Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
> Buty do biegania > Co to jest drop w butach biegowych i jaki sprawdzi się u Ciebie?

Co to jest drop w butach biegowych i jaki sprawdzi się u Ciebie?

Data publikacji 23.09.2021

Przeczytasz w 7 minut 3599 wyświetleń

Co to jest drop w butach biegowych i jaki sprawdzi się u Ciebie?

Nieco bardziej doświadczeni biegacze z pewnością dobrze wiedzą, co to jest drop w butach. Mają też co do tej kwestii jasno określone preferencje. Przybliżamy temat początkującym! Należysz do nich? Dowiedz się co oznacza drop w butach biegowych – to bardzo ważna kwestia decydująca o wyborze konkretnego modelu obuwia treningowego! Dzięki artykułowi nie będziesz miał wątpliwości, jaki drop do biegania będzie dla Ciebie w sam raz!

Co to jest drop w butach do biegania?

Drop, mając na myśli buty do biegania, odnosi się do kwestii wysokości podeszwy obuwia. Mówiąc najprościej, drop w butach biegowych to wyrażana w milimetrach różnica między wysokością położenia palców u stóp i przodostopia a piętą. Bardziej swojsko nazywamy go po prostu ,,spadkiem”, za granicą przyjęła się także nazwa ,,offset”.

Dla zobrazowania – kiedy stoimy na bosaka czy chodzimy po domu w klasycznych pantoflach, poruszamy się na zerowym dropie. Kobieta mająca na stopach szpilki o wysokości 10 centymetrów, bez platformy z przodu stopy, porusza się właśnie na dropie dziesięciocentymetrowym – tyle wynosi u niej różnica pomiędzy położeniem palców a pięty.

Drop w bucie – dlaczego jest taki ważny?

Już po pierwszym treningu biegowym dla każdego początkującego sportowca staje się jasne, jak istotna jest technika. Poza świadomym dbaniem o prawidłowe poruszanie się, biegacz powinien także dysponować sprzętem doskonale dopasowanym do indywidualnych potrzeb.

Drop w butach do biegania to niezwykle ważna kwestia. Jeżeli nie zostanie dopasowany do Twojego naturalnego kroku, nabawienie sie kontuzji jest kwestią czasu, Bieganie w obuwiu o niewłaściwie dobranym dropie bardzo obciąża mięśnie i stawy, nieprzyzwyczajone do ,,nowego” typu poruszania się.

Jaki drop w butach biegowych? Trzy możliwości

Decydując o tym jaki spadek butów biegowych wybrać mamy do wyboru w zasadzie trzy opcje. Drop w butach może być wysoki – 8 milimetrów i wyżej, niski – między 0 a 4 milimetry oraz średni, czyli wszystko to co pośrodku. 

Jaki drop w butach do biegania wybrać? Tak jak wspomniano wyżej, tę kwestię obuwia treningowego należy dopasować indywidualnie. Co więcej, w miarę regularnego trenowania nasza technika biegowa może się zmieniać, wymagając zakupu modelu o innym spadku. A więc – wysoki, średni czy niski drop w bucie?

co oznacza drop w butach do biegania - schematyczna grafika
Drop w butach biegowych wysoki (10 milimetrów) i zerowy – różnica w konstrukcji, źródło: https://www.rei.com/learn/expert-advice/running-shoes.html

Jaki drop w butach biegowych wybrać? 

Skoro wiesz już co to jest drop oraz dlaczego jego kwestia jest tak istotna, czas przejść do praktyki. Jak wybrać drop w butach do biegania, aby idealnie spełnił potrzeby Twoich mięśni i stawów?

Jaki drop w bucie? Zaufaj technologii!

Dobieranie spadku obuwia może być bardzo proste – o ile tylko masz możliwość, niech zrobi to za Ciebie maszyna. Jeśli w Twojej okolicy działa specjalistyczny sklep sportowy, z dużym prawdopodobieństwem znajdziesz w nim sprzęt do drobiazgowej i pewnej analizy techniki biegowej. Czujniki ruchu oraz nagranie w zwolnionym tempie w połączeniu z poradą znającego się na rzeczy pracownika obsługi to gwarancja udanego zakupu butów do biegania.

W Twojej lokalizacji nie ma specjalistycznego sklepu dla biegaczy lub planujesz zakupić obuwie w Sieci? To nie problem – z powodzeniem możesz samodzielnie dobrać drop w butach biegowych! 

Dwie techniki biegania – a drop w butach do biegania

Technika poruszania się – wszystko kręci się wokół niej! W kwestii dobierania spadku podeszwy biegaczy najłatwiej podzielić na dwie kategorie – biegający z pięty oraz biegający ze śródstopia. O co chodzi i jaki drop w butach biegowych powinny wybierać obie grupy? 

