Blog o bieganiu sBIEGACZA - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczySFERA BIEGACZA
  • English
  • Polski
Facebook sBIEGACZ Instagram sBIEGACZ Szukaj
> Zdjęcia sportowe – jak je robić?

Zdjęcia sportowe – jak je robić?

Data aktualizacji 23.11.2023

Przeczytasz w 9 minut

Zdjęcia sportowe – jak je robić?

Zdjęcia sportowe to jedna z najistotniejszych kategorii sztuki fotograficznej. Jest tutaj wszystko – dynamika, realne uczucia widoczne w ciele, naturalizm i niepowtarzalność momentu.

Fotografia sportowa otwiera wiele kreatywnych możliwości i jest świetną okazją do wypróbowania niektórych trybów i funkcji aparatu, z których wcześniej nie korzystałeś. Z tego artykułu dowiesz się o tajnikach robienia zdjęć różnego rodzaju wydarzeń sportowych, które zagwarantują, że Twoje fotografie sportowe oddadzą w pełni piękno prezentowanej dyscypliny i budzonych przez nią emocji.

Czy warto na poważnie zająć się tym działem fotografii?

Fotografie sportowe to niewątpliwie ciekawy kierunek współczesnej fotografii. Na każdego artystę oczekuje sporo przygód, skomplikowanych zadań i niespodzianek. Warto udać się w tę przygodę, jeśli zależy Ci na fotografiach prawdziwego życia, prawdziwych, spontanicznych, niczym niepohamowanych emocji.

Zdjęcia sportowe służą nie tylko suchemu dokumentowaniu wydarzenia. To zapisy najbardziej pamiętnych momentów w życiu zarówno sportowców, jak i kibiców. Podczas wydarzenia sportowego nic nie zdarza się dwa razy, więc jeżeli Twoją ambicją jest emocjonalne kronikarstwo, myślisz o odpowiedniej dziedzinie.

Czy taka specjalizacja może się opłacić pod kątem zawodowym? Na dobre fotografie sportowe zawsze znajdzie się miejsce w mediach. Portale, gazety, telewizja, media społecznościowe – sport otacza współczesnego człowieka we wszystkich kanałach. Tym co musisz zrobić, by przebić się do mainstreamu, to opanowanie sztuki do perfekcji. Mistrzostwo pozwoli nie zginąć w tłoku spontanicznych kibicowskich nagrań i nieczułych relacji stałych kamer.

Tak więc: warto, bo zdjęcia sportowe to niesamowita satysfakcja. Warto, bo stwarzają możliwości rozwoju zawodowego. Warto – pod warunkiem, że niestraszne Ci ciągłe dążenie do perfekcji.

Wybór obiektu fotografii

Przystępując do robienia zdjęć sportowych wielu początkujących fotografów nie uważa, że wybór obiektu fotografowania jest skomplikowanym zadaniem. Przecież to od decyzji fotografa zależy, czy kadr tak naprawdę okaże się udany.

Mamy trzy podstawowe porady, których warto posłuchać, niezależnie od tego, jak duże doświadczenie masz. Zdecydowanie sprawdzą się, jeśli chcesz zrobić doskonałe zdjęcie wydarzenia sportowego. Wydarzenia – nie tylko tego, co dzieje się na boisku.

