Buty do biegania męskie na asfalt to bardzo szeroka kategoria […]
Data publikacji 11.12.2021
Przeczytasz w 9 minut
5392 wyświetleń
Każdy, kto lubi biegać, stawia przed sobą nowe wyzwania. A to przebiegnięcie większej liczby kilometrów, a to poprawa tempa, a to więcej sprintów. Każdy biegacz zwraca też uwagę na obuwie, które towarzyszy mu na trasie.
Nic dziwnego – w końcu dobrze dobrane buty do biegania mogą pomóc w osiąganiu jeszcze lepszych rezultatów. Nie mniej ważny jest ich wpływ na komfort treningu. A także, co jest nie do przecenienia, na bezpieczeństwo na trasie.
Kształt podeszwy, ilość amortyzacji, odpowiednio skonstruowany bieżnik – to wszystko składa się ocenę konkretnego modelu butów. I decyduje o ich przeznaczeniu. Niektóre lepiej sprawdzą się na krótkich trasach, inne są skrojone pod maraton.
Jak jest więc z butami Nike Zoom Fly? To jeden z modeli, po który regularnie sięgają biegacze na całym świecie. Czy jednak za marką i dobrą opinią idą rzeczywiste korzyści? Sprawdziliśmy!
Korzeni modelu Nike Zoom Fly SP oraz jego poprzedników należy szukać w jednym z największych projektów biegowych ostatnich lat. Chodzi o próbę pobicia rekordu świata w maratonie. A zarazem przełamania kolejnej bariery – przebiegnięcia 42 km 195 metrów w czasie poniżej dwóch godzin.
Za człowieka, który jest zdolny do tego wyczynu, uznano Kenijczyka Eliuda Kipchoge’a. W ramach projektu doszło do kilku prób. Jedna z nich miała miejsce w 2017 roku, na włoskim torze do wyścigów samochodowych Monza.
Właśnie wtedy na nogach biegacza zadebiutował specjalny model butów, od którego rozpoczęła się seria Nike Zoom Fly. Kenijczyk walczył z czasem do ostatnich metrów. Do upragnionego rekordu zabrakło mu 25 sekund.
Ostatecznie złamał barierę dwóch godzin dwa lata później, w specjalnie przygotowanym biegu po wiedeńskim Praterze. Wynik 1:59:40 nie jest uznawany za oficjalny rekord świata, ale udowodnił, że człowiek jest w stanie przebiec maraton w takim tempie.
Jednocześnie jednak wyczyn Kenijczyka udowodnił, jak dużą rolę w osiąganiu świetnych wyników odgrywają odpowiednie buty. I rozpoczął pełną sukcesów na rynku historię modelu Nike Zoom Fly.
Buty Nike Zoom Fly należą do specjalnego zestawu Fast Pack Nike, który zrzesza najszybsze buty produkowane przez amerykańską firmę. Ten model już na pierwszy rzut oka wyróżnia się kilkoma cechami. Być może najważniejsza z nich to wysoka podeszwa zewnętrzna i duża amortyzacja.
Z zewnątrz podeszwa wygląda jak jednolita “łyżwa”, nieco przypomina ją bowiem kształtem. Spód buta jest wysoki, dlatego dobrze wytłumia ewentualne kamyczki czy inne przedmioty, które mogą znaleźć się na drodze biegacza.
Prawdziwy sekret jest jednak niewidoczny. Stanowi go bowiem płytka z włókna węglowego. To właśnie ten materiał sprawia, że but jest niezwykle sprężysty.
Porównania do sprężyny są tutaj jak najbardziej na miejscu. Włókno węglowe oddaje bowiem energię. Wybicie do kolejnego kroku jest bardziej efektywne. W dodatku te parametry rosną wraz ze zwiększającą się szybkością biegu.
Płytka z włókna węglowego znajduje się w tak zwanej podeszwie środkowej. Z góry i dołu otacza ją pianka Nike React. To jedna z najlżejszych pianek stosowanych przez amerykańskiego producenta.
