Blog o bieganiu sBIEGACZA - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczySFERA BIEGACZA
  • Polski
  • English
Facebook sBIEGACZ Instagram sBIEGACZ Szukaj
> Nike Zoom Winflo – najnowszy model. Jakie są najważniejsze zalety tych butów?

Nike Zoom Winflo – najnowszy model. Jakie są najważniejsze zalety tych butów?

Data aktualizacji 14.12.2021

Przeczytasz w 8 minut

Nike Zoom Winflo – najnowszy model. Jakie są najważniejsze zalety tych butów?

Na rynku sprzętu biegowego szczególną pozycję wypracowała sobie firma Nike. To jej kolejne ubrania i buty zapewniają jeszcze większy komfort biegaczom. Często stają się punktem odniesienia dla innych firm.

Wśród obuwia nafaszerowanego technologiami znajdziemy również nieco prostsze modele. Takie buty idealnie nadają się dla tych, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z bieganiem lub po prostu szukają wygodnych, ale prostych butów.

Do tego typu obuwia należy model Zoom Winflo. Są obecne na rynku od kilku lat, biegacze cenili już choćby wersję Nike Zoom Winflo 5. Najnowsze buty tego typu, Winflo 8, również zyskują coraz więcej zwolenników.

Czy warto zatem na nie postawić? Przeanalizowaliśmy największe atuty i wady tego modelu.

Nike Zoom Winflo – najnowszy model. Z czego są wykonane buty Nike Winflo 8?

Buty Winflo 8 wyróżniają się smukłą cholewką, która dobrze dopasowuje się do stopy. Jest wykonana z miękkich i lekkich materiałów. W przedniej części cholewki znajdziemy specjalne perforacje, które sprawiają, że but jest bardzo przewiewny i stopa poci się w nim nieco wolniej niż w większości konkurencyjnych modeli;

Cholewka jest zresztą wykonana na bazie lekkiej siateczki, co samo w sobie wspomaga wentylację. Istotnym elementem są również tak zwane linki Flywire, które znajdują się w okolicy śródstopia.

Te linki są wykonane z kevlaru, czyli specjalnych polimerowych włókien odpornych na rozciąganie. Na ich końcach znajdują się pętelki, przez które przeciąga się sznurówki. Dzięki takiemu rozwiązaniu buty Nike Winflo są jeszcze lepiej dopasowane do stopy.

Buty Nike Winflo wyróżniają się również językiem w pełni zintegrowanym z cholewką. Jest on połączony z jej podszewką.

Wnętrze buta i podeszwa

We wnętrzu butów znajduje się klasyczna tekstylna wkładka. Dzięki niej obuwie jest wygodne, ale jednocześnie nie będzie zbyt miękkie.

Wokół kostki i pięty znajdziemy piankę Cushlon. To materiał ze zwiększoną zawartością gumy, która zawiera w sobie pęcherzyki gazowe. Dzięki temu jest bardziej sprężysta. Jednocześnie zapewnia dużą miękkość.

Podeszwa butów Nike Winflo jest wykonana z gumy. Na jej podstawie znajduje się bieżnik o tzw. waflowym wzorze. We wnętrzu podeszwy o amortyzację dba pianka oraz poduszka gazowa Zoom Air, która znajduje się w przedniej części buta.

Design butów Nike Winflo 8

Wygląd butów Nike Zoom Winflo 7 oraz 8 nie odbiega zbytnio od standardowej stylistyki obuwia do biegania. Na cholewce nie znajdziemy więc zbytniej ekstrawagancji ani przesadnych zdobień.

Do wyróżniających się elementów można zaliczyć natomiast napis “Air Zoom”, który znajduje się na bokach oraz spodzie podeszwy. Na języku została natomiast wypisana nazwa modelu Na wkładce prawego buta znajduje się z kolei logo Nike, w lewym znajdziemy napis “Zoom”.

nike zoom winflo 8 czarne buty dla panów
Buty Nike Zoom Winflo 8 – model czarny, źródło: Strona producenta Nike

Męskie modele butów Nike Winflo są dostępne w dwóch wersjach kolorystycznych. Pierwsza z nich posiada klasyczną czarną cholewkę. Miejscami jest ona nieco urozmaicona ciemnym odcieniem szarości, zwanym Dark Smoke Grey.