  • Łap kluczowe momenty. Kulminacja meczu, szalejące emocje kibiców, radość ze zwycięstwa – te i wiele innych momentów pozwalają pokazać nie tylko samo wydarzenie, ale i jego podstawowy element: emocje ludzi. Niewiele fotografów, nawet tych najbardziej utalentowanych, jest w stanie zgadnąć, jak potoczy się mecz. Ale zdecydowanie warto do tego dążyć. Sportowy fotograf nie może sobie pozwolić na ani dwie sekundy utraty czujności.
  • Fotografując wydarzenia sportowe należy ciągle ćwiczyć uchwycanie dynamicznych obiektów. Możesz obić zdjęcia tłumu i mniejszych grup ludzi na ulicy (oczywiście nie wolno Ci nigdzie udostępniać uwiecznionych wizerunków). Masz w okolicy klub sportowy? Być może w grę wchodzi wejście na trening z aparatem – popytaj. Dobrym pomysłem jest także ćwiczenie dynamicznej fotografii na zwierzętach, zwłaszcza tych, których zachowania nie jesteś w stanie łatwo przewidzieć. Taki trening pomoże popracować nad czasem reakcji i wykształcić swój autorski styl.
  • Nie warto fotografować tylko obiektów głównej akcji – boiska, lodowiska, ringu etc. Możesz robić fotografie kibiców, emocji, zabawnych sytuacji, które pojawiają się na trybunach zawodów. Wszystko to doda zdjęciom duszy i niepowtarzalności.
podekscytowani kibice na trybunach
To także fotografia sportowa – żywa, emocjonalna.

Wybierz właściwy czas otwarcia migawki

Sport to życie w ruchu, a robienie fotografii wydarzeń sportowych to zawsze łapanie szybko poruszających się obiektów (chyba że fotografujesz grę w szachy). Pamiętaj, że im szybszy jest ruch, tym krótszy powinien być czas otwarcia migawki, aby kadr udał się i był dokładny, bez rozmycia i utraty ostrości. Optymalny czas otwarcia migawki podczas robienia zdjęć różnych rodzajów sportów różni się w zależności od jego dynamiki. Nigdy nie należy schodzić poniżej 1/1500 sek.

Przykładowe optymalne wartości:

  • Chodzenie lub spokojny bieg – 1/125 lub 1/250 sek.;
  • Hokej lub piłka nożna – 1/250 lub 1/500 sek.;
  • Boks, zapasy, surfing – 1/250 lub 1/500;
  • Sporty motorowe- od 1/1000 sek. i krótsze.

Podczas ćwiczeń na ruchomych obiektach przetestuj różne czasy otwarcia migawki. Zobaczysz w praktyce, jak mocno wpływa on na finalny rezultat. Pewne błędy warto popełnić w warunkach laboratoryjnych, by nie popełnić ich w kluczowym momencie wydarzenia sportowego.

Fotografie sportowe w odpowiednim obiektywie

Uniwersalnym obiektywem dla fotografa sportowego, który jeszcze nie jest profesjonalistą, to ten o ogniskowej 70-200 mm. Zakresy ogniskowe 400-600 mm są przeznaczone już dla bardzo zaawansowanych fotografów. Dwusetka poradzi sobie i z dynamicznymi akcjami na boisku, i z portretami, więc jest pewną inwestycją. Modele szczególnie chętnie wykorzystywane przez fotografów sportowych to Canon EF 70-200mm f/2.8L IS II USM, a ci najbardziej uznani sięgają po Canon EF 400mm f/2.8L IS III USM.

Optymalna światłoczułość na zdjęcia sportowe

Wybór światłoczułości (ISO) zależy od miejsca, w którym są robione zdjęcia. Gdy wykonujesz fotografię w jasny dzień na zewnątrz, wtedy optymalna wartość ISO powinna wynosić 100. Przy minimalnej czułości ISO i wystarczającej ilości światła uzyskuje się wysokiej jakości zdjęcia bez szumów. Im więcej obiektów ma być ostrych, tym mniejsza przysłona będzie pożądana precyzyjnego zamrożenia ruchu.

Jednak, gdy światła jest zbyt mało, zwłaszcza przy krótkich czasach naświetlania, trzeba podnieść czułość ISO do wskaźnika 800, 1600, a nawet 6400. Może to spowodować pewne problemy, gdyż aparaty amatorskie przy tych ustawieniach dają sporo szumu cyfrowego, z kolei profesjonalne aparaty z jasnymi obiektywami spisują się dobrze. Nic nowego – w fotografii jakość sprzętu jest równie istotna, co umiejętności artysty i zdjęcia sportowe nie są od tego wyjątkiem.

