Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
> Trening > Runmageddon – przygotowanie do biegu OCR. O co zadbać?

Runmageddon – przygotowanie do biegu OCR. O co zadbać?

Data publikacji 19.05.2022

Przeczytasz w 6 minut 298 wyświetleń

Runmageddon – przygotowanie do biegu OCR. O co zadbać?

Runmageddon – przygotowanie do tego biegu warto rozpocząć przynajmniej kilka tygodni przed planowanym startem. Jeśli chodzi o bardzo zaawansowane wersje Runmageddonu – półmaraton i maraton z dziesiątkami przeszkód – oraz inne biegi OCR – może być konieczne nawet kilkumiesięczne trenowanie. Dowiedz się, co obejmuje, jaki sprzęt będzie potrzebny i jakie przygotowanie psychologiczne do OCR pomoże Ci ukończyć wymarzone wyzwanie.

Zanim zapiszesz się na jakikolwiek bieg OCR, przeczytaj na stronie organizatora, czego się spodziewać. Jeśli ma to być Twoje pierwsze OCR, niezależnie od stopnia wysportowania, celuj w wersje o niskim poziomie trudności. Uwierz – będą wystarczające!

Trening OCR – co wrzucić do planu uzupełniającego bieganie?

Przygotowanie do biegu OCR nie obędzie się bez poważnego podejścia do ćwiczeń uzupełniających. Samo bieganie na niewiele się zda, gdy na drodze staną Ci przeszkody… nie do przebiegnięcia!

Bieg OCR – jak biegać w ramach treningu?

Jeśli jesteś biegaczem miejskim, przed Tobą dużo pracy. Potrzebujesz treningu na trudnych trasach, pełnych piasku i błota. W ten sposób przyzwyczaisz się do biegania po podłożu wymagającym dodatkowego wydatku energetycznego i kontroli stabilności kroku.

bieganie w terenie trening do runmageddonu
Trudny bieg – trudna trasa na treningu!

Do planu biegowego wrzuć także interwały, sprinty i fartleki. Zmiany tempa to standard na OCR. Pomiędzy przeszkodami musisz biec jak najszybciej, by rywale nie zyskali przewagi. Na samych przeszkodach, siłą rzeczy mocno zwalniasz. Przyzwyczaj się do tego na treningach.

Podciąganie 

Trening OCR bez podciągania nie istnieje. Potrzebujesz silnych mięśni pleców, bo na trasach biegów przeszkodowych nie brakuje przeszkód, w których musisz utrzymać się nad ziemią.

Podciąganie na drążku nachwytem, podchwytem i na ręczniku (lub innym materiale) jest trudne, ale konieczne do ukończenia biegu. Przyzwyczai Cię do pokonywania drabinek, małpich gajów oraz ścianek z uchwytami.

Runmageddon – przygotowanie. Przenoszenie ciężaru

Przemierzając trasę biegu OCR, wiele odcinków będziesz musiał pokonać przenosząc ciężary w różnej formie. Kłody, kolega na plecach, ciężarki przypominające kowadło – wariantów jest co niemiara. Łączy je to, że są ciężkie i cóż… musisz je przetransportować.

Przyzwyczaj się do tego używając obciążeń do biegania i robiąc sprinty z kettlebells

Trening OCR – trening wyrzutów

Runmageddon – przygotowania do tego rodzaju biegu obejmują także ćwiczenia z wyrzutami. 

treningi do runmageddonu z kettlebells
Trening do Runmageddonu? Łap za kettlebells!

Kettlebell oraz torba bułgarska to Twoi sprzymierzeńcy. Ciężcy, trudni w kontroli. Dzięki nim jednak, nic Cię nie zaskoczy. Będziesz w stanie machać ciężarami bez upuszczania ich i nabierzesz mobilności w stawach.

Trening OCR – trening wyrzutów powinien interesować głównie osoby, które startują w drużynowych wyścigach. Dzięki umiejętności wyrzucania ciężarów, dasz radę pomóc koledze w pokonywaniu przeszkód. Pomożesz także… rywalowi. Na OCR nie ma bezwzględności.

Runmageddon – przygotowanie a trening stabilizacji

Biegi OCR są pełne równoważni i innych przeszkód wymagających balansowania. Dzięki treningowi stabilizacji unikniesz bolesnego upadku. 

Trenując stabilizację masz szansę na wyższe miejsce w klasyfikacji biegu OCR. Nie zostaniesz bowiem w tyle za rywalami, którzy tego typu przeszkody pokonają bez mrugnięcia okiem, gdy Ty będziesz ostrożnie stawiał jedną stopę za drugą.

