Znasz to uczucie, kiedy po intensywnym biegu Twoje nogi krzyczą […]
Data aktualizacji 03.11.2023
Przeczytasz w 10 minut
Ile powinno się spać, by organizm miał szansę na pełną regenerację po intensywnym dniu? Biegacz nie może sobie pozwolić na zaniedbanie tego najważniejszego aspektu odpoczynku! Długość snu jest kluczowym parametrem – przeczytaj, ile powinna wynosić i ustaw budzik zgodnie z wymaganiami swojego zdrowia.
Ilość snu, której potrzebujesz, różni się w zależności od wielu czynników. W szczególności takich jak wiek, zdrowie ogólne, a nawet genetyka. Ogólnie przyjmuje się, że dorosłym osobom wystarcza 7-9 godzin snu na noc, aby zachować dobre zdrowie fizyczne i psychiczne. Jednak niektórzy ludzie potrzebują mniej snu, aby czuć się wypoczętymi, podczas gdy inni mogą potrzebować więcej.
Tym, który z dużym prawdopodobieństwem potrzebuje więcej snu, jest ambitny sportowiec wytrzymałościowy.
Biegaczom radzimy trzymać się 8 godzin. Tyle powinno wystarczyć do zregenerowania się w okresie treningowym o średniej intensywności.
7 godzin to ogólnie przyjęta granica dla osób, które nie forsują organizmu zwiększonym wysiłkiem. Skoro Twoje ciało wymaga regeneracji po trudniejszych przejściach (a w zasadzie przebiegnięciach), staraj się kalkulować swój sen na 60 minut dłużej. W sezonie intensywnego szlifowania formy czas nocnego wypoczynku można wydłużyć nawet do 10 godzin. Tyle śpi wielu zawodowych biegaczy.
Jeśli wyśpisz się w 7 godzin, to organizm i tak Cię obudzi – będziesz miał godzinę więcej z rana. Nie warto jednak ryzykować za krótkiego snu, zwłaszcza że mała szansa, byś zasnął od razu po położeniu głowy na poduszkę.
Według badania przeprowadzonego w 2021 roku przez zespół Charli Sangret, sportowcy standardowo niedosypiają. Na 175-ciu elitarnych sportowców w wieku średnio 22 lat, tylko 3% dostarczyło sobie potrzebnej ilości snu (8,3 godzin). Aż 71% spało przynajmniej godzinę krócej, niż powinni*. Byli jednak intuicyjnie przekonani, że wysypiają się prawidłowo!
*za: Sargent C, Lastella M, Halson SL, Roach GD. How Much Sleep Does an Elite Athlete Need? Int J Sports Physiol Perform. 2021 Dec 1;16(12):1746-1757. doi: 10.1123/ijspp.2020-0896. Epub 2021 May 21. PMID: 34021090.
Dotarliśmy do ciekawego studium przypadku, którym chcemy się z Tobą podzielić – zwłaszcza jeśli masz ambicje na ultramaratony. Przebadano 4 biegaczy (2 kobiety, 2 mężczyzn, wiek średnio 45 lat) podczas wyścigu na 200 mil trwającego 4 dni. W tym czasie sportowcy przesypiali znacznie mniej, niż zalecane około 8 godzin. Mniej spali też w tygodniu poprzedzającym zawody (6-7h), jak i w tygodniu po zawodach (6,3-7h). Podczas samego wyścigu spali około godziny na dobę, co dało średnio 4,7 godzin snu przez cały wyścig.
Nie trzeba mówić, że jest to szalenie mało nawet w okresie niskiej aktywności. Jakim cudem zdołali ukończyć tak wymagający wyścig praktycznie nie śpiąc? Najpewniej jest to wina hormonów pobudzających wytrzymałościowców. Hormony szczęścia dodały im skrzydeł wbrew biologicznym regułom. Dochodzą żele energetyczne i izotoniki z cukrem, standardowo będące na wyposażeniu długodystansowego biegacza. Szaleństwo!
*za: Bianchi D, Miller DJ, Lastella M. Sleep-Wake Behaviour of 200-Mile Ultra-Marathon Competitors: A Case Study. Int J Environ Res Public Health. 2022 Mar 4;19(5):3006. doi: 10.3390/ijerph19053006. PMID: 35270699; PMCID: PMC8909969.
W weekend wreszcie możesz się wyspać po całym tygodniu wstawania, więc planujesz pozostać w objęciach Morfeusza aż do obiadu? Powszechna praktyka, jednak próby nadrabiania snu nie mają uzasadnienia fizjologicznego. Leżą przede wszystkim w psychice.