Poprawne ustawienie balansu koloru białego

Jeśli chcesz, żeby kolory i ich odzienie na zdjęciach sportowych prezentowały się maksymalnie naturalnie, ustaw na swoim sprzęcie automatyczny balans białego. Ten trik sprawdza się przy dowolnym oświetleniu, a jego atutem jest nie tylko wysoki poziom naturalności gotowego efektu, ale i możliwość dla fotografa, aby skupił się na kompozycji i mógł poświęcić czas wyborowi najlepszych momentów, które powinny być uchwycone na zdjęciach. Dobry aparat wie co robić.

Pewną trudność mogą sprawiać fotografie sportowe wykonywane na śniegu. By śnieg nie wyszedł szary bądź niebieskawy, dobrze jest wcześniej go sfotografować i ustawić jako wzór balansu dla aparatu. Podziałaj także z ekspozycją – spróbuj ją zwiększyć i zobacz, jak wpływa to na kolor nieba.

Używanie trybu zdjęć seryjnych

Większość fotografów robi pojedyncze zdjęcia, ale w dynamicznych sportach, takich jak rugby lub piłka nożna, uchwycenie najbardziej dramatycznych chwil wymaga idealnego momentu. Dlatego fotografowie sportowi pracują w trybie zdjęć seryjnych. Najlepsze rzuty są wybierane na dużym ekranie komputera, a w razie potrzeby poddawane dodatkowej edycji. Uruchamiaj serię gdy tylko zauważysz, że akcja się zagęszcza. Wchodź na najwyższe klatkowanie jakie umożliwia Twój aparat.

Optymalny klatkaż do fotografowania akcji sportowych zaczyna się od 8 do 10 klatek na sekundę. W zaawansowanych modelach aparatów wartości są wyższe – jeżeli masz na to możliwości finansowe, zainwestuj w sprzęt z lepszą częstotliwością.

Zdjęcia sportowe w skateparku
Najlepsze kadry trwają tylko ułamek sekundy.

Sprzęt z solidnym autofocusem

Wydajność autofocusa to jeden z kluczowych parametrów warunkujących jakość fotografii. Zdjęcia sportowe muszą mieć doskonałą jakość, a to wyzwanie dla aparatu zwłaszcza podczas pracy w trybie seryjnym.

Robiąc statyczne zdjęcia wystarczy używać autofocusa pojedynczego. W przypadku dynamicznych akcji lepiej spisuje się tryb ciągły – śledzący obiekt na stale podwyższonej ostrości. Istnieje jeszcze tryb mieszany – zachowuje się jak autofocus pojedynczy, do momentu, gdy algorytm wykryje ruch. Wtedy przerzuca się na tryb ciągły. Tryb autofocusa można regulować jednym przyciskiem – zmieni się natychmiast w zależności od wciśnięcia, więc można swobodnie go zmieniać w trakcie robienia zdjęć.

Zaawansowane aparaty są wyposażone nawet w system predykcji, czyli przewidywania ruchów obiektu. Taka opcja gwarantuje jeszcze wyższy poziom ostrości – te zdjęcia sportowe będą zrobione idealnie w punkt.

Robienie zdjęć w formacie JPEG

Większość fotografów, robiących zdjęcia wydarzeń sportowych preferuje ich zapisywanie w formacie JPEG mimo to, że często są od nich wymagane obrazy w formacie RAW lub JPEG+RAW. Czynią tak nie dlatego, że są kapryśni. Zdjęcia JPEG mają mniejszy rozmiar, a więc szybko można je przerzucić z aparatu na pamięć przenośną, ponadto mały rozmiar zdjęcia umożliwia zrobienie większej ilości ujęć.

Skoro już o zapisie mowa – równolegle przerzucaj zdjęcia na zapasową kartę pamięci. Podstawa bezpieczeństwa – przezorny fotograf zawsze dba o kopie.