Podczas stawiania kroków każdy ma tendencję do lądowania na pięcie albo na śródstopiu. Wiele w tej kwestii zależy od świadomie wypracowanej techniki biegowej. Wybierając pierwsze obuwie biegowe musisz zwrócić uwagę, czy przy bieganiu ,,walisz” o podłoże bardziej piętami, czy jednak środkową częścią stopy. Określenie tego samodzielnie może nie być łatwe, najlepiej więc poprosić kogoś o poobserwowanie Twojego sposobu poruszania się na bieżni.

Niski czy wysoki drop w butach biegowych?

Jaki drop w butach biegowych dla biegających z pięty? Przyjmuje się, że takie osoby powinny wybierać modele z wyższym spadkiem, a więc mającym przynajmniej 8 milimetrów. Jaki drop w butach biegowych dla biegających ze śródstopia? Tacy sportowcy chętniej stawiają na buty o spadku niskim a nawet zerowym. Zerowy drop imituje bieganie na bosaka – obuwie stanowi w zasadzie tylko ochronę przed ,,niebezpieczeństwami podłoża”. Im niższy drop, tym lepiej biega się w nim właśnie lądując na śródstopiu. Pięta – wysoki, śródstopie – niski – uniwersalna zasada którą trzeba się kierować wybierając drop w bucie! 

Jaki drop w butach biegowych na początek?

Na co dzień mało kto zwraca uwagę na to, jak dokładnie jest w środku skonstruowany noszony przez nich but. Z reguły chodzimy w obuwiu mającym pod piętą mniejsze bądź większe podwyższenie – nawet jeśli wydaje Ci się, że wszystkie buty w Twojej szafie są ,,płaskie” to jest o zerowym dropie, prawdopodobnie tak nie jest.

To właśnie noszone współcześnie obuwie sprawia, że dla większości osób wyuczonym standardem jest bieganie z pięty. Część sportowców w ramach pracy nad techniką postanawia to zmienić –  bieganie ze śródstopia, nazywane też bieganiem naturalnym, pozwala na osiąganie wyższych prędkości, ale są to wartości istotne od początku głównie dla zagorzałych sprinterów i aspirujących sportowców. Na dłuższą metę bieganie ze środstopia jest o wiele zdrowsze dla stawów i redukuje ryzyko uszkodzenia ścięgna Achillesa. Nad techniką warto więc pracować, ale na samym początku lepiej nie ,,kombinuj”. Zmiana techniki nie jest łatwym procesem i by ją bezpiecznie przeprowadzić trzeba posiadać nieco doświadczenia. 

drop w butach biegowych, różnice między technikam biegu
Jaki drop w butach do biegania wybrać? Zależy od techniki – różnica między bieganiem naturalnym a bieganiem z pięty, źródło: https://maratonskawokanda.files.wordpress.com/2013/10/biegacze1.png

Jeżeli nigdy specjalnie nie pracowałeś nad techniką biegową i nie jesteś szczególnie zainteresowany niczym poza jej poprawnością, najprawdopodobniej odpowiednie dla Ciebie będą buty o wysokim dropie. Podwyższenie pod piętą odciąża stawy i jest bezpieczniejsze dla ścięgna Achillesa biegających z pięty. Biegasz już jakiś czas i chciałbyś zacząć lądować na śródstopiu, aby osiągać większe prędkości na krótkich oraz długich dystansach? Nie obędzie się bez kilku par obuwia biegowego ze średnim dropem i stopniowego ,,schodzenia niżej”. Jeśli całe życie biegasz z pięty ,,wskoczenie” z wysokiego dropu w minimalistyczne buty o zerowym spadku to proszenie się o ból i kontuzje.

Drop w butach biegowych a grubość podeszwy

Przeglądając modele obuwia zaprojektowanego z myślą o biegaczach można złapać się za głowę. Wybór jest ogromny i to nie tylko w kwestii designu. Szukając butów treningowych z pewnością zwróciłeś uwagę na modele z nieco dziwnymi podeszwami o różnej grubości. Nie daj się zmylić – drop w butach biegowych nie ma nic wspólnego z samą grubością podeszwy. Bez większych problemów da się zaprojektować modele o grubej podeszwie, gdzie drop w bucie oscyluje w okolicy zera. Wszystko zależy od tego jak obuwie zostało skonstruowane w środku. Widząc w sklepie internetowym model na imponująco grubej podeszwie nie przestawaj wczytywać się w parametry!

Spadek a amortyzacja

Kolejna kwestia, która może być błędnie wiązana ze spadkiem podeszwy to amortyzacja. O tym jak ważny jest ten parametr obuwia sportowego nie trzeba przekonywać żadnego biegacza! Dawniej buty o niskim i zerowym dropie nie mogły się pochwalić dużą amortyzacją, obecnie jednak spadek podeszwy nie jest ograniczeniem dla producentów profesjonalnego obuwia biegowego. Co prawda w butach o wysokim dropie łatwiej ,,upchnąć do podeszwy” więcej amortyzującej pianki, ale rozwój technologii skutecznie zlikwidował tę zależność. Dzisiaj z powodzeniem uda Ci się znaleźć dobrze zamortyzowane modele, gdzie drop w bucie wynosi mniej niż 4 milimetry.

