Blog o bieganiu sBIEGACZA - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczySFERA BIEGACZA
  • Polski
  • English
Facebook sBIEGACZ Instagram sBIEGACZ Szukaj
> Nike Air Zoom Terra Kiger – najnowszy model. Jak wypada w terenie?

Nike Air Zoom Terra Kiger – najnowszy model. Jak wypada w terenie?

Data publikacji 24.12.2021

Przeczytasz w 8 minut 1519 wyświetleń

Nike Air Zoom Terra Kiger – najnowszy model. Jak wypada w terenie?

Kiedy myślimy o butach do biegania w terenie, zwykle mamy przed oczami potężne modele z dużą amortyzacją. Dzięki nim pod stopami niemal nie czuć nierówności. Sięgają po nie przede wszystkim osoby, które chcą rozpocząć przygodę z terenowymi trasami.

Nie wszyscy jednak obierają taką drogę na skróty. Dla tych, którzy szukają lepszego czucia podłoża i preferują bieganie ze śródstopia, Nike przygotowało buty Air Zoom Terra Kiger. To model, który ma jednak sprawdzić się nawet na wilgotnych trasach – idealne buty do biegania po lesie.

Najnowsza wersja to Nike Air Zoom Terra Kiger 7. Czy jednak faktycznie ma takie zalety, o jakich mówi amerykański producent? Przyjrzeliśmy się bliżej tym butom.

Nike Air Zoom Terra Kiger – najnowszy model. Z czego są wykonane buty Nike Air Zoom Terra Kiger 7?

Buty Terra Kiger 7 to obuwie trailowe. Już na pierwszy rzut oka są szersze z przodu niż z tyłu. Przodostopie wydaje się naprawdę obszerne. Jednocześnie posiadają jednak smukły kołnierz, który nieco je wyszczupla.

Ten model ma też stosunkowo wysoką cholewkę. Zawdzięcza to podwyższonym wiązaniom. Sama cholewka jest wykonana z wytrzymałej, technicznej siateczki.

Znajduje się jednak na niej również wiele wzmocnień. Najważniejsze są te w przedniej części buta, które mają wydłużyć żywotność butów. To model gotowy na starcia z korzeniami i kamieniami. Mocne są szczególnie noski butów. Panele z nieco innego materiału niż siateczka znajdziemy także wokół wiązań. Z tyłu butów wyróżnia się natomiast charakterystyczny, ustawiony nieco pod skosem uchwyt.

Air Zoom Terra Kiger posiadają klasyczny język, ale jest on wyściełany miękką tkaniną. Z pewnością poprawia to wygodę butów.

Wnętrze buta i podeszwa

Kształt podeszwy z grubsza pokrywa się z obrysem cholewki. Wyjątkiem jest tył butów. Tam podeszwa jest bowiem wyraźnie dłuższa od cholewki. Ma też lekko zaokrąglony kształt, który ma ułatwiać przetaczanie.

Zewnętrzną warstwę podeszwy stanowi mocna i odporna na ścieranie guma. Pod podeszwą znajdują się dodatkowe panele z jeszcze bardziej przyczepnej mieszanki. Największe wrażenie może jednak robić bieżnik. Jest agresywny, kołki są rozstawione w wielu kierunkach. Mają wysokość 5 milimetrów.

To, co najważniejsze, kryje się jednak we wnętrzu podeszwy. A dokładniej w podeszwie środkowej. Znalazło się w niej miejsce dla dwóch systemów amortyzacyjnych. Pierwszy to wytrzymała, sprężysta pianka React. Druga to poduszka Zoom Air pod przodem stopy.

Podeszwa butów pod piętą ma wysokość 30 mm. W jej skład wchodzi także wytrzymała płytka Rock Plate, która zapewnia ochronę przed ostrymi przedmiotami. Bezpośrednio pod stopą mamy do dyspozycji klasyczną tekstylną wkładkę.

Design butów Nike Air Zoom Terra Kiger 7

Buty Nike Air Zoom Terra Kiger mają konstrukcję, która ma dopasowywać się szczególnie dobrze do szerszych stóp. Ich design jest zbliżony do klasycznych wzorców obuwia trailowego. Nie sprawiają jednak wrażenie ciężkich i masywnych, czego wielu producentów nie potrafi uniknąć.

nike terra kiger model podstawowy
Buty Nike Air Zoom Terra Kiger 7, wersja podstawowa, źródło: Strona sklepu 11teamsports

Mężczyźni mają do wyboru kilka wariantów kolorystycznych najnowszego modelu Terra Kiger 7. Podstawowym, który znalazł się na materiałach promocyjnych, jest wersja z cholewką w kolorze limonkowym. Przód butów jest wzmocniony niebieskim panelem w intensywnym odcieniu tego koloru. Kolor niebieski jest też obecny na przodzie podeszwy zewnętrznej.

