Blog o bieganiu sBIEGACZA - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczySFERA BIEGACZA
 • Polski
 • English
Facebook sBIEGACZ Instagram sBIEGACZ Szukaj
> Efekty biegania – co możesz osiągnąć?

Efekty biegania – co możesz osiągnąć?

Data aktualizacji 20.12.2023

Przeczytasz w 10 minut

Efekty biegania – co możesz osiągnąć?

Bieganie nie jest tylko narzędziem do zmiany sylwetki. Miliony ludzi na całym świecie, dały wkręcić się w ten sport z szeregu innych powodów. Czego się spodziewać zaczynając bieganie? Efekty przerosną Twoje oczekiwania. Przeczytaj o 10-ciu… a to dopiero początek!

1 – Skończysz z ostrymi dietami

Gdyby łączyć imprezy biegowe ze zlotami foodtrucków… Właśnie poddaliśmy Ci pomysł na milionowy biznes gastronomiczny. Nie zmarnuj go… ale biznesplan przemyśl na pierwszym biegowym treningu.

Rezultat dotychczasowej małej aktywności fizycznej i intuicyjnej diety zapewne pozostawia sporo do życzenia w kwestii sylwetki. To i owo dałoby się poprawić, prawda? A najlepiej, gdyby zrobić to bez większych jedzeniowych wyrzeczeń.

Biegacze to ludzie, którzy jedzą i nie tyją. Zdecydowana większość rekreacyjnych biegaczy niespecjalnie  przejmuje się swoją dietą. Dbają o to, by generalnie była zdrowa, ale z liczeniem kalorii im nie po drodze. A z głodówkami, to już w ogóle! Nie da się biegać bez solidnego jedzenia!

Bieganie bez diety nie oznacza biegania tylko na fast-foodach i czekoladzie! Niemniej, aktywność fizyczna umożliwia pozwalanie sobie na smakołyki bez obaw o wagę. Oczywiście, wszystko z umiarem – ale gdy zaczniesz biegać, skończysz szukać pocieszenia w ciastkach, rozładowania stresu w wysokokalorycznym likierze, oraz instynktownie wyrzucisz z diety nadmiar tłuszczu – bo na lekkim jedzeniu biega się lepiej.

ciastka do kawy
Jedzenie ciastek bez tycia – biegacze to potrafią!

Rezultaty biegania to porzucenie restrykcyjnych diet raz na zawsze. Jako biegacz, na każdym treningu będziesz spalał setki kalorii. Ciasteczko, batonik, gofr z bitą śmietaną – to wszystko będzie Twoim źródłem energii do biegania, a nie kaloryczna bombą do zmagazynowania w biodrach.

Brzuch spadnie sam

Mimo nieprzejmowania się kaloriami, pasjonaci biegania są szczupli. Gdy wkręcisz się w bieganie, cała Twoja dieta stanie się zdrowsza, chociaż nie będzie restrykcyjna. Bieganie zmotywuje Cię do zadbania o talerz, by poprawić formę. Sport przyniesie ukojenie problemów lepiej, niż czekoladowe ciasto. Zaczniesz zachowywać umiar przy tych produktach, które zawsze gubiły Twoje postanowienia o redukcji kilogramów.

Jadłospis biegacza cechuje zdrowy balans między tym, co zdrowe, a tym, co rekreacyjne. Ciało i umysł korzystają na braku kategorycznych dietetycznych zakazów – bo, paradoksalnie, im więcej restrykcji sobie narzucasz, tym bardziej chcesz kolejne ciastko. Koniec z objadaniem się smakołykami… ale tez koniec z płaczliwym wzrokiem wlepianym w witrynę cukierni.

Nawet jeśli schudnięcie nie jest Twoim nadrzędnym celem, dzięki treningom poprawisz sylwetkę. Mocniejsze mięśnie sprawią, że sylwetka zeszczupleje, ubrania zaczną lepiej wyglądać, a brzuch…

…jaki brzuch? 

Uda nabiorą jędrności

Skutek biegania widoczny gołym okiem to poprawa jędrności skóry. Wynika ona z lepszego ukrwienia każdej partii ciała.