Podsumowanie – jaki drop w butach do biegania wybrać?

Jeżeli jesteś początkującym biegaczem, niemającym jeszcze doświadczenia z modyfikacją techniki i szukasz idealnych butów do rozpoczęcia przygody z tym pięknym sportem, najprawdopodobniej najlepiej sprawdzą się u Ciebie buty o wysokim spadku podeszwy, takim pomiędzy 8 a 12 milimetrów. Dla biegaczy bardziej doświadczonych, lądujących na śródstopiu i pracujących nad przerzuceniem się z pięty na bieganie naturalne przeznaczone są modele średnie, niskie oraz minimalistyczne ,,zerówki”.

Pamiętaj, że grubość podeszwy i stopień amortyzacji a drop w butach do biegania to osobne kwestie! Najlepiej, jeśli w doborze obuwia pomoże Ci doświadczony biegacz, albo obserwujący Twoją technikę pracownik specjalistycznego sklepu sportowego. Przede wszystkim stawiaj na producentów sprawdzonych, oferujących dopracowane w każdym calu modele obuwia wysokiej jakości. Sportowe marki wiedzą czego potrzebuje biegacz na każdym stopniu zaawansowania!

Mogą Ci się spodobać:

19 09.2022
Zaczynasz przygodę z bieganiem? Buty do biegania dla początkujących

Zaczynasz przygodę z bieganiem? Buty do biegania dla początkujących

Pierwsze buty do biegania mogą sprawić, że pokochamy aktywne formy […]

27 07.2022
Asics Gel Lyte – recenzja butów biegowych od Asics

Asics Gel Lyte – recenzja butów biegowych od Asics

Buty do biegania męskie i damskie muszą być przede wszystkim […]

12 07.2022
Supinacja i pronacja stóp – co to znaczy dla biegacza?

Supinacja i pronacja stóp – co to znaczy dla biegacza?

Jakby wybieranie butów do bieganie nie było wystarczająco trudne… Supinacja […]

01 07.2022
Buty Inov-8 Trailtalon 290 – wady i zalety modelu

Buty Inov-8 Trailtalon 290 – wady i zalety modelu

Inov-8 Trailtalon 290 to jeden z flagowców brytyjskiego giganta obuwniczego. […]

27 06.2022
Jak wybrać buty do biegania, by naprawdę pokochać jogging?

Jak wybrać buty do biegania, by naprawdę pokochać jogging?

Dobre buty do biegania to podstawa i musi się z […]

26 06.2022
Salomon Sense Ride 4 – co cechuje ten model?

Salomon Sense Ride 4 – co cechuje ten model?

Salomon Sense Ride 4 to kolejna odsłona trailowej serii kultowego […]

15 06.2022
Buty do biegania Puma Deviate Nitro – charakterystyka treningowca z płytką

Buty do biegania Puma Deviate Nitro – charakterystyka treningowca z płytką

Buty do biegania, w których będziesz mógł… latać? Puma Deviate […]

10 06.2022
Buty do biegania z palcami czyli Vibram Five Fingers. Czy są naprawdę warte uwagi?

Buty do biegania z palcami czyli Vibram Five Fingers. Czy są naprawdę warte uwagi?

Bieganie łączy ludzi… a dziwne buty do biegania ich dzielą. […]

07 06.2022
Buty Salomon na asfalt? Salomony dla miejskich biegaczy – charakterystyki modeli

Buty Salomon na asfalt? Salomony dla miejskich biegaczy – charakterystyki modeli

Marka Salomon od lat 90 tworzy niezawodne buty do biegania […]

03 06.2022
Saucony Guide 15 – jak prezentuje się ta propozycja?

Saucony Guide 15 – jak prezentuje się ta propozycja?

Saucony Guide 15 to nowiutka propozycja jednej z flagowej serii […]

01 06.2022
Buty Kalenji Kiprun Long 2 – tanie i dobre, czy tylko tanie?

Buty Kalenji Kiprun Long 2 – tanie i dobre, czy tylko tanie?

Tanie buty do biegania, które nie obcięły ceny kosztem jakości […]

21 05.2022
Używane buty do biegania – tak czy nie?

Używane buty do biegania – tak czy nie?

Dobry sprzęt za niewielkie pieniądze? Kto by się nie skusił! […]

19 05.2022
Jak wybrać odpowiednie buty do biegania?

Jak wybrać odpowiednie buty do biegania?