Trening wyskoku

Runmageddon – przygotowanie wymaga także… zabawy w kangura! Na trasie będziesz bardzo dużo skakał nad przeszkodami, pod przeszkodami i do przeszkód. Poćwicz to ze skrzynią.

Trenuj nie tylko wysokość skoku, ale także ich serie – na przykład 20 skoków i zeskoków ze skrzyni. 

Skakanie męczy bardziej niż bieganie. Musisz więc nauczyć się gospodarować energią inaczej, niż podczas treningu, do którego przywykłeś. To da sie zrobic tylko w praktyce – ćwiczeniami plyometrycznymi.

Runmageddon – przygotowanie. Zwalcz fobie

Trening OCR ma Ci pomóc wygrać ze słabościami nie tylko fizycznymi, ale też psychicznymi. Sam w sobie wymaga jednak potężnej psychiki, samozaparcia i gotowości na wyzwania.

Runmagdeddon przygotowanie pływanie w basenie
Nurkowanie w zimnej wodzie lepiej najpierw poćwiczyć w basenie!

Przed startem – jak zaznaczyliśmy na wstępie – zapoznaj się z opisem biegu zamieszczonym przez organizatora. Bądź pewny, że na trasie nie pojawi się coś, czego nie będziesz w stanie znieść.

Nurkowanie, robaki w trawie, płonące przeszkody, straszenie zawodników symulacjami ataków – organizatorzy są bardzo kreatywni. Za to cenimy biegi OCR, ale z oczywistych przyczyn, nie każdemu bieg będzie odpowiadał w stu procentach. Szczególnie osobom, które na co dzień boją się pewnych rzeczy.

Perspektywa startu w OCR to dobra motywacja, by zawalczyć ze swoimi lękami przy współpracy z psychoterapeutą. Nie traktuj biegu jako ,,terapii szokowej”. Tak – oswajanie z obiektami fobii to główna strategia przełamywania się. Trzeba jednak robić to w kontrolowanych warunkach, bo inaczej bieg może pogłębić lęki.

Jeśli nie pobiegniesz w tym roku, bo na przykład boisz się wody – pobiegniesz w następnym. Satysfakcja będzie podwójna. 

Trening OCR – poszukaj towarzystwa!

Runmageddon – przygotowanie do tego i innego OCR najlepiej uskuteczniać z przyjaciółmi, a potem razem z nimi wystartować. Główny powód? Wtedy jest najlepsza zabawa. Tym właśnie są biegi przeszkodowe – okazją do świetnej zabawy, zacieśnienia znajomości i stworzenia wspaniałych wspomnień.

Bardziej prozaiczny powód, by do OCR przystąpić z przyjaciółmi to… wzajemne pomaganie sobie. Ty podsadzisz znajomego przy przeskakiwaniu ścianki. On za tydzień odwiezie Cię na lotnisko. 

A co powiesz na start w biegu OCR – Runmageddon… z rodziną? Tak! Runmageddon Family to rozrywka dla dorosłych i dzieci już od 4 roku życia. Inne imprezy pozwalają na start nastolatkom. Tutaj wyniki się nie liczą – wszyscy mają się dobrze bawić i każda edycja pokazuje, że tak właśnie jest. Kto jak kto, ale dzieciaki uwielbiaja sie solidnie ubłocić.

Poziom trudności toru jest dostosowany do możliwości dzieci. Oczywiście jednak, najważniejsze zadanie kontrolowania młodocianego towarzystwa spoczywa na dorosłym opiekunie.

Strój i buty do OCR – zaprzyjaźnij się z nimi!

Dobór butów do biegania spędza sen z powiek, a buty do OCR to jeszcze wyższa szkoła jazdy. Tutaj buty to być, albo nie być

biegi ocr runmageddon bloto
Tego się już nie wypierze…

Buty do OCR muszą cechować się doskonałą przyczepnością na grząskim podłożu. Dawać radę podczas wspinania się na gładkie ścianki. Pozostać lekkimi, by nie odbierać Ci energii. A żeby mieć pewność co do wygody i dopasowania do stopy, najlepiej wyrobić je na kilku treningach, zanim zadebiutują podczas OCR.

Jaki strój do OCR? Zdezelowany, którego nie będzie Ci szkoda wyrzucić. Odzież wyjdzie z toru przeszkód w najlepszym razie tylko koszmarnie ubłocona. W najgorszym i bardzo prawdopodobnym, w strzępach.

