Blog o bieganiu sBIEGACZA - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
 • Polski
 • English
Facebook sBIEGACZ Instagram sBIEGACZ Szukaj
> Porady > Bieganie nocą – dlaczego tak urzeka i jak się do niego przygotować?

Bieganie nocą – dlaczego tak urzeka i jak się do niego przygotować?

Data publikacji 07.04.2020

Przeczytasz w 8 minut 2125 wyświetleń

Bieganie nocą – dlaczego tak urzeka i jak się do niego przygotować?

Prawie puste ulice, brak dogrzewającego Cię niepotrzebnie w trakcie treningu słońca, Twój tupot stóp i oddech. Możesz się całkowicie skupić na biegu, na „tu i teraz”, na biciu serca i swoich myślach. Miejsca do biegu masz mnóstwo, nawet na tych najbardziej popularnych biegowych szlakach. Nie musisz się martwić, że ktoś patrzy na Twoją rozgrzaną do czerwoności twarz.

Trening po zmroku znacznie różni się od tego w świetle dnia. Trzeba się do niego inaczej przygotować, kupując np. jasne komplety sportowe lub stroje z odblaskami. Zaś w zamian daje niecodzienne wrażenia. Z bieganiem po ciemku jest tak jak z żeglowaniem. Pobiegniesz raz pod osłoną nocy i albo to pokochasz, albo będziesz unikał takich przebieżek jak ognia.

Wielu unika biegania po zmroku, bo to wydaje się niebezpieczne. Jednakże, gdy tylko nadchodzi jesień i dni są coraz krótsze, to ciężko wygospodarować czas na bieganie tak, aby odbyło się ono za dnia. Wystarczy jednak tylko dobrze się przygotować, aby móc cieszyć się udanym spokojnym treningiem.

Bieganie nocą – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Jeżeli nie jesteś przekonany do biegania, gdy wokoło panują ciemności leniwie rozpraszane przez światło ulicznych latarni, to musisz najpierw poznać zalety takiego biegania. A oto i one:

 • wieczorny trening znacznie lepiej pomaga się zrelaksować i pozbyć całodziennego stresu, tym samym wpływa na Twój lepszy sen,
 • najbardziej popularne biegowe szlaki w późnych godzinach wieczornych pustoszeją, a Ty możesz swobodnie robić mocne akcenty czy biec środkiem chodnika,
 • pod osłoną nocy możesz się poczuć swobodnie, a nawet bardziej pewny siebie, gdy nie patrzą na Ciebie przechodnie czy biegacze,
 • wieczorem nieraz łatwiej się zrelaksować niż podczas biegania rano, gdy czeka na Ciebie jeszcze mnóstwo obowiązków,
 • po wieczornym treningu możesz spokojnie zjeść zasłużony posiłek, wziąć prysznic i mieć czas dla siebie; po bieganiu porannym, biegniesz do pracy,
 • ciało najbardziej jest gotowe na wysiłek fizyczny właśnie wieczorem – Twoje mięśnie już są rozgrzane po całym dniu, możesz dać z siebie znacznie więcej; dlatego też wieczorem możesz pobiec szybciej niż rano,
 • latem i późną wiosną bieganie po zmroku jest jedyną porą, w której temperatura umożliwia zwiększoną aktywność fizyczną,
 • biegnie po ciemku, zwłaszcza poza chodnikami i ulicami, poprawia czucie nawierzchni, czyli percepcji (chyba, że masz tyle pianki amortyzującej, że niewiele czujesz), to zaś przyda się na przyszłych biegach terenowych,
 • bieganie nocą, nawet po znanych Ci ścieżkach, dostarczy wiele nowych wrażeń i wyrwie Cię z monotonii.

Aczkolwiek musisz też wiedzieć, że biegając tuż przed snem, czy robiąc mocny trening właśnie wieczorem, mimo wszystko będzie Ci ciężej zasnąć, ponieważ organizm nie będzie odpowiednio wyciszony. Dodatkowo jeżeli zaplanujesz mocne akcenty na wieczór, to jest duże ryzyko, że będziesz zmęczony i nie dasz z siebie wszystkiego.

Bieganie nocą – jak się do niego przygotować?