Oprócz tego na cholewce znajdziemy też białe elementy. To przede wszystkim logotyp Nike na bokach butów, a także wspomniany już wcześniej napis na języku i pętelki linek Flywire.

Biel jest z kolei podstawową barwą podeszwy zewnętrznej. Ten kolor mocno kontrastuje z ciemną cholewką. Sama podeszwa jest jednak pokryta czarnym bieżnikiem. 

męskie białe buty nike zoom winflo 8
Białe buty Nike Zoom Winflo 8 – model męski, źródło: Strona producenta Nike

Druga wersja butów Nike Zoom Winflo 8 jest nieco bardziej urozmaicona. Przednia część cholewki jest bowiem biała. Czerń znajduje się jedynie w tylnej części buta, pod kostką i wokół pięty.

Charakterystycznym elementem są też pomarańczowe linki Flywire, które przebijają się przez białą podeszwę. Do tego dochodzi logo Nike na bokach butów, skomponowane z użyciem metalicznego odcienia koloru srebrnego.

Podeszwa ponownie jest biała, na jej bokach znajdziemy jednak szare akcenty. Bieżnik tym razem nie jest w pełni czarny. Na zewnętrznej oraz tylnej części podeszwy umieszczono bowiem niebieskie panele w odcieniu Chlorine Blue.

Męskie buty Winflo 8 są dostępne w standardowej gamie rozmiarów Nike – od 38,5 do 49,5.

Nike Winflo damskie – kolorystyka

nike zoom winflo 8 dla kobiet
Buty Nike Zoom Winflo 8 – model damski, źródło: Strona producenta Nike

Tym razem Nike przygotowało tylko jedną wersję kolorystyczną dla kobiet. Jest podobna do podstawowej, czarnej odsłony butów Winflo 8 dla mężczyzn. Opiera się bowiem na czarnej cholewce i białej podeszwie zewnętrznej.

Model dla pań jest niemal identyczny do męskich butów. Wyróżniają go tylko nieco jaśniejsze, szare akcenty w odcieniu Light Smoke Grey.

Różnicą jest także oczywiście zakres rozmiarów. W przypadku damskiego modelu to przedział 35,5 – 44,5.

Jak buty Nike Winflo pomagają w trakcie biegu?

Jak już wspomnieliśmy, buty Nike Winflo należą do prostych modeli obuwia biegowego. To model butów treningowych, których głównym zadaniem jest zapewnienie wygody w trakcie pokonywania sporych odległości.

Jedną z najważniejszych zalet butów Winflo jest dobre dopasowanie do stopy. Miękka cholewka ujęta w ramy linek Flywire w przyjemny sposób otula stopę. Połączenie tych technologii ze zintegrowanym językiem zapewnia duży komfort na trasie, a przy tym lekkość biegu. Nic nie będzie nas uwierać nawet po pokonaniu kilkunastu kilometrów.

Buty Nike Winflo wyróżniają się również miękką amortyzacją. Ich podeszwa jest stosunkowo wysoka i dość dobrze wytłumia wstrząsy. Efektywną i skuteczną mieszanką okazała się kompilacja pianki i poduszek gazowych. Taki zestaw dobrze sprawdza się na utwardzonych nawierzchniach.

Model Winflo 8 należy do butów z wysokim dropem. Mowa tutaj o spadku wysokości pomiędzy piętą a przodem buta. W przypadku tej wersji obuwia drop wynosi 10 milimetrów. Dzięki temu zapewnia większy komfort osobom, które biegają “z pięty”. A właśnie w taki sposób pokonuje kilometry zdecydowana większość biegaczy.

Buty Winflo 8 cechuje też dość niska waga. Kluczem do tej zalety jest lekka siateczka, która stanowi podstawę cholewki. Dzięki technologii Flywire nie trzeba jej utwardzać – linki pełnią bowiem rolę szkieletu, na którym opiera się cała konstrukcja.

Technologie w butach Nike Zoom Winflo

Przy linkach Flywire warto się na chwilę zatrzymać. To technologia, którą Nike po raz pierwszy zastosowało w swoich butach w 2008 roku. Od tego czasu jest regularnie udoskonalana.