Podczas treningu, serce pracuje intensywniej, zasilając organy większa ilością krwi. Skóra staje się odżywiona, więc wszystko ,,idzie do góry”. Po kilku tygodniach regularnych treningów, skóra będzie bardziej napięta, a cellulit mniej widoczny.

Nie trzeba mówić, że jędrniejsza skóra również przekłada się na ogólną atrakcyjność sylwetki. Jeśli masz jakiekolwiek kompleksy na punkcie swojego ciała, ruszaj na bieganie. Efekty zobaczysz w lustrze i zazdrosnych spojrzeniach znajomych. Nie ma lepszego zabiegu estetycznego, niż aktywność fizyczna.

2 – Nabierzesz pewności siebie

Lepszy wygląd siłą rzeczy przekłada się na zwiększenie pewności siebie. Poza tym, bieganie to stałe pokonywanie własnych granic. Kolejne wyzwanie na Twojej biegowej drodze, kolejny sukces, kolejny bonus do wiary w siebie. 

bieganie efekty pewność siebie
Dzięki bieganiu zwiększysz swoją samoocenę.

Oto rewolucjonizujące psychiczne efekty – bieganie sprawi, że staniesz się pewniejszy w kontaktach towarzyskich, biznesowych i wszystkich innych. Codzienne problemy przestaniesz traktować jako kłody pod nogami. Zaczniesz podchodzić do nich jak do kolejnego wyzwania. Trzeba je pokonać – i pokonasz. Na biegowej trasie nauczysz się prześcigać siebie. Tę naukę przełożysz na resztę życia.

Możesz wybiegać nowego siebie. Nowego nie tylko fizycznie – nowego mentalnie. Silniejszego, gotowego na wszystko, niebojącego się komplikacji.

3 – Zapomnisz o stresie

Słyszałeś o czymś takim jak ,,haj biegacza”? Te efekty bieganie przynosi już po kilku mintach sumiennego wysiłku. Za haj odpowiada hormonalna burza poprawiająca nastrój. Endorfiny, adrenalina, noradrenalina i inne hormony motywują ciało oraz psychikę do podołania wysiłkowi. Kiedy biegacz rusza w trasę, stresujące sytuacje odchodzą w niepamięć. Do mety dociera uśmiechnięty i pełen energii.

Nie bez powodu, aktywność fizyczna  to jeden z czynników profilaktyki depresji. Sport poprawia nastrój na poziomie już na poziomie chemii organizmu. 

Kolejny rezultat biegania to dobry sen – głębszy, dłuższy, bardziej odżywczy. Dotleniony mózg zasypia bez problemu. Stresujące myśli i problemy, same rozwiążą się podczas treningu. Położysz się przyjemnie zmęczony, a na drugi dzień wstaniesz jak nowonarodzony.

Rzucanie używek

Obniżenie poziomu stresu aktywnością fizyczną to także łatwiejsze porzucanie nałogów. Stres, jak nic innego, skłania ludzi do sięgania po papierosy, alkohol i inne niezdrowe zagłuszacze emocji. Gdy zaczniesz je ,,wybiegiwać”, przestaną być potrzebne. Chcesz rzucić palenie, piwko i kawę? Zacznij bieganie! Dostaniesz bonus do siły woli w walce z nikotyną, etanolem, kofeiną i innymi paskudztwami, o których dobrze wiesz, że, najlepiej byłoby z nich zrezygnować.

4 – Odmładzające efekty biegania

Odmłodniejesz, nawet jeśli teraz masz 20 lat. Nie tylko dlatego, że podczas treningu będziesz się cieszył jak dziecko. Skutki tego sportu to błyskawiczny powrót do sprawności, którą odebrał Ci siedzący tryb życia. 

Do walki możesz przystąpić niezależnie od tego, co mówi Twój PESEL.

starszy mężczyzna uprawiający bieganie efekty
Młodość w każdym wieku!

Zastane mięśnie, zgarbiony kręgosłup, przykurczona szyja od wgapiania się w monitor… Pod koniec dnia masz wrażenie, że postarzałeś się o drugie tyle. Taki stan trwa przez lata, a na pewno słyszałeś, że nieużywany mięsień zanika. 

