Uliczna moda zmienia swoje oblicze, a dresy nie są już […]
Data aktualizacji 31.08.2023
Przeczytasz w 10 minut
Szczupłe łydki – jeśli takie chcesz, to zacznij biegać. A może… wręcz przeciwnie? Sprawa nie jest taka prosta, jak mogłoby się intuicyjnie wydawać. Wyjaśniamy, jak działa wyszczuplanie łydek i ile w istocie ma do powiedzenia sport. Przeczytaj do końca – te informacje na 100% przydadzą Ci się na drodze do wymarzonych nóg. Informacji jest sporo, na końcu znajdziesz podsumowanie ich w żołnierskich słowach.
Zanim wyjaśnimy, jak skutecznie przeprowadzić wyszczuplanie łydek, wskażdy, skąd bierze się problem. Nie na każdy czynnik dasz radę coś poradzić.
W zdecydowanej większości przypadków za masywne łydki odpowiada nadmiar tkanki tłuszczowej. Przeciętny człowiek, nawet biegający amatorsko, rzadko ma tak istotnie rozbudowany mięsień brzuchaty, żeby można było mówić o za dużym obwodzie nogi.
Estetyce Twoich nóg dobrze zrobi redukcja tkanki tłuszczowej. Kiedy mięsień spod niej wyjdzie, ocenisz, czy takie szczupłe, wyrzeźbione łydki Cię satysfakcjonują. Ewentualnie będziesz działał dalej.
Nie ma rady – trzeba wejść na deficyt kaloryczny. Oblicz swoje zapotrzebowanie energetyczne i odejmij od niego 300 kcal. Lepiej nie ucinać więcej, bo im wyższy deficyt kaloryczny, tym większe ryzyko utraty tkanki mięśniowej. Poza tym deficyt nie może odebrać Ci siły do ćwiczeń i biegania – bez nich się nie obejdzie. Ćwiczenia wzmacniające oraz biegi będą dla organizmu bodźcem do zachowania tkanki mięśniowej w dobrej kondycji.
Do kompletu, Twoja dieta na szczupłe łydki musi być wysokobiałkowa. Jedz 1,6-2 gramów białka na kilogram masy ciała. Dokładna ilość zależy głównie od całkowitego stopnia aktywności. Trzeba ocenić ją indywidualnie – jeżeli masz problemy z regeneracją, zakwasy się przeciągają, czujesz słabość w mięśniach, to zwiększ ilość.
Zwiększona ilość białka ma za zadanie nadgonić spalanie mięśni w ogniu deficytu kalorycznego. Nie obędzie się bez chociaż minimalnej utraty tkanki mięśniowej, ale dzięki optymalnej ilości białka ograniczysz ten proces.
Teraz pozostaje wytrwałość – wyszczuplenie łydek prędzej czy później stanie się faktem. Gdy organizm zlikwiduje tkankę tłuszczową i ukaże się mięsień, noga będzie muskularna, wyrzeźbiona, a mimo tego obwód pozostanie całkowicie w granicach tolerancji 😉
Będąc w deficycie kalorycznym nie zbudujesz muskułów. Trening jest wyłącznie bodźcem do zachowania tkanki mięśniowej. I ważne, żeby ten trening był – a w jakiej dokładnie formie, ma już drugorzędne znaczenie.
Najlepszym układem będzie długie, spokojne bieganie plus uzupełniające ćwiczenia siłowe. Dlaczego właśnie tak? Z racji budowy łydki. Mięśnie człowieka składają się z dwóch rodzajów włókien:
W łydkach przeważają włókna wolnokurczliwe. Mięsień płaszczkowaty budują nawet w 90%. W mięśniu brzuchatym stosunek włókien szybko- i wolnokurczliwych jest bardziej wyrównany. Właśnie włókna wolnokurczliwe będzie pobudzał dłuższy, spokojny trening. Postaw na 30-50 minut biegu – nie ma co szarżować z długimi dystansami, kiedy jesteś w deficycie kalorycznym.
W łydkach są również włókna szybkokurczliwe, a o nie zadba krótki, intensywny wysiłek. Tym właśnie jest trening siłowy. Połączenie obu typów treningu zmotywuje łydki do utrzymania jednych i drugich włókien w świetnej formie.
Podkreślamy – to, jak dokładnie ćwiczysz, ma drugorzędne znaczenie w okresie redukcji. Ważne jest po prostu rozruszanie łydek. Kieruj się więc nie tylko anatomicznymi wytycznymi, ale przede wszystkim swoją przyjemnością i przyzwyczajeniami.