Linki z wytrzymałego i odpornego na rozciąganie kevlaru są prowadzone ze środkowej części buta. Są bardzo cienkie, ale ich funkcjonalność jest nie do przecenienia. Dzięki temu, że przez ich pętelki prowadzi się sznurówki, butów nie trzeba specjalnie dociągać do stopy.

To przydatne przede wszystkim dla osób o wysokim podbiciu. Ale dobre dopasowanie do stopy doceni każdy biegacz.

Nike Air Zoom

Druga najważniejsza technologia w butach Winflo to Nike Air Zoom. Od innych systemów amortyzacyjnych amerykańskiego giganta odróżnia ją to, że poduszka gazowa jest położona bliżej podłoża.

Dzięki temu konstrukcja jest bardziej sprężysta, a but lepiej oddaje energię odbicia w czasie biegu. Poduszki są dość płaskie, dzięki czemu but jest bardziej stabilny. A to zmniejsza ryzyko urazów, ze skręceniami stawu skokowego na czele.

Nike wykorzystuje technologię Air Zoom w różnych butach sportowych. Oprócz obuwia do biegania, podobne poduszki gazowe znajdują się również w butach do gry w koszykówkę czy tenisa.

nike zoom winflo 8 dla kobiet
Buty Nike Zoom Winflo w wersji damskiej, źródło: Strona producenta Nike

Wady butów Nike Zoom Winflo

Buty Winflo 8, podobnie jak poprzednie wersje – np. Nike Zoom Winflo 6 – należy do butów treningowych. Jest więc obuwiem dość dynamicznym, ale nie będzie sprzyjać rozwijaniu największych prędkości.

Niektórzy do wad tego modelu zaliczają również amortyzację. O ile dla większości osób będzie ona wystarczająca, o tyle trzeba pamiętać, że w przypadku osób wracających po kontuzjach może okazać się zbyt mała. Na rynku znajdziemy sporo modeli o bardziej miękkiej podeszwie.

Problemy z butami Nike Winflo 8 mogą mieć również osoby o wyraźnej supinacji lub pronacji stopy. Jest to bowiem model przeznaczony dla biegaczy o stopie neutralnej. Nie będzie więc zapobiegać “uciekaniu” stopy do środka lub na zewnątrz w czasie biegu.

Minusem może być też biała podeszwa skłonna do zabrudzeń. Ze względu na bardzo przewiewną cholewkę buty Winflo nie nadają się także do biegania w niskich temperaturach.

U kogo buty Nike Zoom Winflo sprawdzą się najlepiej?

Buty Nike Winflo są przeznaczone do biegania na utwardzonych nawierzchniach. Świetnie spisują się na asfalcie. Mogą jednak po nie sięgnąć również biegacze, którzy trenują na nawierzchniach betonowych, szutrowych czy innych twardych ścieżkach. Wyraźnie zaznaczony bieżnik poradzi sobie nawet na nieco mniej równych odcinkach.

Nike Winflo 8 to buty do biegania dla kobiet i mężczyzn. To świetny wybór dla wszystkich, którzy szukają prostych butów do biegania dobrej jakości. Ze względu na wysoki drop po ten model mogą sięgać średnio zaawansowani, a nawet początkujący biegacze. Są to bowiem buty, w których poradzą sobie nawet osoby o ograniczonej technice biegowej.

W przypadku bardziej zaawansowanych biegowo osób buty Nike Winflo 8 mogą być ciekawą alternatywą na długie wybiegania. Takie osoby często bowiem trenują w obuwiu z nieco mniejszą amortyzacją. Omawiane buty zapewnią odpowiednie wsparcie, a jednocześnie nie ograniczą dynamiki w tak duży sposób, jak robią to cięższe buty treningowe.

Winflo w najnowszej odsłonie sprawdzi się u biegaczy o stopie neutralnej, którzy lądują na pięcie. Zapewni im dodatkowe wsparcie i pozwoli bardziej efektywnie odbijać się od podłoża.

