Blog o bieganiu sBIEGACZA - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczySFERA BIEGACZA
  • Polski
  • English
Facebook sBIEGACZ Instagram sBIEGACZ Szukaj
> Co to jest drop w butach biegowych i jaki sprawdzi się u Ciebie?

Co to jest drop w butach biegowych i jaki sprawdzi się u Ciebie?

Data aktualizacji 23.09.2021

Przeczytasz w 7 minut

Co to jest drop w butach biegowych i jaki sprawdzi się u Ciebie?

Nieco bardziej doświadczeni biegacze z pewnością dobrze wiedzą, co to jest drop w butach. Mają też co do tej kwestii jasno określone preferencje. Przybliżamy temat początkującym! Należysz do nich? Dowiedz się co oznacza drop w butach biegowych – to bardzo ważna kwestia decydująca o wyborze konkretnego modelu obuwia treningowego! Dzięki artykułowi nie będziesz miał wątpliwości, jaki drop do biegania będzie dla Ciebie w sam raz!

Co to jest drop w butach do biegania?

Drop, mając na myśli buty do biegania, odnosi się do kwestii wysokości podeszwy obuwia. Mówiąc najprościej, drop w butach biegowych to wyrażana w milimetrach różnica między wysokością położenia palców u stóp i przodostopia a piętą. Bardziej swojsko nazywamy go po prostu ,,spadkiem”, za granicą przyjęła się także nazwa ,,offset”.

Dla zobrazowania – kiedy stoimy na bosaka czy chodzimy po domu w klasycznych pantoflach, poruszamy się na zerowym dropie. Kobieta mająca na stopach szpilki o wysokości 10 centymetrów, bez platformy z przodu stopy, porusza się właśnie na dropie dziesięciocentymetrowym – tyle wynosi u niej różnica pomiędzy położeniem palców a pięty.

Drop w bucie – dlaczego jest taki ważny?

Już po pierwszym treningu biegowym dla każdego początkującego sportowca staje się jasne, jak istotna jest technika. Poza świadomym dbaniem o prawidłowe poruszanie się, biegacz powinien także dysponować sprzętem doskonale dopasowanym do indywidualnych potrzeb.

Drop w butach do biegania to niezwykle ważna kwestia. Jeżeli nie zostanie dopasowany do Twojego naturalnego kroku, nabawienie sie kontuzji jest kwestią czasu, Bieganie w obuwiu o niewłaściwie dobranym dropie bardzo obciąża mięśnie i stawy, nieprzyzwyczajone do ,,nowego” typu poruszania się.

Jaki drop w butach biegowych? Trzy możliwości

Decydując o tym jaki spadek butów biegowych wybrać mamy do wyboru w zasadzie trzy opcje. Drop w butach może być wysoki – 8 milimetrów i wyżej, niski – między 0 a 4 milimetry oraz średni, czyli wszystko to co pośrodku. 

Jaki drop w butach do biegania wybrać? Tak jak wspomniano wyżej, tę kwestię obuwia treningowego należy dopasować indywidualnie. Co więcej, w miarę regularnego trenowania nasza technika biegowa może się zmieniać, wymagając zakupu modelu o innym spadku. A więc – wysoki, średni czy niski drop w bucie?

co oznacza drop w butach do biegania - schematyczna grafika
Drop w butach biegowych wysoki (10 milimetrów) i zerowy – różnica w konstrukcji, źródło: https://www.rei.com/learn/expert-advice/running-shoes.html

Jaki drop w butach biegowych wybrać? 

Skoro wiesz już co to jest drop oraz dlaczego jego kwestia jest tak istotna, czas przejść do praktyki. Jak wybrać drop w butach do biegania, aby idealnie spełnił potrzeby Twoich mięśni i stawów?

Jaki drop w bucie? Zaufaj technologii!

Dobieranie spadku obuwia może być bardzo proste – o ile tylko masz możliwość, niech zrobi to za Ciebie maszyna. Jeśli w Twojej okolicy działa specjalistyczny sklep sportowy, z dużym prawdopodobieństwem znajdziesz w nim sprzęt do drobiazgowej i pewnej analizy techniki biegowej. Czujniki ruchu oraz nagranie w zwolnionym tempie w połączeniu z poradą znającego się na rzeczy pracownika obsługi to gwarancja udanego zakupu butów do biegania.

W Twojej lokalizacji nie ma specjalistycznego sklepu dla biegaczy lub planujesz zakupić obuwie w Sieci? To nie problem – z powodzeniem możesz samodzielnie dobrać drop w butach biegowych! 

Dwie techniki a drop w butach do biegania

Technika poruszania się – wszystko kręci się wokół niej! W kwestii dobierania spadku podeszwy biegaczy najłatwiej podzielić na dwie kategorie – biegający z pięty oraz biegający ze śródstopia. O co chodzi i jaki drop w butach biegowych powinny wybierać obie grupy? 

