Bieganie po asfalcie to jedna z najczęściej wybieranych form aktywności […]
Data aktualizacji 05.01.2022
Przeczytasz w 9 minut
W ciągu ostatnich kilkunastu lat sprzęt do biegania mocno się zmienił. Największą przemianę przeszły buty. Najwięksi producenci faszerują je kolejnymi technologiami. Czasami biegacze tracą przez to “czucie biegu” znane im od lat. A wrażenia są bardziej podobne do przemierzania kilometrów na miękkich poduszkach.
Na rynku wciąż pojawiają się jednak modele, które gwarantują klasyczny styl biegania. Co ciekawe, można je znaleźć głównie wśród butów z nieco niższej półki cenowej. Przykładem może być seria Nike Run Swift.
To buty zaprojektowane z myślą o krótkich biegach. Ich najnowszy model, Nike Run Swift 2, miał wyróżniać się prostą formą, ale całkiem niezłą wygodą.
Czy rzeczywiście amerykańskiej firmie udało się osiągnąć taki efekt? Wzięliśmy pod lupę plusy i minusy najnowszych butów Nike Run Swift.
Założenia projektantów z pewnością spełnia cholewka butów Run Swift 2. Jej kształt ucieszy bowiem oko przyzwyczajone do klasycznych kształtów. To but, który przypomina bardziej zwykłe sneakersy niż obuwie przeznaczone do biegania.
W przedniej części cholewka jest dość szeroka. Choć na pierwszy rzut oka tego nie widać, w śródstopiu następuje jednak wyraźne zwężenie. Dość wąska jest także pięta butów, którą kończy przyjemnie wyprofilowany zapiętek.
Na cholewce znajdziemy dwa rodzaje materiałów – tekstylny oraz syntetyczny. Z tego pierwszego jest wykonana siateczka, która zajmuje większą część cholewki. Dużo jest jej zwłaszcza w przedniej części butów. Charakteryzuje się szerokimi otworami.
Syntetyczne tworzywa znajdują się w kilku miejscach. Wzmacniają przede wszystkim przód oraz tył buta. Panele wokół nosków przykrywają siateczką dość cienką warstwą. Grubsze są te, które odpowiadają za dodatkowe usztywnienie pięty.
Charakterystycznym rozwiązaniem dla butów Run Swift jest również specjalny system taśm parcianych. Znajduje się on w śródstopiu. Jest połączony ze sznurówkami. Ma służyć stabilizacji stopy w bucie i pomagać w lepszym dopasowaniu.
We wnętrzu buta znajdziemy przede wszystkim materiały tekstylne. Chodzi zarówno o wyściółkę buta, jak i wkładkę. Bardzo miękkie są szczególnie dwa elementy – kołnierz oraz język.
Ta druga część jest zresztą gruba, posiada dodatkową warstwę amortyzacji. Dzięki temu całość lepiej oplata stopę.
Buty Nike Run Swift charakteryzują się również grubą podeszwą zewnętrzną. Jest ona wykonana z twardej gumy. Charakterystyczna jest boczna część podeszwy. Pod piętą widać bowiem wcięcie. Część podeszwy znajdująca się poniżej jest pokryta fakturowaną powłoką.
Na spodzie butów znajduje się mocny bieżniek. Bliżej zewnętrznej strony buta na bieżniku dominują podłużne paski. Wypustki, które znajdują się od wewnątrz, kształtem są bliskie kwadratom. Bieżnik jest dość agresywny jak na buty do biegania po asfalcie. Jego głębokość sięga bowiem 2,2 mm.
Na butach Nike Run Swift 2 nie znajdziemy zbyt wielu ozdobników. Oprócz wspomnianych już paneli wzmacniających piętę oraz śródstopie, na bokach obuwia znajdują się dwa logotypy Nike. Są duże i umieszczone symetrycznie.