Pewnie logika już sama Ci podpowiada, że nie wystarczy ubrać swoich biegowych butów, aby być bezpiecznym w ciemnościach i nie stwarzać zagrożenia dla innych na nocnym wybieganiu. Dlatego zastosuj się do przygotowanych przez nas rad, które podpowiedzą Ci, jak zacząć bieganie nocą.

I ZAPLANUJ BEZPIECZNĄ TRASĘ

Przede wszystkim nie planuj biegania po trasie, której nie znasz. W ciemnościach czy półmroku nawet znana Ci dotychczas ścieżka staje się zupełnie nową drogą. Dzieje się tak, ponieważ nie widzisz wszystkich dziur, wgłębień, wystającego chodnika czy korzenia pod swoimi nogami. Dlatego też, szczególnie do tego pierwszego nocnego biegu, wybierz tę trasę, którą przebiegłeś już kilkadziesiąt razy za dnia.

Aczkolwiek niektóre biegowe szlaki idące przez miasto są na tyle dobrze oświetlone, że nierówności „terenu” nie będą dla Ciebie żadną niespodzianką. Tak więc jeśli chcesz wypróbować nową trasę, to wybierz właśnie taką miejską.

Unikaj ciemnych zaułków, w których nie wiadomo kto może się czaić! W szczególności jeśli biegniesz sam.

Przygotowujesz się pod nocny start? A może po prostu uwielbiasz biegać w terenie i tylko takie bieganie ma dla Ciebie sens?

Przygotuj się na to, że poza miastem będzie bardzo ciemno, w szczególności jeśli ścieżka wiedzie przez las. W takich warunkach nie trudno o kontuzję. Wystarczy że uderzysz czubkiem buta z całym impetem w kamień czy wystający korzeń. Mimo to biegając w nocy przez las i gruntowe udeptane ścieżki, możesz zwiększyć swoją percepcję. To zaś pomoże Ci w biegach terenowych.

I pamiętaj o wspomnianej już powyżej zasadzie: wybierz bardzo dobrze znaną Ci trasę terenową.

II POBIEGNIJ Z KIMŚ

W grupie raźniej. Szczególnie jeśli dookoła Ciebie panują ciemności. Podczas wspólnego biegania jest też znacznie bezpieczniej. Gdy biegniesz za kim, możesz obserwować jego ruchy i po tym poznać co Cię czeka za parę metrów: dziura, korzeń, a może jakaś kałuża.

Znajdź partnera szczególnie, jeżeli jesteś kobietą. O późnych porach pustoszeją nawet te najbardziej popularne szlaki biegowe, jak np. Krakowskie Błonia. Przyznam, że biegałam po nich sama nieraz o 23.00. Niestety aż dwa razy musiałam uciekać przed zagrożeniem w postaci człowieka, aby pójść po rozum do głowy i przestać wybierać się sama na późny trening. Nawet jeśli uwielbiasz biegać w samotności, to nie warto w ten sposób ryzykować. Takie ryzyko może się przełożyć w Twojej psychice na całe późniejsze życie.

Biegnąc w środku grupy leśną ścieżka, będziesz o wiele lepiej widział co się na niej znajduje. Każdy będzie ją dodatkowo oświetlał czołówkami, latarkami.

III ZADBAJ O SWOJĄ WIDOCZNOŚĆ

Dobra widoczność to podstawa. Ty musisz widzieć, gdzie biegniesz, a inni muszą widzieć Ciebie. To że biegniesz po udeptanej polnej drodze czy po trawie obok mocno uczęszczanego szlaku, jeszcze nie oznacza, że możesz być mniej widoczny, tylko dlatego, że na tej konkretnej trasie jest mniejszy ruch. Wystarczy jeden rowerzysta, który nie zauważy Cię w porę…

Pamiętaj:

Lepiej mieć więcej odblasków, niż mieć ich niewystarczającą ilość. Lepiej mieć duże odblaski niż małe, które i tak są ledwo widoczne.

Właśnie – jeden, mały odblask nie załatwi sprawy. Jako kierowcy nieraz denerwujemy się na tych, którzy poruszają się wzdłuż drogi czy drogą, a są niewidoczni lub ledwo widoczni i trzeba się domyślać w ostatniej chwili, że ktoś biegnie poboczem. Takie sytuacje są niedopuszczalne. Dlatego zadbaj o:

 • stroje do biegania w jasnych kolorach: najlepiej jaskrawo żółte, pomarańczowe, białe, seledynowe – przykładowo już same paski na bokach leginsów (idące przez całą długość nogi) znacznie poprawią widoczność,
 • niech każda część Twojej garderoby ma jakiś odblask,
 • zawsze miej ze sobą czołówkę i latarkę.

