Blog o bieganiu sBIEGACZA - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczySFERA BIEGACZA
  • Polski
  • English
Facebook sBIEGACZ Instagram sBIEGACZ Szukaj
> Rozgrzewka biegowa w upalne dni – jak ją przeprowadzić?

Rozgrzewka biegowa w upalne dni – jak ją przeprowadzić?

Data aktualizacji 22.06.2019

Przeczytasz w 6 minut

Rozgrzewka biegowa w upalne dni – jak ją przeprowadzić?

Idziesz pobiegać w upale? Pamiętaj, że musisz być ostrożny. Trening w upale może być niebezpieczny, jeżeli nie zrobisz go prawidłowo. Tutaj dowiesz się, jak wykonywać rozgrzewkę w upalne dni i czy w ogóle trzeba ją robić.

Po co rozgrzewka biegowa w upalne dni?

No właśnie. To dobre pytanie. Czy rozgrzewka przed bieganiem podczas upału jest w ogóle potrzebna? Przecież upał już wystarczająco Cie rozgrzewa, włączając w to Twoje mięśnie.

Tak. Mimo wszystko taka rozgrzewka jest potrzebna, ponieważ:

  • trzeba „uruchomić” stawy, a więc wyprodukować więcej mazi w torebkach stawowych, która zapobiegnie ścieraniu się chrząstek i ochroni przed przeciążeniami powstałymi podczas treningu,
  • trzeba obudzić nieco organizm z upalnego rozespania, czyli między innymi natlenić mięśnie i organizm,
  • bieg po niej będzie bardziej efektywny, będzie mógł być dłuższy i mniej męczący,
  • a przede wszystkim bieg będzie bardziej bezpieczny.

Rozgrzewka ma na celu ochronić Cie przed kontuzjami. Dlatego nie warto jej pomijać nawet w te upalne dni.

rozgrzewka biegowa w upale

Jaka powinna być rozgrzewka biegowa w upalne dni?

Rozgrzewka w upale rządzi się jednak nieco innymi prawami, niż rozgrzewka podczas chłodniejszych dni. Jeśli nie chcesz, aby już podczas rozgrzewki zaczęła Cię boleć głowa lub abyś opadł z sił, co jest skutkiem przegrzania organizmu, to trzymaj się poniższych wskazówek:

I ZACZNIJ OD NAWODNIENIA

Nawodnienie jest ważne nie tylko pod względem rozgrzewki, którą właśnie zamierzasz zrobić, ale w szczególności pod względem treningu i panującego gorąca. Wiadomo, że w upale należy pić więcej, bo traci się dużo wody wraz z potem. Planując więc trening w takim dniu, musisz zadbać o dobre nawodnienie odpowiednio wcześniej. Zrób to jeszcze przed rozpoczęciem rozgrzewki, aby podczas jej trwania nie doprowadzić do zbyt dużej utraty płynów i przegrzania. Dlatego też:

  • wieczorem przed snem, który poprzedza trening czy start, wypij ok. 0,5 l płynów. Nie pij ich jednak duszkiem, bo woda przez Ciebie przeleci, a w organizmie pozostanie niewiele więcej niż było przedtem,
  • pij wodę co jakiś czas po parę łyków,
  • na godzinę przed rozgrzewką i treningiem wypij kolejne 300 ml wody. Możesz też sięgnąć po izotonik. Uzupełni on zapasy sodu, którego sporo tracisz wraz z potem,
  • wypij jeszcze parę łyków, czyli ok 100–150 ml przed samą rozgrzewką,
  • jeżeli rozgrzewka jest krótka i trwa do 10 minut, to wypij kolejną porcję 150 ml po rozgrzewce,
  • gdy rozgrzewka jest dłuższa, to uzupełniaj płyny również w trakcie jej trwania. Wypijaj 100–150 ml co 20 minut.

Więcej informacji o prawidłowym nawodnieniu przed i po bieganiu znajdziesz tutaj: https://sbiegacza.pl/2019/06/22/nawodnienie-biegacza-co-pic-przed-podczas-oraz-po-bieganiu/

II TROCHĘ OCHŁODY PRZED I PO

Przed bieganiem w upale dobrze jest się schłodzić. Zrób to jeszcze przed rozgrzewką. Możesz wypić smoothie, lub nałożyć na siebie mokrą koszulkę, czapkę czy przyłożyć zimny okład do karku, nadgarstków lub pod kolanami. Tym sposobem przygotujesz się fizycznie pod bieg, a zarazem dłużej utrzymasz chłodniejszą temperaturę ciała. Po rozgrzewce również zadbaj o szybką ochłodę. Tak więc polej się po karku wodą lub załóż na głowę schłodzoną czapkę.

