Bieganie po asfalcie to jedna z najczęściej wybieranych form aktywności […]
Data aktualizacji 30.12.2021
Przeczytasz w 8 minut
Buty trailowe kojarzą się przede wszystkim z masywnymi, ciężkimi konstrukcjami. Jednocześnie na myśl o nich wielu z nas ma obraz mocno opancerzonych butów, w których pełno technologii. A także – co tu kryć – obuwia biegowego w wysokiej cenie.
Na rynku od czasu do czasu pojawiają się jednak modele, które starają się zaprzeczyć takim stereotypom. W zamyśle producenta należą do nich buty Nike Juniper Trail. To alternatywa dla trzech głównych terenowych linii amerykańskiego producenta: Nike Pegasus Trail, Air Zoom Terra Kiger oraz Wildhorse.
Obuwie z serii Juniper ma się wyróżniać wygodą, lekkością i niską ceną. Czy faktycznie amerykańskiej firmie udało się połączyć te trzy atuty w jednej parze butów? Przeanalizowaliśmy zalety i wady tego modelu.
Buty Nike Juniper Trail zdecydowanie należą do modeli, które mogą się podobać. Może nie biją po oczach ekstrawagancją, ale ich wygląd przywołuje na myśl najlepsze designerskie tradycje amerykańskiej firmy.
Do ważnych cech tego modelu należy szeroka cholewka. Producent przygotował sporo miejsca zwłaszcza w przedniej części butów. Jednocześnie wzmocnił środkową część cholewki. W okolicach śródstopia do wiązań prowadzą bowiem mocne linki Flywire, które stabilizują konstrukcję.
Do produkcji cholewki użył różnorodnych materiałów. Jest bowiem kombinacją elementów tekstylnych i skórzanych. Skórzane paski mają wzmacniać całą cholewkę.
Głównym rozwiązaniem konstrukcyjnym pozostaje jednak siateczka. Perforacje widzimy na całej długości i szerokości cholewki. Spore nacięcia znalazły się nawet na pięcie.
Nike zadbało również o trwałość i wytrzymałość butów. Mają ją gwarantować gumowe noski butów. Całą cholewkę można uznać za solidną.
Guma jest również podstawowym materiałem podeszwy zewnętrznej. W przeciwieństwie do wielu trailowych modeli, tylko minimalnie wystaje ona poza obręb cholewki. Charakterystyczne są jej boki. Nie są bowiem płaskie – składają się z wybrzuszeń, które rozchodzą się po całej długości podeszwy.
Podeszwę zewnętrzną wieńczy bieżnik. Wypustki są rozsiane dość gęsto, zwężają się. Bieżnik nie jest jednak zbyt agresywny. To projekt nieco podobny do butów przeznaczonych na asfalt.
W podeszwie środkowej znajduje się pianka EVA, czyli kopolimer etylenu i octanu winylu. Jest nieco bardziej miękka niż wiele systemów amortyzacyjnych Nike. Mimo wszystko podeszwę środkową butów można jednak uznać za utwardzoną.
Ciekawie prezentuje się wnętrze butów. W nim znajduje się bowiem druga warstwa cholewki. To wewnętrzna skarpeta, która otula stopę. Ostatnim elementem, na który warto jeszcze zwrócić uwagę, jest tekstylna wkładka. To wyjmowany element, można więc zastąpić własną wkładką.
Buty Nike Juniper Trail, jako budżetowe rozwiązanie amerykańskiej firmy, nie jest szczególnie dopieszczone wizualnie. Mamy tu na myśli możliwości kolorystyczne. Sama konstrukcja jest bowiem zwartą, ciekawą kompozycją. Całkiem blisko jej do klasycznych sneakersów. Nie zamyka się w kanonach wyglądu butów do biegania.
Podstawowy kolor męskich butów Juniper to cholewka łącząca zieleń, szarość i czerń. Najmocniej obecny jest odcień zieleni Bright Spruce. W okolicach wiązań przechodzi w szarość Grey Haze. Paski, które wzmacniają cholewkę, są natomiast po prostu czarne.
Sznurówki i wnętrze buta są jaśniejsze. Na tych elementach znajdziemy przede wszystkim turkus. Ta sama barwa znajduje się na spodzie podeszwy, obok jasnego brązu. Na bokach podeszwy dostrzeżemy jeszcze biel upstrzoną czarnymi kropkami.
Panowie mają jeszcze do wyboru drugą wersję. Ta ma bardziej klasyczną kolorystykę. Opiera się na połączeniu czerni i bieli z dodatkiem dwóch odcieni szarości.
Tym razem podstawową barwą jest czerń. W okolicach wiązań i na tyle buta pojawia się kolor szary: Dark Smoke Grey i Grey Fog. Do tego dochodzą białe logotypy Nike i fragment boku podeszwy. Bieżnik jest czarny.
Buty Nike Juniper Trail w męskim wydaniu można kupić w rozmiarach 38,5-49,5.
Również tylko dwie wersje kolorystyczne Nike przygotowała dla pań. Jedna z nich jest zresztą dokładnie taka sama, jak czarno-szaro-białe buty dla mężczyzn.