Do dekoracji można również zaliczyć napisy. Na języku wypisana została nazwa serii. Na panelu na pięcie znajduje się z kolei informacja o tym, że Nike produkuje buty do biegania od 1972 r. Znalazło się także miejsce na hasło reklamowe producenta – “just do it”.
Cały wygląd butów Nike można podsumować jako bardzo stylowy. Mimo stosunkowo niskiej ceny to starannie przygotowany model. Wyglądem nawiązuje do zdecydowanie droższych par butów.
Buty do biegania Nike Run Swift są obecnie dostępne w czterech wersjach kolorystycznych. Żadna z nich nie jest zbytnio krzykliwa. Wszystkie są utrzymane w klasycznym, tradycyjnym stylu.
Pierwsza opiera się na dwóch odcieniach koloru granatowego. To połączenie barw Midgnight Navy oraz Obsidian. Zdominowały całą cholewkę. Urozmaiceniem są jedynie białe napisy i logotypy Nike.
Podeszwa również jest utrzymana w klasycznych tonach. Jej bok to czysta biel. Z kolei na spodzie butów dominuje czarny bieżnik, spod którego przebijają się białe akcenty.
Druga wersja kolorystyczna to klasyczne połączenie czerni i bieli. Czerń to barwa cholewki oraz bieżnika, pozostałe elementy są białe. Wyjątkiem są pojedyncze szare panele. Ale i one nie wyróżniają się zbytnio na tle czerni. Są bowiem utrzymane w ciemnym odcieniu Dark Smoke Grey.
To najbardziej tradycyjna kolorystyka butów Nike, obecna niemal w każdym modelu obuwia do biegania.
Buty Run Swift 2 można również kupić w wersji w pełni czarnej. Niektóre panele i logotypy Nike na cholewce są minimalnie jaśniejsze. Ale to tylko dlatego, że w przypadku reszty buta amerykańska firma skorzystała z wyjątkowo ciemnej, głębokiej czerni.
Na kolorze czarnym opiera się również ostatni z obecnie dostępnych wariantów kolorystycznych. W tym przypadku pojawia się jednak kolor, który przełamuje czarną monotonię.
Jest nim metaliczny odcień barwy złotej. W tym kolorze wymalowano logotypy Nike oraz napisy, które znajdują się na cholewce.
Męskie buty do biegania Nike Run Swift 2 można kupić w rozmiarach 38,5-49,5.
Buty Nike Run Swift należą do podstawowych modeli obuwia biegowego. Podobnie jak Nike Quest, należą do prostych butów, w których nie znajdziemy niemal żadnych nowinek technologicznych. A przecież Nike z nich słynie.
Nie można jednak powiedzieć, by ten model należał do niewygodnych. Jak na niewygórowaną cenę jest wręcz odwrotnie. Świetnie pod tym względem wypadają wspomniane już wcześniej wyściełany kołnierz i język. Całe wnętrze buta jest zresztą przyjemnie miękkie.
Atutem butów Run Swift z pewnością jest również dobre blokowanie stopy w bucie. Nie powinna niemal w ogóle przesuwać się w nim w trakcie biegu. Taki efekt jest możliwy dzięki kilku elementom.
Ważny jest amortyzowany, gruby język. Gwarantuje, że stopa nie będzie przesuwać się w pionie. O blokowanie jej w bucie dba również system sznurowania. Jest prosty, ale skuteczny. A wspomagają go jeszcze parciane taśmy.
Także wkładka została umieszczona tak, że stopa nie ślizga się w bucie. Ten efekt z pewnością wzmacnia również zwężenie w obszarze śródstopia.
Cholewka wykonana w większości z siateczki charakteryzuje się z kolei bardzo dobrą oddychalnością. Nawet w wysokich temperaturach jest w stanie skutecznie wentylować stopę.
But jest wygodny zwłaszcza w przedniej części buta. Jest tam bowiem sporo miejsca na palce. Mimo zwężeń w tylnej części, w przypadku Run Swift podany przez producenta rozmiar dobrze odwzorowuje faktyczną wielkość butów. Po zakupie nie będzie więc niemiłych zaskoczeń.
