Skręcona kostka może się przydarzyć każdemu biegaczowi. Wymaga natychmiastowego, przemyślanego […]
Data publikacji 20.10.2022
Przeczytasz w 5 minut
702 wyświetleń
Regularnie dręczone treningowym ogniem, noszące kochane ciałko przez całe życie – łydki zasługują na szczególną troskę biegacza, bo bez mocnych łydek daleko się nie zabiegnie. Doskonała znajomość własnego ciała gwarantuje udaną współpracę – dowiedz się, jak wygląda budowa łydki – mięśnie, kości, ścięgna – żebyś w razie problemów mógł samodzielnie stwierdzić, co dokładnie Cię boli!
Twoją łydke budują 2 mięśnie – brzuchaty i płaszczkowaty.
Mięsień brzuchaty to mięsień dwugłowy. Zaczyna się tuż pod kolanem, na kości udowej. Jego koniec leży dopiero na guzie piętowym. Rozbudowany, przywodzi na myśl… dzwonko z łososia. Im wyraźniejsze dzwonko, tym bardziej doświadczony biegacz – zaawansowanym, kształtu tego mięśnia mogliby pozazdrościć kulturyści.
Mięsień brzuchaty ma za zadanie zginanie stopy w dół, odwracanie jej i przywodzenie. Uszkodzenie tego mięśnia powoduje wyłączenie z treningów na długi czas – niesprawny mięsień brzuchaty odbiera władzę nad stopą.
Z kolei mięsień płaszczkowaty leży po boku piszczeli. Nie prezentuje się imponująco – a wręcz w ogóle go nie widać, bo leży pod mięśniem brzuchatym. Jego wygląd także można skojarzyć z rybą – płaszczką.
Mięsień płaszczkowaty ma równie ważne zadanie, co jego brzuchaty kolega. Odpowiada za stabilizację piszczela zględem stawu skokowego oraz współuczestniczy w zginaniu stopy.
Mięśnie łydki (i każdej innej części ciała) są umocowane do kości przyczepami.
W mięśniach łydek dominują włókna wolnokurczliwe. To typ włókien mięśniowych, który najlepiej funkcjonuje przy długim wysiłku o umiarkowanym natężeniu.
Mówiąc w uproszczeniu – łydki są wręcz stworzone do biegania długodystansowego. Włókna wolnokurczliwe niechętnie zwiększają swoją objętość – ich wzmocnienie nie skutkuje sylwetką kulturysty.
Mięsień płaszczkowaty składa się z włókien wolnokurczliwych nawet w 96%.
Budowa łydki to też włókna szybkokurczliwe – te reagują na krótki wysiłek, o maksymalnym nasileniu. Najbardziej uaktywniają się podczas podnoszenia ciężarów oraz sprintów. W przeciwieństwie do włókien wolnokurczliwych, są podatne na objętościowy przyrost.
Szybkokurczliwe włókna znajdują się w mięśniu brzuchatym – to im brzuchacz zawdzięcza imponujące kształty.
Budowa mocnych mięśni łydek wymaga diety bogatej w białko. U amatora, jest to minimum 1,4 grama na kilogram masy ciała. Taka ilość protein pozwoli na sprawna regeneracje mięśni, po której będą jeszcze mocniejsze.
Po każdym bieganiu poświęć chwilę na rozciąganie łydek. Stretching pozwala rozluźnić mięśnie, co ułatwia im dojście do siebie. O mięśnie w łydce trzeba się troszczyć także ćwiczeniami wzmacniającymi. A po całym wysiłku dobrze się wyśpij – mięsień w łydce regenerują się podczas snu.
Ćwiczenia na łydki znajdziesz w tym artykule: Ćwiczenia Na łydki i stopy dla mądrego biegacza
W łydce znajdują sie również 2 kości – strzałkowa i piszczelowa.
Kości piszczelowej zapewne nie trzeba przedstawiać. To fundament nogi, na którym wiele razy niechcący przetestowałeś twardość mebli, idąc po ciemku do toalety. Niejednego sportowca dotknął także ból piszczeli po bieganiu. Piszczel ma bowiem za zadanie utrzymanie całego ciężaru ciała, przy każdym kroku – także tym nieroztropnie postawionym na zbyt intensywnym treningu.
Mniej słynna jest natomiast kość strzałkowa. Ma cieńszą budowę. Leży z boku kości piszczelowej. Przyczepiają się do niej mięśnie, a górny koniec wchodzi w konstrukcję stawu skokowego. Kość strzałkowa stabilizuje ten staw, pomagając kości piszczelowej utrzymać nogę w pionie.
Kości nabierają siły dzięki wapniowi, fosforowi, witaminie D i K. Wapń oraz fosfor to materiały budulcowe szkieletu. Z kolei witaminy D oraz K regulują odkładanie się minerałów w kościach.
