Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
> Buty do biegania > Adidas Supernova – najnowszy model. Czy zakup tańszych butów do biegania ma sens?

Adidas Supernova – najnowszy model. Czy zakup tańszych butów do biegania ma sens?

Data publikacji 19.02.2022

Przeczytasz w 9 minut 869 wyświetleń

Adidas Supernova – najnowszy model. Czy zakup tańszych butów do biegania ma sens?

Kiedy stawiamy na najdroższe modele butów do biegania, takie jak choćby Nike Air Zoom Alphafly, oczekujemy od nich bardzo wiele. Możemy liczyć na najnowsze technologie, modernistyczny design czy świetne przystosowanie do konkretnych aktywności – treningów lub startów.

Czego jednak spodziewać się po tańszym obuwiu? Nie każdy może sobie przecież pozwolić na to, by wydać na jedną parę butów ponad tysiąc złotych. W takich przypadkach z pomocą przychodzą tańsze modele. Właśnie do takich budżetowych rozwiązań należą buty Adidas Supernova.

Zgodnie z założeniami producenta miały to być buty uniwersalne i dobrze amortyzowane, na które będzie stać przeciętnego biegacza. Takie zadania postawiono przed najnowszym modelem tego obuwia Adidas Supernova+.

Czy jednak to faktycznie się udało? Czy projektantom najnowszego modelu Supernova udało się stworzyć wydajne buty w przystępnej cenie, które warto mieć w swojej szafie? Sprawdziliśmy, czy zakup tych butów rzeczywiście ma sens.

Adidas Supernova – najnowszy model. Z czego są wykonane buty Adidas Supernova+?

Pierwszy rzut oka na buty Adidas Supernova+ pozostawia po sobie dość przyjemne wrażenie. To obuwie biegowe zaprojektowane w klasycznym stylu. Nawiązuje do tradycji butów z cholewką dość wyraźnie rozszerzającą się w przedniej części. Podeszwa nie wystaje zbyt mocno poza jej obrys.

Charakterystycznym elementem cholewki jest umieszczone na bokach logo producenta, czyli słynne trzy paski. W tym modelu zostały one bowiem wykonane z elementów odblaskowych, o czym można się przekonać w ciemnym pomieszczeniu lub po zmroku. Odblaskowa naszywka znalazła się również na pięcie,

Sama cholewka jest konstrukcją bezszwową. W butach Supernova+, w porównaniu do standardowych modeli, w cholewce pojawiły się dodatkowe wzmocnienia w kluczowych miejscach. Producent zadbał też o zwiększenie wentylacji poprzez dodatkowe strefy cyrkulacji. Cechą charakterystyczną jest dość wysoki zapiętek butów.

Podstawowym materiałem cholewki jest z kolei siateczka Engineered Mesh. Do produkcji butów Supernova wykorzystano również materiał Primegreen. Wyróżnia się tym, że pochodzi z recyklingu. Co najmniej 50 procent cholewki w tych butach wykonuje się właśnie z tworzywa z odzysku, przede wszystkim plastiku pozyskanego ze śmieci zalegających na plażach i w oceanach.

Wnętrze buta i podeszwa

W środku butów Adidas Supernova+ nie należy spodziewać się niczego nadzwyczajnego. Zapewniają komfort na niezłym poziomie, wykorzystując tekstylną wkładkę i delikatne poduszki w newralgicznych miejscach.

Dość dobrze rozbudowana jest podeszwa tego obuwia. Niemieccy projektanci umieścili w niej bowiem dwa systemy amortyzujące: wykonany z granulek tworzywa Boost oraz piankę Bounce. Boost znajduje się w dużym stopniu pod piętą, co dodatkowo ją podnosi. W modelu Supernova+ bonusem jest amortyzacja w przedniej części buta.

Podeszwa zewnętrzna została wykonana z wytrzymałej gumy. Jej spód pokrywa bieżnik. Pełno w nim podłużnych i kwadratowych nacięć. Nie są one jednak zbyt głębokie – widać, że to but przeznaczony na utwardzone nawierzchnie.