Kiedy ciało nie musi utrzymać sprawności, pozbywa się jej bez sentymentu. Wie, że do leżenia na kanapie nie potrzebuje silnych mięśni.

Gdy już od czasu do czasu chcesz użyć mięśni, wszystko Cię męczy. Z pomocą przychodzi trening – sygnał dla całego ciała, że pojawiło się wyzwanie. Musi wziąć się w garść. Już po kilku treningach poczujesz, jakby ubyło Ci kilka lat, a będzie tylko lepiej.

Emeryci biegają maratony. I to po raz pierwszy w życiu. Na początek wystarczy slow jogging, a z czasem zwiększysz tempo.

5 – Na nowo nauczysz się wypoczywać

Efekty biegania odnoszą się również do sposobu spędzania wolnego czasu (pozornie) niezwiązanego z treningiem. Biegacze kochają aktywnie spędzać czas. Z leżeniem na kanapie zupełnie im nie po drodze.

Kiedy poczujesz, jak dobrze wpływa na Ciebie aktywność fizyczna, zapragniesz więcej. Jako że poprawi się Twoja ogólna sprawność, będziesz też lepiej ją znosił. To otwiera nowe możliwości spędzania wolnego czasu.

górskie widoki
Bieganie da Ci kondycję i chęci, by oglądać takie widoki nie tylko na zdjęciach.

Wycieczka w góry z rodziną i zdobywanie najwyższych szczytów? Jasne!

Rowerowy wypad nad jezioro 40 kilometrów dalej? Jedziemy! A za pół roku pierwszy duathlon!

Dzień otwarty w szkole tańca? Pakujemy dres!

Zacznij biegać, a szybko zmieni się Twoje podejście do wszelkiej aktywności fizycznej. A to milowy krok do zmiany całego życia. Już nigdy nie spędzisz weekendu na nicnierobieniu. Zobaczysz więcej, poczujesz więcej, doświadczysz więcej – kto biega, żyje dwa razy. Będziesz chciał na własnej skórze poczuć górskie powietrze, nauczyć się wspinać, spędzić niedzielę na basenie (nie tylko w jaccuzzi)… Tyle możliwości! By czerpać z nich garściami, wystarczy popracować nad kondycją.

6 – Nauczysz się organizacji

Wydaje Ci się, że nie masz czasu na bieganie? Więc nauczysz się organizacji czasu. Rezultat? Wydłużenie doby o połowę. Ugotuj garnek obiadu na dwa dni, nastaw budzik na godzinę wcześniej, odłóż smartfona i… idź pobiegać.

Ludzie, którzy złapali biegowego bakcyla, także nie mają czasu. Zawsze jednak udaje im się znaleźć 25-tą godzinę doby, aby iść na trening. Jak to robią? Organizują, skracają, robią listę priorytetów na dany dzień, wyrzucają z domu telewizor… Żeby znaleźć czas na bieganie, wystarczy go nie tracić.

Pamiętaj – trening biegowy nie musi być długi! Wyrwij się z domu na 15-30 minut. Tyle na pewno uda się wygospodarować.

7 – Pokochasz swoje ciało

Ile razy dzisiaj narzekałeś na swoje ciało? A ile razy pochwaliłeś je za kawał dobrej roboty?

My, ludzie, bardzo chętnie zauważamy niedociągnięcia Matki Natury. Zauważamy, że jesteśmy za niscy, za szerocy, przerzedzają nam się włosy, to jest krzywe, tamto niesymetryczne… 

Rzadko natomiast doceniamy, jak cudownymi maszynami są nasze ciała. Nic dziwnego. Bez aktywności fizycznej, nieszczególnie mają okazję do wykazania się.

bieganie efekty samopoczucie na treningu
Nowe spojrzenie na swoje ciało – to możliwe dzięki bieganiu.

