Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
> Buty do biegania > 7 kluczowych cech dobrania odpowiednich butów trekkingowych w góry

21.07.2021

7 kluczowych cech dobrania odpowiednich butów trekkingowych w góry

7 kluczowych cech dobrania odpowiednich butów trekkingowych w góry

Wybór odpowiedniego obuwia górskiego to nie lada wyzwanie zarówno dla amatorów, jak i dla osób zdecydowanie bardziej doświadczonych w górskich wyprawach. Ostateczna decyzja dotycząca zakupu powinna zależeć od praktycznego wykorzystania, intensywności i częstości naszych aktywności, ich charakteru oraz indywidualnych preferencji. W każdym przypadku należy dokładnie przeanalizować funkcje dobrych butów trekkingowych i zdecydować, które z cech są najistotniejsze dla naszych wędrówek. Poniżej przedstawiamy 7 kluczowych cech dobrania odpowiednich butów trekkingowych.

Obuwie trekkingowe narażone jest na wiele czynników środowiskowych oraz znaczne obciążenia. Z tego względu powinno cechować się najwyższą jakością. Buty powinno wybierać się na przede wszystkim na podstawie dokładnej analizy parametrów oraz opinii o danej marce produktu. Dawniej, gdy potrzebowaliśmy butów sportowych, pierwsze kroki kierowaliśmy do stacjonarnych sklepów obuwniczych. Obecnie bogaty wybór i najatrakcyjniejsze oferty znaleźć można w sklepach internetowych z profesjonalną odzieżą i wyposażeniem górskim. Do takich witryn należy między innymi buty trekkingowe – e-horyzont.pl

1. Dobra przyczepność podeszwy

Prawdopodobnie najważniejszą cechą butów trekkingowych jest podeszwa o znacznie lepszej przyczepności niż tradycyjne, nawet dobrej jakości obuwie. Bieżniki butów górskich są znacznie bardziej agresywne. Głębsze wgłobienia na podeszwie i ostrzejsze zakończenia poszczególnych elementów gwarantują stabilność nawet na błocie i śliskich kamieniach. Oczywiście poza samym kształtem istotny jest także materiał z jakiego została wykonana podeszwa. Tania guma zdecydowanie nie jest dobrym wyborem nawet dla najbardziej początkujących wędrowców.

2. Twardość podeszwy – komfort i amortyzacja

Poza przyczepnością, podeszwa odpowiada również za amortyzację nierówności terenu. Na proste szlaki po piasku, szutrze lub dużych kamieniach wystarczy obuwie z mniej twardą podeszwą. Jest ono wygodniejsze szczególnie dla osób początkujących, które nie przywykły do twardszego oparcia dla stopy. Im bardziej zróżnicowany i wymagający teren, tym istotniejszy jest jednak wybór podeszwy o dużej twardości.

3. Odpowiednie ustabilizowanie kostki

Osoby początkujące powinny decydować się raczej na obuwie wysokie, które znacznie lepiej stabilizuje kostkę. Doświadczeni wędrowcy oraz biegacze górscy śmiało mogą decydować się na buty poniżej kostki. Gwarantują one lepszą ruchomość i szybkość. Należy jednak mieć na uwadze, że takie buty zapewniają zdecydowanie mniej ochrony przed kontuzjami.

4. Wodoodporność obuwia, czyli membrana

Jeśli planujemy wycieczki górskie jedynie w upalne, pogodne dni, możemy zdecydować się na buty bez membrany wodoodpornej. Zapewni to znacznie lepszy komfort termiczny dla stopy. Niemniej jednak, jeśli myślimy się na dłuższych lub bardziej wymagających wędrówkach, lepiej zainwestować w buty z membraną. W prawdzie znacznie utrudnia ona odprowadzanie ciepła z wnętrza buta, ale chroni przed niespodziewanymi kaprysami pogody.

5. Wygląd obuwia dostosowany do naszych preferencji

Stylowe buty trekkingowe – czy to możliwe? Wbrew pozorom znalezienie atrakcyjnych wizualnie butów górskich wcale nie jest takie trudne. Przy obecnym wyborze butów trekkingowych nawet najbardziej wymagające osoby mogą znaleźć ciekawe modele spełniające wszystkie oczekiwania zarówno modowe, jak i funkcjonalne.

6. Właściwie dobrany rozmiar

Obuwie trekkingowe powinno być trochę większe od wybieranych przez nas na co dzień butów. Zawsze zaleca się przymierzanie butów na zmęczoną stopę, najlepiej po całym dniu chodzenia, i to w skarpetkach, w których docelowo będziemy przemierzać szlaki.

7. Wysokiej jakości materiał

Ta kwestia jest już bardzo indywidualna. Zarówno skóra, jak i dobrej jakości syntetyk mogą być bardzo wytrzymałe. Skóra zazwyczaj wymaga większego zaangażowania przy pielęgnacji. Jest również nieco cięższa. Niemniej jednak z pewnością należy do materiałów bardzo trwałych oraz dostosowujących swój kształt to kształtu stopy. Syntetyki nierzadko są bardziej odporne na wilgoć i lżejsze. Często lepiej współpracują z membraną. Przy wyborze butów z takiego tworzywa należy jednak bardzo dokładnie analizować wszystkie parametry, aby mieć pewność, że materiał rzeczywiście jest najwyższej jakości.