Design butów Adidas Supernova+

Mimo że marka Supernova Adidas nie ma ambicji do konkurowania z najnowocześniejszymi butami na rynku, jej modele są dostępne w całkiem rozbudowanej palecie barw. Wersja oznaczona znakiem “+” to pięć wariantów kolorystycznych dla mężczyzn. Buty Adidas Supernova M w podstawowej wersji to kilka kolejnych opcji.

adidas supernova plus
Buty adidas Supernova+, wersja czarno-srebrna, źródło: Strona producenta Adidas

Większość modeli Supernova+ dla mężczyzn opiera się na czarnej cholewce. W przypadku wariantu widocznego na powyższej grafice jest to odcień czerni Core Black. Na cholewce widać jednak zdecydowane akcenty również w innych barwach. Najbardziej wyróżniają się srebrne elementy w metalicznej wersji tego koloru.

Poza tym na cholewce, a także spodzie butów pojawia się charakterystyczna wersja koloru niebieskiego – Blue Oxide. Można powiedzieć, że jest… nieco mało niebieska. Ale mimo wszystko urozmaica kolorystykę obuwia. Tradycyjnie na bokach podeszwy jest natomiast obecna biel.

adidas supernova czarne
Buty adidas Supernova+, wersja czarna z kolorowymi akcentami, źródło: Strona producenta Adidas

Do czarnych wersji męskich butów Supernova+ należą również buty w pełni czarne oraz wzbogacone o biały logotyp Adidasa. Najwięcej kolorów znajdziemy jednak na powyższych butach. W tym przypadku od czarnej cholewki Core Black wyraźnie odcinają się niebieskie paski – to mocna wersja tego koloru, czyli Blue Rush.

Logo Adidasa na języku, elementy mocowania sznurówek i paski na bokach podeszwy to z kolei mocno wybijający się kolor Turbo z pogranicza czerwonego i różowego. To właśnie nim wymalowano również dużą część bieżnika.

białe adidas supernova
Buty adidas Supernova+, wersja biała, źródło: Strona producenta Adidas

Białe buty do biegania nie są może zbyt praktyczne, ale mają swoich miłośników. Mogą w nich biegać również użytkownicy obuwia Supernova+. To dość spokojna wersja bieli w formacie Cloud White. Przełamują ją choćby intensywnie czarne paski.

Na podeszwie czerń miesza się natomiast z szarością. W tym przypadku producenci skorzystali z odcienia Grey Three.

Męskie buty Adidas Supernova+ można kupić w rozmiarach 39-48.

Adidas Supernova damskie – kolorystyka

adidas supernova różowe buty
Buty adidas Supernova+, wersja różowa, źródło: Strona producenta Adidas

Dla kobiet Adidas przygotował sześć wariantów butów Supernova+. Za ten w kolorystyce najbardziej zbliżonej do klasycznych “kobiecych” barw należy uznać model z cholewką powstałą z kobinacji koloru fiołkowego i różowego. To dwa odcienie – Wonder Mauve oraz Almost Pink. Do tego na cholewce znalazły się białe paski Adidasa oraz dynamizujące akcenty w kolorze Turbo. Ten ostatni kolor znajduje się także na spodzie butów, gdzie sąsiaduje z czernią.

buty do biegania dla biegaczek adidas supernova
Buty adidas Supernova+, wersja czarno-różowa, źródło: Strona producenta Adidas

Barwa Turbo, jak również Acid Red, urozmaicają jeden z modeli dla biegaczek z czarną cholewką. Oprócz tradycyjnych kolorowych akcentów przy mocowaniu sznurówek i w logo Adidasa, tym razem czerwień delikatnie przebija się też spod siateczki umieszczonej w przedniej części cholewki.