Dzięki bieganiu zrozumiesz, jak wiele robi Twoje ciało. Intensywny wysiłek sprawia, że czujesz każdy mięsień. Czujesz, jak bije serce, jak pracują płuca. Czujesz, jak szkielet niesie Cię nad ziemią, ręce i nogi harmonijnie współpracują, kolana instynktownie uginają się pod idealnym kątem…

Tego trzeba doświadczyć. A kiedy doświadczysz, już nigdy nie spojrzysz na swoje ciało krytycznie. Ono jest niesamowite – daj mu to pokazać.

8 – Bieganie – efekty łóżkowe

Nawet w łóżku przydaje się stare, dobre bieganie!

 • Po pierwsze – bieganie poprawia wydolność i wytrzymałość. Jak wydolność i wytrzymałość przydają się w sypialni, tego tłumaczyć nie trzeba.
 • Po drugie – hormony. Wysiłek zwiększa poziom testosteronu. Endorfiny poprawiają humor. Rezultat? Wyższe libido i poprawa ogólnej sprawności seksualnej. 
 • Po trzecie – krążenie krwi. Z akapitu o skórze wiesz już, że bieganie poprawia krążenie. U kobiet, przekłada się to na lepsze ukrwienie genitaliów, a więc intensywniejsze doznania. U mężczyzn – na jakość erekcji.
 • Po czwarte – pewność siebie, wynikająca w dużej części z poprawy wyglądu. Tej nigdy dość  w sypialni.

Biegacze deklarują bardzo wysoki poziom zadowolenia z życia seksualnego. Biegające kobiety łatwiej znoszą menopauzę, a mężczyźni dłużej zachowują sprawność. Wydolność i wytrzymałość nabyta na treningu sprawia, że biegający nieprędko padają z wyczerpania…

Jeśli poprzednie argumenty Cię nie przekonały, ten na pewno to zrobi, prawda? Zachęć do wspólnego biegania partnera, a oboje maksymalnie skorzystacie.

9 – Znajdziesz nowe pasje

Efekty biegania, które ciężko przewidzieć, to zostanie hobbystą wielu dziedzin! W tym takich pozornie niezwiązanych z bieganiem. 

Sport powoduje reakcję łańcuchową. Kiedy zaczniesz biegać, nagle zainteresujesz się:

 • biologią i religioznawstwem jakim cudem tyle przebiegłem?
 • chemią co jest w tym izotoniku?
 • krawiectwem – jak te spodenki są uszyte, w tym się nie da biegać…
 • sportem zawodowym – no i co, ja też tak biegam!
 • budownictwem – tu idzie rura, czy mogę przybić hak na medale?
 • geologią – który kamień jest taki twardy?!
 • prawem ale czemu nie można tu biegać? Jak to mandat?!

… i wieloma innymi dziedzinami.

Biegacz jest ciekawym człowiekiem. Bardzo, bardzo ciekawym.

Co mówisz, gdy ktoś nowo poznany pyta o Twoją pasję? Co wpisujesz w CV w rubryce ,,zainteresowania”, w BIO na Instagramie i opisie profilu na portalu randkowym? Trudno mówić o sobie oraz swoich zamiłowaniach, gdy nie jesteś na niczym skoncentrowany. Wkrótce to się zmieni. Już zawsze będziesz miał coś do powiedzenia o sobie, swoim weekendzie i planach na najbliższe miesiące. Planach startowych, oczywiście.

10 – Poznasz cudownych ludzi

Rezultat biegania to gwałtowne poszerzenie towarzyskiego grona

Punkt poniekąd powiązany z poprzednim. Biegacze mają o czym rozmawiać, rozmawiają bardzo chętnie, a dzięki sportowi, są naładowani pozytywną energią. Bieganie w grupie to coś, czego powinien spróbować nawet najbardziej radykalny samotnik.

bieganie efekty start zawodów
Dziś trening w grupie, jutro bieg na 5 kilometrów i nowe znajomości na całe życie. Biegacz jest istotą społeczną!

Biegacze są wspaniali. Społeczność, jaka utworzyła się wokół tego sportu, ogrzeje Twoje serce przez 24 godziny na dobę. 

