Blog o bieganiu sBIEGACZA - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczySFERA BIEGACZA
  • Polski
  • English
Facebook sBIEGACZ Instagram sBIEGACZ Szukaj
> Nike ZoomX Invincible Run – najnowszy model. Jak te buty pomogą Twoim stopom?

Nike ZoomX Invincible Run – najnowszy model. Jak te buty pomogą Twoim stopom?

Data aktualizacji 10.01.2022

Przeczytasz w 9 minut

Nike ZoomX Invincible Run – najnowszy model. Jak te buty pomogą Twoim stopom?

Jedni biegają dla szybkości i rekordów. Inni bardziej cenią sobie komfort oraz wygodę, która pozwala im bardziej cieszyć się fizycznym wysiłkiem. Buty Nike ZoomX Invincible Run zdecydowanie powstały dla tej drugiej grupy odbiorców.

Mają one umożliwić przyjemne przemierzanie nawet długich tras. Nie popędzają w trakcie biegu, ale zapewniają luksusową miękkość na każdym kroku.

Mają też pomagać w unikaniu kontuzji. Invincible Run powstały w ramach projektu Nike React Fearless, którego wcześniejszą odsłoną był model Nike React Infinity Run. W butach znalazło się więc kilka elementów, których przeznaczeniem jest minimalizowanie ryzyka kontuzji biegaczy w czasie treningów.

Jak buty Nike ZoomX Invincible Run Flyknit wywiązują się z tych zadań? Przeanalizowaliśmy wszystkie zalety i wady tego modelu.

Nike ZoomX Invincible Run Flyknit – najnowszy model. Z czego są wykonane te buty?

Pierwszy rzut oka na buty Invincible Run może być mylący. Sprawiają one bowiem wrażenie dość masywnych. Raczej nie spodziewamy się po nich na tym etapie lekkości ani komfortu. A jednak rzeczywistość jest zupełnie inna.

Głównym materiałem cholewki jest Flyknit. To jedna z najchętniej wykorzystywanych przez Nike technologii. W tym przypadku Flyknit jest nieco błyszczący. Pojawia się w formie siateczki. Na bucie znajdują się specjalne strefy wentylacji, które jeszcze lepiej dbają o to, by stopy się nie przegrzały.

Do produkcji cholewki wykorzystano m.in. nici poliestrowe pochodzące z recyklingu opakowań. To pozwala zmniejszyć niekorzystny wpływ produkcji na środowisko. Nie trzeba się jednak obawiać, Flyknit w butach Nike Invincible Run jest mocny i trwały.

Na cholewce wyróżnia się wstawka na pięcie, wykonana z tworzywa sztucznego. Dzięki niej but w tym obszarze zachowuje pożądany poziom sztywności. Tym, czego nie widać na zewnątrz, są natomiast linki Flywire. To elementy wykonane z niezwykle wytrzymałego kevlaru, które tworzą szkielet buta i poprawiają dopasowanie w śródstopiu.

Warto wspomnieć o jeszcze jednym detalu na zewnątrz cholewki. W okolicach noska butów oraz na zapiętku znajdują się niewielkie panele odblaskowe.

Wnętrze buta i podeszwa

Wnętrze butów Nike ZoomX Invincible Run Flyknit zostało zaprojektowane tak, by zapewnić maksymalny komfort. W tym modelu stopa ma czuć się miękko. Ten efekt udało się osiągnąć dzięki kilku rozwiązaniom.

Komfort z pewnością poprawia wyściółka, jaka znajduje się we wnętrzu buta. Pod tym względem wyróżnia się język oraz kołnierz. Ten pierwszy od wewnątrz jest nieco pofałdowany. Przede wszystkim charakteryzuje się jednak wydatnym, miękkim wypełnieniem.

Sporo amortyzazcja jest obecna również wokół kołnierza. To miękka, wręcz pluszowa konstrukcja. Dopasowanie jest przyjemne, nie będzie mowy o otarciach.