Mimo niskiej wagi buty Nike Winflo należą również do dość wytrzymałych modeli. Można w nich swobodnie biegać nawet kilkadziesiąt kilometrów tygodniowo. Przy takiej eksploatacji powinny wytrwać przez cały sezon.

Dodatkową odporność dają im specjalne powłoki w obszarze palców. Dzięki nim buty są bardziej trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Płaska poduszka Air Zoom jest z kolei odporna na odkształcenia. Wobec tego amortyzacja będzie się zużywać bardzo powoli.

Źródło pobrania zdjęcia głównego: Strona producenta Nike

Mogą Ci się spodobać:

11 01.2024
Nike i zimowy bieg – jak wybrać idealne buty do biegania w chłodniejsze dni?

Nike i zimowy bieg – jak wybrać idealne buty do biegania w chłodniejsze dni?

Zimowa outdoorowa aktywność to nie lada wyzwanie, ale również szansa […]

08 12.2023
Jakie buty wybrać do biegania?

Jakie buty wybrać do biegania?

Wybór odpowiednich butów do biegania jest kluczowy, jeśli trening ma […]

07 09.2023
Buty do biegania męskie na asfalt – 5 cech bez których ani rusz

Buty do biegania męskie na asfalt – 5 cech bez których ani rusz

Buty do biegania męskie na asfalt to bardzo szeroka kategoria […]

31 08.2023
Jakie buty do biegania męskie wybrać, biorąc pod uwagę dystans i nawierzchnię?

Jakie buty do biegania męskie wybrać, biorąc pod uwagę dystans i nawierzchnię?

Buty to podstawowe akcesorium każdego biegacza. Odpowiednio dobrane chronią przed […]

02 08.2023
Asics – buty do biegania. Szosowe i terenowe kolekcje marki – charakterystyki

Asics – buty do biegania. Szosowe i terenowe kolekcje marki – charakterystyki

Ascis – buty do biegania tej marki pokonują najdłuższe dystanse […]

07 07.2023
Jak buty do biegania pomogą Ci uniknąć kontuzji?

Jak buty do biegania pomogą Ci uniknąć kontuzji?

Nie trzeba być profesjonalnym biegaczem ani startować w maratonach, by […]

04 05.2023
Buty Salomon do biegania. Który model wybrać?

Buty Salomon do biegania. Który model wybrać?

Firma Salomon od lat utrzymuje mocną pozycję na rynku obuwniczym. […]

28 04.2023
Jakie muszą być buty do biegania po asfalcie?

Jakie muszą być buty do biegania po asfalcie?

Buty do biegania po mieście muszą chronić Twoje stawy przed […]

26 04.2023
Jak prawidłowo czyścić i dbać o buty do biegania?

Jak prawidłowo czyścić i dbać o buty do biegania?

Z jednej strony utrzymywanie czystego obuwia jest niezbędne, aby jego […]

19 04.2023
Źle dobrane buty do biegania. Jak rozpoznać błąd?

Źle dobrane buty do biegania. Jak rozpoznać błąd?

Wybór butów do biegania powinien być przemyślaną decyzją. By dobrać […]

31 01.2023
Za duże buty – co robić, by dało się w nich biegać?

Za duże buty – co robić, by dało się w nich biegać?

Stało się. Obawiałeś się, że buty do biegania będą za […]

26 01.2023
Nike Wildhorse. Jak sprawdzi się w lesie i w górach?

Nike Wildhorse. Jak sprawdzi się w lesie i w górach?

Większość polskich biegaczy wciąż stawia na treningi na twardej, równej […]

26 01.2023
Nike React Infinity Run. Czy rzeczywiście pomagają w unikaniu kontuzji?

Nike React Infinity Run. Czy rzeczywiście pomagają w unikaniu kontuzji?

Kontuzje są zmorą wszystkich sportowców. Dotyczy to nie tylko profesjonalistów, […]

26 01.2023
Adidas Duramo. Czy warto postawić na ten model w codziennym treningu?

Adidas Duramo. Czy warto postawić na ten model w codziennym treningu?

Na co zwracasz uwagę przy wyborze butów do biegania? Profesjonalni […]

25 01.2023
Nike Air Zoom Alphafly. Jak te buty spisują się na trasie?

