Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
> Buty do biegania > Jak wybrać buty do biegania po lesie?

06.04.2020

Jak wybrać buty do biegania po lesie?

Jak wybrać buty do biegania po lesie?

Las rządzi się swoimi prawami i biega się po nim inaczej niż po chodniku, parkach czy po prostu asfalcie. Las to bieg terenowy, a co za tym idzie, w lesie czeka na nas dużo przeszkód w postaci korzeni, kamieni, dziur, nierówności, to również podbiegi, zbiegi, krzaki, nieraz okresowe rzeczki przecinające szlak. Nawet błoto i kałuże po deszczu utrzymują się w lesie o wiele dłużej niż na otwartych przestrzeniach. Bieganie po takich drogach jest dynamiczne, trzeba szybko reagować i monitorować ścieżkę przed sobą, aby znaleźć potencjalne zagrożenie.

Stopa biegacza na leśnych ścieżkach pracuje w różnych kierunkach. Nieraz kostka przekrzywi się to w jedną, to w drugą stronę. Okazji do kontuzji dla niewprawionej i nieprzygotowanej osoby jest dosyć sporo. Całkiem dużo zależy od butów, w jakich się biega w takich warunkach. Bez specjalnego obuwia do biegania po lesie będzie bardzo łatwo o upadek i uraz, nawet przez zwykłe poślizgnięcie się.

Biegasz po lesie lub chcesz zacząć po nim biegać?

Przeczytaj dzisiejszy wpis i dowiedz się koniecznie, czy potrzebujesz innych butów do biegania niż do tej pory. Wyjaśniamy też, jakie buty będą najlepszym wyborem do biegania po lesie.

Po co są buty do biegania po lesie?

Jeżeli biegałeś do tej pory tylko po asfalcie, to zapewne Twoje buty mają dużo miękkiej pianki na podeszwie, która amortyzuje wstrząsy. Równocześnie ich bieżnik pewnie nie jest bardzo urozmaicony. Takie buty dobrze spełniają swoją rolę na asfalcie (chyba, że jest zima, chlapa i lód na chodnikach – wtedy mogą się nieco ślizgać). Ale czy spełnią ją również na ścieżkach terenowych?

Teren, a tym samym las to kamienie, kamyczki, szuter, szyszki, korzenie, liście (nieraz mokre i śliskie), błoto i wiele innych niespodzianek. Miękka pianka niektórych asfaltówek może całkiem łatwo ulec zniszczeniu, jeśli w Twoim lesie jest sporo kamieni. Równocześnie mokre liście, igliwie i błoto dają o wiele mniejszą przyczepność do podłoża niż mokry asfalt. W związku z tym potrzebujesz odpowiedniego, zróżnicowanego bieżnika.

A może masz na podeszwie sporo prostokątnych czy trójkątnych, niewysokich elementów, usytuowanych jeden obok drugiego?

Taka podeszwa również nie da Ci odpowiedniej trakcji. Wystarczy, że błoto zapcha szpary pomiędzy niewielkimi elementami i ślizgawka gotowa.

Buty do biegania po lesie mają za zadanie:

  • nadawać odpowiednią przyczepność,
  • chronić Twoje palce przed wystającymi kamieniami i korzeniami,
  • dawać więcej stabilizacji, gdy stopa i kostka wciąż pracują w różnych kierunkach,
  • umożliwiać lepsze czucie podłoża.

To wszystko gwarantuje bezpieczniejszy bieg oraz możliwość robienia porządnego treningu, na którym nie będziesz musiał cały czas myśleć: „Jak tu się nie przewrócić”.

Kto nie potrzebuje butów do biegania po lesie?

O tak. Nie każdy będzie tych butów potrzebował.

Jeżeli biegasz po lesie tylko od czasu do czasu i wyłącznie po szerokich, mocno ubitych trasach/szlakach, na których brak kamieni i wystających korzeni (lub te pojawiają się bardzo sporadycznie), dodatkowo wybiegasz tylko w ładne i suche dni, to buty asfaltowe z umiarkowanie agresywnym bieżnikiem, równie dobrze się na niej sprawdzą. Dadzą również radę na drogach szutrowych.

Sprawa wygląda inaczej, gdy stajesz się biegaczem terenowym czy leśnym. Biegasz w lesie po górach, po leśnych nizinach, a nawet w tych lasach, w których nie brakuje piaszczystej nawierzchni. Nie baczysz na pogodę, błoto i kałuże. Ba, może nieraz lubisz zboczyć ze ścieżek i biec przełajem.

Wtedy właśnie odpowiedni but jest niezbędny.

Jakie muszą być buty do biegania po lesie?

W zależności od regionu, w którym się biega, lasy się zmieniają. Inny jest typowy las nizinny, a inny ten w górach. But, który najlepiej się sprawdzi na daną trasę, również będzie się zmieniał, a w szczególności jego bieżnik. Dlatego też właśnie od niego zaczniemy:

BIEŻNIK

Ma zapewniać dobrą przyczepność. W zależności od podłoża, będzie się różnił wyglądem i budową.