Jej największym atutem jest jednak trwałość. Wraz z kolejnymi kilometrami nie traci swoich właściwości. To najtrwalsza ze wszystkich technologii amortyzujących, które znajdziemy w butach Nike. Zanim firma wprowadziła piankę Nike React na rynek, testerzy przebiegli w niej aż 27 tysięcy kilometrów. Tak powstała wytrzymała technologia, która zapewnia sprężystą amortyzację.
Oprócz tego model Nike Zoom Fly 4 posiada pod podeszwą poduszkę gazową. To sprawia, że buty jeszcze lepiej amortyzują każdy krok. Cała konstrukcja podeszwy jest też bardzo elastyczna. Biegacz nie ma w nich wrażenia sztywnego kroku, a lekko pokonuje kolejne kilometry.
Kolejną technologią, którą Nike wykorzystało w butach Zoom Fly 4, jest tak zwana „ścięta pięta”. W angielskim oryginale to rozwiązanie jest określane jako Beveled Heel i dotyczy kształtu podeszwy zewnętrznej. A dokładniej jej fragmentu, który znajduje się pod piętą.
Dzięki takim zadartym piętom stopa szybciej przetacza się po asfalcie. Taki układ buta lepiej dopasowuje się też do naturalnego układu pięty człowieka.
Dodatkowo technologia Beleved Heel jest zgodna z zasadami biomechaniki. Dzięki temu pozwala lepiej chronić w czasie biegu nasze stawy. Mięśnie, które pomagają je chronić, mają bowiem więcej czasu na przygotowanie się do uderzenia o podłoże.
Dzięki temu wchłaniają więcej energii uderzenia, która nie niszczy kości i stawów. W ten sposób zyskują szczególnie kolana. To konstrukcja wyprodukowana z myślą o osobach biegających „z pięty”, czyli większości współczesnych biegaczy.
Cała podeszwa jest zresztą wymodelowana tak, by jak najbardziej zoptymalizować ruch do przodu. W tych butach naprawdę można rozpędzić się niczym na łyżwach.
Wizualnie buty Nike Zoom Fly 4 są nieco większe niż ich poprzednik, czyli model Zoom Fly 3. Podobnie jak w poprzednich sezonach, tak i tym razem amerykański gigant przygotował propozycje zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet, oparte na tej samej konstrukcji.
Najbardziej efektowną wersją męską jest z pewnością podstawowy schemat kolorów, którego Nike używała w materiałach promujących buty Zoom Fly 4. Jego podstawowe barwy to Volt i Barely Volt. To odcienie koloru limonkowego, opartego na mieszance jasnych i jaskrawych motywów zielonego oraz żółtego. To właśnie w tym kolorze utrzymana jest niemal cała cholewka.
Wyróżnia się również boczny panel w mocnym odcieniu pomarańczowego. Ta barwa przenosi się zresztą na sąsiadujący z nim fragment podeszwy. Kolorystykę cholewki uzupełnia czerń – taką barwę ma logo Nike na boku buta, element na jeżyku oraz pętelka nad zapiętkiem.
Do tego dochodzi biel. Biała jest podeszwa zewnętrzna, białymi punktami wyrysowano również kontury dużego logotypu Nike, który oplata niemal całą cholewkę.
Bardziej stonowana jest wersja druga, oparta na kombinacji czarnego, różnych odcieni szarości i srebrnych dodatków. Czerń jest podstawowym kolorem cholewki., pojawia się też w przedniej części podeszwy. Czarne są sznurowadła, a także logo Nike i wzór na boku butów.
Srebrna kreska wyznacza kontury dużego logotypu Nike na cholewce. Szarości są zaś widoczne w okolicach sznurówek, ten kolor ma również pięta. Producent użył odcieni Dark Smoke Grey i Magnet Grey.
Przeciwieństwem ciemnego, klasycznego wyglądu poprzedniej wersji jest kolorystyka oparta na barwach Summit White oraz Pure Platinum. Kombinacja tych barw tworzy podstawę cholewki butów, które są jasne i przyjemne dla oka.