Mimo stosunkowo niskiej ceny but jest bardzo wytrzymały. Cholewka wypada pod tym kątem nieźle, ale wyjątkowo trwała jest podeszwa zewnętrzna. Guma, z której ją wykonano, jest nie tylko gruba, ale również twarda.
Podeszwa powinna pozostać w dobrym stanie nawet po przebiegnięciu kilkuset kilometrów. Bardzo dobrze spisuje się również bieżnik. Jest wykonany z gum bardzo odpornej na ścieranie. Wypustki 2,2 mm to imponujący wynik, rzadko spotykany w butach na asfalt. Pozwoli utrzymać pewny krok również na bardziej wymagających nawierzchniach.
To obuwie nie będzie jednak sprzyjać szybkim treningom. Stopa nie przetacza się w nich też tak płynnie, jak w wielu innych modelach biegowych Nike. W pewnym stopniu jest to spowodowane stosunkowo niewielkim dropem. W modelu Run Swift 2 ma on wartość równą 7,5 mm.
Z drugiej strony, ta cecha pomaga w osiągnięciu tradycyjnego stylu biegu, o czym wspominaliśmy we wstępie. Podeszwa butów nie jest tak sprężysta, jak najnowsze konstrukcje. Nie oddaje energii odbicia w tak skuteczny sposób.
Tym samym jednak powstał klasyczny but, w którym biega się tak, jak przed laty. To ukłon w stronę miłośników biegowej tradycji.
W butach Run Swift nie ma też nowoczesnych technologii amortyzacyjnych. Za ten element odpowiada pianka EVA. Wypełnia swoje zadanie prawidłowo.
Co ważne, buty Swift pozostają elastyczne nawet w niskich temperaturach. Nie stwardnieją zanadto w czasie treningów w chłodniejsze dni.
W obuwiu Nike Run Swift nie znajdziemy właściwie żadnych technologii Nike. Pianka to nie React czy Lunarlon, a klasyczna EVA. Ciekawostką może być natomiast użycie elementów wykonanych z TPU. To termoplastyczny poliuretan, który nieco przypomina elastyczną gumę.
To materiał używany do produkcji etui na telefony. Wstawki z TPU są obecne w cholewce butów Run Swift 2.
Buty z niższej półki cenowej niemal nigdy nie są pozbawione wad i w tym przypadku nie jest inaczej. Dla miłośników nowoczesnych butów największą będzie dość sztywny krok. W modelu Run Swift 2 nie biega się zbyt sprężyście.
Ta seria obuwia biegowego nie wspiera zbyt mocno szybkości. Trudno będzie w nich efektywnie przyspieszyć i trenować na przykład biegi interwałowe.
Buty Run Swift, zgodnie ze specyfikacją producenta, nie nadają się też na długie biegi. W takim przypadku okażą się zbyt twarde. Potrzeba do tego więcej amortyzacji.
Niekomfortowo mogą czuć się w nich także osoby z szerokimi stopami. Mimo że na przodzie Nike zostawiło dużo miejsca na szerokie stopy, zwężenie w śródstopiu może sprawić spore problemy.
Niewielkim minusem butów Nike Run Swift jest także ich waga. Wynosi 291 gramów. Jak na tak proste i klasyczne buty nie jest to zbyt dobry wynik.
Seria Nike Run Swift to proste obuwie treningowe. Zostało zaprojektowane z myślą o stopach neutralnych, ale dobrze będą się w nim czuć także osoby lekko “pronujące” lub “supinujące”.
Mogą je wybrać osoby, które stawiają przede wszystkim na krótkie treningi w równy, tempie. Nadają się więc do rekreacyjnego biegania. Sprawdzą się u osób, które biegają, by zrzucić kilka kilogramów.
