Blog o bieganiu sBIEGACZA - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczySFERA BIEGACZA
  • Polski
  • English
Facebook sBIEGACZ Instagram sBIEGACZ Szukaj
> Nike Renew Run – najnowszy model. Kiedy te buty się sprawdzą, a kiedy z nich zrezygnować?

Nike Renew Run – najnowszy model. Kiedy te buty się sprawdzą, a kiedy z nich zrezygnować?

Data aktualizacji 22.12.2021

Przeczytasz w 8 minut

Nike Renew Run – najnowszy model. Kiedy te buty się sprawdzą, a kiedy z nich zrezygnować?

Ceny butów do biegania potrafią przyprawić o zawrót głowy. Najnowsze modele są coraz bardziej rozbudowane o kolejne technologie. A wraz z ich postępem rośnie cena.

Na rynku znajdziemy jednak także bardziej budżetowe opcje. Będą zapewniać podstawowe wsparcie dla stopy. A przy tym wcale nie musi to oznaczać przestarzałego wyglądu.

Butami, które w zamyśle twórców mają być dostępne dla każdego, są Nike Renew Run. Dzięki swojej klasycznej stylistyce mają też nadawać się do chodzenia w nich na co dzień. Czy rzeczywiście tak jest? Przyjrzeliśmy się bliżej zaletom i wadom najnowszego modelu – Nike Renew Run 2.

Nike Renew Run – najnowszy model. Z czego są wykonane buty Nike Renew Run 2?

Butom do biegania Renew Run zdecydowanie bliżej do wyglądu tradycyjnego obuwia biegowego niż modernistycznych, wysmukłych modeli. To buty, które wyróżniają się masywną, dość jednorodną cholewką.

Ta część Nike Renew Run jest wykonana z materiału Flymesh. W tym przypadku jest to jednak podwójna warstwa charakterystycznej siateczki. W cholewce zastosowano również dość dużo wypełnień i poduszek. Mają zapobiegać otarciom i lepiej dopasowywać obuwie do kształtu stopy.

Przy bliższym przyjrzeniu się butom dostrzeżemy również skórzane powłoki na palcach. Wzmocnień doczekały się także szwy. Z jednej strony zwiększa to wytrzymałość butów. Z drugiej dodatkowo stabilizuje cholewkę.

W oczy rzucać mogą się również dość szerokie sznurówki. Dają duży komfort regulacji wiązań. Masywny jest także wzbogacony o piankę język. Pozostaje osobną częścią buta. Nie jest wszyty w cholewkę.

nike renew run 2 w akcji męskie
Buty Nike Renew Run 2, wersja męska, źródło: Strona producenta Nike

Wnętrze buta i podeszwa

Szeroka jest również podeszwa butów Nike Renew Run 2. Widać to zwłaszcza w przedniej części obuwia. Mimo wszystko nie wystaje jednak przesadnie poza obrys cholewki.

Za amortyzację odpowiada podeszwa środkowa. Nike wykorzystało w niej piankę Lunarlon. Powstaje z EVA, czyli etylenu i octanu winylu. W najnowszej odsłonie Renew Run jest jej jeszcze więcej.

Podeszwę zewnętrzną wykonano z wytrzymałej gumy. Dodatkowe panele zostały rozłożone w miejscach najbardziej narażonych na ścieranie. Bieżnik nie należy do najbardziej agresywnych. Jest jednak dość zróżnicowany. W środkowej części podeszwy znajdują się wypukłe wypustki. Na pozostałym obszarze dominują nieregularne rowki.

Design butów Nike Renew Run 2

Wygląd butów Nike Renew Run 2 to hołd dla biegowej klasyki. Z tego powodu, przynajmniej w wersji męskiej, producent nie zdecydował się na żadne ekstrawagancje.

nike renew run 2 czarna cholewka
Buty Nike Renew Run 2, wersja czarno-biała, źródło: Strona producenta Nike

Najnowszy model prezentuje się w trzech wariantach czarnej cholewki. Pierwsza jest najprostsza. Opiera się na kontraście czarnej cholewki z białą podeszwą. To schemat, który można obserwować właściwie w każdych butach do biegania Nike.