Jeżeli chcesz uniknąć otarć, startuj w legginsach i koszulce z długim rękawem. Możesz także zaopatrzyć się z rękawiczki, żeby Twoje dłonie ukończyły starcie w dobrej kondycji. Drzazgi, łańcuchy i chropowate liny im tego nie ułatwią.


Runmageddon – przygotowanie do tego i innego biegu OCR obejmuje trening uzupełniony o ćwiczenia stabilizacji, podnoszenia ciężarów, wymachów, podskoków i różnych wariantów biegania. Potrzebujesz kompleksowego rozwoju górnych partii ciała, bo na torze nie brakuje okazji do wspinania się i walki z obciążeniem.

Trening OCR to także trening psychiki. Osoby z fobiami powinny szczególnie dokładnie wczytać się w opis biegu. Z lękami powalcz zanim zapiszesz się na bieg. OCR nie jest dobrym momentem, by przełamywać psychiczne traumy – to trzeba zrobić na długo przed startem

Jeśli chodzi o strój – zaopatrz się w rękawiczki oraz niezawodne buty z agresywnym bieżnikiem. Legginsy i koszulkę najprawdopodobniej i tak wyrzucisz. 

Biegi OCR to wyzwania, do których powinieneś podejść nastawiony na dobrą zabawę. Zaproś do niej swoich bliskich! Stwórzcie wspaniałe wspomnienia, pełne błota, potu i satysfakcji.

Chcesz wiedzieć więcej o tym, co czeka Cię na biegach OCR? Poznaj rodzaje przeszkód: https://sbiegacza.pl/2022/04/28/biegi-przeszkodowe-ocr-sprawdz-jakich-przeszkod-mozesz-sie-spodziewac

Mogą Ci się spodobać:

29 09.2022
Treningi na bieżni – jak się za to zabrać? 10 wskazówek

Treningi na bieżni – jak się za to zabrać? 10 wskazówek

Treningi na bieżni to świetna alternatywa dla biegania w terenie. […]

29 09.2022
Jaki jest najskuteczniejszy sposób na odchudzanie? Sprawdź!

Jaki jest najskuteczniejszy sposób na odchudzanie? Sprawdź!

Pragniesz zrzucić kilka zbędnych kilogramów i chcesz zadbać o swoje […]

26 09.2022
Ile kalorii spalamy podczas codziennych czynności? 10 zamienników treningu 

Ile kalorii spalamy podczas codziennych czynności? 10 zamienników treningu 

Nie chce Ci się iść na trening? Więc zaraz znajdziemy […]

14 09.2022
Biegi górskie – jak się przygotować? Poradnik miejskiego biegacza

Biegi górskie – jak się przygotować? Poradnik miejskiego biegacza

Góry to potęga – tylko najlepiej przygotowani mogą zmierzyć się […]

14 09.2022
Bieganie na czczo – tak czy nie?

Bieganie na czczo – tak czy nie?

Trening biegowy rano, przed pracą, to dla wielu sportowców najlepszy […]

12 09.2022
Przygotowanie do półmaratonu – jak je skutecznie zrealizować?

Przygotowanie do półmaratonu – jak je skutecznie zrealizować?

Chcesz zostać maratończykiem? Wkrótce możesz być w połowie drogi do […]

07 09.2022
Ile biegać, żeby schudnąć? 5 kg, 10 kg i więcej

Ile biegać, żeby schudnąć? 5 kg, 10 kg i więcej

Bieganie to wspaniały sport. Niesie ze sobą wiele korzyści – […]

07 09.2022
Bieg na orientację – co to za wyzwanie i jak się przygotować?

Bieg na orientację – co to za wyzwanie i jak się przygotować?

Biegasz w terenie? Więc mamy dla Ciebie pomysł na fantastyczne […]

07 09.2022
Dowiedz się, czym są treningi EMS oraz czy to, coś dla Ciebie!

Dowiedz się, czym są treningi EMS oraz czy to, coś dla Ciebie!

Jesteś osobą aktywną i lubisz sport? A może jakiś czas […]

29 08.2022
Jaki sport uprawiać? Bo bieganie to nie wszystko!

Jaki sport uprawiać? Bo bieganie to nie wszystko!

Trafiłeś na portal dla biegaczy. W żadnym wypadku jednak, nie […]

29 08.2022
Jak biegać na bieżni elektrycznej? Poznaj pięć najważniejszych zasad

Jak biegać na bieżni elektrycznej? Poznaj pięć najważniejszych zasad

Bieżnie elektryczne do jeden z najpopularniejszych rodzajów sprzętu cardio. Umożliwia […]

25 08.2022
Jak polubić bieganie? 10 rad dla nieprzekonanych

Jak polubić bieganie? 10 rad dla nieprzekonanych

Bieganie jest przyjemne – miliony biegaczy codziennie dowodzą tego na […]

19 08.2022
Ultramaraton – co to za bieg i jak zostać ultrasem?

