Trening na czczo wzbudza kontrowersje niezależnie od dyscypliny. Czy jest […]
Data publikacji 09.05.2022
Przeczytasz w 4 minut
2569 wyświetleń
Wiedziony ciekawością własnego organizmu i chęcią poprawy formy zaopatrzyłeś się w pulsometr? Dobra decyzja – dzięki niemu lepiej będziesz kontrolował swoje postępy. Co jednak, gdy wykres pokaże liczne skoki tętna podczas wysiłku? Przyczyn może być wiele – przedstawiamy najpopularniejsze. Sprawdź zanim zaczniesz się martwić!
Na wstępie – tak, podłoże skoków tętna może być czysto zdrowotne. Nawet młode osoby, przekonane o doskonałej kondycji, dowiadują się czasem, że mają problemy z sercem. Utajone wady oraz dolegliwości nabyte dotyczą potencjalnie każdego.
Jeżeli skoki tętna podczas wysiłku uniemożliwiają kontynuowanie go, trudno oddychasz a bicie serca nie jest miarowe – skonsultuj to z lekarzem. Niemniej, mamy lepszą propozycję, niż czekanie z pójściem na badania aż pojawią się problemy.
Do biegania trzeba mieć zdrowe serce. Idealnie byłoby, gdybyś do pierwszych butów biegowych dorzucił pakiet badań kardiologicznych. To nigdy nie jest zła inwestycja – najwyżej dowiesz się, że masz zdrowe serce, a to zawsze miło usłyszeć!
Tętno rośnie w miarę intensywności wysiłku. Szczególnie u początkujących biegaczy potrafi wahać się jak szalone. Wzrośnie, gdy przyspieszysz. Zmaleje, gdy opadniesz z sił i zejdziesz na kilka minut do truchtu. Gdy nauczysz się utrzymywać stałe tempo, praca serca również się ustabilizuje.
Pulsometr odnotuje skoki tętna także gdy wbiegasz pod stromą górę, urządzasz sprint by zdążyć na zielonym świetle i zwalniasz, przeciskając się na chodniku obok wycieczki szkolnej. Analizując swój zapis z pulsometru przypomnij sobie dokładne okoliczności treningu. Może coś Cię przestraszyło, bądź walczyłeś z wichurą?
Również zbyt duża intensywność treningu zawsze będzie owocowała skokami tętna. Podczas treningów na 200%,,szarpiesz” prędkość i nie kontrolujesz oddechu. Następnym razem pobiegnij wolniej, w jednostajnym tempie, które dasz radę utrzymać bez zadyszki. Skup się na kadencji biegu oraz technice, bez myślenia o tętnie, a po treningu spójrz na wykres.
Nagłe zmiany tętna mogą się wiązać także z tym co wypiłeś, lub nie wypiłeś w okresie okołotreningowych.
Zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej – odwodnienie lub przewodnienie, natychmiast odbijają się na pracy serca. Zmiana objętości płynów w ciele, siłą rzeczy oddziałuje na pracę pompującego je serca. Tak samo w przypadku niedoboru soli mineralnych.
Kawa przed treningiem? Szczególnie, jeśli jest bardzo mocna i rekompensuje nieprzespaną noc, efekty jej wypicia zobaczysz na wykresie. Kofeina ma za zadanie rozruszać całe ciało, w tym serce. Gdy do tego dorzucisz trening biegowy, ,,pompka” wejdzie na jeszcze wyższe obroty. Ciśnienie uderzające do głowy na pewno Ci się nie spodoba, ale jest naturalną reakcją.
Na tętno podczas treningu wpływa także ciśnienie atmosferyczne, ogólny stopień wypoczęcia (przetrenowanie widać na pulsometrze!), stan psychiczny czy osłabienie po chorobie.
Czasami zdarza się, że potreningowy wykres aktywności pokazuje duże skoki tętna, a Ty… w ogóle tego nie czułeś podczas biegu. Pulsometr, zegarek, opaska – nawet najlepszy sprzęt elektroniczny czasem po prostu się myli.
Sprawdzając tętno w trakcie treningu, możesz łatwo zweryfikować pomiary pulsometru. Przyłóż dwa palce do szyi, policz uderzenia w ciągu 10-20 sekund i przemnóż by oszacować minutową wartość.
Duży skok tętna podczas wysiłku to coś, czego nie da się przeoczyć. Jeśli pomimo niepokojąco wyglądających wahań tętna nie poczułeś się gorzej, nie ma powodu do obaw.