Nike Air Zoom Alphafly. Jak te buty spisują się na trasie?

By osiągać najlepsze rezultaty potrzebny jest najlepszy sprzęt. Podstawą są […]

25 01.2023
Nike ZoomX Vaporfly. Kto powinien  wybrać najpopularniejsze buty startowe na świecie?

Nike ZoomX Vaporfly. Kto powinien wybrać najpopularniejsze buty startowe na świecie?

Na rynku biegowym co kilka miesięcy pojawiają się nowe propozycje, […]

24 01.2023
Adidas Solar Boost. Jak poradzą sobie z różnymi wyzwaniami biegowymi?

Adidas Solar Boost. Jak poradzą sobie z różnymi wyzwaniami biegowymi?

Przy poszukiwaniu butów do biegania często mamy mocno sprofilowane oczekiwania. […]

19 01.2023
Adidas Runfalcon. Kto powinien sięgnąć po te buty?

Adidas Runfalcon. Kto powinien sięgnąć po te buty?

Buty sportowe Adidasa to już klasyka. Mnóstwo osób używa ich […]

18 01.2023
Nike Downshifter. Do jakich biegów nadają się najlepiej?

Nike Downshifter. Do jakich biegów nadają się najlepiej?

Mimo rozwoju technologii, prostota często bywa w cenie. Nie zawsze […]

07 11.2022
Buty do biegania po górach – jakie powinny być?

Buty do biegania po górach – jakie powinny być?

Buty do biegania w górach muszą być przemyślanym zakupem. Warunki […]

20 10.2022
Adidas Adizero – błyskawice od Adidasa! Boston 11 i Adios Pro 3

Adidas Adizero – błyskawice od Adidasa! Boston 11 i Adios Pro 3

Adidas Adizero to kolekcja, którą Adidas po raz kolejny chce […]

19 09.2022
Zaczynasz przygodę z bieganiem? Buty do biegania dla początkujących

Zaczynasz przygodę z bieganiem? Buty do biegania dla początkujących

Pierwsze buty do biegania mogą sprawić, że pokochamy aktywne formy […]

27 07.2022
Asics Gel Lyte – recenzja butów biegowych od Asics

Asics Gel Lyte – recenzja butów biegowych od Asics

Buty do biegania męskie i damskie muszą być przede wszystkim […]

12 07.2022
Supinacja i pronacja stóp – co to znaczy dla biegacza?

Supinacja i pronacja stóp – co to znaczy dla biegacza?

Jakby wybieranie butów do bieganie nie było wystarczająco trudne… Supinacja […]

01 07.2022
Buty Inov-8 Trailtalon 290 – wady i zalety modelu

Buty Inov-8 Trailtalon 290 – wady i zalety modelu

Inov-8 Trailtalon 290 to jeden z flagowców brytyjskiego giganta obuwniczego. […]

27 06.2022
Jak wybrać buty do biegania, by naprawdę pokochać jogging?

Jak wybrać buty do biegania, by naprawdę pokochać jogging?

Dobre buty do biegania to podstawa i musi się z […]

26 06.2022
Salomon Sense Ride 4 – co cechuje ten model?

Salomon Sense Ride 4 – co cechuje ten model?

Salomon Sense Ride 4 to kolejna odsłona trailowej serii kultowego […]

15 06.2022
Buty do biegania Puma Deviate Nitro – charakterystyka treningowca z płytką

Buty do biegania Puma Deviate Nitro – charakterystyka treningowca z płytką

Buty do biegania, w których będziesz mógł… latać? Puma Deviate […]

10 06.2022
Buty do biegania z palcami czyli Vibram Five Fingers. Czy są naprawdę warte uwagi?

Buty do biegania z palcami czyli Vibram Five Fingers. Czy są naprawdę warte uwagi?

Bieganie łączy ludzi… a dziwne buty do biegania ich dzielą. […]

07 06.2022
Buty Salomon na asfalt? Salomony dla miejskich biegaczy – charakterystyki modeli

Buty Salomon na asfalt? Salomony dla miejskich biegaczy – charakterystyki modeli

Marka Salomon od lat 90 tworzy niezawodne buty do biegania […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się