Bieganie jest dziś jedną z najpopularniejszych form aktywności fizycznej. Z […]
Data aktualizacji 05.10.2023
Przeczytasz w 8 minut
Zdrowy kręgosłup przez całe życie – marzenie, które może się spełnić, o ile zaczniesz teraz. W końcu, kręgosłup to dosłownie rdzeń całego układu ruchu. Kiedy wszystko z nim w porządku, cieszysz się pełną sprawnością, ale gdy tylko traci na sile… Przeczytaj, jak dbać o kręgosłup, stosuj te zasady, a nie będziesz musiał się przekonać!
I tak, i nie.
W kontekście potencjalnej szkodliwości biegania, najwięcej mówi się o stawach kolanowych. Liczne badania potwierdziły, że badanie nie psuje kolan, a wręcz je wzmacnia w drodze adaptacji organizmu do wysiłku. Jednakże, faktem jest, że kontuzje kolan często zdarzają się biegaczom. Bo wszystko zależy od tego, JAK się biega.
Z kręgosłupem jest dokładnie tak samo, jak z kolanami. Podczas biegu wykonuje kolosalną pracę. Przyjmuje na siebie siłę tysięcy uderzeń o ziemię i utrzymuje sylwetkę w doskonałym pionie.
Jako świadomy biegacz chcący mieć zdrowy kręgosłup, musisz zwrócić uwagę na treningowe praktyki. Będziesz trenował nieprawidłowo – zaszkodzisz kręgosłupowi. Będziesz trenował jak należy – sport będzie dla kręgosłupa bodźcem wzmacniającym. A co to znaczy trenować jak należy, korzystnie dla układu ruchu – czytaj dalej.
Technika, technika, jeszcze raz technika – biegacz musi opanować poprawny krok do perfekcji. Od pierwszego treningu należy doskonalić biegową technikę. Ma ona decydującą rolę w tym, jaki impet trening wywoła na układzie ruchu, w tym na kręgosłupie.
Poprawna technika, zdrowa dla kręgosłupa, wygląda następująco:
Wyprostowane plecy, patrzenie przed siebie, lądowanie na śródstopiu, mięśnie brzucha zaangażowane do świadomego trzymania postury. Wyrobienie sobie tych drobnych-wielkich odruchów to podstawa zdrowego biegu.
Dobór obuwia to w przypadku biegacza nie tylko kwestia wygody. Od butów zależy, czy Twój bieg będzie zdrowy dla układu ruchu. To, jak dbać o kręgosłup na każdym treningu, zaczyna się więc w sklepie sportowym. Odpowiednio dobrane treningówki pomagają w utrzymaniu prawidłowej biomechaniki i minimalizują niekorzystne siły naciskające na układ ruchu.
Podstawową kwestią na szosie jest amortyzacja. Im twardszy teren, tym więcej amortyzacji potrzebuje układ ruchu. Siły oddziałujące na ciało podczas lądowania uderzają w stawy, kości i finalnie kręgosłup – podwyższony stopień amortyzacji pochłania część impetu. Na asfalt i bieżnię tartanową potrzeba wyższego stopnia amortyzacji, niż w teren – miękkie, nieutwardzone ścieżki są przyjaźniejsze, uderzenia stopami o takie podłoże wytwarza mniej energii.
Dla ścisłości. Zaawansowani biegacze asfaltowi mogą stopniowo schodzić z wysokiego stopnia amortyzacji na niższy. Wymaga to jednak sporego wzmocnienia układu ruchu i perfekcyjnej techniki biegowej. Dopóki nie nabędziesz długiego doświadczenia biegowego, pozostań przy wysoko zamortyzowanym, najbezpieczniejszym obuwiu.
W teren – perfekcyjna przyczepność i stabilizacja stopy. Tutaj amortyzacja może być niższa, ale za to trzeba się szczególnie przyłożyć do wyboru podeszwy zewnętrznej, oraz cholewki mocno trzymającej piętę. Chodzi o to, by na urozmaiconym, nierównym terenie, jak najmniej się kiwać. Kręgosłup lubi wyprostowaną postawę, bez niekontrolowanych przemieszczeń – a zmienne, terenowe ścieżki takie przemieszczenia wymuszają. Dzięki butom możesz ustabilizować swój krok i całą postawę.