Mieszana budowa łydki z przewagą wytrzymałościową to bardzo dobra decyzja ewolucji. Mięśnie łydek pracują przy każdym kroku, przez cały dzień – to robota dla włókien wolnokurczliwych. Jednakże, podczas podskoków, przyspieszeń czy podnoszenia czegoś ciężkiego, są potrzebne włókna szybkokurczliwe. Masz więcej tego rodzaju włókien, które w życiu przeciętnej łydki są mocniej używane.
Niestety, nie istnieje sposób, by przekuć tkankę tłuszczową w mięśniowa – trzeba działać po kolei.
Zacznij od tego co powyżej – wejścia w rozsądny deficyt kaloryczny, zwiększenia ilości białka, treningów ukierunkowanych na łydki. To pozwoli zredukować nadmiar tkanki tłuszczowej, a przy tym zachować tkankę mięśniową, którą aktualnie posiadasz. Będziesz miał mniej roboty 😉
Kiedy ilość tłuszczu zmaleje, wejdź na lekką nadwyżkę kaloryczną +200/300 kcal. Wciąż jedz dużo białka – teraz będzie Ci potrzebne do budowania mięśni. Biegaj w odpowiadającym Ci trybie i koniecznie wprowadź treningi siłowe. Właśnie siłówki są najskuteczniejsze w wizualnym rozbudowywaniu mięśni, bo angażują włókna szybkokurczliwe, podatne na zwiększanie objętości.
Twoim ideałem są szczupłe łydki bez odznaczającego się mięśnia? Tu sprawa jest najprostsza. Dieta z deficytem kalorycznym i minimum trenowania łydek. Serio. Jeśli chcesz się pozbyć mięśni, to trzeba przestać je ćwiczyć. Wszystkie ćwiczenia na wyszczuplenie łydek dadzą odwrotny efekt – wzmocnienie i podkreślenie muskulatury nóg. Dotyczy to także biegania.
Jeśli chodzi o ilość białka – polecamy wciąż pozostać na podwyższonym poziomie. Kiedy nie będziesz ćwiczył łydek, ich muskuły i tak zaczną stopniowo się zmniejszać. Białko jest jednak potrzebne mięśniom w całym ciele, więc wysoka podaż pomoże zapobiec ich ogólnej utracie.
A czy da się pozbyć rozbudowanego mięśnia bez diety z deficytem kalorycznym? Tak. Jeśli ograniczysz forsowanie łydek do minimum, to żadna dieta nie zapobiegnie utracie mięśni. Po prostu mięsień nieużywany zanika. Jednakże, bez deficytu kalorycznego stracisz mięsień, ale nie stracisz tłuszczu. Ba – jeżeli będziesz w nadwyżce kalorycznej, nabierzesz tkanki tłuszczowej, która może odłożyć się właśnie w łydkach… Skoro chcesz zmniejszyć obwód łydki z jednego i drugiego, to deficyt musi być.
Rozbudowane mięśnie zawsze są konsekwencją aktywności fizycznej. Mogły urosnąć od biegania, od wędrówek po górach, od chodzonej pracy fizycznej czy treningów siłowych. Teraz, żeby zmniejszyć ilość tkanki mięśniowej, warto przynajmniej ograniczyć poddawanie ich wysiłkowi. Wrzuć na luz z treningami, a proces redukowania mięśnia pójdzie sprawniej.
Ostrzegamy jednak – jeśli biegasz, to nie chcesz utraty mięśni w łydkach. O wiele lepiej mieć szczupłe łydki, ale umięśnione. Na Twoim miejscu pozostalibyśmy przy odtłuszczeniu nogi z zachowaniem maksymalnej ilości tkanki mięśniowej. Zredukowanie mięśnia przełoży się na pogorszenie wyników, a nawet zwiększone ryzyko kontuzji.
Trzeba pamiętać, że wyszczuplanie łydek z tłuszczu niekoniecznie będzie priorytetem dla Twojego organizmu. Kiedy wejdziesz w deficyt kaloryczny, wcale nie ma gwarancji, że w pierwszej kolejności zrzucisz tkankę tłuszczową z tej partii. Może co nieco spadnie Ci z brzucha, pośladków, ramion, twarzy – człowiek po prostu nie ma kontroli nad tym, skąd ciało spala.
Masz sporą, chociaż nie całkowitą kontrolę nad mięśniami. Na deficycie kalorycznym cierpią mięśnie w całym ciele. Te, których nie ćwiczysz (czyli w tym przypadku łydki), będą spadać szybciej. Nie można jednak oczekiwać, że reszta pozostanie nienaruszona. Najlepsze, co możesz zrobić, by zapobiec utracie tych mięśni, na których Ci zależy, to wysoka podaż białka i treningi na partie, które mają pozostać silne.
Deficyt, nadwyżka, a co jeśli wejdziesz na idealną dla siebie kaloryczność?
