Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
> Buty do biegania > Nike Reposto – najnowszy model. Jak sprawdzają się w biegu i na co dzień?

Nike Reposto – najnowszy model. Jak sprawdzają się w biegu i na co dzień?

Data publikacji 12.01.2022

Przeczytasz w 10 minut 407 wyświetleń

Nike Reposto – najnowszy model. Jak sprawdzają się w biegu i na co dzień?

W czym najlepiej biegać? W butach do biegania. Ta odpowiedź wydaje się banalna i oczywista, ale nie każdy ma ochotę na zakup dodatkowej pary butów. W dobie wzrostu cen to w końcu dodatkowy wydatek.

A przecież wydaje się, że równie dobrze do biegania mogą nadawać się inne buty sportowe. A może nawet zwykłe sneakersy. Wśród tych ostatnich za model najlepiej przystosowany do biegania uchodzą buty Nike Reposto.

To obuwie przeznaczone do codziennego użytku, które jednak podkreśla swój związek z biegową tradycją. Mówi o tym zresztą sam producent. Nawet ich design nieco przypomina modele Nike, które aktualnie podbijają serca ulicznych biegaczy.

Czy jednak Nike Reposto męskie, damskie i dziecięce faktycznie są przystosowane do biegania? A jeśli tak, czy powinno się w nich regularnie trenować? Wzięliśmy pod lupę atuty i wady tych butów pod kątem ich przystosowania do biegania.

Nike Reposto – najnowszy model. Z czego są wykonane te buty?

Nike Reposto są określane jako buty typu low. Nie ma w tym ani cienia przesady. Cechują się bowiem niską cholewką oraz wyraźnie niskim kołnierzem. Ich wygląd nawiązuje zatem do klasycznych butów biegowych.

Podobnie jak one, Nike Reposto wyróżniają się dość smukłą budową. W przeciwieństwie do nowoczesnych butów biegowych nie mają specjalnie poszerzanej przedniej części cholewki. Co prawda w przodostopiu jest oczywiście nieco więcej miejsca, niż w innych rejonach buta, ale nie jest go przesadnie dużo.

Cholewka tego modelu jest wykonana z połączenia materiału syntetycznego i tkaniny. Z przodu znajduje się klasyczna dla butów do biegania siateczka. Jest pokryta wyraźnie widocznymi perforacjami, które mają zapewniać wentylację.

Rozwiązaniem bardziej charakterystycznym dla butów na co dzień, niż biegowych, jest natomiast pasek z materiału syntetycznego, a dokładniej termoplastycznego poliuretanu, czyli TPU. Otacza niemal całą cholewkę tuż nad podeszwą.

U góry buta znajduje się system wiązań z dość masywnymi sznurówkami. Na zewnętrznej części buta wyróżnia się z kolei taśma z napisem “Just do it”, która prowadzi od podeszwy do najniższej części kołnierza. To rozwiązanie dodatkowo obniża wizualnie but. Kołnierz jest z kolei wyposażony w wyściółkę amortyzującą, którą wyraźnie widać również na jego zewnętrznej części.

Warto również zwrócić uwagę, że na cholewce umieszczono elementy odblaskowe. Taki panel znajduje się w okolicy noska butów. Światło odbija również duży logotyp Nike na boku cholewki.

Wnętrze buta i podeszwa

Podeszwa butów jest dość wysoka, co również zbliża ten model do obuwia biegowego. Szczególnie wyraźnie widać to pod piętą. W tym miejscu podeszwa zewnętrzna jest też pokryta charakterystycznymi rowkami, które biegną prostopadle do podłoża.

Charakterystycznym elementem podeszwy zewnętrznej jest również pieczęć Nike 72. Znajduje się na jej boku, bezpośrednio pod taśmą z hasłem “Just do it”. Według producenta ma to być nawiązanie do tradycji lat 90. i pierwszych butów do biegania z oferty Nike.

Podeszwa środkowa, czyli warstwa, która odpowiada za amortyzację, jest wypełniona pianką. To “anonimowy” materiał. W butach Reposto nie ma bowiem markowych pianek Nike znanych z większości butów biegowych. Omawiana pianka wyróżnia się dość dużą gęstością.

