Pierwsze buty do biegania mogą sprawić, że pokochamy aktywne formy […]
Data aktualizacji 20.12.2021
Przeczytasz w 6 minut
Różne modele butów biegowych kładą nacisk na inne udogodnienia. Mogą wspierać szybkość czy stabilizację stopy. Zazwyczaj jednak jednym z najważniejszych zadań butów biegowych jest zapewnienie odpowiedniej amortyzacji.
Dzięki temu bowiem bieganie staje się bezpieczniejsze, można też znacznie dłużej wytrwać na trasie. Słuszna warstwa amortyzacji jest też niezbędna zwłaszcza przy bieganiu po twardych nawierzchniach. A to asfaltowe i betonowe ścieżki są najpopularniejszymi trasami biegowymi.
Właśnie naprzeciw takim oczekiwaniom wyszła firma Nike, produkując buty Epic React Flyknit. To obuwie, które ma dobrze amortyzować stopę, zachowując odpowiednią sprężystość i dużą dozę dynamiki.
Jak model Nike Epic React Flyknit 2 realizuje te zadania? Przeanalizowaliśmy plusy i minusy tych butów.
Buty Nike Epic React były jedną z najgorętszych premier biegowych 2018 roku. To właśnie ten model – Nike Epic React Flyknit 1 – był pierwszym przedstawicielem linii React. Równolegle z nim debiutowały drugie buty oparte na tej technologii, czyli seria Odyssey.
Buty Epic i Odyssey różnią się głównie cholewką. W tym pierwszym modelu jest ona smukła i dobrze dopasowana do stopy. Nie ma na niej zbyt wielu dodatkowych elementów. Jednolity jest zwłaszcza przód.
Cholewka butów Epic React jest wykonana z Flyknitu. To miękka, lekka i elastyczna dzianina. Całą cholewkę tworzy jeden kawałek materiału. Wzmocnienia z tworzywa sztucznego pojawiają się w okolicach wiązań, są jednak nieduże i nie rzucają się w oczy. Flyknit jest rozciągliwy, co przydaje się przy zakładaniu buta.
Plastikowy panel znajdziemy również na zapiętku. Jest jednak niski i nie wpływa mocno ani na wygląd, ani na wygodę biegu. Nad nim znajduje się pętla ułatwiająca zakładanie butów.
Podeszwa butów Epic React Flyknit to z kolei pianka Nike React. Ten model był jednym z pierwszych butów, w których amerykański producent wykorzystał ten rodzaj amortyzacji. Dzięki temu but jest lekki, waży 270 gramów.
Cała podeszwa jest w zasadzie jednym kawałkiem pianki. Jej fakturę widać również na spodzie butów. Wzmocnienia z gumy znalazły się jedynie w miejscach najbardziej narażonych na ścieranie. Gumowe panele znajdziemy więc na przodzie spodów oraz pod podeszwą.
Mimo że wprowadzenie pianki React było dość sporą rewolucją w butach do biegania Nike, design modelu Epic tak przełomowy już nie jest. Buty z tej serii wyglądają jak klasyczne obuwie biegowe. Nie ma przeładowania kolorami – na rynku można znaleźć kilka wersji kolorystycznych, w których z tła cholewki wybija się głównie plastikowy panel nad zapiętkiem.
Na korzyść wyglądu butów Epic React Flyknit działa z pewnością to, że nie są tak szerokie, jak inne modele z rozbudowaną amortyzacją. Wszystkie elementy zachowują tutaj odpowiednie proporcje, dzięki czemu zwłaszcza Nike Epic React Flyknit 2 damskie prezentują się bardzo stylowo.
Podstawowe wersje kolorystyczne modelu opierają się na czarnej bądź granatowej cholewce. Dostępne są wersje z kolorowym, różowym panelem nad piętą, ale i w pełni czarne. Męskie buty Epic React można kupić w zakresie rozmiarów 39-48,5.
Zastosowanie pianki React sprawiło, że buty z serii Epic React odznaczają się bardzo dobrym poziomem amortyzacji. Pianki nie jest przesadnie dużo, nie wystaje mocno poza obręb buta, ale tworzy pod stopą miękką i sprężystą warstwę.
Buty nieźle oddają energię w czasie odbicia. Zapewniają także odpowiedni poziom przetoczenia. Dodatkowym udogodnieniem jest niska waga, przez co stopa nie męczy się przesadnie nawet w trakcie długiego biegu.
Buty Epic React Flyknit zachowują przy tym całkiem niezły poziom dynamiki. Drop 10 mm tylko podkreśla tę cechę.
W tym modelu Nike mocno postawiło na wygodę. Zapewnia ją również niezwykle elastyczna cholewka. Dobrze skrojony Flyknit dobrze dopasowuje się do stopy. Jednocześnie nie uciska jej jednak tak, by powodować nadmierne pocenie. Dopasowanie jest tak dokładne, że można byłoby biegać właściwie bez zawiązywania sznurówek.
Bieżnik butów Epic React Flyknit 2 jest niewielki. Mimo to but zachowuje dobrą przyczepność na suchych, asfaltowych nawierzchniach. Problemy mogą pojawić się na bardziej zróżnicowanych trasach.
Zdecydowanie najważniejszą technologią w butach z tej serii jest pianka React. To najlżejsze z dotychczas zastosowanych przez Nike rozwiązań amortyzacyjnych.
Oprócz tego łączy w sobie pozostałe atuty dobrej amortyzacji, czyli sprężystość, miękkość i wytrzymałość. To właśnie dzięki niej buty Epic React są tak wygodne. Inżynierowie Nike nie mieli wątpliwości i nazwali React “najdoskonalszą pianką w historii”. Zaskakująca może być zwłaszcza długa trwałość tak miękkiego materiału.