Urozmaiceniem czarnej cholewki są jedynie białe kontury logotypów Nike oraz nazwa modelu wypisana na języku. Kolor czarny pojawia się z kolei na sporym obszarze białej podeszwy zewnętrznej.

ciemne renew run
Buty Nike Renew Run 2, wersja w pełni czarna, źródło: Strona sklepu 11teamsports

Drugi wariant kolorystyczny Nike Renew Run 2 to jednolita czerń. Na tych butach nie znajdziemy choćby najmniejszych akcentów, które przełamują tę ciemną kolorystykę. To ukłon w stronę tych, którzy narzekają na zabrudzenia jasnej podeszwy.

czarna cholewka ze złoty logo nike renew run
Buty Nike Renew Run 2, wersja ze złotym logo, źródło: Strona sklepu 11teamsports

Trzecia męska wersja kolorystyczna jest tylko nieco bardziej urozmaicona. Na cholewce pojawiają się bowiem złote akcenty w postaci konturów logotypu Nike oraz napisów na języku. Złoto nie jest jednak szczególnie napastliwe. To raczej metaliczny odcień tego koloru.

Męskie modele Nike Renew Run 2 można kupić w rozmiarze od 38,5 do 49,5.

Nike Renew Run 2 damskie – kolorystyka

nike renew run beetroot
Buty Nike Renew Run 2, wersja ciemno czerwona, źródło: Strona producenta Nike

Szerszy wybór kolorów mają biegaczki. Buty Nike Renew Run 2 damskie to cztery modele, w których producent nieco odważniej postawił na kolory.

Bardzo intensywną barwą odznaczają się ciemno czerwone buty dla pań. Ich podstawowym kolorem jest Dark Beetroot. We wnętrzu obuwia znajdziemy nieco jaśniejszy kolor Gypsy Rose. Cholewkę dyskretnie urozmaica też brąz w odcieniu Dark Pony, obecny w obrysie logotypu Nike. Podeszwa zewnętrzna jest biała. Nie brak na niej jednak również czarnych elementów.

kobiecy model nike renew run 2
Buty Nike Renew Run 2, wersja różowa, źródło: Strona producenta Nike

Druga wersja kolorystyczna dla kobiet jest utrzymana w znacznie delikatniejszych barwach. Na cholewce dominują kolory Light Violet oraz Champagne. To przyjemne dla oka, typowo kobiece barwy. Oprócz tego, na konturach logotypu Nike oraz podeszwie, znajdziemy akcenty w kolorze Metallic Red Bronze. Boki podeszwy są natomiast białe.

damski model biały nike renew run
Buty Nike Renew Run 2, wersja biała, źródło: Strona producenta Nike

Delikatne tło i wyraziste akcenty – to najkrótsze podsumowanie kolorystyki kolejnego wariantu kolorystycznego dla pań. Tym razem główna część cholewki jest biała. Na bokach pojawia się jednak róż w odcieniu Light Soft Pink.

Poza tym warto zwrócić uwagę na kontury logotypu Nike oraz wnętrze butów i panel na zapiętku. To właśnie wyrazista barwa, o której wspomnieliśmy – Magic Ember. Na spodzie białej podeszwy znajdziemy też czarną gumę.

Biegaczki mogą również zdecydować się na damską wersję męskich, czarno-białych butów. Nike Renew Run dla kobiet to przedział rozmiarów 35,5-44,5.

Jak buty Nike Renew Run pomagają w trakcie biegu?

Głównym założeniem, jakie przyświecało twórcom butów Nike Renew Run, była wygoda dla stopy. Sposobem do jej uzyskania tym razem nie miało być jednak nasycenie obuwia technologicznymi trikami.

Nike postawiło na dobre dopasowanie cholewki. Ma więc ona bardzo miękką wyściółkę i kilka poduszek. Dzięki temu cały zapiętek, a także język, mają otulać nogę przyjemną w dotyku, komfortową powierzchnią.

Wypełnienie cholewki jest dość duże. Do tego tym razem w miejscach, które odpowiadają za wentylację buta, producent umieścił podwójną warstwę siateczki. Dzięki temu cholewka jest cieplejsza. Wciąż pozwala jednak stopie na efektywne oddychanie i oddawanie potu.

Dopasowany kołnierz i język zapewniają również większą stabilizację stopy. Cały but dobrze się jednak wygina. Cholewka odpowiednio pracuje.