Podeszwę kończy charakterystyczny bieżnik. Przybiera waflowy układ, znacznie jednak różni się od rozwiązania, które biegacze znają na przykład z butów Nike ZoomX Invincible Run. W tym przypadku mamy bowiem do czynienia z dużymi, szerokimi wypustkami o kształcie zbliżonym do kwadratu. Pokrywają większą część spodu obuwia. W tylnej części i pod noskiem znajdują się natomiast poprzeczne rowki.

W środku butów Reposto znajduje się tekstylna wkładka. O komfort użytkownika dba bardzo miękka wyściółka. O tej z kołnierza już wspominaliśmy, jest nią otoczona większość pięty. Amortyzowany i wyściełany jest także język. Jego wnętrze jest pofałdowane, by lepiej dopasowywać się do anatomicznego kształtu stopy.

Design butów Nike Reposto

Starania producentów przyniosły skutek. Buty Nike Reposto rzeczywiście nawiązują wyglądem do klasycznego obuwia biegowego. Stylu retro nadają im między innymi liczne przeszycia. Nie oznacza to jednak, że nie wpisują się w aktualne trendy.

buty męskie nike reposto
Buty Nike Reposto, wersja czarno-biała, źródło: Strona producenta Nike

Oferta kolorystyczna tego modelu nie jest jednak szczególnie bogata. Podstawowa wersja to klasyczna, czarno-biała kompozycja Nike. Czerń dominuje na cholewce, jest nią pokryty również niemal cały bieżnik.

Biel jest obecna na bokach podeszwy zewnętrznej, a także logo Nike i napisach na cholewce. Pieczęć Nike 72 również jest natomiast czarna.

nike reposto black
Buty Nike Reposto, wersja czarna, źródło: Strona producenta Nike

Amerykański producent przygotował także w pełni czarny wariant butów Reposto. W tym przypadku urozmaiceniem są jedynie odblaskowe elementy na nosku buta, a także na języku. W tej wersji światła nie odbija natomiast logotyp Nike na boku cholewki. Również on jest bowiem wymalowany głęboką czernią.

buty nike reposto w kolorze obsydian
Buty Nike Reposto, wersja granatowa, źródło: Strona producenta Nike

Co oprócz czerni? Trzecia wersja kolorystyczna męskich butów Nike Reposto jest oparta o barwę granatową. A konkretnie o odcienie znane z innych produktów amerykańskiej firmy, czyli Thunder Blue i Obsydian.

Monotonię cholewki przełamują białe akcenty w tradycyjnych miejscach, w tym logo Nike. Boki podeszwy zewnętrznej również są białe. Mimo to znajdziemy na niej także trzeci kolor. To odcień brązowego – Gum Light Brown. W tym kolorze jest utrzymana pieczęć Nike 72 i fragmenty bieżnika. Pod podeszwą znajdziemy także wypustki w kolorze granatowym i czarnym.

Męskie buty Nike Reposto można kupić w rozmiarach 39-49.

Nike Reposto damskie – kolorystyka

buty nike reposto ze wstawką
Buty Nike Reposto, wersja czarna z panelem Light Cognac, źródło: Strona producenta Nike

Większe pole do popisu mają kobiety. W przypadku damskich butów Nike Reposto możemy bowiem wybierać spośród pięciu wariantów kolorystycznych.

Dwa pierwsze są oparte na czarnej cholewce. Nie jest jednak ona tak klasyczna, jak w męskich butach. Na zewnętrznej części kołnierza i we wnętrzu butów rozjaśnia ją bowiem brąz w odcieniu Light Cognac. Taki sam kolor jest obecny także na zewnętrznej części bieżnika. W drugiej wersji podobny kolor ma część taśmy z napisem “Just do it”.

białe buty nike reposto
Buty Nike Reposto, wersja biała, źródło: Strona producenta Nike

Trzy pozostałe warianty kolorystyczne damskich Nike Reposto są znacznie jaśniejsze. Pierwszy to biel ze złotymi akcentami. Nike postawiło na odcień Summit White, w którym jest utrzymana niemal cała cholewka.