III POD CHMURKĄ, POD DRZEWEM, W CIENIU, GDZIE JEST PRZEWIEW

Trzeci punkt dotyczy miejsca przeprowadzanej rozgrzewki. Jest ono bardzo ważne, ponieważ przed zasadniczym biegiem należy pozostawać w chłodnych miejscach, gdzieś gdzie jest przewiew, a organizm nie jest narażony na udar cieplny. Pozwoli to na utrzymanie niższej temperatury organizmu przez dłuższy czas – również w trakcie biegu. Dlatego wybierz miejsca zacienione i takie, gdzie można poczuć choć trochę wiatru.

A może by tak rozgrzewka w klimatyzowanym pomieszczeniu?

Jeżeli planujesz upalnego dnia robić trening na zewnątrz, to lepiej rozgrzewkę przeprowadzić w przybliżonych (aczkolwiek nieco chłodniejszych) warunkach. Rozgrzewka w chłodnym pomieszczeniu brzmi kusząco, natomiast nie będzie najlepszym pomysłem.

Gdy poczujesz przyjemny chłodek i zrobisz intensywną rozgrzewkę, a potem wyjdziesz rozgrzany na zasadniczy trening w upał, to może się to nie najlepiej dla Ciebie skończyć. Po wyjściu poczujesz jeszcze większe gorąco, szybko możesz się zrobić zmęczony i wtedy zrozumiesz, że zachęcony przyjemną temperaturą w środku, jednak przesadziłeś z intensywnością rozgrzewki. Dlatego rób ją na zewnątrz, w cieniu, gdzie mimo wszystko będziesz czuł, jaką intensywność powinieneś jej nadać, aby się nie przegrzać, nie stracić sił i odpowiednio przygotować pod zaplanowaną jednostkę treningową.

IV KRÓCEJ NIŻ ZAZWYCZAJ

Jeżeli przed długim wybiegiem masz zwyczaj robić równie długą rozgrzewkę, to tym razem skróć jej czas trwania oraz intensywność. Tak więc przeznacz na nią ok. 10–30 minut, w zależności od Twoich potrzeb. Miej na uwadze, że im dłuższą rozgrzewkę zrobisz, tym skutek może być przeciwny do zamierzonego. Dlatego rób to z głową i nie dopuść do wyczerpania organizmu, który w takich warunkach szybko się męczy.

To tylko parę wskazówek. Dowiedz się, jak biegać w upale, aby trening był dla Ciebie w pełni bezpieczny i satysfakcjonujący.

Rozgrzewka w upale – pięć ćwiczeń

Jak zrobić lżejszą rozgrzewkę, która równie dobrze przygotuje Cię do biegania?

Postaw na stretching dynamiczny. Ćwiczenia te przeważnie nie są bardzo intensywne, a pozwolą Ci zwiększyć zakres ruchu, elastyczność i produkcję mazi w torebkach stawowych. Czyli bardzo dobrze przygotują Cię pod zasadniczy trening.

I WYKROKI Z UNOSZENIEM RĄK I SKĘTEM TUŁOWIA

Ta wersja ćwiczenia pozwoli na pobudzenie mięśni nóg, brzucha, oraz barków.

Stań prosto i w momencie robienia kroku w przód unieś ramiona nad głowę. Opuść kolano nogi będącej z przodu, tak by była ona zgięta pod kątem 90 stopni, a kolano nie wyprzedzało linii stopy. Skręć tułów stronę nogi przedniej, trzymając przy tym ręce cały czas w górze. Następnie wróć do pozycji wyjściowej. Wykonaj 10–15 powtórzeń.

II WYMACHY W BOK

Wymachy nogą w bok zaangażują mięśnie przywodziciele i odwodziciele. Stań i oprzyj ręce na biodrach. Możesz też po jednej stronie oprzeć się ręką o ścianę czy drzewo, dla podtrzymania równowagi. Zrób wymach nogą w bok. Nie śpiesz się zarówno z jej unoszeniem, jak i opadaniem. Z początku nie unoś jej też zbyt wysoko. Wykonaj 10–15 powtórzeń, po czym zrób serię na drugą nogę.