Najważniejszym składnikiem podeszwy jest pianka Lunarlon. W modelu Nike Renew Run 2 ma ona podwójną gęstość. Dzięki temu amortyzacja jest lepsza, podeszwa dobrze chroni stopę przed uderzeniami o twarde podłoże. Pochłania sporo energii, oszczędzając stopy i stawy. To będzie przydatne szczególnie dla biegaczy o większej wadze.

Duża szerokość podeszwy poprawia z kolei również stabilność biegu. Guma, która znajduje się na zewnątrz podeszwy, należy do bardzo wytrzymałych. Nie będzie szybko się ścierać. Nawet po wielu kilometrach utrzyma się w dobrym stanie.

Mimo niezbyt rozbudowanego bieżnika but zachowuje dobrą przyczepność na utwardzonych ścieżkach. Najlepiej spisuje się na asfalcie. Mimo wszystko but jest jednak dość twardy. Nie będzie wspierał dynamicznych przebieżek. Decyduje o tym również jego waga, która przekracza 330 gramów.

Technologie w butach Nike Renew Run

Buty Nike Renew Run nie są przesycone technologiami. W cholewce najważniejszy jest materiał Flymesh. To siateczka, która łączy dobrą wentylację z elastycznością i wytrzymałością. Świetnie komponuje się to z wygodą i użytecznością, które miały patronować temu modelowi.

W podeszwie warto zwrócić uwagę na piankę Lunarlon. To starsza siostra pianki React. W porównaniu do niej jest przede wszystkim wyraźnie twardsza. Pozostaje jednak sprężysta. Jej największą zaletą jest jednak wytłumianie wstrząsów. Zapewnia naprawdę dobry poziom amortyzacji.

Nike Renew Run 2 dla dzieci

nike renew 2 buty dla dzieci
Buty Nike Renew Run 2, wersja dla dzieci, źródło: Strona producenta Nike

Jako że Nike Renew Run mają być butami do codziennego użytku, w sprzedaży jest też model dla dzieci. A dokładniej, jak chce Nike, dla “dużych dzieci”. To buty w dwóch wariantach kolorystycznych, w rozmiarach 35,5 do 40.

Nie różni się niemal niczym od wersji dla dorosłych. Zapewnia dobrą przyczepność i wentylację stopy zarówno w czasie treningów, jak i zabawy.

Wady butów Nike Renew Run

Za największą wagę Nike Renew Run można uznać ich wagę. Są masywne i wyraźnie cięższe od większości butów do biegania amerykańskiego producenta. Z tego powodu nie nadają się do treningów w najwyższym tempie. Co gorsza, ciążą też na nogach w czasie dłuższego wybiegania.

Na dłuższych dystansach czuć również, że nie oddają szczególnie dużo energii. Do ich sprężystości można mieć więc pewne zastrzeżenia. Trudno w nich o lekkość biegu.

Buty zapewniają dużą wygodę, ale dla niektórych liczne wypełnienia cholewki mogą okazać się zbyt sztywne. Minusem jest też dość mocno zróżnicowana faktura bieżnika. Mimo że przekłada się to na dobrą przyczepność, zwiększa podatność na wbijanie kamyczków i innych drobnych przedmiotów. Zbiegnięcie z asfaltu może więc oznaczać kłopoty.

U kogo buty Nike Renew Run sprawdzą się najlepiej?

Przy tych wszystkich plusach i minusach Nike przygotowało but, który w porównaniu do najmocniej reklamowanych butów do biegania można określić mianem budżetowego.

To obuwie treningowe, skrojone pod stopę neutralną. Słuszna doza wsparcia sprawia jednak, że i osoby o nieco “uciekającej” stopie mogą je wypróbować.

Buty Nike Renew Run to idealna propozycja dla początkujących biegaczy. Pomoże bezboleśnie poznać swoje możliwości i na własnej skórze przekonać się, dlaczego warto biegać. Przez małą dynamikę nie nadaje się na szybsze treningi dla bardziej zaawansowanych biegowo osób. Dość twarda pianka nie sprawdzi się też na długich dystansach.

Dobra amortyzacja sprawia jednak, że dobrze będą się w nich czuć biegacze o większej wadze. Ich pięta będzie odpowiednio izolowana od podłoża.