Ultramaraton – co to za bieg i jak zostać ultrasem?

Ultramaraton – to słowo przyprawia o zawrót głowy najbardziej wytrawnych […]

12 08.2022
Bieganie czy rower – która aktywność jest lepsza?

Bieganie czy rower – która aktywność jest lepsza?

Chcesz zmienić swój styl życia na aktywniejszy, schudnąć i poprawić […]

09 08.2022
Duathlon – co to i jak się do niego przygotować?

Duathlon – co to i jak się do niego przygotować?

A więc stało się. Bieganie to już za mało, a […]

14 07.2022
Kolana biegacza – jak wzmocnić i dbać? 10 sposobów

Kolana biegacza – jak wzmocnić i dbać? 10 sposobów

Kolana biegacza to jeden z jego motorów napędowych. Gdy się […]

07 07.2022
Spalanie mięśni – jak mu zapobiec u biegacza? 3 główne zasady

Spalanie mięśni – jak mu zapobiec u biegacza? 3 główne zasady

Bieganie to doskonała pomoc w zrzucaniu zbędnych kilogramów. Niemniej, trzeba […]

30 06.2022
Schłodzenie po bieganiu – po co i jak je przeprowadzać?

Schłodzenie po bieganiu – po co i jak je przeprowadzać?

O tym, że przed bieganiem trzeba się rozgrzać, wiedzą wszyscy. […]

28 06.2022
Praca rąk podczas biegania – dlaczego jest tak istotna?

Praca rąk podczas biegania – dlaczego jest tak istotna?

Na naszym blogu wiele mówimy o wzmacnianiu ramion i zwracaniu […]

27 06.2022
Pocenie się podczas biegania w upale – jak zwiększyć komfort biegu?

Pocenie się podczas biegania w upale – jak zwiększyć komfort biegu?

Pocenie się podczas biegania to najbardziej naturalna rzecz na świecie. […]

24 06.2022
Trening na skakance – co daje biegaczowi i jak skakać na skakance?

Trening na skakance – co daje biegaczowi i jak skakać na skakance?

Skakanka to świetne narzędzie treningowe dla małych dziewczynek… i dla […]

20 06.2022
Książki o bieganiu – 20 najciekawszych pozycji

Książki o bieganiu – 20 najciekawszych pozycji

Książki dla biegaczy, mogłoby się wydawać, są niczym innym jak […]

20 06.2022
Jak przygotować się do treningu?

Jak przygotować się do treningu?

Wiele osób, które wykonują regularnie ćwiczenia, szuka sposobu na bardziej […]

17 06.2022
Kadencja w biegu – jak wpływa na Twoje wyniki?

Kadencja w biegu – jak wpływa na Twoje wyniki?

Biegacz bez techniki… będzie biegaczem maksymalnie tydzień. W najlepszym razie, […]

15 06.2022
Marszobiegi zamiast biegania. Kiedy warto się na nie zdecydować?

Marszobiegi zamiast biegania. Kiedy warto się na nie zdecydować?

Marszobiegi to coś dla każdego, kto pragnie zwiększyć swoją aktywność […]

10 06.2022
Bieganie metodą Gallowaya – na czym polega?

Bieganie metodą Gallowaya – na czym polega?

,,Bieganie metodą Gallowaya” to nie tylko książka słynnego olimpijczyka. To […]

08 06.2022
Niewidomi sportowcy – biegacze. Jak trenują?

Niewidomi sportowcy – biegacze. Jak trenują?

Miłość do sportu nie zna bariery niepełnosprawności. Słabowidzący i niewidomi […]

06 06.2022
Przedtreningówka przed bieganiem – suplementy dodające mocy na trasie

Przedtreningówka przed bieganiem – suplementy dodające mocy na trasie

Są takie dni, w których już ruszenie się z kanapy […]

06 06.2022
Ćwiczenia z gumami dla biegaczy – 10 łatwych, skutecznych i przyjemnych propozycji

Ćwiczenia z gumami dla biegaczy – 10 łatwych, skutecznych i przyjemnych propozycji

Biegaczu! Masz już swój komplet gum oporowych? Jeśli nie – […]

30 05.2022
Przygotowanie do triathlonu – jak to zrobić? Potrójne wyzwanie dla biegacza!

Przygotowanie do triathlonu – jak to zrobić? Potrójne wyzwanie dla biegacza!

Stało się – bieganie to już za mało, a Ty […]