Niestety, nie istnieje taki sposób, aby rzeczywiście odespać cały tydzień. Sen nie jest kumulatywny i nie da się go nadrobić. Niestety, odpoczynek to nie glikogen ładowany przed maratonem, a następnie uzupełniany po wyścigu. Jeżeli w sobotę nagle prześpisz 14 godzin, to wcale nie znaczy, że Twój mózg odżyje i zapomni, jak znęcałeś się nad nim przez ostatnie dni, gdy sypiałeś po 4 godziny i dobijałeś kofeiną.
Jeśli odczuwasz zwiększone zmęczenie, warto zarezerwować sobie kilka dni na solidny sen, aby dać organizmowi szansę na rzeczywistą regenerację. Wybierz zaległy urlop, odpuść treningi, kładź się jak najwcześniej. Po kilku dniach ciało częściowo naprawi zniszczenia, które zaszły w niedospanym organizmie – po takiej kuracji wrócisz silniejszy. Potem trzeba po prostu na co dzień dbać o sen, aby utrzymać dobre zdrowie i funkcjonowanie, a wtedy stan przemęczenia się nie powtórzy.
Kiedy budzisz się w miarę wcześnie, nie staraj się na siłę zasnąć na zapas. Mózg wie, co robi. Wstawanie w sobotę o ósmej jest całkiem w porządku, gdy poszedłeś spać przed północą – nie musisz wylegiwać się do jedenastej 😉
Tak samo – nie da się odpocząć na zapas. To tak, jakbyś chciał się na zapas wysikać – mała szansa, że potem przez 3 dni nie będziesz musiał iść do toalety. To porównanie wcale nie jest absurdalne, wszak w obu przypadkach mamy do czynienia z fizjologiczną, stale odnawianą potrzebą. Nawet śpiąc przez 15 godzin, będziesz wyczerpany, gdy następnej nocy zaśniesz na 2 godziny.
A więc ile spać, żeby się wyspać przed kolejnym ciężkim tygodniem? Obojętnie, bo to i tak nie zadziała. Tydzień będzie tak samo ciężki, jak gdybyś w weekend wstał po prostu dobrze wyspany, a potem zarywał nocki.
Dla pełni zdrowia trzeba w każdy dzień dostarczać optymalne około 8 godzin snu. Odsypianie po kilkanaście godzin, czy zarywanie weekendu dla jak najdłuższego snu nie przynosi korzyści.
W 2018 roku zespół Blanchfielda ustalił, że 20-30 minut drzemki w ciągu dnia może poprawiąc wyniki wytrzymałościowe u biegaczy, którzy w nocy przesypiają mniej niż 7 godzin. Test przeprowadzono na 11-tu biegających mężczyznach, mieli w sumie 90 minut na odpoczynek i w tym czasie usypiali*.
Po ciężkiej nocy warto spróbować, jak działają na Ciebie maksymalnie 30-minutowe drzemki. Czy czujesz się po nich lepiej, a w nocy nie masz problemu z zasypianiem? Jeżeli masz możliwość ucinania sobie drzemek bez rozregulowania zegara biologicznego, wykorzystaj to w dbaniu o poziom energii przed porą treningu.
*za: Blanchfield AW, Lewis-Jones TM, Wignall JR, Roberts JB, Oliver SJ. The influence of an afternoon nap on the endurance performance of trained runners. Eur J Sport Sci. 2018 Oct;18(9):1177-1184. doi: 10.1080/17461391.2018.1477180. Epub 2018 May 31. PMID: 29851569.
Chociaż niewystarczająca ilość snu ma niesamowicie negatywny wpływ na zdrowie, to także sen w nadmiarze może powodować spore problemy. Spanie za długo, jak to zwykle robimy w ramach odsypiania czy spania na zapas, jest potencjalną przyczyną naprawdę paskudnego samopoczucia. Oto niektóre z potencjalnych skutków spania za długo.
Postaraj się opracować stałą rutynę snu. Trzymaj się jej w tygodniu, w weekend i na urlopie. To jeden z najlepszych nawyków, jakie możesz wprowadzić do swojego życia. Skoro wiesz, ile trzeba spać, czas na pracę nad szalenie istotną umiejętnością odpoczywania.
7-9 godzin – oto, ile spać, żeby sie wyspać. Jednakże równie istotna dla rzeczywistego wypoczynku jest jakość snu. Z pewnością zdarzało Ci się obudzić po przepisowym czasie, a i tak chodziłeś osowiały, zdekoncentrowany i przestałeś liczyć kubki z kawą.
To, że zaśniesz i prześpisz, nie znaczy, że się wyśpisz. Mózg pracuje przez całą dobę, a właściciel musi sprawić, by nocą pracował jak należy – w trybie dogłębnej regeneracji. Możesz o to zadbać konkretnymi nawykami:
To, ile powinno się spać, jest podobnie ważne co to, jak powinno się kłaść do łóżka. Zrelaksowanym, spokojnym, maksymalnie wyciszonym. Wtedy Twój układ nerwowy szybko i sprawnie przejdzie w tryb odpoczywania. Obędzie się bez nocnych pobudek i przewracania się z boku na bok.