Nie mniej ważna od technicznych walorów obuwia jest ogólna wygoda. W niewygodnych butach nie da się biegać poprawnie technicznie. Zaczniesz kombinować z krokiem tak, by było Ci wygodnie. Jak zapewne się domyślasz, takie kombinowanie z techniką biegania nie służy układowi ruchu – nawet zdrowy kręgosłup zacznie boleć przez kręcenie stopami.
…ćwiczeniami wzmacniającymi. Jakże często zapominamy o tym, że do mocnego biegania potrzeba mocnych pleców! Mimo iż samego kościstego kręgosłupa nie możesz dopakować, wystarczy, że poświęcisz uwagę mięśniom okalającym go ze wszystkich stron. Podsumowując – trening core musi być!
Treningi uzupełniające obejmują wzmacniania mięśni głębokich tułowia. To one stabilizują kręgosłup, odciążając kostną strukturę w utrzymywaniu wyprostowanej postury. Oprócz ćwiczeń core ukierunkowanych na brzuch i ramiona warto wykonywać m.in. podciągania – skutecznie targetują mięśnie grzbietu.
Ponadto stosuj ćwiczenia rozciągające i rolowanie pleców. Te metody treningowe pomagają uelastycznić struktury kręgosłupa. Przekładają się także na ogólne rozluźnienie mięśni – a pozbycie się przykurczów sprzyja utrzymaniu poprawnej postawy.
Pozory mylą – na trasie niosą Cię nie tylko nogi. Całe ciało należy wzmacniać po równo. Żadnego wybierania sobie przydatnych i mniej przydatnych partii. Wiemy, że niektórzy tak robią… a na dłuższą metę wybiórczość skutkuje tylko kłopotami z tymi partiami, które wydawały się mało ważne w biegu.
Mocno stabilizujący biustonosz sportowy to obowiązkowe wyposażenie każdej biegaczki. Nie należy biegać w zwykłym staniku, nawet takim doskonale dopasowanym. Sportowe modele, najlepiej takie dedykowane stricte biegaczkom, zapewniają znacznie wyższy poziom stabilizacji – i właśnie taki jest potrzebny w dynamicznym, szybkim kroku.
O tym, że kręgosłup potrafi boleć przez niewłaściwy stanik, wiedzą zwłaszcza kobiety z dużą miseczką. Jednakowoż, w biegu także posiadaczki małych piersi mogą się nabawić bólu pleców przez podskakujący biust, ciągnący kręgosłup ze sporą siłą. Piersi podskakują, gdy biegniesz w zwykłym, niedostatecznie stabilnym staniku – nawet jeśli żartobliwie mówisz, że nie ma co podskakiwać, dla kręgosłupa ma 😉 Podczas treningu każda siła, każdy kilogram, staje się wielokrotnie cięższy.
Tak więc, idąc do sklepu sportowego po obuwie biegowe, każda z pań powinna wejść także na dział z treningową bielizną. Najlepiej jest dopasować stanik stacjonarnie. Porządny sportowy biustonosz nie jest małym wydatkiem, ale posłuży Ci przez lata, więc zdecydowanie nie należy na nim oszczędzać.
Trening to nie wszystko – czasami trzeba usiąść. A wtedy łatwo o garbienie się, karkołomne pozycje i generalnie, psucie sobie kręgosłupa złymi nawykami.
Jak dbać o kręgosłup, gdy przed Tobą dłuższy czas siedzenia?
Obok dbania o to, jak wzmocnić kręgosłup, odciążyć go na treningu i przy siedzeniu, zwróć uwagę na kilka kwestii w ciągu dnia, nocy… życia!