Bieganie łączy ludzi. Biegacze z całego kraju spotykają się na imprezach, sportowych, utrzymują kontakty w mediach społecznościowych i trzymają sobie dzieci do chrztu. Wspieramy się, motywujemy, doradzamy – lubimy być razem, nawet tylko przez Internet! Czasami lubimy też narzekać – na nieodpowiedzialnych właścicieli psów, na dziury w chodnikach, na pogodę. Na wszystko, co nas trapi. Dlatego w biegowym gronie tak łatwo znaleźć przyjaciół na całe życie.

Ani się obejrzysz, a będziesz miał wokół siebie grono nowych znajomych. Wspólnie pojedziecie na wycieczkę w góry, na zawody, pójdziecie na pizzę w ramach posiłku potreningowego… Bieganie wygania do ludzi. Wspaniałych ludzi z całego kraju, a nawet z całego świata.


Teraz chyba już nie masz wątpliwości, ten sport dosłownie odmieni Twoje życie. Na co jeszcze czekasz? Ruszaj na trening i żyj piękniej, zdrowiej, weselej! Już dzisiaj zacznij biegać, a efekt zobaczysz na pierwszym treningu, gdy poczujesz haj biegacza i docenisz, jak wiele potrafi Twoje ciało.

Mogą Ci się spodobać:

19 07.2024
Jak oddychać podczas biegania?

Jak oddychać podczas biegania?

Jak oddychać podczas biegania, by było to w pełni optymalne? […]

09 07.2024
Czym zajmuje się podologia?

Czym zajmuje się podologia?

Podologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się kompleksową opieką nad […]

09 07.2024
Różne rodzaje cukru: jak wybrać najlepszy do swoich potraw?

Różne rodzaje cukru: jak wybrać najlepszy do swoich potraw?

Cukier jest jednym z najważniejszych składników w kuchni. Bez niego […]

04 07.2024
Jak pozbyć się zakwasów? Sposoby na skrócenie męki biegacza

Jak pozbyć się zakwasów? Sposoby na skrócenie męki biegacza

Spróbowałeś nowych ćwiczeń, wydłużył dystans, wracasz do biegania po dłuższej […]

03 07.2024
Jak zacząć biegać? Bieganie dla początkujących

Jak zacząć biegać? Bieganie dla początkujących

Jak zacząć biegać i zmienić swoje życie dzięki temu, że […]

28 06.2024
Elektrolity podczas treningu – dlaczego warto?

Elektrolity podczas treningu – dlaczego warto?

Elektrolity to kluczowy element diety sportowców i osób aktywnych. Minerały, […]

18 06.2024
30 ciekawostek o bieganiu do zarzucenia w towarzystwie

30 ciekawostek o bieganiu do zarzucenia w towarzystwie

Ciekawostki o bieganiu mogą Ci pomóc zdobyć wysokie miejsce w […]

08 05.2024
Regeneracja po bieganiu – jak ją poprawić? 10 wskazówek!

Regeneracja po bieganiu – jak ją poprawić? 10 wskazówek!

Regeneracja po bieganiu to jeden z fundamentów formy. Jeśli ją […]

05 05.2024
Budowa łydki – biegaczu, poznaj swój napęd!

Budowa łydki – biegaczu, poznaj swój napęd!

Regularnie dręczone treningowym ogniem, noszące kochane ciałko przez całe życie […]

27 03.2024
Czy bieganie jest zdrowe?

Czy bieganie jest zdrowe?

Czy bieganie jest zdrowe – nad tą kwestią zastanawia się […]

22 03.2024
Jogging – co to? Wszystko co musisz o nim wiedzieć

Jogging – co to? Wszystko co musisz o nim wiedzieć

Bliski kolega biegania… a może jednak nie aż tak bliski? […]

12 03.2024
Bieganie po górach zimą. Porady i wskazówki

Bieganie po górach zimą. Porady i wskazówki

Zima jest magicznym czasem, który zachęca do górskich wypraw. Choć […]

27 02.2024
BCAA – jak pomaga biegaczom?

BCAA – jak pomaga biegaczom?

BCAA a bieganie to popularny temat suplementacyjny. W jaki sposób […]

08 02.2024
Slow jogging – co to jest i jak biegać tą metodą?