III SKŁONY DO ZIEMI Z UNIESIONĄ NOGĄ

Stań prosto z uniesionymi ramionami i podnieś nogę zgięta w kolanie, tak by udo było na wysokości biodra. Następnie zrób skłon do drugiej nogi, aby dotknąć palcami podłoża. Wypchnij przy tym uniesioną nogę do tyłu, prostując ją w kolanie. Zaangażujesz w ten sposób mięśnie nóg, przy jednoczesnym rozciąganiu grupy kulszowo-goleniowej nogi, na której stoisz. Zrób po 10 powtórzeń na obie nogi.

IV SKIP C W MARSZU

Wykonaj marsz tak, aby sięgać piętą do pośladków. Wzmocnisz w ten sposób mięsień dwugłowy uda i rozciągniesz mięsień czworogłowy uda.

V SKŁONY DO SKRZYŻOWANYCH NÓG

Stań prosto, wysuń jedną nogę do przodu i przesuń ją w bok, tak by obie nogi były ze sobą skrzyżowane i był między nimi odstęp na pół kroku. Następnie zrób skłon i dotknij rękami podłoża czy też palców nóg, utrzymując przy tym wyprostowane nogi w kolanach. Nie trzymaj tej pozycji, tak jak zrobiłbyś to podczas rozciągania statycznego. Wytrzymaj tak 2 sekundy i wyprostuj się unosząc ręce ku niebu. Zrób po 15 powtórzeń, krzyżując nogi tak, aby raz lewa, a raz prawa była z przodu. To ćwiczenie przygotuje do biegu Twoje łydki.

Mogą Ci się spodobać:

08 05.2024
Regeneracja po bieganiu – jak ją poprawić? 10 wskazówek!

Regeneracja po bieganiu – jak ją poprawić? 10 wskazówek!

Regeneracja po bieganiu to jeden z fundamentów formy. Jeśli ją […]

05 05.2024
Budowa łydki – biegaczu, poznaj swój napęd!

Budowa łydki – biegaczu, poznaj swój napęd!

Regularnie dręczone treningowym ogniem, noszące kochane ciałko przez całe życie […]

03 04.2024
Jak oddychać podczas biegania? – 8 wskazówek jak robić to prawidłowo

Jak oddychać podczas biegania? – 8 wskazówek jak robić to prawidłowo

Jak oddychać podczas biegania, by było to w pełni optymalne? […]

27 03.2024
Czy bieganie jest zdrowe?

Czy bieganie jest zdrowe?

Czy bieganie jest zdrowe – nad tą kwestią zastanawia się […]

22 03.2024
Jogging – co to? Wszystko co musisz o nim wiedzieć

Jogging – co to? Wszystko co musisz o nim wiedzieć

Bliski kolega biegania… a może jednak nie aż tak bliski? […]

12 03.2024
Bieganie po górach zimą. Porady i wskazówki

Bieganie po górach zimą. Porady i wskazówki

Zima jest magicznym czasem, który zachęca do górskich wypraw. Choć […]

04 03.2024
Jak zacząć biegać – poradnik i plany na start

Jak zacząć biegać – poradnik i plany na start

Jak zacząć biegać i zmienić swoje życie dzięki pokochaniu aktywności? […]

27 02.2024
BCAA – jak pomaga biegaczom?

BCAA – jak pomaga biegaczom?

BCAA a bieganie to popularny temat suplementacyjny. W jaki sposób […]

08 02.2024
Slow jogging – co to jest i jak biegać tą metodą?

Slow jogging – co to jest i jak biegać tą metodą?

Slow jogging to jedna z najpopularniejszych metod treningowych stosowanych przez […]

31 01.2024
30 ciekawostek o bieganiu do zarzucenia w towarzystwie

30 ciekawostek o bieganiu do zarzucenia w towarzystwie

Ciekawostki o bieganiu mogą Ci pomóc zdobyć wysokie miejsce w […]

19 01.2024
Ile kosztuje dieta pudełkowa? Oszczędzaj czas i pieniądze!

Ile kosztuje dieta pudełkowa? Oszczędzaj czas i pieniądze!