Jeśli masz problemy z kręgosłupem, bieganie wymaga specjalnej uważności i dostosowania, aby uniknąć pogorszenia stanu układu ruchu. Przede wszystkim, zanim wskoczysz w treningowe obuwie, skonsultuj się z lekarzem lub fizjoterapeutą. Pomogą określić, czy bieganie jest bezpieczne dla twojego stanu zdrowia, udzielą wskazówek dotyczących treningu oraz doboru butów.
Warto przynajmniej raz w roku skontrolować stan układu ruchu u prowadzącego Cię specjalisty. Należy to zrobić także wtedy, gdy podczas bądź po treningu zaczniesz odczuwać bóle kręgosłupa. Nie ma na co czekać – problemy ortopedyczne to nie przelewki. Dmuchaj na zimne, bo na całe życie masz tylko jeden kręgosłup – szalenie trudny do naprawienia!
Zdrowy kręgosłup to podstawa w każdym sporcie. Dbaj o niego – kręgoslupa nie da się wymienić, a przez całe życie eksploatujesz go bardzo mocno.
Skoro wiesz już, jak wzmocnić kręgosłup, ruszaj z dobrymi nawykami. Doskonal biegową technikę, rób przerwy od siedzenia, przyjrzyj się swojemu materacowi i poduszce. Pamiętaj o ćwiczeniach na mięśnie górnych partii. Właśnie mięśnie grzbietu, mięśnie głębokie oraz muskultura brzucha odciążają strukturę kręgosłupa. Czas nauczyć sie podciągać! 😉
Mogą Ci się spodobać:
Bieganie jest dziś jedną z najpopularniejszych form aktywności fizycznej. Z […]
Przygotowanie motoryczne, które obejmuje zarówno siłę, szybkość, wytrzymałość, jak i […]
Co można zrobić dla swojego organizmu, by regularne bieganie i […]
Jak oddychać podczas biegania, by było to w pełni optymalne? […]
Podologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się kompleksową opieką nad […]
Cukier jest jednym z najważniejszych składników w kuchni. Bez niego […]
Spróbowałeś nowych ćwiczeń, wydłużył dystans, wracasz do biegania po dłuższej […]
Jak zacząć biegać i zmienić swoje życie dzięki temu, że […]
Elektrolity to kluczowy element diety sportowców i osób aktywnych. Minerały, […]
Ciekawostki o bieganiu mogą Ci pomóc zdobyć wysokie miejsce w […]
Regeneracja po bieganiu to jeden z fundamentów formy. Jeśli ją […]
Regularnie dręczone treningowym ogniem, noszące kochane ciałko przez całe życie […]
Czy bieganie jest zdrowe – nad tą kwestią zastanawia się […]
Bliski kolega biegania… a może jednak nie aż tak bliski? […]
Zima jest magicznym czasem, który zachęca do górskich wypraw. Choć […]
BCAA a bieganie to popularny temat suplementacyjny. W jaki sposób […]
Slow jogging to jedna z najpopularniejszych metod treningowych stosowanych przez […]
Ile kosztuje dieta pudełkowa i czy taki wydatek może się […]
Początek zimy to zawsze prawdziwa gratka dla miłośników dyscyplin nieodzownie […]
Wybór pierwszego rowerka dla dziecka to wyjątkowy moment, który może […]
Rytuały relaksacyjne mają bardzo korzystny wpływ na zdrowie. Wizyta w […]
Bieganie nie jest tylko narzędziem do zmiany sylwetki. Miliony ludzi […]
Zdjęcia sportowe to jedna z najistotniejszych kategorii sztuki fotograficznej. Jest […]
Uczucie zmęczenia czasem towarzyszy każdemu – co jednak, jeśli uderza […]
Jak dbać o jelita, by ich dobra kondycja pomogła Ci […]
Ile powinno się spać, by organizm miał szansę na pełną […]
O tym, co daje sport, można pisać książki – a […]
Zdrowy kręgosłup przez całe życie – marzenie, które może się […]
Skręcona kostka może się przydarzyć każdemu biegaczowi. Wymaga natychmiastowego, przemyślanego […]
Biegasz? Kochasz ten sport i nie wyobrażasz sobie bez niego […]