Biegi przeszkodowe OCR – sprawdź jakich przeszkód możesz się spodziewać!

Kochasz aktywność fizyczną i mocne wrażenia? Należysz do okazów zdrowia, a siłownię widujesz nie tylko po drodze do pracy? W takim razie jesteś dobrym kandydatem na biegi przeszkodowe OCR. Biegi przeszkodowe to ogromne wyzwanie nawet dla zapalonych biegaczy. Zanim ruszysz na test siły charakteru i mięśni, sprawdź co czeka Cię podczas takich biegów!

Biegi przeszkodowe OCR – na czym polegają?

Biegi z przeszkodami OCR (Obstacle Course Racing) nie mają pórownania ze ,,zwykłym bieganiem”, nawet na dystansie maratońskim. Tutaj dystans jest krótki, ale ukończą go tylko najlepsi. Na niektórych imprezach od początku widzisz metę, ale droga do niej nigdy jeszcze nie była tak długa.

Biegi przeszkodowe OCR są naszpikowane utrudnieniami. Tempo nie ma na nich tak dużego znaczenia, jak przyzwyczaiły nas do tego klasyczne wyścigi. W OCR liczy się zaradność i siła całego ciała. 

biegi ocr w polsce jakie przeszkody
Ominięcie przeszkody w OCR skutkuje dyskwalifikacją.

Imprezy OCR mają różne stopnie zaawansowania. Dystanse oscylują zwykle wokół kilku-kilkunastu kilometrów, ale są też wyścigi nie dłuższe niż kilometr. Na tej trasie kluczowa jest ilość i gęstość rozmieszczenia przeszkód. 

Jakie przeszkody utrudnią Ci życie podczas startu w OCR?

Biegi przeszkodowe OCR – starcie z naturą

Na bieg OCR nie zakładaj ulubionej koszulki. Z pewnością wyjdziesz z niego ubłocony i mokry. Standardową przeszkodą na takich biegach jest bowiem rów z wodą, zbiegi po błotnistym terenie, zasieki zmuszające do czołgania się w trawie i ziemi.

Nieraz będziesz musiał zanurkować, wytrzepać z włosów robaki i najeść się piasku. Same naturalne przeszkody są ogromnym wyzwaniem dla organizmu. Nieco łatwiej mogą mieć biegacze morsujący, bo woda w rowach jest bardzo zimna. Niekoniecznie bardzo czysta.

biegi ocr jakie przeszkody błoto
Przeszkody naturalne w biegach OCR to dla wielu osób już wystarczająco dużo!

Przy planowaniu trasy takich biegów, organizatorzy nawiązują współpracę z wojskowymi, komandosami, kaskaderami – ludźmi, którzy mieli okazję na poważnie trenować w ekstremalny sposób. Biegi OCR pozwalają w kontrolowanych warunkach poczuć się tak, jak oni. Trasy imitują poligon i robią to do bólu precyzyjnie.

Umysłowe i psychologiczne przeszkody w biegach OCR

Do przedzierania się przez trasę OCR trzeba będzie zaangażować też mózg. Niektórzy organizatorzy decydują się na umieszczenie na trasie różnorodnych zagadek. Nierozwiązanie ich skutkuje dodatkowym utrudnieniem biegu.

biegi przeszkodowe ocr runmageddon zagadki
Propozycja Runmageddon – jesteś ciekawy pytań? Źródło: strona organizatora Runmageddon

Organizatorzy postarają się, być podczas biegu uruchomił instynkt przetrwania. Część imprez przewiduje fizyczne starcia z rywalami, oraz straszenie uczestników inspirowane horrorami. Szczególnie dotyczy to biegów nocnych

Biegi OCR – przeszkody konstrukcyjne

To przy planowaniu przeszkód konstrukcyjnych organizator OCR wykazuje się największą inwencją twórczą. Standardem są liny, ściany i opony. Coraz częściej pojawiają się też przeszkody ruchome, mogące przy chwili nieuwagi mocno Cię uderzyć.

Podczas biegu wielokrotnie będziesz się wspinał oraz taszczył obciążenie. Potrzebujesz więc nie tylko silnych nóg, ale całego korpusu i ramion. Jeśli zaniedbasz treningi wzmacniające, po prostu nie zdołasz ukończyć wyścigu. 

Równoważnie, konstrukcje z siatek, ,,małpi gaj wersja hard” – będzie z czego spadać. Spodziewaj się kolekcji zadrapań oraz rozdarcia odzieży. Pretensje będziesz mógł mieć tylko do siebie – nigdy jednak nie słyszeliśmy, żeby OCR-owcy skarżyli się na takie niedogodności. 

biegi ocr przeszkody równowaga i obciążenie
Nie chcesz przewrócić się z taką kłodą na ramieniu…

Tak – z OCR da się wyjść ze skręconą kostką albo poważnie rozciętą ręką. Organizatorzy dbają o bezpieczeństwo swoich konstrukcji, by nikt nie nadział się na odstający gwóźdź. Nie dobiorą jednak za Ciebie odpowiednich butów, nie uzupełnią wapnia i nie zrobia uniku. Im lepiej przygotujesz się kondycyjnie, tym większa szansa na wyjście cało z tej zabawy. 

Czemu Ci o tym mówimy?

Cały urok OCR polega na tym, że… nigdy do końca nie wiadomo, czego się spodziewać. 

Chcemy Ci to orientacyjnie przybliżyć w praktycznym celu – start kosztuje nawet kilkaset złotych, a bez specjalnego przygotowania nie ukończysz wyścigu. Dzięki świadomości jak wyglądają biegi z przeszkodami, będziesz wiedział, czy taki bieg jest propozycją dla Ciebie.

przygotowanie do biegu ocr
Szybkie bieganie? Podczas OCR nie to się liczy!

Biegi przeszkodowe OCR nie nadają się dla osób, które zaniedbują ogólnorozwojowy trening, bądź mają niski próg bólu. Mogą być nieodpowiednie także dla osób z fobiami – na przykład strachem przed robakami, albo zanurzaniem głowy. Zrezygnuj z tego pomysłu, jeżeli nie zaleczyłeś do końca kontuzji. To propozycje dla osób z doskonałym zdrowiem fizycznym, które wiedzą, na co się piszą.


Biegi przeszkodowe OCR – zetrzesz się na nich z przeszkodami naturalnymi, wymyślnymi konstrukcjami i własną psychiką. Wymagają kompleksowego przygotowania pod względem fizycznym oraz mentalnym.

Każdy bieg OCR jest inny. Organizatorzy wchodzą na wyżyny kreatywności, by zaproponować miłośnikom ekstremalnych wrażeń niezapomniane doznania. Najpopularniejszy Runmageddon ma w Polsce niemniej interesującą konkurencję w postaci Barbarian Race, Biegu Katorżnika czy Biegu Morskiego Komandosa. Zanim się zgłosisz, sprawdź opis biegu!

A jeszcze wcześniej – przeczytaj jakie buty wybrać! Na takim biegu to jeszcze ważniejsze niż podczas zwykłego treningu, nawet w terenie: https://sbiegacza.pl/2019/12/17/buty-ocr-czyli-jakie-buty-wybrac-do-biegu-z-przeszkodami.