Podczas stawiania kroków każdy ma tendencję do lądowania na pięcie albo na śródstopiu. Wiele w tej kwestii zależy od świadomie wypracowanej techniki biegowej. Wybierając pierwsze obuwie biegowe musisz zwrócić uwagę, czy przy bieganiu ,,walisz” o podłoże bardziej piętami, czy jednak środkową częścią stopy. Określenie tego samodzielnie może nie być łatwe, najlepiej więc poprosić kogoś o poobserwowanie Twojego sposobu poruszania się na bieżni.

Niski czy wysoki drop w butach biegowych?

Jaki drop w butach biegowych dla biegających z pięty? Przyjmuje się, że takie osoby powinny wybierać modele z wyższym spadkiem, a więc mającym przynajmniej 8 milimetrów. Jaki drop w butach biegowych dla biegających ze śródstopia? Tacy sportowcy chętniej stawiają na buty o spadku niskim a nawet zerowym. Zerowy drop imituje bieganie na bosaka – obuwie stanowi w zasadzie tylko ochronę przed ,,niebezpieczeństwami podłoża”. Im niższy drop, tym lepiej biega się w nim właśnie lądując na śródstopiu. Pięta – wysoki, śródstopie – niski – uniwersalna zasada którą trzeba się kierować wybierając drop w bucie! 

Jaki drop w butach biegowych na początek?

Na co dzień mało kto zwraca uwagę na to, jak dokładnie jest w środku skonstruowany noszony przez nich but. Z reguły chodzimy w obuwiu mającym pod piętą mniejsze bądź większe podwyższenie – nawet jeśli wydaje Ci się, że wszystkie buty w Twojej szafie są ,,płaskie” to jest o zerowym dropie, prawdopodobnie tak nie jest.

To właśnie noszone współcześnie obuwie sprawia, że dla większości osób wyuczonym standardem jest bieganie z pięty. Część sportowców w ramach pracy nad techniką postanawia to zmienić –  bieganie ze śródstopia, nazywane też bieganiem naturalnym, pozwala na osiąganie wyższych prędkości, ale są to wartości istotne od początku głównie dla zagorzałych sprinterów i aspirujących sportowców. Na dłuższą metę bieganie ze środstopia jest o wiele zdrowsze dla stawów i redukuje ryzyko uszkodzenia ścięgna Achillesa. Nad techniką warto więc pracować, ale na samym początku lepiej nie ,,kombinuj”. Zmiana techniki nie jest łatwym procesem i by ją bezpiecznie przeprowadzić trzeba posiadać nieco doświadczenia. 

drop w butach biegowych, różnice między technikam biegu
Jaki drop w butach do biegania wybrać? Zależy od techniki – różnica między bieganiem naturalnym a bieganiem z pięty, źródło: https://maratonskawokanda.files.wordpress.com/2013/10/biegacze1.png

Jeżeli nigdy specjalnie nie pracowałeś nad techniką biegową i nie jesteś szczególnie zainteresowany niczym poza jej poprawnością, najprawdopodobniej odpowiednie dla Ciebie będą buty o wysokim dropie. Podwyższenie pod piętą odciąża stawy i jest bezpieczniejsze dla ścięgna Achillesa biegających z pięty. Biegasz już jakiś czas i chciałbyś zacząć lądować na śródstopiu, aby osiągać większe prędkości na krótkich oraz długich dystansach? Nie obędzie się bez kilku par obuwia biegowego ze średnim dropem i stopniowego ,,schodzenia niżej”. Jeśli całe życie biegasz z pięty ,,wskoczenie” z wysokiego dropu w minimalistyczne buty o zerowym spadku to proszenie się o ból i kontuzje.

Drop w butach biegowych a grubość podeszwy

Przeglądając modele obuwia zaprojektowanego z myślą o biegaczach można złapać się za głowę. Wybór jest ogromny i to nie tylko w kwestii designu. Szukając butów treningowych z pewnością zwróciłeś uwagę na modele z nieco dziwnymi podeszwami o różnej grubości. Nie daj się zmylić – drop w butach biegowych nie ma nic wspólnego z samą grubością podeszwy. Bez większych problemów da się zaprojektować modele o grubej podeszwie, gdzie drop w bucie oscyluje w okolicy zera. Wszystko zależy od tego jak obuwie zostało skonstruowane w środku. Widząc w sklepie internetowym model na imponująco grubej podeszwie nie przestawaj wczytywać się w parametry!