Ile kosztuje dieta pudełkowa i czy taki wydatek może się […]

27 12.2023
Mroźne Pasje: TOP 5 Zimowych Dyscyplin Sportowych

Mroźne Pasje: TOP 5 Zimowych Dyscyplin Sportowych

Początek zimy to zawsze prawdziwa gratka dla miłośników dyscyplin nieodzownie […]

22 12.2023
Jaki wybrać rowerek dla 3-4 latka – poradnik

Jaki wybrać rowerek dla 3-4 latka – poradnik

Wybór pierwszego rowerka dla dziecka to wyjątkowy moment, który może […]

21 12.2023
Sauna – właściwości prozdrowotne

Sauna – właściwości prozdrowotne

Rytuały relaksacyjne mają bardzo korzystny wpływ na zdrowie. Wizyta w […]

20 12.2023
Efekty biegania – co możesz osiągnąć?

Efekty biegania – co możesz osiągnąć?

Bieganie nie jest tylko narzędziem do zmiany sylwetki. Miliony ludzi […]

23 11.2023
Zdjęcia sportowe – jak je robić?

Zdjęcia sportowe – jak je robić?

Zdjęcia sportowe to jedna z najistotniejszych kategorii sztuki fotograficznej. Jest […]

20 11.2023
Uczucie zmęczenia – skąd bierze się osłabienie i co z nim zrobić?

Uczucie zmęczenia – skąd bierze się osłabienie i co z nim zrobić?

Uczucie zmęczenia czasem towarzyszy każdemu – co jednak, jeśli uderza […]

15 11.2023
Jak dbać o jelita? 10 wskazówek nie tylko dla biegaczy

Jak dbać o jelita? 10 wskazówek nie tylko dla biegaczy

Jak dbać o jelita, by ich dobra kondycja pomogła Ci […]

03 11.2023
Ile powinno się spać dla pełnej regeneracji?

Ile powinno się spać dla pełnej regeneracji?

Ile powinno się spać, by organizm miał szansę na pełną […]

20 10.2023
Co daje sport? 10 zalet uprawiania go i kibicowania

Co daje sport? 10 zalet uprawiania go i kibicowania

O tym, co daje sport, można pisać książki – a […]

05 10.2023
Zdrowy kręgosłup – jak powinien o niego dbać biegacz?

Zdrowy kręgosłup – jak powinien o niego dbać biegacz?

Zdrowy kręgosłup przez całe życie – marzenie, które może się […]

03 10.2023
Skręcona kostka – co robić? Poradnik powrotu do sprawności

Skręcona kostka – co robić? Poradnik powrotu do sprawności

Skręcona kostka może się przydarzyć każdemu biegaczowi. Wymaga natychmiastowego, przemyślanego […]

26 09.2023
Jak wzmocnić serce? Poradnik – bo zdrowe serce to silnik biegacza!

Jak wzmocnić serce? Poradnik – bo zdrowe serce to silnik biegacza!

Biegasz? Kochasz ten sport i nie wyobrażasz sobie bez niego […]

21 09.2023
Joga dla biegaczy — na czym polega?

Joga dla biegaczy — na czym polega?

Z pewnością większość biegaczy dobrze wie, jak ważne jest zachowanie […]

04 09.2023
Półmaraton – ile kilometrów ma?

Półmaraton – ile kilometrów ma?

Półmaraton – ile kilometrów ma kamień milowy, po którym zostaje […]

01 09.2023
Dlaczego warto biegać? 5 korzyści dla zdrowia płynących z biegania!

Dlaczego warto biegać? 5 korzyści dla zdrowia płynących z biegania!

Bieganie to nie tylko forma aktywności fizycznej, ale również skarbnica […]

01 09.2023
Rola regeneracji w treningu biegowym: Sen, masaż, rozciąganie

Rola regeneracji w treningu biegowym: Sen, masaż, rozciąganie

Regeneracja to często niedoceniany element treningu biegowego. W pogoni za […]

31 08.2023
Szczupłe łydki – czy bieganie na pewno Ci je da?

Szczupłe łydki – czy bieganie na pewno Ci je da?

Szczupłe łydki – jeśli takie chcesz, to zacznij biegać. A […]

30 08.2023
Cytaty o bieganiu. 10 wypowiedzi, które dodadzą Ci skrzydeł

Cytaty o bieganiu. 10 wypowiedzi, które dodadzą Ci skrzydeł

O bieganiu można powiedzieć wiele… a niektórzy powiedzieli to wyjątkowo […]

25 08.2023
16 rzeczy, których lepiej nie mówić do biegacza

16 rzeczy, których lepiej nie mówić do biegacza

Jesteś miłośnikiem mocnych wrażeń, więc chętnie poznasz potęgę gniewu biegacza? […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się