Slow jogging – co to jest i jak biegać tą metodą?

Slow jogging to jedna z najpopularniejszych metod treningowych stosowanych przez […]

19 01.2024
Ile kosztuje dieta pudełkowa? Oszczędzaj czas i pieniądze!

Ile kosztuje dieta pudełkowa? Oszczędzaj czas i pieniądze!

Ile kosztuje dieta pudełkowa i czy taki wydatek może się […]

27 12.2023
Mroźne Pasje: TOP 5 Zimowych Dyscyplin Sportowych

Mroźne Pasje: TOP 5 Zimowych Dyscyplin Sportowych

Początek zimy to zawsze prawdziwa gratka dla miłośników dyscyplin nieodzownie […]

22 12.2023
Jaki wybrać rowerek dla 3-4 latka – poradnik

Jaki wybrać rowerek dla 3-4 latka – poradnik

Wybór pierwszego rowerka dla dziecka to wyjątkowy moment, który może […]

21 12.2023
Sauna – właściwości prozdrowotne

Sauna – właściwości prozdrowotne

Rytuały relaksacyjne mają bardzo korzystny wpływ na zdrowie. Wizyta w […]

20 12.2023
Efekty biegania – co możesz osiągnąć?

Efekty biegania – co możesz osiągnąć?

Bieganie nie jest tylko narzędziem do zmiany sylwetki. Miliony ludzi […]

23 11.2023
Zdjęcia sportowe – jak je robić?

Zdjęcia sportowe – jak je robić?

Zdjęcia sportowe to jedna z najistotniejszych kategorii sztuki fotograficznej. Jest […]

20 11.2023
Uczucie zmęczenia – skąd bierze się osłabienie i co z nim zrobić?

Uczucie zmęczenia – skąd bierze się osłabienie i co z nim zrobić?

Uczucie zmęczenia czasem towarzyszy każdemu – co jednak, jeśli uderza […]

15 11.2023
Jak dbać o jelita? 10 wskazówek nie tylko dla biegaczy

Jak dbać o jelita? 10 wskazówek nie tylko dla biegaczy

Jak dbać o jelita, by ich dobra kondycja pomogła Ci […]

03 11.2023
Ile powinno się spać dla pełnej regeneracji?

Ile powinno się spać dla pełnej regeneracji?

Ile powinno się spać, by organizm miał szansę na pełną […]

20 10.2023
Co daje sport? 10 zalet uprawiania go i kibicowania

Co daje sport? 10 zalet uprawiania go i kibicowania

O tym, co daje sport, można pisać książki – a […]

05 10.2023
Zdrowy kręgosłup – jak powinien o niego dbać biegacz?

Zdrowy kręgosłup – jak powinien o niego dbać biegacz?

Zdrowy kręgosłup przez całe życie – marzenie, które może się […]

03 10.2023
Skręcona kostka – co robić? Poradnik powrotu do sprawności

Skręcona kostka – co robić? Poradnik powrotu do sprawności

Skręcona kostka może się przydarzyć każdemu biegaczowi. Wymaga natychmiastowego, przemyślanego […]

26 09.2023
Jak wzmocnić serce? Poradnik – bo zdrowe serce to silnik biegacza!

Jak wzmocnić serce? Poradnik – bo zdrowe serce to silnik biegacza!

Biegasz? Kochasz ten sport i nie wyobrażasz sobie bez niego […]

21 09.2023
Joga dla biegaczy — na czym polega?

Joga dla biegaczy — na czym polega?

Z pewnością większość biegaczy dobrze wie, jak ważne jest zachowanie […]

04 09.2023
Półmaraton – ile kilometrów ma?

Półmaraton – ile kilometrów ma?

Półmaraton – ile kilometrów ma kamień milowy, po którym zostaje […]

01 09.2023
Dlaczego warto biegać? 5 korzyści dla zdrowia płynących z biegania!

Dlaczego warto biegać? 5 korzyści dla zdrowia płynących z biegania!

Bieganie to nie tylko forma aktywności fizycznej, ale również skarbnica […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się