W codziennej diecie nie żałuj sobie nabiału (szczególnie serów żółtych – to najlepsze źródła wapnia dla biegaczy). Dbaj również o odpowiednia podaż tłuszczu, bo to on umożliwia przyswajanie witaminy D i K. Według zaleceń dietetycznych, tłuszcze powinny zajmować około 30% kaloryczności codziennej diety.
No i wreszcie – regeneracja! Kości też goją się w czasie odpoczynku!
Z tyłu łydki jest zlokalizowane największe i najsilniejsze ścięgno w ludzkim ciele – ścięgno Achillesa. Zaczyna się między głowami mięśnia brzuchatego, a kończy na pięcie. Ma około 15 centymetrów długości. Przenosi ciężar ciała na stopę i wykonuje zgięcie podeszwowe.
Ścięgno Achillesa u biegaczy jest narażone na kontuzje przeciążeniowe – nadwyrężenia, stany zapalne a w skrajnych przypadkach zerwanie wymagające operacji. Reaguj na wszelkie niepokojące sygnały, takie jak bóle i skurcze. Nie staraj się ich rozchodzić – umów się do fizjoterapeuty, zrób zimny okład i odpocznij.
Achilles potrzebuje tego samego, co kości i mięśnie – pełnowartościowego żywienia, snu oraz ćwiczeń wzmacniających.
Wzmacnia go każda aktywności fizyczna, przeplatana czasem na spokojną regenerację. Troszcząc się o mięśnie w łydce, przy okazji zadbasz również o ścięgno Achillesa – to wszystko jest ze sobą połączone.
Budowa łydki nie jest skomplikowana – wiesz już to, co powinieneś wiedzieć z perspektywy biegacza. Zadbaj o mięśnie w łydce podwyższona podażą protein, odżywiaj kości nabiałem, pozwalaj ścięgnu Achillesa na odpoczynek, a każdy trening biegowy będzie wychodził Twoim nogom na zdrowie!
Mogą Ci się spodobać:
Skręcona kostka może się przydarzyć każdemu biegaczowi. Wymaga natychmiastowego, przemyślanego […]
Biegasz? Kochasz ten sport i nie wyobrażasz sobie bez niego […]
Z pewnością większość biegaczy dobrze wie, jak ważne jest zachowanie […]
Półmaraton – ile kilometrów ma kamień milowy, po którym zostaje […]
Bieganie to nie tylko forma aktywności fizycznej, ale również skarbnica […]
Regeneracja to często niedoceniany element treningu biegowego. W pogoni za […]
Szczupłe łydki – jeśli takie chcesz, to zacznij biegać. A […]
O bieganiu można powiedzieć wiele… a niektórzy powiedzieli to wyjątkowo […]
Jesteś miłośnikiem mocnych wrażeń, więc chętnie poznasz potęgę gniewu biegacza? […]
Trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez wygodnych i stylowych butów […]
Chcesz zacząć ćwiczyć, ale ubranie treningowe kojarzy Ci się z […]
Hemoliza – z pewnością miałeś okazję słyszeć to słowo na […]
Trudno wyobrazić sobie życie w XXI wieku bez butów. Na […]
Problem ze snem może dosłownie zrujnować życie, a już na […]
Szybko się męczę, a chcę biegać: takie wiadomości stale dostajemy […]
Obstawianie zawodów biegowych staje się coraz popularniejsze w naszym kraju. […]
Maraton – ile kilometrów ma legendarny dystans? Wbrew pozorom, odpowiedź […]
Bieganie to popularna forma aktywności fizycznej, która przynosi wiele korzyści […]
Ból kolana po bieganiu zdarzył się kiedyś każdemu sportowcowi. Jeżeli […]
Cytaty motywacyjne – sport zna ich wiele, bo bez motywacji […]
Przetrenowanie to realne zagrożenie dla ambitnego biegacza. Po czym poznać, […]
Jakie suplementy na regenerację warto mieć w swojej sportowej szafeczce? […]
Półmaraton – czas amatora, który można uznać za dobry, to […]
Bieg na 5 km – czas amatora mówi sporo o […]
Czas wakacji i urlopu trochę wywraca codzienność do góry nogami. […]
Jak się ochłodzić, gdy termometr bezlitośnie przypomina Ci, że taki […]
Ból uda z tyłu dotyka wielu biegaczy. By się go […]
Niestety, o ile psy są bardzo mądrymi zwierzętami, to ich […]
Biegaczom i innym sportowcom nie są obce rozmaite problemy jelitowe. […]
W sporcie nie brakuje trudnych momentów. Do takich z pewnością […]