Ta przechodzi w kolor pomarańczowy. Na cholewce z kolei zobaczymy jeszcze kilka kolorowych akcentów. To przede wszystkim czerwień w logotypie Nike oraz na zapiętku. Do tego dochodzą czarne sznurówki oraz obwódkę kołnierza.

buty terra kiger w nowej wersji
Buty Nike Air Zoom Terra Kiger 7, wersja Light Bone, źródło: Strona producenta Nike

Równie niestandardowa, choć bardziej stonowana, jest wersja druga. Na cholewce dominuje beż Light Bone, który jest otoczony kolorem Light Army. W tylnej części podeszwy przechodzi on w ciemniejszy Cargo Khaki. Uzupełnieniem jest intensywna forma czerwieni pod podeszwą i na języku.

trailowe obuwie z podeszwą air zoom
Buty Nike Air Zoom Terra Kiger 7, wersja czarna z kolorowymi akcentami, źródło: Strona producenta Nike

Jeszcze mocniejszą czerwień zauważymy przy oglądaniu trzeciej wersji kolorystycznej męskich Air Zoom Terra Kiger 7. Jest obecna na uchwycie na zapiętku, ale przede wszystkim w przedniej części buta. To w tym kolorze jest powłoka osłaniająca palce.

Czerwień przebija się też przez czarną siateczkę. A to właśnie ta druga jest podstawowym materiałem cholewki. Na języku i logo Nike dostrzeżemy dynamiczny turkus. Całość uzupełnia blady odcień niebieskiego na podeszwie – to Ashen Slate. Pod przodostopiem jest zaś guma w kolorze Dark Beetroot.

nike terra kiger 7 czarne
Buty Nike Air Zoom Terra Kiger 7, wersja czarna, źródło: Strona producenta Nike

Znajdzie się też coś dla fanów klasycznej kolorystyki. To czarno-białe buty Terra Kiger 7. Przeważa jednak kolor czarny. Biel Pure Platinum przełamuje ją tylko w tylnej części podeszwy oraz logotypie Nike na cholewce.

Męskie buty Terra Kiger 7 można kupić w rozmiarach 38,5 – 49,5.

Nike Air Zoom Terra Kiger 7 damskie – kolorystyka

damska wersja nike air zoom terra kiger 7
Buty Nike Air Zoom Terra Kiger 7, wersja damska, źródło: Strona sklepu 11teamsports

Również panie mają do wyboru kilka wariantów kolorystycznych. Większość z nich jest jednak taka sama jak u panów. Ewentualnie różnią się pojedynczymi akcentami. I tak w podstawowej wersji różnicą jest jedynie brak kolorów czerwonego i pomarańczowego. Pod cholewką w kolorze limonkowym podeszwa przechodzi w biel, a akcenty na cholewce są niebieskie.

Bardziej wyróżnia się jedynie but o turkusowej cholewce. To intensywny kolor, który przykuwa wzrok na terenowych trasach. Uzupełniające barwy to przydymiona biel, fiolet oraz jasny pomarańcz. Są obecne przede wszystkim na podeszwie.

Damskie buty Nike Air Zoom Terra Kiger można kupić tutaj: https://www.11teamsports.pl/category/bieganie-kobieta-buty.

Jak buty Nike Air Zoom Terra Kiger pomagają w trakcie biegu?

W czasie biegania w butach Air Zoom Terra Kiger możemy być pewni dobrej stabilności. Pomaga w tym między innymi zapiętek. Jest wąski, ale nie ociera. A przy tym dobrze trzyma piętę. W podobny sposób wsparcie otrzymuje śródstopie. Za to odpowiada system Dynamic Fit. Materiał pozwala jednak na dobrą wentylację stopy.

Buty wyróżniają się także dobrym dopasowaniem. Pomagają w tym wysokie wiązania, którymi można mocno przyciągnąć cholewkę do stopy. W dopasowaniu pomaga smukły kołnierz.