Przeznaczeniem butów Nike Renew Run są twarde nawierzchnie. Najlepiej spisują się na asfalcie i betonie – to model skrojony pod miejskie ścieżki. Będą też dobrym wyborem na chłodniejsze dni, gdy ich cholewka ochroni stopy przed przemarznięciem.

Wygoda i wytrzymałość butów Renew Run czyni z nich także dobry wybór na co dzień. Fanom klasycznych, sportowych butów mogą służyć nie tylko w czasie treningów, ale także wyjść do pracy czy spotkania ze znajomymi.

Źródło pobrania zdjęcia głównego: Strona producenta Nike

Mogą Ci się spodobać:

11 01.2024
Nike i zimowy bieg – jak wybrać idealne buty do biegania w chłodniejsze dni?

Nike i zimowy bieg – jak wybrać idealne buty do biegania w chłodniejsze dni?

Zimowa outdoorowa aktywność to nie lada wyzwanie, ale również szansa […]

08 12.2023
Jakie buty wybrać do biegania?

Jakie buty wybrać do biegania?

Wybór odpowiednich butów do biegania jest kluczowy, jeśli trening ma […]

07 09.2023
Buty do biegania męskie na asfalt – 5 cech bez których ani rusz

Buty do biegania męskie na asfalt – 5 cech bez których ani rusz

Buty do biegania męskie na asfalt to bardzo szeroka kategoria […]

31 08.2023
Jakie buty do biegania męskie wybrać, biorąc pod uwagę dystans i nawierzchnię?

Jakie buty do biegania męskie wybrać, biorąc pod uwagę dystans i nawierzchnię?

Buty to podstawowe akcesorium każdego biegacza. Odpowiednio dobrane chronią przed […]

02 08.2023
Asics – buty do biegania. Szosowe i terenowe kolekcje marki – charakterystyki

Asics – buty do biegania. Szosowe i terenowe kolekcje marki – charakterystyki

Ascis – buty do biegania tej marki pokonują najdłuższe dystanse […]

07 07.2023
Jak buty do biegania pomogą Ci uniknąć kontuzji?

Jak buty do biegania pomogą Ci uniknąć kontuzji?

Nie trzeba być profesjonalnym biegaczem ani startować w maratonach, by […]

04 05.2023
Buty Salomon do biegania. Który model wybrać?

Buty Salomon do biegania. Który model wybrać?

Firma Salomon od lat utrzymuje mocną pozycję na rynku obuwniczym. […]

28 04.2023
Jakie muszą być buty do biegania po asfalcie?

Jakie muszą być buty do biegania po asfalcie?

Buty do biegania po mieście muszą chronić Twoje stawy przed […]

26 04.2023
Jak prawidłowo czyścić i dbać o buty do biegania?

Jak prawidłowo czyścić i dbać o buty do biegania?

Z jednej strony utrzymywanie czystego obuwia jest niezbędne, aby jego […]

19 04.2023
Źle dobrane buty do biegania. Jak rozpoznać błąd?

Źle dobrane buty do biegania. Jak rozpoznać błąd?

Wybór butów do biegania powinien być przemyślaną decyzją. By dobrać […]

31 01.2023
Za duże buty – co robić, by dało się w nich biegać?

Za duże buty – co robić, by dało się w nich biegać?

Stało się. Obawiałeś się, że buty do biegania będą za […]

26 01.2023
Nike Wildhorse. Jak sprawdzi się w lesie i w górach?

Nike Wildhorse. Jak sprawdzi się w lesie i w górach?

Większość polskich biegaczy wciąż stawia na treningi na twardej, równej […]

26 01.2023
Nike React Infinity Run. Czy rzeczywiście pomagają w unikaniu kontuzji?

Nike React Infinity Run. Czy rzeczywiście pomagają w unikaniu kontuzji?

Kontuzje są zmorą wszystkich sportowców. Dotyczy to nie tylko profesjonalistów, […]

26 01.2023
Adidas Duramo. Czy warto postawić na ten model w codziennym treningu?

Adidas Duramo. Czy warto postawić na ten model w codziennym treningu?

