przeczytasz w 4 minut
371 wyświetleń
Trening biegacza i biegaczki może się na dłuższą metę znacząco różnić. Mimo że obie płcie mogą wznieść się na nadludzkie wyżyny kondycyjne, ich predyspozycje ukształtowane przez Matkę Naturę wyglądają inaczej. Jak wygląda trening biegacza – mężczyzny a kobiety? Przeczytaj!
Kobiety mają bardziej skomplikowane układy hormonalne, albo raczej ich zawirowania. Zależnie od fazy cyklu miesięcznego, wydolność może się bardzo różnić.
Bieganie podczas okresu często musi być mniej intensywne, bo kobieta czuje się osłabiona, jest obolała i zniechęcona psychicznie do wychodzenia spod kocyka. Tak to już jest! Niestety, w dłuższej perspektywie, trenowanie przez część miesiąca na niższych obrotach przekłada się na gorsze wyniki niż u męskich biegaczy.
Panie bywają osłabione także przed okresem, co wynika bezpośrednio ze zmian hormonalnych. Główną rolę grają tutaj indywidualne czynniki.
Intensywność treningu trzeba na przestrzeni miesiąca dobierać indywidualnie, biorąc pod uwagę swoje samopoczucie. Także planując wypad na zawody biegowe, trzeba patrzeć na daty w kontekście wypadania miesiączki.
Na kondycję wpływają także hormonalne środki antykoncepcyjne. Jeżeli po założeniu implantu hormonalnego czy rozpoczęciu przyjmowania tabletek biegaczka zauważa pogorszenie wyników (a wszystko inne zostało po staremu), warto skonsultować się z ginekologiem.
Oczywiście, część pań jest szczęściarami – one nie przejmują się hormonami i zawsze biegają ,,ile fabryka dała”. Tego wszystkim życzymy!
Mężczyźni z reguły mają procentowo więcej mięśni i mniej tłuszczu niż kobiety. Są też średnio wyżsi, a więc robią dłuższe kroki. To przekłada się na ich predyspozycje sportowe. Większa siła układu ruchu w połączeniu z długością kroku pomaga biegaczom górować nad płcią piękną.
Biegaczki powinny większą uwagę przywiązywać do ćwiczeń wzmacniających. Nadgonienie z natury niższego poziomu umięśnienia pomoże w ściganiu się z każdym rywalem, niezależnie od jego płci.
Co do redukcji tłuszczu – jego zbyt niski poziom może przełożyć się na zaburzenia hormonalne. Nie warto robić nic kosztem zdrowia, stąd apelujemy do biegaczek, by nie chudły za wszelką cenę, chcąc dorównać męskim rywalom. Jeśli lekkość pójdzie w parze z osłabieniem, nie będzie z tego nic poza problemami zdrowotnymi.
Medal ma jednak dwie strony – budowa kobiet jest z reguły drobniejsza, więc łatwiej im osiągnąć niską masę bez bezwzględnej redukcji…
Podsumujmy – panowie są ciężsi, ale silniejsi, a kobiety lżejsze, ale mają słabsze mięśnie. Kobiety powinny wzmacniać mięśnie, mężczyźni redukować tłuszcz.
Drobniejsza budowa wiąże się z mniejszą pojemnością serca. Kobiety częściej niż mężczyźni mają problemy z wysokim tętnem podczas wysiłku fizycznego na takim samym poziomie. Dlatego muszą większą uwagę przykładać do wskazań pulsometru, a nauka gospodarowania energią może zająć im nieco dłużej.
Oczywiście! Na ostateczny wynik wpływa wiele czynników. Predyspozycje genetyczne są bardzo znaczące, ale treningiem, dietą i determinacją da się zminimalizować męskie bonusy.
Jeśli chodzi o codzienny trening dla kobiet i trening dla mężczyzn – obie płcie trenują tak samo ostro, na równych dystansach. Nie ma zależności typu ,,kobiety powinny robić lżejsze tempówki, a mężczyźni dłuższe wybiegania”. Każdy ćwiczy na miarę swoich możliwości i założeń.