Na tym tle wyróżnia się złote logo firmy i kilka mniejszych akcentów w odcieniu Saturn Gold. Pod podeszwą znajdziemy z kolei zewnętrzne panele bieżnika w kolorze Gum Light Brown.

Kolejne buty Nike Reposto damskie są niemal w pełni białe. Tym razem towarzyszą im jedynie jasnoszare akcenty.

damski model różowych butów nike reposto
Buty Nike Reposto, wersja różowa, źródło: Strona producenta Nike

Ostatni wariant Reposto dla kobiet opiera się na różowej cholewce. Niemal całą pokrywa odcień Soft Pink. To bardzo łagodna wersja różu, daleka od krzykliwej ekstrawagancji. Wzmocnienia kołnierza są natomiast białe, w odcieniu Summit White. Na bieżniku znalazło się miejsce dla kolejnego łagodnego różu Pink Oxford oraz głębokiej czerni.

Damskie buty Nike Reposto można kupić w rozmiarach 35,5-44.

Nike Reposto dla dzieci

buty dziecięce nike reposto
Buty Nike Reposto, wersja dla maluchów i niemowląt, źródło: Strona producenta Nike

Buty Nike Reposto są kierowane także do dzieci. W przypadku obuwia dla dużych dzieci mamy do czynienia właściwie ze zmniejszoną wersją butów dla dorosłych. Poważniejsze różnice widać natomiast w butach kierowanych do maluchów i niemowląt.

W tym przypadku wiązania są ograniczone do minimum. Na zapiętku butów znajduje się pętla, która ułatwia ich zakładanie. Bardziej jednolity jest również bieżnik. Mimo to model dla dzieci pozostaje w dużym stopniu miniaturą obuwia dla dorosłych. W tym przypadku szczególnie ważną funkcję pełni solidne wzmocnienie noska butów.

W Polsce ten model dla dzieci jest dostępny przede wszystkim w wersji Nike Reposto Black. Buty dla maluchów można kupić w rozmiarach 17-27, dla dużych dzieci – 35,5-40.

Jak buty Nike Reposto pomagają w trakcie biegu?

Design butów Nike Reposto może wskazywać na to, że nadają się do biegania. Materiały wykorzystane w produkcji i konstrukcja również częściowo na to wskazują. Mimo wszystko jednak w najlepszym razie ten model można uznać za buty uniwersalne, zdatne do biegania. Brak mu bowiem niektórych elementarnych właściwości obuwia biegowego.

Zacznijmy jednak od pozytywów. Z pewnością można za nie uznać dopasowanie butów do stóp. Pod tym względem dobrze nadają się do treningów biegowych. Nie powinny powodować otarć.

Zawdzięczają to niezwykle miękkiej wyściółce we wnętrzu buta. Pofałdowany język i amortyzowany kołnierz bardzo dobrze otulają stopę. Ten drugi dobrze wywiązuje się też z roli stabilizatora pięty. Cała cholewka jest bardzo miękka, wręcz przytulna.

Przyzwoicie prezentuje się również wentylacja stopy. Perforacje w przedniej części Nike Reposto nieźle odprowadzają nadmiar ciepła z wnętrza butów. Mimo wszystko wentylacja mogłaby być lepsza. Przeszkadza w niej syntetyczny pasek nad podeszwą. Ten element buta w ogóle “nie oddycha”, nie przepuszcza ciepła ani pary.

Jak już wspomnieliśmy, Reposto dobrze spisują się pod kątem stabilizacji stopy. Deklarowany rozmiar odpowiada rzeczywistości, dlatego po lekkim ściśnięciu sznurowadeł stopa nie powinna ślizgać się w bucie. Dodatkowo pomaga w tym klasyczna wkładka.

Buty trwałe i dość lekkie. Ale co z podeszwą?