Słynni biegacze (a nawet najlepszy trener świata – Jack Daniels) bazowali w karierze sportowej głównie na własnych odczuciach. To one są bardziej miarodajne, niż wskazania akcesoriów. Pulsometr traktuj pomocniczo, od pierwszych treningów starając się przede wszystkim czuć swoje ciało.
Skok tętna podczas wysiłku powinny zaniepokoić, gdy wiążą się z problemami z oddychaniem, zawrotami głowy i nieregularnym kołataniem. Badania kardiologiczne nigdy nie zaszkodzą – polecamy zrobić je jeszcze przed zakupem pierwszych butów do biegania.
Same skoki tętna podczas wysiłku wiążą się ze zmianami intensywności wysiłku. Sugeruje, że powinieneś zmniejszyć narzucone tempo, może świadczyć o zaburzeniu gospodarki wodnej oraz działaniu kofeiny. Jeżeli nie czułeś skaczącego tętna, za niepokojącym zapisem najprawdopodobniej stoi błąd pomiarowy.
Niech nie niepokoi Cię także to, że Twoje tętno gwałtownie rośnie, gdy ruszasz biegiem. U początkujących biegaczy (nieprzyzwyczajonych do takiego wysiłku, szybki wzrost tętna jest normalny. W miarę nabierania biegowego doświadczenia praca serca się ustabilizuje.
Gdy decydujesz się na podjęcie aktywności, wykonaj badania – przeczytaj jakie są wskazane dla biegaczy: https://sbiegacza.pl/2021/05/29/badania-dla-sportowcow-jakie-testy-sa-wskazane-dla-biegaczy
Mogą Ci się spodobać:
Trening na czczo wzbudza kontrowersje niezależnie od dyscypliny. Czy jest […]
Plank – rodzaje klasycznej deski pozwalają ćwiczyć wręcz bez sięgania […]
Kontuzje kolana to temat zyskujący na znaczeniu u każdego, komu […]
Trening core musi znaleźć się w każdym biegowym planie. To […]
Ćwiczenia na ramiona to dla biegacza obowiązkowy element doskonalenia formy. […]
Trening w domu bez sprzętu może od czasu do czasu […]
Trening na uda powinien robić każdy biegacz. Dzięki niemu poprawisz […]
Półmaraton – czas amatora, który można uznać za dobry, to […]
Bieżnia lekkoatletyczna znajduje się w większości miast. Wygląda imponująco, toteż […]
Ćwiczenia z piłką gimnastyczną to przydatne elementy biegowego treningu uzupełniającego. Wystarczy […]
Tempo biegu to jeden z najważniejszych parametrów treningowych, zaraz obok […]
Pies to najlepszy przyjaciel człowieka — a przyjaciel to zawsze […]
Ekstremalny bieg z przeszkodami, który rocznie przyciąga coraz więcej ludzi. […]
Bieganie to wspaniały sport. Niesie ze sobą wiele korzyści – […]
Technika biegu wcale nie jest rzeczą łatwą ani oczywistą, jak […]
Wiekszośc sportowców wie, że tętno u biegacza jest podstawowym wskaźnikiem […]
Czasem tydzień jest zbyt krótki, żeby zmieścić w nim wszystkie […]
Chcesz zmienić swoje życie? To proste – wystarczy zacząć biegać. […]
Jak biegać szybciej — to pytanie zwykle zadają sobie bardziej […]
Jako biegacz pewnie zdajesz sobie sprawę z roli, jaką odgrywają […]
Rozciąganie po bieganiu jest świetnym sposobem na po treningowy relaks […]
Treningi na bieżni to świetna alternatywa dla biegania w terenie. […]
Rozgrzewka przed bieganiem to obowiązkowy punkt bezpiecznego i przyjemnego treningu. […]
Biegać dalej, szybciej, mocniej, bez krzty zmęczenia. Marzenie! W przeciwieństwie […]
Roznosi Cię energia, ale wciąż odczuwasz zakwasy po ostatnim treningu… […]
Nordic walking to jeden z najprostszych, najszerzej dostępnych sportów amatorskich. […]
Bliski kolega biegania… a może jednak nie aż tak bliski? […]
VO2 max, czy też maksymalny pułap tlenowy, to pojęcie, które […]
Chcesz zacząć biegać? Doskonale trafiłeś! Niezależnie od tego, czy chcesz […]
Bieganie w zimie to wyższa szkoła jazdy. Śliski chodnik, zacinający […]