Odblaski

To aż dziwne, że tak wiele biegowych ubrań posiada małą ilość odblasków albo nie ma ich wcale. Jeśli chcesz biegać po ciemku, to musisz starannie dobrać swoje ubranie. Gdy dobrze poszukasz, to znajdziesz fluorescencyjne rękawiczki czy czapkę z daszkiem z malutkimi światełkami. Zadbaj o to, aby odblaski znajdowały się na tułowiu, rękach, nogach, butach, zarówno na kurtce, jak i warstwie pod spodem (nigdy nie wiadomo, kiedy ściągniesz kurtkę). Nawet Twoje etui na telefon albo pas biegowy może mieć odblaski.

Przeczytaj też nasz artykuł o porównaniu strojów do biegania i innych sportów: Stroje piłkarskie, do biegania i siatkówki. Podobieństwa i najważniejsze różnice

Czołówka

Jest niezbędna, jeśli chcesz biegać w terenie. W mieście nie będzie aż tak konieczna. Czołówka ma tę wielką zaletę, że oświetla Ci miejsce, w które akurat patrzysz, bo porusza się wraz z Twoją głową. Taka lampka na głowie źle dobrana potrafi uprzykrzyć życie. Dlatego wybierz taką, która będzie lekka i będzie miała elastyczne zapięcie – opaskę , dobrze dopasowującą się do Twojej głowy. Zwróć również uwagę na jej intensywność świecenia i to, czy możesz ją regulować. Niektóre z nich mają również małe czerwone światełko z tyłu głowy, co dodatkowo poprawi Twoją widoczność.

Latarki i lampki Iron Man

Dodatkowa latarka pomoże doświetlić Ci drogę. Warto mieć latarkę, która ma:

 • haczyk, dzięki czemu możesz ją zaczepić o dogodny element garderoby,
 • korbkę do ładowania akumulatorka latarki – to szczególnie przyda się podczas dłuższych treningów i startów (nie będziesz musiał nosić ze sobą dodatkowej pary baterii).

Lampka Iron man może okazać się dla niektórych wygodniejsza. Montuje się ją na korpusie dzięki specjalnym pasom. Jasna lampka z przodu i cała czerwona z tyłu. Może mniej ciążyć, bo będzie blisko Twojego środka ciężkości ciała. Niestety nie będzie podążać wraz z Twoją głową za Twoim wzrokiem.

IV BIEGAJ PO LESIE Z GŁOWĄ

Jak już wcześniej wspomnieliśmy – jeśli nie przygotowujesz się do specyficznych zawodów, to unikaj biegania w lesie po zmroku. Ciemności są nieraz nieprzeniknione i jeśli Twoje oświetlenie zawiedzie, to nic Cię nie uratuje przed błądzeniem w ciemnościach. Na pewno nie zbaczaj z wydeptanych przez ludzi ścieżek i szlaków. Jest mniejsze na nich prawdopodobieństwo, że spotkasz jakiegoś dzikiego zwierza. Aczkolwiek szanse i tak pozostają spore. Dlatego nie zakłócaj nocnego spokoju leśnych mieszkańców i traktuj ich z szacunkiem. Unikaj miejsc, gdzie mogą się pojawić. Jeśli znasz kogoś, kto biega po danym lesie nocą, to zasięgnij jego rady, jakich miejsc unikać. Najlepiej pierwsze biegi odbądź razem z nim. A gdy już spotkasz zwierzaka, to nie wpadaj w panikę. Na pewno:

 • nie odwracaj się do niego tyłem,
 • nie uciekaj,
 • nie rzucaj w niego kamieniami ( i innymi przedmiotami),
 • nie próbuj go przestraszyć,
 • nie podchodź do niego, a tym bardziej nie próbuj nakarmić (choćby swoim żelem energetycznym),
 • stań spokojnie w bez ruchu i poczekaj aż zwierzak się oddali,
 • spróbuj spokojnie się oddalić, stojąc do niego przodem.