Za miękkie kroki odpowiedzialna jest oczywiście również podeszwa. W niej za amortyzację odpowiada pianka ZoomX. To rozwiązanie, które łączy w sobie dobrą izolację stopy od podłoża ze sprężystością. Dotąd była stosowana przez amerykańskiego producenta przede wszystkim w najszybszych butach startowych, takich jak Nike ZoomX Vaporfly. Tym razem znalazła się także w obuwiu treningowym.

To właśnie podeszwa w dużym stopniu odpowiada za wizualną “masywność” Nike Invincible. Jej boki wydają się bowiem dość szerokie – wystają poza obrys cholewki z tyłu oraz po bokach. Cała podeszwa ma też jednak charakterystyczny, zaokrąglony kształt, który czyni z butów coś na kształt kołyski. I to całkiem wysokiej. Pianki jest na tyle dużo, że pod piętą podeszwa buta ma wysokość 36,6 mm.

NIestandardowy jest również bieżnik. To tak zwana konstrukcja waflowa. Nike chwali się, że powstała w wyniku konsultacji z wieloma biegaczami. Efektem jest pokrycie niemal całych spodów butów niewielkimi, zaokrąglonymi wypustkami – czymś na kształt ćwieków. Pozbawione bieżnika są tylko skrawki powierzchni z przodu i tyłu podeszwy.

Design butów Nike ZoomX Invincible Run Flyknit

czarne buty nike zoomx invincible
Buty Nike ZoomX Invincible Run Flyknit, wersja czarno-biała, źródło: Strona producenta Nike

Buty Nike ZoomX Invincible Run Flyknit to czołowy model treningowy amerykańskiej firmy. Nie może więc dziwić, że jest dostępny w wielu wariantach kolorystycznych. W przypadku męskiego obuwia aktualnie jest ich siedem.

Wielbiciele klasycznych kolorów zapewne postawią na czarną cholewkę i białe boki podeszwy. Tym razem połączenie jest nieco mniej kontrastowe, niż w innych butach Nike. Mamy bowiem do czynienia z nieco cieplejszą bielą, a logotyp Nike na cholewce nie jest biały, a szary – to odcień Iron Grey.

buty nike zoomx invincible run flyknit
Buty Nike ZoomX Invincible Run Flyknit, wersja czarna z białą siateczką, źródło: Strona producenta Nike

Panowie mają do wyboru również kilka innych modeli z ciemną cholewką. Niektóre zdecydowanie mniej standardowe niż ten pierwszy. Przykładem może być wersja, w której białe włókna przebijają się niemal na całej powierzchni cholewki. W ten sposób powstaje wyjątkowy wzór – niemal buty w kratkę. Również podeszwa nie jest jednolita, na białej powierzchni wybijają się czarne kropki.

nike zoom invincible run flyknit
Buty Nike ZoomX Invincible Run Flyknit, wersja granatowa, źródło: Strona producenta Nike

Wśród ciemnych cholewek znajduje się także but oparty na kolorze granatowym. A konkretnie na odcieniu Thunder Blue. W tym przypadku mamy do czynienia z jednolitą cholewką, inne barwy znajdują się jedynie na podeszwie.

W tym przypadku jasny jest także bieżnik, utrzymany w jasnym odcieniu koloru kremowego. Do tego dochodzą bladopomarańczowe panele z przodu i z tyłu spodów. Nike oferuje też model Invincible z czarną cholewką i złotym logo.

buty nike zoomx invincible run męskie
Buty Nike ZoomX Invincible Run Flyknit, wersja granatowa, źródło: Strona producenta Nike

Miłośnicy bardziej intensywnych kolorów mogą wybrać wariant z niebieską cholewką. Jej podstawą jest odcień Blue Orbit. W tylnej części buta, a także w akcentach na podeszwie obecny jest też kolor Lime Glow. Przebija się zresztą delikatnie także przez niebieską siateczkę cholewki. Do tego dochodzi biel i pojedyncze akcenty w jasnej wersji koloru szarego – to odcień Football Grey.

jasny model buty nike zoomx invincible run
Buty Nike ZoomX Invincible Run Flyknit, wersja Grey Fog, źródło: Strona producenta Nike

Mniej intensywna, ale jasna jest z kolei kolorystyka butów ZoomX Invincible Run Flyknit z szarą cholewką. To specyficzny odcień Grey Fog. Urozmaica go jednak sporo elementów w innych barwach. Wokół kołnierza znajdziemy elementy z jasnego, intensywnego turkusu. Piętę oplata z kolei panel w kolorze Hyper Pink. Bieżnik jest klasycznie czarny.

