Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
> Buty do biegania > Buty trailowe i wszystko, co musisz o nich wiedzieć

22.05.2020

Buty trailowe i wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Buty trailowe i wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Buty trailowe to odpowiedź na dynamiczny rozwój biegania oraz całej kultury związanej z tą aktywnością fizyczną, który sprawił, że na rynku można znaleźć coraz więcej wyspecjalizowanych artykułów dedykowanych biegaczom. Przykładem jest obuwie przeznaczone do codziennego joggingu, ale również do treningów na długich dystansach. Na szczególną troskę producentów mogą liczyć biegacze specjalizujący się w startach i treningach w terenie, na leśnych duktach czy górskich szlakach. Komfort i bezpieczeństwo zapewniają im właśnie buty trailowe. Postanowiliśmy bliżej się im przyjrzeć. Buty trailowe – co to jest? Jakie powinny mieć cechy i kto powinien się na nie zdecydować? Zapraszamy do lektury!

Buty trailowe – co to jest i kto powinien po nie sięgnąć?

Buty trailowe do niedawna nie były potrzebne biegaczom, ponieważ w Polsce królowały biegi uliczne i codzienne treningi na asfalcie. W ostatnich latach coraz więcej aktywnych osób przenosi się jednak do lasów czy na pola, próbując swoich sił na przełajowych trasach. Z jednej strony bieganie w takim terenie może nieco odciążyć stawy, z drugiej pozwala na przerwanie treningowej monotonii. Kolejnym atutem są oczywiście piękne widoki i świeże powietrze – dotyczy to zwłaszcza biegów w górach, z dala od okrytych smogiem miast.

Buty trailowe to coś, czym wyżej opisana grupa biegaczy powinna się niewątpliwie zainteresować. Ten rodzaj obuwia biegowego został bowiem zaprojektowany z myślą o wszystkich miłośnikach biegów terenowych, chociaż nada się także na krótkie piesze wycieczki krajoznawcze. Buty trailowe poprawiają wygodę biegu na kamienistych czy zabłoconych nawierzchniach, zapewniają także lepszą przyczepność, pomagają ustabilizować kostkę. Łączą w sobie cechy klasycznych butów do biegania z technologiami znanymi z butów trekkingowych.

buty do biegania salomon
Źródło: https://bieganieuskrzydla.pl/buty-trailowe-kalenji/

Buty trailowe i ich najważniejsze cechy

Buty trailowe to propozycja adresowana do biegaczy. Czym jednak konkretnie różnią się od dobrze amortyzowanych butów na asfalt, od których uginają się półki sklepów sportowych? Warto pochylić się nad kilkoma cechami obuwia trailowego, dzięki którym można na nim polegać na przełajowych trasach.

Lepsza przyczepność

Jeśli szerokim łukiem omijamy kałuże, na asfalcie nie spotka nas żadna niespodzianka wymagająca od butów lepszej przyczepności. Poza miastem pułapek jest więcej. W lasach czy na polach błoto utrzymuje się nawet kilka dni po ostatnich opadach. Do tego dochodzą kamienie, leśna ściółka, trawa, a nawet lita skała. Buty trailowe muszą zapewniać przyczepność w dużo bardziej zróżnicowanych warunkach niż buty do biegania po asfalcie.

Buty trailowe są wyposażone w odpowiednio wyprofilowany bieżnik. Im głębszy, tym lepiej radzi sobie na grząskim gruncie, a nawet w śniegu. Kołki na podeszwie butów trailowych mogą mieć nawet 8 milimetrów wysokości. Na twarde tereny są przeznaczone nieco mniej agresywne bieżniki, ale i tak mocno różniące się od tych na asfalt. Odpowiednio ukształtowany spód stopy ma też za zadanie walkę z czepiającą się butów ziemią.

Odporność na uszkodzenia

Trudne warunki sprawiają, że buty trailowe muszą być wytrzymałe i odporne na starcia z kamieniami czy korzeniami. Są więc butami znacznie bardziej solidnymi niż klasyczne obuwie do biegania po asfalcie. Lepiej chronią stopy przed uderzeniami i otarciami. To mocne konstrukcje. Palce i pięty są dodatkowo zabezpieczone przez gumowy otok na przodach i tyłach butów, również podeszwa ma chronić stopę w razie ewentualnego nadepnięcia na twarde i niebezpieczne przedmioty. Na cholewce nie znajdziemy natomiast siateczek, a zwarty materiał.

buty trailowe - co to jest?
Źródło: http://www.unicorno.com.pl/077-buty-trailowe-buty-trail-do-biegania-po-g%C3%B3rach-lesie-3142.html

Stabilizacja stopy

W terenie pełnym nierówności ważna jest również odpowiednia stabilizacja. Bieganie po terenowych ścieżkach w butach przeznaczonych na asfalt jest niczym prośba o kontuzję. Buty trailowe zdecydowanie lepiej zabezpieczają przed urazami. Powinny chronić przed niebezpiecznymi ruchami kostki, dlatego czasami ich cholewka jest stosunkowo sztywna. Różnicę można wyczuć szczególnie w śródstopiu, gdzie but mocno przylega do stopy. Takie rozwiązania pozwalają także na lepsze wyczuwanie nierówności.