Nieco więcej kolorów znajdziemy w drugim damskim wariancie. Ale trzeba ich nieco poszukać. Większość cholewki jest bowiem utrzymana w tonach czerni i szarości. Ponownie dominuje odcień Dark Smoke Grey.
Urozmaiceniem jest przede wszystkim kolor lapis. To w tę barwę wpadają sznurówki butów. Do tego lapis widzimy na wkładce oraz panelu na pięcie. W środku znajdziemy także akcenty pomarańczowe, które widać również na bieżniku. Spód podeszwy to zaś przede wszystkim kolor Light Thistle.
Damskie buty Juniper Trail można kupić w rozmiarach 35,5-44,5.
Mimo stosunkowo małego wyboru kolorów Juniper Trail mogą zachęcić do zakupu przyjemnym dla oka designem. Czy jednak tego wrażenia nie obalą techniczne cechy tych butów?
Wydaje się, że niekoniecznie. Przy analizie rozwiązań technologicznych trzeba bowiem pamiętać, że to najtańsze buty trailowe w ofercie Nike. Budżetowa opcja nie będzie więc najeżona nowościami.
Wyróżnikiem butów Juniper z pewnością jest niewielka waga. 273 gramy, jak na buty trailowe, to zdecydowanie wynik wart pochwały. Dzięki temu krok w tym obuwiu jest lekki, buty nie ciążą przesadnie nawet na błotnistych trasach.
Lekka konstrukcja idzie w parze z dobrym dopasowaniem do stopy. Pod tym względem buty można uznać za naprawdę komfortowe. Duża w tym zasługa wewnętrznej skarpety, o której już wspominaliśmy. Wygodnie otula stopę, dzięki czemu biegacz od pierwszego kroku ma wrażenie, że but dobrze trzyma.
W dopasowaniu pomaga odpowiednio skonstruowany system wiązania. Buty można szybko zasznurować i w razie potrzeby dociągnąć cholewkę do mniejszej stopy.
Nawet przy takim dopasowaniu wciąż pozostanie sporo miejsca na palce. Ważne jest też to, że w butach Juniper Trail nie powinno być problemów z dobraniem odpowiedniego rozmiaru. Mimo wygody i bliskości cholewki, wielkość zgadza się z opisem.
Przy tak wygodnej cholewce można mieć wątpliwości co do stabilizacji stopy. Tym bardziej, że materiał buta jest nieco plastyczny. Ewentualne problemy niwelują linki Flywire, które pomagają zablokować stopę.
Stabilizację na przyzwoitym poziomie zapewnia również pięta tego modelu. Nie jest to może but, który najlepiej trzyma stopę, ale mimo wszystko poradzi sobie w terenie.
Co z amortyzacją? W butach Juniper Trail Nike nie zamontowało żadnej ze swoich flagowych technologii. Nie znajdziemy więc tutaj poduszek Zoom Air, pianki Zoom X czy React. W zamian otrzymujemy klasyczną piankę EVA.
Z pewnością dzięki niej wnętrze butów jest nieco bardziej miękkie. A to nie wszystkim może odpowiadać. Mimo wszystko podeszwa zapewnia lekką sprężystość. Dzięki temu odzyskamy sporo energii z upadku stopy na ziemię.
But nieźle się przetacza. Drop to 7,6 mm, czyli nieco mniejszy niż w wielu modelach Nike. Ten fakt, jak i cała konstrukcja, czyni z Nike Juniper Trail buty z nutką minimalizmu. Z pewnością nie ma w nich przesytu formy nad treścią.
Producent zapewnia również, że ten model dobrze spisuje się na podbiegach i zbiegach. Na pewno nie przeszkadza w tym dobrze wymodelowany zapiętek. Dobre dopasowanie także pomaga. Przyczepność będzie niezła, wszystko zależy jednak od nawierzchni. Bieżnik nie jest zbyt agresywny, z pewnością nie będzie więc najlepszym wyborem na grząskie podłoże.
W modelu Juniper znajdziemy znacznie mniej flagowych technologii Nike niż w innych butach trailowych tej firmy. Właściwie jedynym takim rozwiązaniem są wspomniane wzmocnienia Flywire.
System ten składa się z cienkich, kevlarowych linek. Ten materiał gwarantuje znakomitą wytrzymałość. Dzięki temu linki Flywire mogą stanowić szkielet cholewki. Nike korzysta z tego rozwiązania również w butach biegowych na asfalt.
Podobne linki znajdziemy też w obuwiu do innych sportów. W końcu technologia Flywire debiutowała na koszykarskich parkietach.
W butach z niższej cenowej półki muszą być jednak również wady. Zbliżyliśmy się do nich już przy opisywaniu przyczepności Juniper Trail. Z pewnością nie będzie ona zadowalająca w dwóch sytuacjach.
Buty mają problemy na mokrej nawierzchni. O ile na suchym podłożu spisują się dobrze, o tyle w czasie deszczu stwarzają ryzyko poślizgnięcia się i kontuzji.
