Co to jest drop w butach biegowych i jaki sprawdzi się u Ciebie?

Nieco bardziej doświadczeni biegacze z pewnością dobrze wiedzą, co to jest drop w butach. Mają też co do tej kwestii jasno określone preferencje. Przybliżamy temat początkującym! Należysz do nich? Dowiedz się co oznacza drop w butach biegowych – to bardzo ważna kwestia decydująca o wyborze konkretnego modelu obuwia treningowego! Dzięki artykułowi nie będziesz miał wątpliwości, jaki drop do biegania będzie dla Ciebie w sam raz!

Co to jest drop w butach do biegania?

Drop, mając na myśli buty do biegania, odnosi się do kwestii wysokości podeszwy obuwia. Mówiąc najprościej, drop w butach biegowych to wyrażana w milimetrach różnica między wysokością położenia palców u stóp i przodostopia a piętą. Bardziej swojsko nazywamy go po prostu ,,spadkiem”, za granicą przyjęła się także nazwa ,,offset”.

Dla zobrazowania – kiedy stoimy na bosaka czy chodzimy po domu w klasycznych pantoflach, poruszamy się na zerowym dropie. Kobieta mająca na stopach szpilki o wysokości 10 centymetrów, bez platformy z przodu stopy, porusza się właśnie na dropie dziesięciocentymetrowym – tyle wynosi u niej różnica pomiędzy położeniem palców a pięty.

Drop w bucie – dlaczego jest taki ważny?

Już po pierwszym treningu biegowym dla każdego początkującego sportowca staje się jasne, jak istotna jest technika. Poza świadomym dbaniem o prawidłowe poruszanie się, biegacz powinien także dysponować sprzętem doskonale dopasowanym do indywidualnych potrzeb.

Drop w butach do biegania to niezwykle ważna kwestia. Jeżeli nie zostanie dopasowany do Twojego naturalnego kroku, nabawienie sie kontuzji jest kwestią czasu, Bieganie w obuwiu o niewłaściwie dobranym dropie bardzo obciąża mięśnie i stawy, nieprzyzwyczajone do ,,nowego” typu poruszania się.

Jaki drop w butach biegowych? Trzy możliwości

Decydując o tym jaki spadek butów biegowych wybrać mamy do wyboru w zasadzie trzy opcje. Drop w butach może być wysoki – 8 milimetrów i wyżej, niski – między 0 a 4 milimetry oraz średni, czyli wszystko to co pośrodku. 

Jaki drop w butach do biegania wybrać? Tak jak wspomniano wyżej, tę kwestię obuwia treningowego należy dopasować indywidualnie. Co więcej, w miarę regularnego trenowania nasza technika biegowa może się zmieniać, wymagając zakupu modelu o innym spadku. A więc – wysoki, średni czy niski drop w bucie?

co oznacza drop w butach do biegania - schematyczna grafika
Drop w butach biegowych wysoki (10 milimetrów) i zerowy – różnica w konstrukcji, źródło: https://www.rei.com/learn/expert-advice/running-shoes.html

Jaki drop w butach biegowych wybrać? 

Skoro wiesz już co to jest drop oraz dlaczego jego kwestia jest tak istotna, czas przejść do praktyki. Jak wybrać drop w butach do biegania, aby idealnie spełnił potrzeby Twoich mięśni i stawów?

Jaki drop w bucie? Zaufaj technologii!

Dobieranie spadku obuwia może być bardzo proste – o ile tylko masz możliwość, niech zrobi to za Ciebie maszyna. Jeśli w Twojej okolicy działa specjalistyczny sklep sportowy, z dużym prawdopodobieństwem znajdziesz w nim sprzęt do drobiazgowej i pewnej analizy techniki biegowej. Czujniki ruchu oraz nagranie w zwolnionym tempie w połączeniu z poradą znającego się na rzeczy pracownika obsługi to gwarancja udanego zakupu butów do biegania.

W Twojej lokalizacji nie ma specjalistycznego sklepu dla biegaczy lub planujesz zakupić obuwie w Sieci? To nie problem – z powodzeniem możesz samodzielnie dobrać drop w butach biegowych! 

Dwie techniki biegania – a drop w butach do biegania

Technika poruszania się – wszystko kręci się wokół niej! W kwestii dobierania spadku podeszwy biegaczy najłatwiej podzielić na dwie kategorie – biegający z pięty oraz biegający ze śródstopia. O co chodzi i jaki drop w butach biegowych powinny wybierać obie grupy? 

Podczas stawiania kroków każdy ma tendencję do lądowania na pięcie albo na śródstopiu. Wiele w tej kwestii zależy od świadomie wypracowanej techniki biegowej. Wybierając pierwsze obuwie biegowe musisz zwrócić uwagę, czy przy bieganiu ,,walisz” o podłoże bardziej piętami, czy jednak środkową częścią stopy. Określenie tego samodzielnie może nie być łatwe, najlepiej więc poprosić kogoś o poobserwowanie Twojego sposobu poruszania się na bieżni.

Niski czy wysoki drop w butach biegowych?

Jaki drop w butach biegowych dla biegających z pięty? Przyjmuje się, że takie osoby powinny wybierać modele z wyższym spadkiem, a więc mającym przynajmniej 8 milimetrów. Jaki drop w butach biegowych dla biegających ze śródstopia? Tacy sportowcy chętniej stawiają na buty o spadku niskim a nawet zerowym. Zerowy drop imituje bieganie na bosaka – obuwie stanowi w zasadzie tylko ochronę przed ,,niebezpieczeństwami podłoża”. Im niższy drop, tym lepiej biega się w nim właśnie lądując na śródstopiu. Pięta – wysoki, śródstopie – niski – uniwersalna zasada którą trzeba się kierować wybierając drop w bucie! 