Wyściełany język będzie zaś zapewniać miękkość nawet wtedy, gdy stopa będzie już zmęczona. A przód cholewki, poszerzony w porównaniu do poprzedniego modelu Nike Air Zoom Terra Kiger 6, zostawia margines na to, że stopa w czasie biegu spuchnie.

Terra Kiger będą dbać również o bezpieczeństwo stóp. Zapiętek jest wzmocniony, dzięki czemu dodatkowo zabezpiecza ścięgno Achillesa. Powłoki przy palcach przydają się przy przypadkowych uderzeniach, na przykład o korzeni. Od ostrych kamieni odgrodzi nas też płytka Rock Plate.

Plus można też z pewnością postawić przy przyczepności. Bieżnik butów Air Zoom Terra Kiger należy do najbardziej agresywnych. Mocno zarysowane kołki sprawiają, że problemów nie będzie nawet w bardziej grząskim terenie. Sprawdzą się nawet na błotnistych terenowych ścieżkach.

But jest elastyczny i wspiera dynamiczny bieg. Można w nich rozwinąć dość dobre tempo. Systemy amortyzujące, szczególnie poduszka Zoom Air, gwarantuje też duży zwrot energii. Dzieje się tak mimo niewielkiego, 4 mm dropu. Jak na but terenowy jest też lekki, waży 309 gramów.

Tę niską wagę w pewien sposób zawdzięcza mniejszej amortyzacji. Warstwa, która odgradza stopę od ziemi, jest tutaj zdecydowanie mniejsza niż w pozostałych modelach trailowych Nike. Dzięki temu w butach lepiej czuć podłoże. To może być zaletą dla zaawansowanych biegaczy, ale tym mniej doświadczonym będzie przeszkadzać. Stopa biegacza jest w nich bliżej podłoża.

Technologie w butach Nike Terra Kiger

W cholewce najważniejszym rozwiązaniem technologicznym jest Dynamic Fit. To specjalny materiał Nike, który zmniejsza przestrzeń między stopą a butem. Co istotne, adaptuje się do stopy, nie będzie jej więc nadmiernie uciskać.

Pozostałe technologie znajdują się przede wszystkim w podeszwie. O amortyzacją dba pianka Nike React, umieszczona przede wszystkim w tylnej części buta. To materiał lekki, sprężysty i wytrzymały.

Uzupełnia go poduszka Zoom Air w przedniej części podeszwy. Jest wypełniona gazem i miękka, a w najnowszych modelach Nike znajduje się bliżej stopy.

Przy podeszwie trzeba też wspomnieć o Sticky Rubber Pod, którą znajdziemy w śródstopiu butów. Opiera się na gumie węglowej i poprawia przyczepność w trudnych warunkach. Przede wszystkim na mokrej nawierzchni. Do tego trzeba dodać wspominaną już kilka razy płytkę Rock Protection Plate, dzięki której but jest odporny na przebicia.

terra kiger w akcji
Buty Nike Air Zoom Terra Kiger 7 w akcji, źródło: Strona producenta Nike

Wady butów Nike Air Zoom Terra Kiger

Obok zalet butów Terra Kiger znajdziemy również oczywiście nieco wad. Minusem dla wielu biegaczy będzie z pewnością mała amortyzacja. Nie każdy lubi czuć pod stopami kamienie, korzenie i szyszki. W tych butach nie da się tego uniknąć.

Z niewielką amortyzacją wiąże się komfort biegu. But nie jest tak miękki, jak większość modeli wyposażonych w piankę React i poduszki Zoom Air. Może to być więc dla niektórych biegaczy spory przeskok, niekoniecznie w dobrą stronę.

Wadą może być też stosunkowo mała odporność na kiepskie warunki pogodowe. Mimo że w butach Terra Kiger można biegać po błocie, to jednak przy padającym deszczu mogą dość szybko przemoknąć. Nie ma na nich powłoki znanej z butów Nike typu Shield.

U kogo buty Nike Air Zoom Terra Kiger sprawdzą się najlepiej?

Nike Air Zoom Terra Kiger to buty trailowe przeznaczone na terenowe szlaki. Bardzo dobrze spiszą się zwłaszcza na leśnych ścieżkach i duktach. Ich bieżnik predestynuje je do biegania w błotnistym terenie, poradzą sobie nawet na śniegu. Będą dobrze trzymać się podłoża również na podbiegach i zbiegach. Odpowiednio stabilizuje piętę właściwie w każdych warunkach.

