> Porady > Dlaczego warto biegać? 5 korzyści

18.06.2021

Dlaczego warto biegać? 5 korzyści

Bieganie. Tak bardzo znany nam sposób na spędzenie wolnego czasu czy poprawienie kondycji, sylwetki. Biegających spotkać możemy w zasadzie wszędzie. Każdy wie, że niesie za sobą wiele korzyści. Dlaczego więc tak wielu z nas, nadal waha się z zamiarem, rozpoczęcia regularnego biegania? Być może ten krótki artykuł, pomoże Ci ostatecznie rozwiać wątpliwości. Chcesz dowiedzieć się, dlaczego naprawdę warto zacząć uprawiać tą wyjątkową aktywność? Zapraszam.


1: Dlaczego warto biegać? Sport to zdrowie!


Dla niektórych może to tylko wyświechtany slogan, dla innych zaś cały sens życia. Nie musisz jednak zostawać zawodowym sportowcem, by przekonać się jakie korzyści daje bieganie zachować dobry stan zdrowia. Wystarczy regularnie odbywany rekreacyjny trening z zachowaniem spokojnego tempa, aby na wlasnej skórze odczuć korzyści z biegania. Są i przesłanki ku temu, że nadmiar aktywności, może wręcz szkodzić. Pomówmy więc tutaj o „zdrowym bieganiu”.
Zacznijmy od tego, że regularne bieganie, pomaga nam odpowiednio dotlenić organizm, oraz zapewnić, potrzebną nam dawkę dziennego ruchu. Tak, nie jesteśmy stworzeniami, stworzonymi do siedzenia – już ten fakt wystarczy jako wyjaśnienie dlaczego warto biegać. Potrzebujemy aktywności na co dzień, a siedzący tryb życia i częste przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach temu nie sprzyja. Szacuje się, że przeciętny człowiek, by zachować zdrowie, potrzebuje około 150 minut ruchu tygodniowo. Już samo dynamiczne wykonywanie ok. 8-10000 kroków dziennie znacząco, wpływa na poprawę naszego stanu zdrowia i jest nam wręcz niezbędne do zdrowego funkcjonowania.

2: Korzyści z biegania – pozbądź się stresu!


Współczesne środowisko, obfituje w liczne czynniki stresogenne. Całodniowy stres kumuluje się w nas, nawet jeśli tego nie zauważamy, napięcia negatywnie wpływają na jakość snu, nasze samopoczucie, koncentrację, jak również mogą prowadzić do wielu chorób, które są dzisiaj naszą zmorą. Jeżeli chodzi o bieganie, korzyści z tej aktywności odczuje nie tylko ciało, ale i duch! Biegając, w bardzo zdrowy sposób, możemy pozbyć się całego stresu, napięcia, skumulowanego podczas dnia, dotleniając się przy tym odpowiednio. Podczas takiej aktywności, wytwarzają się w nas endorfiny, hormony odpowiedzialne za poprawienie nastroju, oraz dobre samopoczucie. Dzięki takiej dawce ruchu wracamy do domu uśmiechnięci, a nasza jakość snu znacząco się poprawia.

3: Bieganie – korzyści: pewność siebie i silny charakter


Decydując się na bieganie, zalety odczujemy nie tylko w kwestii redukcji stresu. Uprawiając regularnie codzienne aktywności, budujemy w sobie nowe nawyki. Pokonując codzienne kilometry, często będziemy musieli zmierzyć się ze zmęczeniem, gorszym nastrojem, bólem głowy czy złą pogodą. Pokonując jednak takie przeciwności, stajemy się coraz silniejsi psychicznie i ćwiczymy swój hart ducha. Każdy kto chce zwiększyć psychiczną wytrzymałość powinien spróbować i dowiedzieć się samemu dlaczego warto biegać. Po jakimś czasie niestraszna nam już będzie nawet burza z piorunami, czy wstawanie o 5 na poranny bieg. Sprawia to, że ufamy sobie bardziej, wiemy, że możemy na sobie polegać i rzetelnie wykonujemy powierzone nam zadania. Nie poddamy się przy ciężkiej sytuacji w życiu. To wszystko niewątpliwie przekłada się na naszą pewność siebie, która stopniowo wzrasta. To z kolei sprawia, że poprawia się jakość i pewność naszych działań w każdej innej dziedzinie życia. Bez wątpienia, jeżeli postawimy na bieganie, plusy nie ograniczą się tylko do poprawy zdrowia fizycznego

4: Dlaczego warto biegać? Zmniejszenie ryzyka chorób

Bieganie – zalety można wymieniać dalej! Liczne badania dowodzą, że regularna aktywność fizyczna, znacząco wpływa na zmniejszenie ryzyka, wystąpienia chorób sercowo- naczyniowych, wpływa pozytywnie na nasze krążenie, stan kości, oraz poziom dotlenienia. Każdy decydujący się na regularne bieganie korzyści dla zdrowia zacznie odczuwać szybciej niż by się spodziewał! Ponadto, zapewniając sobie odpowiednią dawkę ruchu z rana, wkraczamy w nowy dzień pełni energii, a wieczorem, jesteśmy w stanie się odstresować, dając sobie również szansę na lepszy sen.

5: Możesz zacząć od zaraz!


Bieganie jest niewątpliwie jednym z najtańszych sportów czy aktywności, który możesz zacząć uprawiać. Mimo mnogości wielu produktów na rynku tak naprawdę na start wystarczą Ci proste sportowe buty oraz sportowe ubranie. Na początku można obyć się i bez tego, używając przewiewnych koszulek czy wygodnych szortów, które z pewnością znajdziemy w naszej szafie. Dlaczego warto biegać? Bo to dobre i tanie!

Podstawowe buty do biegania, nie kosztują majątku, a z biegiem czasu, rozwijając swoją nową pasję, możemy pomyśleć o zainwestowaniu w lepszy sprzęt. Warto również pamiętać o odpowiedniej regeneracji, uzupełnieniu kalorii oraz płynów. Nie warto jednak wyszukiwać sobie pretekstów w postaci złożonych zakupów czy odpowiedniej pory. Zacznij z tym, co masz, tu gdzie jesteś o dowolnej porze!

Podsumowując:
Wiesz już dlaczego warto biegać! Regularny jogging, daje nam więcej korzyści, niż możemy sobie wyobrazić. Zacząć go możemy w zasadzie od zaraz, niezależnie od zasobności portfela czy miejsca zamieszkania. By zauważyć jednak jego pozytywne efekty, należy uprawiać tę aktywność regularnie, co najmniej przez 30 minut. By robić to zdrowo, nie powinniśmy się też nadmiernie forsować – gdy chodzi o bieganie, korzyści da się wypracować tylko z szacunkiem do własnego organizmu. Zwłaszcza na początku. Najważniejsza jest regularność, zdrowy rozsądek i równowaga. Odpowiednia regeneracja również jest bardzo istotna. Kończąc ten artykuł, już dzisiaj zaplanuj swój pierwszy dystans. Do dzieła!

Zdecydowałeś się na codzienne bieganie? Upewnij się że nie masz ku temu przeciwwskazań zdrowotnych i odpowiednio podejdź do takiego wyzwania. W osobnym artykule przyjrzeliśmy się wadom i zaletom codziennego biegania – sprawdź tutaj: https://sbiegacza.pl/2019/03/28/czy-mozna-biegac-codziennie-przeczytaj-za-nim-zaczniesz-codziennie-biegac/.