Drugi przypadek to najbardziej techniczne trasy. Choć stosunkowo łagodny bieżnik nieźle trzyma się na kamienistym podłożu, lepiej nie decydować się na niego na najbardziej stromych, trudnych technicznie górskich szlakach.
Minusem mogą być też oryginalne sznurowadła. Są dość śliskie i szybko się rozwiązują. Wielu biegaczy już po kilku treningach wymienia je więc na własne.
Niektórzy mogą też obawiać się o kontakt butów z ostrymi krawędziami. W butach Juniper nie ma bowiem płytki Rock Protection Plate. A ta jest znana z droższych modeli trailowych. Ochronę przed ostrymi przedmiotami ma stanowić utwardzona pianka EVA.
Problemy z Juniper mogą mieć również osoby z wąską stopą. Wspomniana szeroka cholewka pozostawia miejsce na ślizganie się stopy. Tego efektu nie jest w stanie do końca zniwelować oryginalna wkładka.
Buty Juniper Trail nie nadają się też dla osób z nadmierną pronacją. W takim przypadku zapewniają bowiem stopom zbyt mało wsparcia.
Wielu biegaczom buty Nike Juniper Trail przypadną jednak do gustu. Ze względu na wygodę, lekkość i cenę idealnie nadają się dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z biegami terenowymi. To świetny model na pierwsze buty trailowe.
Szerokość cholewki i podeszwy tego obuwia docenią osoby o szerokiej stopie. W Juniper Trail nie muszą obawiać się odgnieceń i niewygody.
Buty Juniper są obuwiem treningowym. Nie poleca się ich do startów. Dobrze spisują się jednak w czasie treningów na różnych rodzajach nawierzchni. Wymarzonym środowiskiem są dla nich trasy szutrowe, żwirowe i kamieniste.
W tym modelu najlepiej biegać po kilka, kilkanaście kilometrów. Został wykonany przede wszystkim z myślą o stopach neutralnych. Po ten model mogą sięgnąć jednak także ci biegacze, których cechuje stopa o lekkiej pronacji oraz supinacji.
Atutem butów Juniper Trail jest również z pewnością niska cena. To świetna propozycja dla tych, którzy nie chcą przepłacać. Dzięki temu modelowi będą mogli bezpiecznie biegać w terenie bez nadwyrężania portfela.
Dzięki stylowemu designowi i dużej wygodzie buty Nike Juniper Trail dobrze nadają się również na spacery oraz do codziennego użytku.
Źródło pobrania zdjęcia głównego: Strona producenta Nike
Mogą Ci się spodobać:
Bieganie po asfalcie to jedna z najczęściej wybieranych form aktywności […]
Pierwsze buty do biegania mogą sprawić, że pokochamy aktywne formy […]
Zimowa outdoorowa aktywność to nie lada wyzwanie, ale również szansa […]
Wybór odpowiednich butów do biegania jest kluczowy, jeśli trening ma […]
Buty do biegania męskie na asfalt to bardzo szeroka kategoria […]
Buty to podstawowe akcesorium każdego biegacza. Odpowiednio dobrane chronią przed […]
Ascis – buty do biegania tej marki pokonują najdłuższe dystanse […]
Nie trzeba być profesjonalnym biegaczem ani startować w maratonach, by […]
Firma Salomon od lat utrzymuje mocną pozycję na rynku obuwniczym. […]
Buty do biegania po mieście muszą chronić Twoje stawy przed […]
Z jednej strony utrzymywanie czystego obuwia jest niezbędne, aby jego […]
Wybór butów do biegania powinien być przemyślaną decyzją. By dobrać […]
Stało się. Obawiałeś się, że buty do biegania będą za […]
Większość polskich biegaczy wciąż stawia na treningi na twardej, równej […]
Kontuzje są zmorą wszystkich sportowców. Dotyczy to nie tylko profesjonalistów, […]
Na co zwracasz uwagę przy wyborze butów do biegania? Profesjonalni […]
By osiągać najlepsze rezultaty potrzebny jest najlepszy sprzęt. Podstawą są […]
Na rynku biegowym co kilka miesięcy pojawiają się nowe propozycje, […]
Przy poszukiwaniu butów do biegania często mamy mocno sprofilowane oczekiwania. […]
Buty sportowe Adidasa to już klasyka. Mnóstwo osób używa ich […]
Mimo rozwoju technologii, prostota często bywa w cenie. Nie zawsze […]
Buty do biegania w górach muszą być przemyślanym zakupem. Warunki […]
Adidas Adizero to kolekcja, którą Adidas po raz kolejny chce […]
Buty do biegania męskie i damskie muszą być przede wszystkim […]
Jakby wybieranie butów do bieganie nie było wystarczająco trudne… Supinacja […]
Inov-8 Trailtalon 290 to jeden z flagowców brytyjskiego giganta obuwniczego. […]
Dobre buty do biegania to podstawa i musi się z […]
Salomon Sense Ride 4 to kolejna odsłona trailowej serii kultowego […]
Buty do biegania, w których będziesz mógł… latać? Puma Deviate […]
Bieganie łączy ludzi… a dziwne buty do biegania ich dzielą. […]