Ustawianie się plecami do słońca

Gdy wydarzenie odbywa się na dworze w słoneczny dzień, staraj się robić fotografie sportowe z nasłonecznionej strony, tak by fotografowane obiekty względem Ciebie leżały w cieniu. Takie ustawienie pomoże uzyskać pożądaną ostrość bez ciągłego modyfikowania ustawień. Uzyskasz naturalne kolory oraz mocny kontur.

mężczyzna robiący fotografie sportowe na meczu
Najwygodniejsza pogoda dla fotografa to ta lekko pochmurna, gdy słońce równomiernie oświetla cały plan. Niestety, nie zawsze ma ten luksus!

Poznaj dyscyplinę!

Jako fotograf możesz wyspecjalizować się w wąskiej puli dyscyplin (a nawet tylko jednej), jak również ciągle szukać nowych doświadczeń pojawiając się na różnorodnych wydarzeniach. Decyzja o podejściu należy do Ciebie. Zawsze jednak, przed udaniem się na event z aparatem, dowiedz się nieco o regułach rządzących daną dyscypliną.

Dzięki temu będziesz wiedział, co w danym momencie próbują zrobić zawodnicy – zdasz sobie sprawę z powagi akcji, którą należy drobiazgowo uwiecznić, więc nic Cię nie ominie. Aby robić dobre zdjęcia dynamicznych akcji sportowych, należy umieć przewidywać, co się wydarzy. Dzięki temu fotograf będzie miał czas na odpowiednią ekspozycję i kadrowanie.

Rozejrzyj się po obiekcie, działaj z różnych punktów

Idziesz na wydarzenie, by je fotografować, a nie podziwiać z wygodnego miejsca. Jeżeli to możliwe, obejrzyj cały obiekt przed eventem. Dowiedz się, gdzie mogą wchodzić fotografowie, którędy sprawnie przejdziesz na drugą stronę boiska, z których schodów na trybunach najlepiej widać akcję.

Przy braku opcji wcześniejszego poznania obiektu na żywo, obejrzyj jak najwięcej jego zdjęć, jak również fotografii wykonanych na nim podczas poprzednich imprez. Zapoznaj się również z regulaminem obiektu, w którym będą odbywały się zawody

Dobry fotograf musi się czasami ubrudzić. Uklęknij lub połóż się na ziemi, by uchwycić zdjęcie z dołu. Dopracuj kadrowanie do perfekcji, nie przejmuj się spodniami – będzie warto. Nie bój się eksperymentować z różnymi technikami i kompozycjami.

Wykorzystanie specjalnego oprogramowania

Robienie zdjęć wydarzeń sportowych jest dość skomplikowanym rodzajem fotografowania i nawet doświadczeni specjaliści, dysponujący nowoczesnym sprzętem, mogą być nie do końca zadowoleni z efektu ujęć. Większość kadrów udaje się jednak uratować, stosując w tym celu specjalne programy komputerowe, spośród których część jest dostępna na zasadach nieodpłatnych, a część sprzedawana w akceptowalnej cenie.

Najlepszymi programami umożliwiającymi edycję zdjęć sportowych są: Lightroom, Photoscape, Fotor, i wiele, wiele innych. Zbyt małe zdjęcia można powiększać bez utraty ich jakości całkiem za darmo: jednym z najpopularniejszych rozwiązań, które umożliwia zrobienie tego jest pl.depositphotos.com/upscaler.html. Korzystać z tego narzędzia mogą zarówno początkujący, jak i doświadczeni fotografowie, a jakość powiększenia zdjęć zawsze pozostanie na wysokim poziomie.

fotografka przeglądająca zdjęcia sportowe na aparacie przed komputerem
Wykonanie zdjęć to dopiero połowa pracy – teraz trzeba je obrobić.

Statyw – niezbędnik fotografa sportowego

Trzymanie aparatu w rękach przez kilkadziesiąt minut nie wchodzi w grę. No dobrze – wchodzi, jeśli będziesz odkładał aparat w momentach zwolnienia akcji, ale to się nie sprawdza na dłuższą metę. Gdy ręka się zmęczy, zacznie drżeć, a wtedy zdjęcia będą wychodzić nieostre. Mechanicznego drżenia aparatu nie zrównoważy żadne ustawienie autofocusa.