Na białych bokach podeszwy zewnętrznej znajdziemy także paski niebieskie. Z kolei podeszwa to kombinacja czerni i barwy Turbo.

adidas supernova plus szara wersja
Buty adidas Supernova+, wersja szara, źródło: Strona producenta Adidas

Dla wielbicielek stonowanych wersji kolorystycznych powstały buty Adidas Supernova+ z szarą cholewką w odcieniu Grey Two. Urozmaica ją biel w znanej nam już wersji Cloud White, która nie zaburza tej nieco wyciszonej kolorystyki. Uzupełnieniem jest czerń obecna na paskach na bokach podeszwy oraz – już tradycyjnie w tym modelu – na spodzie butów.

Damskie buty do biegania Adidas Supernova można kupić w rozmiarach 36-44.

Adidas Supernova Boost i inne modele

Oprócz podstawowej wersji butów Supernova oraz Supernova+, ta “rodzina” obuwia Adidasa jest dostępna w kilku innych wariantach. Jednym z nich do niedawna były buty 

Adidas Supernova Glide, które jednak obecnie nie są już dostępne w sprzedaży.

Niemieccy producenci przygotowali między innymi wersję dla dzieci, czyli buty Adidas Supernova Primegreen Boost. To lekka amortyzacja, zaprojektowana również z myślą o młodzieży. Rodzina Adidas Performance Supernova to również obuwie przygotowane na trudne warunki atmosferyczne, a nawet śnieg, czyli C.RDY oraz WINTER.RDY.

Jak buty Supernova pomagają w trakcie biegu?

Najważniejsze jest jednak to, jak buty Adidas Supernova spisują się na asfalcie. Właśnie na taką nawierzchnię zostały bowiem przeznaczone. Już po kilkunastu minutach biegu można stwierdzić, że wypadają bardzo dobrze pod względem przyczepności. Podeszwa jest rozbudowana i faktycznie zdaje egzamin na wszelkich utwardzonych nawierzchniach.

Na plus można zaliczyć także komfort biegu. Oczywiście modelowi Supernova+ daleko do ultramiękkich, pluszowych i poduszkowych butów, ale spisują się więcej niż przyzwoicie. Najbardziej docenią to osoby lądujące na pięcie. Tam znajduje się bowiem amortyzacja Boost, która dobrze wytłumia wstrząsy, a także delikatnie napędza biegacza. Dzięki dodatkowemu odcinkowi Boost pod śródstopiem wersja Supernova+ będzie także wygodna dla osób lądujących na tej części stopy.

Połączenie systemu Boost z pianką Bounce przyniosło zadziwiająco dobre efekty. Powstały buty dobrze amortyzowane, które odpowiednio chronią stopę i stawy nawet na dłuższych dystansach. Oczywiście nie są to buty na maraton, ale na standardowe treningi będą jak znalazł.

Drop butów Adidas Supernova+ wynosi 10 milimetrów. Buty będą delikatnie napędzać biegacza, Boost jest przecież bardzo sprężysty. Z pewnością nie są to jednak buty tempowe. Komfort i przyjemność z biegania są w tym modelu ważniejsze niż prędkość i bicie rekordów.

Bieg w butach Supernova+ będzie natomiast stabilny. Zapewnia to rozbudowana podeszwa środkowa. Krok jest pewny i wygodny. Mimo wszystko przydaje się dość ścisłe sznurowanie – układ sznurówek w tych butach bez problemu jednak na to pozwala.

Do atutów butów Supernova dodamy także wierne odwzorowanie rozmiaru. Nie powinno być tutaj zaskoczeń, choć jeden element pozostawia nieco do życzenia – ale o tym szerzej już przy analizie słabszych stron tego obuwia.

Buty Adidas Supernova+ ważą 314 gramów. Są jednak zaskakująco wytrzymałe – przynajmniej jak na model z tej półki cenowej. Mimo niezbyt wygórowanych kosztów znajdziemy więc w nich obuwie wydajne i trwałe.