Wśród męskich modeli znajdziemy także but z białą cholewką i srebrnymi panelami. Męskie obuwie Nike ZoomX Invincible Run można kupić w rozmiarach 38,5-49,5.

Nike ZoomX Invincible Run damskie – kolorystyka

Panie mogą korzystać z dwóch wariantów kolorystycznych butów Invincible Run. To buty z czarną cholewką – klasyczne czarno-białe oraz te ze złotym logotypem Nike.

nike zoomx invincible run biel i mango
Buty Nike ZoomX Invincible Run Flyknit, wersja biel+mango, źródło: Strona producenta Nike

Panie mogą także korzystać z butów o białej cholewce. Nie jest to jednak biel jednolita. Cholewka nabiera nieco różowawej poświaty dzięki podszewce w kolorze jasnego mango. Ten kolor już w tylnej części buta jest widoczny w całej okazałości. Do tego dochodzą elementy szare i srebrne – przede wszystkim na bieżniku podeszwy.

buty do biegania dla pań nike zoomx invincible run flyknit
Buty Nike ZoomX Invincible Run Flyknit, wersja kremowa, źródło: Strona producenta Nike

Ostatnią damską wersją butów Invincible Run są te o lekko kremowej cholewce. Urozmaica ją kolor różowy na logotypie Nike. Z tyłu natomiast pojawia się panel w kolorze delikatnej limonki. Bieżnik butów jest czarny, boki podeszwy białe.

Jak buty Invincible Run pomagają w trakcie biegu?

W przeciwieństwie do butów startowych opartych na piance ZoomX, model Invincible Run zdecydowanie mocniej wspiera stopę w czasie biegu. Przygotowuje ją do regularnego wysiłku, ale sprawia, że w mniejszym stopniu męczy się nawet na najdłuższych trasach.

Odpowiada za to przede wszystkim podeszwa. Nike twierdzi, że niewiele butów w historii przeszło tyle testów, co model Invincible. Efektem jest podeszwa, którą niektórzy biegacze porównują do trampoliny.

Wszystko ze względu na połączenie miękkości i sprężystości. But zawdzięcza to obecności pianki, której szczególnie dużo znajduje się pod piętą oraz śródstopiem. Tę wysoką amortyzację czuć w czasie biegu.

Pianka ZoomX zapewnia zdecydowanie większy zwrot energii niż większość butów treningowych. Jest dynamiczna i lekka. Podeszwa staje się bardziej elastyczna, gdy unosimy stopę. Później zachowuje płynność ruchu, gdy przesuwamy stopę do przodu. Dynamika nie ustaje przy powtórnym kontakcie stopy z podłożem.

To wszystko jest wspomagane przez zaokrąglony kształt podeszwy, który ułatwia przetaczanie buta. Dzięki temu bieganie staje się łatwiejsze i przyjemniejsze. Potrzeba do tego nieco mniej wysiłku niż w innych modelach. Drop butów Invincible jest natomiast zbliżony do klasyki Nike – to 9 mm.

Miękkie kroki, dobra przyczepność

Duża amortyzacja ma pomagać w unikaniu kontuzji. producent przekonuje, że buty Invincible są aż o 33 procent bardziej miękkie niż buty Nike Infinity Run. Przy stałym tempie biegowym Invincible są bezpieczne i stabilne. Pomaga w tym szeroka cholewka w przedniej części buta. Trzeba jednak pamiętać, że w tym obuwiu nie osiągniemy raczej naszej maksymalnej szybkości.