Summit White to lekko „brudny” odcień białego, a Pure Platinum jest barwą zbliżoną do jasnej i szlachetnej szarości. Kolorystykę urozmaica limonkowe logo Nike z boku buta, a także panele w tym kolorze w tylnej części podeszwy oraz wzory na wkładce. Duże logo firmy ma z kolei niebieskie kontury, podobnie jak napisy na języku. Podstawowym kolorem podeszwy jest biel.
Nike Zoom Fly 4 dla mężczyzn są też dostępne w klasycznej, czarno-białej wersji. W takim układzie czerń jest podstawą cholewki, pojawia się też na spodzie podeszwy. Reszta spodów butów jest natomiast biała, podobnie jak logo Nike na bokach butów.
Nawet ta wersja obuwia ma jednak jakiś wyróżniający element. Są nim niebieskie detale w odcieniu Racer Blue. Znajdują się na pętelkach umieszczonych na języku oraz zapiętku, a także na wkładce butów.
Buty Nike Zoom Fly 4 na męskie stopy są dostępne w bardzo szerokiej numeracji. Rozmiary wszystkich czterech wersji kolorystycznych to katalog od 38,5 do 49,5.
W porównaniu z mężczyznami biegaczki mają nieco zawężony wybór. Mogą zdecydować się na jeden z dwóch wariantów kolorystycznych najnowszego modelu Zoom Fly 4.
Pierwsza wersja kolorystyczna jest jeszcze bardziej klasyczna, niż ma to miejsce w przypadku modeli męskich. Czarna cholewka łączy się tu bowiem z białą podeszwą. Nike zastosowało wyjątkowo głęboki odcień czerni – Off Noir.
Czarne są też elementy na spodzie podeszwy. Jej pozostała część jest biała, podobnie jak logo na bokach obuwia. Całość lekko urozmaicają tylko antracytowe dodatki na języku, wkładce i zapiętkach.
Bardziej kobiecą stylistykę zachowuje druga wersja damskich Nike Zoom Fly. I to mimo oparcia cholewki o kolor nazywany Football Grey. Jest to bowiem delikatny, miły dla oka odcień szarości.
Na bokach cholewki, a także na języku oraz na zapiętku znajdują się elementy szafirowe. Takie akcenty są też obecne przy sznurowadłach. Charakterystyczny jest również ogniście różowy kolor – Fire Pink. Taką barwę ma bieżnik na podeszwie obuwia, a także logo Nike na bokach butów. Podstawowym kolorem podeszwy jest jednak biel.
Zalety podeszwy, o których już wcześniej wspominaliśmy, wpływają też na komfort biegu. Model Nike Zoom Fly 3, Nike Zoom Fly Flyknit czy inne wersje tego buta są jednak komfortowe również ze względu na konstrukcję cholewki.
Materiał, który wykorzystała amerykańska firma, to Flyknit. To przewiewna i miękka w dotyku struktura, która dba o dobrą wentylację stopy. Producent określa ją jako drugą skórę biegacza, w praktyce cholewka butów może nieco imitować skarpetkę.
Dzieje się tak, bo Flyknit dokładnie otula całą stopę i dobrze do niej przylega. To sprawia, że nogi nie przesuwają się we wnętrzu butów. Cała cholewka porusza się wraz ze stopą, umożliwia jej w pełni naturalne ruchy.
Dla wygody na trasie ważne jest również to, że cholewki z Flyknitu w butach Nike Zoom Fly 4 są jednolitą, zwartą konstrukcją. Nie ma tutaj klasycznego języka, a jednolita, elastyczna całość. Flyknit pozwala na bezszwowe połączenia.
Dobrze wyprofilowany kołnierz stabilizuje stopę, dzięki czemu można biegać z dużą pewnością i swobodą. To wszystko sprawia, że but dobrze trzyma się stopy nawet przy niezbyt mocnym sznurowaniu.
Wśród zalet butów Nike Zoom Fly nie sposób zapomnieć również o lekkości konstrukcji. Została maksymalnie odchudzona, by zminimalizować zmęczenie na trasie. Nie ma tutaj żadnych ozdobników, nawet bieżnik pojawia się tylko w miejscach, w których podeszwa może rzeczywiście stykać się z podłożem.