Wybór odpowiedniej pary butów do biegania może może być trudnym […]

14 05.2022
Nike Air Huarache – buty bez Swoosha. Czy nadają się do biegania?

Nike Air Huarache – buty bez Swoosha. Czy nadają się do biegania?

Nike Huarache to klasyk wśród propozycji tej marki. Zwalają z […]

11 05.2022
Adidas Springblade – funkcjonalne, czy tylko designerskie?

Adidas Springblade – funkcjonalne, czy tylko designerskie?

Adidas Springblade to historia z 2013 roku. Miały być rewolucją […]

03 05.2022
Buty do biegania – oryginał czy podróbka? Dowiedz się jak to rozpoznać!

Buty do biegania – oryginał czy podróbka? Dowiedz się jak to rozpoznać!

Chcesz kupić markowe buty do biegania od słynnego producenta? Nie […]

26 04.2022
Buty do biegania z egzoszkieletem – przyszłość biegania czy tylko ciekawostka?

Buty do biegania z egzoszkieletem – przyszłość biegania czy tylko ciekawostka?

Nowoczesne buty do biegania coraz częściej wyglądają jak wyjęte z […]

21 04.2022
New Balance Fresh Foam Tempo – dla jakich biegaczy będą idealne?

New Balance Fresh Foam Tempo – dla jakich biegaczy będą idealne?

Marki New Balance nie trzeba nikomu przedstawiać! Ich odzież i […]

18 04.2022
Inov-8 Mudclaw 300 – skąd wzięła się ich popularność?

Inov-8 Mudclaw 300 – skąd wzięła się ich popularność?

Inov-8 Mudclaw 300 – o tej propozycji słyszał każdy biegacz […]

15 04.2022
Asics Gel Nimbus – jak prezentuje się najnowszy model? Sprawdzamy Nimbus 24!

Asics Gel Nimbus – jak prezentuje się najnowszy model? Sprawdzamy Nimbus 24!

Asics Gel Nimbus 24 to świeżutka propozycja, która ujrzała światło […]

11 04.2022
Saucony Endorphin – co cechuje buty z tej serii?

Saucony Endorphin – co cechuje buty z tej serii?

Endorfiny – to one dodają nam sił podczas każdego treningu […]

18 03.2022
Buty do biegania. Damskie modele w niskiej cenie dla początkujących biegaczek

Buty do biegania. Damskie modele w niskiej cenie dla początkujących biegaczek

Czy tanie buty do biegania damskie to dobry pomysł? Bieganie […]

11 03.2022
Adidas Duramo – najnowszy model. Czy warto postawić na ten model w codziennym treningu?

Adidas Duramo – najnowszy model. Czy warto postawić na ten model w codziennym treningu?

Na co zwracasz uwagę przy wyborze butów do biegania? Profesjonalni […]

04 03.2022
Adidas Runfalcon – najnowszy model. Kto powinien sięgnąć po te buty?

Adidas Runfalcon – najnowszy model. Kto powinien sięgnąć po te buty?

Buty sportowe Adidasa to już klasyka. Mnóstwo osób używa ich […]

25 02.2022
Adidas Solar Boost – najnowszy model. Jak poradzą sobie z różnymi wyzwaniami biegowymi?

Adidas Solar Boost – najnowszy model. Jak poradzą sobie z różnymi wyzwaniami biegowymi?

Przy poszukiwaniu butów do biegania często mamy mocno sprofilowane oczekiwania. […]

19 02.2022
Adidas Supernova – najnowszy model. Czy zakup tańszych butów do biegania ma sens?

Adidas Supernova – najnowszy model. Czy zakup tańszych butów do biegania ma sens?

Kiedy stawiamy na najdroższe modele butów do biegania, takie jak […]

17 02.2022
Adidas Ultraboost – najnowszy model. Jak spisuje się but zaprojektowany wyłącznie przez kobiety?

Adidas Ultraboost – najnowszy model. Jak spisuje się but zaprojektowany wyłącznie przez kobiety?

Sport przez lata był domeną mężczyzn. Zawody w boksie, rzucie […]

13 02.2022
Wkładki do biegania – czym różnią się od zwykłych?

Wkładki do biegania – czym różnią się od zwykłych?

O butach do biegania mówi się co niemiara nawet na […]

07 02.2022
Adidas Galaxy – najnowszy model. Czy warto postawić na wielofunkcyjne buty do biegania?

Adidas Galaxy – najnowszy model. Czy warto postawić na wielofunkcyjne buty do biegania?

Regularne pojawianie się na biegowych trasach zazwyczaj idzie w parze […]

27 01.2022
Buty do biegania z amortyzacją. Technologie w butach do biegania

Buty do biegania z amortyzacją. Technologie w butach do biegania

Wyścig technologiczny wśród producentów obuwia do biegania trwa od lat. […]