Miękkość czujemy na każdym kroku. Cieszyć możemy się również dobrym dopasowaniem. Dbają o nie wspomniane już linki Flywire oraz miękkie elementy we wnętrzu cholewki. Szczególnie dobrze sprawuje się zapiętek, który przyjemnie otacza piętę.

But nosi się wygodnie również dzięki temu, że jest bardzo przewiewny. Dodatkowe strefy wentylacji sprawiają, że stopa nie będzie się przegrzewać nawet na długich trasach. Do tego but jest stosunkowo lekki. Co prawda deklarowana waga obuwia to 314 gramów, ale stopy nie będą czuć się w nich ociężale.

Buty Invincible Run wyróżniają się również ciekawym bieżnikiem. Waflowa konstrukcja, o której wspominaliśmy, sprawuje się bardzo dobrze. Przede wszystkim radzi sobie odpowiednio nie tylko na suchym asfalcie, ale także na mokrej nawierzchni. W dodatku zapewni przyczepność także na szutrze.

waflowy spód nike zoomx invincible run flyknit
Buty Nike ZoomX Invincible Run Flyknit, podeszwa, źródło: Strona producenta Nike

Technologie w butach Nike Invincible

W butach Nike Invincible Run Flyknit znajdziemy technologie, które zwykle były zarezerwowane dla obuwia startowego. Chodzi tutaj przede wszystkim o piankę ZoomX. To rozwiązanie, które amerykański producent zaczerpnął z przemysłu kosmicznego. Zwiększa energię, która powstaje w czasie nacisku stopy na podłoże. Nike korzysta z tej pianki od 2017 r.

Do tego dochodzi Flyknit. Ten materiał pozwala Nike produkować cholewki bez szwów, które otulają stopę przyjemniej niż inne tkaniny. Linki Flywire prowadzą z kolei od podeszwy do wiązań. Są wytrzymałe i nie będą się rozciągać, co zwiększa wytrzymałość buta.

Wady butów Nike Invincible Run

Buty Invincible są dobrze przygotowane do biegania w równym tempie. Problemy zaczynają się, gdy będziemy chcieli w nich mocno przyspieszyć. W takim przypadku but staje się niestabilny. Wówczas kłopotem staje się nieco zaokrąglona pięta, przez którą sprinty w tych butach nie są zbyt bezpieczne. Problemy ze stabilnością i przyczepnością mogą pojawić się także na ostrych zakrętach.

Nie każdy będzie też zadowolony ze sprężystości Invincible. Pianka ZoomX spisuje się pod tym względem nieźle, z pewnością nie są to jednak buty do bicia rekordów.

Dla niektórych osób buty Nike Invincible mogą być także nieco zbyt wąskie. Nie chodzi tutaj o szeroki przód buta, a stosunkowo wąskie przejście w śródstopiu.

Do minusów tego modelu należy również cena. Nie są to buty aż tak drogie, jak Vaporfly czy Alphafly, ale jednak ich cena jest wyższa niż większości butów treningowych.

U kogo buty Nike ZoomX Invincible Run Flyknit sprawdzą się najlepiej?

Model Nike ZoomX Invincible Run Flyknit to obuwie treningowe. Raczej nie będzie nadawać się do startów, chyba że mamy na myśli biegi rekreacyjne, w których bardziej niż wynik liczy się udział.

Buty są przeznaczone dla stóp neutralnych. Nawierzchnią której są dedykowane, jest asfalt. Sprawdzą się jednak także na nawierzchniach szutrowych. Jak już wspomnieliśmy, radzą sobie na mokrym podłożu. To sprawia, że można w nich biegać przez cały rok.

Invincible to również obuwie dla osób, które mają problemy z kontuzjami. Ich amortyzacja ma im zapobiegać. Będą dobrym wyborem dla tych, którzy cenią sobie wygodę i lubią czuć miękkość na każdym kroku.

Mogą z nich równie dobrze korzystać zarówno początkujący biegacze, jak i ci średniozaawansowani. Idealnie nadają się do codziennego biegania.