Na co zwracasz uwagę przy wyborze butów do biegania? Profesjonalni […]

25 01.2023
Nike Air Zoom Alphafly. Jak te buty spisują się na trasie?

Nike Air Zoom Alphafly. Jak te buty spisują się na trasie?

By osiągać najlepsze rezultaty potrzebny jest najlepszy sprzęt. Podstawą są […]

25 01.2023
Nike ZoomX Vaporfly. Kto powinien  wybrać najpopularniejsze buty startowe na świecie?

Nike ZoomX Vaporfly. Kto powinien wybrać najpopularniejsze buty startowe na świecie?

Na rynku biegowym co kilka miesięcy pojawiają się nowe propozycje, […]

24 01.2023
Adidas Solar Boost. Jak poradzą sobie z różnymi wyzwaniami biegowymi?

Adidas Solar Boost. Jak poradzą sobie z różnymi wyzwaniami biegowymi?

Przy poszukiwaniu butów do biegania często mamy mocno sprofilowane oczekiwania. […]

19 01.2023
Adidas Runfalcon. Kto powinien sięgnąć po te buty?

Adidas Runfalcon. Kto powinien sięgnąć po te buty?

Buty sportowe Adidasa to już klasyka. Mnóstwo osób używa ich […]

18 01.2023
Nike Downshifter. Do jakich biegów nadają się najlepiej?

Nike Downshifter. Do jakich biegów nadają się najlepiej?

Mimo rozwoju technologii, prostota często bywa w cenie. Nie zawsze […]

07 11.2022
Buty do biegania po górach – jakie powinny być?

Buty do biegania po górach – jakie powinny być?

Buty do biegania w górach muszą być przemyślanym zakupem. Warunki […]

20 10.2022
Adidas Adizero – błyskawice od Adidasa! Boston 11 i Adios Pro 3

Adidas Adizero – błyskawice od Adidasa! Boston 11 i Adios Pro 3

Adidas Adizero to kolekcja, którą Adidas po raz kolejny chce […]

19 09.2022
Zaczynasz przygodę z bieganiem? Buty do biegania dla początkujących

Zaczynasz przygodę z bieganiem? Buty do biegania dla początkujących

Pierwsze buty do biegania mogą sprawić, że pokochamy aktywne formy […]

27 07.2022
Asics Gel Lyte – recenzja butów biegowych od Asics

Asics Gel Lyte – recenzja butów biegowych od Asics

Buty do biegania męskie i damskie muszą być przede wszystkim […]

12 07.2022
Supinacja i pronacja stóp – co to znaczy dla biegacza?

Supinacja i pronacja stóp – co to znaczy dla biegacza?

Jakby wybieranie butów do bieganie nie było wystarczająco trudne… Supinacja […]

01 07.2022
Buty Inov-8 Trailtalon 290 – wady i zalety modelu

Buty Inov-8 Trailtalon 290 – wady i zalety modelu

Inov-8 Trailtalon 290 to jeden z flagowców brytyjskiego giganta obuwniczego. […]

27 06.2022
Jak wybrać buty do biegania, by naprawdę pokochać jogging?

Jak wybrać buty do biegania, by naprawdę pokochać jogging?

Dobre buty do biegania to podstawa i musi się z […]

26 06.2022
Salomon Sense Ride 4 – co cechuje ten model?

Salomon Sense Ride 4 – co cechuje ten model?

Salomon Sense Ride 4 to kolejna odsłona trailowej serii kultowego […]

15 06.2022
Buty do biegania Puma Deviate Nitro – charakterystyka treningowca z płytką

Buty do biegania Puma Deviate Nitro – charakterystyka treningowca z płytką

Buty do biegania, w których będziesz mógł… latać? Puma Deviate […]

10 06.2022
Buty do biegania z palcami czyli Vibram Five Fingers. Czy są naprawdę warte uwagi?

Buty do biegania z palcami czyli Vibram Five Fingers. Czy są naprawdę warte uwagi?

Bieganie łączy ludzi… a dziwne buty do biegania ich dzielą. […]

07 06.2022
Buty Salomon na asfalt? Salomony dla miejskich biegaczy – charakterystyki modeli

Buty Salomon na asfalt? Salomony dla miejskich biegaczy – charakterystyki modeli

Marka Salomon od lat 90 tworzy niezawodne buty do biegania […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się