Technologie w butach Adidas Supernova

O większości technologii, jakie można znaleźć w tych butach, zdążyliśmy już napomknąć. Resume zaczniemy jednak od cholewki. Engineered Mesh to specjalna siateczka, którą wyróżnia duża elastyczność i wytrzymałość. Dobra wentylacja stooy jest oczywiście naturalną cechą tego materiału.

Primegreen to zaś technologia odzyskiwania plastiku, jaką stosuje Adidas. Do tego dochodzą dwa rodzaje amortyzacji. Zdecydowanie bardziej znany jest Boost, który kilka lat temu otworzył nowy rozdział w światowych biegach.

To warstwa stworzona z termoplastycznego poliuretanu podzielonego na mnóstwo mikroskopijnych granulek. Taki układ ma nie tylko tłumić wstrząsy, ale i zwracać energię lądowania przy odbiciu do kolejnego kroku.

Czym charakteryzuje się pianka Bounce? To rozciągliwe tworzywo, które łatwo wraca do swojego kształtu. To odciąża stopę – w takich butach wolniej się męczymy.

Wady butów Supernova

W budżetowym modelu butów do biegania nie może oczywiście zabraknąć słabszych stron. Nie ma ich wiele, ale należy o nich wspomnieć. Pierwsza to sugerowana wcześniej wada konstrukcyjna. Jest nią dość wąski czubek buta. Większości biegaczy nie będzie to przeszkadzać, ale osoby z najszerszą stopą nie będą się w takim obuwiu czuć zbyt dobrze.

Minusem jest także waga butów. 314 gramów to może nie jakoś przesadnie dużo, ale przy dłuższym wybieganiu czuć, że stopy nieco nam ciążą. Ta wada nie występuje na krótszych dystansach, a dopiero na zmęczonych stopach.

Sztywna i rozbudowana podeszwa gwarantuje stabilność i przyczepność, ale na początku może być nieco dokuczliwa. Buty Adidas Supernova wymagają okresu adaptacji. Dopiero po przebiegnięciu kilkunastu kilometrów but robi się przyjemnie elastyczny.

U kogo buty Adidas Supernova sprawdzą się najlepiej?

Obuwie Adidas Supernova+ jest przeznaczone na wszelkie utwardzone nawierzchnie. Można w nich wygodnie biegać po asfalcie i chodniku, a także innych miejskich ścieżkach.

Według zapewnień producenta buty nadają się na każdy dystans. My jednak odradzamy wybieranie ich na najdłuższe wybiegania czy starty w maratonach. Na krótszych spiszą się zdecydowanie lepiej, bez względu na to, czy to kilkaset metrów sprintu, czy 10 kilometrów spokojnego biegu. To klasyczne buty treningowe.

Adidas Supernova sprawdzą się u osób, które często biegają w mieście i potrzebują dobrej amortyzacji. Układ Boost + Bounce spisuje się dobrze. Bez obaw mogą po nie sięgać nawet biegacze o większej wadze. Najwygodniej będzie w nich osobom o stopach neutralnych.

To także model, który sprawdza się przy wieczornym bieganiu oraz treningach przy niepogodzie. Wtedy pomagają odblaskowe elementy, które znalazły się na cholewce. Z pewnością obuwie Adidas Supernova można również polecić osobom dbającym o ekologię oraz biegaczom z ograniczonym budżetem. W rozsądnej cenie otrzymają wygodny i wytrzymały but do biegania.

Szukasz tanich butów do biegania, a Supernova nieszczególnie Ci sie podobają? Sprawdź artykuł i New Balance Fresh Foam Tempo – może to właśnie coś dla Ciebie: https://sbiegacza.pl/2022/04/21/new-balance-fresh-foam-tempo-dla-jakich-biegaczy-beda-idealne

Źródło pobrania zdjęcia głównego: Strona producenta Adidas

Mogą Ci się spodobać:

19 09.2022
Zaczynasz przygodę z bieganiem? Buty do biegania dla początkujących

Zaczynasz przygodę z bieganiem? Buty do biegania dla początkujących

Pierwsze buty do biegania mogą sprawić, że pokochamy aktywne formy […]

27 07.2022
Asics Gel Lyte – recenzja butów biegowych od Asics

Asics Gel Lyte – recenzja butów biegowych od Asics

Buty do biegania męskie i damskie muszą być przede wszystkim […]

12 07.2022
Supinacja i pronacja stóp – co to znaczy dla biegacza?