Zdjęcia sportowe wymagają od fotografa ciągłego samodoskonalenia i testów. Dojście do perfekcji w zamrażaniu takiej dynamiki zajmuje lata – na szczęście jest to naprawdę fascynująca podróż po emocjach i niepowtarzanych momentach.

Regulując ustawienia pod fotografie sportowe zwracaj szczególną uwagę na czas migawki, ISO, balans bieli i zmiany trybów autofocusa. Nie zapomnij statywu, zorientuj się w warunkach na obiekcie oraz uruchom najwyższe klatkowanie – nie może Ci umknąć ani ćwierć sekundy.

Mogą Ci się spodobać:

08 05.2024
Regeneracja po bieganiu – jak ją poprawić? 10 wskazówek!

Regeneracja po bieganiu – jak ją poprawić? 10 wskazówek!

Regeneracja po bieganiu to jeden z fundamentów formy. Jeśli ją […]

05 05.2024
Budowa łydki – biegaczu, poznaj swój napęd!

Budowa łydki – biegaczu, poznaj swój napęd!

Regularnie dręczone treningowym ogniem, noszące kochane ciałko przez całe życie […]

03 04.2024
Jak oddychać podczas biegania? – 8 wskazówek jak robić to prawidłowo

Jak oddychać podczas biegania? – 8 wskazówek jak robić to prawidłowo

Jak oddychać podczas biegania, by było to w pełni optymalne? […]

27 03.2024
Czy bieganie jest zdrowe?

Czy bieganie jest zdrowe?

Czy bieganie jest zdrowe – nad tą kwestią zastanawia się […]

22 03.2024
Jogging – co to? Wszystko co musisz o nim wiedzieć

Jogging – co to? Wszystko co musisz o nim wiedzieć

Bliski kolega biegania… a może jednak nie aż tak bliski? […]

12 03.2024
Bieganie po górach zimą. Porady i wskazówki

Bieganie po górach zimą. Porady i wskazówki

Zima jest magicznym czasem, który zachęca do górskich wypraw. Choć […]

04 03.2024
Jak zacząć biegać – poradnik i plany na start

Jak zacząć biegać – poradnik i plany na start

Jak zacząć biegać i zmienić swoje życie dzięki pokochaniu aktywności? […]

27 02.2024
BCAA – jak pomaga biegaczom?

BCAA – jak pomaga biegaczom?

BCAA a bieganie to popularny temat suplementacyjny. W jaki sposób […]

08 02.2024
Slow jogging – co to jest i jak biegać tą metodą?

Slow jogging – co to jest i jak biegać tą metodą?

Slow jogging to jedna z najpopularniejszych metod treningowych stosowanych przez […]

31 01.2024
30 ciekawostek o bieganiu do zarzucenia w towarzystwie

30 ciekawostek o bieganiu do zarzucenia w towarzystwie

Ciekawostki o bieganiu mogą Ci pomóc zdobyć wysokie miejsce w […]

19 01.2024
Ile kosztuje dieta pudełkowa? Oszczędzaj czas i pieniądze!

Ile kosztuje dieta pudełkowa? Oszczędzaj czas i pieniądze!

Ile kosztuje dieta pudełkowa i czy taki wydatek może się […]

27 12.2023
Mroźne Pasje: TOP 5 Zimowych Dyscyplin Sportowych

Mroźne Pasje: TOP 5 Zimowych Dyscyplin Sportowych

Początek zimy to zawsze prawdziwa gratka dla miłośników dyscyplin nieodzownie […]

22 12.2023
Jaki wybrać rowerek dla 3-4 latka – poradnik

Jaki wybrać rowerek dla 3-4 latka – poradnik

Wybór pierwszego rowerka dla dziecka to wyjątkowy moment, który może […]

21 12.2023
Sauna – właściwości prozdrowotne

Sauna – właściwości prozdrowotne

Rytuały relaksacyjne mają bardzo korzystny wpływ na zdrowie. Wizyta w […]

20 12.2023
Efekty biegania – co możesz osiągnąć?