Trzeba jednak powiedzieć wprost – zdrowy mężczyzna będzie miał łatwiej w świecie sportu, niż tak samo zdrowa kobieta. Stąd podział klasyfikacji na wyścigach, a w kategoriach ,,open” dominacja panów w górnej części rankingu.
Podsumujmy – trening dla kobiet będzie się różnił intensywnością, zależnie od fazy cyklu i indywidualnej reakcji na wahania hormonalne. Mężczyźni trenują przez cały miesiąc tak samo, a biegaczki niekoniecznie. Kobiety powinny przykładać większa uwage do ćwiczeń wzmacniających mięśnie oraz śledzić tętno, bo w tych dziedzinach panowie mają łatwiej. Sam trening biegowy jest dopasowany zaś do możliwości i celów, a nie płci.
Wspomnieliśmy o kwestii kobiecych hormonów, ale czy w ogóle można biegać podczas okresu? Przeczytaj od czego to zależy: https://sbiegacza.pl/2021/12/27/bieganie-podczas-okresu-jak-trenowac-efektywnie-i-czy-w-ogole-probowac.
Mogą Ci się spodobać:
Tempo biegu to jeden z najważniejszych parametrów treningowych, zaraz obok […]
Pies to najlepszy przyjaciel człowieka — a przyjaciel to zawsze […]
Ekstremalny bieg z przeszkodami, który rocznie przyciąga coraz więcej ludzi. […]
Bieganie to wspaniały sport. Niesie ze sobą wiele korzyści – […]
Technika biegu wcale nie jest rzeczą łatwą ani oczywistą, jak […]
Wiekszośc sportowców wie, że tętno u biegacza jest podstawowym wskaźnikiem […]
Czasem tydzień jest zbyt krótki, żeby zmieścić w nim wszystkie […]
Chcesz zmienić swoje życie? To proste – wystarczy zacząć biegać. […]
Jak biegać szybciej — to pytanie zwykle zadają sobie bardziej […]
Jako biegacz pewnie zdajesz sobie sprawę z roli, jaką odgrywają […]
Rozciąganie po bieganiu jest świetnym sposobem na po treningowy relaks […]
Treningi na bieżni to świetna alternatywa dla biegania w terenie. […]
Rozgrzewka przed bieganiem to obowiązkowy punkt bezpiecznego i przyjemnego treningu. […]
Biegać dalej, szybciej, mocniej, bez krzty zmęczenia. Marzenie! W przeciwieństwie […]
Roznosi Cię energia, ale wciąż odczuwasz zakwasy po ostatnim treningu… […]
Nordic walking to jeden z najprostszych, najszerzej dostępnych sportów amatorskich. […]
Bliski kolega biegania… a może jednak nie aż tak bliski? […]
VO2 max, czy też maksymalny pułap tlenowy, to pojęcie, które […]
Chcesz zacząć biegać? Doskonale trafiłeś! Niezależnie od tego, czy chcesz […]
Bieganie w zimie to wyższa szkoła jazdy. Śliski chodnik, zacinający […]
Mięsień dwugłowy uda to taki biceps z tyłu nogi, a […]
Książki dla biegaczy, mogłoby się wydawać, są niczym innym jak […]
W złą pogodę trzeba sobie jakoś radzić! Jedni biegacze wskakują […]
Bieg przełajowy może zmienić Twoje dotychczasowe bieganie na zawsze. Po […]
Bieg maratoński od lat rozpala wyobraźnię kibiców, dziennikarzy i samych […]
Jak spalić tkankę tłuszczową, która tu i ówdzie zaczyna się […]
Treningi interwałowe zyskały ogromną popularność, głównie dzięki spektakularnym rezultatom, które […]
Zanim wdrożysz bieganie codziennie do swojej treningowej rutyny, musisz dowiedzieć […]
Odchudzanie to proces długofalowy. Tak jak w tydzień nie nabrałeś […]
Wydłużanie dystansu nie jest jedynym sposobem na poprawę osiągnięć – […]