Generalnie, bez modyfikacji kaloryczności diety (i ilości białka) nogi nie przejdą rewolucji. W kształtowaniu sylwetki dieta zawsze gra sporą rolę – nawet większą, niż trening! Swoje zrobią też Twoje geny – są w nich zapisane predyspozycje do kompozycji ciała.
Jak dowiedziałeś się na samym początku, jedną z przyczyn masywności łydek mogą być przykurcze i obrzęki z nagromadzonej wody. Pozbycie się ich i przez to delikatne wyszczuplenie łydek jest całkiem proste. Posłużą do tego:
Odpowiadając na tytułowe pytanie – bieganie nie gwarantuje, że zeszczuplejesz z łydek. Ostrzegaliśmy na początku, że sprawa jest skomplikowana 😉 Mamy nadzieję, że jasno wyjaśniliśmy, jak działa kształtowanie łydek. Krótko podsumujmy.
Uff… miało być krótkie podsumowania, a i tak sporo tego!
Dobre wieści dla wytrwałych – te informacje podane w kontekście łydek można odnieść też do innych partii mięśniowych. Zależność ćwiczenia-kaloryczność-białko jest uniwersalna. Z pewnością jeszcze o tym porozmawiamy w innych sylwetkowych artykułach 😉
Szczupłe łydki mogą być albo umięśnione i odtłuszczone, albo nisko umięśnione + nisko otłuszczone. Na to, jakiego rezultatu się dorobisz, wpływa trening i dieta. Biegasz? Zostaw mięśnie, redukuj tłuszcz. Umięśnione nogi będą dla Ciebie znacznie praktyczniejsze – i też szczupłe!
Wyszczuplanie łydek wymaga wytrwałości. Nic nie gwarantuje, że tłuszcz najpierw będzie Ci schodził z łydek. Większa, ale też nie całkowita kontrola jest nad budowaniem/redukowaniem mięśni.
Rozciąganie, masaże i nawodnienie – tego warto pilnować na co dzień. Pozbycie się przykurczów oraz obrzęków może zdziałać cuda.
Mogą Ci się spodobać:
Uliczna moda zmienia swoje oblicze, a dresy nie są już […]
Moda zmienia się błyskawicznie, ale pewne elementy garderoby nigdy nie […]
Wybór odpowiedniej odzieży sportowej to podstawa, by cieszyć się komfortem […]
Bieganie to pasja, która wymaga nie tylko determinacji i regularnych […]
W dzisiejszych czasach zdrowie i dobre samopoczucie są priorytetami dla […]
Schyłek roku powinien stanowić dla mężczyzn idealny moment na odświeżenie […]
Bieganie to naprawdę fajne hobby, ale i styl życia. Warto […]
Czy Twoje buty zdradzają Twoje aktywności? Nieprzyjemny zapach to problem, […]
Bieganie jest dziś jedną z najpopularniejszych form aktywności fizycznej. Z […]
Przygotowanie motoryczne, które obejmuje zarówno siłę, szybkość, wytrzymałość, jak i […]
Co można zrobić dla swojego organizmu, by regularne bieganie i […]
Jak oddychać podczas biegania, by było to w pełni optymalne? […]
Podologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się kompleksową opieką nad […]
Cukier jest jednym z najważniejszych składników w kuchni. Bez niego […]
Spróbowałeś nowych ćwiczeń, wydłużył dystans, wracasz do biegania po dłuższej […]
Jak zacząć biegać i zmienić swoje życie dzięki temu, że […]
Elektrolity to kluczowy element diety sportowców i osób aktywnych. Minerały, […]
Ciekawostki o bieganiu mogą Ci pomóc zdobyć wysokie miejsce w […]
Regeneracja po bieganiu to jeden z fundamentów formy. Jeśli ją […]
Regularnie dręczone treningowym ogniem, noszące kochane ciałko przez całe życie […]
Czy bieganie jest zdrowe – nad tą kwestią zastanawia się […]
Bliski kolega biegania… a może jednak nie aż tak bliski? […]
Zima jest magicznym czasem, który zachęca do górskich wypraw. Choć […]
BCAA a bieganie to popularny temat suplementacyjny. W jaki sposób […]
Slow jogging to jedna z najpopularniejszych metod treningowych stosowanych przez […]
Ile kosztuje dieta pudełkowa i czy taki wydatek może się […]
Początek zimy to zawsze prawdziwa gratka dla miłośników dyscyplin nieodzownie […]
Wybór pierwszego rowerka dla dziecka to wyjątkowy moment, który może […]
Rytuały relaksacyjne mają bardzo korzystny wpływ na zdrowie. Wizyta w […]
Bieganie nie jest tylko narzędziem do zmiany sylwetki. Miliony ludzi […]