Supinacja i pronacja stóp – co to znaczy dla biegacza?

Jakby wybieranie butów do bieganie nie było wystarczająco trudne… Supinacja […]

01 07.2022
Buty Inov-8 Trailtalon 290 – wady i zalety modelu

Buty Inov-8 Trailtalon 290 – wady i zalety modelu

Inov-8 Trailtalon 290 to jeden z flagowców brytyjskiego giganta obuwniczego. […]

27 06.2022
Jak wybrać buty do biegania, by naprawdę pokochać jogging?

Jak wybrać buty do biegania, by naprawdę pokochać jogging?

Dobre buty do biegania to podstawa i musi się z […]

26 06.2022
Salomon Sense Ride 4 – co cechuje ten model?

Salomon Sense Ride 4 – co cechuje ten model?

Salomon Sense Ride 4 to kolejna odsłona trailowej serii kultowego […]

15 06.2022
Buty do biegania Puma Deviate Nitro – charakterystyka treningowca z płytką

Buty do biegania Puma Deviate Nitro – charakterystyka treningowca z płytką

Buty do biegania, w których będziesz mógł… latać? Puma Deviate […]

10 06.2022
Buty do biegania z palcami czyli Vibram Five Fingers. Czy są naprawdę warte uwagi?

Buty do biegania z palcami czyli Vibram Five Fingers. Czy są naprawdę warte uwagi?

Bieganie łączy ludzi… a dziwne buty do biegania ich dzielą. […]

07 06.2022
Buty Salomon na asfalt? Salomony dla miejskich biegaczy – charakterystyki modeli

Buty Salomon na asfalt? Salomony dla miejskich biegaczy – charakterystyki modeli

Marka Salomon od lat 90 tworzy niezawodne buty do biegania […]

03 06.2022
Saucony Guide 15 – jak prezentuje się ta propozycja?

Saucony Guide 15 – jak prezentuje się ta propozycja?

Saucony Guide 15 to nowiutka propozycja jednej z flagowej serii […]

01 06.2022
Buty Kalenji Kiprun Long 2 – tanie i dobre, czy tylko tanie?

Buty Kalenji Kiprun Long 2 – tanie i dobre, czy tylko tanie?

Tanie buty do biegania, które nie obcięły ceny kosztem jakości […]

21 05.2022
Używane buty do biegania – tak czy nie?

Używane buty do biegania – tak czy nie?

Dobry sprzęt za niewielkie pieniądze? Kto by się nie skusił! […]

19 05.2022
Jak wybrać odpowiednie buty do biegania?

Jak wybrać odpowiednie buty do biegania?

Wybór odpowiedniej pary butów do biegania może może być trudnym […]

14 05.2022
Nike Air Huarache – buty bez Swoosha. Czy nadają się do biegania?

Nike Air Huarache – buty bez Swoosha. Czy nadają się do biegania?

Nike Huarache to klasyk wśród propozycji tej marki. Zwalają z […]

11 05.2022
Adidas Springblade – funkcjonalne, czy tylko designerskie?

Adidas Springblade – funkcjonalne, czy tylko designerskie?

Adidas Springblade to historia z 2013 roku. Miały być rewolucją […]

03 05.2022
Buty do biegania – oryginał czy podróbka? Dowiedz się jak to rozpoznać!

Buty do biegania – oryginał czy podróbka? Dowiedz się jak to rozpoznać!

Chcesz kupić markowe buty do biegania od słynnego producenta? Nie […]

26 04.2022
Buty do biegania z egzoszkieletem – przyszłość biegania czy tylko ciekawostka?