Plusem będzie też na pewno odporność na obicia i wytrzymałość. Wzmocnione noski butów nie będą bać się krawężników czy innych przeszkód na trasie. Również guma podeszwy, przystosowana do używania na co dzień, nie powinna zbyt szybko się ścierać.

Bieżnik Nike Reposto zapewnia z kolei dobrą przyczepność na większości miejskich nawierzchni. NIe tylko na asfalcie – również na betonie czy utwardzonych ścieżkach w parku.

Do tego buty nie będą przesadnie ciążyć na nogach. 316 gramów to niezły wynik jak na buty na co dzień. Równocześnie całkiem przyzwoity w skali butów biegowych.

W czym więc problem? Przede wszystkim w konstrukcji podeszwy, a dokładniej zastosowanych w niej materiałach. Pod tym względem to zdecydowanie model do chodzenia, a nie do biegania. Nad tym problemem zatrzymamy się przy opisie wad Nike Reposto.

męski model butów nike reposto
Buty Nike Reposto i ich charakterystyczny bieżnik, źródło: Strona producenta Nike

Technologie w butach Reposto

Obuwie Nike Reposto nie może pochwalić się żadnymi technologiami, które amerykańska firma dedykuje butom biegowym. Nie ma w nich pianki React czy Lunarlon, a pianka bez nazwy. Charakteryzuje ją gęsta struktura i mała responsywność.

Wady butów Reposto

Największym minusem jest podeszwa. Ten element podeszwy Nike Reposto w żaden sposób nie wspiera biegacza. Amortyzacji jest co prawda dużo, dzięki niej nie będziemy cierpieć w czasie biegu po nierównym terenie. Biegaczom będzie jednak brakować sprężystości.

Pianka w podeszwie środkowej właściwie nie oddaje bowiem energii uderzenia o podłoże. Brak pomocy dla stopy, którą oferują klasyczne modele do biegania. W Reposto można biegać, ale będzie to wymagało od biegacza większego wysiłku. Gęsta pianka będzie wręcz wytłumiać wszelką energię. To dobrze na spokojnym spacerze, ale nie w trakcie biegu.

Biegowym treningom nie sprzyja również kształt podeszwy. Nie została wyprofilowana z myślą o szybkim przetaczaniu się stopy. W butach Nike Reposto nie znajdziemy za grosz dynamiki.

O ile cholewka jest elastyczna, o tyle w przypadku podeszwy i z tym jest problem. W efekcie powstaje but umiarkowanie elastyczny. Ponownie to atut dla sneakersów, dla obuwia biegowego już nie.

U kogo buty Nike Reposto sprawdzą się najlepiej?

Buty Nike Reposto są obuwiem profilowanym pod stopy neutralne. Dobrze powinny jednak leżeć również na nogach osób z lekką pronacją lub supinacją.

Zapewnią odpowiednią przyczepność właściwie na wszystkich miejskich nawierzchniach. To obuwie, które sprawdzi się na betonie, asfalcie, utwardzonej ziemi czy nawet tartanie. Waflowy bieżnik zdaje egzamin.

Nike Reposto nie są butami treningowymi, w których codziennie będzie można przebiegać po kilkanaście kilometrów. To raczej uniwersalne buty na co dzień, które nadają się do okazyjnego przebiegnięcia kilku kilometrów.

To rozwiązanie dla tych, którzy biegają sporadycznie, od czasu do czasu. Chcą więc mieć na nogach w miarę wygodne buty, ale nie mają ochoty na inwestowanie pieniędzy w profesjonalne obuwie biegowe.

Buty Nike Reposto można więc uznać za uniwersalne. Zdecydowanie lepiej nadają się do chodzenia, ale mogą być dobrym wyborem dla tych, którzy dopiero sprawdzają, czy na pewno chcą zacząć treningi. Przy regularnym bieganiu, dwa, trzy razy w tygodniu, warto już postawić na wyspecjalizowane obuwie.

Model Reposto może być natomiast przydatny w warunkach słabej widoczności. W takim przypadku odblaski na cholewce poprawiają nieco bezpieczeństwo spacerowicza lub biegacza.

