> Buty do biegania > Saucony Endorphin – co cechuje buty z tej serii?

11.04.2022

Saucony Endorphin – co cechuje buty z tej serii?

Endorfiny – to one dodają nam sił podczas każdego treningu i gnają na następny! Saucony doskonale o tym wiedziało, szukając nazwy dla swojej wyjątkowej serii. Saucony Endorphin – co w nich takiego interesującego? Przeczytaj!

Saucony Endorphin – co czyni je wyjątkowymi?

Saucony Endorphin to buty w każdym calu przystosowane do bicia rekordów. Konstrukcja – od podeszwy, po cholewkę i sznurówki – została dopracowana z myślą o tych biegaczach, którym bieganie już nie wystarcza. Chcą latać!

Modele Saucony Endorphin dysponują technologią SPEEDROLL – według obietnic producenta, popycha Cię do przodu. Rolka daje uczucie toczenia się, pomocne gdy nachodzi Cię zwątpienie w swoje siły.

To obuwie dla tych osób, które dały z siebie już wszystko w kwestii poprawiania techniki. Trenują sumiennie, z myślą o startach w wyścigach. By podkręcić swoje możliwości, trzeba im specjalistycznego sprzętu.

Odczucia biegaczy recenzujących to obuwie potwierdzają spełnienie szumnych zapowiedzi. W tych butach nie da się nie biec szybko.

Właściwości różnych modeli Saucony Endorphin różnią się, ale łączy je jeden cel – pomóc Ci prześcignąć samego siebie.

Saucony Endorphin Speed – szybciej? Najszybciej!

Saucony Endorphin Speed 2 oraz jego poprzednik mają wbudowane płytkę nylonową. Jest elastyczna, co pomaga butom dopasować się do stopy, a Tobie zapewnia doskonałą płynność biegu. Responsywne elementy są na wagę złota – stanowią ,,przedłużenie stóp”.

Buty do biegania Saucony Endorphin Speed są napakowane superlekką pianką amortyzującą PWRRUN PB. Tak duża amortyzacja czyni te buty idealnymi do tempówek na asfalcie oraz na miejskie wyścigi.

saucony endorphin speed buty do biegania męskie
Saucony Endorphin Speed 2 – patrz na grubość podeszwy! Źródło: strona producenta Saucony

Cholewka FORMFIT zapewnia przewiewność i najlepsze dopasowanie do stopy. Podeszwa XT-900 dba z kolei o nienaganną przyczepność. Nie poślizgniesz się nawet podczas gwałtownego skrętu. Ta podeszwa jest w każdym modelu – także Shift i Pro.

buty do biegania saucony endorphin speed 2  podeszwa
Saucony Endorphin Speed 2 – podeszwa idealna na asfalt, źródło: strona producenta Saucony

Buty Saucony Endorphin Speed są bardzo lekkie – ważą około 200 gramów (wahania w zależności od rozmiaru). Nie czuć ich na stopie.

Drop Saucony Endorphin Speed to 8 milimetrów. Trzeba je więc zaliczyć do butów o wysokim dropie, co istotne dla osób szlifujących technikę biegową.

Buty do biegania Saucony Endorphin Speed kosztują w okolicy 600-800 złotych. Ich przeznaczenie to wciąż trening. Umówmy się jednak – tak technologicznie zaawansowane buty do biegania nie są dla tych, którzy dopiero szlifują swoje naturalne możliwości.

Saucony Endorphin Shift – co go odróżnia od Speed?

Saucony Endorphin Shift jest cięższy niż Saucony Endorphin Speed. Buty ważą już około 300 gram, a więc o połowę więcej niż model Speed. Wariant nie jest aż tak responsywny, bo nie zastosowano w nim wkładki nylonowej, a biegacze uważają go za mniej wszechstronny.

To także buty do szybkiego biegania, ale nie aż tak szybkiego, jak w przypadku Speed. Sprawdzi się u tych pasjonatów, którzy lubią czuć buty na stopie, a jeszcze nie ścigają się o każdą sekundę.

Tutaj także zastosowano SPEEDROLL, więc buty usatysfakcjonują osoby liczące na poprawę tempa. Przez brak płytki nylonowej toczenie się jest jednak mniej wyczuwalne.