Dla wszystkich, którzy dbają o ekologię, ważne będą również materiały, z jakich korzysta producent. Cholewka jest tkana z użyciem nici poliestrowej pozyskiwanej z recyklingu. A to oznacza aż o 60 procent odpadów mniej niż przy standardowych technikach produkcji.
Buty Nike Zoom Fly 4 są doceniane zarówno przez zawodowców, jak i amatorów. Ich głównym przeznaczeniem są nawierzchnie asfaltowe.
Należy jednak pamiętać, że niezbyt dobrze radzą sobie w niskich temperaturach, a także na wilgotnych trasach. Gdy temperatura spada w okolice zera, lepiej wybrać na trening inne buty.
Nawet w minimalnie cieplejsze dni będą jednak świetnym wyborem. Najlepiej sprawdzają się jako buty startowe. Dzięki niewielkiej wadze można w nich łatwo poprawiać swoje rezultaty na średnich i długich dystansach. Rozwiążą też problem, jak wybrać odpowiednie buty na maraton.
Ze względu na dobrą sprężystość, można ich jednak używać również w czasie treningów, które mają bezpośrednio przygotować do startu w zawodach. Nike Zoom Fly cechują się dobrą wytrzymałością. Ich optymalny “przebieg” to nawet tysiąc kilometrów.
Źródło pobrania zdjęcia głównego: Strona producenta Nike
Mogą Ci się spodobać:
Buty do biegania męskie na asfalt to bardzo szeroka kategoria […]
Buty to podstawowe akcesorium każdego biegacza. Odpowiednio dobrane chronią przed […]
Ascis – buty do biegania tej marki pokonują najdłuższe dystanse […]
Nie trzeba być profesjonalnym biegaczem ani startować w maratonach, by […]
Firma Salomon od lat utrzymuje mocną pozycję na rynku obuwniczym. […]
Buty do biegania po mieście muszą chronić Twoje stawy przed […]
Z jednej strony utrzymywanie czystego obuwia jest niezbędne, aby jego […]
Wybór butów do biegania powinien być przemyślaną decyzją. By dobrać […]
Stało się. Obawiałeś się, że buty do biegania będą za […]
Większość polskich biegaczy wciąż stawia na treningi na twardej, równej […]
Kontuzje są zmorą wszystkich sportowców. Dotyczy to nie tylko profesjonalistów, […]
Na co zwracasz uwagę przy wyborze butów do biegania? Profesjonalni […]
By osiągać najlepsze rezultaty potrzebny jest najlepszy sprzęt. Podstawą są […]
Na rynku biegowym co kilka miesięcy pojawiają się nowe propozycje, […]
Przy poszukiwaniu butów do biegania często mamy mocno sprofilowane oczekiwania. […]
Buty sportowe Adidasa to już klasyka. Mnóstwo osób używa ich […]
Mimo rozwoju technologii, prostota często bywa w cenie. Nie zawsze […]
Buty do biegania w górach muszą być przemyślanym zakupem. Warunki […]
Adidas Adizero to kolekcja, którą Adidas po raz kolejny chce […]
Pierwsze buty do biegania mogą sprawić, że pokochamy aktywne formy […]
Buty do biegania męskie i damskie muszą być przede wszystkim […]
Jakby wybieranie butów do bieganie nie było wystarczająco trudne… Supinacja […]
Inov-8 Trailtalon 290 to jeden z flagowców brytyjskiego giganta obuwniczego. […]
Dobre buty do biegania to podstawa i musi się z […]
Salomon Sense Ride 4 to kolejna odsłona trailowej serii kultowego […]
Buty do biegania, w których będziesz mógł… latać? Puma Deviate […]
Bieganie łączy ludzi… a dziwne buty do biegania ich dzielą. […]
Marka Salomon od lat 90 tworzy niezawodne buty do biegania […]
Saucony Guide 15 to nowiutka propozycja jednej z flagowej serii […]
Tanie buty do biegania, które nie obcięły ceny kosztem jakości […]