Zostały zaprojektowane z myślą o stopach neutralnych. Ze względu na rodzaj i ułożenie amortyzacji będą bardzo dobrze spisywać się u osób biegających “ze śródstopia”. Ale mniej zaawansowani biegacze, lądujący na pięcie, również nie będą odczuwać dyskomfortu.

W Terra Kiger dobrze będą się czuć nawet osoby z szerszą stopą. Buty dobrze dopasowują się dzięki smukłemu kołnierzowi i wyściełanemu językowi. Miejsca na palce jest odpowiednio dużo

Głównym przeznaczeniem Terra Kiger są treningi. Można je jednak określić jako buty treningowo-startowe. Idealnie nadają się na dynamiczne treningi. Pozwalają na rozwinięcie dość dużej prędkości. Jako obuwie startowe mogą służyć początkującym biegaczom terenowym.

Źródło pobrania zdjęcia głównego: Strona producenta Nike

Mogą Ci się spodobać:

11 01.2024
Nike i zimowy bieg – jak wybrać idealne buty do biegania w chłodniejsze dni?

Nike i zimowy bieg – jak wybrać idealne buty do biegania w chłodniejsze dni?

Zimowa outdoorowa aktywność to nie lada wyzwanie, ale również szansa […]

08 12.2023
Jakie buty wybrać do biegania?

Jakie buty wybrać do biegania?

Wybór odpowiednich butów do biegania jest kluczowy, jeśli trening ma […]

07 09.2023
Buty do biegania męskie na asfalt – 5 cech bez których ani rusz

Buty do biegania męskie na asfalt – 5 cech bez których ani rusz

Buty do biegania męskie na asfalt to bardzo szeroka kategoria […]

31 08.2023
Jakie buty do biegania męskie wybrać, biorąc pod uwagę dystans i nawierzchnię?

Jakie buty do biegania męskie wybrać, biorąc pod uwagę dystans i nawierzchnię?

Buty to podstawowe akcesorium każdego biegacza. Odpowiednio dobrane chronią przed […]

02 08.2023
Asics – buty do biegania. Szosowe i terenowe kolekcje marki – charakterystyki

Asics – buty do biegania. Szosowe i terenowe kolekcje marki – charakterystyki

Ascis – buty do biegania tej marki pokonują najdłuższe dystanse […]

07 07.2023
Jak buty do biegania pomogą Ci uniknąć kontuzji?

Jak buty do biegania pomogą Ci uniknąć kontuzji?

Nie trzeba być profesjonalnym biegaczem ani startować w maratonach, by […]

04 05.2023
Buty Salomon do biegania. Który model wybrać?

Buty Salomon do biegania. Który model wybrać?

Firma Salomon od lat utrzymuje mocną pozycję na rynku obuwniczym. […]

28 04.2023
Jakie muszą być buty do biegania po asfalcie?

Jakie muszą być buty do biegania po asfalcie?

Buty do biegania po mieście muszą chronić Twoje stawy przed […]

26 04.2023
Jak prawidłowo czyścić i dbać o buty do biegania?

Jak prawidłowo czyścić i dbać o buty do biegania?

Z jednej strony utrzymywanie czystego obuwia jest niezbędne, aby jego […]

19 04.2023
Źle dobrane buty do biegania. Jak rozpoznać błąd?

Źle dobrane buty do biegania. Jak rozpoznać błąd?

Wybór butów do biegania powinien być przemyślaną decyzją. By dobrać […]

31 01.2023
Za duże buty – co robić, by dało się w nich biegać?

Za duże buty – co robić, by dało się w nich biegać?

Stało się. Obawiałeś się, że buty do biegania będą za […]

26 01.2023
Nike Wildhorse. Jak sprawdzi się w lesie i w górach?

Nike Wildhorse. Jak sprawdzi się w lesie i w górach?

Większość polskich biegaczy wciąż stawia na treningi na twardej, równej […]

26 01.2023
Nike React Infinity Run. Czy rzeczywiście pomagają w unikaniu kontuzji?

Nike React Infinity Run. Czy rzeczywiście pomagają w unikaniu kontuzji?

Kontuzje są zmorą wszystkich sportowców. Dotyczy to nie tylko profesjonalistów, […]

26 01.2023
Adidas Duramo. Czy warto postawić na ten model w codziennym treningu?