Sprawdzą się właściwie na każdym ulicznym dystansie. Ich konstrukcja sprawia jednak, że szczególnie warto korzystać z nich w czasie dłuższych wybiegań. To idealny pomysł na buty biegowe dla tych, którzy chcą rozpocząć przygodę z dłuższymi dystansami.

Źródło pobrania zdjęcia głównego: Strona producenta Nike

Mogą Ci się spodobać:

11 01.2024
Nike i zimowy bieg – jak wybrać idealne buty do biegania w chłodniejsze dni?

Nike i zimowy bieg – jak wybrać idealne buty do biegania w chłodniejsze dni?

Zimowa outdoorowa aktywność to nie lada wyzwanie, ale również szansa […]

08 12.2023
Jakie buty wybrać do biegania?

Jakie buty wybrać do biegania?

Wybór odpowiednich butów do biegania jest kluczowy, jeśli trening ma […]

07 09.2023
Buty do biegania męskie na asfalt – 5 cech bez których ani rusz

Buty do biegania męskie na asfalt – 5 cech bez których ani rusz

Buty do biegania męskie na asfalt to bardzo szeroka kategoria […]

31 08.2023
Jakie buty do biegania męskie wybrać, biorąc pod uwagę dystans i nawierzchnię?

Jakie buty do biegania męskie wybrać, biorąc pod uwagę dystans i nawierzchnię?

Buty to podstawowe akcesorium każdego biegacza. Odpowiednio dobrane chronią przed […]

02 08.2023
Asics – buty do biegania. Szosowe i terenowe kolekcje marki – charakterystyki

Asics – buty do biegania. Szosowe i terenowe kolekcje marki – charakterystyki

Ascis – buty do biegania tej marki pokonują najdłuższe dystanse […]

07 07.2023
Jak buty do biegania pomogą Ci uniknąć kontuzji?

Jak buty do biegania pomogą Ci uniknąć kontuzji?

Nie trzeba być profesjonalnym biegaczem ani startować w maratonach, by […]

04 05.2023
Buty Salomon do biegania. Który model wybrać?

Buty Salomon do biegania. Który model wybrać?

Firma Salomon od lat utrzymuje mocną pozycję na rynku obuwniczym. […]

28 04.2023
Jakie muszą być buty do biegania po asfalcie?

Jakie muszą być buty do biegania po asfalcie?

Buty do biegania po mieście muszą chronić Twoje stawy przed […]

26 04.2023
Jak prawidłowo czyścić i dbać o buty do biegania?

Jak prawidłowo czyścić i dbać o buty do biegania?

Z jednej strony utrzymywanie czystego obuwia jest niezbędne, aby jego […]

19 04.2023
Źle dobrane buty do biegania. Jak rozpoznać błąd?

Źle dobrane buty do biegania. Jak rozpoznać błąd?

Wybór butów do biegania powinien być przemyślaną decyzją. By dobrać […]

31 01.2023
Za duże buty – co robić, by dało się w nich biegać?

Za duże buty – co robić, by dało się w nich biegać?

Stało się. Obawiałeś się, że buty do biegania będą za […]

26 01.2023
Nike Wildhorse. Jak sprawdzi się w lesie i w górach?

Nike Wildhorse. Jak sprawdzi się w lesie i w górach?

Większość polskich biegaczy wciąż stawia na treningi na twardej, równej […]

26 01.2023
Nike React Infinity Run. Czy rzeczywiście pomagają w unikaniu kontuzji?

Nike React Infinity Run. Czy rzeczywiście pomagają w unikaniu kontuzji?

Kontuzje są zmorą wszystkich sportowców. Dotyczy to nie tylko profesjonalistów, […]

26 01.2023
Adidas Duramo. Czy warto postawić na ten model w codziennym treningu?

Adidas Duramo. Czy warto postawić na ten model w codziennym treningu?

Na co zwracasz uwagę przy wyborze butów do biegania? Profesjonalni […]

25 01.2023
Nike Air Zoom Alphafly. Jak te buty spisują się na trasie?

Nike Air Zoom Alphafly. Jak te buty spisują się na trasie?