Co bardzo ważne – drop jest niższy – 4mm, więc aż o połowę mniej niż w Speed. To jedna z kwestii, która decyduje o wyborze między jednym a drugim modelem.

saucony endorphin shift buty do biegania
Cięższy, masywniejszy model Saucony Endorphin – Shift, źródło: strona producenta Saucony

To but bardziej stabilny, o grubszej cholewce, która lepiej chroni przed atakiem kamyków. Jeśli na Twojej trasie przebiegasz przez żwir weź tę cechę pod uwagę.

Saucony Endorphin Shift dostaniesz za 500-600 złotych. To dobra propozycja dla tych, którzy chcą mieć pierwsze nowoczesne, technicznie zaawansowane obuwie, ale nie nazwą siebie jeszcze mistrzami biegów. Do codziennych treningów w sam raz.

Mimo że wizualnie Saucony Endorphin Shift i Speed są dość podobne, to zupełnie inne buty! Shift lepiej sprawdzi się na długich wybieganiach nastawionych na poprawę tempa oraz nieco trudniejszej trasie. Speed jest na ,,łatwy” asfalt i maksymalnie szybkie, krótkie tempówki.

Saucony Endorphin Pro – gdy myślisz, że już lepiej się nie da

To buty startowe, których raczej nie używasz podczas codziennych treningów. Opcja dla maratończyków, i to takich, którzy chcą być bezwzględni dla rywali.

W Saucony Endorphin Pro oraz Saucony Endorphin Pro 2 zastosowano płytkę karbonową. Ma ona kształt litery S, co maksymalizuje efekt przetaczania wynikający z technologii SPEEDROLL. 

saucony endorphin pro 2 z płytką węglową
Saucony Endorphin Pro 2 damskie – dodają skrzydeł dzięki płytce węglowej, źródło: strona producenta Saucony

Płytka karbonowa nie jest tak elastyczna jak nylonowa, a sam but nie jest tak sprężysty jak ,,karbonówki” innych producentów. To nie czyni go jednak w żadnym wypadku gorszym modelem, niż startówki z oferty konkurencji. Saucony Endorphin Pro to czołówka butów na wyścigi. 

Podeszwa XT-900, pianka PWRRUN PB, drop 8 mm, waga około 200 gram. Jak widzisz, są bardziej zbliżone do Saucony Endorphin Speed niż Shift, ale zamiast nylonowej wkładki, biegacza wspiera karbonowa.

Doszlifowane właściwości techniczne Saucony Endorphin idą w parze z wysoką ceną. Jeśli chcesz je mieć, przygotuj się na wydanie przynajmniej 800 złotych. Nie zapomnij też opłacić pakietu startowego na maraton… bo inaczej się zmarnują!

Które Saucony Endorphin wybrać?

Klamka zapadła? Chcesz mieć endorfiny nie tylko w głowie, ale też na nogach?

Do długich wybiegań i codziennych treningów, mniej nastawionych na błyskawiczne tempo, wybierz Saucony Endorphin Shift.

Do treningów tempowych, interwałów i ścigania się z wiatrem na krótszych odcinkach, celuj w Saucony Endorphin Speed.

Podczas wyścigu chcesz pokazać podeszwy rywalom? Saucony Endorphin Pro jest dla Ciebie. Na codziennym treningu nie ma sensu stosować karbonowej płytki. To tak, jak kupić Lamborghini i jeździć nim tylko na niedzielną mszę do sąsiedniej miejscowości.

saucony endorphin damskie męskie wzory
Projektanci Saucony Endorphin mają rozmach… To jeszcze nie wszystkie warianty! Źródło: strona producenta Saucony

Warto zaznaczyć, że buty Saucony Endorphin damskie i męskie dostaniesz w niezwykle estetycznych wariantach! Trudno wybrać tylko jedne…

Wszystkie buty Saucony Endorphin łączy technologia SPEEDROLL, podeszwa XT-900, doskonała amortyzacja, wsparcie każdego kroku i nienaganna jakość. To zaawansowane technicznie buty dla tych, którzy już wykorzystali naturalne możliwości swojego ciała. 

Chcesz wiedzieć więcej o tym, jak działają buty z płytką węglową? Przeczytaj: https://sbiegacza.pl/2020/05/16/buty-do-biegania-z-plytka-weglowa-dlaczego-wzbudzaja-kontrowersje.

Zdjęcie główne pochodzi z oficjalnej strony producenta Saucony. Przedstawia damski model Saucony Endorphin Pro 2.