Taki efekt był możliwy dzięki połączeniu dwóch polimerów – termoplastycznego elastomeru poliestrowego TPE z kopolimerem etylenu i octanu winylu EVA.
Elastyczność butów to z kolei zasługa Flyknitu. Nike przy produkcji tego materiału korzysta z recyklingowanych odpadów. Tak powstają poliestrowe nici, z których tka się cholewkę. Nie potrzeba żadnych dodatkowych przeszyć.
Flyknit jest miękki, lekki i elastyczny. Dobrze dopasowuje się do stopy, ale jest dla niej nie jak ciasny but, a przylegająca skarpetka. Dzięki temu butów Epic React niemal nie czuć na stopach.
Do wad butów Nike Epic React Flyknit można zaliczyć utrudnienia przy zakładaniu ich na stopę. Mimo że Flyknit jest rozciągliwy, to jednak zwłaszcza osoby z wyższym podbiciem mogą mieć problem z wciśnięciem butów na stopę. I to w połączeniu z tym, że w samej cholewce ich noga będzie miała sporo wolnego miejsca.
Seria Epic React z pewnością nie jest też adresowana do osób, które szukają dużej stabilizacji. Tutaj nie ma zbyt dużego wsparcia dla pięty biegacza. Ten problem będzie dotyczyć zwłaszcza biegaczy o sporej wadze. Jeśli tylko stopa delikatnie “ucieka” im w trakcie biegu do środka lub na zewnątrz, ten model temu nie zaradzi.
Minusem może być również zachowanie butów na mokrej nawierzchni. Model Epic React Flyknit 2 nie nadaje się do biegania w czasie deszczu lub bezpośrednio po opadach. W takich warunkach przyczepność będzie słaba, łatwo o poślizgnięcia.
Buty Epic React Flyknit to obuwie treningowe. Najlepiej będą się w nim czuć biegacze o stopie neutralnej. Supinatorzy lub pronatorzy będą mieć zdecydowanie trudniej. Te buty wspierają bieganie „z pięty”.
Jednocześnie jest to jednak model dedykowany osobom poszukującym dobrej amortyzacji. Dobrze nadaje się na twarde nawierzchnie. Najlepiej radzi sobie na asfalcie oraz betonie, sprawdzi się też na utwardzonych parkowych ścieżkach. Można go określić jako miejski but do biegania. W teren lepiej go nie zabierać.
Niezła dynamika sprawia, że w butach Epic React można odbywać nie tylko codzienne treningi, ale i szybsze przebieżki. Dla początkujących osób będzie też dobrym wyborem na buty startowe. Bardziej wymagający biegacze zapewne nie byliby jednak zadowoleni z tempa.
Z drugiej strony dobra amortyzacja sprawia, że Epic React sprawdzi się nawet w czasie długich startów. Półmaraton, maraton? Czemu nie! W tych butach będzie to możliwe bez ryzyka kontuzji i przemęczenia stopy.
Źródło pobrania zdjęcia głównego: Strona sklepu 11teamsports
Mogą Ci się spodobać:
Pierwsze buty do biegania mogą sprawić, że pokochamy aktywne formy […]
Zimowa outdoorowa aktywność to nie lada wyzwanie, ale również szansa […]
Wybór odpowiednich butów do biegania jest kluczowy, jeśli trening ma […]
Buty do biegania męskie na asfalt to bardzo szeroka kategoria […]
Buty to podstawowe akcesorium każdego biegacza. Odpowiednio dobrane chronią przed […]
Ascis – buty do biegania tej marki pokonują najdłuższe dystanse […]
Nie trzeba być profesjonalnym biegaczem ani startować w maratonach, by […]
Firma Salomon od lat utrzymuje mocną pozycję na rynku obuwniczym. […]
Buty do biegania po mieście muszą chronić Twoje stawy przed […]
Z jednej strony utrzymywanie czystego obuwia jest niezbędne, aby jego […]
Wybór butów do biegania powinien być przemyślaną decyzją. By dobrać […]
Stało się. Obawiałeś się, że buty do biegania będą za […]
Większość polskich biegaczy wciąż stawia na treningi na twardej, równej […]
Kontuzje są zmorą wszystkich sportowców. Dotyczy to nie tylko profesjonalistów, […]
Na co zwracasz uwagę przy wyborze butów do biegania? Profesjonalni […]
By osiągać najlepsze rezultaty potrzebny jest najlepszy sprzęt. Podstawą są […]
Na rynku biegowym co kilka miesięcy pojawiają się nowe propozycje, […]
Przy poszukiwaniu butów do biegania często mamy mocno sprofilowane oczekiwania. […]
Buty sportowe Adidasa to już klasyka. Mnóstwo osób używa ich […]
Mimo rozwoju technologii, prostota często bywa w cenie. Nie zawsze […]
Buty do biegania w górach muszą być przemyślanym zakupem. Warunki […]
Adidas Adizero to kolekcja, którą Adidas po raz kolejny chce […]
Buty do biegania męskie i damskie muszą być przede wszystkim […]
Jakby wybieranie butów do bieganie nie było wystarczająco trudne… Supinacja […]
Inov-8 Trailtalon 290 to jeden z flagowców brytyjskiego giganta obuwniczego. […]
Dobre buty do biegania to podstawa i musi się z […]
Salomon Sense Ride 4 to kolejna odsłona trailowej serii kultowego […]
Buty do biegania, w których będziesz mógł… latać? Puma Deviate […]
Bieganie łączy ludzi… a dziwne buty do biegania ich dzielą. […]
Marka Salomon od lat 90 tworzy niezawodne buty do biegania […]