By osiągać najlepsze rezultaty potrzebny jest najlepszy sprzęt. Podstawą są […]

25 01.2023
Nike ZoomX Vaporfly. Kto powinien  wybrać najpopularniejsze buty startowe na świecie?

Nike ZoomX Vaporfly. Kto powinien wybrać najpopularniejsze buty startowe na świecie?

Na rynku biegowym co kilka miesięcy pojawiają się nowe propozycje, […]

24 01.2023
Adidas Solar Boost. Jak poradzą sobie z różnymi wyzwaniami biegowymi?

Adidas Solar Boost. Jak poradzą sobie z różnymi wyzwaniami biegowymi?

Przy poszukiwaniu butów do biegania często mamy mocno sprofilowane oczekiwania. […]

19 01.2023
Adidas Runfalcon. Kto powinien sięgnąć po te buty?

Adidas Runfalcon. Kto powinien sięgnąć po te buty?

Buty sportowe Adidasa to już klasyka. Mnóstwo osób używa ich […]

18 01.2023
Nike Downshifter. Do jakich biegów nadają się najlepiej?

Nike Downshifter. Do jakich biegów nadają się najlepiej?

Mimo rozwoju technologii, prostota często bywa w cenie. Nie zawsze […]

07 11.2022
Buty do biegania po górach – jakie powinny być?

Buty do biegania po górach – jakie powinny być?

Buty do biegania w górach muszą być przemyślanym zakupem. Warunki […]

20 10.2022
Adidas Adizero – błyskawice od Adidasa! Boston 11 i Adios Pro 3

Adidas Adizero – błyskawice od Adidasa! Boston 11 i Adios Pro 3

Adidas Adizero to kolekcja, którą Adidas po raz kolejny chce […]

19 09.2022
Zaczynasz przygodę z bieganiem? Buty do biegania dla początkujących

Zaczynasz przygodę z bieganiem? Buty do biegania dla początkujących

Pierwsze buty do biegania mogą sprawić, że pokochamy aktywne formy […]

27 07.2022
Asics Gel Lyte – recenzja butów biegowych od Asics

Asics Gel Lyte – recenzja butów biegowych od Asics

Buty do biegania męskie i damskie muszą być przede wszystkim […]

12 07.2022
Supinacja i pronacja stóp – co to znaczy dla biegacza?

Supinacja i pronacja stóp – co to znaczy dla biegacza?

Jakby wybieranie butów do bieganie nie było wystarczająco trudne… Supinacja […]

01 07.2022
Buty Inov-8 Trailtalon 290 – wady i zalety modelu

Buty Inov-8 Trailtalon 290 – wady i zalety modelu

Inov-8 Trailtalon 290 to jeden z flagowców brytyjskiego giganta obuwniczego. […]

27 06.2022
Jak wybrać buty do biegania, by naprawdę pokochać jogging?

Jak wybrać buty do biegania, by naprawdę pokochać jogging?

Dobre buty do biegania to podstawa i musi się z […]

26 06.2022
Salomon Sense Ride 4 – co cechuje ten model?

Salomon Sense Ride 4 – co cechuje ten model?

Salomon Sense Ride 4 to kolejna odsłona trailowej serii kultowego […]

15 06.2022
Buty do biegania Puma Deviate Nitro – charakterystyka treningowca z płytką

Buty do biegania Puma Deviate Nitro – charakterystyka treningowca z płytką

Buty do biegania, w których będziesz mógł… latać? Puma Deviate […]

10 06.2022
Buty do biegania z palcami czyli Vibram Five Fingers. Czy są naprawdę warte uwagi?

Buty do biegania z palcami czyli Vibram Five Fingers. Czy są naprawdę warte uwagi?

Bieganie łączy ludzi… a dziwne buty do biegania ich dzielą. […]

07 06.2022
Buty Salomon na asfalt? Salomony dla miejskich biegaczy – charakterystyki modeli

Buty Salomon na asfalt? Salomony dla miejskich biegaczy – charakterystyki modeli

Marka Salomon od lat 90 tworzy niezawodne buty do biegania […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się