W razie przewlekłych problemów ze snem, udaj się do lekarza rodzinnego i przedstaw swoje dolegliwości. Specjalista zaleci badania pomocne w okresleniu przyczyn zaburzeń snu, a to duży krok w stronę rozwiązania.
Konsekwencje niedostatecznej ilości jakościowego snu brutalnie rozprawiają się z biegową formą, ogólnym zdrowiem i stanem psychicznym. Lepiej nie przekonywać się o tym na włanej skórze.
Traktuj sen jako równie ważny element pracy nad kondycją, co treningi i dietę.
Biegacz powinien spać około 8 godzin. Dolną granicą dla osoby o standardowej aktywności fizycznej jest 7 godzin, a aktywni powinni dmuchać na zimne i dać organizmowi co noc chwilę dłużej. W okresie podkręcania śruby długość snu może dochodzić nawet do 10 godzin.
Nie patrz tylko na to, ile trzeba spać, żeby sie wyspać. Równie ważna dla finalnego wypoczynku jest jakość snu. O nią trzeba zadbać szeregiem nawyków, bo zasnąć, a wyspać się, to dwie różne rzeczy. Nawet przepisowy czas odpoczynku nie gwarantuje pełnej regeneracji, jeżeli nie wyciszysz układu nerowego jak nalezy.
Biegacze powinni skurpulatnie dbać o jakość snu, planować treningi w taki sposób, aby zapewnić sobie odpowiednią ilość czasu na sen i unikać kofeiny w drugiej połowie dnia. Pilnuj tego ile spać, ale też tego, JAK śpisz.
Niedobór nocnego wypoczynku szybko powoduje przemęczenie, zwiększa ryzyko kontuzji, psychika wysiada, a wyniki sportowe ulegają pogorszeniu! Śpij dobrze i pamiętaj – jeżeli cierpisz na problemy ze snem, to da się leczyć!
Mogą Ci się spodobać:
Znasz to uczucie, kiedy po intensywnym biegu Twoje nogi krzyczą […]
Lekkoatletyka to jedna z najstarszych dyscyplin sportowych na świecie. Ze […]
Bieganie to jedna z najpopularniejszych form aktywności fizycznej – poprawia […]
Uliczna moda zmienia swoje oblicze, a dresy nie są już […]
Moda zmienia się błyskawicznie, ale pewne elementy garderoby nigdy nie […]
Wybór odpowiedniej odzieży sportowej to podstawa, by cieszyć się komfortem […]
Bieganie to pasja, która wymaga nie tylko determinacji i regularnych […]
W dzisiejszych czasach zdrowie i dobre samopoczucie są priorytetami dla […]
Schyłek roku powinien stanowić dla mężczyzn idealny moment na odświeżenie […]
Bieganie to naprawdę fajne hobby, ale i styl życia. Warto […]
Czy Twoje buty zdradzają Twoje aktywności? Nieprzyjemny zapach to problem, […]
Bieganie jest dziś jedną z najpopularniejszych form aktywności fizycznej. Z […]
Przygotowanie motoryczne, które obejmuje zarówno siłę, szybkość, wytrzymałość, jak i […]
Co można zrobić dla swojego organizmu, by regularne bieganie i […]
Jak oddychać podczas biegania, by było to w pełni optymalne? […]
Podologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się kompleksową opieką nad […]
Cukier jest jednym z najważniejszych składników w kuchni. Bez niego […]
Spróbowałeś nowych ćwiczeń, wydłużył dystans, wracasz do biegania po dłuższej […]
Jak zacząć biegać i zmienić swoje życie dzięki temu, że […]
Elektrolity to kluczowy element diety sportowców i osób aktywnych. Minerały, […]
Ciekawostki o bieganiu mogą Ci pomóc zdobyć wysokie miejsce w […]
Regeneracja po bieganiu to jeden z fundamentów formy. Jeśli ją […]
Regularnie dręczone treningowym ogniem, noszące kochane ciałko przez całe życie […]
Czy bieganie jest zdrowe – nad tą kwestią zastanawia się […]
Bliski kolega biegania… a może jednak nie aż tak bliski? […]
Zima jest magicznym czasem, który zachęca do górskich wypraw. Choć […]
BCAA a bieganie to popularny temat suplementacyjny. W jaki sposób […]
Slow jogging to jedna z najpopularniejszych metod treningowych stosowanych przez […]
Ile kosztuje dieta pudełkowa i czy taki wydatek może się […]
Początek zimy to zawsze prawdziwa gratka dla miłośników dyscyplin nieodzownie […]