Spadek a amortyzacja

Kolejna kwestia, która może być błędnie wiązana ze spadkiem podeszwy to amortyzacja. O tym jak ważny jest ten parametr obuwia sportowego nie trzeba przekonywać żadnego biegacza! Dawniej buty o niskim i zerowym dropie nie mogły się pochwalić dużą amortyzacją, obecnie jednak spadek podeszwy nie jest ograniczeniem dla producentów profesjonalnego obuwia biegowego. Co prawda w butach o wysokim dropie łatwiej ,,upchnąć do podeszwy” więcej amortyzującej pianki, ale rozwój technologii skutecznie zlikwidował tę zależność. Dzisiaj z powodzeniem uda Ci się znaleźć dobrze zamortyzowane modele, gdzie drop w bucie wynosi mniej niż 4 milimetry.

Podsumowanie – jaki drop w butach do biegania wybrać?

Jeżeli jesteś początkującym biegaczem, niemającym jeszcze doświadczenia z modyfikacją techniki i szukasz idealnych butów do rozpoczęcia przygody z tym pięknym sportem, najprawdopodobniej najlepiej sprawdzą się u Ciebie buty o wysokim spadku podeszwy, takim pomiędzy 8 a 12 milimetrów. Dla biegaczy bardziej doświadczonych, lądujących na śródstopiu i pracujących nad przerzuceniem się z pięty na bieganie naturalne przeznaczone są modele średnie, niskie oraz minimalistyczne ,,zerówki”.

Pamiętaj, że grubość podeszwy i stopień amortyzacji a drop w butach do biegania to osobne kwestie! Najlepiej, jeśli w doborze obuwia pomoże Ci doświadczony biegacz, albo obserwujący Twoją technikę pracownik specjalistycznego sklepu sportowego. Przede wszystkim stawiaj na producentów sprawdzonych, oferujących dopracowane w każdym calu modele obuwia wysokiej jakości. Sportowe marki wiedzą czego potrzebuje biegacz na każdym stopniu zaawansowania!

Mogą Ci się spodobać:

17 02.2025
Najlepsze męskie buty do biegania po asfalcie. Poradnik

Najlepsze męskie buty do biegania po asfalcie. Poradnik

Bieganie po asfalcie to jedna z najczęściej wybieranych form aktywności […]

03 09.2024
Zaczynasz przygodę z bieganiem? Buty do biegania dla początkujących

Zaczynasz przygodę z bieganiem? Buty do biegania dla początkujących

Pierwsze buty do biegania mogą sprawić, że pokochamy aktywne formy […]

11 01.2024
Nike i zimowy bieg – jak wybrać idealne buty do biegania w chłodniejsze dni?

Nike i zimowy bieg – jak wybrać idealne buty do biegania w chłodniejsze dni?

Zimowa outdoorowa aktywność to nie lada wyzwanie, ale również szansa […]

08 12.2023
Jakie buty wybrać do biegania?

Jakie buty wybrać do biegania?

Wybór odpowiednich butów do biegania jest kluczowy, jeśli trening ma […]

07 09.2023
Buty do biegania męskie na asfalt – 5 cech bez których ani rusz

Buty do biegania męskie na asfalt – 5 cech bez których ani rusz

Buty do biegania męskie na asfalt to bardzo szeroka kategoria […]

31 08.2023
Jakie buty do biegania męskie wybrać, biorąc pod uwagę dystans i nawierzchnię?

Jakie buty do biegania męskie wybrać, biorąc pod uwagę dystans i nawierzchnię?

Buty to podstawowe akcesorium każdego biegacza. Odpowiednio dobrane chronią przed […]

02 08.2023
Asics – buty do biegania. Szosowe i terenowe kolekcje marki – charakterystyki

Asics – buty do biegania. Szosowe i terenowe kolekcje marki – charakterystyki

Ascis – buty do biegania tej marki pokonują najdłuższe dystanse […]

07 07.2023
Jak buty do biegania pomogą Ci uniknąć kontuzji?

Jak buty do biegania pomogą Ci uniknąć kontuzji?

Nie trzeba być profesjonalnym biegaczem ani startować w maratonach, by […]

04 05.2023
Buty Salomon do biegania. Który model wybrać?

Buty Salomon do biegania. Który model wybrać?

Firma Salomon od lat utrzymuje mocną pozycję na rynku obuwniczym. […]

28 04.2023
Jakie muszą być buty do biegania po asfalcie?

Jakie muszą być buty do biegania po asfalcie?

Buty do biegania po mieście muszą chronić Twoje stawy przed […]

26 04.2023
Jak prawidłowo czyścić i dbać o buty do biegania?

Jak prawidłowo czyścić i dbać o buty do biegania?

Z jednej strony utrzymywanie czystego obuwia jest niezbędne, aby jego […]

19 04.2023
Źle dobrane buty do biegania. Jak rozpoznać błąd?

Źle dobrane buty do biegania. Jak rozpoznać błąd?

