Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
> Buty do biegania > Jak wybrać odpowiednie buty do biegania?

19.05.2022

Jak wybrać odpowiednie buty do biegania?

Jak wybrać odpowiednie buty do biegania?

Wybór odpowiedniej pary butów do biegania może może być trudnym zadaniem. A warto wiedzieć, że ich rodzaj ma ogromny wpływ na codzienny trening. Aby wybrać dobre buty biegowe, trzeba wziąć pod uwagę parę ważnych czynników. Przedstawiamy Ci nasze porady dotyczące właśnie tego zagadnienia.

Po jakim podłożu najczęściej biegasz?

Rodzaj nawierzchni, na której najczęściej biegasz to podstawowe kryterium w doborze odpowiedniego obuwia sportowego. W innych modelach trenuje się na asfalcie czy kostce brukowej, a w innych na leśnej ścieżce.

Powierzchniom jest dedykowany różny rodzaj butów sportowych do biegania. Jeżeli nie możesz się zdecydować, po którym z podłoży będziesz biegać, możesz kupić obuwie uniwersalne. Jest ono dostępne w wielu sportowych sklepach, na przykład tutaj: https://dobrenarty.pl/bieganie/buty-do-biegania/

Dobierz buty do rodzaju swojej stopy

Buty do biegania po bieżni

Dokładnie chodzi o jej sposób układania się w trakcie kontaktu z podłożem. Twoja stopa należy do jednego z trzech typów: supinujący, pronujący lub neutralny.

Jak go rozpoznać? W tym celu można użyć butów, których chodzisz regularnie już dłuższy czas. Przyjrzyj się im uważnie, a zwłaszcza ich podeszwom. Sposób ich wytarcia będzie mówił o tym, jak układa się stopa w trakcie jej kontaktu z podłożem.

Podeszwy butów, które nosi biegacz ze stopą neutralną wycierają się na pięcie od zewnętrznej strony a na śródstopiu od środkowej.

Natomiast obuwie biegaczy supinujących będzie bardziej wytarte po zewnętrznej stronie. A buty osób pronujących wycierają się wewnątrz podeszwy.

W celu znalezienia odpowiedzi na to, jaki typ stopy posiadasz, dobrze jest postawić znoszone obuwie na płaskiej powierzchni.

Wybierz obuwie dobrane do kilometrażu Twoich treningów

Kilometraż, który produkujesz podczas codziennych treningów, ma ogromny wpływ na to, jakie obuwie do biegania powinieneś wybrać. Warto zdecydować się na innego rodzaju buty, gdy dopiero zaczynasz swoje treningi, a inne w momencie, w którym jesteś już wprawionym biegaczem.

Ze względu na pokonywany kilometraż możesz wybrać na przykład buty startowe. Mają minimalne wsparcie dla stopy i przeznaczone są do szybkich startów i dynamicznych treningów. Nie poleca się ich w przypadku początkujących biegaczy.

Kolejny rodzaj obuwia sportowego to treningowo-startowe. Posiadają duże wsparcie dla stopy oraz średnim poziom amortyzacji. Zaleca się je doświadczonym biegaczom. Następnym rodzajem obuwia do biegania są buty treningowe. Doskonale się sprawdzą u początkujących sportowców. Duża amortyzacja tego obuwia przekłada się na spory komfort biegacza. Tych butów powinien używać każdy, kto szuka wsparcia dla swoich stóp.

Ostatnim rodzaj to obuwie trailowe. Bardzo dobrze sprawdzą się w przypadku biegów w terenie. Stabilizują stopę i zapobiegają poślizgnięciu. Jeżeli przeważnie biega się w lesie, zdecydowanie warto wybrać ten model obuwia.

Rozmiar Twojej stopy ma także znaczenie

Warto wiedzieć, że równie ważne co wyżej podane rodzaje obuwia jest także dobranie jego odpowiedniego rozmiaru. Aby uchronić się przed negatywnymi skutkami źle wybranych butów trzeba zostawić w nich około pół centymetra luzu. Jest on niezwykle ważny, ponieważ podczas biegu stopa cały czas pracuje jednocześnie przemieszczając się. Dlatego w przypadku biegania lepiej jest mieć buty odrobinę za duże niż za małe.

Poznałeś już podstawowe kryteria, według których trzeba wybierać obuwie do biegania. Wierzymy, że wybierzesz je odpowiednio oraz życzymy samych sportowych sukcesów.