Jaki drop w butach biegowych na początek?

Na co dzień mało kto zwraca uwagę na to, jak dokładnie jest w środku skonstruowany noszony przez nich but. Z reguły chodzimy w obuwiu mającym pod piętą mniejsze bądź większe podwyższenie – nawet jeśli wydaje Ci się, że wszystkie buty w Twojej szafie są ,,płaskie” to jest o zerowym dropie, prawdopodobnie tak nie jest.

To właśnie noszone współcześnie obuwie sprawia, że dla większości osób wyuczonym standardem jest bieganie z pięty. Część sportowców w ramach pracy nad techniką postanawia to zmienić –  bieganie ze śródstopia, nazywane też bieganiem naturalnym, pozwala na osiąganie wyższych prędkości, ale są to wartości istotne od początku głównie dla zagorzałych sprinterów i aspirujących sportowców. Na dłuższą metę bieganie ze środstopia jest o wiele zdrowsze dla stawów i redukuje ryzyko uszkodzenia ścięgna Achillesa. Nad techniką warto więc pracować, ale na samym początku lepiej nie ,,kombinuj”. Zmiana techniki nie jest łatwym procesem i by ją bezpiecznie przeprowadzić trzeba posiadać nieco doświadczenia. 

drop w butach biegowych, różnice między technikam biegu
Jaki drop w butach do biegania wybrać? Zależy od techniki – różnica między bieganiem naturalnym a bieganiem z pięty, źródło: https://maratonskawokanda.files.wordpress.com/2013/10/biegacze1.png

Jeżeli nigdy specjalnie nie pracowałeś nad techniką biegową i nie jesteś szczególnie zainteresowany niczym poza jej poprawnością, najprawdopodobniej odpowiednie dla Ciebie będą buty o wysokim dropie. Podwyższenie pod piętą odciąża stawy i jest bezpieczniejsze dla ścięgna Achillesa biegających z pięty. Biegasz już jakiś czas i chciałbyś zacząć lądować na śródstopiu, aby osiągać większe prędkości na krótkich oraz długich dystansach? Nie obędzie się bez kilku par obuwia biegowego ze średnim dropem i stopniowego ,,schodzenia niżej”. Jeśli całe życie biegasz z pięty ,,wskoczenie” z wysokiego dropu w minimalistyczne buty o zerowym spadku to proszenie się o ból i kontuzje.

Drop w butach biegowych a grubość podeszwy

Przeglądając modele obuwia zaprojektowanego z myślą o biegaczach można złapać się za głowę. Wybór jest ogromny i to nie tylko w kwestii designu. Szukając butów treningowych z pewnością zwróciłeś uwagę na modele z nieco dziwnymi podeszwami o różnej grubości. Nie daj się zmylić – drop w butach biegowych nie ma nic wspólnego z samą grubością podeszwy. Bez większych problemów da się zaprojektować modele o grubej podeszwie, gdzie drop w bucie oscyluje w okolicy zera. Wszystko zależy od tego jak obuwie zostało skonstruowane w środku. Widząc w sklepie internetowym model na imponująco grubej podeszwie nie przestawaj wczytywać się w parametry!

Spadek a amortyzacja

Kolejna kwestia, która może być błędnie wiązana ze spadkiem podeszwy to amortyzacja. O tym jak ważny jest ten parametr obuwia sportowego nie trzeba przekonywać żadnego biegacza! Dawniej buty o niskim i zerowym dropie nie mogły się pochwalić dużą amortyzacją, obecnie jednak spadek podeszwy nie jest ograniczeniem dla producentów profesjonalnego obuwia biegowego. Co prawda w butach o wysokim dropie łatwiej ,,upchnąć do podeszwy” więcej amortyzującej pianki, ale rozwój technologii skutecznie zlikwidował tę zależność. Dzisiaj z powodzeniem uda Ci się znaleźć dobrze zamortyzowane modele, gdzie drop w bucie wynosi mniej niż 4 milimetry.

Podsumowanie – jaki drop w butach do biegania wybrać?

Jeżeli jesteś początkującym biegaczem, niemającym jeszcze doświadczenia z modyfikacją techniki i szukasz idealnych butów do rozpoczęcia przygody z tym pięknym sportem, najprawdopodobniej najlepiej sprawdzą się u Ciebie buty o wysokim spadku podeszwy, takim pomiędzy 8 a 12 milimetrów. Dla biegaczy bardziej doświadczonych, lądujących na śródstopiu i pracujących nad przerzuceniem się z pięty na bieganie naturalne przeznaczone są modele średnie, niskie oraz minimalistyczne ,,zerówki”.

Pamiętaj, że grubość podeszwy i stopień amortyzacji a drop w butach do biegania to osobne kwestie! Najlepiej, jeśli w doborze obuwia pomoże Ci doświadczony biegacz, albo obserwujący Twoją technikę pracownik specjalistycznego sklepu sportowego. Przede wszystkim stawiaj na producentów sprawdzonych, oferujących dopracowane w każdym calu modele obuwia wysokiej jakości. Sportowe marki wiedzą czego potrzebuje biegacz na każdym stopniu zaawansowania!