Powinni po nie sięgnąć biegacze, którzy cenią klasykę. Nawiązują bowiem stylem do dawnych butów biegowych. Stopa prowadzi się w nich tak, jak przed laty. Biegacze “starej daty” nie będą mieć w Run Swift żadnych problemów z adaptacją.
To buty idealne dla tych, którzy szukają taniego, ale solidnego modelu. Można je określić jako podstawowe buty z kilkoma ciekawymi udogodnieniami.
Buty Nike Run Swift najlepiej sprawdzą się latem. Dzięki skutecznej wentylacji stopa nie będzie się w nich nadmiernie pocić. Ale i wiosną czy jesienią nie zesztywnieją. Trzeba jednak pamiętać, że są przeznaczone do biegania za dnia. Nie mają bowiem elementów odblaskowych.
To model przeznaczony na asfalt i beton. Głębszy bieżnik czyni jednak te buty nieco bardziej uniwersalnymi. Poradzą sobie na ścieżkach gruntowych, a nawet w niewielkim błocie.
Jako że łączą wygodę z dobrym wyglądem, Nike Run Swift nadają się również do codziennego użytku. Będą stanowić stylowe uzupełnienie stroju. Z racji niewielkiego dropu dobrze sprawdzą się również w czasie wszelkich treningów i aktywności fizycznych.
Źródło pobrania zdjęcia głównego: Strona producenta Nike
Mogą Ci się spodobać:
Bieganie po asfalcie to jedna z najczęściej wybieranych form aktywności […]
Pierwsze buty do biegania mogą sprawić, że pokochamy aktywne formy […]
Zimowa outdoorowa aktywność to nie lada wyzwanie, ale również szansa […]
Wybór odpowiednich butów do biegania jest kluczowy, jeśli trening ma […]
Buty do biegania męskie na asfalt to bardzo szeroka kategoria […]
Buty to podstawowe akcesorium każdego biegacza. Odpowiednio dobrane chronią przed […]
Ascis – buty do biegania tej marki pokonują najdłuższe dystanse […]
Nie trzeba być profesjonalnym biegaczem ani startować w maratonach, by […]
Firma Salomon od lat utrzymuje mocną pozycję na rynku obuwniczym. […]
Buty do biegania po mieście muszą chronić Twoje stawy przed […]
Z jednej strony utrzymywanie czystego obuwia jest niezbędne, aby jego […]
Wybór butów do biegania powinien być przemyślaną decyzją. By dobrać […]
Stało się. Obawiałeś się, że buty do biegania będą za […]
Większość polskich biegaczy wciąż stawia na treningi na twardej, równej […]
Kontuzje są zmorą wszystkich sportowców. Dotyczy to nie tylko profesjonalistów, […]
Na co zwracasz uwagę przy wyborze butów do biegania? Profesjonalni […]
By osiągać najlepsze rezultaty potrzebny jest najlepszy sprzęt. Podstawą są […]
Na rynku biegowym co kilka miesięcy pojawiają się nowe propozycje, […]
Przy poszukiwaniu butów do biegania często mamy mocno sprofilowane oczekiwania. […]
Buty sportowe Adidasa to już klasyka. Mnóstwo osób używa ich […]
Mimo rozwoju technologii, prostota często bywa w cenie. Nie zawsze […]
Buty do biegania w górach muszą być przemyślanym zakupem. Warunki […]
Adidas Adizero to kolekcja, którą Adidas po raz kolejny chce […]
Buty do biegania męskie i damskie muszą być przede wszystkim […]
Jakby wybieranie butów do bieganie nie było wystarczająco trudne… Supinacja […]
Inov-8 Trailtalon 290 to jeden z flagowców brytyjskiego giganta obuwniczego. […]
Dobre buty do biegania to podstawa i musi się z […]
Salomon Sense Ride 4 to kolejna odsłona trailowej serii kultowego […]
Buty do biegania, w których będziesz mógł… latać? Puma Deviate […]
Bieganie łączy ludzi… a dziwne buty do biegania ich dzielą. […]