Efekty biegania – co możesz osiągnąć?

Bieganie nie jest tylko narzędziem do zmiany sylwetki. Miliony ludzi […]

23 11.2023
Zdjęcia sportowe – jak je robić?

Zdjęcia sportowe – jak je robić?

Zdjęcia sportowe to jedna z najistotniejszych kategorii sztuki fotograficznej. Jest […]

20 11.2023
Uczucie zmęczenia – skąd bierze się osłabienie i co z nim zrobić?

Uczucie zmęczenia – skąd bierze się osłabienie i co z nim zrobić?

Uczucie zmęczenia czasem towarzyszy każdemu – co jednak, jeśli uderza […]

15 11.2023
Jak dbać o jelita? 10 wskazówek nie tylko dla biegaczy

Jak dbać o jelita? 10 wskazówek nie tylko dla biegaczy

Jak dbać o jelita, by ich dobra kondycja pomogła Ci […]

03 11.2023
Ile powinno się spać dla pełnej regeneracji?

Ile powinno się spać dla pełnej regeneracji?

Ile powinno się spać, by organizm miał szansę na pełną […]

20 10.2023
Co daje sport? 10 zalet uprawiania go i kibicowania

Co daje sport? 10 zalet uprawiania go i kibicowania

O tym, co daje sport, można pisać książki – a […]

05 10.2023
Zdrowy kręgosłup – jak powinien o niego dbać biegacz?

Zdrowy kręgosłup – jak powinien o niego dbać biegacz?

Zdrowy kręgosłup przez całe życie – marzenie, które może się […]

03 10.2023
Skręcona kostka – co robić? Poradnik powrotu do sprawności

Skręcona kostka – co robić? Poradnik powrotu do sprawności

Skręcona kostka może się przydarzyć każdemu biegaczowi. Wymaga natychmiastowego, przemyślanego […]

26 09.2023
Jak wzmocnić serce? Poradnik – bo zdrowe serce to silnik biegacza!

Jak wzmocnić serce? Poradnik – bo zdrowe serce to silnik biegacza!

Biegasz? Kochasz ten sport i nie wyobrażasz sobie bez niego […]

21 09.2023
Joga dla biegaczy — na czym polega?

Joga dla biegaczy — na czym polega?

Z pewnością większość biegaczy dobrze wie, jak ważne jest zachowanie […]

04 09.2023
Półmaraton – ile kilometrów ma?

Półmaraton – ile kilometrów ma?

Półmaraton – ile kilometrów ma kamień milowy, po którym zostaje […]

01 09.2023
Dlaczego warto biegać? 5 korzyści dla zdrowia płynących z biegania!

Dlaczego warto biegać? 5 korzyści dla zdrowia płynących z biegania!

Bieganie to nie tylko forma aktywności fizycznej, ale również skarbnica […]

01 09.2023
Rola regeneracji w treningu biegowym: Sen, masaż, rozciąganie

Rola regeneracji w treningu biegowym: Sen, masaż, rozciąganie

Regeneracja to często niedoceniany element treningu biegowego. W pogoni za […]

31 08.2023
Szczupłe łydki – czy bieganie na pewno Ci je da?

Szczupłe łydki – czy bieganie na pewno Ci je da?

Szczupłe łydki – jeśli takie chcesz, to zacznij biegać. A […]

30 08.2023
Cytaty o bieganiu. 10 wypowiedzi, które dodadzą Ci skrzydeł

Cytaty o bieganiu. 10 wypowiedzi, które dodadzą Ci skrzydeł

O bieganiu można powiedzieć wiele… a niektórzy powiedzieli to wyjątkowo […]

25 08.2023
16 rzeczy, których lepiej nie mówić do biegacza

16 rzeczy, których lepiej nie mówić do biegacza

Jesteś miłośnikiem mocnych wrażeń, więc chętnie poznasz potęgę gniewu biegacza? […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się