Wybór butów do biegania powinien być przemyślaną decyzją. By dobrać […]

31 01.2023
Za duże buty – co robić, by dało się w nich biegać?

Za duże buty – co robić, by dało się w nich biegać?

Stało się. Obawiałeś się, że buty do biegania będą za […]

26 01.2023
Nike Wildhorse. Jak sprawdzi się w lesie i w górach?

Nike Wildhorse. Jak sprawdzi się w lesie i w górach?

Większość polskich biegaczy wciąż stawia na treningi na twardej, równej […]

26 01.2023
Nike React Infinity Run. Czy rzeczywiście pomagają w unikaniu kontuzji?

Nike React Infinity Run. Czy rzeczywiście pomagają w unikaniu kontuzji?

Kontuzje są zmorą wszystkich sportowców. Dotyczy to nie tylko profesjonalistów, […]

26 01.2023
Adidas Duramo. Czy warto postawić na ten model w codziennym treningu?

Adidas Duramo. Czy warto postawić na ten model w codziennym treningu?

Na co zwracasz uwagę przy wyborze butów do biegania? Profesjonalni […]

25 01.2023
Nike Air Zoom Alphafly. Jak te buty spisują się na trasie?

Nike Air Zoom Alphafly. Jak te buty spisują się na trasie?

By osiągać najlepsze rezultaty potrzebny jest najlepszy sprzęt. Podstawą są […]

25 01.2023
Nike ZoomX Vaporfly. Kto powinien  wybrać najpopularniejsze buty startowe na świecie?

Nike ZoomX Vaporfly. Kto powinien wybrać najpopularniejsze buty startowe na świecie?

Na rynku biegowym co kilka miesięcy pojawiają się nowe propozycje, […]

24 01.2023
Adidas Solar Boost. Jak poradzą sobie z różnymi wyzwaniami biegowymi?

Adidas Solar Boost. Jak poradzą sobie z różnymi wyzwaniami biegowymi?

Przy poszukiwaniu butów do biegania często mamy mocno sprofilowane oczekiwania. […]

19 01.2023
Adidas Runfalcon. Kto powinien sięgnąć po te buty?

Adidas Runfalcon. Kto powinien sięgnąć po te buty?

Buty sportowe Adidasa to już klasyka. Mnóstwo osób używa ich […]

18 01.2023
Nike Downshifter. Do jakich biegów nadają się najlepiej?

Nike Downshifter. Do jakich biegów nadają się najlepiej?

Mimo rozwoju technologii, prostota często bywa w cenie. Nie zawsze […]

07 11.2022
Buty do biegania po górach – jakie powinny być?

Buty do biegania po górach – jakie powinny być?

Buty do biegania w górach muszą być przemyślanym zakupem. Warunki […]

20 10.2022
Adidas Adizero – błyskawice od Adidasa! Boston 11 i Adios Pro 3

Adidas Adizero – błyskawice od Adidasa! Boston 11 i Adios Pro 3

Adidas Adizero to kolekcja, którą Adidas po raz kolejny chce […]

27 07.2022
Asics Gel Lyte – recenzja butów biegowych od Asics

Asics Gel Lyte – recenzja butów biegowych od Asics

Buty do biegania męskie i damskie muszą być przede wszystkim […]

12 07.2022
Supinacja i pronacja stóp – co to znaczy dla biegacza?

Supinacja i pronacja stóp – co to znaczy dla biegacza?

Jakby wybieranie butów do bieganie nie było wystarczająco trudne… Supinacja […]

01 07.2022
Buty Inov-8 Trailtalon 290 – wady i zalety modelu

Buty Inov-8 Trailtalon 290 – wady i zalety modelu

Inov-8 Trailtalon 290 to jeden z flagowców brytyjskiego giganta obuwniczego. […]

27 06.2022
Jak wybrać buty do biegania, by naprawdę pokochać jogging?

Jak wybrać buty do biegania, by naprawdę pokochać jogging?

Dobre buty do biegania to podstawa i musi się z […]

26 06.2022
Salomon Sense Ride 4 – co cechuje ten model?

Salomon Sense Ride 4 – co cechuje ten model?

Salomon Sense Ride 4 to kolejna odsłona trailowej serii kultowego […]

15 06.2022
Buty do biegania Puma Deviate Nitro – charakterystyka treningowca z płytką

Buty do biegania Puma Deviate Nitro – charakterystyka treningowca z płytką

Buty do biegania, w których będziesz mógł… latać? Puma Deviate […]

10 06.2022
Buty do biegania z palcami czyli Vibram Five Fingers. Czy są naprawdę warte uwagi?

Buty do biegania z palcami czyli Vibram Five Fingers. Czy są naprawdę warte uwagi?

Bieganie łączy ludzi… a dziwne buty do biegania ich dzielą. […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się