Jeśli chcesz biegać w leśnym otoczeniu, postaw na odpowiednie buty do biegania po lesie.

POZOSTAŁE 3 RADY NA BIEGANIE NOCĄ

 • nie oślepiaj latarkami przechodniów, biegaczy i samochodów jadących z naprzeciwka,
 • nie trać czujności tam, gdzie musisz przekroczyć jezdnię, pomimo względnie pustej ulicy,
 • na dłuższy bieg weź ze sobą dodatkowo: folię NRC (termiczną), baterie do latarki, dodatkową warstwę ubrania.

Mogą Ci się spodobać:

23 05.2023
Jak się ochłodzić? 15 wskazówek na upalny dzień

Jak się ochłodzić? 15 wskazówek na upalny dzień

Jak się ochłodzić, gdy termometr bezlitośnie przypomina Ci, że taki […]

22 05.2023
Ból uda z tyłu – skąd się bierze? Działaj!

Ból uda z tyłu – skąd się bierze? Działaj!

Ból uda z tyłu dotyka wielu biegaczy. By się go […]

22 05.2023
Agresywny pies i nieodpowiedzialny właściciel – poradnik dla biegaczy

Agresywny pies i nieodpowiedzialny właściciel – poradnik dla biegaczy

Niestety, o ile psy są bardzo mądrymi zwierzętami, to ich […]

18 05.2023
Czy biegać na urlopie? Co powinien zrobić biegacz na wakacjach?

Czy biegać na urlopie? Co powinien zrobić biegacz na wakacjach?

Czas wakacji i urlopu trochę wywraca codzienność do góry nogami. […]

17 05.2023
Ból brzucha po bieganiu – co go powoduje?

Ból brzucha po bieganiu – co go powoduje?

Biegaczom i innym sportowcom nie są obce rozmaite problemy jelitowe. […]

17 05.2023
Maść na mięśnie i stawy – jakie składniki działają najskuteczniej?

Maść na mięśnie i stawy – jakie składniki działają najskuteczniej?

W sporcie nie brakuje trudnych momentów. Do takich z pewnością […]

15 05.2023
Brak siły w nogach – przyczyny i rozwiązania dla biegacza

Brak siły w nogach – przyczyny i rozwiązania dla biegacza

Głowa rwie się do biegania… ale nogi nieszczególnie? Uczucie ciężkości […]

11 05.2023
Ból mięśni ud z przodu – co robić? Czy możesz iść biegać?

Ból mięśni ud z przodu – co robić? Czy możesz iść biegać?

Bieganie to radość i dobra energia… ale czasem też ból […]

09 05.2023
Czy bieganie boso jest lepsze od biegania w butach? 7 korzyści biegania na bosaka

Czy bieganie boso jest lepsze od biegania w butach? 7 korzyści biegania na bosaka

Widok biegacza pokonującego trasę na bosaka raczej należy do rzadkości. […]

24 04.2023
Test Coopera — obowiązkowy sprawdzian biegacza. Wszystko co musisz o nim wiedzieć

Test Coopera — obowiązkowy sprawdzian biegacza. Wszystko co musisz o nim wiedzieć

W życiu biegacza nie brakuje testów. Każdy trening, każde zawody, […]

18 04.2023
Nawodnienie biegacza – co pić przed, podczas oraz po bieganiu?

Nawodnienie biegacza – co pić przed, podczas oraz po bieganiu?

Nawodnienie jest bardzo ważne i jako biegacz zapewne o tym […]

13 04.2023
Biegi OCR – czym są, jak się do nich przygotować? Najpopularniejsze biegi OCR w Polsce

Biegi OCR – czym są, jak się do nich przygotować? Najpopularniejsze biegi OCR w Polsce

Biegi OCR, czyli biegi z przeszkodami, zyskują ostatnio coraz większe […]

12 04.2023
Jak poprawić jakość snu? 10 sposobów

Jak poprawić jakość snu? 10 sposobów

Odżywczy, długi sen jest podstawą regeneracji organizmu. Biegacz powinien zwrócić […]

06 04.2023
Morsowanie – jak zacząć? Poradnik dla biegającego początkującego morsa

Morsowanie – jak zacząć? Poradnik dla biegającego początkującego morsa

Wizja kąpieli w zimnej wodzie może odpychać i przerażać niejednego […]