Buty do biegania z egzoszkieletem – przyszłość biegania czy tylko ciekawostka?

Nowoczesne buty do biegania coraz częściej wyglądają jak wyjęte z […]

21 04.2022
New Balance Fresh Foam Tempo – dla jakich biegaczy będą idealne?

New Balance Fresh Foam Tempo – dla jakich biegaczy będą idealne?

Marki New Balance nie trzeba nikomu przedstawiać! Ich odzież i […]

18 04.2022
Inov-8 Mudclaw 300 – skąd wzięła się ich popularność?

Inov-8 Mudclaw 300 – skąd wzięła się ich popularność?

Inov-8 Mudclaw 300 – o tej propozycji słyszał każdy biegacz […]

15 04.2022
Asics Gel Nimbus – jak prezentuje się najnowszy model? Sprawdzamy Nimbus 24!

Asics Gel Nimbus – jak prezentuje się najnowszy model? Sprawdzamy Nimbus 24!

Asics Gel Nimbus 24 to świeżutka propozycja, która ujrzała światło […]

11 04.2022
Saucony Endorphin – co cechuje buty z tej serii?

Saucony Endorphin – co cechuje buty z tej serii?

Endorfiny – to one dodają nam sił podczas każdego treningu […]

18 03.2022
Buty do biegania. Damskie modele w niskiej cenie dla początkujących biegaczek

Buty do biegania. Damskie modele w niskiej cenie dla początkujących biegaczek

Czy tanie buty do biegania damskie to dobry pomysł? Bieganie […]

11 03.2022
Adidas Duramo – najnowszy model. Czy warto postawić na ten model w codziennym treningu?

Adidas Duramo – najnowszy model. Czy warto postawić na ten model w codziennym treningu?

Na co zwracasz uwagę przy wyborze butów do biegania? Profesjonalni […]

04 03.2022
Adidas Runfalcon – najnowszy model. Kto powinien sięgnąć po te buty?

Adidas Runfalcon – najnowszy model. Kto powinien sięgnąć po te buty?

Buty sportowe Adidasa to już klasyka. Mnóstwo osób używa ich […]

25 02.2022
Adidas Solar Boost – najnowszy model. Jak poradzą sobie z różnymi wyzwaniami biegowymi?

Adidas Solar Boost – najnowszy model. Jak poradzą sobie z różnymi wyzwaniami biegowymi?

Przy poszukiwaniu butów do biegania często mamy mocno sprofilowane oczekiwania. […]

19 02.2022
Adidas Supernova – najnowszy model. Czy zakup tańszych butów do biegania ma sens?

Adidas Supernova – najnowszy model. Czy zakup tańszych butów do biegania ma sens?

Kiedy stawiamy na najdroższe modele butów do biegania, takie jak […]

17 02.2022
Adidas Ultraboost – najnowszy model. Jak spisuje się but zaprojektowany wyłącznie przez kobiety?

Adidas Ultraboost – najnowszy model. Jak spisuje się but zaprojektowany wyłącznie przez kobiety?

Sport przez lata był domeną mężczyzn. Zawody w boksie, rzucie […]

13 02.2022
Wkładki do biegania – czym różnią się od zwykłych?

Wkładki do biegania – czym różnią się od zwykłych?

O butach do biegania mówi się co niemiara nawet na […]

07 02.2022
Adidas Galaxy – najnowszy model. Czy warto postawić na wielofunkcyjne buty do biegania?

Adidas Galaxy – najnowszy model. Czy warto postawić na wielofunkcyjne buty do biegania?

Regularne pojawianie się na biegowych trasach zazwyczaj idzie w parze […]

27 01.2022
Buty do biegania z amortyzacją. Technologie w butach do biegania

Buty do biegania z amortyzacją. Technologie w butach do biegania

Wyścig technologiczny wśród producentów obuwia do biegania trwa od lat. […]