W lasach liściastych, gdzie biega się po nieraz mokrych, śliskich liściach lub trawiastych ścieżkach, w których często czeka niespodzianka w postaci kałuży i błota, najlepszy jest bieżnik z wysokimi, luźno rozmieszczonymi elementami o niewielkiej średnicy. Taka podeszwa dobrze wbija się w grząski teren. Duże odstępy pomiędzy tymi elementami pozwalają na szybkie oczyszczanie się podeszwy z błota.

Ten typ podeszwy sprawdzi się również w takich górach jak Beskidy czy Bieszczady (gdzie jest dużo trawy i błota).

W niektórych lasach jest dużo kamieni, głazów, np. w Tatrach w niższych partiach gór. Wtedy podeszwa z luźno rozmieszonymi, wysokimi, a zarazem małymi elementami nie da odpowiedniej przyczepności. Potrzebny jest bieżnik z niższymi elementami o dużej średnicy i płaskiej powierzchni. Tylko duża powierzchnia może nadać odpowiednią trakcję. Tym samym odstępy pomiędzy klockami znacznie się zmniejszają.

Wybór odpowiedniego bieżnika może być trudny, kiedy się chce biegać po różnorodnych trasach. Całe szczęście producenci tworzą sporo modeli z bieżnikami uniwersalnymi, w których stosunek wielkości elementów do przerw pomiędzy nimi jest wyważony i dobrze sprawdzi się zarówno w błocie, jak i na skałach, a także w zwyczajnych lasach. Tak więc jeżeli nie biegasz po lasach, w których 60% trasy to błoto, to możesz postawić na takie uniwersalne rozwiązanie.

Las to teren, a buty do terenu potrzebują agresywnego bieżnika.

Zwróć uwagę na materiał, z którego wykonany jest bieżnik. Miękka pianka czy guma szybko się zniszczą wśród szyszek, kamieni i korzeni.

CHOLEWKA

Powinna być wykonana z trwalszego materiału niż standardowe buty asfaltowe, tak by parę otarć o korzenie czy zaczepienie się o ostre gałęzie krzewów od razu jej nie uszkodziło. Dodatkowo należy pamiętać, iż w terenie stopa wciąż pracuje pod różnymi kątami, a to wpływa na szybsze zużywanie się cholewki.

Warto aby z przodu, w miejscu palców, cholewka miała specjalne wzmocnienie, które będzie ochraniać przed przypadkowymi, aczkolwiek mocnymi uderzeniami przodem stopy o wystające kamienie i korzenie. Takie uderzenie może bardzo boleć, a nawet doprowadzić do złamania palca.

Wybierając buty z wyższą cholewką, zabezpieczasz się przed wpadającym do środka igliwiem, drobnymi kującymi gałązkami czy piaskiem. Dzięki temu nie będziesz musiał się zatrzymywać, by wyrzucić je z buta.

AMORTYZACJA

Jest mniejsza niż w butach szosowych. Czucie podłoża jest o wiele lepsze, a co za tym idzie można odpowiednio szybko zareagować, gdy pod stopą jest jakieś niebezpieczeństwo, np. obły, śliski kamyk.

Ponadto leśne ścieżki są bardziej miękkie niż asfalt, więc nadmierna, dodatkowa amortyzacja nie jest tak potrzebna, szczególnie na trawiastych szlakach.

Buty do biegania zimą – odpowiednie obuwie na biegi po lesie

Las tak Cię wciągnął, że biegasz po nim nawet, gdy jest całkiem zaśnieżony? Zastanawiasz się, w czym biegać zimą? Warto, abyś pomyślał o:

  1. Nieprzemakalnej cholewce – w wielu miejscach będzie i śnieg, i chlapa, i błoto-śnieg. Jeżeli nie lubisz mokrych skarpetek i łatwo się przeziębiasz, to takie rozwiązanie będzie naprawdę pożyteczne.
  2. Butach ze zintegrowanymi stuptutami – będziesz mógł wbiec w naprawdę głęboki śnieg i nie martwić się, że ten zimny puch zaraz wyląduje w środku suchego buta. Dodatkowo zintegrowane nasunięte na cholewkę stuptuty będą ochraniać przed przemakaniem.
  3. Nakładkach, raczkach – pomogą Ci zwiększyć przyczepność w trudnych śnieżnych warunkach. Z artykułu Jak wybrać nakładki na buty do biegania zimą dowiesz się, na jakie warto się zdecydować.

Połączenie zimy i lasu to kolejny poziom trudności w bieganiu, dlatego sam but z agresywną podeszwą może nie dać rady. Pamiętaj także, że odpowiednia maseczka antysmogowa pozwoli Ci biegać nawet jesienią czy zimą, kiedy musimy zmagać się ze smogiem.