Źródło pobrania zdjęcia głównego: Strona producenta Nike

Mogą Ci się spodobać:

19 09.2022
Zaczynasz przygodę z bieganiem? Buty do biegania dla początkujących

Zaczynasz przygodę z bieganiem? Buty do biegania dla początkujących

Pierwsze buty do biegania mogą sprawić, że pokochamy aktywne formy […]

27 07.2022
Asics Gel Lyte – recenzja butów biegowych od Asics

Asics Gel Lyte – recenzja butów biegowych od Asics

Buty do biegania męskie i damskie muszą być przede wszystkim […]

12 07.2022
Supinacja i pronacja stóp – co to znaczy dla biegacza?

Supinacja i pronacja stóp – co to znaczy dla biegacza?

Jakby wybieranie butów do bieganie nie było wystarczająco trudne… Supinacja […]

01 07.2022
Buty Inov-8 Trailtalon 290 – wady i zalety modelu

Buty Inov-8 Trailtalon 290 – wady i zalety modelu

Inov-8 Trailtalon 290 to jeden z flagowców brytyjskiego giganta obuwniczego. […]

27 06.2022
Jak wybrać buty do biegania, by naprawdę pokochać jogging?

Jak wybrać buty do biegania, by naprawdę pokochać jogging?

Dobre buty do biegania to podstawa i musi się z […]

26 06.2022
Salomon Sense Ride 4 – co cechuje ten model?

Salomon Sense Ride 4 – co cechuje ten model?

Salomon Sense Ride 4 to kolejna odsłona trailowej serii kultowego […]

15 06.2022
Buty do biegania Puma Deviate Nitro – charakterystyka treningowca z płytką

Buty do biegania Puma Deviate Nitro – charakterystyka treningowca z płytką

Buty do biegania, w których będziesz mógł… latać? Puma Deviate […]

10 06.2022
Buty do biegania z palcami czyli Vibram Five Fingers. Czy są naprawdę warte uwagi?

Buty do biegania z palcami czyli Vibram Five Fingers. Czy są naprawdę warte uwagi?

Bieganie łączy ludzi… a dziwne buty do biegania ich dzielą. […]

07 06.2022
Buty Salomon na asfalt? Salomony dla miejskich biegaczy – charakterystyki modeli

Buty Salomon na asfalt? Salomony dla miejskich biegaczy – charakterystyki modeli

Marka Salomon od lat 90 tworzy niezawodne buty do biegania […]

03 06.2022
Saucony Guide 15 – jak prezentuje się ta propozycja?

Saucony Guide 15 – jak prezentuje się ta propozycja?

Saucony Guide 15 to nowiutka propozycja jednej z flagowej serii […]

01 06.2022
Buty Kalenji Kiprun Long 2 – tanie i dobre, czy tylko tanie?

Buty Kalenji Kiprun Long 2 – tanie i dobre, czy tylko tanie?

Tanie buty do biegania, które nie obcięły ceny kosztem jakości […]

21 05.2022
Używane buty do biegania – tak czy nie?

Używane buty do biegania – tak czy nie?

Dobry sprzęt za niewielkie pieniądze? Kto by się nie skusił! […]

19 05.2022
Jak wybrać odpowiednie buty do biegania?

Jak wybrać odpowiednie buty do biegania?

Wybór odpowiedniej pary butów do biegania może może być trudnym […]

14 05.2022
Nike Air Huarache – buty bez Swoosha. Czy nadają się do biegania?

Nike Air Huarache – buty bez Swoosha. Czy nadają się do biegania?

Nike Huarache to klasyk wśród propozycji tej marki. Zwalają z […]

11 05.2022
Adidas Springblade – funkcjonalne, czy tylko designerskie?

Adidas Springblade – funkcjonalne, czy tylko designerskie?

Adidas Springblade to historia z 2013 roku. Miały być rewolucją […]

03 05.2022
Buty do biegania – oryginał czy podróbka? Dowiedz się jak to rozpoznać!

Buty do biegania – oryginał czy podróbka? Dowiedz się jak to rozpoznać!