05 04.2023
Ile biegać, żeby schudnąć? 5 kg, 10 kg i więcej

Ile biegać, żeby schudnąć? 5 kg, 10 kg i więcej

Bieganie to wspaniały sport. Niesie ze sobą wiele korzyści – […]

01 04.2023
Jak rzucić bieganie raz na zawsze? 10 porad

Jak rzucić bieganie raz na zawsze? 10 porad

W życiu każdego biegacza powinien przyjść moment, gdy postanowi wziąć […]

30 03.2023
Technika biegu – jak biegać prawidłowo technicznie?

Technika biegu – jak biegać prawidłowo technicznie?

Technika biegu wcale nie jest rzeczą łatwą ani oczywistą, jak […]

30 03.2023
Przeziębienie a bieganie — czy możesz iść na trening z infekcją? 

Przeziębienie a bieganie — czy możesz iść na trening z infekcją? 

Kaprysy pogody nie ułatwiają życia biegaczom. Gdy już uda się […]

29 03.2023
Jak zacząć biegać rano? – 10 porad na poranne bieganie

Jak zacząć biegać rano? – 10 porad na poranne bieganie

Jak zacząć biegać rano? Dla większości osób regularne bieganie rano […]

29 03.2023
Bieganie po siłowni czy przed? Co jest lepsze?

Bieganie po siłowni czy przed? Co jest lepsze?

Czasem tydzień jest zbyt krótki, żeby zmieścić w nim wszystkie […]

27 03.2023
Jak zacząć biegać i być w tym wytrwałym?

Jak zacząć biegać i być w tym wytrwałym?

Chcesz zmienić swoje życie? To proste – wystarczy zacząć biegać. […]

27 03.2023
Jak zregenerować organizm po intensywnym wysiłku?

Jak zregenerować organizm po intensywnym wysiłku?

Masz za sobą intensywny trening lub start w zawodach? Zapewne […]

25 03.2023
Jak szybciej biegać? – 10 porad na zwiększenie swej prędkości

Jak szybciej biegać? – 10 porad na zwiększenie swej prędkości

Jak biegać szybciej — to pytanie zwykle zadają sobie bardziej […]

23 03.2023
Bieganie na bieżni dla początkujących – 10 wskazówek, jak zacząć na niej biegać od zera

Bieganie na bieżni dla początkujących – 10 wskazówek, jak zacząć na niej biegać od zera

„Koniec z siedzeniem. Czas coś zmienić i wdrożyć więcej ruchu. […]

22 03.2023
Masaż nóg — sposób na poprawę regeneracji biegacza. Dokładna instrukcja

Masaż nóg — sposób na poprawę regeneracji biegacza. Dokładna instrukcja

Trening, dieta i regeneracja — to trzy fundamenty budowy formy. […]

28 02.2023
Poradnik na lepszy sen – 20 dobrych praktyk nie tylko dla biegacza

Poradnik na lepszy sen – 20 dobrych praktyk nie tylko dla biegacza

Dorosły człowiek potrzebuje 7-9 godzin snu i tego wypoczynku nie […]

27 02.2023
Ból kostki bez urazu u biegacza — z czego wynika i jak mu zaradzić?

Ból kostki bez urazu u biegacza — z czego wynika i jak mu zaradzić?

Nogi biegacza na każdym treningu zaliczają całą masę wyzwań. Niestety, […]

15 02.2023
Biegowe wyzwania – 8 pomysłów na luźny challenge

Biegowe wyzwania – 8 pomysłów na luźny challenge

Biegowe wyzwania to nie tylko start w ultramaratonie czy spektakularny […]

02 02.2023
Bieganie – efekty. 10 nieoczywistych rzeczy, które zmienią się gdy zaczniesz biegać

Bieganie – efekty. 10 nieoczywistych rzeczy, które zmienią się gdy zaczniesz biegać

Bieganie nie jest tylko narzędziem do zmiany sylwetki. Miliony ludzi […]

02 02.2023
Efekty biegania po miesiącu – jakiej zmiany się spodziewać?

Efekty biegania po miesiącu – jakiej zmiany się spodziewać?

Bieganie to jeden z tych sportów, który szybko przynosi spektakularne […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się