Adidas Duramo. Czy warto postawić na ten model w codziennym treningu?

Na co zwracasz uwagę przy wyborze butów do biegania? Profesjonalni […]

25 01.2023
Nike Air Zoom Alphafly. Jak te buty spisują się na trasie?

Nike Air Zoom Alphafly. Jak te buty spisują się na trasie?

By osiągać najlepsze rezultaty potrzebny jest najlepszy sprzęt. Podstawą są […]

25 01.2023
Nike ZoomX Vaporfly. Kto powinien  wybrać najpopularniejsze buty startowe na świecie?

Nike ZoomX Vaporfly. Kto powinien wybrać najpopularniejsze buty startowe na świecie?

Na rynku biegowym co kilka miesięcy pojawiają się nowe propozycje, […]

24 01.2023
Adidas Solar Boost. Jak poradzą sobie z różnymi wyzwaniami biegowymi?

Adidas Solar Boost. Jak poradzą sobie z różnymi wyzwaniami biegowymi?

Przy poszukiwaniu butów do biegania często mamy mocno sprofilowane oczekiwania. […]

19 01.2023
Adidas Runfalcon. Kto powinien sięgnąć po te buty?

Adidas Runfalcon. Kto powinien sięgnąć po te buty?

Buty sportowe Adidasa to już klasyka. Mnóstwo osób używa ich […]

18 01.2023
Nike Downshifter. Do jakich biegów nadają się najlepiej?

Nike Downshifter. Do jakich biegów nadają się najlepiej?

Mimo rozwoju technologii, prostota często bywa w cenie. Nie zawsze […]

07 11.2022
Buty do biegania po górach – jakie powinny być?

Buty do biegania po górach – jakie powinny być?

Buty do biegania w górach muszą być przemyślanym zakupem. Warunki […]

20 10.2022
Adidas Adizero – błyskawice od Adidasa! Boston 11 i Adios Pro 3

Adidas Adizero – błyskawice od Adidasa! Boston 11 i Adios Pro 3

Adidas Adizero to kolekcja, którą Adidas po raz kolejny chce […]

19 09.2022
Zaczynasz przygodę z bieganiem? Buty do biegania dla początkujących

Zaczynasz przygodę z bieganiem? Buty do biegania dla początkujących

Pierwsze buty do biegania mogą sprawić, że pokochamy aktywne formy […]

27 07.2022
Asics Gel Lyte – recenzja butów biegowych od Asics

Asics Gel Lyte – recenzja butów biegowych od Asics

Buty do biegania męskie i damskie muszą być przede wszystkim […]

12 07.2022
Supinacja i pronacja stóp – co to znaczy dla biegacza?

Supinacja i pronacja stóp – co to znaczy dla biegacza?

Jakby wybieranie butów do bieganie nie było wystarczająco trudne… Supinacja […]

01 07.2022
Buty Inov-8 Trailtalon 290 – wady i zalety modelu

Buty Inov-8 Trailtalon 290 – wady i zalety modelu

Inov-8 Trailtalon 290 to jeden z flagowców brytyjskiego giganta obuwniczego. […]

27 06.2022
Jak wybrać buty do biegania, by naprawdę pokochać jogging?

Jak wybrać buty do biegania, by naprawdę pokochać jogging?

Dobre buty do biegania to podstawa i musi się z […]

26 06.2022
Salomon Sense Ride 4 – co cechuje ten model?

Salomon Sense Ride 4 – co cechuje ten model?

Salomon Sense Ride 4 to kolejna odsłona trailowej serii kultowego […]

15 06.2022
Buty do biegania Puma Deviate Nitro – charakterystyka treningowca z płytką

Buty do biegania Puma Deviate Nitro – charakterystyka treningowca z płytką

Buty do biegania, w których będziesz mógł… latać? Puma Deviate […]

10 06.2022
Buty do biegania z palcami czyli Vibram Five Fingers. Czy są naprawdę warte uwagi?

Buty do biegania z palcami czyli Vibram Five Fingers. Czy są naprawdę warte uwagi?

Bieganie łączy ludzi… a dziwne buty do biegania ich dzielą. […]

07 06.2022
Buty Salomon na asfalt? Salomony dla miejskich biegaczy – charakterystyki modeli

Buty Salomon na asfalt? Salomony dla miejskich biegaczy – charakterystyki modeli

Marka Salomon od lat 90 tworzy niezawodne buty do biegania […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się