Chcesz kupić markowe buty do biegania od słynnego producenta? Nie […]

26 04.2022
Buty do biegania z egzoszkieletem – przyszłość biegania czy tylko ciekawostka?

Buty do biegania z egzoszkieletem – przyszłość biegania czy tylko ciekawostka?

Nowoczesne buty do biegania coraz częściej wyglądają jak wyjęte z […]

21 04.2022
New Balance Fresh Foam Tempo – dla jakich biegaczy będą idealne?

New Balance Fresh Foam Tempo – dla jakich biegaczy będą idealne?

Marki New Balance nie trzeba nikomu przedstawiać! Ich odzież i […]

18 04.2022
Inov-8 Mudclaw 300 – skąd wzięła się ich popularność?

Inov-8 Mudclaw 300 – skąd wzięła się ich popularność?

Inov-8 Mudclaw 300 – o tej propozycji słyszał każdy biegacz […]

15 04.2022
Asics Gel Nimbus – jak prezentuje się najnowszy model? Sprawdzamy Nimbus 24!

Asics Gel Nimbus – jak prezentuje się najnowszy model? Sprawdzamy Nimbus 24!

Asics Gel Nimbus 24 to świeżutka propozycja, która ujrzała światło […]

11 04.2022
Saucony Endorphin – co cechuje buty z tej serii?

Saucony Endorphin – co cechuje buty z tej serii?

Endorfiny – to one dodają nam sił podczas każdego treningu […]

18 03.2022
Buty do biegania. Damskie modele w niskiej cenie dla początkujących biegaczek

Buty do biegania. Damskie modele w niskiej cenie dla początkujących biegaczek

Czy tanie buty do biegania damskie to dobry pomysł? Bieganie […]

11 03.2022
Adidas Duramo – najnowszy model. Czy warto postawić na ten model w codziennym treningu?

Adidas Duramo – najnowszy model. Czy warto postawić na ten model w codziennym treningu?

Na co zwracasz uwagę przy wyborze butów do biegania? Profesjonalni […]

04 03.2022
Adidas Runfalcon – najnowszy model. Kto powinien sięgnąć po te buty?

Adidas Runfalcon – najnowszy model. Kto powinien sięgnąć po te buty?

Buty sportowe Adidasa to już klasyka. Mnóstwo osób używa ich […]

25 02.2022
Adidas Solar Boost – najnowszy model. Jak poradzą sobie z różnymi wyzwaniami biegowymi?

Adidas Solar Boost – najnowszy model. Jak poradzą sobie z różnymi wyzwaniami biegowymi?

Przy poszukiwaniu butów do biegania często mamy mocno sprofilowane oczekiwania. […]

19 02.2022
Adidas Supernova – najnowszy model. Czy zakup tańszych butów do biegania ma sens?

Adidas Supernova – najnowszy model. Czy zakup tańszych butów do biegania ma sens?

Kiedy stawiamy na najdroższe modele butów do biegania, takie jak […]

17 02.2022
Adidas Ultraboost – najnowszy model. Jak spisuje się but zaprojektowany wyłącznie przez kobiety?

Adidas Ultraboost – najnowszy model. Jak spisuje się but zaprojektowany wyłącznie przez kobiety?

Sport przez lata był domeną mężczyzn. Zawody w boksie, rzucie […]

13 02.2022
Wkładki do biegania – czym różnią się od zwykłych?

Wkładki do biegania – czym różnią się od zwykłych?

O butach do biegania mówi się co niemiara nawet na […]

07 02.2022
Adidas Galaxy – najnowszy model. Czy warto postawić na wielofunkcyjne buty do biegania?

Adidas Galaxy – najnowszy model. Czy warto postawić na wielofunkcyjne buty do biegania?

Regularne pojawianie się na biegowych trasach zazwyczaj idzie w parze […]

27 01.2022
Buty do biegania z amortyzacją. Technologie w butach do biegania

Buty do biegania z amortyzacją. Technologie w butach do biegania

Wyścig technologiczny wśród producentów obuwia do biegania trwa od lat. […]